Siachtüaanties CORRY LUYT PianoLesrares Woningbureau 75 cl. p. pjnfl.scnoon gemicni il G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Nu kom! de tijd weer aan D. F. VOIGT De vuist op tafel. Wekkersin alle prijzen P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 3e Jaargang No. 44 Gecontroleerde.oplaag 3000 exonplaren. Verzending per post. Zaterdag 1 November 1934 Gratis Christelijk Weekblad voor SoestC :jk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave et. druk: Van Weedestraat 15 - l'oestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f 0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Filiaal Baarn - Soest voor kachelzeiijes, kachelhaakjes, kachelplaten, poken, tangen, petroleumkachels enz. enz. Voor de lange avonden ruime keuze kinderspelen, tooverlantaarnplaatjes enz. Off. Bekendmakingen. BEKENDMAKING. Burgemeester en V/ethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van Ged. Staten van Utrecht van 21 October 192-4, op genomen in Prov. blad no. 83 van dat jaar, met ingang van den der tigsten dag na evengenoemde dag- teekening de Praamgracht in deze gemeente gesloten wordt verklaard voor vaartuigen, welke door eigen be weegkracht worden voortbewogen. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat volgens de bepalingen der Waterstaatswet 1900 beroep open staat bij de Kroon, moetende het beroep worden ingesteld binnen 30 dagen na de dagteekening dezer be kendmaking en ingediend worden aan den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Soest, 30 October 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dal het verzoek van W. J. Kuijer te Soest, om in en op perceel Beetzlaan no. 2, kadastraal bekend in sectie H. no. 915, een stoom- wasscherij te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd. Soest, 28 October 1924. Burgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretris. J. BYTENBURG. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop- - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. De organisatie van het Over heidspersoneel moet zoo sterk worden, dat men de vuist op de tafel der onderhandeling kan leggen. Nadat de heer Stenhuis, voorzitter van het N. V. V. (Ned. Verb. van Vakvereenigingen) dezen zomer de Twentsche arbeiders naar den kelder geholpen heeft, is hij nu bezig het overheidspersoneel op te ruien tot verzet aan te sporen. Dit is wel gebleken bij de salaris meeting, welke Zondag j.1. in den Haag is gehouden. Daar heeft Stenhuis, de geweldige, de in hart en nieren revolutionair, gesproken. Het was geweldig. Hij vertelde, dat het overheidsper soneel geen middel moest ontzien. Een staking zou wettig zijn. Het proletariaat moet vernietigen het Carthago van het kapitalisme. Resoluties en optochten geven niets. De organisatie van het overheids personeel moet 200 sterk worden, dat men de vuist op de tafel der onderhandeling kan leggen. Het huidige ministerie moet ver dwijnen, bij de verkiezingen van 1925 moet de groote slag geslagen wor den. Wij kunnen 'het verstaan, dat het overheidspersoneel alle krachten in spant om verdere daling van zijn levenspeil tegen te staan. Niet alleen kunnen wij het begrijpen, wij erkennen zelfs den plicht en het recht geen rechtmatig middel onge bruikt te laten tot verdediging van eigen positie. Wij betwijfelen echter of de mid delen door den heer Stenhuis aan gewezen wel de gewenschte resultaten zullen schenken. Of neen, twijfelen doen wij daaraan niet, wij zijn zeker van het tegendeel. De zuiver revolutionaire middelen door dezen demagoog aanbevolen, zullen geen andere vruchten brengen, dan de ellende als in 1903 door den voorganger van dezen heer over het spoorwegpersoneel gebracht. Of zou een andere regeering, een socialistische, stel het was mogelijk, de salarissen van de ambtenaren on gemoeid hebben gelaten? Het loont de moeite even te luiste ren naar de woorden van enkele kopstukkken uit de S.D.A.P. Mannen van onverdachte socialistische be ginselen, met een staat van dienst als waarop de heer Stenhuis voor- loopig nog niet vermag te wijzen. De heer Vliegen bijvoorbeeld. Heeft hij niet bij het tariefdebat de vorige week toegegeven, dat de ambtenaren hun deel in het tekort moesten dragen? Hij zeidede mogelijkheid was er geweest om aan de menschen, die in dienst komen, een lager salaris te geven dan aan hen, die eenmaal in dienst zijn en om de menschen, die een gezin hebben en zich eenmaal op zekeren voet hebben ingericht, met rust te laten. Het is wel zeer voorzichtig gezegd minister Colijn zou het wat duidelijker omschreven hebben. De bedoeling van de regeling die althans voor 1925 zal getroffen worden, is ongeveer van dezelfde strekking. De Rijksmiddelen vallen een mil- lioen of zeven mee en die wil de minister van Financiën aan de gehuwde ambtenaren ten goede laten komen. Het komt op hetzelfde neer. En hoe is tegen deze regeling op de meeting gescholden? Verschil tusschen gehuwden en ongehuwden; het is ongehoord. Alleen de heer Vliegen zou het ook gewenscht hebben gevonden. Het is geen wonder, dat de leiding van het moderne Vakverbond het niet te best kan vinden met de leiding van de S.D.A.P. Vooral de Amsterdamsche Wet houder de Miranda maakt het te bont. De heer de Miranda zegt in zijn brochure: „De kip, het ei en het voer" (prachttitel), dat er onder de werklieden bij de bedrijven over dreven begrippen omtrent de draag kracht daarvan bestaan. Bij de amb tenaren, zegt hij, zit het nog dieper. Wanneer de Sociaal-democraat ver plicht zou zijn aan al hun eischen tegemoet te komen en die in te wil ligen, dan zou het ambtenaren-corps binnen den kortst mogelijken tijd de diensten en bedrijven hebben op gegeten. Zoo spreekt een Sociaal-democraat die een verantwoordelijke bestuurs functie bekleedt. Als straks deze regeering mocht zijn weggejaagd en de heer Stenhuis legt bij een linksche regeering de vuist op tafel, dan zullen zijn poli tieke vrienden het spoedig benauwd krijgen. En niet alleen de regeering, maar ons heele volk zou onder het regime van dezen niets ontzienden vuist, te laat inzien, dat het onder den knoet van zulke demagogen meer slaag dan eten zou ontvangen Het gaat niet meer om het welzijn van de ambtenaren, want dan zou de nieuwe regeling in menig opzicht tot bevrediging hebben gestemd, wijl daaruit blijkt dat de minister voor de ambtenaren doen wil wat mogelijk is en niet verder gaat dan het welzijn van ons geheele volk noodzakelijk maakt. Zelfs is een volstrekte meerderheid van de conservatieven niet uitgeslo ten. In het oude Lagerhuis was de stand der partijen: Conservatieven, 258, Labour 193, Liberalen 158 en Onafhankelijken 5. De volstrekte meerderheid is 308, dus moeten de conservatieven 50 zetels winnen, Labour 115 en de liberalen 150. De conservatieven staan dus met hun kansen het best, juist ook, omdat ze in verschillende dis tricten door de liberalen worden ge steund. In een rede welke de minister van koloniën, Thomas, te Derby heeft gehouden, heeft hij het over de po litiek en de taktiek van het minis terie gehad na de verkiezingen. Hij zeide ongeveer ditna de verkiezingen hebben de conservatie ven geen volstrekte meerderheid be haald en zullen zij dus op den steun van de liberalen aangewezen zijn. Nu zal het ministerie eerst nog met een troonrede komen, waarin vele demo cratische maatregelen genoemd zullen worden, die op het programma yan de liberale partij staan. Volgens af spraak moeten de liberalen dan tegen hun eigen program stemmen, want besloten is, dat ze de conservatieven zullen steunen. Dat kan dus voor de liberalen nog een pijnlijke historie worden. Misschen ook wel met ver rassingen. Diploma M i. b. d. T. Voor beginnendi/i en verge- vordercien. Nieuweweg 65 - Soest TUINBOUW. Zaken, deze rubriek betreden J. Kraaijcnbrlnk, '.ui Afdoend geneesmiddel voor wonden, excema, en huidaandoeningen Kroniek van de week. Voor den slag. valsch. Brrrr... winkel. Echt of 'n War- Als deze regelen in druk ver schijnen, is de uitslag van de ver kiezingen in Engeland wel bekend denk ik. Thans evenwel Donderdag morgen zijn ons nog geen uitslagen bekend en kunnen we slechts gissen naar den vermoedelijken uitslag. Nog een laatste beroep hebben nagenoeg alle candidaten Dinsdag nog eens op de kiezers gedaan' en nu wachten zij en wij maar af welke verrassingen de stembus brengen zal. Alle partijen rekenen er op, dat ze zullen winnen, maar je kunt op je vingers uitrekenen, dat zulks niet mogelijk is; als de een wint, moet noodwendig de ander verliezen. Wat wij direct na de ontbinding van het parlement reeds schreven, dat de so cialisten, Labour-partij, wel gehavend uit den strijd zou komen, lijkt me hoe langer zoo meer waarschijnlijker. In de afgeloopen week is er heel wat te doen geweest over een geheim stuk, doof de Russen rondgezon den aan de leiding der communisti sche partij, waarin werd aangedron gen. dat de communisten tijdens de verkiezingen moesten trachten sta kingen en een revolutie te ontkete nen; in ieder geval was het in een opruienden toon gesteld. Nu wordt dit stuk, onderteekend door Zinowjef, beslist verloochend door al de voor aanstaande Russen, welke beweren, dat het valsch is. De Engelsche conservatieven, en liberalen hebben ook deze geschie denis handig gebruikt om Labour wat stemmen af te vangen. Het ei genaardige is nu, dat dit stuk gepu bliceerd schijnt te zijn, zonder goed keuring van Mac-Donald, welke wel wist, dat het stuk bestond, maar een onderzoek naar de echtheid had gelast. De ambtenaren hebben toen de on betwistbare echtheid aangenomen en het stuk gelijk gepubliceerd. Tot nog toe is de echtheid, nog niet geconstateerd geworden even min als de Russische sovjet er in geslaagd is, de "valschheid te bewij zen. Het is waarlijk geen wonder, dat men zulks de sovjet-regeering verwijt, want ze hebben nog nooit anders gedaan, als op die manier gestookt; dus zou men hier van een uitzondering op den regel kunnen spreken, indien ze nu hier omtrent vrij uit ging. Maar we zullen er nog wel meer van hooren. Mussolini heeft Zondag in een redevoering te Busto-Arsizeo onder meer het volgende gezegd: Onze tegenstanders moeten wel begrijpen, dat de huidige regeering stevig is en dat ik nog steviger ben dan de regeering, Er zijn landen in Europa, die vooruitgaan, anderen die achteruit gaan. Wij behooren tot degenen, die vooruitgaan èn indien men ons vijf of tien jaar in vrede zou laten wer ken, zou Italië aan het hoofd van de wereldbeschaving staan. Matteotti is al vergeten! In China is het een uiterst ver warde toestand en uit de verschil lende berichten, die elkaar bijna al len tegenspreken kan men bijna niet wijs worden. Een der steunpilaren van Generaal Woe-Pei-Foe, de Christen-generaal Teng, heeft in Pe king een staatsgreep uitgevoerd, de Chineesche regeering tot aftreden genoodzaakt, zelf de teugels van het bewind in handen genomen, en Ge neraal Woe-Pei-Foe verbannen. Maar Generaal Woe-Pei-Foe, die nog over een groot leger beschikt, laat zich zoo maar niet zonder meer in den hoek zetten en zal nu eerst daags wel naar Peking oprukken. Te meer, daar de voornaamste pro vincies Kiangsoe, Anhoei, Tsjekiang en Foekjen hem trouw zijn gebleven. Toen Feng in Peking kwam heeft hij de staatspresident Tsao-Koen af gezet, na hem eerst nog een besluit te laten teekenen waarin Woe-Pei- Foe benoemd wordt tot regeerings- commissaris op een buitenpost. Daarop heeft Woe-Pei-Foe ge antwoord, ik zal gehoorzamen, maar ik kom eerst nog even naar Peking om persoonlijk Uwe instructies te ontvangen. Dat kan er nog heet naar toe gaan. Gz. De teelt va.i witlof. Waarneer we deze zomer withof geteeld hebben, is na de tijd aange broken, waarop ze i it den gond ge nomen moeten worden. De blade ren moeten een paai- centimeter bo ven den wortelhals worden afge sneden, waarna men met de teelt van kropjes kan aanvangen. Men kan dit op verschillende wijzen doen en elke vorstvrije ruimte is daarvoor geschikt. Het is ec-ter begrijpelijk, dat dit onder een toogere tempera tuur beter en vlugger gaat dan wan neer men slechts enkele graden boven het vriespunt is. De warmte voor ver vroeging kan dan c.ok op verschil lende wijzen worü'-.n aangebracht. Men kan b. v. de wortels in een aardlaag plaatsen, welke door een broeilaag daaronder verwarmd wordt en waarbij het geheebdoor een koude werende laag omgeven is. Ook stookkassen roet nier te hooge tem peratuur gaat het uitstekend.- Voor diegenen, welke niet over dergelijke hulpmiddelen beschikken, is de teelt in koude bakken en zelfs in den vrijen gond zeer goed mogelijk, om de groei gedurende den winter toch te onderhouden, moet de vorst buiten gehouden tvorden. Voor de teelt in den vrijen grond, kan men deze ter diepte van onge veer 10 c.M. uitgraven en in den losgemaakten grond-de wortels, welke men op een lengte van 20 c.M. inkort, tamelijk dicht opeen op ge lijke hoogte uitplanlen. Op de wor tels brengt men d,m een aardlaag van pl.. m. 20 c. yi., welke dient om de zich ontwik ;;elende kroppen oten te houde^ en ook om het daglicht te Werend^fteuJiu <1*. kro^. pen zich boven de aardlaag vertoo- nen worden ze groen en mag het oogsten niet langer uitgesteld worden. Ter wering van vorat kan de hoop bij vriezend weder nog bedekt worden met blad, stroo of ruige mest. De wortels, welke men niet voor direct gebruik bestemd, moeten in het najaar ingekuild worden, maar dekt men niet, tenzij men door de vorst daartoe genoodzaakt is. Zelfs dan is een dun laagje bladeren vol doende, wat men verwijdert zoodra de vorst weer is geweken. Vooral bij slappe winters vereischt het zorg om de wortels zoodanig te behande len, dat ze niet te vroeg uitloopen, waardoor ze ongeschikt zouden zijn, tot het vormen van goede kroppen. Tegen zeer. strenge vorst zijn ook bijzondere zorgen noodzakelijk. Wanneer de wortels eenmaal hunne opbrengst gegeven hebben, kunnen ze als waardeloos beschouwd en weggeworpen worden, tenzij men ze nog gebruiken kan voor veevoe der. ooit aan gedacht, een plan te vormen tot oprichting van zijn standbeeld. De gemeente des Heeren doet niet mee aan menschen-vergoding. Het monument van Groens levenswerk er. Het zijn de Scholen met den Bijbel die als zijn heen-gezaaid over nlle gewesten van ons Vaderland. Groen zal langer leven in de na gedachtenis van ons volk dan Tor- becke. En zoo men eeren moet naar den maatstaf van het ware volks belang, dan is de uitslag niet twijfel achtig. Groen heeft met zijn strijd voor Christelijk Nationaal onderwijs de zedelijke volkskracht van onze natie meer verhoogd, dan Thorbecke met zijn bevoorrechting van het kleurloos onderwijs. Groen heeft de stichting van de Unie „Een school met den Bijbel" in 1879 niet mogen beleven. De toekomst van de Christelijke school scheen toen donker, maar het zaad dat was uitgestrooid heeft een rijken oogst opgeleverd. Hierin is die spreuk waarachtig een ander is het die zaait en een ander die maait. En beiden gaan door het zaaien en het maaien. Mocht de wensch van den Heere vervuld worden, dat zich te zamen verblijde, beide die zaait en die maait. Dit zal mogelijk zijn alleen in Zijn weg. Torbecke en Groen. Op Donderdag 18 Mei 1876 werd bij de Botermarkt te Amsterdam het standbeeld onthuld van minister Tor becke, den grooten leider, van het Nederlandsche liberalisme. Er was vlaggetooi en feestmuziek, maar geen bezieling. Den volgenden dag stierf Mr. Groen van Prinsterer, de Christen staatsman, meer nog de Evangelie belijder. Beider leven behoort tot de nati onale herinneringen der 19e eeuw. Beiden waren mannen, die hun groote gaven ten dienste hebben gesteld van het Vaderland. Toch waren zij in elk opzicht tegen voeters. Torbecke was afgemeten, koud en stroef, een dictator. Groens eenigste vreugde was als broeder in Christus saam te zijn met zijn geestverwanten. Torbecke erkende de Volkssou- vereiniteit en de rechten van den mensch in den zin van „de groote Revolutie", zooals hij haar noemde. Groen beleed het vrijmachtig be stel van God, uit Wien en door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Torbecke achtte de belangen van de bourgeoisie het hoogste. Groen had een roerende, diep be schamende liefde voor de kleine luiden. Torbecke was onkerkelijk, een voorstander van „Christendom boven geloofsverdeeldheid." Groen eerde de Kerk als een open baring van het lichaam des Heeren rustend op den graniet bodem van het Woord. Torbecke zocht heil in de centrale staatsschool. Groen verlangde Christelijk Nati onaal onderwijs, waartegen de over heid haar financieele overmacht niet keerde en waaraan zij haar bescher ming niet ontzei. Wie sympathie heeft voor Groen, moet antipathie hebben voor T orbecke. Niemand van hen, die Groen waar lijk eerden en lief hadden, heeft er Groote sorteering reiswekkers, ook met radium. H. W. SPIJKER - VAN WEEDESTRAAT 25. De waarheid voor de Ouders. De psalmist zingt van het begin der wijsheid (Ps. 111 10a). Men voege er in een adem aan toe een ander begin: het kind, de mensch in aanvang. Hoe zal het kind tot de vreeze Gods komen? Het is een boven- aardsche zaak. Van boven moet het alles vlieten, Wat lager opwelt heeft geen kracht. Wat hier bestendig op zal schieten Moet eerst van boven zijn gebracht. Begiet uw bloemen, plant uw boomen, De wasdom moet van boven komen. Gods genade gaat vóórop. Maar wie genade zegt, zegt ge hoorzaamheid. Wie uitverkiezing zegt, zegt verbond. En wie verbond zegt, zegt volk, geslacht, familie, opvoeding, kerk en school. De hemel komt met zijn dauw, regen en vruchtbaarheid, maar de landman moet ploegen, eggen, zaaien en wieden, zonder deze geen oogst. Dit is het begin van de goddelijke wijsheid, dat het zaad vroeg ge strooid worde in de jonge harten. Er schuilt diepe levenswijsheid in het woord van SalomoLeer den jongen de eerste beginselen naar den eisch van zijn wegals hij zal oud geworden zijn, zal hij daarvan niet afwijken. En deze vermaning krijgt dubbele klem „als dezelfde wijze koning Ps. 111 10a, dat stellig van zijn vader is, tot tweemaal toe aanhaalt spreuken 1 vers 7 en 9 vers 10. Hij wist bij ondervinding hoe ver de onderwijzing in de kennis van God en Zijn wegen reikt. De wachten der duisternis; zinne lijkheid, weelde, grootschheid der we reld hadden hem op heillooze dwaal wegen gevoerd. Satan had een streep gehaald door de vermaningen van zijn vromen vader, zoodat hij de waarheid vertrad, „Gij zijt van Gods geslacht." Maar de Godswoorden, die hem in zijn jeugd waren ingeprent, zijn weer bovengekomen. In zijn ouderdom heeft hij aan de kerk des Heeren drie hoeken nagelaten de Spreuken, de Prediker en het [boglied. Had hij weleer de ongerechtigheid ingedronken als water, hij heeft later lust gekregen in 's Heeren wegen te wandelen. Hij scherpte zijn pen om de wijze levensles met goude letteren neer te schrijvenDe vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid. Deze wijste aller Koningen, zijn geloof werd verduisterd, zijn gebed werd afgesneden, de twijfel werd oppermachtig, maar het zaad, dat zijn vader in de lentejaren van zijn leven had uitgestrooid, ontkiemde opnieuw. Niet minder oprecht dan zijn vader, toen hij na diepen val zijn boetpsalm schreef en openbaar maakte, zond hij een belijdenis van zonde de wereld in. Hij dichtte het sombere boek „De Prediker" met dat klagelijk refrein: IJdelheid der ijdelheden het is alles ijdelheid. Maar aan het slot klinkt het triomfeerendvan alles wat ge hoord is, is het einde van de zaak vrees God en houd Zijne geboden. En nog eenmaal werd de Geest over hem vaardig. Hij had heidensch geleefd met zijn vreemde vrouwen. Hij leek meer op een sultan dan op een sionsvorst. Maar de Godswoorden uit zijn kin derjaren schoten weer boven al die giftplanten uit. Een dam van genade stuitte den vuilen modderstroom. Hij mocht weer drinken uit de reine stroomen van Gods heil en hij, die met de liefde had gemorst verblijde de gemeente des Heeren met het Hooglied, het lied der zuiverste liefde tusschen bruidegom en bruid. Wie terug denkt aan zijn jeugd, weet welke roofvogels hun vlerken slaan over de kinderziel. Wat het kind het eerst noodig heeft, waarnaar het ook, oud ge worden zijnde, het laatste tasten zal met de dorre hand van een stervende, het is de levende God. Een moeder klaagde, dat haar kinderen zooveel psalmverzen moesten leerenhet hoofd der school ant woordde haarmoeder verheug U er in. Uw kinderen krijgen een fonds mee, waarop ze later kunnen teren als ze oud worden en het oog kan niet meer zien en het oor kan niet meer hooren, dan zullen die liederen in slapelooze nachten in dagen van lijden en van het doodbed, hen nog sterken. Ouders, die voor hun kinderen het Christelijk onderwijs zoeken, dat ik in mijn jeugd heb gemist, doen een goede keuze. Het gaat niet om de psalmen en om den Bijbel als doel, maar .als ge nade middel tot de vreeze Gods. Het gaat er om gehoorzaam te zijn aan den wensch van den Goeden Herder, die sprakLaat de Kinderkens. tot mij komen en verhindert ze niet want derzulken is het Koninkrijk der hemelen. Dit is meer waard dan het aardsche goed. Kinderen vreemd te laten van de eeuwige bron wel is geestelijke moord Kinderen te doen onderwijzen in de geopenbaarde waarheid, van apos telen en profeten, waarvan Jezus Christus de uiterste hoeksteen is, dat is het begin van ouderwijsheid. F. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Ingezonden stukken. (BuKcd verantwoordelijkheid der Redactie.) AFGELUISTERD. Klaas. Goejen avond, Piet. Piet. Dag Klaas. KI. Ik ben maar ineens naar jou toe gekomen en 'k heb maar niet af gewacht, dat jij bij mij zou komen. P. Nou, nou, heb ie 't zoo erg 1 KI. Nou is dat wat? dat verslag van den raad? P. Ja, dat is zeker wat, ik had best die vergadering eens bij willen wonen. KI. Nou, maar we moeten daar toch eens over praten. P. Dat vind ik wel goed, maar eerst nog over een paar andere dingen- tjes, die ook wel in verband met de ze of voorgaande vergadering staan. KI. O, zeker over die Brandweer- karzerne P. Ja, juist. Ik heb óók een paar we ken geleden nog een ingezonden stukje gelezen van iemand, die een half jaar in de gemeente woont, en zich „Opmerker" noemt. KI. O, dat stuk heb ik ook gelezen, hij heeft anders nog niet veel goeds opgemorken. P, Opgemerkt, bedoel je, dat is taal kundig juister. KI. Nou ja, je weet toch wel wat ik bedoel. P. Enfin, dat die m'nheer, die een half jaar in de gemeente woont, een heel verkeerde kijk op de din gen heeft is hem niet kwalijk te nemen, maar dat hij zoo z'n on kunde uitstalt en dan als 't ware zich nog eens lekker de handen wrijft of tie zeggen wil: „Hoe heb ik dat nu opgemorken toont dat m'nheer wel erg met zich zelf is ingenomen en heel wat van zijn kijk op de dingen, denkt. KI. Met verschillende dingen is hij er anders glad naast. P. En of. Hij heeft de klok hooren luiden. Toch is er wel iets, dat hij goed aangezien heeft. Dat hier te veel kleine en persoonlijke belan gen gediend worden, waardoor het algemeen belang geschaadt wordt, heeft het debat in de laatste raads vergadering van 21 Oct. nu wel aan 't licht gebracht, al is nog niet alles daarover uit de doekjes KI. Daar zal het laatste woord nog wel niet over gezegd zijn. P. Neen, maar daar hebben we 't de volgende week wel over. Nu over die „Opmerker". „Het volgende staaltje van geldverspilling kwam hem ter oore" en dan volgt er een verhaal over den aanleg van een wandelweg, aanvangende bij de Spoorstraat achter het station Soest dijk en parallel loopende achter en met de Rembrandtlaan langs den spoordijk. En nu vraagt die „Op merker" zich af welk nut die weg heeft en welk algemeen be lang daarmede gediend is. KI. Hij snijdt zich in de vingers. P. Ja, maar meheer is al een half jaar hier en die weet het. Nu me heer de „Opmerker", daar wordt heel geen geld uit de gemeentekas verspild, dat kost de gemeente" niets. Dat gaat allemaal grateloos, voor niemendal voor niks. De grond is gratis afgestaan. De wegverharding, de verlich ting, de waterleiding en het eeuwig durend onderhoud wordt betaald door diegenen, die langs dien weg hun belang bebben. 't Is dus wel, werkverruiming, wat toch een algemeen belang is. En meheer, die een „Opmerker" is, heeft bepaald nog niet veel „op gemorken", want dan zou hij nog iets anders ook hebben gezien. Dit, dat er aan het station Soestdijk bij gesloten boomen een opstop ping is, waar straks het verkeer langs den nieuwen weg kan door gaan. Heeft meheer al eens „opgemor ken", wanneer reizigers door een auto aan den trein gebracht, of gehaald worden? Neen? Die auto moet dan keeren juist op 't moment dat de boomen weer open gaan, en komt dan dwars op den weg te staan. KI. Die „Opmerker" heeft geen erge beste opmerksels. P. Zou ik ook zoo zeggen. Boven- vendien noemt hij de Burgemeester Grothestr., Van Weedestr., Steen- hofstr, en Middel wijkstr. een mooie Boulevard. Meheer heeft bepaald geen flauwe notie van wat onder Boulevard wordt verstaan. Ik weet ook nog een paar Boulevards. Het Kerkpad en ;de Bakkersweg enz. De kippen,5/n konijnenhokken, be nevens waschgoed heeft hij ook al verkeged, „opneroorken", want langs dien nieuwe weg ko men de huizen met de voorgevels te staan én niet, zooals b.v. in Bilthoven, al de achtergevels langs de spoorbaan. Daar zie je die din gen. De rest zullen we maar laten zwemmen, dat lijkt me niet van algemeen belang, alleen mag mé- heer de „Opmerker" gerust zeggen, welke wegenaanleg geen uitstel meer duldt, daar zijn vele ingeze tenen, die al jaren hier in Soest wonen, erg nieuwsgierig naar. KI. Nou mag „Opmerker" voortaan wel wat beter opmerken en niet met z'n onkunde te koop loopen. P. Net. Maar we zullen het ook nog even hebben over de brand weer-kazerne. KI. Die wilde m'nheer Heidsiek naast het Raadhuis hebben is 't niet P. M'nheer Heidsiek M'nheer Heij- nings bedoel je. KI. Nou ja, ik ken al die namen niet onthouden. Heidsiek is een soort ouwe klare geloof ik. P. Neen, dat is een soort champagne. KI. Dat heb ik nooit gedronken. P. Die menschen zijn er meer, maar dat is heel niet erg hoor. Voor den dorst hoef je 't niet te drin ken en nooit zal een dokter 't als geneesmiddel voorschrijven, 't Bruischt erg, en 't prikkelt op je tong en 't is net als vuurwerk, zoodat ik maar zeggen wil, dat we 't in de samenleving best zonder Heidsiek af kunnen. Maar we had den 't niet over champagne maar over KI. M'nheer Heijnings, die een brand weer-kazerne naast het raadhuis bouwen wilde. P. Die zou maar even f17.000 kos ten, dat is een rentelast van rond f 1000.— per jaar voor de gemeente, wat met de afschrijving allicht op een kleine f2000.— zóu komen, en dat, terwijl er een voorstel is van B. en W. om het bestaande gebouw aan den Langen Brinkweg te veranderen. Kosten f2000.—. KL Valt dat ook nog onder bezui niging P. Ja, zoo werd 't tenminste aange diend. Maar je kunt bet gerust een bezuinigings-bevlieging noe men, terwijl dat plan wel zoo goed als zeker de omgeving van het raadhuis en het raadhuis zelf zou ontsieren, en zeker niét aan schoon heid zou doen winnen. KI. Maar 't is toch van de baan hé? P. Nou en of. Het is door de bouw commissie afgepoeierd, en de raad heeft het ook afgepoeierd, (punt). KI. In de laatste vergadering heeft wethouder van Elten ook nog geantwoord op vragen van m'nheer Heie Heijnings over dien weg aan de Spoorstraat, maar m'nheer Heijnings is er niet erg tevreden mee, en zal nu schriftelijk ant woorden. Waarom doet hij dat nu schriftelijk P. Ik denk. dat hij eerst nog eens advies vraagt aan een Prof. in Groningen. Maar ik wil je wel in vertrouwen

Soester Courant | 1924 | | pagina 1