UITVERKOOP Woningbureau Stoomwasscherij en Strijkinrichting CORRY LUYT Piano Leerares De algeheele D. F. VOIGT P. MAN W.G, Burger, Zeist Een ner grootste eo meest moderne inrichtingen op dit gooien. Uitgave*. G.J.SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn*. VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING is in voilen gang. TH. B. SUKKEL-SOESTDIJK Steenhofstr„5-Tjl.S45 4e Jaargang No.1 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. - A. Zaterdag 10 Januari 1925 soEm iwM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: D1JXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De öaarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soester berg. Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest. De menschen ZIEN nu de koopjes. O.a. petroleum-kachels voor factuur-prijs, massief eiken standaards f2.40, schemerlamp met zijde kap f 6.90, drie klaps droogrekken f 1.30. Heeft U losse foto's of platen Een heele etalage goedkoope lijsten. Alle speelgoed-restanten voor haast niets, mooie kop en schotel 14 cent. Restanten waschstellen, thee-, ontbijt- en eetserviezen. Wij moeten ruimen. Nog eenige Oud-Hollandsche stoelen f4.50. Enz. enz. enz. UIT DE RAADSZAAL. Het is in de laatste weken voor een raadsover- zichtschrijver een heele toer bij te blijven, ten minste als hij slechts de beschikking heeft over Ie oepé'rkte ruimte van een weekblad, dat dan nog tevens wil voldoen aan de steeds stijgende bi hoeftc aan ruimte voor reclame Wij gunnen het onzen uitgever van harte, hel mag hem tot groote voldoening strekken^ dal mede door zijn onvermoeiden arbeid het „S,oester Nieuwsblad" ook op dat terrein voor aan staat- Ken oplaag van wekelijksch drie duizend exem plaren, gratis huis aan huis bezorgd kan niet nalaten het gewenschte succes in zaken te be zorgen. En onze zakenmenscheri hebben dat goed in gezien. Maar wij keeren terug tot ons eigen terrein, dat der redactie. Nadat de begrooting voor 1925 was afgehan deld, werd de Raad in dezelfde week', 19 De-t cember 1924 weer bijeengeroepen voor behan deling van verschillende zaken en nauwelijks; is het mieuwè jaar ingetreden of reeds Zater-( dagmorgen 3 dezer kwam hij weer in spoed vergadering bijeen. Vandaar onze verzuchting, dat het voor de redactie 'van ons blad een vraagstuk wordt van| belang, om tijdig onze lezers in te lichten. Waren de tijden wat gunstiger, wij zouden er bij den uitgever op aandringen het blad twee maal per week te doen verschijnen. W/e weet, wat de toekomst ons nog bren gen zal- De vergadering van 19 December j.1. over ziende, waren er slechts enkele zaken die dé aandacht vroegen, niet om de belangrijkheid ei' van, maar veeleer om het rumoer dat zij ver oorzaakten. Bij de begrooting werd van zekere, zijde de passie gepredikt, wat evenwel van diezelfde zijde, althans van daaraan verwante zielen, sindsdien! averechts wordt toegepast. De bedoeling zal dan ook wel geweest zijn, dat de meerderheid van den raad gedwee het hoofd zou buigen voor voor de wijsheid van het denkend deel onzer vroedschap. Zoover zijn we echter nog niet. Verschili lende heel gewone zaken gingen zonder of met weinig discussie onder den hamer door. Reeds in ons vorig verslag maakten wij er; melding van dat de opcenten op de personeele belasting, werden verhoogd van 30 op 50 en het keurloon voor bevroren vleescli op 3 cent per Kilogram. Verschillende legeskbsten werden herzien, waarbij vooral de technische dienst zich ver hoogde heffingen voor vergunningen en inlich tingen zag toegedacht. De belanghebbende zul len weldoen zich daarvan op de hoogte te stel len. Een jachtacte kost voortaan, op voorstel van den heer Heijnings, f2.50. Bij een voorstel van B. en W. om zijstraten van de Spoorstraat te noemen Oranjelaan (naast Oranjehof) en Nassaulaan poneerde de heer. Besselsem^ de stelling, dat wij nu reeds vol doende lanen en straten hebben met namen, van vorstelijke personen en stelde voor deze lanen of straten te noemen naar de drie kranige; vliegeniers v. d. Hoop c.s. Spr. keek even schuin naar den rechtscheaï hoek. „Ik bedoel geen kwaad van ons vorsten huis te zeggen", verontschuldigde spr. zich, al leen wij hebben er al meer dan genoeg herin nering aan. Wij kunnen het van een eerlijk sociaal demo craat als de heer Besselsen best begrijpen, zoo goed als hij wel snapt, dat zijn voorstel hoe sympathiek ook aangediend, niet den minsten! kans van slagen had. De voorzitter sloot zich aan bij de hulde aan de Nederlandsche vliegeniers, maar handhaaf de het voorstel. Later misschien. Voor een goede oriënteering in de gemeente is het reeds gewenscht in bepaalde wijken, een gelijksoortige benaming te volgen. Zoo werd ook besloten. De tramremise aan de Torenstraat is nu juist geen sieraad voor dat gedeelte onzer gemeente* nog afgezien van de even groote waarheid, dat zij het uitzicht en het verkeer ter plaatse zeer belemmert. Wij achten het dan ook een goede remise en onkosten van het beplanten enz. van het vrijkomende terrein moeten uitmaken. Ge zien de werkelijk billijke schatting en de gunsti ge ligging achten wij dit voorstel inderdaad een gelukkige greep, waarmede wij de voorstellers feliciteeren. Een radicale opruiming in dien trechter moet wo rd en toegej uich t Samen met dit voorstel wordt op verzoek van! den heer Endendijk een later punt der agendai behandeld, n.1. het verhuren der remise aan, den heer J. de Geus te Amsterdam- Deze heer is voornemens als autobus-ondernemer een auto- dienst Baarn—Soest (Soesterberg?) te beginnen. Voorgesteld wordt de remise te verhuren voor f 500 per jaar. Op de kleintjes passen is een deugd en ver moedelijk is het voorstel van B. en W. van uit dien gezichtshoek te verklaren. Voorts is er nog de mode van den heer Bes selsen, waarbij de Raad wordt uitgenoodigd zich uit te spreken over mogelijke of liever ge wenschte Gemeentelijke exploitatie. Alzoo stof tot bespreking te over, een ge legenheid die de vroede vaderen niet ongebruikt hebben gelaten. Het bleek wel dat vele raadsleden het kleine! tijdelijke voordeel van enkele honderden gul dens huur hoogér stelden, dan een raldicalö oplossing van het vraagstuk der verkeersbe- hoefte- Kortzichtige politiek heeft al zooveel schade gedaan in het afgeloopen jaar en toch ont-s moeten wij telkens weer deze kleine politiekl als summum van wijsheid. Dat de heer Roeken zich uitsprak Voor par ticuliere exploitatie, als tegenstander van Over heidsbemoeiing, kunnen wij begrijpen, vooral om dat Z.E.A. om bekende redenen zulk een be drijf in handen van den betrokken wethouder niet veilig acht. In beginsel staan wij A. R. volkomen op hetzelfde standpunt, alleen met dit verschil dat wij voor bedrijven als dit, waar particuliere exploitatie te kort schiet en het* publiek doorloopend gedupeerd wordt een uit zondering maken.- De heer Endendijk verdedigde dan ook krach tig het voorstel om het vraagstuk van 'de To renstraat op te lossen en gaf zijn bezwaren te? kermen tegen verhuren van de remise op langen termijn, waardoor de verkoop van de terreinen aan die straat zou worden bemoeilijkt. De heer Heijnings verdedigde natuurlijk het beginsel der vrije concurrentie, alsof daarvan in dit verband sprake was. Die vrije concurrentie heeft tot inu toe niet anders gedaan dan de| levensbelangen en de welvaart onzer gemeente geknakt. De lokaalspoorweg kwam zoowaar ook weer op de proppen. De heer Heijnings vertelde met een heel gewichtig gezicht, dat er een adres aan de Spoorweg Maatschappijen circuleerde, waarin wordt aangedrongen op betere aanslui ting naar en van Amsterdam. Als de heeren adressanten het antwoord vast lezen willen, verwijzen wij hen beleefdelijk naar onzen medewerker, den heer P. C. Zonneveld, Veenhuizerstraat 27a alhier, die ongeveer een half jaar geleden een gelijksoortig adres ver zorgde en dat was gedocumenteerd op een ma nier, waarvoor wij, die niet geheel ondeskundig zijn, ons petje afnemen. Evemwel baat het niet schaden doet het evenmin, wat echten niet wegneemt dat de moeilijkheid van een roede verbinding blijft. gedachte van rth. van Elten om de voorge- is&ftgbi' ken, stelde oplossi.igoij den raad aanhangig te ma- Voorgesteld wordt de tramremisie met om- liggend terrein naar het grondbedrijf over te brengen voor een bedrag waardoor de liqui datie van het oude trambedrijf (weemoedigef nagedachtenis) zeer gebaat zal zijn. Het ligt in de bedoeling haar voor afbraak te vei'koopera aam gegadigden van te verkavelen bouwterrei nen. waarop naar gemaakt ontwerp een drie- T '""-"keihuizen zullen verrijzen. De opbrengst! ~-nen zal de liquidatie-waarde der BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.0. Teeltenen (Acte M.A., NIX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven vanles in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. De heer Besselsen verdedigde zijn motie voor Gemeente-exploitatie, gesteund door den heer Rietveld die er met nadruk op wees dat een betrouwbare dienst voor alles moest gaan. Met hoeveel waardeering over het werk van particulieren mag worden gedacht, het leidt alles aan dezelfde kwaal, het publiek is nooit zekér dat het vervoer op tijd en geregeld zal plaats hebben. Zeer begrijpelijk stellen zij het eigen belang hooger dan het belang der gemeenschap. Niet gaarne zal spreker daarom nog langer een afdoende gemeente-exploitatie tegen houden, tut wel duidelijk is gebleken dat de grootste schade voor de Gemeente er het gevolg vaal is. Het voorstel om de remise te verhuren wordt ten slotte, nadat het door den voorzitter krach tig is verdedigd, aangenomen met 84 stem-) men, waarop de heer Besselsen zijn motie in trekt. Een schrijven van den heer J. van Geeresteiui alhier, houdende de voorwaarden waarop hij be reid is een dienst BaarnSoesterberg te ope nen enz., wordt voor kennisgeving aangenomenj Een voorstel tot ruiling van grond met de N.-H. Gemeente, in verband met de plannen! aan de Torenstraat wordt goedgekeurd, waar door nu eindelijk binnen niet al te langen tijd een afdoende verbetering kan worden verkregen. Reeds geruimen tijd geleden was door het bestuur van de Woningstichting Patrimonium een* verzoek ingediend om een verhoogd voorschot voor de door haar gebouwde 46 woningen. Dit verzoek had zijn oorzaak in de omstan digheid, dat deze woningen in den allenduursteri tijd waren gebouwd, in den tijd dat arbeidsloonen. en materialen hun hoogste punt bereikt had den. Het kon dan ook niet verwonderen, dat de aannemingssom te laag bleek te zijn en de aan nemer met verlies werkte. Dit verlies moest gedeeltelijk worden gedragen door een tweetal onderaannemers, beide nijvere en onbesproken personen, die daardoor in groote financieele moeilijkheden geraakten. De aannemer zelf ging later failliet, de beide 1 andere personen konden slechts met opoffering van alles zich staande houdt.u Tengevolge van het failliet van den aannemer kwamen enkele andere bouwers, die levering* n gedaan" hadden, te kort. f Ten einde zooveel mogelij': het ergste voor deze menschen te voorkomen besloot het Sticli t/mgsbestuur het verhoogde -oorschot aan te vragen. Toen het bleek dat deze aanvrage het niet gewenschte gevolg zou hebbe,dat deze geiden- niet ten goede zoude komen: aan de benadeel den, trok het bestuur zijn verzoek in om nader het thans in behandeling ke nende verzoek te doen een geldleening aan te .;.m van ongeveer de helft vam het eerst ge^-.agde v.oorsc'-ot, waarvoor de dekking door net bestuur wordt aangegeven. Garantie voor deze leening vanwege de Ge meente werd verzocht. Deze verminderde aanvraag, kon plaats heb ben omdat het bestuur een -chikking had we ten te treffen, waarbij de c huldeischers van bedoelde personen genoegen namen met een accoord van 50 pCt. Hoewel Patrimonium formeel met deze zaak niets had uit te staan, wijl t e aannemingssomi, ten volle was uitbetaald, meende het bestuur! toch .alles te móeten doen om eerlijke nijvere menschen voor onndergang t- behoeden. Uit zuiver zedelijke overwe gingen dus. Reeds meermalen hebben v. 'j in onze raads- verslagen hierop gewezen. Patrimonium zelf heeft geen cent schuld, aan niemand. Het verdoek wordt door B. er" W- afwijzend ge adviseerd, omdat het bestuur geweigerd heeft de notulen der bestuursverga erihgen over té Burgem. Grothestr*at. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker- G iotten zout gecandeerd - Katjesdrop Knoopjes drop - Menthol Eucalypti.1 Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billi; <e prijzen. Makelaar -Taxa.sur Bij het station Soésfdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Wij moeten eenigsztns uitvoerig op deze zaak ingaan, omdat van hetgeen door ons in den Raad is gezegd in een ander plaatselijk orgaan minder dan niets wordt gezegd en alleen toege zegd wordt het uitgebreide rapport van Weth. v. d. Berg in zijn geheel op te nemen. i Wij willen geen opzet veronderstellen, alleen achten wij een dergelijke handeling uit jour nalistiek oogpunt weinig aanbevelenswaard. Waai' wij het rapport niet tot onze beschikking hebben en het zelfs aan den meest weLwillenderi hoorder, naar het eigen getuigenis van den heer de Koning, niet mogelijk was het goed te vol gen, vanwege de sneltreinvaart waarmede liet werd voorgelezen, wagen wij zelfs geen poging den inhoud weer te geven, uit vrees dat wij den opsteller te kort zouden doen. Eén indruk kregen wij er van, nl. deze dat voor alles vastgesteld werd, dat Patromonium niets te betalen had en het verzoek alleen werd gedaan om bepaalde personen te bevoorde^len, ten koste van anderen en voornamelijk ten koste van de Gemeente. Dat in dit verband de naam van het raadslid Rietveld bij voortduring werd genoemd, maakte het geheel eigenlijk in het bijzonder een per soonlijken aanval op dat lid van den raad. Een insinuatie later daaraan nog toegevoegd, „als de heer R. een fatsoenlijk mensch is" deed de deur geheel dicht en was oorzaak dat deze persoonlijke aanval even scherp werd beant woord. In eerste instantie had de heer Rietveld het motief aangegeven waarom de notulen niet wa ren overgelegd, nl. dat weth. v. d. Berg* jn deze zaak niet objectief kon worden geacht, omdat hij als zaakwaarnemer van andere belangen als een tegenstander van Patrimonium moest worden aangemerkt. Bij de beantwoording van den wethouder! wenscht de heer Rietveld allereerst te verklaren, dat hij geen deel uitmaakt van het bestuur1 der woningstichting en dus daarmede niet in direct verband staat, als voorzitter van de werk lieden vereeniging, waarvan deze stichting een on derdeel is, kaïn hij echter wel eenige mededee- Ungen doen, die een eenigszins anderen kijk: op de houding van den wethouder geven. Spreker wil dan dadelijk antwoord geven op de vraag waarom de wethouder niet objectief kan worden geacht, waarmede dan tevens een1 tweede vraag van den wethouder zal zijn be antwoord, waarom eerst nu de aanvraag is ge daan. Het is reeds enkele jaren geleden, dé heer v. d. Berg was toen nog géén raadslid of wet houder, dat ik een vergadering bijwoonde van de woningstichting, waarbij ook de heer v. d. B. tegenwoordig was, zegt spr. De vraag wérd behandeld of een verhoogd voorschot zou worden aangevraagd. De aanne mer stond toen op het punt 'te failleeren, niet! door het werk van Patrimonium, maar tengevolge van latere werken. Leveranciers van deze latere werken, waar mede dus Patrimonium niets had uit te staan, hadden hun belangen toevertrouwd aan den heer v. d. Berg, die nu als hun zaakwaarnemer het bestuur van de woningstichting trachtte over te halen gelden voor Hilhorst aan 'te vragen, waar op de heer v. d. Berg dan beslag kon legeert om zoodoende zijn cliënten van Patrimonium! TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soest, Soestdijk en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. aan hun geld te helpen. Hel bestuur bedankte hiervoor natuurlijk har telijk, het wilde alleen trachten iets te doen voor hen die aan de woningbouw te kort waren gekomen, met 'de cliënten van den heer v- d. Berg had het niets te maken. Vanuit 'dit gezichtspunt meent .spr., dat de iiouding van* den wethouder moet worden be oordeeld. Ware aan zijn toenmalig verlangen voldaan, al was het voorschot dan nog zoo hoog geweest, er zouden geen bezwaren zijn geweest. Spr. meent dit nu te moeten zeg'gën, omdat de weth. in zijn rapport den indruk wil vesti gen dat het raadslid Rietveld, of wat hetzelfde schijnt te zijn, de woningstichting, een soort flesschen trekker van de Gemeente wil zijn. Spr. verklaart dat alleen dé zuiver zedelijke overweging hiervoor genoemd spr. deze aan vraag doen verdedigen en dat 'de garantie der Gemeente geen risico meebrengt, omdat geen geld behoeft te wórden opgenomen, wijl de be taling in termijnen is geregeld. Het eenige wat in. deze zaak te laken valt zegt spr. is* de houding van den wethouder, die zijn particuliere zaken in den raad tracht te be handelen. Nadat nog. verschillende leden hun meening hebben gezegd wordt het verzoek met 84 stemmen afgewezen- Over het rapport zelf zei de heer Rietveld dat het *n totaal overbodig stuk werk was, zonde van den tijd er aan besteed, omdat het "een deur wil intrappen, die wagenwijd open staat. Wat de weth. beweert, dat Patrimonium geen ver plichting tot betaling heeft, zulks is door spr. van meet af betoogd, daarvoor behoefden zoo- ,v#yri woorden niet te worden vuil gpjnaakt. .Het debat droeg een scherp persoonlijk karakter en het laatste woord is hierin zeker nog niet sprokèn. De verkaveling van de terreinen aan het Julianaplein kwam opnieuw aan de orde en ondanks het verzet van weth- v. d. Berg c.s.. was de raad zoo verstandig om het nieuwe plan. goed te keuren. Het advies van den architect; Dr. Cuypers was volkomen eensluidend met dit ontwerp van den directeur van het grondbedrijf en alle bezwaren van nul en geener waarde ge oordeeld. Wij hebben ons inzicht in deze zaak reeds eerder uiteengezet en zullen dus nu daarop niet verder ingaan. Het is alleen maar jammer dat door dit oponthoud een goede gelegenheid tot verkoop is voorbij gegaan en de Gemeente een schade van enkele duizenden guldens per jaar er door leidt. Zoo regeert men tegenwoordig in Soest. Verschillende verzoeken van uitbreiding van de straatverlichting, ontheffing van de Bouw verordening werden conform de voorstellen van B. en W. afgedaan. Bij de rondvraag kwam de heer Heijnings nog wéér eens terug op zijn vragen omtrent den aanleg van de Gereformeerde Kerkstraat, zoo als dit voorname raadslid de nieuwe straat naast Oranjehof gelieft te noemen. Het was nu niet den directeur van P. W. maar den Gemeente-architect die de zondebok was. Hij had er op aangedrongen dat aan den weg begonnen zou worden. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 95 - Soest Als men nu weet dat oorspronkelijk de grond aam de Geref. kerk behoorde en de Gemeente- architect lidmaat van die kerk is, ligt de ge volgtrekking dadelijk voor de hand, dat de mo gelijkheid van bevoorrechting niet is uitgeslo ten. Daarop nu kwam ook het betoog van den heer Heijnings neer. Hierin ligt een enkel gemeente belang, dat wordt gediend, veeleer maakt het den indruk van een soort complot om bepaalde ambtenaren in het publiek te beleedigen en be kladden. De heer Heijnings beloofde er mede voort te zullen gaan. Wij willen ten gerieve van onze lezers de zaak) even zoo eenvoudig mogelijk uiteenzetten. Als bekend mag niet gebouwd worden aan niet verharde wegen, waaxom de Geref. kerk op zich nam en dat in het koopcontract heeft vast gelegd, dat zij zorgen zou voor aanleg van den weg, in dien zin dat zij het daarvoor verschul digde bedrag aan de Gemeente zou betalen. Heel gewoon en volkomen correct. Alleen een man als de heer H- schijnt dat niet te snappen en vond dat niet in den haak en had daarom! het contract tusschen die partijen opgehaald aan het kadaster ai den raad voorgelegd. Hier moest kwade trouw worden bewezen, voor al omdat aan den weg begonnen was, voordat betaling had plaats gehad en zonder opdracht van den wethouder. Wat was nu de zaak. De aanleg van den weg was reeds lang in den raad goedgekeurd. En men mag zeggen wat men wil, de uitvoering be rust bij den directeur van P. W. en piet bij den, wethouder. Dit is juist het fatale in de ge meentelijke huishouding, dat de wethouders den ken dat zij ambtenaren zijn, in plaats van Be stuurders der Gemeente. Zeer correct w$s door den directeur op de weekrapporten van het werk melding gemaakt, daarvan had de toen malige wethouder blijkbaar geen nota genomen of het kwam niet in de kraam te pas. Wetli. van Elten behandelde de zaak op de juiste manier, met zooiets van „is dat gezanik nu nog niet over, de zaak is volkomen in orde. De weg is betaald en het werk moet gebéuren". Volkomen juist is het dat de storting nog niet had plaats gehad, maar daaraan droeg noch de Geref. Kerk, noch de Gem.-architect schuld. De heer Rietveld diende de heer Heijnings van advies. Spr. noemde het een inpertinentie om particuliere stukken in den raad te brengen, waarvan, de inhoud niemand, ook niet den heer H. iets aangaat. Iedereen weet dat de Geref. kerk nog wel goed van betalen is en het relletje al leen is opgezet om weer een ambtenaar te be kladden. Dat niet op tijd betaald is, ligt niet bij den ambtenaar, noch minder bij de kerk, maar aan de administratie van het gemeentehuis. Dat de ambtenaren met monnikenwerk overladen worden, balanzen bij dozijnen moeten worden gemaakt, waarnaar niemand kijkt en moedig werk blijft liggen, daarin is de oorzaak te zoe ken. Zoo sterk zelfs, dat de gelden niet konden geaccepteerd worden omdat de stukken niet ge reed waren. En nog erger, had'aan dien weg niet kunnen worden begonnen, dan hadden minstens tien man los gemeente-personeel moeten worden ont* slagé i }>fF heeZQM^iings nhast zich neer. Zeer verstandig. Zaterdag, 3 Jan. 1925. Er was haast bij het werk, vandaar dat Zater dagmorgen half twaalf de Raad in spoedeischen- de vergadering bijeen kwam. Voordat de eigen lijke zaken in behandeling komen sprak de voor zitter gelukwenschen uit voor 1925 en veront schuldigde zich voor deze buitengewone ver gadering. Het oudste raadslid, de heer van den Breemer beantwoordde namens den raad de gelukwen schen van den Burgemeester. De hoofdzakelijke aanleiding voor deze ver gadering bestaat in de vernieuwde aanvraag van Gedeputeerde Staten aan ons Gemeentebestuur om terreinen beschikbaar te stellen voor de Provinciale werkverschaffing. Als bekend wa ren vroegere onderhandelingen op niets uitge- Loopen. Thans wordt gevraagd een aanvang te maken met de bebossclïing van 107 H.A., gelegen tus schen den Soesterbergschen Straatweg en de Vlasakkers richting Amersfoort. De voorgestelde regeling is zeer eenvoudig, De Gemeente suiat den grond af voor 2 jaren ern krijgt deze daarna terug tegen betaling in 10 jaariijksche termijnen van drie vierde van de gemiddelde kosten der ontginning ad f 386. per jaar, zonder eenige renteberekening. B. en W. stellen voor voorloopig 35 H.A. beschik baar te stellen. v Er bleek groote eenstemmigheid te zjjn onder de aanwezige raadsleden; afwezig waren mevr. Droste en de heeren van den Berg en Heijnings, Allen waren het er over eens dat dit voorstel vrij wat aannemelijker was dan het vorige. Het geheele terrein van 107 H.A. beschikbaar te stellen, daarvoor voelde niemand iets, omdat hoe billijk de berekening ook is, het toch 10 jaren lang een tameiijk bedrag van de Gemeente vordert. Zoowat alle aanwezige leden 6prakën zich in dien geest uit. Bereid tot medewerking, maar voorzichtig aan De voorzitter bespreekt nader de zaak. Ook1 B. en W. zijn van oordeel, dat 35 H.A. voor- oo'pig genoeg is. De financiering behoeft ech ter geen bezwaar te zijn, wijl Ged. Staten goed gekeurd hebben deze uitgaven te brengen ten laste van den kapitaaldienst van het grondbe drijf, zoodat de uitgaven over een jjrooter aantal jar©n kunnen worden verdeeld en voorloopig* alleen de rente uit dien dienst zullen zijn op te brengen- Na deze uiteenzetting, waarmede de bezwaren van de heeren Foeken en Rietveld zijn ondervangen, gaat de Raad met algémeene stemmen accoord met het voorstel. De heer v. d. Breemer plaatste de nog zeer. juiste opmerking, dat door het voorstel aan te nemen op een goede manier voor het nage slacht wordt gezorgd. Voorts is het den voorzitter aangenaam den Raad te kunnen mededeelen dat het Bestuur van de Vereeniging „Zonnegloren'" besloten; heeft tot aankoop van du terreinen achter het Sanatorium tot den prijs van ruim zeventig dui zend gulden. Met de regeling der betaling gaaf de Raad accoord. f De heer de Koning meent van deze gelegen heid te moeten gebruik maken om het beleid van weth- van den Berg de eer te geven van hetz welslagen Öezer transactie. De weth. was afwezig, daarom zwegen wij. Wij weten echter, dat het juister zou zijn! geweest indien de heer de Koning maar ge zwegen had van de verdienste van den wet-t houder. Het is voldoende bekend dat jje on-

Soester Courant | 1925 | | pagina 1