CORRY LUYT Piano Leerares VOORJAARS-EXPOSITIE Woningbureau D. F. VOIGT P. MAN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING WEERBAAR OF WEERLOOS. P. C. W. FOEKEN TH. B. SUKKEL- SOESTDIJK ST00MWASSCHERIU EN STRIJKINRICHTING Steenhof str. 5 - Tel. S 45 4e Jaargang No. 10 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 20 Maart 1925 oesirtiieuwm Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: D1JXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huls bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Baaro, Spoorstraat en Laanstraat Soest, F. C. Kuijperstraat Alles voor de schoonmaak in prima kwaliteit voorradig. Vraag de Befco „Mop"behoud voor zeilen, gemakkelijk werk. Groote keus afneemdoekjes. dweilen enz. enz. Kastpapier, punaises enz. Ons borstelwerk is prima handwerk en billijk. Belt U Baarn of Soest op, wij zen den U alles op zicht. (Slot.) Mei dit artikel maken we een einde aan deze artikelenreeks- Niet omdat de stof uitgeput raakt, integendeel. Maar waar de tegenstelling weer baar-u eerloos de komende stembus beheerscht, zullen we vermoedelijk gedwongen worden op dit vraagstuk terug te komen, en in afwachting hiervan, deze reeks eindigen. lvnkele opmerkingen blijven ons echter nog gegund. Van de politieke partijen die geleed staan een beroep op de kiezers te doen om hun inzicht en leiding te aanvaarden, zijn het slechts twee die op gcheele ontwapening aansturen: de Commu nisten en de Vrijzinnig Democraten. Van de S- D. A. P. kan dit niet gezégd worden. Deze partij behoort tot degenen, dje voor een gewapend verzet tegen indringer en aanvaller zijn. Zij heeft dit op andere partijen voor dat zij zelf een plan heeft uitgewerkt, voor ljaar ontwerp geen samen werking met anderen heeft aanvaard en waar zoo haar optreden is, is er tusschcn haar en de an dere partijen die voor handhaving der weermacht zijn alleen een verschil van meer of minder. Zij heeft opgehouden anti-militaristische partij te zijn, althans in beginsel. Echter van nabij beschouwende wat deze par tij inzake bewapening beoogt en hoe zij die wil, doet vragen of het voor haar als partij en voor de objectieve oplossing niet beter ware geweest als zij dit initiatief achterwege had gelaten. Wat zij inzake organisatie en legersterkte voorstelt is van dien aard dat het met ontwapening niet zoo- t- imo uvmig beduidend is dat als straks het Nederlandsche leger, volgens voorstel van de S. D. A. P., tegen een eventueelen indringer of aanvaller moet optreden, het hoogstens de functie vervullen kan van „Militaire commissie vah ontvangst". Tot een optreden eenigzinds beantwoordende aan het doel, kan met zulk een klein troepjd niet gedacht worden en zoo ooit kan hier van weggeworpen geld gesproken worden, daar het m'tnste effect uitblijven moet. Als proeve van oplossing van de verdediging van Nederland is het niet emstig te nemen. Daar dit voorstel, pa9 ingediend, bij hen die erover te oordeelen heb-j ben, nog geen punt van studie heeft uitgemaakt kunnen wij, in afwachting van de ontvangst diei het te beurt zal vallen, liet voorloopig laten xus-l ten en met de vermelding van het feit volstaan. Eenige vragen van praciischen aard vragen nog de aandacht. Wat tot dusver door leger en vloot bij den laatst gevoerden oorlog werd gepresteerd was het handhaven onzer neutraliteit en, gelukkig, zon der tot de wapens hiervoor de toevlucht té moeten nemen. Machtswellust noch avontuur-po-1 litiek hebben bij dit geweldig conflict onze hou ding bepaald; het ging er onzerzijds om, zoo mo gelijk buiten den oorlog te blijven en die van onzen bodem te weren. Voor de handhaving onzer zelfstandigheid als volk, en om die te be veiligen, voor onze neutraliteit, werden de of fers gebracht. En doordat Nederland paraat was, zijn bewapening in den laatsten tijd verbeterd, on der dezelfde critiek als nu spreekt, dank zij Co- lijn's organiseerend talent de mobilisatie een uit stekend verloop had, bleef ons land voor yee] leed beveiligd en zag, na beëindiging van den oorlog zijn zelfstandigheid gehandhaafd en zijn positie ongemeen versterkt, dank zij onze di plomatie, ons leger en onze vloot die met onze diplomatie, onder Gods bijstand en hulp, tot deze gelukkige conditie hebben medegewerkt. Wel wordt dit algemeen erkent en zijn er die beweren dat de eigen belangen der oorlogvoeren den het respectéeren van ons land medebrachten; dat zijn ligging en niet zijn weerkracht ons voor den oorlog op eigen bodem hebben behoed, maar. ieder die kennis heeft genomen van verschillende militaire publicaties, vooral van die van den Grooten Staf van het Duitsche leger en 4e aan- teekeningen van den chef van dit leger, weet beter. Hierbij komt nog dat onze bewapening medegesproken heeft toen onze zuidelijke na buur, zijl. begeerte naar annexatie van Neder landsch gebied niet schroomde git te spreken en zoo had ons leger ook na het beëindigen va» den oorlog beteekenis in de altijd gevaarlijke po sitie van een neutraal gebleven land dat bij on- loopt tot compensatie van ontevredenheid te moe ten dienen. Over onze vaste versterkingen, onze natuur lijke en hieraan toegevoegde vaste verweermid delen, bekend als liniën en stellingen, is voor en na den oorlog veel geschreven en gesproken en meest in kleineerende toon en met geringschat ting. Toch heeft de strijd in België getoond hoe veel waarde aan zulke natuurlijke weermiddelen, ook bij moderne oorlogvoering, nog is te hech ten. De beteekenis van de onderwaterzetting van de Yzer.streek heeft ten luide gesproken, ook tot den tegenstander van zulke verdedigings'-mid delen, om te worden misverstaan. Tegen de inun datie van de landen om en bij den Yser is de Duitsche aanval tot staan gebracht, gekeerd en door uitputting en verliezen daar toegebracht, gebroken. En waar dit te weeg werd gebracht door een geïmproviseerde onderwaterzetting, laat het zich aanzien dat de Hollandsche inundaties, vrucht van drie eeuwen ingenieurskunst, nog al tijd een machtig middel tot verweer zullen vor men, ook in den modernen strijd. Ook voor de chemische oorlog heeft dit be teekenis. Want de groote ruimte tusschen de strijdende partijen, door onderwaterzetting ver kregen, maakt dat gas en verstikkings-materiaa] hun uitwerking verliezen, althans beperkt de wer kingsfeer dezer machtmiddelen. En van deze wapenen, als van die der lucht kan gezegd worden dat zij niet zonder tegenmid- delen zijn gebleven. De voorsprong welke Duitsch- lamd verkreeg door onverwachts en voorloopig alleen, het gebruik van gassen toe te passen was spoedig verloren toen ook door de andere legers dezelfde middelen werden toegepast. Ooknu, door de bekende publicaties van kapt. Maas^ Gen. Snijders en andere deskundigen is gebleken dat tegenover dit aanvalsmiddel het verweer niet vruchteloos behoeft te zijn. De moderne oorlog heeft dit met die in vroe gere tijden gemeen, dat zij verwoestend, vernie tigend en verdervend is. Heeft zij aan hevige krachtsmiddelen gewonnen, dan geldt dit voor de middelen van aanval en verweer in gelijke male. Onze conclusie kan dan ook geen andere zijn dan deze: gesteld voor de tegenstelling weerbaar of weerloos, moet in afwachting van meer po sitieve resultaten van volkenbond en vredescon gres voor weerbaar blijven worden gekozen. In verband hiermede moet ontijdige en een zijdige ontwapening tegengegaan worden- De handhaving onzer zelfstandigheid is een over- heids- en volkstaak die niet verwaarloosd kanj worden zonder een land jian ^de jjjoptsje^gjg^'j en alleen die partijen die zich onbewimpeld uit spreken voor het aanvaarden van deze taak en voor de ernst van deze verplichting, moeten in het belang van land en luijden worden gesteund. Tevens gaan wij er trotsch op dat de Anti-Re volutionaire partij in deze kwestie nooit onver schillig is geweest, nooit een onzeker geluid heeft gegeven en nooit door afstand te doen van wat zij een heilige plicht beschounjde aan de wufthe d der volksgunst heeft geofferd of de wuftheid der volksgunst heeft geofferd of uit vrees voor verlies van invloed, in deze plicht te kort is geschoten. Door die politiekerij der Soc. Dem- hebben ze hun eigen idealen op losse schroeven gezet en geheel in de kaart gespeeld van de menschen, die weer graag daar zouden roepen; „Hoch der kaiser" Dezer dagen werd e,;n oud soldaat voor den politie-rechter te Manchester gebracht, beklaagd van openbare dronkenschap op den vorigen Zon dag. „Edelachtbare", zei de beklaagde, „ik ont moette een kameraad, dien ik 'voor m'n oogeii had zien sneuvelen, en daar is het door geko: men". De „doode" kamer; i ad bevestigde deze le zing en de rechter 1< gde een waarschuwende boete op van slechts 5- shilling. Het Amerikaansche Departement van Oorlog heeft honderd nieuwe waamemings- en jacht vliegtuigen besteld mei een snelheid van meer dan 130 Eng. mijlen; le vliegtuigen moeten tot een hoogte van 20.000 voet kunnen stijgen- -....Hoe staat het oo.z weer met de ontwape ning?..... Berichten uit Washington gewagen van nieu we plannen van president Coolidge betreffende een „ontwapenings"-cr Merende. We zetten het wow d ontwapening tusschen. aanhalingsteekens, om'.at hét natuurlijk slechts een beperking of ran ooeneering van wapenen geldt. De een verzekerd dat het program zich zal bepalen tot de kleine wapens ter zee (krui sers, duikbooten eik te rpedo -booten) en de an der beweerd, dat ook cc lucht- ©n de landmacht] daar onder vallen..... - ...,'t Lijkt me nu nog een puzzle. Na terugkeer van h Jt wedstrijdterrein waai de voetbalwedstrijd HóllandBelgië had plaats gehad, ontstond jn hel midden der stad twist tusschen eenige misschien wat te geestdriftigé Nederlanders en een groepje teleurgestelde Ant werpenaren. Spoedig kwam het van woorden tot daden, waarbij een Antwerpenaar door een mes steek in den arm wer.l gekwetst. De daardoor tot bezinning gekomen Neder landers namen de wijk in een naburig café, waar de 26-jarige spoorwegbeambte uit Eindhoven, de vermoe# Gz. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 113 - Soest M. BAARN, Maart 1925. Het is ons bijzonder aangenaam U met deze beleefd uit te noodigen tot een bezoek aan onze welke vanaf heden zal gehouden worden in den salon van onze zaak. Evenals vorige malen brengen wij U een uitgebreide collectie van de nieuwste Eigen- en Parijsche Modelhoeden en Nouveauté's. Mocht U nog geen kennis gemaakt hebben met onze zaak, dan zouden wij onze Expositie in uwe bijzondere aandacht willen aanbevelen. Met belangstelling zien wij uw bezoek tegemoet. Hoogachtend, Maison M. C. PLESMAN-MOLENAAR Laanstr, 77, Baarn, Tel. 104 voorheen Magazijn „De Vlinder" BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Gebouw „Calvijn". Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Dinsdagavond 24 Maart 71/» uur Ds. I. Kievit, Lezing. Onderwerp: In de lijn der Vaderen. Geref. Kerk (Oude Utrechtsche weg). Voorm. 10 uur Prof. Nondrij van Driebergen. Nam. 6 uur Prof- Nondrij. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. G. Molenaar. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. G. Molenaar. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur (Lyceum) Ds. H. J. Ledeboer, Directeur der Reclasseerings-Inrichting te A'dam voor Ds P. Neideck. Extra collecte voor de Inwendige Zending. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. W. J. Wegerif, Dordrecht. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdag a.s. 's avonds 8 uur Openb. samenkomst. Donderdag a.s. 's avonds 8 uur Heiligingsdienst. Manufacturen. Van Weedestr. 34 Tel. 23. Hebt U ónze Jubileum-Etalage reeds gezien? Wij etaleeren een prachtcollectie Lingeries - Baby-artikelen Kousen - Corsetten - Witte dozijngoederen - Heeren Mode-artikelen t ons Reclame-zegelboekje "TPB HiHO Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen Vraagt Uw drogist UIT DE RAADSZAAL. KRONIEK VAN DE WEEK. In Duitschland is het geharrewar weer in vol- lei gang. Na den onverwachten dood van Ebert, dei Rijkspresident, moet een ander gekozen wor de. Daarvoor zijn candidaten noodig. Nu zou m'n denken, dat de heeren politiekers een can- diaal stelden, die kans heeft gekozen te worden- fa, zoo deden ze dat vroeger. En ook nu was er een dag of wat geleden een kleine kans, dat er enkele candidaten kwamen die heusch kans héden. Maar nu hebben ze de echt Duitschei ma Ier weer teruggevonden. Verbeeldt je nu ee$, dat het werkelijk zoo ging, een presidents- vetic2ing, die heusch een verkiezing van een prtjdeni was. Dan waren ze ineens klaar ge- wett, en waar had je dan eigenlijk de politiek voc Dan zouden al die groote heeren daar zicb hebei-, moeten afvragen„ben ik nu in de potiek of ben ik het niet". laar gelukkig hebben ze d'r ouden knoei- vcm terug gevonden. Als er twee candidaten waan geweest, was 't in één keer afgeloopen, eenigheid tusschen de overwinners, veel kans eaiwas zonder eenigen twijfel met een candi- Ida; als Marx bijv. weer een republikeinscb ma gekozen. Nu heeft iedere partij er een ge- KERKBERICHTEN. BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.0.Teekenen (Acte M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. ste; en nu zal naar alle waarschijnlijkheid de moirchist wel aan 't langste eind trekken. Dit hee spelletje is intusschen nu niet de schuld van óp jonkers of andere „burgerlijke" par tijen i\aar de schuld van de sociaal-democraten. Als tauMarx hadden overgenomen, als candi- daat, ii deze naar alle waarschijnlijkheid ook gekozeJ geworden zijn. Maar nu willen ze met alle gjejd een sociaal-democraat, en nu zul len ze Ier saldo tevreden moeten zijn, met een monarist, althans met een president, dje de republi alleen maar aanvaardt voor vandaag en diellles in het werk zal stellen om de re- Opleidiny voor Lagere en Middelbare acten. I pubiieijzoo gauw mogelijk te doen verdwijnen SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te ÏO1^ uur Hoogmis. Nam. 5 uur Vasten-Meditatie. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Woensdagavond 71/2 uur Ds. Salomons. Geref. Bond Geen opgave. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymu. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Voorm. 10.30 uur Dr. H. J. Toxopeüs van Breda. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, HotelEemland. ingang Korte Brink weg. Voorm. 10.30 uur Ds. E. B. Couvée, Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door Ds. j. A. Radix. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Het was reeds geruimem tijd geleden dat onze vroedschap vergaderd had. De laatste raadsvergadering dateert van 3 Ja nuari 1925- Niet minder dan drie notulen, die van 16 en 19 December 1924 en 3 Januari 1925 vroegen om goedkeuring. Na eenige aanmerking van den heer de Koning werden zij gearresteerd. De bezwaren van dezen spreker léken ons wel juist. Bij de begrootings- debatten had spr. een en ander gezegd over de belegging van gemeente-gelden in rijks-, ge meente- en particuliere waarde-papieren en daar op, ten deele althans, zeer juiste critiek ge oefend. Uit de notulen bleek daarvan wéinig. De voorzitter, de heer Burgemeester, zegde toe de gevraagde aanvulling te doen aanbrengen. Ook de heer Heijwings had bezwaren omtrent de notuleering van hetgeen ZEA- gesproken had over het geval „Gereformeerde Kerkwegje", om een geliefkoosde uitdrukking van dezen spreker nog eens te herhalen, en het daarop gegeven ant woord van den Burgemeester. Onze lezers zullen ons ten goede houden, dat wij aan deze misselijke vertooning verder geen aandacht schenken. Geen enkel belang noch der Gemeente noch van iemand anders wordt er door gebaat. Wij gunnen dezen hoogstaand en man gaarne zijn gewichtigdoenerij. De Gere formeerde Kerk blijft evengoed zich in haar groei om verblijden. De haat en tegenstand van zulke menschen is ons eer een verheugenis, dan een ergernis. De rekening 1923 werd voorloopig vastgesteld. De Commissie van Onderzoek, bestaande uit de heeren ScheffeT en Foeken hebben daarover een uitgebreid rapport uitgebracht. Met den heer Foeken als rapporteur kon verwacht worden, dat een grondig onderzoek der posten zou plaats hebben. En hoewel wij bij lange na niet alle conclusies voor onze rekening nemen, stemmen wij zeker in met de opmerking der commissie, dat de gecentraliseerde administratie een groote verbe tering mag heeten en dat ook zij kan dienen om voortdurend de controle op de uitgaven te ver gemakkelijken Het groote madeelige saldo schrijft de com missie vooral toe aan te lage ramingen der uit gaven en te hooge raming der ontvangsten. Het antwoord van B. en W. laat de oorzaken van het overschrijden der begrootingsposten in het midden en constateert alleen het feit, dat een beduidend tekort op de rekening 1923 be staat, waarvoor geen dekking aanwezig is. Mocht de Koninklijke beslissing op het inge steld beroep, i.z. het grondbedrijf, gunstig zijn dan zou het nadeelig saldo nog met plm. f 5000 verminderen. De heer Foeken had alsnog aan B. en W. een schrijven, mede namens den heer Scheffer doen EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. toekomen, waarbij zij verzoeken het tweede ge deelte vaai de slot-conclusie van het rapport daaruit te lichten, wijl daaraan een politieke be teekenis kan worden gehecht, die daarin niet is bedoeld. In aansluiting met het nadeelig saldo der Ge- meentei'ekening 1923 en naar aanleiding van een schrijven van H-H- Gedeputeerde Staten hebben B- en W. voorstellen ingediend om in den achter stand t-n het tekort te voorzien. Gedeputeerde Staten wenschen de begrooting 1925 niet góed te keuren, tenzij dat over dit jaar de dekking wordt aangegeven voor het ach terstallige bedrag dat sedert 1916 te weinig' aan belasting is gevorderd en voor het tekort der loopende rekeningen, door de zeer vermin derde belasting-opbrengst. Van hoe groote beteekenis vooral dit laatste is moge uit een paar cijfers blijken. De heet: Foeken e.a. spraken daarover bij het debat over de belasting-voorstellen. Over het dienstjaar 1922'23 bracht de in komsten-belasting voor deze gemeente op rond f 2 7g.oop^büna do mjlle meer dan in de begroo- zal de opbrengst niet meer zijn dan f212.000. We meen en dat het dienstjaar 1921'22 het laatst door de gemeente zelf is ingevorderd. Het aantal aangeslagenen bedroeg toen ongeveer 2500. Zijn we wel ingelicht, dan is dit getal thans 3200. Een vermeerdering derhalve van meer dan 25 pCt. Het wil er bij ons niet in, dat bij een vermeem dering van inwoners als deze cijfers aangeven de malaise zoo groot zou zijn, dat de opbrengst der belastingen zoo ontzettend zou moeten zijn De feiten zijn evenwel niet anders en daarbij had de raad zich eenvoudig neer te leggen. Het spreekt vanzelf, dat ingrijpende voorstel len niet zonder vele besprekingen vooraf zijn overwogen, voordat zij ter openbare behande ling worden aangeboden. In commissie-vergadering en vóórbespreking waren de nieuwe voorstellen van B. en W. lang en breed bezien. Van het tekort sedert 1916 is nog plm. f 56000 te dekken. I11 zijn inleidend woord wees de Burgemees ter op het groote belang voor onze Gemeente, dat de factor der Inkomstenbelasting niet wordt verhoogd, integendeel dat alles gedaan wordt om tot verlaging te komen. Het is daarom dringend noodig dat het gat gestopt wordt over 1925» wat ook door Gedepu teerde Staten verlangd wordt. Hoe echter de benoodigde gelden zoo billijk mogelijk in te vorderen was een moeilijk vraag stuk. Het ging toch niet aan om degenen, die zich kort geleden hier vestigden daarvoor aan te spre ken door voor het komende jaar de belasting factor te verhoogen, wat ook ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de verdere ontwikkeling der Gemeente. Het meest billijke was dan ook, na informatie bij de belastingautoriteiten, een navordering in te stellen over de beide voorafgaande jaren. Ver-» der teruggaan was niet geoorloofd. Hoe onaan genaam ook, de belasting sedert 1916 te weinig ingevorderd wordt op deze manier zoo ver mo gelijk verhaald op hen die haar inderdaad te wei- Buigem. Giothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen

Soester Courant | 1925 | | pagina 1