LaPopie&Ci. Beiauwd Abdijsiroop Rijwielpad Koudhooro De Paltz CORRY LiJYT Piano Leerares Proefflacons GRATIS Woningbureau G. J. SMIT - (ONS E OEKENHU1S) A. BEMNlMG's VERKOOPHUIS ONTVANGEN ST. NICOLAASFEEST. E. H. B. INSINGER. Pijnenburg, Soest. Niet één maar hét levensbelang van Soest D. F. VOÏGT BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Winterbloemen. VALDILIS P. MAN Steenhofsts,.5-Tel.S45 WassDherij KAL0EWAIJ tot sfikkens tos 3e Jaargang No. 47 Gecontroleerde oplaag 3000 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 22 November 1924 SOEm niHMPD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soe itdijk - Telet. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest een groote sorteering* SPEELGOEDEREN. LUXE ARTIKELEN enz. voor het aanstaande Voor eiken leeftijd kunt U een geschikt cadeau koopen. Even als vorige jaren hebben wij in ons magazijn een speciale etalage gemaakt zoodat een ieder een goed overzicht krijgt van de verscheidenheid onzer artikelen. ■■■■HBBBsaanaHRBHBBiBSHBsegBaffiaiügaflHEaHaHEfsaBHSBaaa Belanghebbenden kunnen op nadere voorwaarden kosteloos een vergnnniug ontvangen tot het be rijden van bet afgesloten gedeelte. Voor leden va,, de Rij wielpad-Vereeniging ,\Gooi-cn Eemland" is de toegang vrij op vertoon van lidmaatschapskaart. li- In aansluiting met ons vorig artikel, meenen wij nog eens met nadruk te moeten opmerken, dat uit al de ex ploitatie-rekeningen. welke gedurende deze lijdens-periode al zoo zijn op gemaakt, zeer zeker die van den Heer S. als deskundige en belanghebbende (aangezien zijn eigen kapitaal ermede gemoeid was en niet zooals bij meer dere N. V. dat van anderen) als ba sis mag worden gerekend. Dan komt men tot een eindresultaat, dat de rekening ongeveer sluitend is, zonder van beteekenis zijnde subsidie. Ook die van den heer Besselsen is, bij nadere bestudeering, ongeveer met dezelfde uitkomst. En wil men een voorbeeld uit de praktijk, dan zijn die in onze omge ving waar te nemen. Goed georga niseerde diensten, met het nieuwste materiaal, tegenover een scherpere concurrentie dan in Soest is te ver wachten. Door een dergelijk bedrijf moet winst gemaakt worden, wat bij een gemeentelijke exploitatie wel nut tig, maar niet in de eerste plaats rtoödzakeiijk ls. De winst van een overheidsbedrijf moet in deze niet directe maar indi recte eisch zijn. Wanneer nu een gemeentelijke dienst wat meer uitgebreider zou worden en daardoor waarschijnlijk ook wat duurder, lijkt het niet on mogelijk een en ander te kunnen dekken met een bijdrage van pl. m. f5000.—, het bedrag reeds eerder door ons genoemd. Voorts kómen we nog even terug op de berekening van de waarde vermeerdering der bouwterreinen. Over ons vorig artikel werd de opmerking gemaakt, dat de voorstel ling van de zoo even genoemde waar devermeerdering zeer laag was ge taxeerd. De Gemeente-bezittingen in de omgeving van Soestduinen (een van de schoonste gedeelten van onze Gemeente, helaas nog te weinig be kend en te schaarsch bezocht) zijn belangrijk meerder dan de genoemde hoeveelheid. Wat deze gronden in prijs zou doen vermeerderen, indien op gemak kelijke w:ze van hieruit de kom der Gemeente, met kerken, scholen, raad huis enz bereikt zou kunnen worden, in zeer moeilijk te bepalen en kan aanleiding geven tot allerlei gissingen, maar dat dit beteekenisvol zou zijn, staat vast. In aansluiting hiermede zou het alleszins billijk en een te verdedigen handeling zijn, wanneer een gedeelte exploitatie-tekort op rekening van deze gronden werd gebracht. Wij veronderstellen niemand een groot betoog verwacht om aan te toonen, dat dergelijke bouwterrei nen eerder verkocht zullen worden, dan wanneer er geen goede en ge regelde verbinding is. Men kan ook daarmede wachten en dan eerst een dienst openen, wan neer voor het grootste gedeelte al daar de uitbreiding is tot stand ge komen. Dit is wel gemakkelijk maar ook zorgeloos en getuigd niet van onder nemingsgeest. Meerdere gemeenten maakten eerst de terreinen geschikt èn met goede verkeersgelegenheid, o.a. die van Renkum, kort geleden beschreven in de nieuwsbladen. Voorts zou d,e vraag gesteld V>»net\ worden of een N.V. dus een combi natie van gemeente en particulieren of alleen van particulieren niet soe peler zou zijn voor een dergelijke onderneming, dan een gemeentelijke? Indien dit juist mocht zijn, zou overwogen moeten worden of op richting van een N.V. mogelijk is, zij het dan, dat de gemeente voor een groot gedeelte daaraan deelnam. Misschien zou getracht kunnen wor den dit te doen op gelijke wijze als bij de spoorwegen geschiedt door den Staat, dat rente en aflossing wordt gegarandeerd in deze door de Ge meente Het wil ons voorkomen, dat dit niet makkelijk zal gelukken en alleen, wanneer de Gemeente zelf exploitant wordt, dat dan zekerheid van een goede dienst gegeven en verkregen kan worden. Wanneer de Gemeente zelf een dergelijke dienst jou organiseeren, moet deze o.i, het geheele traject omvatten en dergelijk worden opge zet, ook wat omvang betreft. HET CALVINISME. Neo-Calvinisme (Slot). In den aanvang van de negentiende eeuw komt er opwaking van het Calvinisme. Gewekt door de stem van krachtige belijders, die het volk weer uit de stille binnenkamers, üit hun isolement, oproepen om de alou de beginselen weer tot gelding te brengen. Allereerst moeten we hier noemen Mr. Willem Bilderdijk. Wat ook van hem gezegd mag worden, welke fou ten hem ook mogen hebben aange kleefd. hij was de eerste, die in het publieke leven het volk en de over heid weer opriep tot de erkenning van Gods souvereiniteit. Hij heeft het volk wakker gezon gen met zijn geniale gaven, waar door hij van de grootste beteekenis is geweest voor den opbloei van het Calvinisme. In poësie en proza heeft hij altijd weer gehandhaafd: „Gods Souvereiniteit en vrijmachtig welbe hagen. Bilderdijk heeft echter meer gedaan Uitgesloten van een profesoraat te Leiden, door het toen oppermachtige „Liberalisme", omdat hij Calvinist was, heeft hij zich hierin schitterend ge wroken. Als privaat-docent, gaf hij bij zich aan huis college aan een uitgelezen schaar jongelui, wooname- lijk studenten. Daar sprak hij over allerlei onderwerpen en doceerde voornamelijk Vaderlandsche Geschie denis. Bij hem hebben mannen van talent ter schole gegaan, een doorn in het oog van de officieele mannen der wetenschap. Deze school van Bilder dijk is voor de ontwikkeling van ons Volkslevens van grooten invloed ge weest, wijl daar mannen gekweekt zijn, die straks het volk zouden leiden in den strijd om de aloude beginselen van het historisch nationale Calvi nisme. Een tweede schakel in de ontwik keling van het Calvinisme is Mr. Groen van Prinsterer, discipel van Bilderdijk. Geboren in 1801 en ge storven in 1876. Om hier thans in details te treden zou niet goed zijn en is ook niet direct noodig. Het is wenschelijk dat daar meerdere over oordeelen en hun advies geven. Dat wij van een en ander een exploi tatie-rekening in meerdere detailleering hebben moeten opzetten, spreekt van zelf. Thans geven wij alleen o.i. eenige hoofdlijnen aan en brengen die onder de aandacht en opbou wend critiek. Het zwaartepunt van den dienst moet zijn, de verbinding Nieuwerhoek—Amersfoort: daarna Nieuwerhoek Baarnvervolgens die van de splitsing BirkstraatSoester- bergschestraat naar Soestduinen en ten vierde van Soestduinen naar Soes terberg. Het drukke vervoer zou geschieden kunnen met 3 groote wagens, n.m. 2 voor den dienst en 1 reserve. Omtrent het type van' deze .bussen, zijn die het meest wenschelijke, welke zeer laag op den weg zijn gebouwd, dus meer het tramwagen-systeem. Een achterbalcon verdient aanbeve ling. Bekend mag zijn, dat dergelijke wagens al loopen in ons land. Voor de mindere trajecten èn voor aanvulling van enkele ritten op Amers foort kunnen 4 kleine bussen dienst doen. Overweging zou verder verdienen, het aanschaffen van twee open wa gens, zooals die in een naburige Ge meente rijden en dezen zomer zeer druk bezet waren en hier gebruikt zouden kunnen worden op Soest duinen enz De plaats van de garage is a! eerder aangewezen bij de split sing Birkstraat-Soesterbergsche straat en zal wel de juiste zijn. Het plaatsen van enkele wacht huisjes (waarvan rente en ofiossing door reclame gedekt kan worden) te Amiersfoort. Baarn, Soestduinen enz is even noodzakelijk als nuttig. Wij hooren de opmerking al ma ken, „v»at een groot aantal wagens". Vergeten moet niet worden, dat iedere auto, minstens éénmaal in de 10 dagen geheel moet worden nage zien, daar dit de levepsduur belang rijk verhoogd. Dit nazien en de herstelling zal het meest door het deskundig perso neel zelf moeten geschieden. Ook wordt misschien al gemompeld, is die opzet niet te g- oot Onze meening in deze is thans, op deze wijze is, (en naar het oor deel van meerdere daartoe bevoegd zijnde personen), na eenigen tijd alleen een goede verbinding te verkrijgen met geen kosten van beteekenis voor de Gemeenschap. Een ieder zal wel overtuigd zijn, dat de leiding van een dergelijk be drijf de'geheele persoon vraagt en niet gecombineerd kan worden met andere betiekkingen. Veel zou nog naar voren ge bracht kunnen worden, meerdere arti kelen hieraan gewijd, maar wij me nen niet in raadselen te hebben ge schreven en de hoofdzaken aange stipt te hebben. Onze overtuiging is evenwel, dat, gezien de nadeelen voor onze ge meente op heden, de plannen in een gemeente in onze omgeving, dit vraag stuk zeer spoedig moet worden op gelost, zoo mogelijk nog in dit jaar, want dit is het levensbelang van Soest. Evenals Bilderdijk heeft Groen zich geworpen op de studie van de ge schiedenis van ons Vaderland, waar toe hem van groote waarde zijn ge weest. de bronnen bewaard in de Koninklijke archieven. In historische richting gedreven, is hij eveneens bij het Calvinisme uitgekomen. Als Bilderdijk sterft is Groen klaar. In 1831 was zijn Christelijk-Histori sche of Anti-revolutionaire opvoe ding voltooid en was zijn schets dier beginselen gereed. Op jeugdigen leef tijd nog, evenals Calvijn en later Kuyper. Vooral Groen van Prinsterer en zijn werk zijn van het grootste be lang geweest. Groen en Kuyper kunnen slechts in een adem worden genoemd, als zij beginnen te spreken, komt het leven van alle kanten voor den dag. Daar waren weer leiders. Dan komt het Calvinisme weer naar bo ven op alle terrein van het leven. Eerst nog schuchter. Het werd op alle manier tegengewerkt en terugge drongen, uitgesloten van openbare ambten en posten. Een gereformeer de was nu eenmaal gebrandmerkt als een duisterling, ongeschikt voor het leven in de verlichte negentiende eeuw. De eerste openbaring van den in vloed van het Calvinisme vindt plaats op kerkelijk terrein. In 1834 heeft de „Scheiding" plaats, waarbij een deel van het gereformeerde Volk zich or ganiseerde buiten de Hervormde Kerk. In 1842 dient Groen een adres in bij de Synode om de gereformeerde belijdenis in de Hervormde Kerk te handhaven welke daad de geboorte is geweest van de Confessioneele beweging in de Hervormde kerk De beteekenis van 1834 en 1842 is deze, dat met beide gebeurtenissen bet Calvinisme op kerkelijk gebied tot actie kwam. In 1847 verschijnt het bekende werk van Mr. Groen van Prinsterer „Ongeloof en Revolutie", met als gevolg, dat de schrijver in 1849 wordt gekozen tot iid van de Tweede Kamer. De eerste vertegenwoordiger van de A.R. partij. Na de kerk had nu in den staat het Calvinisme zijn intrede Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden ei verge vorderden. Nieuweweg 95 Soest Kroniek van de.week. De verkeerde kant. Zooals de lezers weter is. op de conferentie van den Volkenbond te Gënève na redevoeringen van Mac- Donald en Herriot, zooie-s besloten om alle confiicten, wel e ontstaan mochten tusschen de v «schillende natiën, zoo mogelijk te besl 'chten door arbitrage,of anders door eei gezamelijk optreden van de mogendb /ien, welke het protocol onderteekei.d hebben. Reeds toen maakte h ac-Donald bezwaar, dat ook Engeiai :1 z'n vloot zou moeten beschikbaar stellen om onwillige mogendheden t ,t reden te brengen. Hij, de toenmalig - Engelsche premier, legde al de nadrik op ar bitrage. Nu gevoeld iede;. dat recht, 't welk niet door dwang gehandhaafd kan worden, absoluut «achteloos wordt. Men kan wel he.;l schoone resoluties en moties aannamen, maar als men zich zelf plaatst buiten de werkelijkheid, komt er -van zulke schoonschijnende idealen i-.ets terecht. In het begin van Dece nber komt de raad van den Volkenbc nd te Rome bijeen, om de conferentie ti- beperking van de bewapening, zc d mogelijk voor te bereiden. Nu kan deze ontwapt oingsconfe- rentie, zooals ze bij veri orting ook wel genoemd wordt, eers. bijeenge roepen worden, als drie van de vier voornaamste leden van den Volken bond het protocol over arbitrage en ontwapening niet alleen geteekend hebben, maar ook gerati iceerd. Het blijkt nu, dat tct nog toe veertien regeeringen hi t protocol hebben geteekend en :j daarvan, Tjecho-Slowakije, het ht aft geratifi ceerd. Nu kammen welfeeygen; als er een schaap over déii^aiifHs' enz. en men kan verheugd zijn, dat er tenminste een begin is, maar, dat dit nu de vervulling is van veler ver wachtingen, kan toch bezwaarlijk worden volgehouden. Integendeel, ik zou zeggen, 't stelt bitter teleur. Want daarmede is die ontwapeningsconfe rentie al zoo wat verhuisd naar een verre toekomst en dat wil zeggen juist aan den anderen kant als da. het ideaal der idealisten zich bevindtl We zullen nog wel een en andermaat gelegenheid hebben, daarop terug te komen. Gz. Burgem. Grothestraat. Drogsst - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker- Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen, De omstandigheden werkten echter mede, dat ook spoedig in het maat schappelijk leven aan Groen een be langrijk werk zou worden toever trouwd. Door een domme daad van minister v. d. Brugge in 1857 komt in het leven van Groen van Prinste rer een beslissing. Was eerst zijn bedoeling, door in vloed te oefenen langs staatkundigen weg, de openbare school als chris telijke staatsschool te verzekeren voor heel het Nederlandsche volk, in dat jaar werd hem deze illusie ontnomen, toen genoemde minister den Bijbel van de scholen deed verwijderen. Voortaan zou het onderwijs zoo neu traal zijn, dat alle godsdienst daaruit zou zijn geweerd. Toen begon het Groen duidelijk te worden, dat zijn ijver voor de christianiseering der openbare school niet in overeenstemming was met de door hem beleden beginselen. Een scherpe tegenstand tegen de daad varfc v. d. Brugge is er het gevolg van en in 1862 klinkt uit Groen's mond de eisch „De vrije school voor heel de natie". Hiermede is de kentering in zijn opvattingen volkomen en aan vaardde hij bewust voor het leven der maatschappij de vrijheid ook voor dat terrein, als konsekwentie van de Calvinistische levensbeschouwing. Een vrije kerk een vrije staat een vrije Maatschappij, Hoewel nog maar in het begin, mocht Groen nog bij zijn leven de opleving zien op deze drie onderscheiden levenster reinen. Een leerling van Groen is Kuyper. Dr. A. Kuyper, zeker de machtigste van de drie. Deze drie hebben in zekeren zin, wat ons lond betreft, de negentiende eeuw beheerscht. De strijd der geesten is door deze mannen geleid en hebben zij in de kracht Gods dien strijd gevoerd, niet vragende naar de uitkomst, alleen het Woord en het Gebod Gods ge hoorzaam. Kuyper had veel voor op Groen. Hij kon het woord spreken, dat het Off. Bekendmakingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van W. J. Kuijer te Soest, om in en bij zijn perceel Beetzlaan no. 2, kada straal bekend in sectie H no. 915 een stoomwasscherij te mogen uitbreiden en veranderen, door hen is toegestaan. Soest, 20 November 1924. Burgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, B YTENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op het ver zoek van de N. V. Soester Bouw maatschappij en Woningbureau v.h. Gebr. Priem en Bitter te Soest, om op het perceel Beukenlaan 2ld ka dastraal bekend in sectie H nos. 2857 en 533 een machinale timmerfabriek te mogen verplaatsen en uitbreiden door hen is besloten, aanvraagster vergunning te verleenen tot het op richten en in werking stellen dier fabriek. Soest, 20 November 1924. Burgem. en Weth voornoemd. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEHANDELEN ir&gesorBd^n stukkers. (Buiten verantwoordelijk!!! id der Redactie.) Aan Ouders van Zondagschool kinderen en Belangstellenden in onzen arbeid. Mogen wij voor onderstaande Uwe aanöacht even vragen? Ruim l'/2 jaar wordt nu in Soes terberg Zonuagsschool-erbeid ver richt. Met ongeveer 50 kinderen komen wij des Zondags van 2—3 uur samen in het gebouw der Chr. School aan den Postweg. Daar trachten wij den kinderen althans iets te doen verstaan van de liefde van den Heiland, ter wijl we op eenvoudige wijze pogen eenige Bijbelkennis aan te brengen. Daar zingen wij met hen de liederen, die menigeen onder de ouderen vroeger ook zong, maar allicht onder velerlei zorgen vergeten heeft. Hoe heerlijk, als die eenvoudige volk verstond. Hij had dat volk leeren kennen en verstond hun taal. Hij was één met dat volk in woord en in geest. Groen was voor het gewone volk te academisch, te aristocratisch, te deftig. Zijn woord was slechts voor de ontwikkelden. Kuyper's woord was populair in den goeden zin. Hij bezat de gave om de diepste gedachte te zeggen en te ontwikkelen in de taal vhn het volk. Vandaar zijn in vloed. Hij was volksleider in de ware beteekenis. Reeds als student en later als mo dern theoloog had de studie van het Calvanisme zijn aandacht gespannen. Niet zonder vrucht voor eigen leven. Als predikant te Beesd in eigen ziel de kracht dier eeuwige beginselen ervarende, zocht hij steeds meer aan sluiting bij het gereformeerde volk. Van toen aan was hij de leider van dat volk, die onvermoeid aan ons volksleven den eisch dier be ginselen heeft voorgehouden, dat gan- sche leven opeischende voor de eere des Allerhoogsten. Bij onvermoeide studie heeft hij de actie van het Calvinisme op alle terrein des levens geleid, waardoor het weer dingt naar de leiding op den vaderlandschen bodem. Naar de spits toe. Het ligt niet op onzen weg het leven en den arbeid van dezen man in den breede uiteen te zetten. Daar voor is het bestek van deze artikelen te beperkt. Wij volstaan met enkele feiten. In 1886 de reformatie der kerk, bekend onder den naam van „do leantie". In 1892 de vereeniging van de kerken, dei afscheiding van 1834 en der „doleantie" van 1886 tot de Ge- leformeerde Kerken. Wie iets verstaan wil van het werk van Dr. Kuyper op het terrein der kerk, hij geve zijn aandacht aan die breede rij van kerken, geheel in gericht naar de beginselen van het Calvinisme, alleen gehouden#aan het Woord Gods, vrij van alle mensche- lijke suprematie, vrij van elke finan- tieele band der overheid. versjes opnieuw gezongen worden, ook in de huisgezinnen en weerklank vinden in 't hart van vader en moeder. Wij hopen en bidden, dat deze arbeid Soesterberg ten zegen zijn moge. Met de toebereidselen voor onze Kerstviering hebben we een aanvang gemaakt. In den loop dezer dagen hopen we bij U aan te kloppen om een bijdrage. Indien gij kunt, stel ons niet teleur maar geef, door een grooter of kleiner bedrag te teekenen op de lijst, blijk van Uwe belangstelling. En als we dan in Januari D. V. op nieuw beginnen, dat dan nog vele ouders ons hunne kinderen toever trouwen. De Zondagsschool-Commissie. NEERBOSCH. Door mevrouw Brans wordt nog even vriendelijke in herinnering ge bracht, dat zij gaarne vóór 1 Dec. de kousen voor Neerbosch wenscht te ontvangen. Voor alle soorten wild en gevogelte als Hazen, Konijnen, Faizanten, Pa trijzen, Kippen, enz. is het beste en goedkoopste adres „AVICULTURA" Van Weedestr. 36 - Telefoon 202 TUINBOUW. In de meeste tuinen is om dezen tijd niet veel mooist te zien: het is eenzaam en kaal en niets iokt tot een bezichtiging uit. Toch behoeft dit niet zoo te zijn. Wanneer door een oordeelkundige beplanting daarmede rekening wordt gehouden, kan ook om dezen tijd van het jaar een tuin er nog vrij aardig uitzien. Dit bereikt men door hier en daar groenblijvende heesters ofConifeeren te planten. Hoe frisch is nu nog het groen der conifeeren en hoe frisch steken nu de bessen van de hulst af bij het donkere blad. Doordat we dit jaar verschoond bleven van scha delijke nachtvorsten zijn de hulsten bijna overal van bessen voorzien, doch.-de eigenlijk besk'*k'., (Uex py- ramidalis) het meest. Ook Cotoneaster horizontaiis, men zie o.a. de exemplaren bij de fontein op Nieuwerhoek, zijn nu nog rijk voorzien van roode bes sen en een voorname tuinversiering. Doch niet alleen het immergroene blad of de kleurige bessen behoeven de tuin te versieren; bloemenpracht kan er ook nog zijn, al is het dan ook op verte na niet met de pracht van den zomer te vergelijken. Het zal nu ongeveer een twintig tal jaren geleden zijn, dat de Jasmi- nium nudiflorum eenige bekendheid had gekregen, wat genoemde plant ten volle verdient. Wie een muur of schutting op "het Zuiden gelegen heeft en daar een Jasminium nadiflorum plant, kan in den winter bij niet te strenge vorst, volop bloemen hebben. Het beschouwen van dien bloeiende heester met hare heldergeele bloem pjes geeft ons alvast een voorsmaak van hetgeen later te zien zal zijn, wanneer met de lente meerdere plan tensoorten tot nieuwe groei en bloei geraken. Daarnaast de ernstigen strijd van duizenden bij duizenden Calvinisten in de Ned. Hervormde Kerk om haar tot vrijheid te brengen. Geen Calvinist mag onverschillig staan bij dezen strijd, hij zal nooit vergeten de groote plaats die de Hetv. Kerk inneemt in ons vaderland, van hoe groot belang zij is voor den Neder- landschen Staat, Wij noemden hier nog maar alleen wat verband houdt met het werk der mannen die wij achtereenvolgens noemden. Van groote beteekenis voor het Calvinisme op kerkelijk terrein zijn voorts te waardeeren die breede groepen van Chr. Geref. Kerken en Gereformeerde Gemeenten in ons land, die ook na 1892 hun eigen organisatie behielden. Op politiek terrein zijn daar de Anti-Revolutionaire en Christelijk Historische partijen, die beide gefun deerd zijn op de Calvinistische be ginselen, gesteund door een krach tige Calvinistische pers. Vooral de ontwikkeling van de Christelijke pers in de laatste halve eeuw geeft inzicht in de beteekenis dezer begin selen op alle gebied, Op maatschap pelijk terrein noemden wij reeds- de schoolstrijd met zijn uitkomsten. Een echt Calvinistische strijd om de vrij heid. De vrijheid in Kerk, Staat en Maatschappij, daarom gaat het. Voorts de vrije universiteit, waar mede een breede rij van wetenschap pelijke mannen is gevormd die op verschillend gebied leiding geven aan ons volksleven en waardoor tevens de doorwerking der beginselen ook voor het middelbaar onderwijs met zegen voortgang heeft. Naast deze uitkomsten op geeste lijk gebied, mag ook genoemd worden de invloed van een veelzijdig ver- eenigingsleven op sociaal en Chr. fi lantropisch gebied. Vooral deze arbeid, zijn invloed is van buitengewone beteekenis, wordt grootendeels gedragen door de be ginselen van het Woord Gods, Niet alleen in ons land, ook daar buiten heeft het Calvinisme een be langrijke plaats behouden. Aan de De bekende en gezochte EAU DE COLOGNE. is in verschillende verpakking en ruime keuze zeer geschikt voor ST. NICOLAAS cadeaux, verkrijgbaar bij F. B. KöHLER, COIFFEUR BURGEM. GROTHESTRAAT 18. Aparte en modern ingerichte SALON VOOR DAMES EN HEEREN. Pedicure en Haarwerken. inaugurale rede van Prof. Dr. A. Eek hof „Het gereformeerd protestantis me" ontleenen wij enkele gegevens. Het getal gereformeerden over de geheele aarde is ongeveer tweemaal zoo groot als dat der Lutherschen. Deze laatsten tellen 56 millioen, de gereformeerden 120 millioen zielen. Voor Frankrijk is het getal nog on geveer een half millioen met een eigen hoogeschool te Montauban. De Anglikaansche kerk, hoewel met Roomsche ritueel, is in belijdenis Calvinistisch. De Kerk van Schotland en de Vereenigde vrije Kerken zijn goed Calvinistisch met een millioen leden. In Duitschland zijn niet te onder schatten de Geref. landskerken, Oost en West-Pruisen, Sleeswijk, Holstein. Palz enz. In Hongarije, hoewel achterlijk, zijn 21/2 millioen Gereformeerden. Na den oorlog is ook daar een geestelijke opwaking te constateeren. In Amerika, wel veelzins verwaterd, tellen wij twintig millioen Calvinisten, meest uit Nederland afkomstig. De beste is daar de Chr. Ref. Church met 223 gemeenten. En lest best vergeten wij niet de Zuid-Afrikaansche Kerken erh den arbeid der Kerken in Ned. Oost- en West-lndië met zijn gezegende vruch ten, Alzoo den tegenwoordigen stand van het Calvinisme aangevende, mag de vraag gesteld worden is er toekomst voor het Calvinisme. Ongetwijfeld mogen wij 'zeggen. De herleving van den laatsten tijd waarschuwe echter voor overdrijving van verwachting. Religie en burgerschap zijn niet meer te vereenigen. Het ongeloof gaat door, naar het woord des Heeren. Daarvoor moeten wij onze oogen open houden. De Calvinisten willen niet represtineeren, zij willen neo Calvinisten zijn en aanvaarden de feiten naar Gods bestel. Niettemin gaan zij met de oude beginselen vooruit, aan de spits, ge lovende, dat in die beginselen kracht schuilt ter overwinning. Zij zijn een actieve partij, omdat het een geloofs- Kakelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Rembrandtlaan 12 W. Z. Nette aflevering Billijke prijzen Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest, Overal per koket 50 (2.75 M.50 partij is. De activiteit hangt af van het geloof, met dat geloof staat en valt zij. Is er de geestdrift en de zelfver loochening van het geloof als in vroeger jaren, dan is er zeker nog een heerlijke toekomst. En het schijnt dat God het in dezen tijd, die verwachting wil geven. Voor de toekomst gelden voor namelijk drie factoren le. Het Calvinisme houdt in Nederland de religie en de Christelijke Kerk in stai^d. Het Calvinisme is historisch de religie van het Nederlandsche Volk, andere groepen hebben het nooit beheerscht, alleen het Calvinisme is nationaal. Ons nationaal karakter is te resoluut, om op den duur tust te vinden in iets halfslachtigs. Het heeft houvast noodig en dat vindt het in het Calvinistische levensbe ginsel. naar het woord van Dr. Ba- vink „Het Nederlandsche Volk is Calvinistisch of het houdt op een Christen-natie te zijn. 2e. Het Calvinisme heeft hierom toekomst, omdat het ten alle tijde voor de vrijheden van het volk in de bres is gesprongen. Het is oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden. Thans gaat de strijd door tegen het alvermogen van den Staat. Geen Staatssouverei- niteit en evenmin de Volkssouverei- niteit. 3e. Het Calvinisme is historisch en nationaal. Een partij, die diep worstelt in het verleden heeft ook de toekomst. Het is als een boom, waarvan de vezelen diep in den bodem der historie zijn ingegroeid, zulk een boom geeft vrucht ook voor volgende jaren. Dan. een Calvinist is ten volle Vaderlander, een zoon van het huis en dies een erfgenaam der toekomst. In 1909, het gedenkjaar van de geboorte van Calvijn. is in Genève een grootsch monument gesticht„De muur der Hervormers". Moge het Calvinisme aldus nog altijd als een bolwerk standhouden in den strijd der eeuwen. Gode ter eere.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1