La forse&co. Ulacliter waf is er van den nacht? Woningbureau Stoomwasscherij en Strijkinricfiting Uitgave: G. J. SMIT (Ons Bockenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING Dit jaar voor de feestdagen De Hocge Vuursche. D. F. VOIGT ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 W. G, Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dit gebied. 3e Jaargang No. 49 Gecontroleerde oplaag te samen 5750 exemplaren. Zaterdag 6 December 1924 soEm ra Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28. Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheiraweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koeriet" worden steeds araris huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest. Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl 00. Elke regel meer f 0.20 Spoorstraat, Baarn, Tel, 420 Ons Filiaal is nog altijd geves tigd F. C. Kuiperstr., Soest. ruim voorzie-i van honderde artikelen geschikt voor cadeaux, zoowel in speelgoed als in Luxe- en Huishoudelijke artikelen. Vraagt onze Constructicdoos „KLIPTIKO". zeer intecressant. Begindoos f 1,80. Omstreeks 1790 stond er halverwege het kasteel de Hooge Vuursche en den Tol (naar de Lage Vuursche) een minuut of 5 rechts van den weg een landhuis, waarvan men nog brokstukken der fonda menten vindt en waarbij de nog aanwezige vijvers behoorden. Dit landhuis in de ruischende bosschen werd tot 1850 bewoond door de dames Rutgers van Rozenburg, aan wie het uitgestrekte land behoorde. In genoemd jaar 1850 kwam het in handen vhn Jhr. L. Rutgers van Rozenburg (vader van onzen lateren wethouder Jhr. L. D. Rutgers van R.) In 1860 liet hij het huis afbreken en op een andere plaats een nieuwe villa bouwen, nl. tegenover het huidige kasteel, maar nu links van den weg. (Koets huis en booroen staan er nog), Maar vóór dit land huis daar verrees, werd er eerst een aloude herberg „De Roskam" afgebroken en iets verder naar Baarn toe, maar aan de andere zijde van den weg, weer opgebouwd de uitspanning, die wij nog altijd kennen. Na zijn vaders dood betrok Jhr. L. D. Rutgers van Rozenburg het landhuis: hij werd op 25 Juni 1880 Raadslid onzer gemeente en reeds 24 Maart d.a.v. Wethouder, welk ambt hij tot zijn dood, 18 April 1898, bekleed heeft. Zijn eenige dochter huwde met den Heer J. A. L. van den Bosch, die later, in 1912, het landhuis liet afbreken en aan de overzijde van den weg het „kasteel", deed bouwen. Het werd ontworpen door den bekenden bouwmeester dr. Cuypers te Amster dam, terwijl de tuin, met zijn rijkdom aan gewassen en zijn schilderachtige waterwerken, door den tuin architect den heer Tersteegh te N aarden werd aan gelegd. Op bet uitgestrekte landgoed de Hooge Vuursche met zijn bijna nog ongerepte bosschen, stonden vroe ger in diè bosschen eenige woningen maar de beide laatste eigenaars hebben die langzamerhand allen doen afbreken, om meer. vrijheid in de bosschen te "Behouden! Zöo zijn verdwenen (al prijken de namen nog op menige wandelkaart: „Groeneveld" (vlak bij Kievitsdalvan 't oude huis staat nog een ker seboom), „de Kaap" (bij Wildenburg): „Engeland" (bij 't wachthuis aan de spoorlijn) en ,,'t Wilde Bosch" niet ver van den tol; 't was de boerderij van het oudste landhuis). Wie goed toekijkt, vindt nog de sporen der verdwenen woningen. T. PLUIM. OFF. BEKENDMAKINGEN. HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, herinneren belanghebbenden er aan 1. Dat in de maand December 1924 de noo- dig? aangifte-biljetten voor de Belasting op de honden voor het jaar 1925 zullen worden uit gereikt; 2. dat ieder verplicht is binnen 3 weken na de uitreiking van het aanslagbiljet de ver schuldigde belasting ten kantore van den Ge meente-ontvanger te voldoen tegen ontvangst van een z.g. hondenpenning; 3. dat met hechtenis van ten hoogste 6 da gen of geldboeten van ten hoogste f25.kan worden gestraft degene, wiens (wier) hond zonder pening op den openbaren weg wordt aange-( troffen 4. dat na dien tegen alle nalatigeii, zoowel wegens "onjuiste aangifte als wegens verzuim' der aangifte, proces-verbaal zal worden opge maakt wegens ontduiking der Belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BAKKERSNACHTARBEID De Burgemeester van Soest maakt bekend, dal hij de aanvraag van R. Roodselaar om ver gunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in hei perceel Beukenlaan no. 15, op 19 November 1924 tot 19 November 1927 heeft toegestaan. SOEST, 19 November 1924. De Burgemeester voornoemd. P. P. DE BEAUFORT. AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders van Soest zullen op Dinsdag 9 December 1924 des voormiddags te 10 uur in het Raadhuis aanbesteden het op halen van asch en vuilnis gedurende het jaar 1925, afzonderlijk zoowel voor Soest als voor Soesterberg. De voorwaarden x waarop deze aanbestedingen zullen geschieden liggen vanaf heden ten raad- huizc ter iinzage en voor Soesterberg tevens op de hulpsecretarie aldaar. De inlevering der inschrijvingsbiljetten moei plaats vinden vóór het uur der aanbesteding op het raadhuis. SOEST, 27 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, L J- batenburg. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die voornemens eene huisslachting te doen of te laten doen, daar van minstens één dag van te voren kennis moe ten geven aan het Gemeentehuis tusschen 9 en 10 uur des voormiddags. Voor Soesterberg moet bij dergelijke slach tingen minstens één dag van te voren tusschen 8 en 9 uur des voormiddags bij de Gemeente politie aldaar van een en ander kennis worden gegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest herinneren belanghebbenden er aan, dat de in schrijvingen voor de aanbesteding van het op halen van asch en vuilnis voör het jaar 1925; gesteld moeten worden op gezegeld papier van f 0. 50. Pijnlijk en schril is de tegenstelling tusschen de verwachtingen der volken aan het einde van den wereldoorlog en het jammerlijk schouwspel van verwarring, onrust en angst, hetwelk diezelfde volken na zesjarigen vrede te aanschouwen geven. O, hoog steeg de jubel en verklaarbaar was de blijde ontroering toen aan de vreeselijkste aller oorlogen een einde kwam en het vredes-accoord werd getroffen en aan den gruwel der verwoes ting overal een einde werd gemaakt. Een toestandl van onverstoorde vrede; een overeenkomst en overeenstemming van de volken onderling; be vestiging van het rechtsbesef en een volkeren bond inplaats van v-olkeveustrijd, zou het gezegen de besluit van een oorlogsperiode zijn, die wel Europa met ondergang had gedreigd en onbe rekenbare verliezen had gebracht, maar niet te duur was gekocht nu na dezen strijd zoo schoone toekomst verkregen en verzekerd was. Voor Europa, ja voor de geheele wereld ging een schoone dageraad op. In visionairen kleu renpracht glansde het toekomstbeeld. En nu? Onrust en onlust is het bovendrijvend gevoel en met weemoed en vrees wordt de ontwikkeling der toestanden gadegeslagen en de ontknooping van het werelddrama ineewacht..DAnlmnatUke- verwafriirig en onvermogen, economische on wrich- ling en zedelijke verwildering blijven het ver schijnsel van den dag. Het verkwikkend kleurige toekomstbeeld is gebleken een fata morgana, een ijdel spiegelbeeld te zijn. En te midden van deze verschijnselen gaat Europa opnieuw een Kerstfeest en een nieuwe jaarkring tegen. Ook inu en meer dan ooit wordt aller verwach ting utigedrukt door het SchriftwoordWach ter wat is er van den nacht?" en nu moet het( antwoord luiden: „De morgenstond toeft te ko men, het is nog nacht". In het Oosten blijft Rusland nu de on betwist revolutionaire staat eene wereld-be dreiging en centrale haard van onrustwekkende bedrijvigheid. Geen volk blijft van de werking en invloed dezer centra vrij. Erkend of niet erkend'de invloed van deze centrale dringt overal door en lacht om controle en grensversperring. Niet hel minst in de republieken en landèn die het tegenwoordige Rusland als met een krans omsluiten groeit de onrust en het gevaar van con flicten. Zelf scheppingen van staatsmans vernuft, zijn zij tevens nieuwe bronnen van verwarring en onrust Engeland heeft, na het tusschenspel der La- bour-regeering, een fiasco wat Buitenlands be leid betreft, nu zijne wereldpositie op het spel staat, aan de staatslieden van het oude regime de verdediging van zijn internationale belangen toevertrouwd- Het trad uit den oorlog naar de idealen van wereldrijk stonden bevredigd te worden met zijne grenzen van Indië tot aan de Kaap te reiken. En thans ziet het zijne po sitie in het eeuwen oude Britsch Indische rijk geschokt door goed georganiseerd verzet en drei genden opstand. Door Turkije niet meer ge vreesd maar getart, in Mesopotanië teruggedron gen, in Palestina meer geduld dan geëerd en met Egypte in ernstige moeilijkheden met ver wikkelingen in de Soedan, ziedaar een terrein van strijd en gevaren die zelfs voor de goed ge schoolde oud-Emgelsche diplomatie een moeite vollen arbeid zal zijn, zoo het dit probleem zelfs op te lossen, weet. Aangrijpend is het drama dat Spanje's natio nale kracht sleept. Verdeeldheid binnen zijne grenzen en tegenover zijn zuidergrens, in Afri ka's zand verbloeden in de wanhopige worste ling om behoud van zijn restje aan koloniaal be zit, eenmaal een wereldrijk. De onrust in Italië dreigt ieder oogenblik in een bloedig conflict uit te breken en de met ijzeren vuist gesmeden orde in wanorde te ver- keer en. De toestaflid van den Balkan wordt heden ge vaarlijker dan ooit geacht en thans staat geen staat geen Donau-monarchie gereed, als gevol machtigde der Westelijke staten de telkens uit slaande vlammen te dooven. Dichter bij ons en over de grenzen welke ons in vele opzichten zoo rustig volksbestaan van. de wereldverwarring scheiden, is het vooral de ontwikkeling van het Duitsche volks- en natio nale leven wat de belangstelling gespannen, houdt Zal het het voorbeeld van zijn erf-vijand volgen? Frankrijk's voorbeeld voor oog en houden zooals dit ook iin een rampjaar met de monar chie afrekende, om als republiek uit de revan che-idee kracht te putten om, zoo het hoopt op Europa's slachlveld zijne positie en rang te her winnen? De richting van 'het Duitsche volks leven, met zijne reusachtige krachtsontwikkeling wat technisch en massaal kunnen betreft, is het vraagstuk van een morgen die gevreesd en met kloppend hart gewacht wordt. En tegenover dit -somber toekomstbeeld en temidden van verwarringen vergader: de Volken bond en volgen de conferentiën in verbijsterend aantal, die zich bezig houden met hel voorkomen van oorlog en ontreddering. Bfeperking van be wapening, bevorderen' van verdragen, het for- meeren van den Rechts- tegenover de Machts- staat, ontwapeningen, het instellen van scheids gerechten vormen het dagelijks discours der mannen die in commissie en conferentie de be langen der volken behartigen, terwijl hunne land- genooten in laboratorium en fabriek aan nog ge- duchter krijgswapenen dan ooit gebruikt waren werkzaam zijn. Ook ons volksleven kent dien toestand van verwarring en onrust, 'bizonder nu de dagen naderen die de beslissing zullen brengen inzake ons staatkundig leven. Zal het tegenwoordig be wind het vertrouwen der kiezers-meerderheid be houden of voor een ander plaats maken? Zullen de opponeerende partijen het winnen en ge roepen worden den arbeid van dit kabinet over te nemen? Op deze vragen moet het antwoord nog gerui- ihen tijd uitblijven al slaat het vast dat eene ge weldige concentratie van ontevredenheid e:n po- litieken hartstocht, als steeds door anti-chris telijke invloeden geïnspireerd, het 'voortbestaan van een christelijk ministerie zal pogen onmo gelijk te maken? Rust in de onrust dér tijden, onverwrikt ver trouwen in de Almacht, van Hem die alleen het wereld-regiment voert en de wetenschap dat God regeert, moeten meer aan ooit leven in het hart van hen die den tijdenloop volgen en weten dat de ontknooping van het werelddrama niet anders kan zijn dan volgens het bestel van Hem die als Koning der eeuwen, heerschen zal tot in eeuwigheid. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. DiJKAN I U&rs oscot BEHANDELEN Makelaar - Taxateur Bij bet station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen INGEZONDEN STUKKEN. FORMAATZEGELS, BETALING VAN BELAS TING, SCHOOLGELDEN ENZ. Het Bestuur der Middenstands-Vereeniging „Soest" alhier, verzoekt ons het navolgende op te nemen: In een der laatst gehouden ledenvergaderingen van voormelde vereen, werd de wenschelijkheid uit gesproken. dat hier ter plaatse steeds verkrijgbaar zoude zijn diverse soorten formaatzegels. Tevens werd in die vergadering gevraagd naar een gemak kelijke wijze van betaling der belastinggelden. Het is het Bestuur van bovengenoemde Vereen, hoogst aangenaam de inwoners van Soest in deze mede te deelen dat zij den Directeur der Midden- stands-Crediet bank te Amersfoort bereid heeft ge vonden ook te Soest, en wel door bemiddeling van zijn instelling aan de geuite wenscht te voldoen. Vanaf 8 December a.s., zullen aan het Bijkantoor der Middenstands-Crediet bank Van Weedestr. 37 alhier, voor een ieder verschillende soorten formaat zegels verkrijgbaar zijn. Tevens kan ieder iftwoner van Soest door voor meld Bijkantoor door maandelijksche of wekelijk- sche stortingen, zijn belasting-, schoolgelden enz. iedere maand gratis laten betalen. De voordeelen, verbonden aan dit laatste vooral, zijn voor een ieder duidelijk, Men betaald zijn be lasting in niet te groote bedragen geleidelijk af, voorkomt onkosten van waarschuwingen 6f aanma ningen en bespaart zich tevens tijdverlies met den gang naar het belastingkantoor en het soms lange wachten aldaar. Het bestuur van bovengenoemde Vereen., ver trouwd dan ook ten volle, dat iedere inwoner van Soest, ook van dezen dienst een -veelvuldig gebruik zal maken. Inlichtingen worden gaarne gratis verstrekt ten kantore van bovengenoemd Bankgebouw Van Wee- destraat 37, alhier. Aan de Redactie van het Soester Nieuwsblad Geachte Redactie I In uw blad van 15 en 22 November 1.1. komt een hoofdartikel voor met als opschrift „Niet één, maar het levensbelang van Soest", waarin wordt bepleit en toegelicht het aanwenden van 3 groote en 4 kleine autobussen voor de ver bindingen vanuit Nieuwerhoek naar de eijidpun- TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soest, Soestdijk en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. ten Baarn en Amersfoort en van de Birkistraat via Soestduinen naar Soesterberg. Nu hoeft het mij als inwoner van Soest verwonderd dat, voor zoover mij bekend, nooit stemmen zijn opgegaan voor een zich in contact stellen met de Ooster tram-Maatschappij, teneinde een electrische tram te verkrijgen van Baarn via Soest naar Amers foort, waardoor deze gemeente zou worden aan gesloten aan het groote net Amersfoort via Soesterberg naar Zeist, Driebergen enz. met als eindpunt Arnhem. Een ieder, welke die elec trische tram heeft zien rijden en daarvan heeft gebruik gemaakt, zal moeten erkennen dal dit is een vervoermiddel, dat a 1 e s z i n s in de be staande behoefte voorziet en duurzaam voldoet. Om zoo te zeggen dagelijks leest men _van onge lukken met autobussen en het is Van algemeene bekendheid hoe men daarin wordt heen en weer geschud, zoodat men slechts noodgedwongen van dat vervoermiddel zal gebruik maken. Worden de tarieven der electrische tram gesteld op het tegenwoordig niveau, dan zal van concurrentie niet autobussen m.i. niet veel zijn te vreezen. Nu kan dezerzijds niet worden beoordeeld in hoeverre tusschen. Baarn en Trieï* de aanwezige boomen eene bovengrondsche geleiding in den weg staan, maar in dat geval zouden voor de verbinding BaarnNieuwerhoek accumulatoren kunnen worden aangewend. Blijft over de verbinding van Soesterberg via Soestduinen met de kom van Soest. Het wil mij voorkomen dal het bewonende gedeelte van Soes terberg door zijne ligging meer is aangewezen op Zeist dan op Soest, zoodat het gevoegelijk bij eerstgenoemde gemeente zou kunnen worden digheid Soesterberg heeft via AmersfooTi ver binding met de kom .van Soest, waardoor de noodzakelijkheid van eene reclitstreeksche ver binding via Soestduinen ten deele is opgeheven. En. voor de verbinding van Soestduinen met Soest zou op enkele uren van den dag een kleine autobus kunnen rijden, waarin, zooals terecht in het hoofdartikel wordt opgemerkt, een ge*- deelte van het exploitatie tekort op rekening van de gemeente gronden kan worden gebracht. Mei dank voor de plaatsing 'Hoogachtend, L. KRONIEK VAN DE WEEK. Vort, in je hoek! Is dat nu het ideaal 7 Nijl-politiek. Sovjet manieren. Na den moord op den bevelhebber der Egyp tische troepen, Generaal Lee Stack, een En- gelsch onderdaan, die ook de politiek van Engeland, die- met veel geduld en groote voor zichtigheid gevoerd werd, voorstond, is er in Egypte eer; eigenaardige toestand ontstaan. We hebben dan al wel in de bladen gelezen, maar willen er hier nog eens op terug komen. Zooals men weet heeft het kabinet van Bald- win in ^1923, de Egyptische kwestie, als een. te regelen erfenis, aan het ministerie Mac-Do- tiald achtergelaten. Deze heeft toen, getrouw aan de koloniale politiek van Engeland, Egypte een zeer groote mogelijkheid van vrijheid gegeven, maar over Soedan wilde hij niet spreken. De Egyptische minister-president Zaghoel-pasja heeft toen nog een persoonlijk onderhoud gehad met Mac-Do- nakl, die per saldo zoo ver mogelijk is gegaan in z'n toezeggingen, maar voor de rest de „eischen" van Zaghoel als „onmogelijk" ken schetste. Toen is Zaghoel in Egypte zelf gaan stoken en roeren, heeft aldaar de gemoederen opge zweept en den bodem bereid voor den laffen moord op Lee Stack. Daarop heeft Engeland Egypte aangevat en het met één worp in den hoek gesmeten. Op zeer hardhandige manier. Niet minder dan zeven punten moesten binnen 36 uur worden inge willigd. Dit is gebeurd op een enkel punt na- Zaghoel Pasja is afgetreden en Ziwar-pasja is er om de rest toe te geven. Evenwel schijnt Zaghoel weer aan het stoken en roeren te zijn gegaan, althans vele berichten wijzen op mui terij onder de troepen, en opstanden in ver schillende deelen van hef rijk, zoodat Engeland er thans nog wel eens de handen vol kan krijgen. Maar voordat Zaghoel aftrad, heeft het Egyp tische parlement nog een beroep gedaan op don Volkenbond, ter beslechting van dit con flict. Engeland heeft echter direct laten weten, dat het geen inmenging van den Volkenbond in zijn binnenlandsche aangelegenheden zou dul den, en daarmede de deur dichtgesmakt voor arbitrage in zake het geschil met Egypte. Nu is het best mogelijk, dat Engeland het recht aan z'n zijde heeft, maar men kan zich toch afvragen: Is dat nu het ideaal? Egypte staat buiten den Volkenbond, even als in 1899 de Boeren-republieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Toen duldde Engeland ook geen arbitrage, maar wilde het alles beschouwd zien, als een binnenlandsche aangelegenheid. Nu schijnt een van de beambten van den Volkenbond wel een beetje vlug dat beroep van Egypte op den Volkenbond, te hebben gepubliceerd, want nu hoor je berichten van een verminkt telegram, Hoe het zij, het prestige van den Volkenbond is er alweer niet op vooruit geaan- Italië en Fiume, Italië en Griekenland, Duitschland-Po- len, en nu weer Engeland en Egypte. Je krijgt zoo den indruk, dat Engeland eigen lijk zeggen wilArbitrage is goed voor elk ander land, maar wij willen onze eigen boontjes' wel doppen. Ik vind dat nu juist niet een sterke aan sporing om ons hier te ontwapenen, of 00U maar ter propaganda daarvan. Toch moeten we wat Engeland zelf betreft, •nog op enkele punten de aandacht vestigen. We vonden enkele gegevens daarvoor in de eco nomische statische berichten van de hand des Heeren H. Dunlop, Hij schrijft daarin over de Soedan. Na het Egyptische wanbeheer van 1820-'79 verkeerde Soedan in den meest deplorabeler» toestand, die zich denken laat. De Derwisj ès bekommerden zich weinig om economie' en cultuur en deden niets anders dan zich aan Egypte vasthechten en het uitzuigen. Engeland, dat het protectoraat over Egypte had, begon bij het begin van 1880 en liet door En- gelsdhe ambtenaren, de administratieve rommel, uit een hopelooze verwarring, weer op orde brengen. Dit vorderde een tiental jaren en zoo lieden 'èn hardnekkige tegenstand, dank zij En/"" gelands hulp en ijzeren vuist, de finantieelen toestand van Egypte weer gezond geworden, en kwamen mede daardoor, jaarlijks meer 'ron den in Exploitatie langs den Nijl, die sinds eeuwen hadden braak gelegen. Dit was nu noodig geworden ook, omdat de bevolking zich nu zeer sterk uitbreidde. Telde Egypte in 1882: 6.831.000 inwoners; in 1897 was dit 9.734.000 en in 1907: 11.287.000. Nu is „het" levensbelang voor Egypte, „het water uit den Njj'1", 't welk al de landerijen langs zijn oevers bevloeien moet, en zoo vruchtbaar maken. 1 Doch het grootste deel van het jaar was deze rivier niet veel meer dan een onaanzienlijka breede moddersloot, terwijl in het groote regen seizoen, die zelfde rivier haar bedding met kilo meters verbreedde. In dien tijd van over vloer -dige regen stroomt er bij den grooten dam van Aswan nog meer dan 50.000.000 M3 water per uur over den overloop. Het was nu ge- wenscht en daarop bad het oude Egypte reeds het oog gevestigd, het water in den overvloedigen regentijd in den Nijl op te vangen, althans het afloopen en afstroomen te beletten, aangezien het in den regentijd door de overvloed, groote verwoestingen aanrichtte, terwijl men later naar al dat weggevloeide water zat te smachten, en te snakken. Dit nu was niet mogelijk, indien men niet het geheele stroomgebied van den Nijl in be zit en onder controle had. Engeland heeft toen in Soedan dat gebied bezet, welke bezetting van groote cultureele beteekenis was, als uit bovenstaande blijkt, en heeft aan den boven- Nijl waterwerken en verzamelplaatsen aangelegd, waar men nu in den regentijd het water op vangt en in drogen tijd het opgezameld e water distribueert, zoo. dat nu vrijwel een constante hoogte in den Nijl bereikt is, en deze dan ook geheel onder controle staat. Daardoor is de Nijlvlakte of het Nijldal een der vruchtbaarste streken in de geheele wereld geworden, en daar van profiteert wel in de allereerste plaats Egyp te zelf. In den Soedan nu liggen, die groote water werken, welke met groote offers aan goed en bloed, door Engeland zijn tot stand gebracht! En daarom kan het niet al te zeer verwonderen, dai Engeland aan deze door Engeland „vrij gevochten" Egyptenaren voorhoudt, wat zij aan Engeland te danken hebben, en ook, dat alles maar niet voetstoots ineens uit handen geeft. Wij hébben al een en ander maal de aandacht gevestigd, in deze kroniek, op de artikelen van Dr \an Blankenrteyn in de N. R. C. over toe standen in Rusland, zooals die onder het Sovjet bewind verworden zijn. Deze week schreef hij over de eertijds be, roemde jaarmarkt van Nizjni-Nowgorod. Op de 2e jaarmarkt welke voor den oorlog twee maan: den duurde, werd toen voor ongeveer een kwart miljard roebel of 250.000.000 roebel en dan de roebel k f 1.80 is f 450.000.000 aan waren en goederen omgezet, of verhandeld. Op deze jaarmarkt, (nog eens), kwamen pkn. 400.000 bezoekers. Om al deze bezoekers te herbergen, en gelegenheid tot „zaken-doen" te bieden; was een heele stad gebouwd, aan de overzijde van de rivier de Ok'a. Daar vvaran groote kerken voor de Russen, een Moskee voor de Mahomedanen; daar waren schouwburgen, een, groot circus, hotels, wonin gen en een goede 8000 winkels en winkeltjes,

Soester Courant | 1924 | | pagina 1