w Anthraciet LaPoneKoiMMesi 7 Je adres uoor cadeaux uoor eiken leeitijd. CORRY LUYT Piano Leerares Prima Haard- Woningbureau speciaal gesorteerd in Kinderspeelgoed. D. F. VOIGT Brandstollen- en Grinthandel P. MAN UERRICHÏEN ALLE BARK- ER EfFECïERZAKER /L G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Gillettemesjes Steenhofstr.5-Tel.S45 BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUIS Waarschuwing f Velasques 1 VOGELBESCHERMING. „AVICULTURA" 3e Jaargang No. 40 Gecontroleerde oplaag|2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 4 October 1924 SOEmiMBWD Gratis Christelijk Weekblad voor SoestdijJt, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk Van Weedestraat 15 - Scestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Filiaal Baarn - Soest Voorts alle mogelijke huishoudelijke artikelen, glas, porcelein, aardewerk enz. UIT DE RAADSZAAL. Zonnige dagen. Alsnog. Geen onverdeelde instem ming. Benoemingen. O. L. O. te Soesterberg. Nihil. Afwachten. Spoed. Naar de begrooting. Hard of zacht. Vergunning. Be smettelijke ziekten. Brand weer en bezuiniging. Ontheffingen. Verkoop, ruilen en huilen. De Kroon. Het tramvraagstuk in nieuwe editie, f5000 sub sidie. O.a. dezelfde paar den. De rest geheim. Het is tegenwoordig geen sinecure lid van den raad dezer gemeente te zijn. Is op een gewonen dag een vergadering van bijna vier en een half uur al een heele praestatie, op Maandagmiddag valt zooiets in het geheel niet mee. Vooral niet, als de zoolang ontbeerde zonnestralen in de laatste Septemberdagen vergoeding schenken voor het gêmis in vorige maanden. De vroede vaderen waren echter op hun post. Toen de voorzitter, burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort de vergadering om 2 uur opende, was zij geheel voltallig. De notulen der vorige vergadering werden behoudens een tweetal op merkingen goedgekeurd. De heer Heijnings miste de mede- deeling, dat Z.E.A. bij de behandeling der paardenaffaire de ontbrekende rapporten der deskundigen o.a. van den heer v. d. Grift te Baarn, alsnog ter vergadering had aangeboden en .de ht:c*|Hp^-.sec maakte atfcut op een onjuiste' redactie der notulen in dezelfde zaak, waaruit is af te leiden, dat spr. zou hebben voorgesteld, dat voortaan betrokken ambtenaren door de Commissie zouden worden ge hoord. Spr. heeft voorgesteld, dat voortaan -gem.-eigendommen steeds in het openbaar zullen worden ver kocht. De notulen worden dienovereen komstig gewijzigd. Punt 2 der Agenda: Aanbieding van het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1923 en punt 3: Aanbieding van de balans-, winst en verliesrekening der bouwvereen. „Goed Wonen", worden zonder bespreking voor kennisgeving aan genomen. Jaarlijks in September moeten de verschillende raadscommissies worden benoemd. sies over alle dertien raadsleden wor den verdeeld en kan alles niet zoo precies worden afgemeten. De Commissies zijn tevens conform de wet opgemaakt door een van de leden van het college van B. en W. als voorzitter voor te 'dragen. De heer Rietveld heeft een enkel ander bezwaar. Enkele commissies, die uit vijf leden zullen bestaan, waaraan dan nog ambtshalve een ambtenaar wordt toegevoegd, acht spr. te groot. Zulke Commissies werken veel te moeilijk, evengoed kunnen de zaken dan dadelijk in den raad worden be handeld. Spr stelt voor de Bouw commissie en die voor belastingza ken van 5 op -1 leden te brengen. De Voorzitter zal over elke com missie afzonderlijk laten stemmen en daarbij tevens laten uitmaken of het voorgestelde aantal leden zal worden gehandhaafd. Op voorstel van den heer Rietveld wordt in de Commissie voor heide en zandgronden alsnog, nevens de voorgedragen heeren, benoemd de heer G. Hilhorst. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Kerkpad 19 N.Z. Telefoon 133 Bestelkantoor, Veenhuizerstraat 9, Telef. 77, Birktstraat 4. Door B. en W. is een voordracht daartoe opgemaakt en aangeboden. Het blijkt, dat deze voordracht niet aller instemming heeft, althans van verschillende zijden gaan stem men op tegen de voorgestelde be noemingen. De heer Hilhorst maakt de op merking, dat de heer Foeken in geen der Commissies wordt voorgedragen. Het vorig jaar heeft de heer Foeken verzocht van Commissie-arbeid jte worden vrijgesteld, in verband met zijn gezondheidstoestand. Wijl de commissies slechts voor één jaar worden benoemd bevreemdt het spr. dat in deze voordracht de heer Foeken geheel is voorbijgegaan Ook spr. zelf is niet weer benoemd in enkele Commissies, waarin hij langt jaren of zelfs van den aanvang zitting had. Zoo bijv. de commissie voor Heide en Zandgronden. Hoewel deze commissie van ge ringe beteekenis is, meent de heei H. dat hij daarin juist op zijn plaat' was. Evenzoo is spr. in de Commissie voor het uitbreidingsplan en vooi armenzorg en werkverschaffing niel meer voorgedragen. Z.E.A. beschouwt dit als een soor! degradatie, alsof hij minderwaardig is geworden. De voorzitter beantwoord spr. Dat de heer Foeken niet is voorge dragen berust op een misverstand B. en W. verkeerden in de meening dat de heer F. voor de geheele viei jarige periode ontheffing van Com missie-arbeid, had verzocht. Nu dit niet zoo blijkt, dragen B. en W genoemden heer alsnog voor in d. gascommissie. Voorts meent spr. dr.i de commissies zoo onpartijdig mogelip zijn genomineerd. Van minderwaar digheid is geen sprake, alleen moet» de werkzaamheden in alle commL Bij de volgende stemmingen wordt het aantal leden der onderscheiden Commissies gehandhaafd als door B. en W. voorgesteld. In de Commissie voor belasting zaken wordt in plaats van den heer Heijnings gekozen de heer Foeken en in de Commissie voor het uitbrei dingsplan in de plaats van den heer Heijnings, de heer Besselsen. In de Commissie voor het nazien der rekening 1923 en begrooting 1925 worden benoemd de heeren Foeken, Scheffer en Heijnings. Door B. en W. was in de plaats van den heer Foeken voorgedragen de heer Endendijk. De voorzitter deelt mede, dat de heer Scheffer, hoewel hij het vorig jaar ook zittting in deze Commissie heeft gehad, weer is voorgedragen omdat de heer de Koning in 1923 wethouder was en dus zijn eigen rekening dan zou moeten nazien. De heer Foeken wijst er op, dat ditzelfde bezwaar ook geldt voor den heer Endendijk, die het grootste deel van 1923 wethouder was. De heer Endendijk maakt dezelfde opmerking. Als gevolg hiervan wordt de heer Foeken inplaats van den heer En dendijk gekozen. De Commissies zijn nu als volgt samengesteld Commissie Heide- en Zandgron den: Voorzitter: J. van El ten, Leden: P. van den Breemer, S. F. Bessel sen en G. Hilhorst. Bouwcommissie: Voorzitter: J. van Elten. Leden: A. Endendijk, W, A. Heijnings, W. van Eek en G. Hil horst. Commissie verkoop Gronden Voorzitter: J. van Elten. Leden: P. van den Breemer, W. van Eek. Commissie Belastingzaken: Voor zitter: de Burgemeester. Leden: P. C. W. Foeken, M. Scheffer, C. F. W. Rietveld en S. F. Besselsen. Commissie uitbreidingsplan: Voor zitter: J. van Elten. Leden: C. F- W. Rietveld, S. F. Besselsen en M. Scheffer. Commissie Armenzorg en Werk verschaffing VoorzitterR. L. van den Berg. Leden: Mevr. Droste- Wilmans, W. van Eek, A. Enden den en J. J. A. de Koning. Gascommissie: Voorzitter: de Bur gemeester. LedenW. A. Heijnings, A. Endendijk en P. C. W. Foeken. Commissie nazien rekening 1923 en begrooting 1925: P. C. W. Foe ken, M. Scheffer, W. A. Heijnings. In de Commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd de heeren Mr. van Doorne en Pieper te Soest. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim te .Soesterberg de heer D. Lub- Hiermede waren de stemmingen gelukkig aan een eind. De Openbare School te Soester berg is nog steeds een éénmansschool Veel moeite is gedaan om daaraan nog een leerkracht verbonden te krijgen. De wet laat dit echter niet toe. Het is duidelijk dat dit voor het onderwijs groote bezwaren heeft. Voorgesteld wordt nu aan die school een assistente met bevoegd heid te benoemen, d.w.z. iemand in het bezit van de akte lager onderwijs op een salaris van nihil. Het stelsel van assistenten met en zonder bevoegdheid is in ge gewij zigde wet op het L. O. geregeld. Het Gemeentebestuur kan wel sa laris toestaan, mits voor eigen rekening. De heer Endendijk is over deze voordracht niet bijster te spreken. Vooral niet over de geplaatste ad vertentie, waarin uitzicht wordt ge geven op vaste aanstelling en waarin niet gerept wordt van de omstandig heid, dat geen vergoeding wordt toegekend. Spr. acht deze advertentie misleidend en vindt het geen wonder dat zich meer dan zeventig gegadig den hebben aangemeld. De heer Endendijk vraagt of deze zaak eigenlijk wel in orde is. Een bevoegde leerkracht te vragen zon der eenig salaris, acht spr. onredelijk, waarbij dan nog de risico wordt ge- loopen dat zoo iemand zoo spoedig mogelijk weer vertrekt als zij ergens elders beter kan. Hier wordt naar spr. oordeel misbruik gemaakt van de moeilijke omstandigheden, waarin de onderwijzers en met name de jonge onderwijzers verkeeren. Het gevaar dat ook de bijzondere scholen zullen komen, acht de heer Endendijk niet zoo groot. Er zullen er slechts en kelen van kunnen profiteeren. Hoog stens 3 of 4. Waar het onderwijs reeds zoo gedupeerd is, acht spr. een uitgave van tenjjoogste f2400.— per jaar voor zulk een belangrijke zaak als het onderwijs niet onbillijk Zoo noodlijdend is onze gemeente niet. dat een dergelijke voordracht behoeft te worden gedaan. Spr. stelt voor de benoeming te doen plaats hebben op een vergoeding van f 600— per jaar. Mevr. Droste bevreemdt het den heer Endendijk zoo te hooren spre ken. Bij een vorige behandeling dezer zaak, toen er sprake was van het benoemen van een onderwijzer, ver zette de heer Endendijk zich op grond van de groote uitgaven. Nu er zijn die het yioay vooi niets willen doen, wenscht hij wel salaris te geven. Spr. beveelt de voordracht van B. en W. aan. De heer van Eek is het in het geheel niet eens met Mevr. Droste. Spr. acht een assistente te weinig, daaraan heeft het hoofd van de school niets. Spr. vindt de voordracht een schande. De Heer Heijnings vreest, dat ook andere scholen zullen komen om een assistent, wat ten' laste van de ge- meente-financiën zal komen. De ouders zullen toch al schrikken van het schoolgeld, dat zij straks zullen moeten betalen. Alleen als het bijzonder onderwijs afstand van zijn rechten zou doen, zou er misschien sprake van zijn. Spr. gelooft niet, dat de heer Enden dijk het zoo etg bedoeld heeft. De heer Foeken is het maar be trekkelijk met den heer Endendijk eens. Wij hebben te maken met de Wet en onze financiën. Als ij misbruiken maken van de onderwijs toestanden legt dit aan de wet. Met den heer Eek is Spr. het heel niet eens, of een assistent voldoende is, wil Spr. aan het hoofd der school ter beoordeeling laten, dat ligt op Techn. onderwijs gebied. De heer Heijnings haalt de schoolpolitiek i weer binnen. Diens standpunt mogen wij nooit innemen. Wij moeten alle scholen gelijk be handelen. Spr. wil daarom liever het resultaat van de begrooting afwach ten om te zien of het mogelijk is, salaris toe te kennen. De heer Besselsen spreekt over het gevaar dat er is voor het onder wijs als een onbevoegde wordt be noemd. Spr. is het met den heer En dendijk eens, dat het onredelijk is geen vergoeding te geven. Weth. v. d. Berg verdedigt de voordracht. 70 brieven zijn ontvangen. Aan de sollicitanten die hier zijn geweest is meegedeeld, dat geen sa laris wordt gegeven en niemand van hen heeft zich teruggetrokken. Bovendien is de ervaring welke zij opdoen reeds een betaling. Niet een van de zes die uitgezocht zijn om daaruit een keus te doen of zij willen het gaarne voor niets doen. De uitdrukkingen van den heer En dendijk als misleidend en onredelijk moet spr. terugwijzen. De sollicitan ten hebben het van te voren geweten. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnende» en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest afm. 15-20 m.M. f2,25 perH.L. FRANCO THUIS. Soest, Tel. 103. Baarn, Tel. 274 en 83 Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Gezocht is naar een onderwijzeres met acte handwerken^ waarvoor dan nog de f 150,— kon worden ont vangen, die thans daarvoor worden betaald. Ook de voorzitter bestrijdt de heeren Endendijk e.a. Als er gesproken moet worden van inmoreel of onredeli;k, dan moeten wij naar Den Haag kijken, waar de wet gemaakt is. De tmancieele toe stand der gemeente laat geen uitgave toe. de cijfers van de- rekening 1923 vallen tegen en het fHcort moet op de begrooting-1925 Oorden overge bracht. De raad van den heer Foeken acht spr. verstandig, om te wachten tot de begrooting I9j?5 wordt vast gesteld. Z.E.A. ziet' nog niet dat iemand zonder sab-^ zoo spoedig 7al weggaan. 3P Er zijn een groot ^aantal wacht gelders, waaruit bij benoeming eerst een keuze zal worden gedaan. De heer Endendijk zijn voorstel verdedigende had een even gemakke lijke als ondankbare taak. De argu menten tegen zijn voorstel waren van klein gehalte. Aan Mevr. Droste zegt spr. dat hij indertijd bezwaar had tegen be noeming van een volledigen leerkracht een onderwijzer dus, omdat daardoor alle andere scholen recht zouden krij gen en het den Gemeente op groote kosten zou jagen. De heer Enden dijk zit in onder wijs-zaken in als geen ander, dat bleek ook nu weer. Een assistentie met acte kan slechts door enkele scholen, die met niet minder dan 141 leerlingen, worden gevraagd en dan tegen een vergoeding die de Gemeente betaalt. Voorts merkt Spr. op, wat door velen niet schijnt begrepen te wor den, dat hier gevraagd wordt iemand met acte voor onderwijzer, volko men bevoegd onderwijs te geven. Het bezwaar van de heeren van Eek en Besselsen tegen onvoldoende hulp vervalt dus. Spr. handhaafd echter zijn meening, dat misleidend is opgeroepen en acht het immoreel zoo iemand voor niets te laten werken. Er is veel schade gedaan aan het onderwijs, zeker ligt dit aan Den Haag, maar daarom behoeven wij daarvan nog geen misbruik te maken. Spr. had wel eens willen zien hoe veel sollicitanten er minder zouden zijn geweest dan 70, indien in de advertentie was gezegd dat geen ver goeding zou worden gegeven. Spr. meent dat wij den plicht hebben eenige vergoeding te geven. De heer Endendijk handhaafd zijn zienswijze, ondanks bestrijding van de heeren Heijnings e.a. In stemming gebracht wordt zijn voorstel ver worpen met 4-9 stemmen. Voor stemden de heeren Enden dijk, Rietveld, Besselsen en van Eek. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heet Foeken hoopt bij de be grooting op deze zaak terug te komen. De beslissing is derhalve gevallen, zoodanig dat de betr. assistente zon der eenige vergoeding haar arbeid zal geven. Wij zijn benieuwd naar het verloop der affaire. Een schitte rend figuur maakt onze gemeente er in elk geval niet mee. Die slechte gemeente-financien hebben wat op haar geweten. Wij denken daar over binnenkort onze gedachten eens te zeggen. Wij weten niet of de finan- cieele en economische kracht van den tegenwoordigen koers hierin zijn glorie vindt, dat enkele honderden guldens in den zak worden gehouden, dank zij de ellendige maatschappelijke verhoudingen. Wij hadden het den heer Enden dijk zeker niet kwalijk genomen, in dien hij nog wat sterker uitdrukkin gen had gebruikt. In verband met een missive van Gedeputeerde Staten wordt eenige wijziging aangebracht in het regle ment voor het Burgelijk Armbestuur. De heer de Koning verzocht B. en W. bij Ged. Staten op spoedige afdoening aan te dringen. De behandeling van een adres van de bewoners aan de Laanstraat om beplanting dier straat, evenals een adres van de afdeeling Baarn van de Vereen, tot bescherming van Dieren om een subsidie wordt uitgesteld tot aan de begrooting 1925. De heer B. de Beer verzoekt ont heffing van de verplichting tot beta ling van de pachtsom der weidebrin- ken. Tijdens de jubileumfeesten heeft adressant, als gevolg van gebrekkig politie-toezicht, veel last had van woonwagenvolk, die het gras hebben afgemaaid en meegenomen voor hun beesten. Als vergoeding kon adres sant desgewenscht een pak slaag krijgen zegt de heer Hilhorst, die het verzoek ondersteunt. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Foeken zegt het gaat om een harde rijksdaalder en is wel voor inwilligen te vinden. De heer de Koning meent, dat het ook een zachte kan zijn een pa pieren Spr. is echter tegen inwil liging van het verzoek. Het heele bedrag der pacht is slechts f5.—. Moet daar nog politie-toezicht bij, dan kunnen wij het gras beter cadeau geven. De burgemeester wijst er op dat uitbreiding van politie noodig is:wmaar dan zeker dringend noodig. Staan wij dit toe, dan komen er nog meer van deze verzoeken. Het is al meer dan een jaar geleden en de pacht had reeds lang betaald moeten zijn. Het gaat niet aan nu nog om resti tutie te komen. De heer Hilhorst houdt vast en bespreekt en passant de schade aan de korenvelden toegebracht dezen zomer, waarop ook beter dient te worden toegezien. Weth. van Elten meent dat er geen reden is tot teruggave, het betreft slechts een kleine pachtsom, de risico moet door de pachters zelf worden KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN Verstrekken Reischeques der Zwitsersche Postadmi nistratie welke betaalbaar zijn bij alle 3600 Zwit sersche Postkantoren. Wat betreft de korenvelden, zegt de voorzitter, kan de heer Hilhorst zich overtuigen, dat verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt. De politie is wel dilligent geweest. De heer Foeken is nu ook niet meer bereid het verzoek toe te staan, nu we kans loopen, dat meerdere verzoeken zullen volgen. Na repliek van den heer Hilhorst, die vei klaart accoord te gatin met het oordeel over onze politie maar uiteenzet, dat de pacht nog niet be taald behoefde te zijn, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heer Hilhorst. De heer J. van Raaij, velofhouder te Soestduinen, verzoekt uitbreiding van het aantal vergunningen. B. en W. adviseeren gunstig. De heer Besselsen verzet zich met alle kracht tegen het voorstel van B. en W. die z.i. veel te luchthartig over deze zaak heengaan om te be sluiten tot uitbreiding van het aantal vergunningen. De gelegenheid maakt de genegenheid zegt spr. en wij moe ten geen gelegenheid maken, dat dit volksvergif nog gemakkelijker te krij gen is. Het algemeen belang moet gaan boven dat van enkelen. De heer Endendijk sluit zich aan bij de zienswijze van den heer Bes selsen en verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. De heer de Koning acht er moed toe noodig om met B. en W. mee te gaan. De wind waait naar den drogen hoek. Mr. Rutgers in de ka mer schijnt zijn zin te krijgen. In Amerika kunnen wij de gevolgen zien. Spr. meent dat de menschen zelf zoo hoog moeten staan, dat zij geen misbruik maken. Het gaat hier I om een bedrijf in stand te houden. Mevr. Droste is het met den heer Besselsen eens en spreekt den heer de Koning tegen, dat het bedrijf niet in stand kan blijven, zonder vergunning. De burgemeester zegt dat B. en W. dit voorstel hebben gedaan in verband met de uitbreiding der Ge meente. Het maximum aantal ver gunningen kon hier 36 bedragen er zijner slechts 18. Spr. is er een tegen stander van de menschen te dwin gen. Ons Volk houdt niet van dwang Het moet vrijgelaten worden. De heer Besselsen repliceert. Een debat over deze zaak zal spr. met den voorzitter niet aangaan, dan kwamen wij voorloopig niet klaar. Boeren let op'Uw Vee PAKO-ZALF is een afdoend genees middel voor klauwzeer, zeere spenen en wonden bij Uw vee. In potten van 75 cent en f 2.50. Vraagt Uw Drogist. i? Spr. heeft echter nog nooit gehoord van iemand die zich hier kwam ves tigen en gevraagd had of hij wel voldoende jenever kon krijgen. De heer Foeken verklaart zich eveneens tegen het voorstel van B. en W. Het beroep van den voor zitter op ongeoiotiveerden drang heeft hierin geen plaats. Niemand wordt gedwongen, wij openen alleen geen meerdere gelegen heid. De heer Endendijk meent, dat het argument van den voorzitter juist een reden is om tegen het voorstel in te gaan. Kantje boord krijgt de heer Bes selsen zijn zin, met 6-7 stemmen wordt het voorstel van B. en W. verworpen* Al kunnen wij begrijpen, dat de heer v. Raaij voor zijn zaak een ver gunning zou wenschen, toch waren en zijn ook wij van oordeel dat zulks geen reden raag zijn voor het Gemeentebestuur om tot uitbreiding van het aantal vergunningen te be sluiten. De heer Foeken zei het juist. Niemand wordt gedwongen, hoe wel het voor ons nog lang niet vaststaat dat de overheid geen maat regelen behoort te nemen tot be strijding van groote volkszonden als ten onzent het drankmisbruik nog steeds is. Zeker, met den heer de Koning zijn wij het eens, dat een ieder voor zijn eigen daden verantwoordelijk is. Alleen de moraal van „ben ik mijns broeders hoeder?" past niet precies in een Chr. levensbeschouwing. Zulk een standpunt behoort bij het versleten liberalisme thuis. Voorgesteld wordt het contract met de Stichting „Mariënburgh" voor de verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten op te zeggen en de patiënten voortaan te Amersfoort of te Utrecht in de gemeentelijke inrich tingen te doen verplegen. De toestand kan zoo niet langei worden bestendigd zegt de Voor zitter. De heer Rietveld vraagt inlichtingen of verpleging ook in inrichtingen van eigen richting kan plaats hebben, waarop toestemmend wordt geant woord, althans als er mogelijkheid toe bestaat. O o„ ^Jvr Overheerlijkvansmaak O F. H. K. °o O De heer Besselsen heeft reeds vroe ger op de onhoudbaarheid van den toestand gewezen en verwondert zich dat nu niets wordt gezegd. De heer Foeken meent, dat het altijd een slechte gelegenheid is ge weest, waar eens een eind aan moest komen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het bestuur van de Woningstich ting „Patrimonium" trekt zijn verzoek om een verhoogd bouwvoorschot in en vraagt garantie van de Gemeente voor een aan te gane geldleening. Het' verzoek wordt in handen ge steld van B. en W. om advies, B. en W. worden gemachtigd een regeling te ontwerpen met de ge meente Baarn om wederzijds kinde ren op de openbare school toe te laten, overeenkomstig de wet L.O. De heer Heijnings heeft een plan ingediend om een brandweercentrale te bouwen naast het gemeentehuis, waar thans de berglokalen zijn, in plaats van de voorgestelde verbou wing aan den Brinkweg. De kosten worden door den Ge meente-architect geraamd op pl. m. f 17.000.—. De verbouwing aan den Brinkweg zal pl. m. f2000.— kosten. Meerdere bezwaren worden nog genoemd tegen het plan Heijnings. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Heijnings verzoekt zijn plan aan de Bouwcommissie ter be oordeeling te zenden met nauwkeu rige begrooting van kosten. Een der raadsleden oppert het plan de tramremise daarvoor te bestemmen, waarop de heer van Eek zegt, dat die sta in den weg beter opgeruimd kon worden. Dit wordt de heer van den Bree mer te machtig. Dat wil wat zeggen. Als het gemoedelijkste aller raads leden het te kras wordt. Spr. zegt: Eenige weken geleden kon verbree ding van den Torenstraat voor f 140 verkregen worden en toen weigerde de Raad en nu zou men een gebouw van duizenden waarde willen afbreken. Het plan Heijnings wordt naar de Bouwcommissie verwezen. Het aanleggen van den weg Spoor- straat-Anna Paulonalaan en de vast stelling van de te storten bedragen worden goedgekeurd. Verzoeken om ontheffing van de Bouwverordening worden behandeld. Op voorstel van den heer Enden dijk wordt het verzoek van het Herv. Kerkbestuur aangehouden. Op een verzoek van den heer Olieslagers, wiens woning is afge brand, wordt door B. en W. af wijzend geadviseerd. Voorgesteld wordt dat hij f 14.per M. voor wegverharding zal betalen. Hiertegen wordt bezwaar gemaakt door de heeren Hilhorst, Rietveld, Foeken en Endendijk. De fundamenten zijn niet zwaar genoeg, waarom naar het oordeel van B. en W. niet van herbouw maar van nieuwbouw gesproken moet wor den. B. en W. zullen onderzoeken of alsnog ontheffing kan verleend worden, waartoe de Raad machtiging verleend. Een verzoek van Gebr. Swager wordt toegestaan, echter niet op de voorwaarden door hen gevraagd. Zij zullen evenals iedereen f 14.- voor wegverharding hebben te be- alen, zonder dat sprake kan zijn van eenige venekening. De heer Foeken heeft een drietal bezwaren. Spr. heeft voornamelijk bezwaar, dat op deze wijze alle par ticuliere wegen worden overgenomen. De heer Endendijk vindt dit niet erg. De eigenaren b^jven zelf aan sprakelijk voor het onderhoud, zoo lang de weg niet verhard is. De heer Schulman q.q. vraagt een strook grond aan de Anna Pau lonalaan te koop, waarop verschil lende perceelen van den Bakkersweg uitgang hebben. B. en W. stellen voor deze strook niet aan adressant te verkoopen, om dat daardoor anderen in hun be langen zouden worden benadeeld. Zij willen de aanwonende eigenaars op korten termijn gelegenheid geven deze grond a f4.— per M- van de gemeente te koopen plus kosten van verharding van den weg. De heer Endendijk gaat accoord met het voorstel van B. en W. al leen de voorwaarde „op korten ter mijn" zou spr. gaarne vervangen sier. deor een bepaald®»- ijn-wAn eenigen duur. Weth. v. d. Berg zegt, dat het B. en W. bekend was, dat er voor som- mige bewoners bezwaren zouden zijn. Daarom heeft echter de gemeente architect de bepalingen zoo soepel mogelijk gemaakt. De zaak zal wel voor elkaar komen. Wordt goed gekeurd. De heer Insinger wil met de Ge meentegrond ruilen. Een gedeelte Wiekslooterweg van den Schoolstraat tot aan den spoorweg en enkele an dere stukken te samen ruim 5 H.A. tegen pl.m. 78 H.A. gemeentegrond. B. en W. wenschen hierop niet in te gaan. Vogelliefhebbers, denkt er om, dat, indien U thans de vogels in Uw tuin van voedsel voorziet, U ze dan den geheelen winter in Uw tuin zult hou den. BEUME's vogelzaden zijn daar voor het meest geschikt. Voeder huisjes en standaards worden door ons ook geleverd. PLUIMVEEVOEDERHANDEL Van Weedestraat 36. Telef. Nö. 202 De heer Endendijk vraagt of de zaak hiermede definitief uit is, of kan nog een ander voorstel worden ver wacht. De burgemeester zegt te zullen af wachten of adressant met een ander verzoek komt, hierop kan niet wor den ingegaan. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Een verzoek om erfpacht door den heer Koops wordt geadviseerd voor den tijd van 15 jaren. De beer Endendijk meent, dat in dit geval, althans voor het gedeelte waarop een woning zal worden ge bouwd, 30 jaren kan worden toe- Do burgemeester acht het echter qewenscht 15 jaren te verkenen, in overeenstemming met den duur van andere erfpachtsgronden, bij adressant in gebruik. Na eenig debat wordt het verzoek ingehouden. Een zelfde lot wedervaart het ver zoek van den heer Scherpenzeel. Bij verzoek van N. V. Kalle veen te Utrecht voor aankoop van een terrein teSoestduinen wordt voor gesteld dit terrein te verkoopen a f2.50 per M2 plus wegverharding. Na bespreking aldus besloten. De verordening van het grondbe drijf is van Ged. Staten terug ont vangen. De goedkeuring van dit col lege is niet verkregen Tusschen den Raad en Ged. Staten is geen over eenstemming verkregen omtrent de rente-bijschrijving op de patriachale gronden. Wij zetten deze zaak reeds vroeger uitvoeriger uiteen. B. en W. wenschen in beroep te gaan bij de Kroon. De heer Heijnings verklaart zich hiertegen, wij zullen geen succes heb ben meent spr., die met het inzicht van Ged. Staten accoord gaat.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1