Souter Courant roor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Ferschijnt eiken Zaterdag. La Porte Co DEPOSITO'S Pianoleerares Fotografie Atelier Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk P^INIESInl®IIS>Ili HET HOOGSTE RECHT. ALLE BANKZAKEN I@nuw@n vëan „KlOOiBM" VAN OEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN W. P. J. VENEMA a. r 36 Dertiende Jaargang Zaterdag 5 Sept. 1925 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. IMAISON „MODERN" WESTSINOEl 31 AMERSFOORT BRUSSEL. P.S. Dames, nu is het de beste tijd om Uw winterhoeden te laten vervormen Individu en staat. Door alle tijden heeft zich onder de menschen het streven geopenbaard bij den een sterker dan bij den ander om te komen tot het begrip van het volmaakt goede, het summum bonum, „het" goede. Een integreerend deel van dit streven was, zooals vanzelf spreekt, het verlangen om te bereiken het vol maakte recht, zoowel voor het individu als de gemeenschap, den staat, n.1. het hoogste recht. De denkers der verschil lende eeuwen hebben zich met deze voor het menschdom zoo belangrijke vraagstukken bezig gehouden en ten slotte zijn uit hun denkbeelden en ge dachten vruchten van ingespannen en gestage studie en intellectueelen ar beid een aantal universeele waarhe den gesublimeerd, die dus voor alle tijden, zoowel verleden als toekomst, van dezelfde hoog cultureele waarde blijven. De jaren, die gevolgd zijn op schrikkelijk gebeuren van 19141918 een periode waarin veel wat als hoogste en heiligst recht werd be schouwd, met voeten getreden werd hebben het kenmerk gedragen van een oplaaiend streven naar het hoogste recht, het recht van oorlog en vrede. Wij heb ben dezer dagen plechtig herdacht, hoe drie eeuwen geleden door den Neder lander Hugo de Groot het boek: De jure Belli ac Pacis, het recht van oorlog en vrede, werd uitgegeven. In binnen- en buitenland heeft men de nagedachte nis aan dezen grooten Nederlandschen denker geëerd. Aller aandacht is weer gevestigd geworden op dit unieke boek, dat zijn waarde ontleend aan het feit, dat daarin eenige van de vorenbedoelde universeele waarheden zijn vervat..De Groot zelf leefde in een tijd van beroe ring en wapengeweld, van strijd en on recht. Dit inspireerde den grooten den ker tot het samenvatten van zijn zorg vuldig ontwikkelde indeëen omtrent het hoogste recht. En hij deed dat op zoo zuiver abstracte wijze, dat zijn denk beelden een blijvende waarde kregen en juist in dezen tijd, na een periode van strijd en rechtsverkrachting, van bijzondere actualiteit zijn. We zijn de laatste jaren niet onaanzienlijk gevor derd op den weg naar het hoogste recht. Op instigatie van Wilson hebben we den Volkenbond geboren zien wor den, een instituut, dat voorbestemd is om aan de hoogste ideëen omtrent recht en vrede dienstbaar te worden gemaakt. Het internationaal gerechtshof in Den Haag heeft reeds zeer verdienstelijken arbeid op het gebied van arbitrage ver richt. Meer en meer wint het denkbeeld veld, om den oorlog uit onze samen leving als middel om recht, of vermeend recht te krijgen, te verbannen en te vervangen door rechtspraak gegrond op het arbitrage-principe en het merkwaar dige is, dat men daarbij uitgaat van dezelfde grondstellingen, als de Groot in De Jure Belli ac Pacis aangeeft. Dat is wel een sprekend bewijs voor de waarheid, die aan de Groot's gedachten ten grondslag lag. Hugo de Groot ging van de stelling uit, dat, wat recht en juist is ten opzichte van de verhoudin gen tusschen particuliere personen, ook toegepast moet worden op de verhou dingen tusschen staten onderling. Wij nemen als onomstootelijk aan, dat geen enkel mensch het recht heeft, een ander mensch zonder noodzaak aan te vallen en zelfs te dooden, dan alleen, wanneer de oer-drang tot zelfbehoud in het spel is. In de rechtspraak over de geheele wereld wordt het dooden van den even- mensch slechts dan alleen ongestraft gelaten, wanneer onherroepelijk is komen vast te staan en overtuigend bewezen is, dat de aangevallene niet anders kon handelen, wilde hij niet zelf gedood worden. De wet van het lijfsbehoud geldt dus onder personen overal. Deze wet nu, is volgens de Groot eveneens van kracht voor de staten onderling. Particuliere personen mogen elkaar niet zonder noodzaak aanvallen, staten ook niet. Maar het individu kan zijn twist zaak aan den rechter voorleggen, doch een rechtbank, uitgerust met absolute autoriteiten en bijbehoorende machts middelen, om zijn uitspraken te doen eerbiedigen, bestaat niet. Tot zoover kwam de Groot. En aan ons is het nu, de reeds door hem verkondigde waar heden uit te werken. We weten nu, op welke wijze het hoogste recht kan be naderd worden. Reeds zijn ideëen ge concipieerd voor een internationaal, een wereldgerechtshof. We hebben den Vol kenbond en het vurige verlangen, om permanenten vrede te scheppen. Uit dit kostbare materiaal moet toch een kostelijk gebouw op te richten zijn. En wanneer dit kostelijke gebouw van het hoogste recht eenmaal verrezen zal zijn, zal men de Groot eeren, als een der geeste lijke bouwmeesters ervan. Dr. F. C. Het beleid van Minister Rutgers - MinisterSchokkingen de Grotius- huldiging - De nieuwe koloniale politiek. Tot nog toe heeft men, om verschil lende redenen,' nog niet veel kunnen merken, van de wijze, waarop het nieuwe ministerie de landsaangelegenheden be handelt. De algemeen parlementaire rust periode was daarvan wei de hoofdoor zaak. Maar nu deze nagenoeg ten einde is en de nieuwe functionarissen metter daad van hun aanwezigheid blijk begin nen te geven, krijgt men de gelegenheid, zich een beeld te vormen van de te verwachten regeeringspolitiek. Een ty- peerende beslissing werd dezer dagen door minister Rutgers genomen. Het Comité voor de land- en tuinbouwfeesten te Purmerend had n.I. aan den minister vergunning gevraagd, om gebruik te maken van het sportterrein der H. B. S. op Zondag 6 Sept., voor sportdemon- straties. Nu had Minister de Visser de gewoonte, dergelijke vergunningen wel te verleenen, maar met het beding, dat op Zondag eerst om 1 uur begonnen mocht worden. Minister Rutgers schijnt echter besloten te zijn, de Zondagheili ging krachtiger door te voeren dan zijn voorganger, aangezien hij de gevraagde vergunning „tout court" geweigerd heeft. Dit is een precedent, dat door sport kringen als een aanwijzing wordt be schouwd, dat er op het punt van Sport wedstrijden op Zondag, waarbij officieele medewerking vereischt is, nog heel wat wrijwing te verwachten is. Hetgeen wel tot de noodige vragen aan den minister en interpellaties aanleiding zal kunnen geven. Ook minister Schokking heeft van zich doen hooren, al was uit het gesprokene geen tendenz voor zijn politiek te con- stateeren. Dat was bij de herdenking van de verschijning van Hugo de Groot's boek, De jure Belli ac pacis, nu 300 jaar geleden. De minister gaf als zijn meening te kennen, dat het feit, dat in dit werk op den eisch van het recht in de onder linge verhouding der volken gewezen wordt in zoodanigen vorm, dat hij voor practische toepassing vatbaar wordt voor gesteld, aan het boek van Grotius zijn groote en blijvende waarde geeft. Grotius heeft deze gedachte het eerst in concre- ten vorm in de menschheid ingebracht, waarom zijn werk met het volste recht baanbrekend mag worden genoemd. Op het gebied van onze koloniale politiek, die voor ons land van zoo groote BANKIERS BAARN SOEST BUSSUM CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING beteekenis is, in verband met de groote problemen, die daarmee samenhangen - defensie, belastingpolitiek in Indie enz. schijnen we, door het optreden van den nieuwen minister, den heer J. I. M. Weiter, een geheel nieuw tijdperk in te gaan. In parlementaire kringen heeft men hooge verwachtingen van dezen bewindsman, die in Indie bij wijze van spreken ge boren en getogen is en dus, mede in verband met zijn verschillende functies, die hij in ons Insulinde bekleedde, uit stekend op de hoogte is met Indische toestanden en koloniale aangelegenheden uit den allerlaatsten tijd. Men zal bij dezen minister dus geen gevaar loopen, dat theorie en praktijk met elkaar in strijd zullen komen, zooals bij minister de Graaff het geval soms was, als gevolg van het feit, dat deze laatste niet op de hoogte was van de sterk veranderde In dische toestanden. Want men moet niet uit het oog verliezen, dat Indie op het oogenblik een tijdperk van ontwikkeling doormaakt, waardoor de toestanden zich voortdurend wijzigen en de politieke omstandigheden zich steeds op andere wijze groepeeren. En dit weet de heer Weiter uit eigen ervaring. Reeds in vroe gere beschouwingen hebben wij de ver diensten van deF-minister van koloniën geschetst, die men in alle kringen ook die zijner politieke tegenstanders, als een buitengewoon bekwaam ambte naar waardeerde. Uit den aard der zaak, hebben wij bij de beoordeeling van de nieuw te verwachten regeeringspolitiek houvast gehad aan de personen der nieuwe ministers, die toch allen oude bekenden, hetzij uit vroegere ministeries, dan wel uit de kamer, waren. Bij mi nister Weiter is dit echter een ander geval. Over het algemeen heeft men de bewegingen van dezen Indischen politi cus hier in Holland slechts zeer terloops gevolgd. Uit de ons thans ter beschik king staande gegevens is het echter mogelijk, althans in groote lijnen, een beeld te geven van zijn politieke in zichten. Wat betreft de bestuurshervor- ming in Indie dan, was de heer Weiter oorspronkelijk een aanhanger van het federatieve stelsel, zooals dat door Rit- sema van Eek was gedacht. Ook de heer Colijn is een erkend voorstander van het federatieve stelsel, echter met dien verstande, dat hij in afwijking van de ideëen van Ritsema van Eek, de gedachte aan Nederlandsche overheer- sching niet op den voorgrond plaatst. Zoowel minister Weiter als minister Colijn, zijn van meening, dat het federalisme het best voor Indie geschikt in. Wel komen tot rust en worden gesterkt door Zenuwtabletten Buisje 75 ct. moet tot in afzienbaren tijd de Neder landsche heerschappij over Indie beves tigd blijven, maar toch moeten de auto nome bevoegdheden van Indie geleidelijk uitgebreid worden. Men verwacht van den nieuwen minister van koloniën dan ook reeds zeer spoedig wellicht reeds volgend jaar, in verband met- het feit, dat over twee jaar eerst de wet op de staatsherziening geheel in werking treedt belangrijke voorstellen tot wijziging en verheldering van de wet op de staatsherziening, opdat een scherp om lijnde vaststelling plaats vindt van de bevoegdheden van het opperbestuur en den Nederlandschen wetgever en die van de Indische regeering. Daarbij sluiten dan vanzelfsprekend bestuurshervor- mingsvoorstellen aan. Ook is minister Weiter. pen van het systeem, „lagé belastingen in Oostersche landen", zoodat de cultuur en industrieele onder nemingen in Indie gerust kunnen zijn en eerder op verlaging dan verhooging der belastingen kunnen rekenen. Ten slotte deelt minister Weiter de opinie van den heer Colijn omtrent de splitsing van de kosten der Indische en Nederlandsche defensie, zoodat men bij een nieuwe vlootwet de instelling van een eigen Indische marine verwacht, hetgeen tot aanzienlijke besparingen zal leiden. Uit dit alles blijkt wel, dat er voor „koloniën" een geheel nieuw tijdperk schijnt te zijn aangebroken, zoodat men de nieuwe parlementaire periode met meer dan ge wone belangstelling kan tegemoet zien. POLITICUS. Publicatiën BEKENDMAKING. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat volgens ont vangen schrijven van den Garnizoens commandant te Amersfoort op Dinsdag 8 September a.s. van 9 tot 11 uur na middags op de Leusderheide schiet oefeningen zullen worden gehouden. De Batterij zal zijn opgesteld in de lijn Reservoir Waterleiding, Stomperd, Pyramide van Austerlitz en pl.m. 800 Meter Z.O. van den straatweg naar Amersfoort, schootsrichting Z.O. De onveilige strook zal afgebakend zijn door roode vlaggen. Gedurende het schieten zal op de ijzeren uitkijkpost nabij het spoorweg kamp een nationale vlag geheschen zijn. De ingezetenen worden gewezen op het gevaar, eventueele niet gesprongen projectielen aan te raken of op te rapen. Soest, 2 September 1925. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFOORT. Bufgerliike Stand GEBOREN: Hermanus, zoon van J. v. d. Kamp en W. Broens. ONDERTROUWD: J. A. Beijer met E. Th. van Haag. GETROUWDA. M. L. H. Janssen met J. C. Baaij. OVERLEDEN: G. J. Ossendrijver,zoon van J. ossendrijver en M. v. d. Louw (5 weken) J. C. G. Scholl, oud 73 jaar, d. van J. C. Scholl en K. Schneider. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 26 AUG. TOT 2 SEPT. 1925. Wed. D. J. van Rijn, Waldeck Pyr- montlaan 23 van Amsterdam S. P. de Roode, Julianastraat 67 van Alphen a.d. Rijn G. P. van der Zwan, Os- sendamweg 8 van 's Gravenhage. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 26 AUG. TOT 2 SEPT. 1925. W. J. Lorenz naar Amsterdam, Ege lantierstraat i5 J. Lafebre met gezin naar Leusden, Arnhemscheweg D 14 Th. Otten naar Angerlo, bij ouders C. M. Kaper-Goenee n. Zeist, Drie-- bergscheweg 24 W. H. Haselager haar Abcoude-Baambrugge, Pastorie J. van Staveren naar Zeist, Drieberg- schestraat 24 E. J. C. van Staveren- Land, naar idem A. J. Verkerk naar Amersfoort, Pensionaat „St. Louis" G. van Keiden met gezin, naar Rotter dam, Beukelsdijk 120 Wed. F. H. van Aken naar Naarden, Huize Wije Bliek. NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Billijke cond. - Moderne meth. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur of schriftel. aanm. 3ËMESNTËR1AAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 25 Augustus 1925, des voormiddags 10 uur. Middagzitting van half twee tot kwart na zes. Voorzitterde Burgemeester. Alle leden, behalve Mevr. Droste, aanwezig. Deze zitting die tamelijk roezemoezig was kenmerkte zich meermalen ook door onderling wantrouwen en geheim zinnigheden. Eenige malen moest het publiek weg om den Voorzitter in de gelegenheid te stellen door geheime ophelderingen stormen te bezweren. Iets, wat Z.E. Achtb. wonderbaarlijk scheen te geluk ken, want bij heropening bleek er dan géén vuiltje meer aan de lucht te zijn. In behandeling komt 17. Adres van J. van Raaij te Soest- duinen verzoekende uitbreiding van het maximum-aantal te verleenen vergun ningen ingevolge de Drankwet. Bedoeling van adressant is natuurlijk hem er een te geven. B. en W. met het oog op het wettelijk adntal hebben in dit geval geen bezwaar, mits als gebleken is dat van alle op de lijst staande aanvragen om vergun ning afstand is gedaan, ten behoeve van adressant. J)e heer Besselsen las niet zooveel b\»zonders in het advies. Spr.'s stand- is bekend hoe minder vergunnin- ö6iCtTïortavei'gu.i..c-.;5o« wil Spr. zooveel mogelijk gecentraliseerd houden in verband met politietoezicht. Spr. wil ook een en ander duidelijker vastgelegd zien, op dat adressanten die in eene zitting hun zin niet krijgen, de gelegenheid wordt ontnomen later op nieuw te adresseeren de kans derhalve niet meer bestaan kan dat een volgende raadsvergadering bij slechtere bezetting toestaat, wat een voltallige weigerde. Spr. zal tegen stemmen. De heer Endendijk staat op't zelfde standpunt. Spr. verwacht voorstellen tot verlaging, niet tot uitbreiding. Dit mankeerde er nog aan, merkt Spr. op. De heer Scheffer zegt, dat zijn opinie in deze ook bekend is matig gebruik. Spr. is niet zoo scherp gekant tegen deze verleening van een vergunning in een omtrek waar verkeer is en dergelijke zaken niet zijn. Mr. van Doorne, hoewel ook niet bepaald voor uitbreiding zijnde, heeft geen bezwaar tegen gelegenheden waar men een behoorlijke borrel kan koopen en is voor deze aanvrage wel te vinden. Het betreft hier een ordentelijke gele genheid, waar zeker geen onregelmatig heden zullen plaats vinden. De heer van Eek die 'n vorige maal er tegen was is thans van zienswijze verandert. Hoewel geen gebruiker meent hij dat tegen 'n vergunning in dit ge deelte van Soest geen te ernstig bezwaar kan zijn, te meer daar B. en W. voor waarden stelden. De heer Hilhorst is ook van zienswijze verandert. Het aantal vergunningen werd 5 jaar geleden vastgelegd, maar inmiddels heeft de gemeente zich uit gebreid en is in zielental gestegen. Juist op dit punt, aan een grooten verkeersweg,"is aan dergelijke inrichting wel behoefte. De Voorzitter meent, dat, de zaak van alle kanten bekeken is en gaat tot stemming over. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen, met de stemmen der heeren Besselsen, Foeken, Enden dijk en Rietveld tegen. 18. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van J. Flapper en van de Middenstandsvereeni- ging alhier, verzoekende wijziging der verordening op de winkelsluiting. B. en W. gaan op het verzoek in wel niet zooals adressanten dat wensch- ten, en stellen voor sluiting der zaken om 9 uur n.m., zomer en winter. De heer van Eek betwijfelt of dit advies bevredigen zal. Waarom niet bijv. zomers om 9 uur, 's winters 8V2 uur sluiten. Spr. heeft winkeliers gesproken. Deze verklaarde dat de zaak dan lang genoeg open is geweest. Als de klanten weten dat op zekeren tijd gesloten wordt, houden zij hiermede rekening. Tegen een langer open zijn van Sigaren- KERKDWARSSTRAAT 15 DAGELIJKS GEOPEND BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSCHE BR AND-INBRAAK VRIJE KLUIS zaken, mits hoofdbedrijf zal Spr. zich niet verzetten, wel tegen prutszaken die sigarenverkoop als bijzaak hebben en misschien een honderd sigaren per maand verkoopen. Dergelijke menschen plagen zich zelf en zouden bij uniforme sluiting gebaat zijn. ïn groote steden worden sommige zaken wel om 6 uur gesloten. En dat gaat ook goed, volgens Spr. De heer De Koning geloovende dat officieele vaststelling op papier er scher per zal uitzien dan de practijk leeren zal herinnert er nog eens aan dat hij tegen dwang is. De arbeidswet waakt al voldoende tegen wantoestanden voor personeel enz. Men late thans den winkelier verder vrij in zijn doen en latenom dezen tegen zich zelf te be schermen meent Spr., dat hier niet te pas komt. De menschen doen een poging om hun inkomen te vergrooten als zij lang willen openblijven. De heer van Eek haalt er de zaken van de groote steden bij, maar deze vergelijking gaat voor Soest toch niet op, waar betrek kelijk weinig zaken met personeel zijn. Spr. lacht een weinig om al die principes, ook om dit principe, om den winkelier tegen zich zelve te beschermen. Het mag aardig zijn. Veel principes worden er gemaakt, doch, of er veel zijn, schijnt Spr. te betwijfelen. De heer Scheffer kan den heer De Koning wel begrijpen, maar kan uit ervaring hem vertellen, dat hetonnoodig is de winkels langer open te houden dan de voorgestelde uren. Spr. heeft winkeliers van plaatsen gesproken waar officieele winkelsluiting was en deze hadden hem verzekerd, dat zij die eerst sterk tegen waren, nadat zij zich hadden aangepast aan den toestand, 't nog niet goed begrepen, zoo lang geslapen te kunnen hebben. Spr. is 't eens met de opmerking van den heer van Eek die in het voorstel een teruggaan zag, en wil niet langer 'df" ft. ^ryor.1. (...•v--* De menschen zullen er geen schade door lijden. HEEREN- EN DAMBS- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. 169 Ruime voorraad Regenjassen Den heer Foeken hebben de stukken van B. en W. een eigenaardigen indruk gegeven. De Middenstands-Vereeniging wees er op dat hier 7 maanden de zaken om 8 uur dicht gingen en 5 maanden om 9 uur, en vroeg geef ons het uniforme sluitingsuur van 8, want een later uur geeft niets. De kwestie van voorstander of geheele afschaffing ligt er buiten, nu maanden lang een eerste rekwest en sedert kort een tweede rekwest op praeadvies wachtten. Twee leden valt het advies en voorstel tegen, ten eerste wegens totaal gebrek aan argumentatie ten tweede, omdat uit het voorstel van B. en W. een geest spreekt die Spr. voor de Middenstanders jammer vindt. Inplaats van wat zij vragen, wil men die 7 maanden ook 1 uur later de zaken openlaten. Spr. wijst er dan op dat in de vergadering der Middenstands-Ver. op 1 na, allen voor 8 uur sluiting waren en op de meerdere kosten door verlich ting en langere verwarming waartoe thans de winkelier zullen worden ge dwongen, geeft den heer Besselsen gelijk die zeide dat sommige winkeliers tegen zich zeiven beschermd moeten worden, en meent dat het de plicht van den gemeenteraad is mede te werken opdat de geestelijke en moreele zorgen voor het gezinsleven niet verwaarloosd worden, want er zijn winkeliers die altijd maar door willen ploeteren. Spr. heeft daarom een tegen voorstel n.1. uniforme sluitingsuur, (8 uur n.m.) met uitzondering van een enkelen groep (zooals Sigarenwinkels en Banketzaken) evenwel deze sluiting niet geldende voor Zaterdagen, Woensdag voor He melvaartsdag, 1724 Dec., de weken voor Paschen en Pinksteren en den laatsten dag van het jaar, niet vallende op Zondag. De heer v. d. Breemer die voor een voorstel is dat èn winkelier èn publiek dient betoogt dat door den winkelier vrij te laten, de winkelier en het publiek gediend worden. En al zou een later uur niets geven, laat ieder vrij in het sluiten zijner zaak, meent Spr. Mr. van Doorne wil de heer De Koning niet vooruit loopen op de argumenten, welke deze wel tegen het aangevoerde zal doen hooren, maar Spr. heeft ook iets op te merken ook zijn principe is de menschen vrij te laten. Winkelsluiting werkt smokkelen in de handmenschen die willen verkoopen, verkoopen toch. Hier zijn de zaken toch heel anders, zegt Spr. dan in grootere steden. Bijv. in zaken zooals van 'n firma Jamin met een 50 man personeel, daar zou al of niet sluiting invloed op het gezinsleven kunnen hebben, door welke geestelijke en sociale overweginge.'-rtnede de heer Foeken voor officieele sluiting is. Ook heeft z.i. de winkelier hier geen strop door later open zijn, zooals gezegd wordt door onnoodige verlichting of verwarming. Gedurende het branden van een licht bestaat de kans tot verkoopen en ver warming eischen vele artikelen. Spr. verzet zich tegen al die beperkingen die men den menschen wil opleggen. Zij moeten vrij blijven, de raad zit niet slechts om de belangen van Midden- standsvereenigingen te behartigen, maar ook die van het overige publiek, in het belang van de geheele gemeente. De heer Scheffer zegt dat het publiek spoedig went aan een sluitingsuur en wat voor den winkelier geldt, geldt ook voor het personeel. De Voorzitter wijst op het verschil van inzicht bij de raadsleden. De een is voor afschaffing, een ander wenscht het sluitingsuur zelfs te vervroegen. Bij den winkelstand is 't ook zoo. Een ingesteld onderzoek wees uit dat 2/s voor officieele sluiting 1/s beslist tegen was en daarom vinden B. en W. 't eenigszins moeilijk dwingende bepalin gen te maken. Een derde derhalve een dwang op te leggen gaat niet aanzoo rooskleurig is de winkelstand hier niet. Spr. meent ook, dat er te veel naar de groote steden wordt gelet, met hare zaken met veel personeel. Hier is 't toch heel anders. Door de uitgestrekt heid der straten is het debiet veler zaken niet groot en kunnen vele van deze gedreven worden door den man of de vrouw, 's Avonds zit men rustig in de huiskamer, en gaat het belletje, wel dan gaat óf de man óf de vrouw, óf het kind en helpt even. B. en W. meenden dus met dit sluitingsuur te moeten komen, maar kunnen ook wel met 'n afschaffing van 'n officieel uur medegaan. De heer Hilhorst voelt zoowel voor het een als voor het ander. - t VQilo>Jp'lön Hni>n fWiraliilfc De neer Hilhorst zou de siumnjsuren daarom maar willen laten zooals 't was, terwille van dat derde deelde andere hebben door den zomertijd al een uur vroegere sluiting. De heer Besselsen geeft te kennen, dat men om de zaak heen gaat draaien, het gaat om het tijdstip. Een groep winkeliers vraagt wat, het gaat om het belang der bevolking, de zaak is te ver gedreven om ze nu maar te laten zooals het was. De Voorzitter zegt dat er thans drie voorstellen zijn, een voorstel B. en W. een voorstel Foeken en een van Hilhorst. De heer Van Eek verduidelijkt en wijzigt eenigszins zijn voorstel, waar voor Weth. Van Elten veel voelt en dat nu luidt om 8 uur sluiting, met uitzondering voor Sigarenwinkeliers, (hoofdbedrijf) en banketbakkers. De Voorzitter noemt een beoordee ling van hoofd- of geen hoofdbedrijf moeilijk. Vele leden zien voetangels en klemmen, zooals de heer Foeken op merkte. Weth. v. d. Berg merkt op, wat reeds door hem in het College van B. en W. was opgemerkt, dat de enquête niet juist was. Spr. heeft gehoord van en Vs> maar Spr. zou gaarne weten het aantal leden dezer Middenst.-Vereen. en van het aantal op de bedoelde ver gadering aanwezig. Uit het antwoord blijkt, dat nog niet de helft aanwezig was en van dit aantal was er dan voor de sluiting. Weth. v. d. Berg: daar hebt je'tal. Zoolang een euquête derhalve niet den algemeenen winkelstand omvat, keurt Spr. het doen van een uitspraak of het nemen van 'n besluit in deze af. De heer Endendijk schijnt door deze redeneering te twijfelen en wenscht met den heer Hilhorst de zaak maar te laten zooals zij is. De heer Foeken constateert dat het debat buiten het verzoek omgaat. Nu de meeningen zoo verdeeld zijn wil hij zijn voorstel niet wagen aan een stem ming. Hij sluit zich bij het voorstel Hilhorst aan en zal het zijne intrekken als de door hem genoemde uitzonde ringstijden daarbij opgenomen worden. Veel wordt er nog heen en weer ge sproken, niet altijd even duidelijk, ten slotte komt het voorstel van B. en W., aangevuld met den wensch v. d. heer Van Eek i.c. sigarenhandelaars en banket bakkers in stemming, maar wordt af gestemd. Een volgend voorstel, n.1. van den heer Hilhorstlaten als het is met de uitzonderingenbepalingen van den heer Foeken n.1. het later open mogen zijn op Zaterdag, op den Woensdag voor Hemelvaartsdag, op 17—24 Dec., in de weken voor Paschen en Pinksteren en op 31 Dec., niet vallende op 'n Zon dag wordt aangenomen. Voor stemden de heeren Foeken, Endendijk, Rietveld, Scheffer, Hilhorst, v. d. Breemer en Besselsen. De heer Van Eek ziet in het genomen besluit een verlenging. 19. Als voor op het adres van be woners van den Heeten Akkerweg, verzoekende verbetering van dien weg. De heer Besselsen bepleit verbetering Toestand is daar desolaat.

Soester Courant | 1925 | | pagina 1