Ni liAiddeistands-Grediotbank S8EST S o e s' t e r C o n r a n fiÈfr voor So$t hi (Inleving 7t; JiHiffs- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag, zz 11 „S W A N" VULPENHOUDERS 11 PUROL i LA PORTE Co Vand en Bern 3&C° Alle Bankzs iken BOVgNKAflP Socstdijk LIPSLADEN en KASTJES Incasseeringen Deposito's Bronchitis. Vastzittend Sijm,VerouderdeHoest DE „ZWAKKE" SEXE, BRILLEN BETEREN BILLIJKER D, F. VOIGT - OPTICIEN W. P. J. VENEMA H. W. SPIJKER - Van Weedestraat 25 KASSIERS Julianaplein 5 Soest - Öndergrondsche Brand-lnbraakvrïje Kluis - ■bbaNKIERS"» I REISCREDIETBRIEVEN BUSTENL CHEQUESf VREEMD BANKPAPIER! MUNTSPECIËN BAGAGE-VERZEKERING Bij Hoest en Verkoudheid Uitgever G. v. d. is.teoverwej 24 voor d(L 1 JanJ|M 'den te verand "en No. 46 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur 192I ADVERTENTIHN Van 1—5 regels 75 ct. Elke-.regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting.- Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker ■KJELEGENHEID TOT HET IIUREN VAN M M,™ IN ONZE SAFE-INRiCIITING ESBOSSm Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, f 1.75. ^ij Apotheker?, en Drogisten Een merkwaardig verschijnsel. Het is een voldongen feit, dat men over het algemeen er toe geneigd is, het wezen „vrouw" met de benaming van de „zwakke" sexe aan te duiden. Dit vindt waarschijnlijk zijn verklaring hierin, dat men bij de vrouw in doorsnee minder spierkracht aantreft, dan bij den man. Maar overigens is de opvatting, als zou de vrouw minder sterk, d.w.z. van gestel en weerstandsvermogen dan de man zijn, gewoonweg een verdichtsel. De natuur schijnt klaarblijkelijk meer zorg te besteden aan de meisjes, dan aan de jongens. Want ofschoon er veel meer jongens geboren worden dan meisjes, bereiken er veel minder jongens den mannelijken leeftijd. Weinig men- schen weten maar, hoe zwaar de strijd van het kleine man-mensch is, om zijn plaatsje in deze groote, onbarmhartige wereld te handhaven. Men denkt over het algemeen, dat de levenskansen voor de beide sexen zoo ongeveer gelijk staan, met uitzondering dan van de eigenaardige opvatting „vrouw-zwakke sexe". Maar wanneer men de sterïtesta- tistieken eens bekijkt, dan ziet men inder daad, dat juist het aantal sterfgevallen per duizend, voor de vrouw veel lager is dan voor den man. Dit werpt meteen alle theorieën omtrent minder weerstands vermogen van de vrouw omver. Ziehier eenige grepen uit de statistiek Jaar sterfte mannen sterfte vrouwen 1896 18.1 per 1000 16.1 per 1000 1905 16.3 14.4 1911 15.6 13.7 1921 13.0 11.3 Hieruit blijkt in de eerSte plaats, dat onze goede oude aarde hoe langer hoe gezonder wordt. In 25 jaar tijd zien we het sterkte-cijfer voor heide sexen in ei ongeveer 5 pumen dalerS ivTaar de vrouw, de „zwakke" sexe, heeft haar gezond: heidsvoorsprong op den man weten te behouden. Nog steeds bedraagt bet vrouwen-sterïte-cijfer per 1000 eenige punten minder, dan dat voor den man. Nu zou men hier tegen kunnen aanvoeren, dat de vrouw haar werk in huis verricht dus minder is blootgesteld aan invloeden van weersgesteldheid, ongezonde atmos feer in fabrieken, enz. Maar ook deze bewering kan geen stand houden, als men bedenkt, dat tijdens den oorlog en daarna, honderdduizenden vrouwen naar fabriek en werkplaats zijn gegaan, om de kantoren niet te vergeten, terwijl haar voorsprong wat het sterfte-cijfer betreft hetzelfde is gebleven. Uit dit alles moet men dus noodzakelijk tot de conclusie komen, dat de vrouw van nature een grooter weerstandsver mogen heeft meegekregen, dan de man. Want bedenk maar eens, hoe* groote moeiten de vrouw niet in haar leven heeft. Denk maar eens aan de pijnen en levensgevaren, die het moederschap met zich brengt. En is het niet een feit van algemeene bekendheid, dat de vrouw als het op het verduren van lichamelijke pijn aankomt, veel en veel moediger is dan de man, die zich zoo gaarne laat voorstaan op zijn kracht, zijn voortvaren- heid, zijn 'flinkheid en zijn durf? Een man kan zonder blikken of blozen, zonder ook maar even met zijn oogen te knippen soms den dood in zijn holle ooggaten kijken. Maar o wee, laat hij eens kiespijn hebben I Aan den anderen kant is het noodlot de vrouwen niet bijster gunstig gestemd. Want om ons eens tot Engeland te bepalen, daar werden in 1921 111 vrouwen vermoord, tegen 63 mannen. En dit is zoo ongeveer de normale ver houding. Maar overigens is de vrouw door de natuur beter uitgerust om zorg en pijn te verdragen, dan de man. Het sprookje van de „zwakke" sexe heeft dus afgedaan. BURGEM. GROTI1ESTR. 28 - SOESTDJJK KAMERKRONIEBC De verhooging van den ta baksaccijns - De ambtenaars salarissen - De moties- Gerhard verworpen - Het bezoldigingsbesluit blijft. De beraadslagingen over de verhoo ging van den tabaksaccijns in de Tweede Kamer hebben niet veel om het lijf gehad. De heer Wintermans (r.k.) probeerde er de navorderings bepaling uit te lichten, de heer Staal man (v.b.) had in het oorspronkelijke ontwerp den genadeslag voor de in dustrie gezien en was, hoewel de ver hooging voor de sigaren ingetrokken was, nog niet tevreden. Waren ze wel noodig, die 5 miïlioeh, die de verhoog ging in het laadje moest brengen vroeg hij.. Mr. Oud, de heer Deckers en de heer van Schalk hadden ook nog be zwaren, maar ten slotte werd het ont werp met 56 tegen 12 stemmen (rechts en vrijheidsbond, tegen de rest van links) aangenomen. Doch wat wel op merkzaam was, dat was de uiteenzet ting van den minister, dat men de 5 millioen gulden wel degelijk noodig had, waarbij hij nog eens fel het ga pende begrootingstekort belichtte. Be trekkelijk had de minister gelijk, waar hij betoogde, .dat, als men geen be zuiniging wilde en geen verhooging der indirecte belastingen, er slechts bijv. verdubbeling der inkomstenbe lasting mogelijk zijn. Dat zou 85 mil lioen brengen, terwijl het tekort van 130 millioen, na aftrek van de 19 mil lioen meevallers, nog 111 millioen bedraagt. Maar, merkte Mr. Oud op, bezuinig dan op oorlog en marine. Waarop de minister twijfel te kennen gaf, of de rest van de Kamer daar vóór zou zijn. Het eind van het liedje was dus, dat het ontwerp er door kwam. En daarna de interpellatie Gerhard (s.d.a.p.), welke in groote trekken ten doel had, tot opschorting van het be zoldigingsbesluit te komen. De houding der regeering inzake het nieuwe be zoldigingsbesluit werd verder daarin „be-interpelleerd", alsook haar houding inzake het georganiseerd overleg. De HEFREN- EN DAMES- i M- MSIS EMMALAAN 10 b/h. JUUANAPLEIN 3 TELEF. JG9 Ruime voorraad Winterstoffen heer Gerhard zette uitvoerig zijn stand punt uiteen en wees op den geestes toestand der slachtoffers. De regeering maakt zelfs de meest lankmoedigen dol, beweerde hij. Maar hoe hij ook rede neerde, de minister bleef op zijn stuk staan. Minister Ruys de Beerenbroek verklaarde eenvoudig kort maar krachtig, dat de regeering niet kan toezeggen, dat zij voor 1 Jan. 1926 geen verdere korting zal toepassen voor de ongehuw- den. Zij wilde zich niet vooruit binden, daar zij niet kan weten, hoe zich de omstandigheden zullen ontwikkelen. Wel achtte hij het onwaarschijnlijk, dat de regeering van hare bevoegdheid tot verdere korting zou gebruik maken. Toen het moment gekomen was, waarop de Haagsche brievenschrijver van De Tijd doelde, toen hij beweerde, dat bij de interpellatie Gerhard wel eens een zoodanige wending aan de zaak gegeven kon worden, dat er een regeeringscrisis uit zou kunnen ontstaan, bleek, dat dit gevaar bezworen was. De Katholieke fractie, bij monde van den heer Bon- gaerts, was heel zoetsappig in haar critiek. Spr. was voldaan, hoewel niet in alle opzichten, door het nieuwe be zoldigingsbesluit. Ep hij besloot met de vraag aan de regeering, om, indien de middelen ruimer bleven vloeien, de salarisvermindering in 1925 nog verder te temperen. Een heel mak speechje dus, dat den Heer Ketelaar (v.d.) zeer verwonderde. De r. k. dienden nog eèn motie in, beoogende o.a., dat, een ver betering in de rijksfinanciën over dienst jaar 1924 ten goede diende te komen ook aan de salarissen van rijksambte naren en onderwijzers in dienstjaar 1925. Verder kwam er nog een motie Ravesteyn, die vagelijk beweerde, dat alle salariskortingen-op salarissen van hoogens f40.per week tc niet moesten worden gedaan. Mr. Drcssel- huys kwam er nog tegen op, dat de salarissen als sluitpost op de begrootiug worden beschouwd, oefende voorts felle critiek uit, evenals Mr. Marchant, en diende tenslotte ook een motie in tot tempering der verlagingen. Eindelijk was de interpellatie-geschie denis afgewerkt en repliceerde de minister. Daarbij wees minister Ruys er in zijn kalme wel overwogen en goed doorwrochte rede op, dat het besluit tot stand is gekomen in overleg met alle leden van liet kabinet, niet deskundigen en vertegenwoordigers van de ambtenaren, al was liet dan ook in een soort ongeorganiseerd overleg. In geen geval is aan eenig departement een salarisregeling opgedrongen. Af en toe ontstond er eenig rumoer in de Kamer, maar dan hamerde de Voorzitter en werd het weer stil. Eén concessie deed de minister ten slotte. Hij verklaarde dat. de regeering bereid was,te overwegftgJlpn datum van 1 Oct. 1 Zelfvull@:r»s vanaf f 3.SO Heel erg werd zij door de tegenstanders niet geapprecieerd, deze concessie. Uit stel van executie, anders niet, 1 liermede was het lot van de ambtenaren beslist. Want achtereenvolgens werden alle moties door de kamer verworpen. En de historie van de kabinetcrisis, met als 'naspel kamerontbinding, vervaagde tot een droombeeld en- verdween van den politieker! horizon. Het gevaar, zoo het er al ooit geweest was, was voorbij. En 'nu aan de staatsbegroting. Hier mede wordt heden een aanvang gemaakt, na de .eindstemming over de tariefwet. Deze stemming, die eigenlijk gisteren reeds zou plaats hebben, werd een dag verzet. De tariefwet is intussclien aangeno men met 5739 stemmen (rechts te gen links)'. En bij de behandeling van de water- staatsbegrooting komt dan meteen de interpellatie van der Voort van Zyp over de haven van Vlissingen aan de orde. Wat de Eerste Kamer betreft, zij nog vermeld, dat de heer F. L. Ossendorp, wegens het bedanken van dei) heer H. H. van Kol, tot lid der Eerste Kamer is benoemd. POLITICUS men slechts bedenkt in welken toestand de Osséndamweg voordien verkeerde. Een woord van waardeering aan het Gemeentebestuur is hier voorzeker op ^jjn'plaats, met de totstandkoming van Jit werk, aangezien het toch. al reeds ^röote finaiicieele offers moet brengen voor d<$? aanleg en hét onderhoud der wegen in deze gemeente, in verband mei het uitgebreide wegencomplex te dezer plaat^. TO O N EEfcjJJTVÖ ERIN G. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der St. Josepli Jongelingen Vereeniging alhier, zal op Maandag 24 en Woensdag 26 November a.s. eene iooneeluitvoering worden gegeven door de leden van het R.K. Zangkoor, in het gebouw der St. Josepli Jongelingen- „Vereeniging, des avonds te 71/., uur. Het navolgende programma zal worden :en uitvoer gebracht Twaalf reizigers in de Diligence ol .ien oudejaarsavond in een dorpsherberg, nperette in een bedrijf. Na de pauze zal gegeven worden .Mozes in de Klem" komische operette in 1 bedrijf en „In de Grot van Han" reisindrukken 1924, groot komische ensemble scène. 1 let belooft dus een recht genotvollen avond te worden. TELËF. 163 ONGELUK. Doordat het paard achteruit liep, geraakte Maandagvoormiddag omstreeks 10 uur een wagen van den heer H. van liier in een sloot, loopende langs den Noogderweg. Met behulp van een vracht auto van den heer 11. mocht men er in slagen den wagen uit den sloot te trekken, welke ongedeerd bleek te zijn. Doordat de voerman bijtijds van den 7ZZZ~2~ vagen was gesprongen kwam deze er BgJg*geg**l|ke _ggan€a -svie' :den schrik af. Ook het paard bekwam Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROLin Doezen 30,60,90" Tube 80" Bij Apothekers en Drogisten GEBOREN: Gijsbertha Wilhelmimt Alijda d. v. A. v. d.'Dijssel en M. P. Knijper Jacoba, d. v. H. Hooft en H. Kok. ONDERTROUWD: G. J. Roelofs met Chr. v. Dijk A. de Lange met G. M. v. Dorresteijn G. Hilhorsf met C. Knijper C, A. v. Staa met C. M. Terlingen. GETROUWDF. Rosendal met M. v. d. Heuvel A. 't Lam met G. Jansen. OVERLEDEN: J. Middelburg, oud 68 jaren, echtgenoot van M. Smits G. Geitenbeek, oud 89 jaren, wed. van M. J. Hogen doorn. Publicatiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op het verzoek van de N.V. Soestcr Bouwmaatschappij en Woningbureau v./h. Gebr. Priem en Bitter te Soest, om op het perceel Beukenlaan 21 d kadastraal bekend in Sectie H nos. 2857 en 533 een machinale timmerfabriek te mogen verplaatsen en uitbreiden, door hen is besloten, aan vraagster vergunning te verleenen tot het oprichten en in werking stellen dier fabriek. Soest, 7 November 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. P. DE BEAUFORT. J. BATENBURG. f Piaatselijk Nieuws. VERBETERING. De Ossendamweg, welke de verbinding vormt tussehen Soesterbergschestraat en Nieuweweg, wordt (hans van gemeente wege belangrijk en doelmatig verbeterd De gehcele weg wordt op breedte ge bracht (10 M). Hiertoe is echter noodig, dat men de langs dien weg loopemie greppels dichtwefpt en het struikgewas verwijderd, welk werk reedsgrootendeels is tot stand gebracht. Wij hebben een en ander eens be zichtigd en kunnen niet anders zeggen dan dat bedoelde weg inderdaad gaat gelijken op een moderne aangelegden verkeersweg. De bewoners "aan dezen weg zullen zeer zeker door deze aan- brachte verbetering zijn gebaat, als LEZING. We maken opmerkzaam op de lezing op 21 November, uitgeschreven door de Ver. v. Vrijz. Godsdiensligen, waarop Ds. Van Wijngaarden, zal spreken over Het Onze Vader. Een speciale autobus zal hiertoe te half acht afrijden van Nieuwerhoek, en na afloop gereed staan. Mijnhardt's Emser-Tabletten 35 ct. Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 ct. Thermo-Tabletten45 ct. Anga Bonbons60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest in de tweede helft der maand October 1924 1. K. Lenten, Rotterdam. 2. Frau Brusser Ziirich. Ri JKSPLUiMVEECURSUS. Naar we vernemen zal de rijkspluim- veecursus aanvangen Zaterdag 22 Nov. 's avonds 7 uur, in de R.K. Jongensschool. Nog enkele nieuwe deelnemers kunnen aangenomen worden. Opgave ten spoe digste Talmalaan 8. LEZING VAN Ds. J. DOUMA. I let Chr. Comité voor Winterlezingen is tot heden in dit seizoen zeer gelukkig geweest in de keuze harcr Sprekers. Ook Ds.- J. Douma van den Haag is een talentvol redenaar. Het onderwerp De Profeet Ezechiël, werd op onderhou dende wijze behandeld. Spreker noemde Ezechiël een der meest fantastische profeten, die veel in beeldspraak en met vergelijking sprak tot een groep Joodsche ballingen. Hoe Ezechiël door hel lijden, dal de Heer hem had opgelegd, bekwaam werd om de Joden te wijzen op hunne zonden en hun afval van Jehovah, hoe hij ze waarschuwden voor den toorn en de straffende hand Gods, hoe hij na de val jeruzalem, hen wees op de goeder- tierendheid en de vergevingsgezindheid van dien zelfden straffende Jehovah en hen weder terugbracht, tot de ware godsdienst, dat alles maakte Spreker ons op aangename loon duidelijk. De Rembrandtzaal was j.1. Vrijdag wederom slampvol. Een leeken, dal die winterlezingen bij zeer velen in de smaak vallen. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorin, tussehen 9 12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een pakje (inhoudende zaag vijl en een houten heft), een streng ronde koralen met gouden sluiting, een donker grijze hcerenhandschoen, een bruin grijze stoffen ceintuur, een slap boordje met speld, een zwart lederen handbeschermer van een rijwiel, een bruin lederen kin- deiportemonnaie. Te Soesterberg gevon den een rozenkrans* éh in Augustus een zilveren hee.renhorloge met ketting. Aangeloopen een halfwas tamme konijn en een witte jonge geit (bok). KERKCONCERT „SOU DEO GLORIA" Naar men .ons bericht, heelt de Ncd. Herv. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier, Directeur Fred. Breekveldt, het voornemen- een Kerkconcert te geven op Woensdag 26 November e.k. des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier. Door het koor der vereeniging zullen o.a. worden ten gehoqre gebracht Friihlings Botschaft vait Niels VV. Gade, Koren uit „Paulus" van Mendelssohn en Koralen van Bach en Palestrina. De zangnummers zullen worden afge wisseld door Vioolspel van den Heer J. van Gordt te Baarn, terwijl Dr. K. van Dongen, Solist en Koor op het klavier zal begeleiden. Beide heeren hebben daartoe hunne welwillende me dewerking toegezegd. Verdere bizonderheden dit concert betreffende zullen bij advertentie in het eerstvolgend le verschijnen nun^ner van dit blad worden bekend 'gemaakt. INTERN AT10N. MUZIEKCONCOURS. De Soester Fanfare ontving dezer dagen een uitnoodiging tot deelname aan een internationaal muziekconcours te Luzern (Zwitserland). Natuurlijk kan aan deze uitnoodiging geen gevolg worden gegeven wegens finantieele omstandigheden. „V00R* ALLEN"7~" Alhier is opgericht de Soester Arbeiders Coöperatie genaamd „Voor Allen". Voor aanmelding lidmaatschap enz. leze men de advertentie in dit blad. „INTIEME KRING". Met veel genoegen woonden wij Dinsdagavond, 11 Nov. j.1. in het Hotel „De Gouden Ploeg" de openbare uitvoe ring bij van het dilettanten Tooneelge- zeischap „Intieme Kring" uit Soesterberg. Het goede zeggen, het zich vrij be wegen, het acteeren, en vooral het samenspel gaven blijken van ernstige studie. In de klucht„Zuster van Jocrisse" muntte vooral Charlotte uit door los spel, mooi accentueeren en sprekende gelaatsuitdrukking, het was voor eene dilettante bewonderenswaardig. Jocrisse hield zijn moeielijke rol in de juiste toon, sober, zonder overdreven clownerie en die daardoor toch niet minder de lachers op zijn hand had. Het blijspelletje „Albertine" werd met echt Fransche élan gespeeld. Daar zat gang in, wat men niet vaak bij Hollanders aantreft. Over de piquantejzinnetjes, die er in voor kwamen, werd vlug en los heen gehuppeld, zoodat zij niet zwaar op de hand werden. De regie en grime waren in goede handen, naar wij vernamen, in die van het medelid, den Heer J. van Rhoon. Ook de kleeding liet niets te wenschen over. De Humorist, ook medelid, de Heer B. de Wit vergastte ons op verscheidene aardige coupletten, met een aangenaam geluid gezongen. De Heer Simon zal aan de piano, dat zegt genoeg. „Goede wijn behoeft geen krans" en de Heer Hopman leidde het bal na afloop, het was dus gezellig. Last van gal en slijm, beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeer- tablet ten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drog. THOSOFISCHE VEREENIGING. Mevrouw Brack-de Ruiter hield Don derdag 6 Nov. j.1 in „Oranjehof" eene openbare voordracht over „Het Astraal- gebied" (de verblijfplaats onzer dooden). Spreekster begon met te verklaren, dat zij overtuigd Theofe was en waar lijk' de zekerheid, waarmede zij het hiernamaals beschreef, was voor leeken in* de Theosofie verbijsterend. Mevrouw Brack verklaarde, dat elk mensch omgeven was door drie sfeeren, waarvan de Etherisch dubbele, de klein ste, de Astrale, de middelste, en de Mondaie, de grootste uitgebreidheid had. In de Etherische dubbele zagen helder zienden het karakter van den mensch. Zij zagen dat in kleuren als fel rood, zacht rose, hel geel, licht groen enz. In den slaap verlaat de geest tijdelijk het lichaam, doch blijft met een magne- tischen band daaraan ^vrbonden. Na het sterven verblijft in de na bijheid van het lichajj(^^B§] dit ge- he Al naar dat de mensch op .aarde geleefd heeft, komt de geest in een der zeven ondergebie^en. De grootste zon daars in het eerste ondergebied, alwaar de dan niet bevredigde zondige begeer ten een schrikkelijke marteling, een hel zijn. De volgende ondergebieden, waar in men ook uit het eerste kan overgaan, zijn' de-riouteringssferen, het vagevuur, tot dat men in het zevende den Hemel Aanschouwt. Dè lezing was zeer interressant en zou* nog belangrijker geworden zijn, indien de Spreekster tijd gehad had, om aan de vele vragen om nadere ver klaringen te voldoen, nu konden slechts enkelen beantwoord worden. Dat de belangstelling in de Theosofie in onze gemeente echter toeneemt be wijst het steeds grooter wordend aantal toehoorders op elke bijeenkomst. REDE VAN DEN HEER KETELAAR Maandagavond, 10 Nov. j.1., hield de Vrijz. Dern. SBond, Afd. Soest, eene openbare vergadering, waarin de Heer Ketelaar, Lid der Tweede Kamer, als Spreker optrad, met het onderwerp: „De hedendaagsche politieke toestand". In het begin van zijn nu zeven-jarig bestaan, aldus ving de Heer Ketelaar zijne rede aan, had het tegenwoordig Ministerie het niet moeilijk. De oorlogs jaren had het Kabinet Cort v. d. Linden doorworsteld en de naweeën, die op eiken oorlog volgen, bleven de eerste jaren voor ons land uit. Handel, Nijver- - ijeicLJUi-Sf&ice.pvaart—bloeiden, -en ..de gelden stroomden ruim in s'Lands schatkist. Het was toen, dat de Vrijz. Dem. Partij den raad gaf voor eene heffing in eens te doen plaats hebben, opdat de volgende geslachten minder gedrukt zouden worden door de renten en af lossing van de formidabele mobilisatie- leening. De Heer de Vries, de toenmalige Minister van Financiën had daar echter geen ooren naar en gaf bovendien het geld even snel uit, als het toevloeide. Wel werd in de sociale wetgeving toen vele verbeteringen gebracht, angstig gemaakt door de in 1918 onberade stap van Troelstra. In 1920'21 begon ook hier de malaise en toen de Staatsinkomsten ver minderden, beval de toenmalige Minister de Geer een bezuiniging van 17 °P alle Departementen, ongeacht of het niet verstandiger was, op het eene Departement minder te bezuinigen dan op het andere, bovendien zouden Oorlog en Marine buiten de bezuiniging vallen. Een bezuinigingscommissie, de bekende commissie Rink werd ingesteld, maar deze ondervond bijna op alle ministeries de grootste tegenstand. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft nog het meest bezuinigd, doch aan Post en Telegrafie mocht de commissie Rink niet tornen, de betreffende Minister wist zelf het best, hoe die te beheeren, nota- bene dezelfde Minister, die de Post- en Girodienst zoo mooi in elkaar heeft gezet. Minister de Visser, die reeds zooveel voor het Onderwijs had gedaan, kleine klassen, nijverheids-onderwijs, instelling van het 7de leerjaar enz., vond alles wat hij een vorig jaar met vuur ver dedigd had, nu plotseling weer niet zoo erg noodig en dat alles om de vlootwet, die 300 Millioen moest kosten er door te halen. Men weet, dat die vlootwet met behulp van tien Katholieken werd verworpen, waarop de 73 dagen lange 'kabinetcrisis volgde, die eindigde, door dat de Ko ningin het ontslag van het bestaande kabinet weigerde, omdat niemand een nieuw kon formeeren. De Minister van Financiën de Geer was reeds van te voren afgetreden, omdat hij niet aan de vlootwet wilde medewerken. In zijn plaats kwam Colijn, die uit rekende, dat dit jaar het tekort 50 Millioen zou zijn, bij een herziening terrugge- bracht op 35 Millioen. Nu moesten ook de ambtenaren salarissen het ontgelden en werd zelfs het bekende Art. 40 in getrokken. fn 1920 werd door dit Art. aan alle toen in dienst zijnde ambtenaren het toen genoten salaris gewaarborgd. Dit is dusJormeele ministerieele contract breuk. Er zijn thans ambtenaren (leeraren) die 30 en 36 °P hun salaris gekort worden. De nieuwe tariefwet zal bij voldoende opbrengst moeten dienen, om de directe belastingen te verminderen, wat eene groote onbillijkheid is, daar iedereen, dus ook de mindere man, alles duurder zal moeten betalen, ten bate van de successie- en vermogensbelastingbetalers En al die vaak onbillijke bezuinigingen moeten dienen, om ons, in den tegen- woordigen tijd nutteloos geworden leger 'f'

Soester Courant | 1924 | | pagina 5