Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Win ¥©@lR WT. Heiig roet LA RORTE O BANK- en EFFEGTENZAKEN BRILLEN BETER EN BILLIJKER Uitgever O. v. d. EOVENKAMP Soestdijk RUST EN ONRUST - VREDE. Ü0F* Zij, die in ons Nieuwjaars- nummer een slechts 25 ct. OUD EN NIEUW. W. P. J. VENEMA j Burgerlijke Stand Ingezonden Bafkantoor SOEST Behandelen alle Zenuw-Tabletfen 75 Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60 D. F. VOIGT OPTICIEN No. 52 Twaalfde' Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur TER Zaterdag 27 Pee. 1924 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Wat is toch alles stil! Waarheen 'k mijn blik ook wende. 'k Zie niets dat zich beweegt, 't Is alles even stil. Wat is toch alles stil! Waarheen 'k mijn schrêen ook richte, 'k Hoor slechts mijn stap alleen. Rondom is alles stil. Wat is toch alles stil! Hoe 't oor ook luist'ren moge, 'k Verneemt geen enk'le klank, 't Blijft alles even stil. Wat is toch alles stil! Ja zelfs geen enkel zuchtje, Uit Zephyr's mond geslaakt, Gevoel 'k; 't is alles stil. Die stilte treft mijn hart; Die stilte, grootsch, verheven, Maakt indruk op mijn geest, Door onrust gansch verward. Voort, donk're schimmen voort! Waartoe de rust m' ontnomen, Die ik door U thans mis. Voort! schimmen, ijlt toch voort! Weg denkbeeld, eens „geliefd" Laat toch mijn geest met vrede. Is 't kwellen U een lust? Gij hebt lang genoeg gegriefd. Weg, idealen, gij Doet mij ontstuimig jagen Nog drijft gij mij naar 't doel. Te vaak bedroogt gij mij. Stil! „valsche stemmen", stil. Ik wil die.rust genieten, Die thans ronnom mij heerscht. Buigt allen voor mijn wil. Die doodsche, heil'ge rust, Waarbij Natura's leven, Gansch uitgestorven schijnt, God gaf d i e rust, m ij rust Geen lichaamsrust, o neen; „Gemoedsrust", „zielevrede", Dat is in Uwe macht; Ik smeek 't U! dit alleen. Vervul deze hartewensch, Gij, Hoorder der gebeden! Mijn hoop zijt Gij alleen, Uw liefde kent geen grens. Zóó zuchtte en smeekte, bij stillen avondstond, Een wandelaar met doffen blik, met droeven mond. Voor 't aardsche lot hem onbekend bevreesd; En ziet, tot antwoord kwam hem voor den geest: „Cij die vermoeid zijt, belast en beladen, „Komt allen tot Mij; weet: zacht is mijn juk, „En licht is mijn last, laat U door mij raden. „Neemt 't beide op, volg mij, U wacht dan geluk. „Zachtmoedig en need'rig van hart. Voor al 't geen U ontviel, „Schenk Ik wat gij wenscht en behoeft voor de Rust Uwer ziel". (Mat. 11 28, 29, 30). U allen zij die rust, die vrede! Daartoe „geworsteld", „gewaakt", „gebeden". Bracht 't oude jaar U die rust nog niet? Dat zulks U dan in 't nieuwe geschied'! SOEST, (Rustwijk). N. P. VAN ES, Em. Pred. wenschen te plaatsen en zulks nog niet hebben opgegeven, kun nen dit alsnog doen tot Woensdag 31 Dec. a.s. De prijs per advertentie van 2 regels is DE UITGEVER. Nu singhet en clinghet mit groot gheluut Al in den nyeuwen Jaren Den ickers jaeghet al uut ende uut Her Jhesus moog' ons bewaeren. Oudejaarsavond nadert met rasse schreden. Die avond van zoele herinnering of smartelijk herdenken. En zoo het oude jaar ons veel goeds bracht dan zijn wij dien avond dankbaar gestemd. Bracht 1924 ons smart, verlies, onheil Dan is ons hart dien avond vervuld van een stille hoop dat het nieuwe jaar ons beter gezind zal zijn. In ieder geval stemt de oudejaarsavond ons tot na denken, wij worden milder gestemd, vergeven en vergeten oude veeten en versterken oude vriendschapsbanden zoo moet het zijn. Zoo is het door alle tijden heen geweest. En zoo zullen wij ook dit jaar het nieuwe jaar met vreugde en gejuich binnenhalen. Bij vele volken in de oudheid bestond reeds het gebruik om elke nieuwe maan feestelijk in te halen. En van lieverlede ontstond de gewoonte om één der nieuwe manen, meer dan één der andere feestelijk te gedenken. Hierdoor is het Nieuwjaars feest ontstaan. Bij de verschillende volken wordt dit feest op onderscheiden tijden gevierd, doch het vertoont overal het zelfde karakter. Israël koos de zevende nieuwe maan als begin van het nieuwe jaar. Deze dag werd gevierd door bazuingeschal (vandaar de naam Jom Teroeah) en door het ontsteken van vuren en buitengewone brandoffers. De Chineezen eeren den nieuwjaarsdag ook zeer. Sedert onheuglijke tijden bestaat daar in het hemelsche rijk de gewoonte om gelukwenschen tot elkaar te richten. Later zond men elkaar felicitatiekaarten die prijken met de afbeeldingen van de drie heerlijkste gaven van het geluk n.I. een erfgenaam, een staatsambt en een lang leven voorgesteld door een kind een mandarijn en een oude man met een zwaan. De zwaan is het zinnebeeld van een lang leven. Bij de oude Romeinen werden al heel vroeg de calendae, de nieuwe manen, feestelijk gevierd. Later werd de eerste dag des jaars als feestdag ingesteld. Dan maakte men zijn opwachting bij de magistraatspersonen en gaf men geschen ken. De Romeinsche keizers dreven het nog verder. Zij eischten een geschenk op dien dag en men vertelt zelfs dat Catigula in hoogst eigen persoon aan de deur van zijn paleis ging staan om de geschenken in ontvangst te nemen. iRvmiciitèchv gebruiken- zijn laier' door de Germanen overgenomen. En reeds in de vroege middeleeuwen zien wij bij hen de Nieuwjaarsdagen op ondubbelzinnige wijze gevierd worden. Dit gaf in verband met de ruwe zeden in dien tijd aanleiding tot allerlei uit spattingen, hetgeen blijkt uit een decreet van 1024 waarin gezegd wordt, dat „Si quis Januarius calendas ritu Paga norum colere anathema sït" vervloekt is hij, die nieuwjaarsfeest viert op de wijze der heidenen. Ook Eligius moest waarschuwen tegen de nachtpartijen en drinkgelagen op 1 Januari aangericht. Deze waarschuwde ook tegen het maken uit deeg van oude mannen, herten, enz. Een overblijfsel van dit beelden maken uit deeg is het bakken van Nieuwjaarskoeken in Twente de z.g. ijzerkoeken of oblieën. Elders in ons land bakt men op den Jaarsavond, zooals men feitelijk diende te zeggen oliekoeken of oliebollen. Wij zouden nog tal van zonderlinge Nieuwjaarsgebruiken kunnen opnoemen. Eén daarvan is het Nieuwjaarszingen dat in vroeger jaren op den Nieuwjaars dag in ons land plaats vond. Men zong dan Nu singhet en clinghet mit groot gheluut Al in den nyeuwen jaeren Den ickers jaeghet al uut ende uut Her Jhesus moog' ons bewaeren. Vele gebruiken zijn in den loop der tijden ontstaan en weer verloren gegaan. Doch steeds bestaat nog het zenden van gelukwenschen, groeten, kaarten, enz. Uit het bovenstaande blijkt verder duidelijk hoe het gebruik der Nieuw jaarsfooien in de wereld is gekomen een instelling, die in ons land nog sterk in eere gehouden wordt. In Frankrijk is dit echter al heel sterk. Daar komen tijdens de z.g. Etrennes tusschen Kerst mis en Nieuwjaar, de postbeambten, vuilnismannen, enz. om hun fooi. En die bedraagt niet zoo'n kleinigheidje. Een honderd of tweehonderd franc is maar heel matig. Wij komen er hier dus nog al genadig af. Wij willen dit artikel ten slotte besluiten met den welgemeende wensch, dat 1925 voor onze lezers in alle opzichten een voorspoedig jaar mag zijn. Dr. F. C. HEERKN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ S EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN - TELEP. 169 Ruime voorraad Winterstoffen KAMERKRONIEK Indische begrooting - Wa terstaat en Marine aange nomen - De tariefwet in de Eerste Kamer. Er is lang en veel gesproken over de Indische begroi Maar het mee- rendeel der betogen werd tegen de groene bankjes gericht. Mr. Kooien zet er namelijk spoed achter en wil voor Kerstmis met de begrooting klaar zijn. Het gevolg van deze taktiek was, oat er eenige keeren een nachtzitting plaats vond. één keer zelfs tot half vijf. Aan de belangstelling in de Kamer komt ciat natuurlijk niet ten goede, doch dat hin dert niet. De begrootingen worden im mers toch aangenomen. Zoo ook met de Indische begrooting, nadat er eenige moties van den heer Vliegen (s.d.a.p.), strekkende tot afkeuring van de invoe ring van een speciale belasting op be volkingsrubber en tot goedkeuring van de bewering, dat er op grond van de conclusies van de commissie Moresao een vennootschapbelasting in Indië be hoort geheven te worden. Met 57 tegen 23 stemmen werd de begrooting aan genomen. Tegen stemden de leden van links, behalve de V. B. en de twee plattelanders. Een motie Alberda, waarbij de w^nschelijkheid van een beknopt onderzoek naar den economischen toe stand van de Ned. Indische bevolking (inlanders) wordt betoogd, werd aan genomen. Daarna hervatte men voor de afwis seling de behandeling van de Waltr- staatsbegrooting. Men maakte het minister van Swaay niet gemakkelijk. Het voor naamste feit gedurende de verdere be sprekingen was de interpellatie van dér Voort van Zijp, betreffende de haven van Vlissingen. Pessimisten hadden voorspeld, dat daarop de minister wel eens vallen kon. Stel U gerust. De minister is niet gevallen. Hij had wel menige vinnige duw en hardhandige knauw te voortduren,' maar hij is op de been gebleven. De interpellatie kwam hierop neer, dat gevraagd werd, waarom de minister de door zijn voorganger ontworpen plannen, die door de Kamer waren goedgekeurd, niet heeft uitgevoerd, welke bezwaren hij er tegen had én waarom hij geen wet indiende om de vorige ongedaan te maken en een nieuw plan had ontworpen. Nu, de strijd ver liep bloedeloos. De minister zei o.a., dat hij steeds voor verbetering was ge weest, maar daar het een bescheiden aanloophaven gold en bovendien een plaatselijk belang, had hij, gezien de geringe geldmiddelen, voor uitstel ge voeld. Toen de spoorwegtekorten mee vielen, had de minister daarvan f 650.0(50 gekregen voor ^de gaven van Vlissing^ Do minister wiide nu een Kaainiuiji maken van ongeveer 400 Meter. Later kan dan altijd nog veranderd worden. „En", zoo verguldde hij den pil, „gaat de kamer daarmee accoord, dan zal de aanbesteding zoo spoedig mogelijk plaats vinden". En de heer van der Voort van Zijp, hoewel niet voldaan, beloofde dat hij onder deze omstandig heden zou slikken. Maar nog was de minister niet aan het einde van zijn lijdensweg. Die ging nog langs een nachtelijke zitting, tot half vijf in den morgen. Tijdens deze nachtelijke uren verklaarde de minister nog, dat het zijn bedoeling is, de regeling van de staats bedrijven bij een afzonderlijk wetsont werp te regelen en hij gaf verder op een desbetreffende vraag te kennen, dat hij spoedig een wetsontwerp zal indie nen, waarbij de regeering haar plannen ten aanzien van de Peelontginming zal mededeelen. Nadat de heer Ketelaar (v.d.) zich nog tegen de overplaatsing van den Raad voor de Scheepvaart had uitgesproken (van Amsterdam naar den Haag), werd ook deze begrooting aan genomen, zonder hoofdelijke stemming. Wij gelooven, dat de minister wel een zucht van verlichting zal hebben geslaakt. Een klein veertje moest de minister echter laten. Dat kwam in den vorm van de aanneming van het amendement Oud, waarbij de Kamer de bevordering van een hoofdcommies tot referendaris weigerde. Bijna in dezelfde stemmenverhouding als bij de Indische begrooting werd „Marine" ook aangenomen, n.1. met 58 tegen 26 stemmen, waarbij links, be halve den V.B., tegen stemden. Het amendement Brautigam, waarbij voor gesteld werd de post voor aanbouw van schepen enz. met f 1.200.000 te verminderen, werd verworpen. En dan: „Oorlog". Dat was natuurlijk een reprise van de beweringen, die we bij „Marine" te hooren hadden gekregen. De heer Zadelhoff (s.d.a.p.) wenschte nationale ontwapening. Dr. Deckers vond dat roekeloos. En de brave overste Duymaer van Twist kookte over van verontwaar diging en hield een vurig pleidooi tegen de nationale ontwapening. Mr. Dressel- huys vond het Nederlandsche verdedi gingsstelsel ondeugdelijk. Het leger zit in het moeras en zakt er al dieper in en het blijft er in. Toch wilde hij niet van eenzijdige nationale ontwapening weten. Zijn betoog ging tegen het stel sel. De heer Ter Laan deelde nog mede, dat het initiatief-voorstel tot ontwapening, van de s.d.a.p., bijna gereed is. En na dat de heer Tilanus (c.h.) zijn vreugde had te kennen gegeven, dat de minister bezuinigd had, en eenige tamme opmer kingen had gemaakt, was het moment genaderd, dat Uw overzichtschrijver de perstribune verliet, om U vertrouwelijk de wederwaardigheden van de Tweede Kamer te vertellen. EERSTE KAMER. Over de werkzaamheden der Eerste Kamer kunnen wij kort zijn. Het ging over de Tariefwet. Nu, de verschillende argumenten voor en tegen werden weer van stal gehaald. Het mocht niet geluk ken eenige verandering in het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp te brengen. De motie Stenhuis, strek kende tot uitstel der behandeling tot na de verkiezingen, werd, rechts tegen links, verworpen. Waarop het wetsont werp met 28 tegen 14 stemmen werd aangenomen^ Nog zij vermeld, dal, in strijd met de heerschende opvattingen, het bezoldi gingsbesluit 1925 wel op 1 Januari 1925 zal worden ingevoerd. POLITICUS. Publicafiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dattegen C. M. Kok—Hilhorst, wonende Veenzoom 8 te Soest, proces verbaal is opgemaakt wegens het afle veren van ondeugdelijke melk (10% water). Soest, den 22 December 1924. De Burgemeester, De Secretaris, P. P. DE BEAUFORT. J. BATENBURG. GEBOREN Johanna, d. v. C. v. d. Broek en L. Knoppers Jan Wietse Sander, z. v. J. H. Groos en S. Nieuwhoff Willy Maria, d. v. C. J. W. Leertouwer en M. W. Harms Geurtje, d. v. L. Meijering en E. Legemaat. ONDERTROUWD A. Ebing met J. v. d. Schagt A. Schaap met J. M. Roest. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: D. Dorresteijn, oud 82 jaren, weduwnaar van M. Visser M. Westemeijer, oud 77 jaren, echt genoot van EI. v. Klooster. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 11 TOT 23 DEC. 1924 M. A. Merin, Kerkstr. 12, van Noord- wijk C. A. Bet, Middenlaan 1, van Avenhern R. E. Nijhof, Soesterb.str. 42 van Sappemeer H. v. Doorn, Birkstraat 55 van Eemnes W. Priem niet gezin, van Amersfoort P. H. Woudenberg met gezin, Nieustr. hoek Talvmlaan A. E. de Boever, met gezin, Ferd. Huyckl. 4c, van Wormer- veer C. W. v. d. Scheur, Beetzlaan 13, van Assen M. Werensteijn, Kampstraat 38, van Utrecht A. C. Hekkers, Staalwijkl. 4, van Achttien hoven G. Lettinga, L. Brinkweg 49, van Breukelen St. Pieter J. v. On langs, Vliegkamp, van Rotterdam D. Hoskam met gezin, Noorderweg lg, van den Haag W. Beerhout met gezin, Nieuwstraat 17, van Baarn A. Hut, Van Weedestraat 34a, Van Veendam Ph. Gauw, Amersfstr. 29a van Utrecht J. Stienstra, Spoorstr. 33, van Leeuwarden G. S. M. Brandt, Amersf.str 77b, van Utrecht C. J. Oskam, Soesterb.str. 23c, van Helder A. C. Brouwer, Laanstr. 6b, van Utrecht T. J. A. Lamers, Vliegkamp, van Assen A. Vunderink, Kampstr. 18, van Maartensdijk W. B van Staveren met gezin, Soesterb.str. 29, van Rotterdam A. C. M. de Bree, Amersf.str. 82, van Amersfoort G. Herder, Kerkstraat 21, van Stoutenburg Mr. D. J. Rebel, Sophialaan 7, van Ned. O. I. C. Uileman, Birkstr. 34 van Utrecht M. v. Es, Amersf.str. 18, van Uden. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 11 TOT 23 DEC. 1924 N. Mokveld met gezin, naar Gouda, Lange Tiendweg 17 W. v. Boeijen met gezin, n. Amerongen, Koenesteeg c 56 L. G. Tobi, n. Utrecht, J. v. Effenstr. 32 bis A. Freij, n. den Haag, Madoerastr. 9 F. L. H. Schu- macher, n. den Haag, le Hogendorp- straat 106 A. Noé met gezin, naar Zeist, Verl. Slotlaan 110a W. L. Albers met gezin, n. Amersfoort, Woe- stijgerweg 60 A. L. F. A. Vos de Wael, n. Zevenhoven (Z.H.) D. M. Zweserijn met gezin, n. Nijmegen, Schenckstr. 56 Z. Floor met gezin, n. Baarn, Blommestraat 15 C. de Vries, n. Amsterdam, Koningslaan 48 J. A. de Bruijn met gezin, naar Bergambacht, Voorstr. cl84 H. L. Snoek, n. Rotterdam, Marinekazerne H. M. Fox, n. Zeist, Gerolaan 3 W. G. Reddingius, met gezin, n. Vlie land, Pastorie Ned. Herv. G. v. Wijk, n. Arnhem, Dalweg 1 H. Herder, n. Barneveld, Terschuur p. a. J. v. Burgsteden G. J. Dorrestein, naar Bussum, Ceresstr. 48 H. F. L. Schumacher me; gezin, n. den Haag, Van der Neerstr. 36 A. M. Slof, n. Rotterdam, Aluinastr. 19a W. M. Heijnst, n. Baarn, Brinkstr. 3 C. M. Teves, n. Baarn, de Ruijterstraat 4 W. Westerhout met gezin, n. Amster dam, Veerstr. 37 I C. Hoogland, n. Utrecht, Sweelinckstr. 31 bis H. v. Lint, n. Brussel J—v. Setten, naar Amersfoort, Crocusstr. 1 S. v. d. Bil met gezin, n. den Haag, Bosboom straat 7 A. F. Wilmink, n. Bentheim, (Duitschl.) M. A. Willemsen, naar Zeist, Heerenlaan 23. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. PLUIMVEEHOUDERS VAN SOEST! 't Is een zeer groot eigenbelang, dat al degenen, die zich interesseeren bij de pluimveeteelt, zich gaan aaneensluiten. MIJNHARDT's /zBr-v Bij Apotli. cn Drogisten Plaatsen met minder pluimveehouders dan Soest, hebben een bloeiende ver- eeniging. Voordeelen zijn vele, o.a. legingen, circuleeren van spuiten e.a., ruiling van broedeieren, voorlichting, enz. Voor de prov. Utrecht breekt tevens een nieuwe tijd aan. Utrecht zal na korten tijd 'n eierveiling hebben, waar ieder voor zijn eieren en slachtkippen de hoogsten prijs zal krijgen, hooger dan op de markt.. (Roermond en Arnhem bezitten reeds een veiling). Op 't oogenblik brengt de eierverkoop eigenaardige lasten mee, o.a. halfverplich- te afname van melk en boter van den melkboer, levensmiddelen van den kruidenier, terwijl de marktprijs door „kooplui" heel vaak gedrukt wordt. De komende veiling verkoopt alle eieren uit de provincie op één dag, ja in één kwartier. Wij, Soesters brengen onze eieren naar een bepaalde afgespro ken plaats in Soest. Vandaar verder transport naar Utrecht. De kooplui zijn hier geen „bazen" meer, maar slechts koopers. Enz. enz. enz. tc veel om hier •iiiprpioi fn - vsi'tsüsïi Bezoekt-e^hter onze vergadering, waarvan U de aan kondiging vindt in de advertentiekolom men. Namens 'n voorloopig comité, G. J. LIESHOUT. Plaatselijk Nieuws. „ERNST EN LUIM" Naar wij vernemen zal de tooneel- vereeniging „Ernst en Luim" te Soest, op Zondag 11 en Maandag 12 Januari een openbare uitvoering geven in Hotel „De Gouden Ploeg" alhier. Zie de advertentie in ons volgend nummer. RAADSVERSLAG. Wegens plaatsgebrek zal het uitgebreid raadsverslag van Vrijdag 19 Dec. eerst in ons volgend nummer worden opge nomen. COMMIES TITULAIR. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aangesteld tot Commies redacteur titulair, den heer Mr. Th. F. Raedt, te Baarn, zulks met ingang van 1 Januari 1925. BOTSING. Ter hoogte van het café „Het Zwaantje" te Soesterberg had dezer dagen een botsing plaats tusschen een luxe auto en een autobus. Een luxe auto komende van de richting Amersfoort reed in een nogal flinke vaart tegen de autobus van den heer Leguit van Soesterberg, welke laatste vervoermiddel aan de kant der straat stilstond teneinde reizigers in- en uit te laten. De luxe auto werd niet ernstig beschadigd. Overigens liep een en ander nogal goed af. De politie heeft de zaak echter in onderzoek. DOODGEBETEN. Ten nadeele van den heer Stemerding te Soesterberg, zijn een 10-tal kippen doodgebeten en bij den heer Tammer 2 stuks, door een tot op heden nog onbekend gebleven hond. Een 2-tal kippen werden in den grond gegraven teruggevonden. De politie zal trachten de eigenaar van den hond op te sporen. VERNIELD. Dezer dagen werden aan den ingang staande palen van het landgoed van |hr. van Holthe tot Echten, te Soester berg vernield. Ook wei den nog vernield een bord staande aan den Richelleweg een reclamebord en is een telephoonpaal totaal afgebroken. Het vernielingswerk heeft des nachts plaats gehad. De politie te Soesterberg is van een en ander in kennis gesteld en zal trachten de(n) dader(s) op te sporen. KERSTREDE VAN KEES BOEKE. Donderdag 18 Dec. j.1. sprak in de groote zaal van Hotel „Eemland", voor de Afd. Soest der Intern. Anti-Militairis- tische Vereen, de Heer Kees Boeke over „Schijn en Wezen yan de Kerstbood schap". Spreker wees voornamelijk op de tegenstelling van de eenvoudige, armoe dige omgevingen en nooddruftige om standigheden bij de geboorte van Christus en de schitterende feesten, die ter herdenking van dat feit gegeven worden. Het eenige goede in die Kerstfeestviering was, dat de armen dan nog wel eens een Kerstgave kregen van de meer gegoeden. Christus kwam niet met pracht en praal op de aarde en tot in den dood was Hij de eenvoudige, nederige dienaar. Daarmede heeft hij de wereld over wonnen. Niet door macht en geweld, maar door naasten liefde. De rede werd afgewisseld met ge meenschappelijk en solo gezang en wanneer de spreker geen gelegenheid tot debat had gegeven, zou de eindindruk op veel hooger peil gestaan hebben, dan nu het geval was. De bebatten hadden met het behan delde onderwerp niets te maken en waren zeer onvruchtbaar. Ze waren of futiliteiten of ontaarden in een theolo gisch dispunt over bijbelteksten, waarin tenslotte het verband met de geboorte van Christus te loor ging. De zaal was stampvol tot zelfs in de doorgangen, op hetlOoïied eri achter de coulissen zaten of stonden de toe hoorders. J. S. KERSTWIJDINGSAVOND. De Jongeren der Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen kunnen met groote voldoening terug zien op de Wijdings avond voor het Kerstfeest door hen georganiseerd in het Gymnastieklokaal van de Openbare School in deKerkebuurt. Het zaaltje was zeldzaam fraai en smaakvol versierd met dennegroen en hulst, dat, naar ik vernam door Mevr, de Wed. Beckeringg en de heer Kraaijen- brink welwillend was aangeboden. De decorateurs onder leiding van den Heer Johan Theunisz hebben eer van hun werk. Het door muziek, zang en voordracht afwisselend programma werd uitstekend uitgevoerd en de talrijke menigte (er was geen stoel onbezet) ging gesticht en dankbaar huiswaarts. Een wooFd van hulde aan alle mede werkenden die ons die schoone avond hebben bereid. J. S. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Het centrum Soest-Soestdijk hield op 11 Dec. een openbare lezing, waar de Heer Karei 4e Jong als Spreker optrad, terwijl Mevr. van den Muyzenberg het muzikale gedeelte van den avond op zich genomen had. Spreker begon de titel van zijn lezing uit te leggen, en inplaats van „Waarom doolt men langer in de duisternis rond", zou men kunnen zeggen: Waarom begrijpen wij niets van hetgeen om ons heen geschied waarom loopt de een alles mee en de andere schijnbaar alles tegen en toch zijn wij allen Kinderen van één Vader. Alles in de natuur gaat volgens vaste wetten, dus het menschdom moet ook aan deze wetten onderworpen zijn. Duisternis is onwetendheid, onwetend heid met deze groote natuurwetten, licht is weten. Uit onwetendheid wordt kwaad geboren of liever wat men kwaad noemt is onwetendheid. Onderzoek alle dingen en behoud het Goede. Niets in het Heelal hoeft voor den Mensch verborgen te blijven. De Schep ping is één geheel en alles hangt aan elkaar samen. Men zou dit kunnen ver gelijken met een uurwerk waarin niet het kleinste radertje gemist kan worden en alles een bepaald doel heeftZoodra wij dit missen, begrijpen wij de groote Eenheid en dan voelen wij ons één met alles. Wij zijn medearbeiders aan het groote Goddelijke bouwwerk, en BURQF.M. GROTHF.STR. 28 - SOESTDIJK

Soester Courant | 1924 | | pagina 1