Naaimachines i CORRY LUYT Piano Leerares Proefflacons GRATIS Woningbureau G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS ONTVANGEN ST. NICOLAASFEEST. Niet één, maar hét levensbelang van Soest D. F. VOIGT 75 ct. p. pond, schoon geuiicnt VAiuDtLSS P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 3e Jaargang No. 46 Gecontroleerde oplaag 3000 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 15 November 1924 som,™™) Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdi'k, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest Voor eiken leeftijd kunt U een geschikt cadeau koopen. Even als vorige jaren hebben wij in ons magazijn een speciale etalage gemaakt zoodat een ieder een goed overzicht krijgt van de verscheidenheid onzer artikelen. een groote sorteering SPEELGOEDEREN. LUXE ARTIKELEN enz. voor het aanstaande Kroniek van de week. terrein ligt, zal niemand kunnen zeggen, dat wij met deze schatting te hoog zijn. De uitbreidingen in Vossenveld, de Bunt en Heide, Soestduinen, Birkt enz. vormen waarschijnlijk te zamen deze oppervlakte al. Indien nu de stijging per M2. slechts f0,10 be draagt, vormt dit weder een bedrag van f 200.000,of jaarlijks een som van f 10,000,' Met het aldus genoemde een to taal van f 30,000.—. Bij dit bedrag moet tevens gerekend worden de niet te berekenen schade en nadeelen van de personen en zaken onder de eerstgenoemde punten begrepen. Indien nu van deze zijde de zaak wordt bekeken, mag toch wel ge vraagd worden le. Is er een goede verbinding noodzakelijk 2e. Mag een dergelijk bedrijf, in dien noodig en f5000.— (f0,40 per inwoner) per jaar aan de gemeente kosten 3e. Moet genoemd bedrijf door de gemeente zelf geëxploiteerd worden Op grond van het omschrevene, kunnen wij niet anders, dan de twee eerstgenoemde vragen bevestigend beantwoorden. De meening, dat de verbindingen thans met het locaal spoor enz. voldoende zijn, zal wel niet door velen gedeeld worden. Wat de derde vraag betreft, ge-' zien de ervaring van het bijna ver- loopen jaar, is het te betreuren, dat destijds het voorstel van den heer Besselsen niet is aangenomen. Wij zouden een heele beschouwing over „Overheid-bemoeiïng kunnen houden, maar in deze zal wel dik wijls waarheid zijn wat Prof. van Embden schreef „Zooveel hoofden, zooveel zin nen. Geen twee beoordeelaars schijnen het eens nijn. Hrger nr--3- eenzelfde hoofd herbergt ten aan zien van overheids-bemoeving de „pro's en con's", aanvaardt een flinke dosis staatszorg, zeg ten be hoeve van onderwijs of havenaanleg of spoorweg-bedrijf, maar verwerpt dit anderzijds, indien ze zich aan dient in den vorm van woning- subsidie of invoerrechten. De veelheid der meeningen is ten deele schijnze behelst in belangrijke mate slechts een gra dueel verschil omtrent de doelma tige toepassing van hoofdbeginselen, over welke laatste vrij groote een stemmigheid bestaat. Niemand in onzen tijd is geheel tegen overheidsbemoeiing, niemand beschouwt haar als een goed op zich zelf. Her valt niet te ontkennen, dat er iets van te zeggen is. indien een der gelijk bedrijf vanwege een N. V. ge schiedt. Op de gewone wijze voort gaande met een gemeentelijk bedrijf is vrijwel onmogelijk. Wannéér een directeur de leiding heeft, moet die ook alleen bij hem zijn. Hierover meer te zeggen is niet onze bedoeling, maar dit moet vast staan. „Niet een iedereen is bedrijfs leider is, en een bedrijfsleider behoeft niet een technikus te zijn". De leider moet bezitten organisatorisch talent en koopmansgaven, dus vooruit kunnen zien, soepel in zijn hande lingen en niet leven in en van mo menten, geen sigzaglijnen trekken. Een N.V. hiervan te vormen, zal in een gemeente als Soest wel niet moge lijk zijn, aangezien de belanghebben den te veel in aantal zijn en daar door ieder voor een klein gedeelte. Hierop hopen we in ons tweede gedeelte nog terug te komen. Een gemeentelijk bedrijf zou geheel op zich zelf georganiseerd moeten zijn, waarin de directie de leiding heeft, onder toezicht van een com missie, die de functie van raad van commissarissen vervult. Voordat we dit nader bezien, moeten we even aanstippen het verschil tusschen het laatste voorstel van f4000.sub sidie plus vrij gebruik van de remise, en het voorheen gedane voorstel van den heer Selderbeek. Het is niet aan de orde, of dit laatste voorstel nog van kracht is, maar wat de een mo- I Wanneer iets. dat ons onmiddellijke aangaat, moeilijk te begrijpen is, gevoelt men dat als een gevaar. Het is als een diepe, open put bij een woning, een zoodanige, dat men op zoo'n put een stevig dek sel zal doen aanbrengen. Zoo geeft de ervaring ook een middel aan de hand om al te diepe proble men in onze omgeving af te dek ken en wel met een enkel woord. In Goethe's Faust is dit al be schreven ongeveer aldus Waar het begrip ontbreekt, komt het juiste woord in de plaats. Hoe menig zieke, die zich verontrust blijft af vragen, wat hem toch mankeert, ziet een einde gemaakt aan zijn kwelling, doordat de dichter hem den passenden ziektenaam voor zijn kwaal aangeeft. Nu kan hij anderen en ook zich zelf zeggen: dit is het wat mij mankeert. Op gelijksoortige wijze gaat het in de maatschappij. Aldus Prof. Ir. I. P. de Vooys in zijn geschrift „Welvaarts-Politiek". Wij zouden dit van toepassing willen brengen op de tegenwoordige verkeerswezen-misère in de plaats onzer inwoning. Zij, die de zaak niet willen of kunnen begrijpen, zeggen: het heeft ons niets gekost. Dat deze laatsten zeer kortzichtig zijn en niet weten, dat „regeeren is vooruitzien", be seffen blijkbaar niet de groote indi recte schade, welke het geheele jaar aan onze gemeente, ja, aan de ge- mftegqghap is toegebracht Wanneer wij alleen het ongerief zouden nemen, dat aan vele inwoners, die hun zaken buiten het dorp hebben, is beschoren, doordat geen behoor lijke verbinding meer bestaat, want in onze snellevende tijd moeten andere eischen gesteld worden dan een 10 a 20 tal jaren terug, zou dit reeds voldoende zijn. Voeg daarbij de vele teleurstellin gen, die vreemdelingen hebben, wan neer ze onze gemeente willen bezoe ken, hetzij voor vestiging of ander zins, welke meermalen genoodzaakt zijn, geruimen tijd in Baarn of Amers foort te vertoeven voordat ze naar Soest kunnen vertrekken. Neem verder de tallooze klachten, die bouwers, makelaars enz. hebben (die naar onze meening wel be kend zijn) en in aanraking komen met menschen elders woonachtig, v aar het verkeerswezen beter gere geld is dan hier. Dat het in ande- dere plaatsten nog slechter zou zijn dan hier, wil er bij ons niet in. Evenwel wordt dit alleen nog ver meerderd, met iets, dat van nog groo- tere beteekenis is. Naar men ons dezer dagen meede- deelde, en beide personen verklaarde prijs te stellen op deze publicatie, zouden drie familie's uit Arnhen en één uit Amsterdam, de eersten mei n gezamelijk inkomen van f 160.000. per jaar en de laatste met f25000.—, zich hier gevestigd hebben, wanneer voor één jaar geleden de verzekering was gegeven kunnen worden dat een goede, geregelde op tijd rijdende autobus-verbinding tot stand kwam. Wij kunnen dit schadepostje voor de gemeente aan inkomstenbelasting voorloopig stellen op pl. m. f 10.000.— per jaar.? Wij merken hier meteen bij op, dus het niet altijd is vast te stellen, of een rit, waarvan in den beginne slechts door 1 of 2 personen wordt gebruik gemaakt, onvoordeelig is. Vervolgens is een factor van be teekenis de vermeerdering van de waarde der bezittingen wat even eens niet uit het oog mag worden verloren. Wij zullen veilig aannemen dat in onze gemeente een 2000 woningen zijn. Het is voor geen tegenspraak vatbaar, als we de meening uiten, dat bij een intensieve verbinding, waaronder wij verstaan in den be ginne minstens één uurdienst, later uitgebreid tot een 3U uurs of soms een half uurs verbinding, de woningen f 100.— in waarde omhoog gaan. Dit bedrag zal toch wel het allerminste zijn. In totaal is dit 2000 woningen maal f 100.- is t 200,000,- en zoo dit in rente omgezet kan worden, wat altijd niet het geval is, maar dikwijls wel van beteekenis zal zijn voor hypotheekhouders, hypotheek banken enz. vormt dit weder een bedrag van f 10.000,'per jaar, Evenals we dat gedaan hebben voor woningen, kunnen we deze maatstaf aanleggen voor bouwter reinen. De oppervlakte van onze gemeen te is, naar wij meenen, pl.m, 4500 H. A. Wanneer wij rekenen, dat Afdoend geneesmiddel voor wonden, langs de wegen er 200 H.A. bouw- I excema, en huidaandoeningen Lords and Sirs. Aan de Praat. China. De afbraak. Pak-'m-beet. Mac-Donald en het Labourmini- sterle in Engeland zijn verdreven en Baldwin, met een heele rij andere conservatieven hebben de vrij gekomen zetels ingenomen. En dan treft het ons wel erg, die lange rij van Lord zus en Lord zoo. Sir deze en Sir die, welke hooge oomes de plaatsen van mijnwerkers en machinisten hebben bezet. Je vraagt je dan af; of dat nu alleen maar de mannen, tot-regeeren-bekwaam, zijn in de conservatieve partij. Het steekt zoo erg af: eerst acht, zegge acht mijnwerkers in het ministerie en nu „All Lords and Sirs". Men is echter nog altijd zoekende naar een zakenman voor den post van postmeester-generaal. Diploma M. 1.O. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Baldwin, de premier heeft gerede voerd in den Gildenbal. Natuurlijk op een feest, aan een maaltijd van den Lord-majoor van Londen. Diplo maten nemen zulke gelegenheden al tijd waar, om wat over de politiek te praten en meestal, om dan zoo weinig mogelijk mee te deelen. Zoo ook nu. 't Lijkt wel een zeer lange troonrede, zonder zakelijke in houd. Een correspondent noemde het een van de minst interessante rede voeringen. die hij sinds jaren in den Gildenhal gehoord had. Prosit. In gewoon Hollandsch duspraat jes. We zullen enkele zinnen toch nog even afschrijven, uit deze praterij. Het voornaamste doel van onze buitenlandsche politiek zal stabiliteit zijn en continuïteit met het werk van de vorige regeering. Verder: De regeering vertrouwt er ernstig op, dat de ontwapening van Duitschland zal worden voltooid, zonder uitstel of moeilijkheden. De regeering heeft met genoegen kennis genomen van het voorstel, dat Duitschland zal toetreden tot de volkenbond, op een wijze, overeen komstig zijn waardigheid en zijn ver- pliakiiii^sc. Hij verklaarde voorts, dat de re geering een vooruitstrevende binnen- landsche politiek zou volgen, ten einde de sociale omstandigheden der menigte te verbeteren. Zij zal krach tige maatregelen nemen, tegen het te kort aan huizen en een diepgaand onderzoek instellen naar de oorzaken der duurte. TUINBOUW. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. van alle salarissen der ambtenaren. En zoo krabbelde Oostenrijk er langzaam weer boven ;>p. Evenals hier te lande, echter, hebben de menschen ook daa-r een hekel aan salaris vermindering. En nu waren de socialisten en communisten ér als de kippen bij, om én he- voer én de eieren op te eten m.a.w. ze zaaiden ontevredenheid onder de ambtenaren en zetten hun aan tct staking der arbeid. Nu is dan de sf oor wegstaking uitgebroken en als deze niet spoedig wordt opgeheven of doodloopt, drei gen al de verkregen vöordeelen weer te loor te gaan en zal Oostenrijk weer met rasse schreden in den valuta-poel terug smakken. Voor Oostenrijk isf het te hopen, dat het volk den toestand juist leert zien en met kracht ziJi keert tegen den dwang, waaronder de organisaties van ambtenaren het leven willen doen bukken. Dezer dagen is een boek vanTrots- ki verschenen, getite'd: „Het jaar 1917". Aan dit boek wijdt de Pranda een in uitermate scherpe bewoordin gen gestelde kritiek. Het communistisch orgaan meent, dat Trotski, dit boek schrijvende, de bedoeling heeft gehad zichzelf tot den „held van het seizoen" te maken en er daarom een element van sensatie in heeft gebracht, dat voor de com munistische partij in fooge mate on aangenaam is. Voorts zou het relaas, dat Trotski geeft vat. de gebeurte nissen in 1917 sterk Jubjectief zijn: zoo zou hij „met een, voor een Mar xist ongehoorde negl jience" de rol door verschillende communistische leiders afgespeeld. hel>ben verkleind of zelfs geheel genegerd en daar- teqenover sterk den JLdruk hebben gelegd op de rol, dfe mj, ïrocsKi, zelf heeft gespeeld. Als voorbeeld hier Van wordt aan gehaald, de voorstelling in het boek als zou Lenin de revolutie „uit de handen van andere z.g.n. communis ten hébben kunnen redden", dank zij de omstandigheid, dat hij een Trotski naast zich had. Ja, ja! Veni-vidi-vici. 12-11-24. Gz. gelijk acht en de ander niet. De Heer Selderdeek vroeg f4000 subsidie, welk practiscb weder ver viel, door f800.— remise-huur, over name trampersoneel enz. Dus het laatste voorstel kosten de Gemeente f4000.— en gratis bebruik remise is f4800.— en bij het voorstel van den Heer Selderbeek was de bijdrage vrijwel nihil. Voorts was het materieel van den Heer Selderbeek meerder in hoeveel heid en van nieuwere samensteUing. De regeering zal een nationale politiek volgen, zooals die bij de verkiezingen door alle partijen gesteund. De politiek der regeering is inter nationale vrede en handhaving van de vriendschap met de vroegere bondgenooten OefHadden ze daar al die Lords en Sirs voor noodig, om dat te zeggen Dr. Soen-Jat-sen is te T^èntsin aangekomen, waar hij aan d con ferentie van verschillende leidrs, van Mantsjoerije, centraal Chinaen Kan ton zal deelnemen. Aan die onferenbe nemen o.m. ook deel; generaal Fen-joe-sjiang, Toean-sji-jei. Tsjang- tso-lin en Tsjang-sjoe-liag. Ongeveer acht jaren a-i een was de burgeroorlog in Chy> niet van de lucht; nu is er een Insje, dat de verschiUende deelen van-hina, waar van de leiders allen o elkaar af gunstig waren, weder veenigd wor den tot één groote :publiek met één centraal bestuur. Als nu Woe-pei-fc er ook maar uit wil sch'eiden met «logje spelen Zeker wel een v* de beste din gen, die de volkcond gewrocht heeft, is „het ecojmisch herstel", van Oostenrijk, we land eerst werd geteisterd door deivereldoorlog en daarna door de mit dwaze proef nemingen der socisten. In afbraak hadden zij zich dasneesters getoond moesten dan o dra wijken voor een meer bezadig< regeering. Deze nieuwe reuring zat voor een onmogelijk tekorten wende zich tot den volkenboi om door diens bemiddeling een liing te bekomen tot herstel van de .chokte finantiën. De volkenbond bt dat toen ener giek aangepakt i in zeer korten tijd was de leenirer. Over deze leen echter kreeg de Oostenrijksche re*ing niet de be schikking, dan lat verschillende voorwaarden war vervuld, welke door den volkenbdscommissaris de Heer Mr. Zimmftn namens den volkenbond zoudworden gesteld. Daaronder was, bmtslaan van alle overbodige ambtesn en verlaging De Ambtenaars salarissen. Het Debat in Tw«ede Kamer naar aanleiding van de motie Gerhard is vorige week Vrijdag; beëindigd, zon der dat de Regeerinl haar standpunt heeft prijsgegeven. Hoe onaangenaan dit voor het overheidspersoneel cok moge zijn, wij kunnen het verstaan dat de re geering vasthoudt aéa haar plan de begrooting voor '1025 sluitend te willen hebben. Dit is het groote jolksbelang, wat er ook van zekere pijde moge ge schitterd worden o\ér Kapitalisten- belang en meer van'dat moois. De indruk uit dé regeerings-ver- klaringen verkregen Schijnt ook deze, dat zij voor alle diagen evenwicht wil brengen in de uitgaven en in komsten van den St?at en niet ge neigd is speculatie-toezeggingen te doen die straks zouden kunnen blij ken niet in vervulling te kunnen gaan. Geen halve beloften dus, maar naar ons inzicht een vasttn koers, die bij gunstig getij, als opleving mocht ko men en ook de Staafs-inkomsten bo ven de raming uitgaan, zeer zeker zullen leiden tot continueering van de voor 1925 toegezegde tegemoet komingen. De motie Gerhard, kwam in het kort hierop neer: le de korting van 1 October '24 behoort terug geno men te worden. 2e. De aftrek moest ook voor de ongehuwden beperkt blijven tot 8V2 X 5 3e. Na Oc tober behooren geen verdere kortin gen meer te worden aangebracht. 4e. Het Bezoldigingsbesluit moest in over leg met het G.O. worden herzien. Daarna kwam er nog een motie van den Communist Dr. van Raven- stijn, een motie van Mr. Dressel- huys (V.B.) en ten laatste een van Mr. van Schaik (R.K.) Zij vielen allen meestal links tegen rechts. De motie van Schaik kreeg alleen de stemmen der R.K. fractie. Daarmede wat het salarisdebat uit en ging de kamer naar huis. Donderdag kwam zij weer bijeen, ter behandeling van de Staatsbegroo- ting 1925, de algemeene beschouwin gen zijn begonnen, waarover D.V. de volgende week meer. De Chrysanthemum als herfstbloem. Wanneer het najaar is gekomen, ziet men gelijdelijk het aantal bloemen afnemen. De Chrysanthemum is dan een der bloemen, welke dan pas ont luiken en als potplant en als snijbloem. De laaste voornamelijk voor groote vazen en bloemwerken uitnemend te gebruiken. Wie de laatst gehou den Ghrysanthemum-T entoonstelling in Amsterdam bezocht, heeft zich kunnen overtuigen tot welke groote hoogte de cultuur van bovengenoem de plantensoort is gekomen. Deze culuur is voornamelijk de laatste dertig jaren erg vooruitgegaan: voor dien tijd kweekte men wel Chrysanthe mums, maar de speciale zorg en het kweeken van groote bloemen op éép stengel, dagteekent pas van die jaren, toen men zich door oordeelkundig innijpen en verwijderen van overtol lige knoppen, iets anders ging kwee ken. Ook ging men zich van af dien tijd meer toeleggen op het winnen van nieuwe variëteiten. Het kweeken van groote Chry santhemum-planten in potten, met op elke scheut een flink ontwikkelde bloem, eicht veel werkde zijscheut jes moeten voortdurend dan verwij derd en later een knop behouden wordende rest neemt men weg. De geheele teelt eischt een voortdu rende verzorging en wanneer deze arbeid slechts bij groote tusschenpoo- zen wordt verricht, zal men nimmer bloemen van eerste kwaliteit verkrij gen. Het kweeken van dusdanige exem plaren eischt dus kennis en zorg dit neemt niet weg, dat er door lief hebber s(sters) ook dezulken, welke over weinig hulpmiddelen beschikken, nog wel een mooie plant gekweekt kan worden, al is dit niet zooals de term luidtop een bloem gekweekt. Trouwens de laatste tijd is er een streven, om weer in de natuurlijke richting te gaan en worden, om de losse gracieuse bloewijze veel klein- bloemige soorten gekweekt. Voornamelijk met deze soorten is het voor den liefhebber wel aardig de rvp*>f p.ooc te immers het schenkt zulk een voldoening om wan neer de tuin geen bloemen meer op levert. in de huiskamer dan eenige planten te hebben, welke men in de afgeloopen zomer zelf heeft gekweekt. Tot het bereiken van dit doel heeft men het volgende in acht te- nemen. Wanneer men stekken neemt, lette men er op, dat deze afkomstig zijn van gezonde moederplanten, welke krachtige gedrongen scheuten vormen De beste stekken geven de grond- scheuten. welke het verst van de stam zitten. Beter is stekken, dan reeds ge wortelde grondscheuten te nemen. Deze groeien wel spoedig dooi. maar vallen later weieens tegen in de knopvorming. Tot April kan gestekt worden, doch wenscht men zware planten, dan moet dit vroeger geschieden. Hef is vanzelf sprekend, dat, hoe grooter men de planten wenscht, hoe grooter ook de potten moeten zijn. De stekken komen, nadat ze be- worteld zijn, eerst in een stekpotje. worden zoo noodig later nogeens verpot, en kunnen in Mei in een zwaarderen grond, liefst graszoden- grond, vermengd met oude koemest, geplaatst worden en de kweeking buiten worden voortgezet. Het innijpen moet steeds op tijd geschiedenbij voorkeur geschiedt dit bij goed groeiende planten op 3 a 4 goed ontwikkelde bladeren. Gedurende den zomer zorge men, behalve dat het de planten niet aan het noodige vocht ontbreekt, nog af en toe voor een extra bemesting, welken men kan geven in den vorm van verdunde koemest, of wel, wat tegenwoordig meer wordt toegepast als kunstmest, in de verhouding van 9 K.G. Superfosfaat, 10 K.G. pa- tentkali en 2 K.G. zwavelzure am moniak. Tot betere groei kan wekelijks nog een weinig chili gegeven worden, waarmee men ongeveer Augustus be gint en dit volhoudt totdat de plan- en binnen komen. Behalve de z.g. potchrysanthen is er nog een andere soort de z.g. tuinchrysanthen, welke vroeg bloeien en zeer geschikt voor den tuin en in een boordbed zijn. De kweekwijze dezer soort is heel wat gemakkelijker. Ze kunnen in den tuin drie vier jaren vast blijven staan, behoeven des winters alleen een lichte bedek king en jaarlijks eenige bemesting. Vermeerdering kan plaats hebben door scheuring of stekken. In meni ge tuin kan men met genoemde plan een zeer mooi effect bereiken en meerdere bekendheid zijn ze allezins waardig. in diverse merken en prijzen. H. W. SPIJKER - VAN WEEDESTRAAT 25. HET CALVINISME. Neo-Cal vinisme. Nadat wij in onze vorige artikelen het Calvinisme hebben trachten te benaderen in zijn historische ont wikkeling. zijn fundamenteele grond gedachten en deze beginselen hebben uitgewerkt ten opzichte van de ver schillende levensterreinen van Kerk, Staat en Maatschappij, willen wij den huldigen staat van het Calvinisme nog trachten weer te geven. Het Neo (nieuw) Calvinisme. Allereerst iets over den naam. In de litteratuur komt deze naam het eerst voor bij Mr. A. Anema, in zijn „Calvinisme en Rechtwetenschap" in den jare 1897. Mr. Anema was toen nog geen professor. Voor dien tijd is deze naam misschien wel in het spraakgebruik gebezigd, in de litteratuur treffen wij hem niet eerder aan. Het gebruik van deze aanduiding (Neo) kan aanleiding geven tot mis verstand, alsof het tegenwoordig Calvinisme nieuw ware en niet meer het oude. Inderdaad heeft men getracht deze gedachte ingang te doen vinden. In 1911 heeft Dr. C. Hylkema een werk uitgegeven over oud en nieuw Calvinisme. Een vergelijkende geschiedkundige studie, met portretten van Calvijn en Kuyper. In dat boek gaat Dr. Hylkema, doopsgezind en vrijzinnig predikant, het voorheen en thans van het Calvinisme na, om dan tot de slotsom te komen, dat Neo inderdaad nieuw is en er wezenlijk onderscheid is aan te wijzen tusschen het Calvinisme van Calvijn en Kuyper. Dit laatste zou dan op belangrijke punten afwijken van het vroegere, wat nog slechts te vinden zou zijn in enkele ouder- wetsche kringen. Op meesterlijke wijze is deze aanval op het werk van wijlen Dr. Kuyper weerlegd door Dr. Kromsigt van Amsterdam en Dr. Keizer van Tiel. Zoo zelfs, dat geen wetenschapppelijk man van naam er meer aan denken zal de stellingen van Dr. Hylkema voor zijn rekening te nemen. Wat Mr. Anema bedoeld heeft is alleen dit, dat het Neo-Calvinisme van dezen tijd, niet anders is dan het oude, n^et den vorm en zijn uitwerking voor dén nieuwen óju.* de situatie weergaf. Daarin bewijst het juist zijn echtheid en waarde, wijl het zich aanpast aan de behoeften, aan de vragen en geestes- voorstellingen van iederen tijd. Zijn beginselen, zijn fundamenteel gelijk voor alle eeuwen, alleen iedere tijd kent en heeft zijn eigen problemen zijn eigen vragen, waarop de Cal vinistische grondbeginselen het ant woord, de uitwerking geeft in die onderscheiden tijden. Beginselen zijn als materialen, waar mede men voor alle tijden een huis kan bouwen. Het biijven echter dezelfde bouw stoffen. Hierin ligt juist een echt kenmerk van het Calvinisme, dat het Neo kan zijn, omdat het ook voor dezen tijd geschikt is. Het toont zijn onvergankelijke waarde, omdat het op eeuwige grondslagen rust en voor alle tijden beginselen geven kan. Onze tegenstanders zouden wel gaarne zien, dat het Calvinisme van dezen tijd nog precies dezelfde vormen vertoonde als in de zestiende eeuw. Dat heele oude is dan volgens hen eerst het ware, het echte, waarmede- het dan meteen van de baan kan worden geveegd, als niet meer passend in dezen modernen tijd. Gelukkig hebben onze voortrekkers dat tijdig ingezien, al scheen het eerst of het oude Gereformeerde volk zich met hun boek in een hoek zouden vergenoegen. Zij hebben begrepen, dat het Calvinisme in de twintigste en negen tiende eeuw het kleed van dezen tijd i niet het oude moest aandoen. Dezelfde grondbeginselen in onze vorige artikelen uiteengezet, zijn ook de beginselen die voor dezen tijd de wapens leveren voor den geestelijken strijd dezer eeuw. Derhalve handhavende de stelling dat het Calvinisme van dezen tijd hetzelfde is als dat van Calvijn, zoo willen wij nog in een korte schets den tegenwoordigen stand daarvan aangeven. Voornamelijk onder ons volk. De bloeitijd vaD het Calvinisme valt samen met den bloeitijd der Republiek, zooals ook in de acht tiende eeuw het verval van het ge loof der vaderen, het verval van den Staat verzegelde. In het midden van de zeventiende eeuw stond de Kerk en de Republiek op het hoogtepunt van hun aanzien en macht. Ons volk had meer ver kregen, dan het stoutste geloof had durven verwachten. De reformatie van de zestiende eeuw is door het Calvinisme gered, niet alleen voor ons land, maar voor geheel Europa. De vrede van Munster was niet alleen een vrede tusschen Nederland en Spanjehij is integendeel de erkenning geweest van het onmis kenbaar bestaan en het onbetwistbaar recht der Hervorming. De strijd om de waarachtige be ginselen der Hervorming is hier uit gestreden. Door eerlijke historie-schrijvers wordt dit ten volle erkend. Prins Willem I zag dit reeds zoo juist in 1564 toen hij schreef: „In dien dit land weder onder de tyrannie van Spanje geraakt, zoo zal in elk ander land de religie worden uitge- bluscht". En Alva schreef aan Philips van Spanje„Als men deze menschen vrijheid van geweten geeft, willen ze zelfs wel de vijfde penning betalen. Daarin juist zat de onverzettelijke kracht, de taaie volharding van ons volk in dien strijd, het streed niet om de vrijheid van het land, zooals de burgemeester van het belegerde Leiden meende: het streed om de vrijheid van religie. Daarom stond Nederland in dien tijd vooraan op elk gebied, werd het rijk door God gezegend, omdat het volk alles over had voor Hem. Het was een schitterende tijd voor alles. De uitnemendste mannen uit alle landen kwamen naar onze Univer siteiten. Kunst, letteren, handel en nijver heid bloeiden in ongekende mate. Naast de Theologische, telde onze hoogescholen mannen van naam op elk wetenschappelijk 'gebied. De rijkdom stroomde ons land binnen, het land dat een toevlucht bood voor alle benauwde zielen. Zelfs de Joden, in alle landen achteruitgezet, ontvingen hier burgerrecht. Nederland zocht eerst het Konin krijk Gods, waarom het ook al deze tijdelijke zegeningen ten deel viel. De bekende en gezochte EAU DE COLOGNE. is in verschillende verpakking en ruime keuze zeer geschikt voor ST. NICOLAAS cadeaux, verkrijgbaar bij F. B. KöHLER, COIFFEUR BURGEM. GROTHESTRAAT 18. Aparte en modern ingerichte SALON VOOR DAMES EN HEEREN. Pedicure en Haar werken. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Het verval bleef helaas niet uit. Reeds in de zeventiende eeuw zijn daarvan de sporen aan te wijzen. Weelde en gemakzucht ondermijnen de gezondheid van het volksbestaan. Door vreemde invloeden, uit Frankrijk en Engeland, wordt ons nationaal karakter bedorven, ver basterd. Wie een volk verstaan wil, moet altijd op zijn nationaal karakter terug gaan, zijn karakter dat ligt in zijn geschiedenis. Bij de opkomst van Nederland als als natie, vindt ge het Calvinisme, waardoor het karakter van ons volk is gevormd. Onder de inwerking van vreemde machten in de achttiende eeuw, trekt het zich echter uit het openbare leven terug naar de binnenkamers. Vooral onder de lagere standen, daar is het bewaard gebleven. Bij dat volk, dat trouw aan het geloof, vastkleefde aan traditie en geschiedenis. Beroofd van vaste leiding bleef het in zijn isolement niet bewaard voor eenzijdigheid. Het gereformeerde volk voelde zich niet meer thuis in zijn eigen tijd, het schepte geen behagen meer in de officieele prediking, het begon te leven in het verleden en bij de de oude schrijvers. De Gereformeerden, die in de 16e en 17e eeuw genoemd konden worden de democraten van dien tijd, werden toen conservatief en reactonair. Toen werden het lofredenaars op den ouden tijd. Gescholden voor dompers en dwepers en duisterlingen, trokken zij zich al meer terug uit het publieke leven. Men leze hierover eens de brieven

Soester Courant | 1924 | | pagina 1