u Stoomwasscherij en Strijkinrichting CORRY LUYT Piano Leerares Woningbureau - Uitgave: G. J.SMlT(Ons Boekenhys) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis Spoorstraat-Baarn Ons volgend nummer „Soester Nieuwsblad" Een zilveren jubileum W. G, Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dit gebied. D. F. VOIGT P. MAN 3e Jaargang No. 51 Gecontroleerde oplaag te samen 5750 exemplaren. Zaterdag 20 December 1924 SOEmmHIWSBWD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. D1JXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC, J. VAN DAM. Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Filiaal Soest. Dit jaar enorme voorraad kerstversiering beneden eiken tegenwoordigen prijs. Daarenboven ontvangt ieder kooper van min stens f 1,25 kerstversiering, (geen kaarsen en knijpers), een doos met 12 zilverslingers, waarde 60 ct. cadeau. Deze adv. medebrengen. Versierde kerstboompjes vanaf 35 cent. Kerstlantaarns voor kaars en electr. licht 40 ct. Kaarsen, alleen prima kwaliteit, 30 stuks voor 25 cent. wordt, met het oog op het a.s. Kerstfeest vervroegd uitgegeven en zal verschijnen Woensdag 24 Dec. Advertenties voor dit num mer worden ingewacht tot Maan dagavond. Administratie x van den Heer C. F. W. RIETVELD. „Leer te kunnen wat ge doet", „Leer te willen wat ge moet". In onzen tijd van spanning, van angstig voort leven van den eenen dag in de andere, van vra gen hoe zal dat en dat zich ontwikkelen, nu: voor rustige verwachting schier geen tijd be schikbaar is, kan het weldadig aandoen, gedron gen te zijn een oogenblik te moeten rusten, om achterwaarts te blikken. Wanneer men in ons dagelijksch leven gerui- men tijd tezamen werkt, is men dankbaar als een gelegenheid zich voordoet alwaar uiting ge geven kan worden, aan dat, wat in ons leeft. Een dergelijk moment, van zien op wat voorbij ging, van zich uitspreken is thans naar onze meening aanwezig, ten opzichte van den heer, Rietveld, nu hij zijn zilveren huwelijksfeest bin nen enkele dagen hoopt te vieren. ■i'wepvitui yj-rjy-gjpog i-.J" deélte _"(vanaf 1909) in Soesr ën op' welk een wijze? Waar gij als vooraanstaand man in onze gemeente, op kerkelijk-, politiek-, maatschappe lijk- en sociaal terrein uw gaven en krachten gaf en nog steeds onvermoeid bezig zijt, past een woord van dank en waardeering. Meer daarvan ,te zeggen is hier evenwel de plaats niet, maar, hopen wij dit te doen D. V. 29 December. Dat gij ook op het terrein van de Pers bezig waart en ook hier uw organisatorisch talent uitkwam, is de bedoeling even aan te stippen. Rijk was uw arbeid ook op dit terrein. Met aanhaling van bovengenoemde spreuk is weereegeven op welke wijze gij de rijke talenten, u van God geschonken, hebt besteed. Wat deze arbeid vroeg, is maar aan enkelen en nog wel het meest aan ons bekend. Naast zeer velen arbeid, wat alleen al meer dan een persoon vroeg, ook dit nog te verrichten,, ging bij ons .boven alle verwachting uit- Dat; succes niet uit bleef, moet u, vergoeding geven voor de vele tijd na het middennachtelijk uur hier aan besteed. En wij weten het, dati gij nog niet' meent te zijn, waar dit moet- Men zegt wei- eens, dat over het leven van onzen tijd hangt de droeve schaduw van het pessimisme. Dit is toch niet algemeen. In de christelijke kringen! is, naast veel, dat anders moest wezen, leven en levenslust. Daar is een vooruit willen,, met geloof in de toekomst- Niet vreemd. Pessimisme is ongeloof. t Geloof is optimisme. Dat gij dan, met dit optimisme bezield, door God den Heere gegeven, voort moge werken, is onze wensch en bede. Uw eerste artikel eindigende, gelijk wij dat nu pok doen met Soli Deo Glorja. Pers-comité en medewerkers. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat tegen H. van Rouwendaal, wonende Beetzlaan 51 te Soest, proces-verbaal is opgemaakt wegens het t®n verkoop in voorraad hebben van melk- brood, dat niet voldeed aan artikel 13b van het broodbesluit. t SOEST, 11 December 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. KRONIEK VAN DE WEEK. OFF. BEKENDMAKINGEN. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven de mannelijke personen, geboren in 1906, en wonende in deze gemeente. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie op Dinsdag 6 Januari 1925 des voormiddags van 9 tot 12 uur en Soester berg, ter hulpsecretarie op Vrijdag ,9 Januari d.a.v., des voormiddags van 10 tot 12 uur. Omtrent deze inschrijving zijn nadere bijzon derheden vermeld in de bekendmakingen van de aanplakborden. SOEST, 1 5 December 1924. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. Burgemeester en Wethouders van Soest ma ken bekend dat tegen T. Schimmel, wonende aan de Pjjnenburgerlaan, proces-verbaal is op gemaakt wegens het afleveren van ondeugdelijke melk (4 pCt. wateftoevoeging) SOEST, 11 December 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J_ J. BATENBURG. Imperialisme. Wie de schoen past. En hier nog een schoen Rijm als asch. Sinds een volle eeuw is Rusland het meest imperialistisch land ter wereld. Al dien tijd heeft het getracht met diplomatie (dat is stiekufn, achter de schermen, onder schoonschijnende vór men en woorden), of met bruut geweld, z'iï grondgebied en belangensfeer uit te breiden hn te vers/evigen. En nu zou men zeggen, dat daar nu, met het bolsjewistisch regiem een eind aln gekomen was. 't Mocht wat. Wie zoo denkt, denkt er naast, is de plank glad mis. Nog steeds, ja nu zelfs meer nog dan ooit, staan uitbrei ding van gebied en belangensfeer boven aan het bolsjewistische program. Natuurlijk ook hu onder schoonschijnende drogredenen- Overal zendt de Sovjet z'in agenten, en z'n reizigers in revo lutie heen, wel voorzien van goud, ter omkooping van personen, en ter organiseering van een op stand tegen het wettelijk gezag. De brief van Zinowjeff aan de Engelschd communisten, die openbaar kwam door de waak zaamheid van de agenten der Engelsche regee- rlng. De revolutie in Rival, die nog juist bijtijds door de regeering daar werd ontdekt, en waar de meeste raddraaiers Russen waren, die wel voorzien waren van goud, liet reeds zien, hoe ver derfelijk en hoe imperialistisch de sovjet werkt. En dat zijn dan menschen die hun mond' vol hebben over ontwapening; natuurlijk, dan zijn die volkeren, die zich daardoor laten verblin den, een gemakkelijke prooi. De berichten uit Bulgarije laten geen twijfel aan het drijven der Russische communisten, en gerust kan men aannemen, dat daar binnenkort ernstige dingen zullen gebeuren, die van Bulgarije een vasalstaat van Rusland zullen maken. Want: na Rusland is Bulgarijp wel het meest ver-bolsje- 'wIcftSceX— -U Tui x^drópaB In Rusland zelf, is Trotzki ontslagen als be velhebber vain het roode leger. Maar telegram men melden ons, dat het roode leger de verorde ning, waarbij Trotzki van z'n post wordt onthe ven, niet wil erkennen en dat datzelfde leger zich heeft uitgesproken tegen de huidige regeering, en als één man" achter Trotzki staat- Ook daar broeit en rommelt 't, als van een naderend on weer. Teekenend is ook, dat de verbannen Rus sen in het buitenland, zich al .meer aansluiten, om straks klaar te zijn, als er kans is,, om diei heele communistische rommelwinkel weg te va gen. De vorige week konden we lezen in de ver schillende bladen, van enkele St. Nicolaas ge schenken. De Amerikanen Duke en Eastman hadden elk een cadeautje gegeven, aan stich tingen van ontwikkeling en openbaar nut. De heer Eastmajn van de Kodak-Comp. schonk twaalf en een halve millioen dollar aan een drietal uni versiteiten en daarop kwam het berichf, dat de heer Duke het bagatel van veertig millioen dol lar aan één universiteit gegeven heeft- Voor instellingen hier te lande, welke niet uit de Rijkskas kunnen grabbelen, om van te water tanden. Met één millioentje waren ze ineens uit de prutser. En dan denk ik, na het lezen van1 die vorstelijke geschonken, aan de rijke men schen in ons land, die, nu ja, geen 100 millioeni gulden kunnen wegschenken, maar aan wie hef geven van bescheiden sommen zelfs vreemd is. Soms hoor je nog wel. eens, van de een of ander, dat hij bij het overlijden aan deze of die instel ling enkele legaten heeft vermaakt; maar schen kingen bij. het leven, zijn al zeer dim gezaaid- Nu kan men wel zeggen„als die stichtingen! het dan maar krijgen", en in zooverre is dat juist, maar zulk doen wijst toch op een ge dachtegang bij den bezijter, die voor zijn of ^aar karakter niet vleiend is. 't Teek'enf dan toch maar „een zitten bij z'n leven op de geld kist"j jijdens het leven niet van zijn geld af kunnen; het bewaren voor deze of die transactie of speculatie; het angstig denken aan mogelijke tegenslagen is daaraan meestal niet vreemd, maar dan toch weer dikwerf gevolg! van speculeeren. En dan eindelijk, als zulkem dan den dood in aantocht zien, dan, ja dan: gebeurt het wel eens, dat zoo een, waar hij bij zich-zelf dan overlegd, toch niets te kunnen meenemen, dan toch nog eindelijk z'n plicht) tegenover de gemeenschap ziet- Vaak' geschiedt dit dan nog, na bezoek' van een geestelijke, die men in allerijl heeft laten roepen. Nu willen wij over de gedachtegang van een schenker, bij het schenken van z'n schenking, den staf niet breken, want misschien is de ge dachtegang van die Amerikanen ook wel ver foeilijk of belachelijk. Maar het geven van z'n overvloed aan de gemeenschap, uit dankbaar heid voor de voorspoed en zegen dien men eerst zelf ontving, lijkt me toch wel ideëel, en dan moet het toch wel een heerlijk gevoel jjeven, niet, dat men dan z'n naam in de krant ziett maar dat men in de gelegenheid is, met z'n geld„ de gemeenschap, of zekere vereenigingen of in stellingen te kunnen helpen en daardoor te ver blijden. Dan heeft men veel meer voldoening van z'n geven, dan bij het overlijden; wanneei; neven en nichten denken benadeeld je zijn, door de legaten, en de wereld zegtTijdens z'n leven kon hii geen cent missen, en nu, nu hij toch dood ging, wilde hij er een plaats in den hemel mee koopqn. Dat men in het buitenland:sinds lang de groote waarde van ,,a d v e r t e e r enheef; gezien, mag genoegzaam bekend geacht worden. En dat er, én in Amerika, en in Engeland, Duitschland en Frankrijk jaarlijks groote sommen worden be steed aan reclame, staat wel .vast. Niet altijd ech ter zijn de groote zakenlieden bereid, eenigéj mededeelingen omtrent hun adverteer en te doen- We lazen nu voor eenige jagen in de „Daily Express", een Londensch blad, dat het bekende warenhuis van John Barker^ een contract met; die courant heeft afgesloten, (om gedurende een heel jaar bij elke verschijning van het blad! over de heele derde pagina t« beschikken- Trek'tj men de Zon- en Feestdageij, waarop de „Exj press" niet verschijnt er af, Aan blijven er toch nog 312 dagen over. Al dij dagen dus heeft) de firma Barkers een heele pagina voor haai^ aankondigingen en mededeelingen. 1 Toen het contract was afgisloten zeide de di recteur „Alleen door adverteren zijn wij groot geworden 1" „en wij hebben! ons altijd gehou den aan den stelregel„Als pen z^ak de onkos ten van ad verteeren niet ka:( dragen, adverteer dan liever om de heele zaak tj verkoop en." Men klaagt wel eens over (slechte zaken, maar als men dan eens nagaat, hoeveel, en op welk'ë wijze er geadverteerd wordt; door die klagers, is het niet moeilijk, verband te leggen tusscheii den slechten gang van zaker. en de reclame die voor zulk een zaak gemaakt wordt- 't Springt dan ook in 't c;og, van elk zaken man, dat een plaatselijk blad. 't welk in alle ge zinnen komt, een reuzengelegenheid is voor ad- verteeren. Daarin adverteerer. moet succes heb ben, en de praktijk heeft zulks al bewezen. Waarbij al het kunstwerk der menschen als prutserige kunstenmakerij lijkt, zoo vertoonden zich bosschen en velden er: wegen, getooid als alles was met een grauwig vit kleed. En in roerlooze lust stond het alles, verstjjfd. En de mist omwolkte 't, zoadat het als geheel TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soestdijk, Soest en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Nam. 3 uur Zondagsschool. Woensdag 7.30 uur Godsdienstoefening. Geref. Bond Dinsdagavond 7 uur Ds. Koster van Montfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstige» Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm, 10.30 uur Ds. G. Koning van Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door Dr. Joh. v. d. Spek. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderd#, Nieuweweg 9fi - Soest miet zichtbaar was, maar \Ad^'t telkens nieuwe landschap-B^ ifikiji wandelen zich ékijk'en lieten, en telkens en telkens weer ""nïeüiVe schoonheid zich openbaarde, in een gansche reeks van tableaux. Toen tegen den avond de mist wat optrok, en| £en lichte wind waaide, was het een gesidder in het bosch, of alles stond te rillen en de takkenl en twijgen die omkorst waren door den rijm; bibberden de kristallen los, en bestoven den, grond met ijsspelden en ijsstokjes van groote broosheid, en het kraakte en brokkelde onder onze onheilige voetstappen. En boven ons mur melden en smoezelden de hoornen door en sto ven al maar rijm naar omlaag. Het was mooi, wondermooi in de bósschenj hier tusschem Baarn en Soest- En we dachten aan het boek Job, waar -de Heere spreekt, en vra§gt aan JobWie baart den rijm des hemels? En Job het juiste ant woord geeft; Zie ik ben gering, wat zoude ik U antwoorden? Zie, ik leg m'n hand op m'nj mond Hoe vervaagd alle menschelijke kunst, bij de schoonheid, die men in Herfst en Lente, in Zo mer en Winter in de natuur aanschouwen kan. In den Herfst een kleurenmengeling, waar aan het oog nooit verzadigd raakt. In de Lente een ontluikend leven, dat men tevergeefsch kan trachten na te speuren en uit te vorschen. Ini den Zomer^ een rijkdom van vrucht en een! overvloed van rijpheid, die ons een geheimttiji ontsluit van den gegeven wasdom door onzen God. En in den Winter? Hij werpt zijn ijs henen als stukken; Hij geeft sneeuw als wol; Hij strooit den rijm als asch; Hallelujah I Gz. BURGELIJKE STAND. SOEST. GEBOREN: Gerarda Paulina d. v. G. G. v. d. Berg en H. C, Slendebroek. Klaasje d. v. A. v. d. Veen en G. v. Soeren. Gerardus Acooldus z. v. R. Kok en W. Kuijet. Johanna Hendrika d. v. D, Verschoor en C. Leeuwen kamp. Dlna d. v. M. Stemerdlng en S. Hendrikse. GEHUWD A. J. Blankensteen en H. M. Fox. J. v. Asch en S. v. d. Schagt. OVERLEDEN Th. de Kruijf, oud 60 jaar, echtgenoot van J. v. Wijk. KERKBERICHTEN. ZONDAG AANSTAANDE. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10J/S uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Prof. Dr. J. A. Cramer, Utrecht. Nam. 2.30 uur Prof. Dr. J. A. Cramer, Utrecht. Nam. half drie, (Hees), Ds. Gunning, Lage Vuursche. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 6 uur nam. Ds. v. d. Wolf van Krallngen. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker- Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Sleenliufelr.S - Tel.5 45 - Bij bet station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelbui zen. Bouwterreinen en vaste goederen UIT DE RAADSZAAL. GEMEENTEBEGROOTING Voordat wij een overzicht geven van de be sprekingen in de raadsvergadering van j-1. Dins dag, willen wij allereerst het rapport van de be- grootingscommissie en het antwoord daarop van B. en W. even doorloopen. De commissie bestond uit de heeren Foe- ken en Heynings en als eenig raadslid voor Soes terberg de heer Scheffer. Aan het onderzoek is door den heer Heijnings miet deelgenomen, wegens verblijf in het bui tenland. De heer Koeken is rapporteur. Het rap port draagt er al de kenmerken van. Al dadelijk, na de gewone en welverdiende plichtplegingen aan het ad reis van den Gemeente secretaris en verdere hoofdambtenaren, legt de commissie haar totaal indruk neer in een drie tal hoiofd-conclusies. Ten eeerste, dat de b'egrooting geen weer spiegeling geeft van een voor de toekomst be moedigende financieele positie der gemeente integendeel. Ten tweede, dat door het klein aantal ob jecten, waarop van beteekenis kan bezuinigd worden, verlaging der belastingen nog als toe komstmuziek moet beschouwd worden en dati •nog alleen als angstvallig wordt gewaakt, tegen verhooging van vastgelegd niet productief ka pitaal. Ten derde, dat, alhoewel deze begrooting wel eenige verbetering geeft bij die der laatste jaren, toch nog te weinig rekening is gehouden met de risico's van verschillende posten, zoowel in debet als in credit. Deze conclusiën worden aan de hand van de hoofdstukken der bëgrooting nader gemotiveerd. De risico's onder punt 3. genoemd worden voornamelijk gezocht in mogelijke tegenvaller^ bij de opbreaigst der belastingen door achteruit gang van het totaal inkomen in de garantie der gemeente voor den gesubsidieerden woning bouw, waar straks wellicht de woningen leeg zullen komen of de huren niet meer kunnen worden betaald en de lasten op de gemeente zul len gaan drukken. Voorts liet risico in de uit gaven tot bestrijding der werkloosheid, waarvoor geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Wij hebben in onze artikelen over de begroo ting ook deze zaken besproken en geven der halve thans geen commentaren, wij hopen daar bij de debatten in den Raad op terug te komen. Bij de behandeling van de verschillende pos ten verzet de commissie zich tegen sommige be zuinigingen door B. en W. voorgesteld, als in trekking voor vrije geneeskundige behandeling voor het gemeentepersoneel niet ambtenav ren en hunne gezinnen. Intrekking van de 40 pCt. toeslag op de pensioenen van enkele ge- pensionneerden, weduwen of wezen het ge heel wegnemen van de telefoon-aansluiting bij den gemeente-architect en het voor de helft- betalen daarvan door den Gemeente-secretaris en den directeur van Publ .Werken. In verband hieiimede stelt de commissie voor vrije geneeskundige behandeling te bestendigen en de mogelijkheid te onderzoeken om het per soneel waaronder ook ambtenaren jot een bepaalde loongrens gelegenheid te egeven zich' bij hei gemeentebestuur te verzekeren voor het gezin. 1 Wat betreft de pensioenen stelt de commissie voor den toeslag van 40 pCt- niet ineens in te (rekken, maar dat jaar nog de helft te geven en hem dan voor 1926 geheel te doen'ver- aden. De telefoon-aansluiting voor den Gem. ar- ehitèct tevens dir. van het grondbedrijf wenscht de commissie te handhaven, terwijl om- trant de beide andere functionarissen het be lang voor de gemeente den doorslag moet geven. Bij hoofdstuk onderwijs wordt voorgesteld aan de assistente afd. O. L. school te Soesterberg f 300.vergoeding te geven en van het salaris voor den te benoemen adj. commissies f150 te boeken als administratiekosten voor het Openb. Onderwijs. Dit laatste in verband met een on recht aangedaan aan het Bizonder Onderwijs aan wien B. en W. gewijgerd hebben een vergoeding daarvoor toe te kennen. Een beroep bij Ged. Staten door de Schoolbesturen kan allen gunstig resultaat hebben, indien een bedrag voor admi nistratie van het O. L. onderwijs in de gemeente- rekening voorkomt. In de Memorie van Antwoord deel en B. en W. mede enkele voorstellen der commissie over [c nemen, als in zake den toeslag op de pen sioenen van gepensionneerden en weduwen en de verhooging van het keurloon op ingevoerd vleesch, waartoe de commissie eveneens had ge adviseerd. h'jnrlV>-i\rP« "R frt W Vut- wijze, ook ten opzichte van de onderwijs kwesties., waarover later meer. Tegen de gewoonte ving de raadsvergadering} aan met een geheime zitting, waarna ongeveer 2 uur de openbare vergadering door den bur gemeester werd geopend. t' Voordat de begrooting in onderdeelen wordt behandeld ontvingen de raadsleden gelegenheid! tot het houden van alg'emeene beschouwingen! Het was te verwachten dat de heer Endendijk de school zaken zou onderhanden nemen- Öp waardige hoewel rake wijze heeft hij B. en W;. de meening gezegd van de A. R. fractie, waar zij als Voorstanders van het Christelijk onder wijs, door hun optreden ingegendeel het recht van dat onderwijs aantasten. De heer Endendijk zit in die zaken in als geen ander, waarom wij ter beoordeeling zijn rede wat het voornaamste betreft hier laten volgen; M. d. V. Nu het college van B. en WV dat een 'vorig jaar onder minder gunstige politieke verhoudingen eenigszins geforceerd, tot stand gekomen, een jaar heeft geregeerd, is- het m.i. niet ongewenscht, dat het College zichzelf af vraagt, maar ook de Raad zich de vraag stelt Hoe zijn thans de verhoudingen en wat is het rèsultaat Onder bovengenoemde omstandigheden trad het vorig jaar een geheel-hieuw College op, zoo wel de B. als de W's. en de billijkheid eischte, dat een dergelijk College van de zijde van den Raad met welwillendheid onvoorwaardelijk ge schonken, in (de hoop, dat de wanverhoudingen, die er bestonden tusschen de partijen van rechts, langzamerhand zouden verdwijnen en er vrucht bare arbeid zou kunnen verricht worden. Wat is nu van dit alles terecht gekomen? Onze bereidverklaring tot steun en samenwer king en onderling overleg met Wethouder v. d. Berg werd nooit aanvaard, terwijl zijn beleid heel vaak inging tegen onze zienswijze. Inplaats van vertrouwen, .ontwikkelde zich een steeds groeiend wantrouwen, een wantrouwen in elke richting. Hoe het staat in het College van B. en W. kan ik niet beoordeelen, maar de ver houding tusschen het College en den Raad kan alles behalve gunstig worden genoemd. Wan trouwen, de minst gunstige atmosfeer waarin vruchtbare arbeid kan worden verricht, wordt steeds waargenomen. Datzelfde wantrouwen werkt door tusschen de j?plitjeke partijen in den Raad. Nimmer was de verhouding tusschen links en rechts zoo wantrouwend als thans, al moet er kend dat bij uiterst links wel eens een enkelen maal een onbevangen kijk op de dingen tot uiting komt- 1 Niet slechts zag men wantrouwen tusschen de politieke partijen onderling, maar eigenaardig is het dat het zelfs in de R.K. Raadsfractie tot uiting kwam, zelfs in zoodanigen vorm, dat hun „Mussojini" om gezondheidsredenen heenging, en den Wethouderszetel ontruimde. Als Raad staan wij daarbuiten, maar temidden! van het algemeen milieu heeft het ons toch wel wat te zeggen en voelen wij dat aan als niet los te staan van de algemeene atmosfeer waarin wij leven. Nu zou men het kunnen betreuren, dat die verhoudingen bestaan in den vorm zooals ild die zooëvén noemde, en aanvaarden dat, maar oneindig veel erger is het, dat dit wantrouwen,' rondom zich heengrijpt in alle kringen, die in aanraking komen met het beleid, dat van hef Gemeentebestuur uitgaat- j

Soester Courant | 1924 | | pagina 1