Woningbureau Stoomwasscherij en Strijkinrichting CORRY LUYT Piano Leerares LA PORTE Co. MlliMfcCM lltfll NL Bederl. liM MelstónK il D. F. VOIGT P. MAN W. G, Burger, Zeist Een der grooisie en mees! moderne inrichtingen op dit gemed. Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhms) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING III. B. SUKKEL - SOESTDIJK Dé Finarsciën van het Rijk. Steenhofstr.5-Tel.S45 SAFE-DEPOSIT P. C. W, FOEKEN 4e Jaargang'No. 6 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 13 Februari 1925 Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN. Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. VAN DAM. Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baamsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest. Wij ontvingen deze week 6 kisten emaille- restant van de fabriek. U kunt nu van de spotprijzen profiteeren. Verder veel nieuws in damestaschjes, portemonnaies, CQlliers, kamstellen, tegen onze bekende geschikte prijzen. Zie de etalage serviezen, kristal en nikkel waren. Schemerlampen en vele andere artikelen voor cadeaux geschikt. De aanbieding vorige week in dit blad is deze week nog geldig. In speelgoed groote sorteering. KRON3EK VAN DE WEEK. Rooven. Netjes rooven. Stelen. Eer lijk nemen. Cadeau krijgen. Groote stelen en kleinen worden uitge- kleedt. Kom eens over de brug. Daar ook al. „Zoolang de aarde reeds om haar as draait, hebben menschen die winsten maakten, de nei ging gehad, deze winsten te beleggen, voordeelig, maar toch secuur". En evenlang hebben de menschen, die heel snel zeer groote winsten maakten, getracht deze sommen te verstoppen, te verbergen. Dit is een trek in den mensch, waarin hij op het roofdier gelijkt, dat ook den buit verstopt of 'begraaft, als die buit voor één maaltijd te groot is- Allerhande wetten helpen geen snars tegen dat verbergen en onttrekken -aan den fiscus. Nu achteraf, na de inflatie, (een beetje in flatie is zoo erg niet, werd ten onzent door een der partij-leiders gezegd) komen verschillende ongerechtigheden voor den dag. De groot-industrie in het Roergebied nam reeds gedurende jaren groote credieten, welke natuurlijk luidden in papiermarken, en betaalde die terug met goud, waardoor zij, de groot-in dustrie, groote sommen aan die door de staats bank verleende credieten, won. De staatsbank verhaalde haar verliezen, door maar weer nieuwe papiermarken te drukken, en daarmede het pu bliek, maar voornamelijk ook de arbeidende klas se uit te kleeden, en de gelden dergenen, die iets over hadden gespaard, te onteigenen. üp deze wijze zijn door de grootindustrie schatten vejrdjefltd, welke zelfs niet te benaderen zijn. Concern en' als Stinnes enz. hebben zich op deze manier rijk gekocht. Toen kwam het door het rijk bevolen lijdelijk verzet in de Roer, waardoor de staat nog eens weer een 300 k 400 millioen goudmark aan de Roerindustrie ter beschikking stellen moest. Alle deze bedragen werden verkregen, door éen syste matische onteigening van den kleinen man, den spaarder, den pensioen trekker, den rentenier. Tot zoover was echter in deze zaak nog niets schandaligs, behalve dat natuurlijk de heele in flatie een afschuwelijk schandaal is geweest. Nog meer cadeautjes kregen de staal- en ko- lenbaronnen in het roergébied ten koste van, den kleinen man. De zoogenaamde loongaranties. Hiervan heeft de industrie weer voor eenige tientallen mil- lioenen goudmark geprofiteerd. En was het toen uit? neen. Toen kwam er een soort economi sche in wapenstilstand met de bezettende mo gendheden, en de micum-contracten werden ge sloten door de heeren Stinnes, Ötto Wolf, Thijs- sen, Haniel e.a. voor de levering in natura en het betalen van hooge kolenbelastingen. De bevolking verkeerde toenmaals in den waan, dat de heer Stinnes, Thijssen c.s. die offers uit hun eigen zak betaalden, en hoog werd er over van den toren geblazen, maar de Staat vergoedde al deze gebrachte offers, door weer andere kleine menschen uit te kleeden. En als laatste grof schandaal kregen nu die heeren nog een fooitje van plm. 700 millioen1 goudmark, voor geleden schade. En dat alles in een land, omgezet in een de mocratische republiek, bestuurd door een Soc. dem. als President, en waar in de regeering veel al Soc. Dem. den toon aangaven. En nu kan men wel zeggen, ze hebben dat alles niet door zien, goed, maar dan deugden ze er toch maar niet voor. feit, dai deze oorlog gezamenlijk gevoerd is, en waarvan Frankrijk eigenlijk het grootste slacht offer geworden is. De Rabotsjaja Gazeta maakt melding van een speeltrust, welke te Moskou ontdekt is, en waar bij niet minder dan 15 speelhuizen waren aan gesloten. Gebleken is, dat in deze speelholen den laat- sten tijd op een ontzettende wijze gegokt is, voor al door de nep-mannen maar ook door sovjet- ambtenaren. Dank zij werkelijk vernuftige voorzorgsmaat regel^., welke tegen ontdekking genomen wer den, js het bestaan van deze speelholen en de be sturen b- „trust" gei'uimen tijd verborgen ge bleven. Gz. BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.0. Teekenen (Acte M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- ncn. Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. Terwijl de Duitsche regeering zoo maar even tjes een slordige 700 millioen goudmark weg schenkt, zit de Engelsche regeering te zuchten en te zweeten hoe aan de noodige contanten te komen om al de verplichtingen voor de vroe gere bondgenooten op zich genomen, na te komen. Engeland heeft tijdens den grooten oorlog 1800 millioen pondsteriing van de Ver. Staten van N. Amerika geleend, waaronder 900 mil lioen voor zichzelf. Engeland moet voor het geheele bedrag rente en aflossing betalen aan Amerika, en doet dit ook, maar de andere mo gendheden, die weer van Engeland geleend heb ben, betalen geen rooie cent. Zoodoende zit men in Engeland voor zware lasten en verschrikkelijk hooge belastingen. Frankrijk is maar eventjes 625 millioen pond sterling aan Engeland schuldig en heeft er nog geen cent van betaald, geen rente en geen af lossing. 't Is begrijpelijk, dat men in Engeland een beetje kriebelig wordt, als Frankrijk al maar zegt, ik kan nu eenmaal niets missen voor het betalen van die schuld en die rente. Het heet nu, dat er binnenkort weer een con ferentie over deze zaak zal gehouden worden, en kunnen we dus weer met belangstelling naar de afwikkeling van een en ander uitzien. Echter zijn er alweer teekenen, die op een mislukking wijzen, nog voor de conferentie be gonnen is. Men verwijt thans Engeland weer, flat het niet voldoende rekening houdt met het (Slot.) Aan het eind van onze beschouwing over den financieelen toestand van 's lands geldmiddelen zouden wij nog een en ander zeggen over hetgeen behoort te geschieden na het sluitend maken der begrooting. Daarmede alleen zijn wij nog niet uit de moeilijkheid. De toestand blijft ook in de toekomst de uiter ste voorzichtigheid gebieden, vooral de dienst der Nationale (Staats) schuld blijft een voort durende bron van zoïg- Rente en aflossing daar van blijven nog vele jaren de gewone begrooting bezwaren in steeds grooter wordende bedragen. Zoo moet in 1925 22 millioen aan aflossing worden betaald, welk bedrag in 1933 reeds ge stegen zal zijn tot 42 millioen. Met het sluiten der tegenwoordige begroo ting ziin \vij_er dus nog opgeen stukken na en is elke optimistische fïnancieele politiek van te voren uitgesloten. Ook al zou straks een andere regeering de verantwoordelijkheid overnemen, dan zal zij niet temin de genomen maatregelen moeten handha ven en even ernstig als deze regeering moeten uitzien naar nieuwe zorgen om ook voor de toekomst het evenwicht te bewaren. Hier helpt geen struisvogelpolitiek en nog minder politieke fanfare en humbug. Naast het vraagstuk der Staathuishouding staan de vragen omtrent de volkshuishouding. Er is geen ontkennen aan, de veel te hooge uitgaven van den Staat leggen lasten op de be volking die niet lang meer zijn te dragen, bij de ingezonken conjunctuur, na de enkele jaren van schijnwelvaart. De belastingen zijn in ons land veel te hoog. Hooger dan in landen waar de oorlog zijn ver nietigende invloed heeft doen gevoelen. Er moet dus meer gedaan worden dan alleen de zuinigheid betracht in de uitgaven van den Staat, ook de inkomsten van den Staat, de be lastingen moeten naar beneden. Wie nu eenigszins beseft, dat in een reeks van jaren de uitgaven nog voortdurend zullen stijgen, die kan eenig besef hebben, dat hier met kleine middelen niets is te bereiken. Natuurlijk moet op de kleintjes worden gelet, maar daarmede alleen komt men er niet. Het gaat nog altijd om groote bedragen, om diepingrijpende reorganisatie der Staathuishou ding. Hieruit volgt dat van een ongedaan maken der genomen maatregelen geen sprake kan zijn. Althans niet met medewerking der A. R. partij. De kiezers moeten weten, waaraan zij toe zijn. Aan voorspiegeling van beloften, die slechts op teleurstelling uitloopen doen wij niet mee. Daar komt nog bij dat het tweede vraagstuk, dat met belasting-vermindering nauw samen hangt, evenzoo de aandacht vraagt. Wij bedoe len de zoo noodige kapitaalvorming. Alleen mogelijk bij versobering der Volkshuis houding. Wij spraken reeds in 'eed van onze vorige artikelen daarover, hoe het volksvermogen ont zaggelijk is teruggegaan. Ee.' toestand even ern stig als de veel te hooge staatsuitgaven. Twee zaken die weer ten nauwste met elkan der verband houden, wijl de Staat ruim 40 pCt. inslikt aan belastingen van het totale volksin komen. Het is duidelijk dat hierin een groote belem mering ligt voor de zoo noodige kapitaalsver- meerdering. Kapitaalsvorming lijkt in het geheel geen Christelijk woord, zei eenig". n tijd geleden mi nister Colijn op een vergadering van Patrimo nium te Groningen cn toch- ondanks den schijn is de zaak van zoo groote .beteekenis. Wij willen er even bij stil staan. Kapitaal is noodig voor de productie, de voortbrenging der middeleffcJ-die in de behoeften der menschen moeten voorzien. Daar moet uitbreiding zijn van werk, waarvoor noodig zijn allerlei machine fabrieken, kortom alles wat noodig is om den arbeid en het leven voor ons volk mogelijk te maken. Ons volk. Jaarlijks neemt de bevolking toe met 100 k 120 duizend zielen, d.w.z. ongeveer 20 k 25 dui zend huisgezinnen. Daarvoor moet zijn levensonderhoud, bestaans mogelijkheid. Denk daarbij nu aan deenorme werkeloos heid, waaraan de schrikkelijke kapitaalver nietiging gedurende den oorlog mee de oor zaak is geweest. Kapitaalvermeerdering wil zeggen, hoogere voortbrenging. Hoogere voortbrenging beteekent: meer werkgelegenheid. Meer werkgclegenhéid d. w.z. levensonderhoud voor o'ds en onze kinderen. Ziet ge wel dat kapitaalvorming nog zoo'n on christelijke gedachte niet is. Hebben wij wel eens nagedacht over de ge volgen van den oorlog ten aanzien van het pro ductie-proces- Gedurende den oorlog zijn niet minder dan 70 millioen mannen in alk) landen jaren lang onttrokken geweest aan al ie productieven ar beid. En dit nog niet alleen, integendeel heeft datzelfde ontzaglijke leger in .diezelfde jaren niets .anders gedaan als de algemeene welvaart vernie tigen. W-elk een geweldigen invloed dat op de wereld gehad-heeft is niet te beciji ren. .Die schade in te- halen is Rechts mogelijk door -ilymcn^c- j X "VJlfiM-1.. Een toenemende bevolking met toenemende steeds grooter behoefte, heeft allereerst noodig vermeerdering van kapitaal om de pro ductie op te voeren tot hetgeen noodig is tot levensonderhoud. O ogenschijnlijk lijkt kapitaalvorming alleen van beteekenis voor de bezitters en dikwijls is het dat ook. Wordt het echter vruchtbaar aange wend en voor het grootste gedeelte geschiedt dat ook, dan heeft het weer vrucht voor de niet bezitters, door meerdere werkgelegenheid, derhalve allereerst voor de arbeiders. Dit is geen inzicht alleen van den anti-revolu tionairen minister van financiën, ook de heer Wibaut sprak zich in dien geest uit, dat uit breiding van werkgelegenheid samen moet gaan met toeneming van kapitaal. Zelfs de communis ten zien dat wel in. Nu wordt er op allerlei wijze kapitaal opge legd, wij wezen er reeds in een vorig artikel op, dat door premie-betaling voor invaliditeits- en ouderdoms-vcrzekëring, bijdragen van pensioenen door ambtenaren e.a. jaarlijks vele millioenen worden opgespaard. Voor ons land is dit niet Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker- Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Volgens een berekening van Prof. Bruins van de Handelshoogeschool moet die vermeerdering per jaar zeker 500 millioen bedragen. De heer Colijn stelt dit bedrag wat lager, maar gespaard moet er worden. Daarvoor moet allereerst de inkomstenbelas ting dalen, omdat zij vooral kapitaalvorming in den weg staat. Nu reeds zijn er die meer dan de helft van hun inkomen aan den fiscus moeten afstaan, waardoor de volkswelvaart ernstig en blijvend wordt geschaad. Daarnaast zijn er kringen, die zich groote weelde-uitgaven veroorlooven. Deze uitgaven te belasten ligt in het voornemen van den minister, om de opbrengst daarvan te doen strekken tot vermindering van den belastingdruk. Een voornemen, dat den steun verdient van hem die het inderdaad te doen is om mee tö werken aan de opleving van het maatschappelijk leven. Van allen die willen medewerken, dat er weer bestaans mogelijkheid komen kan voor ons en onze kinderen. Het sluitend maken der begrooting is daarom slechts een eerste stap in de goede richting, de allernoodigste. Het eigenlijke werk moet nog beginnen. En dat het der regeering ernst is in die rich ting door te gaan, mogen wij opmaken uit eeni bericht dat wij dezer dagen lazen, waarin uit goede bron wordt medegedeeld, dat bij de Kamer een ontwerp-wet op de weeldebelasting zal wor den ingediend Dit ontwerp zal vergezeld gaan van een voor stel tot wijziging van de Wet op de Inkomsten belasting, die beoogt verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuw den en een belangrijke verhooging van den kin deraftrek. Waarschijnlijk zal de aftrek voor levensonder houd worden verhoogd van f800 op f 1000 en de kinderaftrek tot f 300 per kind. Tevens wordt ingediend een ontwerp tot ver laging der successie-belasting en een om de Ver dedigingsbelasting" II te halveeren. Hartelijk hopen wij dat dit bericht juist mag zijn. De belofte die het inhoudt, is van groot be- TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soestdijk. Soest en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. lang voor het geheele volk, voor onze arbeiders en ambtenaars-gezinnen niet het minst. Uit de praktijk van ons leven kunnèVi wij den zwaren druk en de groote moeilijkheden waar in vele gezinnen verkëeren door de onrust bren gende aanslagbiljetten der inkomstenbelasting, zoodat alleen reeds uit dien hoofde het voorne men der regeering waardeering verdient. Gevoegelijk kunnen wij hiermede ons over zicht over 's Rijks financiën sluiten Wij meenden goed te doen onzen lezers dien aangaande den juisten toestand eenigszins uiteen te zetten. De tegenstanders laten niet na, door allerlei oppervlakkige beschouwingen, de kiezers op te zetten tegen de regeering en niet het minst tegen den heer Colijn. Mochten onze artikelen iets hebben bijgedra gen tot verheldering van inzicht dan is de moeite voldoende beloond en zijn wij overtuigt dat de moed en de Christenplicht van den veelgesmaden man, allerwege zal worden gewaardeerd. Het gaat niet om kleine zaken. De a.s. verkie zingen zullen beslissen over de toekomst van land cn volk. Krachtige en eerlijke mannen heb ben wij noodig, die niet vragen naar' menschen- gunst, maar in erkenning van hun groote ver antwoordelijkheid, in de kracht des Heeren, recht op het doel afgaain. •Ciplüiüu tVt ÜuaTST i Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 95 - Soest KERKBERICHTEN. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te KF/g uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. Gunning, Lage Vuursche. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur den WelEerw. Heer A. K. Krabbe van Meppel. Nam. 6 uur den WelEerw. Heer A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Woensdag 7.30 uur Ds. Salomons, Geref. Bond Nam. 6 uur Rembrandtz. Ds. R. J. van den Berg van Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland ingang Korte Brinkweg. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. M. Gunnning, Em. Pred. te Bilthoven. Nam. 6 uur, zendeling Metz van Zeist. BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdag a.s. 's avonds 7 uur Ds. A. Adriani. Gebouw „Calvijn". Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtsche weg). Voorm. 10 uur Ds. T. G. Dekker te Kollum. Nam. 6 uur Ds. J. G. Dekker. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. G. Molenaar. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. G. Molenaar. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Geen opgave. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdag a.s. 's avonds 8 uur Openb. samenkomst. Donderdag a.s. 's avonds 8 uur Heiligingsdienst. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Woensdag 6.30 uur Ds. Gunning. (Bidstond voor 't gewas). BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM Correspondenten der en ALLE andere Groot- Banken te Amsterdam Langstraat Z6 Tel PLAATSELIJK NIEUWS. LEZING Dr. A. H." DE HARTOG Op uitnoodiging van de vereeniging van Vrij zinnig Godsdienstigen trad alhier op Dr. A. H- de Hartog van Amsterdam met het onder: werp: „Kunst en Godsdienst". In het eerste deel zijner rede zette spr. uiteen wat kunst is. De kunsten als zoodanig, zeide spr., kunnen we noemen de pelgrimsstok van het zienlijke naar. het onzienlijke- I De eerste kunst is de bouwkunst, de worste ling met marmer, steen, ijzer enz. De tweede de beeldhouwkunst, welke het leven doet tintelen in de stof. Hierin wordt hei on persoonlijke in de bouwkunst vervangen door het persoonlijke- De derde de schilderkunst, waarin meer de verinnerlijking van de kunst naar voren komt; de schilder laat bijv. de ziel spreken uit het door hem op doek geschilderde oog. De vierde de muziek, welke het hart der dingen doet spreken. De vijfde de woordkunst, welke in zich draagt gedachte, begrip, idéé, geest, menschheid. De kunst mag dus metaphysisch het hoogst heeten. De kunst is de rechtvaardiging van het leven. Na de pauze besprak de redenaar de Gods dienst en het verband tusschen kunst en gods dienst. Spreekt men over godsdienst, dan dient allereerst gevraagd: „Wie is God?" Typisch is dat eens door een eenvoudige aldus uitgedrukt: „Het woord „God" roept alles bij den mensch wakker"; het is heimwee-wekkendhet is de eeuwigheid in den tijd. Daarom wordt God goed genoemd. Kwaad is misslag, leegte, ontkenning van het positieve; goed is maatstaf. Godsdienst en kunst leven samen en loven den grooten Alverwerkelijker. Spr. noemt God den Alkunstenaar, de Goddelijke genialiteit. De Alkunstenaar bouwt op den chaos den kosmos, gelijk het begin van den Bijbel verhaalt, en de gansche kunst leert, dat uit strijd en gebroken heid gebouwd, gebeeldhouwd, geschilderd, ge- o ondicht wordt Spr. eindigt met een keurige peroratie, als iiij zegt dat God is de Bouwmeester van de stof felijke wereld, de Dichter van het treurspel der. Bedden - Manufacturen - Dekens Van Weedestraat 34 Nieuwe zendingen

Soester Courant | 1925 | | pagina 1