Woningbureau JOH. DE VRIES CORRY LUYT Piano Leerares LA PORTE Co. ilederiandsche Handel fflii.. (leden. Indische Handelsbanh D. F. VOIGT P. MAN Piano of Orgei Uitgave: G. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boek&andel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING ALGEHEELEN UITVERKOOP. TH. B. SUKKEL - SOESTDIJK Steenhofstr.5-Tel.S45 STOOM WASSCHERIJ EN STR1JK1NRICMTING goed en goedkoop SAFE-DEPOSIT 4e Jaargang No. 18 Geoon trol eerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 1 Mei 1925 Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD. Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Baarn, Spoorstraat cn Laanstraat Soest, F. C. Kuijperstraat Wegens opheffing van ons filiaal te Soest voortzetting van den SPOTPRIJZEN. ALLES MOET WEG. Dagelijks andere etalages. WOON- EN WINKELHUIS TE KOOP. UIT DE RAADSZAAL Vervolg Het oude trammetje komt nog weer eens op de proppen. De balans, winst, en verliesreke ning van 1 Januari t.m. 18 Mei 1924 wordt ter goedkeuring aangeboden. Zij sluiten met een saldoverlies van ruim 5 mille. Op een verzoek van enkele bewoners aan den Klein Engendaalweg om ovef te gaan tot ver harding en aanbrenging van verlichting, wordt afwijzend beschikt. Enkele lampen zullen, in dien mogelijk, worden aangebracht. De zekerheidsstelling van den gemeente-ont vanger wordt gebracht op 20 duizend gulden, in verband met de grootere financieele verant woordelijkheid van den ambtenaar. Bepaald wordt dat geen grooter bedrag dan, f20.000.— in de kas der Gemeente mag aan wezig zijn. Indien grootere bedragen worden, ontvangen, zullen deze worden gestort bij de Ned. Bank filiaal Utrecht of in rekening courant bij een aangewezen bijkantoor. De heer Rietveld vraagt, welke zekerheid B. en W. zullen erlangen, indien gelden bij een, particuliere bank zullen worden gedeponeerd. De voorzitter antwoordt, dat wij zoover nog niet zijn en t.z.t. daartoe voorstellen den raacj zullen bereiken. Een voorstel tot wijziging van de Algemeene, Politie-verordening brengt de tongen weer eens los. De burgemeester wordt herhaaldelijk lastig gevallen met buren-klachten over geschreeuw, van hoenders;, r;-n?,pn. enz Geenwonder in dezen zênüwachtigen tijd, nu veel menschen zeer prikkelbaar zijn en weinig verdraagzaam. Met name is dat het geval met bewoners van een der hoofdstraten, die voortdurend klagen over het geschreeuw van 'hun buur mans parel hoenders. Gezellige beesten zijn het nu juist niet. Wij gelooven zelfs gehoord te hebben, dat deze schreeuvvleelijkers met de bedoeling aan geschaft zijn om buurman een tegen-beleefd-i heid te bewijzen voor een vroeger ruzietje. Hoe het zij. De beestjes schreeuwen en de zenuwachtige buur wil ze weg hebben. Mis schien staat het geval niet op zich zelf en kwa men meer klachten den burgemeester ter oore. Het Voorstel luidt, dat voortaan zonder ver gunning geen pluimvee etc. in de kom der Gemeente mag worden gehouden. De raad heeft er weinig zin in. Kun je begrijpen, zegt de heer Endendijk, wij zullen de geheele gemeente onder curateel^ stellen om een paar menschen. De heer Foeken verzet zich eveneens tegen dezen maatregel. Spr. woont juist aan den an deren kant van bedoelden pluimveehouder en heeft er nog nooit één nacht minder goed doo^ geslapen, zoomin als zijn huisgenooten. De Burgemeester verdedigt de voordracht. Zooals de toestand nu is, kan spr. nooit ingrij pen. De bedoeling is natuurlijk niet om het houden van pluimvee te verbieden. Alleen de( mogelijkheid om in sommige gevallen te kunnen ingrijpen is gewenscht, waarom spr, deze op-, lossing, die ook in andere gemeenten bestaat, heeft voorgesteld. De raad moet er niets van hebben. Het voor stel wordt met 2—10 stemmen verworpen. Een heele gerustheid dunkt ons voor den Burgemeester. Al die ruziemakers kan Z.E.A. nu zonder vorm van proces de deur uit wijzen. Een heel gemak. Voor de l^oidewegBoschstraat en gedeelte Nieuweweg is met de bewoners en eigenaars overeenstemming verkregen voor het aanleggen van waterleiding, zonder bezwaar voor de ge- meente.financiën. Alleen voor dat gedeelte van de Boschstraat, waaraan gemeente-terreinen lig gen, wordt een uitgave voor het grondbedrijf gevraagd. Het voorstel wordt vooral ook door B. en W. aanbevolen, omdat nu gelijk brandputten kunnen worden aangelegd, waardoor dat ge deelte en een groot gedeelte van de Bunt bij brand kunnen worden bereikt, wat nu niet het geval is. De heer Foeken juicht deze overeenkomst toe, maar heeft bezwaar dat B. en W. er nu mee komen. Waarom niet gewacht, tot de algeheele voorstellen gereed zijn. Spr. vraagt of de aan te leggen buizen het eigendom der gemeente blijven, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Foeken blijft tegen. Dat kan niet, zegt spr. De voorzitter verdedigt de voordracht. Er kan geen bezwaar zijn, als belanghebbenden zelf de kosten willen dragen. Eerst als daarvoor zekerheid is, zal tot uitvoering worden over gegaan. De heer de Koning ondersteunt het voorstel. Het water is daar ter plaatse zeer slecht. Behoudens die van den heer Foeken, wordt het voorstel met algemeene stemmen aange nomen. De stemlokalen en de bezetting daarvan voor de a.s, verkiezingen worden aangewezen, waar van wij bereids in ons vorig nummer melding maakten. Bij de vaststelling van de vergoeding voor leden en plaatsvervangers voor de stembureaux vraagt de heer Foeken, waarom deze vergoe ding is teruggebracht van f5.op f3.50 per dag. Het blijkt bezuiniging te zijn. De Burgemees- zegt dat voor een geheelen dag f 5.— is uitge trokken, waarvan het lid f3.50 ontvangt en de plaatsvervanger f 1.50. De heer Besselsen maakt bezwaar, dat de ar beiders worden gemist in de voordracht voor de benoeming in de stembureaux. De voorzitter zegt, dat dit niet met opzet is geschied. Gezocht is naar personen, die ge schikt waren cn over voldoenden tijd konden beschikken. Een volgende keer hoopt Z.E.A. met de gemaakte opmerking rekening te hou den. 1 De heer Besselsen is hierover niet te spreken en meent, dat onder de arbeiders voldoende personen zijn, die in aanmerking konden komen voor de stembureaux. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie aangenomen. De rondvraag geeft als gewoonlijk weer een lijst van wenschen en bezwaren. Er zijn er bij, die geregeld in iedere vergadering, andere, die slechts zoo nu en dan ter sprake worden ge bracht. De heer de Koning vraagt voor de zooveelste maal naar het plan voor villa-bouw op den Eng. Voor de zooveelste maal antwoordt de voor zitter dat nog geen beridht is ingekomen. Maar moed houden. De volgende steriotiepe vraag van den heer de K. naar het aanbrengen van nachtlampen, had eenig beter resultaat. Enkele waren reeds aangebracht. De heer Besselsen spreekt over een gemeente werkman, die zoowat niets anders doet als de Torenstraat opknappen. De heer de Koning geeft hiervan een eenigs- humoristische voorstelling. Een genoegen om naar te luisteren. De wethouder, de heer v^n Elten, meent, dat de heeren lichtelijk overdrijven. De straat wordt zoo goed mogelijk in orde gehouden, totdat algeheele vernieuwing kan geschieden. De heer van Eek vraagt waar de zwemin richting en de badinrichting blijven. De voorstellen zijn reeds zoolang bij B. en W. en kunnen niet verder. Geen geld zegt de voorzitter. In Baarn is een goede zwem- en badinrichting, waarvay de inwoners van Soest reëels een dankbaar gebruik maken. De afstand verschilt niet zooveel, zegt Z.E.A. en B. en W. kunnen nu niet komeri met voorstellen, die veel geld kosten. De heer Scheffer informeert nog eens hoe het staat met de gasvoorziening voor Soester berg, waarop deze trouwe strijder voor Soes berg de verblijdende mededeeling ontving, dat de ontwerp-consessie gereed is en spoedig voorstellen kunnen worden verwacht. De heer Foeken wijst er op, dat de motor wals aan de Veenhuizerstraat in weer en wind staat, onbedekt. De wethouder antwoordt, dat reeds opdracht is gegeven en de wals wederom aan den Brink- weg is ondergebracht. Voorts spreekt de heer Foeken nog over het ondeskundig chauffeuren met de motor-brand spuit en verzoekt daarop toe te zien. De wethouder zegt dat zeker wordt toege zien, maar dat toch enkele personen met de besturing vertrouwd moeten worden. Eén man is niet voldoende. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en overgegaan in geheime zitting ter behandeling van voorstellen inzake de salariëe- ring van gemeente-personeel. De genomen besluiten werden niet in open bare vergadering goedgekeurd, dus blijven-voor loopig nog geheim. Postweg door den Eerw. Heer W. G. de Jonge van Boskoop (Z. H.) BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorin. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. (H. Doolt) Gebouw „Calvijn" Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscb rweg). Voorm. 10 en Nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 uur Ds. J. W. Polman an Almelo Nam. 6 uur Ds. J. W. Polman. Ned. Luthersch Genootschap voor In- cn Uitwendige Zending, afdeeling Baarn, Geen opgave, Roomsch Katholieke Kerk1. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis ea te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. J. Beijerman van Meppel. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. J. J. Heep, van Baarn. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsmeeting. Nam. 3.l5 uur Openluchtmeeting. Oranjeboom 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkómst. Woensdagavond 8 uur Openbare samenkomst. Donderdagavond 8 uur Heiligingsmeeting. Allen geleid door Adjudante van Linden en Luitenante Mensinga. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke vrijzen. BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 Leeraar M.0. Teekenen (Acfe M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. KERKBERICHTEN SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur Ds. D. P. Braus. (H. Doop) Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H: Mis en te ÏO1^ uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienstoef. Donderdagavond 7.30 uur Ds. Riekel van Maarssen. Geref. Bond 's Morgens 10 uur Ds. Pop van N ij kerk. Nam. 6 uur Ds. K. J, v. d. Berg van Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N- H. Evang. Ver. De Nieuwerkoek, Hotel Eemland. ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Ds. G. Koning van Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's. Landhuizen, Winkelhui zen. Bouwterreinen en vaste goederen KRONIEK VAN DE WEEK Na den slag. Meedoogenloos. Oorlogsmisdadiger? Lintjes. Uit het land van kokanje. Pen sioen op den ouden dag. Zoo is dan de Rijkspresident verkozen. Hin denburg is hel geworden. En nu is het interes sant de verschillende bladen hun meeningeri' daarover te hooren uiten. De een vindt het een- ramp en de ander vindt het zoo erg niet. Dé een zegt: „Duitschland krijgt geen crediet meer" en de ander: alles zal gewoon doorgaan: De diplomaten houden zich nog kc\est en; kijken de kat uit den boom. Een van de meest scherpe uitspraken is die van de Frankf. Ztg. Deze schrijft: „Wij weten allen, wat deze groote schare van menschen, dié tot dusver niet gestemd hadden, naar dé stem bus heeft gevoerd. „Het is1 de romantische stralenkrans, dien de koortsfantasieën van tot armoede vervallen en in hun nationaal zelfbe wustzijn zwaar getroffen lagen van het volk, om het hoofd van den Veldheer geweven heb ben, zonder dat zij zich het feit bewust werden, dat zij hun persoonlijke evenals hun nationale) ellende enkel en alleen aan dat oude stelsel van keizerlijk staatsbestier en keizerlijke oorlogvoe ring te danken hebben, als welks vertegenwoor diger zij dien veldheer vereeren". Dit is wel een meedoogenlooxe uitspraak aan het adres van het Duitsche volk. In Frankrijk legt men er den nadruk op, dat deze verkiezing van Hindenburg een uitdaging van Frankrijk is. 't Is mede een blijk van Duit- schen hoogmoed, waarmede men te kennen geven wil, niet verslagen te zijn. De regeering in Frankrijk zit eigenlijk wel een beetje metj het geval. De traditie wil, dat de regeering als bevrien de mogendheid, een telegram van gelukwensch zenden zal aan den nieuwgekozen President en dit is nu den man, welke boven aan de lijst( der oorlogsmisdadigers heeft gestaan en welke door de geallieerden veroordeeld is, op grond van deportatie van vrouwen, roof, vernieling door ontplofbare stoffen, brandstichting enz. We zullen nog tnaar wat wachten, tot dien storm daar bedaard is en dan hoor je wel weer andere geluiden, ook in Frankrijk. Lloyd George is nu reeds een andere mee ning toegedaan en zegt, dat het de schuld van de Fransche politiek en van Poincaré is, dat Hindenburg gekozen werd. Frankrijk heeft van de wapenstilstand af, niet anders dan een po litiek van speldeprikken en dwarsdrijverij ge voerd en zal er np de vruchten van plukken. Ongetwijfeld is de verkiezing van Hinden burg geen gelukkige geweest, toch gelooven we, dat men de beteekenis ervan overdrijft, want niet de President, maar de Rijksdag en de regeering besturen het Duitsche rijk. En nu moge de een hem kleineeren als de „houten afgod" van het Duitsche volk en de ander moge hem verheffen, als de groote oorlogs leider, hij zal hebben te zijn, de dienaar van' de Duitsche grondwet en hij zal tevens bij zijn installatie, vermoedelijk den 9den Mei, den eed •voor den Rijksdag hebben af te leggen: „Ik, zweer, dat ik mijn krachten aan het welzijn van het Duitsche volk wijden zal, alles zal doen om zijn voorspoed te vergrooten, nadeelen zal afwenden, de grondwet en de wetten van het rijk zal beschermen en mijn plicht gewetensvol vervullen en rechtvaardigheid tegenover ieder, een betrachten". In Zuid-Afrika heeft de vroegere boeren-ge- neraal, thans minister-president Herzog voorge steld bij de wet te verbieden, het aannemen van titels en orden, van vreemde natiën. Bij het debat daarover in den Volksraad zijn rake din gen daaromtrent gezegd. Uit „Die Volksblad" van 2 Maart, dat te Bloemfontein verschijnt, ontleenen we 't vol gende: „As ons niet lus het nie vir die tietels en die tierlantijntjies van die Britse Rijk, is dit nog geen rede om ons te beskuldig, dat ons di$j Britse konneksie wil verbreek nie. As Sir Thomas Smartt die eretietels beskou; as 'n skakel van liefde om ons met die Rijk tel yerbind, dan moet hij sij lewe maar oorleweJ Jaap van Deventer, oud Boerengeneraal heefi ook „Sir" voor zijn naam gekregen, eneh vin 't een groot jammerte dat generaal van DeJ venter dit angeneem het, want de naam Ou| Jaap, was 'n baie groter eer as die tietel Sir Jacob. Toe 'n Engelsman homself bij Pres. Kruger as 'n „Lord" laat voorstel het, het oom Paul geantwoord: „Sê vir hom ek is 'n skaapwagter"; In vroeër tije het elke tietel 'n vaste bete-j kenis en vaste pligte gehad. Elke tietel het 'n definitiewe mag in die staat meegebring. Van-; dag berus die staatsmag glad nie meer biji mense met tietels nie. 't ls 'n blote beloning!, sonder verpligtings. Sedert Jacobus I het daai^ 'n handel in eretietels ontstaan. Coleridge hei tereg opgemerk, dat eretietels deur geslaagde} intrigante to^geken word aan geslaagde besig4 heidsmaiine. In maatschappelike opsig het ere. tietels 'n giftige invloed, omdat hulle die ont vangers daarvan tot snobs maak en sulke manne, is juis manne van twijfelagtige verdienste, want as hul name vanzelf leef het hulle die tietels niq noodig nie Die Bijbel beveel dat die leeraars hul self nie met die tietel „Rabbi" moet laat noem nie. As jong en demokratiese land wil ons van die ou Europa net die goeie dinge oorneem en ere tietels is niet een daarvan nie". Tot zoover „Die Volksblad". We dachten bij het lezen aan „De Sint-Ni-. colaasavond" van de Genestet en besluiten met een enkele strofe daarvan. Maar meer nog. Op markten en straten en wegen, Alorn kwam men linten en ordetjes tegen. Die had het bekoorlijk, verlokkend sieraad, Gekocht van een Jood, of een beed'laar op straat, En die vond het op weg In een goot of een heg; Die liep er met drie, die met zes, die met v negen; Een vierde weer had het door vrouwlief gekregen. Die kreeg het uit achting kadeau van een vrind, En die zocht zich blind om een leeuw en een lint, 't Werd besteld en gezocht En geruild en verkocht. Nu ligt alles stil in het land van kokanje, Al prijken er velen met lintjes en franje. In Engeland heeft de minister van finantiër Churchill zijn landgenooten kunnen verblijder met een verlaging van de inkomsten-belasting Voorts kondigde hij aan, de wederinvoering van den gouden standaard en last not least, eeri stelsel tot verzekering tegen den ouden dag eii ten bate van weduwen en weezen. Waar de arbeiders-regeering geen tijd voo^ gehad heeft, doet nu de conservatieve regeei ring daar. Churchill zelf noemde dit het mooiste „oor logsmonument", dat ooit was opgericht. Gz. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. KOOPT EEN in een burgerzaak, omdat alleen een burgerzaak kan zijn door mindere onkosten en per soonlijke bedrijfsleiding. Vraagt daarom EERST prijs aan bij Hilversum - Vaartweg 20 De bekende zaak ter plaatse. Desgewenscht gemakkelijke betaling. Repareeren - Stemmen - Verhuren eenigszins roode tint over. Het wit der bloemeri blijft echter overheerschend. Een andere soort, namelijk de P. Sieboldi, ook wel genaamd P. Cuspidatum, bloeit iets vroe ger en kan als een voorlooper worden be schouwd van eerstgenoemde soort. Ook deze is een mooie verschijning met reinwitte bloem trossen, welke sierlijk boven de donkergroen getinte bladeren uitkomen. Evenals P. Polysta- chyum is het een soort; welke krachtig en welig groeit en vrijwel elke grpndsoort voor lief neemt. Nog een andere variëteit is de P. Sachalineuse, komt uitnemend tot haar recht wanneer ze ge plant wordt langs waterkanten. Polygonums verlangen een vrije standplaats, de friscbheid der plant hangt grootendeels af van licht en lucht. Wanneer Uit niet het geval is, maken ze geel blad en ontstaan kale plek ken in de stengels, waardoor de-plant in sterke mate ontsiert. Een soort met roode bloemtrossen is de P. anplexicaule; ze wordt ongeveer een meter hoog en heeft gaarne gedurende den winter eenige bedekking, als zijnde niet volkomen winterhard. Bovenstaande soorten niet te verwaren met P. Auberti, reeds vroeger door mij genoemd: Laatstgenoemde behoort tot de klimplanten en is uitnemend voor bedekking van muren, puge- la's en schuttingen. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 113 - Soest TUINBOUW Red.: J. Kraai]enbrink, Julianalaan 16, Soestdijk POLYGONUMS Tot de planten, welke nog tot laat in den herfst ons haar bloemen schenken, mogen wel de Polygonums gerekend worden. Een fraaie variëteit is de P. polystachyum. De plant, wel ke circa anderhalve meter hoog wordt, heeft stengels, welke dicht bezet zijn met zachtgroene bladeren, welke in den herfst met fraaie losse bloejnpluimen, als het ware overdekt zijn. De bloemen zijn wit, maar gaan later tot een! BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM Correspondenten der en ALLE andere Groot- Banken te Amsterdam f<y'; A jLVJc uES •Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen Vraagt Uw drogist OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Soest bren- gen ter openbare kennis, dat op 16 April 1925, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jo- hannes Kinderdijk, van beroep landbouwer, wo nende te Soest, om verlof tot verkoop van al coholhoudende drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: het voorlo kaal van het perceel, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, No. 1357, plaatselijk ge merkt 10 en gelegen aan de Birkstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen

Soester Courant | 1925 | | pagina 1