D. F. VOIGT CORRY LUYT Piano Leerares Groote soneering FMTIKELBl Woningbureau P. MAN UitgaveG, J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Teiefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A, BENNING Luw) Kantoor-artikelen, Prenten- en Moeken, Luxe noozen postpapier. P. C. W. FOEKEN DEKENS KAPOK Steenhofstr.5-Tel.S45 TH.B. SUKKEL-SOESTDIJK WINTERAVOND-LESSEN STOOM WASSCHERIJ EN STRIJKINR1CMT1NG 2e Jaargang No. 37 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 11 September 192S SOEm riMBMD Redactie-Adres te SoestC. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN. Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Baarn, Spoorstraat en Laanstraat, Tel. 420 Soest, F. C. Kuijperstr. Tel, 56 RUIME SORTEERING IN: Specialiteit in SPEELGOED gewone mestvorken wordt het vuil op een Ja- cobslooper geworpen, die het naar de kipwagen tjes brengt, welke door een simpel veldspoor- Iocomotiefje worden voortgetrokken. Bij de losplaats bevindt zich ook het grootste faeca- liënreservoir van Europa. Het kan 118.000 H.L. bevatten. De te Antwerpen niet verkochte fae- caliën worden daarheen per schip vervoerd en uit het schip in het overdekte reservoir ge pompt. Het reservoir is hellend gemaakt, zoo dat de schipper of de boer die wat van den voorraad komt koopen, zijn vervoermiddel maar onder een kraan heeft te zetten en de kraan open te draaien. Men betaalt er voor 12 frs. per kubieke meter. De rest gebruikt de heer Lacroix dankbaar om zijn weilanden er een beetje mee te begieren. Men onderscheidt vette en magere mest. On der de eerste verstaat de heer Lacroix den afval Bezoek van H. M. Koningin Moeder aan de Parkherstellingsoorden in het Oosterpark te Amsterdam. H. M. spreekt de zieken toe. ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN II. Naar hetgeen ons door ooggetuigen is mede gedeeld, zijn te Brecht bij Antwerpen buiten gewone resultaten bereikt met de vruchtabar- making door middel van huisvuil, van de woes te gronden in de Peel. Zelf waren wij daartoe nog niet in de ge- JpopnhpG-J stellen onstoch koor.een en ander "te gaan zien. Wat ons werd medege deeld, lijkt haast onmogelijk, te mooi bijna. In ons vorig artikel zegden wij toe over de cultures te Brecht een en ander mede te deelen. In het avondblad van 10 Juli van „Het Va derland", vinden wij een verslag van een uit gezocht gezelschap deskundigen op het gebied van bodem-cultuur. De personen gingen te Brecht zien in verband met de opgeschorte voorstellen in den Haagschen Gemeenteraad en wat zij vertellen, is inderdaad de moeite van het lezen waard. Om een juist denkbeeld te krijgen van de be reikte resultaten, nemen wij een deel van dit verslag over en hopen dan in een slotartikel nog eenige nadere beschouwing te geven. „Een onvergetelijke dag in Brecht". Wij zijn eens in Brecht gaan kijken, waar de heide ligt, waarop de stad Antwerpen den af val van haar afval brengt. Het gezelschap, waarmee wij de Antwerpsche vuilbemesting bezichtigden, geeft nog een bij zondere beteekenis aan het bezoek. Er waren toch bij Dr. W, H. Bloemendaal, waarnemend hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te Arn hem, Dr. A. H. v. d. Velde, inspecteur van de Volksgezondheid te Breda, de heer Van Maanen, adjunct-directeur der Ned. Heidemaat schappij en de heer G. Bosch, een van de hoofd krachten van de in wording zijnde maatschap pij, die al het Haagsche vuil wil afnemen, want terloops zij nog even opgemerkt, dat de ver brandingsovens niet eens alle vuil kunnen ver branden. Amsterdam kan maar 2/3 van haar vuil ten vure doemen, a>I beschikt de stad over de modernste ovens van Europa. In één dag kan de Raad gemakkelijk het heele bedrijf in Brecht zien. Een goede ver binding is 8.49 uit Den Haag naar Breda, vanwaar men per tuf in anderhalf uur den af stand van 40 K.M. aflegt; anderhalf uur, omdat de weg naar de grens abominabel, een schande voor ons land is. Wat onderhouden de Belgen hun wegen een stuk beter. In drie tot vier uur kan men alles op zijn gemak zien. De lunch op Belgisch gebied is heel goedkoop. Tegen tien, elf uur kan men weer bij moeder-de- vrouw terug zijn. Wij kunnen een dergelijke excursie niet genoeg aanraden, want zij zal den verstoksten vuilverbrander bekeeren. Onze directeur van Gemeentewerken is er ook geweest en wij hoorden van den directeur te Brecht, den zeer bereidwilligen heer Jules Lacroix, dat de heer De Groot zijn bewonde ring over Brecht niet verborgen had. Hij stond dan ook paf, toen hij hoorde, wat er in het Rapport van den directeur over de Brechtsche vuilverbranding gezegd is. De heer Lacroix ver zuchtte „oei, oei" en wij moeten eerlijk er kennen, dat we de tegenspraak niet best be grijpen. Maar ter zake. Antwerpen heeft een zeer bij zonder vuilbedrijf. De stad verkoopt ter plaat se haar afval aan boeren en opkoopers en al leen het onverkoopbare, dus afval van afval, wordt naar Brecht gezonden. Brecht ligt 24 K.M. van Antwerpen, midderi in dorre, zeer onvruchtbare heide. Het vuilvervoer gaat over water. Het terrein, dat Antwerpen daar heeft, is 160 H.A. groot, waarvan thans 100 H.A. in cultuur is gebracht, gedurende een kwart eeuw onge veer. Het bemestingsbedrijf is gemeentelijk. De heer Lacroix werkt daar, kantoorpersoneel in begrepen, met 24 man. Het bedrijf is vrij primitief ingericht. De schepen brengen het vuil aan de losplaats. Met waarin nog wat stroo, lappen, papier, rioolvuil enz. zit; de magere bestaat enkel uit straat- vuil (onverbrandbaar), asch en sintels. Brecht moet voor het overgrootste deel met de kaat ste mest zich tevreden stellen. Men onthoude dit bij hetgeen verder volgt, goed. Welnu, wat wij in Brecht hebben gezien, overtrof onze stoutste voorstelling omtrent de vruchtbaarheid van stadsvuil verre en verre en wij beamen geheel, wat de heer Van Maanen en de-gezondheidsinspecteur zeiden: Wie Brecht niet gezien heeft, kan zich eenvoudig geen voor stelling van de beteekenis van het stadsvuil voor bemesting maken. Wij stonden paf en nu wij, terugggekeerd, alles nog eens kalm overdenken, wordt het wonder steeds grooter. Want Brecht is een wonder. Het stadsvuil heeft daar zeer dorre, gedeeltelijk zelfs stuivende, heide omgetooverd in vette weilanden met zwaar vee, in hooilan den met 3 sneden in het seizoen, in grienden, zoo welig en frisch, dat men zich in het wa terrijkst deel van Holland's laagland zou wanen, in welige akkers met bieten en aardappelen, in boomgaarden met vruchtboomen, in kwee- kerijen met sierboomen en vruchtboomen en een kleurige, geurige bloemenschat van een paradijsachtig voorkomen. Parken en plantsoe nen van Antwerpen worden uit Brecht be plant. Brecht levert haver en klaver voor de paarden van de Antwerpsche reiniging. Brecht is in den oorlog een rijke voedings bron voor de stad geweest. Het leverde toen o.a. 3.000.000 K.G. aardappelen. En toch ligt deze heide 32 M. boven den zeespiegel en 21/2 tot 3 M. boven het niveau van het water in het kanaal, dat het dorpje met Antwerpen ver bindt. Brecht heeft geen ons kunstmest in zijn grond ontvangen, enkel afval van afval en een beetje van de resten in den enormen faecaliën- kuil. Zelden, zeer zelden, we gelooven eigen lijk nooit, hebben we een cultuurland van 100 H.A. er zoo frisch, zoo weelderig, zoo sprook jesachtig vruchtbaar bij zien liggen. Het wordt nog wondelijker. We zagen een stuk weiland en verwonderden ons over de trappen, welke er in gemaakt waren. Dat is een mestreservoir, legde de heer Lacroix uit. De mestlaag daar was al van 1898 ongeveer. Er lag een goeden meter dikke vuillaag. In den oorlog hebben we de laag afgegraven en deze hectare uitgespreid over 7 hectare heide, er da delijk in gepoot en 30.000 K.G. aardappelen per H.A. gemaakt. Toen hebben we de onderste laag, welke nog niet verteerd was, geploegd en er weer gras in gezaaid en dit allerfeinste weitje gekregen. Het weiland daarnaast, ging hij voort, heeft in 15 jaar geen schopje mest meer gehad. Zoo hebben we geleerd, dat men de laag niet te dik moet maken, omdat het onderste vuil dan onvoldoende verteert. In den oorlogstijd heeft men te Brecht op verschillende plaatsen dergelijke reservoirs be nut om in een hand-omdraaien vruchtbare ak kers te krijgen. Men zoiu het goed op des straat kunnen uitspreiden en bezaaien en het zou rijke vrucht opleveren. Men maakt te Brecht gemiddeld 100.000 K.G. voerbieten per H.A. Met den afvoer zit men nooit verlegen. Van heinde en ver komen de boeren ze halen. Ze delven ze zelf. Men teelt er suiker met een gehalte van 1518, dus niets onder onze kleigronden. Daar de streek zeer afgelegen is, wordt de mest veelal niet eens onder een laagje zand be dolven. Van stank hebben we, behalve bij de losplaatsen, niets of weinig gemerkt. Manufacturen - Van Weedestr. 34 BEOOEN MATRASSEN LEDIKANTEN SPREIEN Gedurende de maand SEPTEMBER aan bieding van een partij Wollen, Gewatteer de en Molton DEKENS tegen SPECI ALE PRIJZEN. De glorie van Brecht is echter de boom- en bloemkweekerij. Ze is 12 H.A. groot. Haar ge schiedenis luidt als volgt: 23 jaar geleden wierp men een laag van 45 c.M. slechte mest op de hei. Men zaaide er drie jaar voederbiet, daarna vier tot vijf jaar gras. Toen werd de grond 80 c.M. diep omgespit en beplant met boomen enz. Dit geschiedde in 1910 en sinsdien is er geen schepje mest meer op gekomen. De heer Lacroix zal er dit najaar weer wat mest op brengen. Deze kweekerij is één lusthof met breede lanen, prachtige boomen, allerlei sierheesters en één panorama van frissche, geurige, weel derige kas- en andere bloemen, rozen, enz. enz. Men weet gewoon niet wat men ziet. Ons heele gezelschap wist dar ook geen andere conclusie, dan dat stadsvuil, zelfs het mager ste, de beste meststof der'wereld moet zijn. Wij zeiden in het begin, dat het lossen van het vuil ons primitief leek en voor de lossers niet gezond, maar de direc'eur verzekerde ons, dat hij nog nooit hij is _,r sinds 1913 een door dit werk ziek gewo den arbeider heeft gehad. Goud zou ik verdienen, ei de heer Lacroix, als het geen gemeentebdrU was. Dadelijk wil ik alles, het heele bedrijf van Antwerpen, over nemen Nadat wij Brecht hebben gezien we hiel den ons tot dusver zorgvuldig alleen op het terrein van de vuilbemesting verklaren wij vuilverbranding tot een oeconomische misdaad en wij maken ons sterk, dat, als alle groote steden van Nederland hun vuil aan de woeste gronden afstaan, ons land in zeer korten tijd en voor heel weinig geld een grooter aanwinst aan vruchtbaren grond krijgt dan de droogma king der Zuiderzee ons kan opleveren. Zeker, er is en er blijft; de vervoerkvvestie, maar deze is_.er. enkel eu-£jeen om op te los sen en niet om ae beste trieststor die er be staat, te verbranden. Brussel we hoorden het van den heer Lacroix heeft thans ook, na millioenen te hebben verspild, haar vuilverbranding stopgezet. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuwev-eg 113 - Soest KERKBERICHTEN DROGIST. Gediplomeerd Opticien, Burgemeester Grothestraat 28, Soestdijk. Eerste Soester Electrische Brillenslijperij SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Voorra. 10.30 uur (Spoorstraat) Ds. W. v. Lim- burgh van Amsterdam. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. De Geus van Zaandam. Nam. 6 uur Ds. De Geus. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. Ingbersen van Nijkerk. Nam. 6 uur Ds. Post van Bunschoten. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H, Mis en te lO'/g uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Vm. 10 en nm, 6 uur Godsdienstoefening. Donderdagavond 7 uur Ds. Bijleveld, Haarlem. Geref. Bond. Voorm. 10 uur den Eerw. Heer P. v. Ginkel. Nam. 6 uur Ds. Pop van Nijkerk. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymu. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Voorm. 10.30 uur Ds. H. H. Dorgelo, Kuilenburg. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, HotelEemland, ingang Korte Brinkwcg. Voorm. 10.30 uur Ds. J. Kooy van Amsterdam. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur, in de Chr. School, Ds. J. A. Radix. KRONIEK VAN DE WEEK Words-words. Eén, wiens lamp je uitging. Mosoel Engeland Turkije Petroleum. De kool en de geit. De oude beproefde methode. De vergaderingen van den Volkenbond zijn te Geneve wederom aangevangen. Een vloed van welsprekendheid is over de toehoorders uitgestort en als de wereldvrede kon komen door schoone woorden en lofzangen op den vrede, we zouden zeggen, dan is die wereld vrede nu niet verre meer. U zegt? Hij is ver der dan ooit. Lang is er georeerd: „Als de vol kenbond er maar eenmaal is". Als alle volken dien bond maar erkennen. Als ze de besluiten allen maar eerbiedigen, dano, jawel; als dan Maar hoor nu wat Painlevé, de Fran- sche minister-president heeft gezegd. De groot ste, diepste oorzaak van oorlogen in het ver leden is volgens hem het wantrouwen, dat de volkeren, wegens onvoldoende kennis van el kander hadden. De staatslieden, zeide Painle vé, kunnen nog zoo fraaie artikelen op papier zetten, de wereldvrede kan door nog zoo prach tige verdragen gewaarborgd schijnen, indien er niet komt de noodzakelijke „nieuwe internatio nale moraliteit", die de ware grondslag dier vredesregelingen zijn moet, dan zullen wij steeds het gevaar loopen van een nieuwe wereld-cata- strophe. Werkt dus aan de schepping van die nieuwe internationale atmosfeer, dan zullen de formules voor de vredeswaarborg stellig gevon den worden. Reeds zooveel is er bereikt, op het gebied van vliegen, dat vroeger voor onmogelijk werd gehouden en de macht van de weten schap is groot en heeft reeds zoo menigen on- gedachten vooruitgang weten te verwekken, zoo dat ik niet twijfel of de deskundigen zullen de juiste formule vinden voor den blijvenden vre de". De moraliteit deugt dus nog niet, 't beste is de menschen nog maar wat te beschaven, 't Eenige is, dat juist de meest en hoogst be schaafden, die althans dit voor zich zelf op- eischen, veelszins de drijvers tot oorlog zijn en dat juist onder diegenen, die dan onbeschaafd zouden zijn, de meeste klappen vallen. Want juist de zoogenaamde diplomaten zijn het in den laatsten oorlog geweest, die wantrouwen bezaten jegens elkander en dat al maar uitzaai den over de pers en de bevolking, tot er ten laatste geen andere uitweg meer was, om hun gekrenkt prestige te redden, dan een wereld oorlog. En dan moet je juist die heeren hooren over een andere moraliteit van het volk words- words, zegt de Engelschman. En de nuchtere Hollander zegt: „Kijk naar je eigen". Maar de H. Schrift zegt: Zij hebben Mijn woord ver worpen, wat wijsheid zouden ze hebben? Ook één die de wijsheid in pacht had en nog een flinke dosis brutaliteit er bij, was Viviani, gewezen Fransch minister-president. Dat was de man, die zich berucht maakte door de uit spraak: „dat hij de lichten des Hemels had uitgedoofd". Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen De lichten des Hemels schijnen nog en die niet stekeblind is, kan dat zien, maar het ver meende licht van Viviani, dat is gedoofd, hij is dood. ,De dood van Viviani beteekent voor de Fransche politiek geen verlies", schrijft de cor respondent van de N. R. C. Ah zoo, z'n lampje was dus feitelijk al uit, 't walmde alleen nog maar een beetje. Een van de neteligste kwesties, die de Vol kenbond te behandelen heeft is de kwestie Mo soel. Mosoel is een landstreek in Azië, die tijde lijk door den Volkenbond onder Engelsch toe zicht is geplaatst. Dit is gebeurd, toen Tur kije als het ware gedwongen was, het traktaat van Sevres te onderteekenen. Inmiddels gooi de Kemal Pashja de heele Turksche rotnmel- winkel ondersteboven, greep de macht en be vestigde die zoo stevig mogelijk. Hij wist het zoover te brengen bij de groote mogendheden, dat het traktaat van Sevres herroepen werd en toen betwistte hij de geldigheid van het in be zit nemen (tijdelijk) van Mosoel door Enge land. Hij richtte vertoogen tot de Engelsche regeering, dat de Engelsche troepen maar zoo spoedig mogelijk uit Mosoel hadden te ver dwijnen. Engeland van zijn kant, beriep zich op het mandaat, dat het van den Volkenbond had gekregen en nog niet herroepen was. Inmid dels werden er in Mosoel steenkolen gevonden en andere delfstoffen en.... er werden een paar spuitende petroleumbronnen aangeboord, 't Ge volg is geweest van een en ander, dat Enge land een breed betoog tot den Volkenbond heeft gericht, waarin het de noodzakelijkheid bepleit, dat het nog 25 jaar in naam van den Volkenbond Mosoel regeeren wil. Het acht dit het allerbeste voor de welvaart en de ont wikkeling der bewoners van Mosoel. Maar het wil zich onderwerpen aan de uitspraak van den Volkenbond. En die zal Engeland niet gaarne voot het hoofd stootenDe kool en de geit. Voor het bespreken van de kwestie Mosoel is een aparte commissie benoemd, die de zaak in een onderonsje voor elkaar tracht te brengen. Van uit Geneve heet dat: „de oude beproefde methode". Dan zitten de heeren gezellig onder een glaasje wijn enz. en ze boomen over de hoogste belangen en rechten van de volkeren, even als wij, gewone menschen, waarvan de moraliteit nog iets gewijzigd dient te worden, BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 LEERAARM.0. TEEKENEN Hand-, Lijn- en Decoratief-Teekenen. Club- en Privaatlessen. Aanmelding voor 1 Oct. Dinsdags en Vrijdags van 6-8 uur. nam. EEN OER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. over wat asters en viooltjes praten. En de heeren zetten zich met een glas wijn in de hand schrap tegen de belagers van dit volk van Mosoel en ze verdedigen beiden de groote be langen, die hun land heeft bij het bezit van Mosoel, natuurlijk in de eerste plaats geestelijke belangen, over petroleum wordt zoo weinig mogelijk gesproken. Maar 't staat te bezien, of de volledige vol kenbond-vergadering tot een besluit en beslis sing in deze kwestie zal kunnen komen zonder wijn, als die kleine commissie er niet in slaagt met een glas wijn, tot een vredelievende over eenstemming te geraken. Wat zal er dan ge beuren? De oude beproefde methode volgen? Nota's, ultimatums, oorlogschepen, troepen enz.? Ik weet van een andere beproefde methode, maar ik geef toe, dat deze werd toegepast door een „wijs" koning. Salomo onderhandelde over het zenden van cederen van den Libanon, maar hij praatte niet en hij dacht er ook niet aan om de Libanon in bezit te nemen. Hij onder handelde met Ofir, om hem goud te verkoo- pen en te verschepen, maar hij nam Ofir niet 'n bezit en hij stuurde p-een ip<?er. zooals .een ander land in latere „beschaafde" tijden deed, om het goud van Transvaal te bezitten. Ja, mijn heer Painlevé, met de moraliteit is Tiet nog niet heelemaal in orde, maar kijk gelijk die beproefde methodes ook nog eens na. Gz; De nieuwe stand van de vereeniging „Nederland in den vreemde", waarmede Europa wordt af gereisd, om het buitenland te toonen, wat ons land op Industrie- en Landbouwgebied pro duceert. TUINBOUW Red. J. Kraaijenbrink, Julianalaan 16, Soestdijk. De Ricinus communis als sierplant. Bovengenoemde plant, ook wel de wonder olie-plant genoemd en welke in warme landen veelvuldig verbouwd wordt tot winning van de oliehoudende zaden, een groot percentage vet tige olie bevattende, welke olie onder de bena ming van wonderolie in de geneeskunde veel vuldig gebruikt wordt en om hare gunstige werking in vele gevallen bekend, is ook uit andere hoofde nog een plant met wondere eigenschappen. Er zijn namelijk maar weinig planten, die op onzen bodem in den kor ten zomertijd zulk een groeikracht ten toon spreiden, welke, in gunstige omstandigheden, aan de plant in één zomer het aanzien geeft van een jongen boom met stevige hoofdstengel en zijstengels, welke allen bezet zijn met groo te handvormige bladeren. Komen echter de nachtvorsten, dan is de plant spoedig bezwe ken. In tropische landen is de Ricinus communis meerjarig en kan dan dikwijls een hoogte be reiken van 10 tot 13 Meter met een stam- dikte tot 40 c.M. In Zuid-Europa wordt de plant nog/ ongeveer 2 a 3 jaar oud en bereikt er een hoogte van 3 tot 5 Meter. Bij ons te lande is ze echter slechts éénjarig en bereikt dan ook geen meerdere hoogte dan 11/2 tot 21 /2

Soester Courant | 1925 | | pagina 1