Stoomwasscherij en Strijkinrichting Woningbureau CORRY LUYT Piano Leerares W. G, Burger, Zeist Een der grootste en meesi moderne inrichtingen on ditgehied. O. F. VOIGT P. MAN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhüis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING De voorgestelde beiasting- wijzsginpn. TH. B. SUKKEL-SOESTDIJK Steenhofstr.5-Tel,S45 WEERBAAR OF WEERLOOS. 4e Jaargang No. 7 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 20 Februari 1925 SOEm 71IEWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te BaarnJ. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest. Ontvangen: Groote partij WASCHKETELS extra prijs f2.60. Voordeelige waschteilen vanaf f 1.20. Zinken emmers £1.10, 1.28, 1.38. Goedkoope Theeserviezen £4.90. In lederwerk goedkoope taschjes. Boodschap- tasschen in alle maten. Vele nieuwe artikelen geschikt voor CADEAUX. f3.30 en f 1.60; f 2000 f6 en f2.75; f 3°°° t 3i er- f17.50; f 10.000 f88.50 en f4750; f 1 5 coo f 163.5 en f 85; f 20.000 f251 en f 135 f25.000 f351 en f 185; f50.000 f 11 -3,5 CI f 560; enz. b- In de tweede plaats heeft het ontwerp ten doel, de gebreken, die aan de verdedigingsbelas ting" II in haar tegenwoordigen vorm van ge wone jaarlijksche belasting weg te nemen. Tot zoover betreffen deze voorstellen de di recte belastingen en is de bedoeling klaar als de dag, dat hiermede een flinken stap is gezet op den zoo zeer gesvenschten weg naar verminde ring van belastingdruk. Wij komen daarop in een volgend nummer d. v. nader terug. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen onver mijdelijk mee moeten brengen, voorstellen om het gat dat hiermede in de Staatsinkomsten wordt geslagen weer te dichten. Daartoe strekken dan de nieuwe belasting- ontworpen op weelde- en verteringsuitgaven, waar op wij eveneens in ons volgend nummer hopen terug te komen. I. Reeds in ons vorig nummer hebben wij er op gewezen, dat de voorstellen van wet tot verminde- ving van de directe belastingen stonden ingediend te worden en daarvoor in de plaats zou komen een weelde- en vencrings-belasting. Sindsdien zijn deze ontwerpen aan de S. G. aangeboden, waar van wij de hoofdzaken in enkele korte artikelen willen bezien. Voorgesteld wordt r. Verlaging van het successierecht en het recht van schenking; vermindering van den druk der inkomsten belasting door verhooginng van den kiuder-aftrek en invoering van een aftrek voor den gehuwden staat verlaging van de vcrdedigingsbelasiing II ongeveer met de helft. 4. Tegenover het verlies, dat de schatkist door de drie voorgaande maatregelen zal lijden, wordt de invoering voorgesteld van een als on derdeel van het zegelrecht te heffen belasting, welke tevens ten doel heeft door beperking van de uitgaven, de besparing te bevorderen. Successierecht. Doordat voorgesteld wordt de in 1921 inge voerde verhoogingen met de helft te verminde ren, zal het heffingspercentage, al naar de som der verkrijging bedraagt: zijn: indien geërfd of verkregen wordt a. door kinderen of door de(n) echtgenoot 21/27 (thans 31/28); b- door afstammelingen in tweeden en verderen graad 33/4101/2 (thans 51/412); c. door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn 91/2—14 (141/2—19); d. door broeders en zusters 13—22 (1827); e door kinderen van broeders en zusters 191/2 —281/2 (27—36); f. in alle andere niet voorziene gevallen 2837 (38—47)- Voor kinderen (sub 1) zal dus betaald moeten worden voor f 1000 of minder 21/2 pCt., voor het gedeelte der verkrijging dat meer bedraagt dan f 1000 doch niet meer dan f2000 3 pCt-, meer dan f 2000 doch niet meer dan f 5000 31/2 pCt., enz., totdat boven f 500.000 het maximum' van 7 pCt. wordt geheven. Voor de andere cate gorieën naar analogie. Door deze verlaging van de percentages zal de opbrengst volgens raming met f 10 millioen af nemen. Schenkingen aan rechtspersonen, welke hoofd zakelijk een algemeen maatschappelijk belang be oogen, hoofdzakelijk als instelling van weldadig^ heid werkzaam zijn, of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel stellen, zullen in het vervolg geen vrijstelling meer genieten, doch met 10 pCt. getroffen wor. den. De voorgestelde opheffing van de vrijstelling van deze verkrijgingen tengevolge van schenking gaat echter gepaard met een belangrijke verla ging van het recht, verschuldigd op de verkrij gingen. bij erfenis op legaat, hetgeen thans kan bedragen van 18 tot en met 27 pCt- en terugge bracht wordt tot eveneens 10 pCt- Inkomstenbelasting. Het belastbaar inkomen zal volgens het ont werp tot wijziging van de wet op de Inkomsten belasting verminderd worden: a. voor gehuwden met f 200; b. voor hen, die minderjarige eigen of aangehuwde kinderen of pleegkinderen heb ben, met f 300 voor ieder kind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen. Ongehuwden, die aanspraak hebben op de vermindering, be doeld onder b, worden met gehuwden gelijk gesteld. Tot nog toe kent de wet slechts een kinder aftrek van f 100 per kind voor inkomens bene den f 1400, die stijgt tot f200 per kind bij in komens van f 6000 en meer. Ken gehuwde met 3 kinderen en een belast baar inkomen van f 1500 betaalt thans f7, vol gens de nieuwe regeling nietsvan f 2000 thans f16.50, volgens de nieuwe regeling f3; van f3000 and. 'f47 en f 30; van f4000 ond. f82 <en f64.50; van f5000 f 119 en f99.50; van f 0000 f 159 en f 139; van f 7000 f 199 en f 179; \an f8000 f241. en f 219; van f9000 f286 en f263.50; van f 10.000 f.331 en f308.50; van f12 000 f428 en f403; enz. Uit deze wijziging wordt een vermindering van de opbrengst met f 15 millioen geraamd (incl. 3 millioen minder voor de 25 opcenten van het leeningsfonds) Verdedigingsbelasting II. Het op deze belasting betrekking hebbende v,etsontwerp beoogt: a. het tarief met ongeveer 50 pCt. te verlagen De verlaging beteekent een vermindering van den druk met plus minus f 13 millioen. Wordt volgens het bestaande tarief van een be lastbare som van f 1200 f 2 geheven, volgens het nieuwe tarief zou dal f 1 worden. Deze bedra gen zijn onxlersch. voor inkomens van f 1500 KRONIEK VAN DE WEEK. Komm, mein Schatz, wir trinken ein hikörchen. Wie de koek krijgt wie de gard. Alles in den doofpot. Afgetreden. Ontruiming. Afge wimpeld. De oude weg. Weer net als vroeger. Baron Zeep. Van uitstel, afstel. De Barmat-affaire begint hoe langer zoo meer te stinken, en telkens eiseht het onderzoek een tlieuw offer. Nu weer is Richter, de socialistische president van de politie een nieuw offer. Hij heeft verlof gevraagd, maar men „fluistert" hard op, dat hij niet meer in zijn functie terugkeert. Hij zou ook, daartoe finantieel door Julius Bar mat in staat gesteld, tijdens de valuta-narigheid, meegedaan hebben aan pret maken, en deelne men aan drinkgelagen, alsmede ook geschenken hebben aangenomen van een bekende danseres, een „vriendin van Julius Barmat, welke die ge schenken later weer aan haar vergoedde. Deze danseres zal binnenkort voor de Pruisische com missie van onderzoek verschijnen. Terwijl dus de massa honger leed, terwijl de genen die eerlijk waren en spaarzaam geleefd hadden werden uitgekleed, maakten die „hoe oomes" pret, en werden daartoe in staat gesteld door die valuta-hyena's. Het is nu wel voldoende bekend, dat de groote mannen, die dicht bij het vuu»" «ateiï, wisten wat er op komst was, en zelfs het tempo, waarin de mark naar den kelder ging, nog gingen ver haasten. In. April 1913 heeft Havenstein, de president van de Rijksbank, de grootindüstrieelen openlijk beschuldigd, dat ze alleen hun eigen belang najaagden, door aan de wisselmarkt en de Rijks bank grootere eischen te stellen, dan de Duitsche industrie noodig had. Uit dien tijd dagteekenen de razzia's die op straat werden gehouden, op last van den soda lis tischen politie-president Richter, en waarbij aan enkele arme stumperds enkele dollars, pon den of guldens werden afgenomen, die ze voor derhandeld. Als nu de ber-i maar geen muis baart. We moeten echter wel aannemen, dat achter deze kwestie, weer versohiKende andere kwes ties zitten, die de gang van Aiken wederom be ïnvloeden. Zoo is, om maar e^ns iets te noemen, het protocol van Geneve, van den volkenbond practisch van de baan, afgep. eierd, door Enge land en z'11 conservatieve regering. .O ja, ik weet wel, dat de dominions het afgewimpeld hebben. Als gevolg daarvan voelde Frankrijk zich geïso leerd en zag* het in gedachte'; de Pruisische re gimenten al weer op Franse.-.en bodem. Volgens de „Matin" zijn 111. Herriot en Cham- berlain aan het overleggen, jn een veiligheids- overeenkomst in elkaar te jet ten, dat zoowat het midden houdt tusschen (een bondgenoot schapsverdrag en het protoco.jvan Geneve. Daartoe zouden dan volgt(.3 de Matin alle aan Duitschland grenzende Ir.iden zich moeten aansluiten, benevens Duitschï/nd zelf. Herriot en Chamberlain ze*en dat zaakje nu al vast in elkaar, dan komen., Duitschland, Bel gië en Nederland straks in e"in opgeschud bed, als zij er tenminste allen in \Jllen, en dat staat te bezien. Inmiddels is er weer een hcjl stuk moois van den volkenbond afgescheurd. Want met het pro tocol is ook de handhaving vanfhet recht van den Volkenbond van de 'baan, ei kan straks elke kwaadwillige natie naar goeddjtiken met de pa pieren bepalingen van den Volkenbond hande len en sollen naar het hem goeddunkt. Nog een oude bekende van "onze lezers moet eveh ten tooneele gevoerd'. Eei't-oude weldoener van de Belgische menschheid tjdens den oorlog. Baron zeep. Of, zooals hij officieel heet, Baron Coppée. Dit heer is thans veroordeeld tot een boete van 20 millioen francs, welk bedrag ten goede komt aan de fondsen der oud-strijders. M'nheer de B'ron is weer in hooger beroep gegaan, wat van den kant van dien ouden zondaar begrij pelijk is, hij is al in de 80 jayr en denkt nu: ik moet het maar zien te rekkbn, straks als ik dood ben, is er alle kans, dat ik-zal worden vrij gesproken en dat m'n erfgenamen de centjes, die ik eerlijk verdiend heb, deer de Belgische levensbehoeften aan den vijan>« te verk'oopen toch uiteindelijk' in rust en jn vede kunnen op maken en een heerlijk glaasje drinken op den goeden afloop en de handige manier waarop ik oude b'ron zeep, dat zaakje opg'knapt heb. 3b Gz. KERKBERIC HtÈN. BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M,0. Teekenen (Acte M.A., NIX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. hun steeds minder waard wordende spaarpennin gen gekocht haddenterwijl de grootindüstrieelen Barmat vrij uitgingen en met millioenen gokten en lach niet lezer nu nog uit d© schatkist een vergoeding krijgen van bijna 700 millioen goudmark, voor de schade die ze ge leden hebben. En een Duitsch blad heeft er op gewezen, dat hier ten onzent bij de bootwerkersstaking te Rot terdam, (ook de Telegraaf heeft daarop de aan dacht gevestigd), de Relief-commissie haar boo ten »iet gelost kon krijgen, niettegenstaande dui zenden menschen in België en Noord-Frankrijk! honger leden, maar dat later bij een zelfde sta king in de Rotterdamsche haven, de booten wel gelost werden toen Julius Barmat de leverancier van de levensmiddelen voor het Roergebied was. Anders had m'nheer Barmat te groote schade geleden. We durven wel voorspellen, dat er nog wel meer schandalen voor den dag komen zullen, maar let eens op, of straks het heele zaakje niet in den doofpot gaat. In Griekenland neemt de zenuwachtigheid een beetje af. De Patriarch heeft er in toegestemd af te treden, als daardoor de rust in Griekenland1 zou terug keeren, en Turkije, de nieuwe pa triarch ongnemoeid laten zou, en ook ophouden zou met duizenden Grieksche onderdanen over de grens te zetten, 't Schijnt nu op een accoordje gegooid te zijn, want de betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije zijn nu veel verbeterd en zelfs vriendschappelijk geworden. In Duitschland leeft men nog altijd in. het on zekere, op wat gronden en om welke feiten nu toch eigenlijk wel de Keulsche zónne bezet wordt gehouden. Nu zal dan toch eigenlijk vol gens de berichten het rapport aan de Duitsche regeering worden overhandigd. Daar hebben de heeren geruimen tijd over gediscuseerd en on- BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Woensdag a.s. 's avonds 7 uur Ds. J. Kievit. Gebouw „Calvijn". Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtsche weg). Voorm. 10 uur Ds. G. T. Meynen. Nam. 6 uur Ds. G. J. Meynen. Voorb. H. A. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. G. Molenaar. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. G. Molenaar, Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur Dr. P. Stegenga Azn., A'dam. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Prof. Dr. K. H. Roessingh. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdag a.s. 's avonds 8 uur Openb. samenkomst. Donderdag a.s. 's avonds 8 uur Heiligingsdienst. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Woensdag 6.30 uur Ds. Gunning. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te KP/g uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. Hoek, Nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Woensdag 7.30 uur Ds. Salomons, Geref. Bond Donderdag a.s., 's avonds 7 uur, Rembrandtlaan, Ds. J. de Bruin, Rotterdam. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt, Voorm. 10.30 uur Prof. B. D. Eerdmans, Leiden. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, HotelEemland. ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Prof. A. M Brouwer, Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A Radix. Nam. 6 uur, Ds. J. A. Radix. TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soestdijk. Soest en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker- Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Mentbol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen i Nu de ontwapeningsleuze zich van de ko mende stembus heeft meester gemaakt, dreigt het ge-vaar dat dit vraagstuk in den strijd fier partijen een leuze wordt zonder meer. Het uiters' saamgestelde karakter van-dit vraagstuk, het ineen gestrengelde verband met zooveel an der problemen en de "verstrekkendegevolgen van een beslissing in die richting, maakt dat uiterste behoedzaamheid een nauwkeurig overzicht en welgefundeerde overtuiging hierin de richting moeten bepalen en een tijd van politieke opwin ding is wel de meest ongeschikte om tot een beslissing te voeren. Want in en gedurende de verkiezingsperiode doet het vlot gesproken woord en de suggereerende invloed van den spreker meer dan de ernstige studie die tijd en inspan ning vordert en het altoos lichtmeegaande pu bliek is dan het meest te bewegen met gevoels argumenten en te bekoren met het spel der ver beelding. Ondertusschen, het is een wel bont gezelschap dat voor de ontwapening zich in beweging heeft gezet ©n eindeloos is de variatie bij hen die door dit denkbeeld worden bekoort. Man vindt onder hen den principieelen dienst weigeraar die uit geestelijke motieven niet alleen de ontwapening 'wil maar voor die overtuiging het persoonlijk offer van veroordeeling en ge vangenisstraf brengt. Dicht bij hem bevindt zich den man die van bloedvergieten gruwt en heim wee voelt naar een samenleven in broedermin en algemeene menschenliefde. Bij hen voegt zich de denker die peinst over het vervangen van de macht door de rechtstaat en die een wereldbond, een volkeren-gemeenschap zoekt te verwezent- lijken die de haat tusschen die volken doet ver dwijnen en alle geschillen door rechtspraak wil oplossen. De idee van het internationale heeft velen zoo bevangen dat zij al wat nationaal is willen zien verdwijnen, die van grenzen noch van volken meer willen spreken. Hierna volgen de practischen die in iedere uitgave voor militaire doeleinden een verlies van finantieele en econo mische waarden zien en dan volgen nog de klein- moedigen die verweer van een kleine natie tegen over de grootere een gevaarlijk experiment ach ten en met een „het geeft toch niets" van alle weerstand af willen zien; de oppervlakkiger! die meenen dat als men zich niet verzet tegenover aanmatiging en onrecht dit kwaad wel echter- wege blijven zal en achter al die richtingen trekt dan de massa op die altijd te vinden is voor een mode-leus en meeloopt zonder te denken. Als maar een beroep op haar gezond verstand en menschelijk gevoel wordt gedaan. En nu spreken we nog niet eens van hen die wel met de moge lijkheid van een oorlog blijven rekenen maar van voorafgaande wapening en oefening niet willen weten of van hen die wei een l^ger wen- schen maar dit wapen tegen de rechts- en staats orde willen gebruiken. Variatie en schakeering dus te over. Nu zal het niemand bevreemden dat, met de vreesclijksten oorlog pas achter den rug, de afkeer van den oorlog en al zijne verschijnse len, algemeen is. Dat men met heimwee uitziet naar een mogelijkheid om geschillen op te los sen en kwesties uit den weg te ruimen, zonder tot wapengeweld de toevlucht te moeten nemen, Dat verdragen, internationale rechtspraak en overeenkomsten de beslissing zullen brengen tot dusver van de wapens verwacht. De tot dusver schijnbare redeloosheid en doelloosheid van jden laatsten oorlog, de vernietigende gevolgen óók voor de volken die buiten den ejgentlijken oorlog zijn gebleven, en de algemeene ruïne hebben dé menschheid verbeistert en algemeen de vraag naar voren geschoven of er niet iets gedaan kan worden, om indien niet een eeuwige, dan toch een zoo mogelijk duurzame vrede tot stand te brengen. Voor den oorlog» als oorlog neemt niemand het op, militairist was men in ong goede land nooit van harte en nu allerminst en daarom hoort men zoo telkens met verwondering de vraag uitspreken wat toch tegen ontwapening is in te brengen en waarom het juist de Chris ter lijke partijen zijn die wantrouwend tegenover het werk en bedoelen van Genève rijn, en nog maar voortgaan met voor belangrijke credieten te stemmen die doorgaande bewapening bedoelen. Met deze vraag zijn we gekomen waar we in deze artikelen over schrijven willen. Want afge zien van de bedoeling waarmede deze vraag op politiek terrein gesteld wordt, n.in. om. stemming te maken tegen de Christelijke partijen in het algemeen en de Anti-Revolutionaire partij in het bizonder, is deze vraag klemmend, kan niet zonder meer ter zijde worden gelegd en heeft recht op beantwoording. Vooraf moet er echter met nadruk op gewe zen worden dat, al zou de arbeid in Genève met meer dan gehoopt succes worden bekroond, en zij het voorloopig slechts een Europeesche sta tenbond tot stand komen, dit in het thinst niet ontwapening beteekent. Integendeel, zooals in het eigen en in ieder land en bij ieder volk) niet hel' minst bij de z.g. cultuurvolken, het recht alleen gehandhaafd kan worden door een politie-orga- nisatie talrijk en uitstekend uitgerust, onder-ver deeld in rijdende korpsen en te voet, bewapend) met alle middelen der technische wetenschap en uitnemend geoefend, zoo zal ook een volkerem bond over zoodanige organisatie moeten be schikken wil de nieuwe regeling niet oorzaak worden van hetzelfde kwaad dat men met zulk een Bond zoekt te keeren. Justitie eischt poli tie, het recht vraagt de middelen tot handhaving var. bet" i 'Chi- VuiN o.iovapetidg iir 'ï'uisuekie zuï kan nooit sprake zijxi en hoe het verschil zal zijn tusschen de bewapening van nu en straks is nog niet uit te maken. Dit staat wel vast: zelfbe. schikking behoort dan tot het verleden en niet het eigen parlement maar het volkerenbond-y regime beslist of en waar opgetreden zal wor den, stelt de medewerking voor ieder volk vast en beslist in hoogste instantie over wat nu tot de souvereine rechten van den staat behoort. In dien zin is de ontwapenings-leuze een valsche leuze. Beperking van de bewapening kan ver kregen worden maar de ontwapening brengt deze organisatie niet- Preventief kan hierdoor gewerkt worden maar evenmin als de best georganiseerde politiemacht het einde van den misdaad betee kent, evenmin brengt de Volkerenbond-organi-, satie de absolute vrede. Diploma M. t. b. d. T. Voer beginnendan en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Atdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen Algemeen, we doelden in bovenstaande regelen personen die ontwapening wenschen, dat men in Christelijk politieke kringen zoo nuchter, zoo onaandoenlijk en kalm tegenover de vredes-be weging staat, dat men tegenover dit nobel streven zoo sceptisch is. Hierin is overdrijving. Ook in christelijke kringen heeft men eerbied voor het streven om den oorlog door verdrag, door overeenkomst en overleg te voor komen en niet het minst in die kringen gevoelt men voor de vrede en wenscht die onverstoord. Het Apostolisch vermaan: „Zooveel in u is, houdt vrede met alle menschen" acht men van verdere strekking dan de naaste omgeving en hoe verder dit woord doordringt tot de personen en volken, hoe dichter men het ideaal van een Christelijke samenleving nabij weet, In de vrede van het eigen hart ervaart de Christen het ge luk zijns levens en hoemeer dit geluk verbreid en verdiept wordt, des te meer verheugt hij zich. In de verzoening met God, in het geloof aan God en Diens Voorzienig bestel herkent hij de bron der ware vrede en rust niet tot dat Evangelie tot alle volken is gebracht. Dit is de vrede die de wereld niet kent omdat zij God njet kent. De ervaring van die vrede dringt tot vrede maken en vrede houden en voor het Christelijk denken en gelooven is die vrede in haar rijkste openbaring gekomen als de spiesen tot sikkelen zullen geslagen zijn, de oorlog heeft opgehouden en de vrede eeuwig heerschen zal. Maar het geloof in die vrede en hare uitein delijke triomf gaat tevens samen met een wer kelijkheidsbesef, dat wars van schijn en mislei ding, de wereld ziet zooals die is, 4e mensch be-

Soester Courant | 1925 | | pagina 1