Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. STRIJKER'S Brandstoffenhandel Pianoieerares La Porte Co T DEPOSITO'S Fotografie Atelier VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Het feest van de hoofdstad ü- vaira SCinderen PUROL :VAN DIJK's MEUBEL-TRANSPORT ALLE BANKZAKEN w. P. J. VENEMA ..MODERN" Hoestsiropen voor Kinderen No. 38 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Dertiende Jaargang Zaterdag 18 Sept. 1925 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. KASSIERS JULIANAPLEIH 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS Aan d' Amstel en 't IJ Oaar doet zich heerlijk oope Zij, die als Keizerin, De kroon draagt van Europe. Deze woorden van Vondel komen ons onwillekeurig in de gedachte, wanneer wij ons neerzetten om eenige woorden te wijden aan onze goede hoofdstad, die jubileeren gaat. Want al is de feestviering vervroegd, de eigenlijke datum voor de herdenking van het feit, dat Amsterdam, als zoodanig, 650 jaar bestaat, is 27 October. Feitelijk is het niet juist te spreken van het 650-jarig bestaan van Amsterdam, aangezien de plaats reeds vóór 1275 bestond, waarschijnlijk reeds eenige honderden jaren. Want in 1275 dreven de Amsterdammers al een vrij aanzienlijken handel. Neen, het feit dat we herdenken is, dat Graaf Floris V op 27 October 1275 aan Amsterdam het z.g. privilegie van vrijdom van tol schonk. Dit „handvest", op perkament geschreven, berust in het stadsarchief en het is het oudste stuk, waarin de naam Amsterdam genoemd wordt. Daaraan wordt het feest, dat nu gevierd wordt, ontleend. Het is wel een nietig stukje perkament, waarop dit eerste handvest van de wereldstad Amsterdam is vastgelegd. Het zijn slechts een paar regels in slecht leesbaar latijn, waarvan de Hollandsche vertaling luidt: „Floris, graaf van Holland, allen die dezen tegenwoordigen brief zullen inzien, zalig heid. Kennelijk zij U allen gezamenlijk, dat wij goedgevonden hebben de lieden, wonende te Amstelredamme, ter vergoe ding van de nadeelen, die wij en onze mannen hun hebben berokkend, van nu voortaan vrij te stellen van alle invordering van onzen tol, met betrekking tot hunne eigene goederen, die zij vervoeren of vervoeren zullen, door ons geheele land. Ter getuigenis daarvan hebben wij het tegenwoordige geschrift door ons zegel doen bevestigen. Gegeven te Leiden, op den Zondag vóór den dag der Apostelen vöimón én judas,7n het jaar onzes Heéren duizend tweehonderd vijf en zeventig". Hieruit blijkt dus, dat Amsterdam toen reeds geruimen tijd moet hebben bestaan en een betrekkelijk aanzienlijken handel moet hebben gehad, anders zou dit privi legie weinig waarde hebben gehad. En is het niet teekenend voor onze hoofdstad niet alleen, maar voor ons land tevens, dat het oudste stuk, dat betrekking heeft op het wel en wee van die hoofdstad, is gewijd aan een handelsbelang? De handel zit den Amsterdammers, en den Hollanders in het algemeen wel, in het bloed. Voerde Amsterdam niet eertijds het bekende koggeschip in haar wapen Wat nu die nadeelen betreft, waar Am stelredamme van te lijden had gehad en ter vergoeding waarvan graaf Floris haar het tolprivilege gaf, daarover Ioopen de meeningen uiteen. Maar vrij algemeen wordt door historici aangenomen, dat de Hollanders, zooals toen blijkbaar bij twisten en oorlogjes ook al het geval was, het plaatsje Amstelredamme in brand hadden gestoken. Sedert dien heeft Am sterdam zich steeds meer ontwikkeld en het groeide uit tot de eerste koopstad van Holland niet alleen, maar van de wereld. Want ten tijde van de Spaansche oorlogen was Amsterdam niets minder dan het middelpunt van den wereldhandel. Die positie heeft het niet kunnen hand haven. Maar na de Fransche overheer- sching, toen de handel weer opleefde, heroverden de Amsterdamsche kooplie den toch een heel belangrijke plaatsje onder de zon. Het Groot Noord-Hol- landschkanaal en laterhetNoordzeekanaal verleenden Amsterdam steeds meer be- teekenis als handelsstad. En nu Nu is Amsterdam wel niet het centrum van den wereldhandel meer, maar het is toch een der belangrijkste centra, waarvan de beteekenis steeds toeneemt. Amster dam is ook op financieel gebied een wereldmarkt geworden. Als financieel centrum, als kapitaalmarkt, is de positie van Amsterdam de laatste jaren zeer in aanzien toegenomen, getuige het groote aantal buitenlandsche leeningen, dat te Amsterdam geplaatst werd. Wat den handel betreft, hebben de Amsterdam mers bewezen, hoe een klein land in dat opzicht groot kan zijn. De Amsterdammers zijn een goedhartig volk. Hun behulpzaamheid tegenover hen, die zich in moeilijkheden bevinden, is spreekwoordelijk. Zeker, ze hebben hun minder goede eigenschappen ook. Ze zijn nieuwsgierig, gapen vreemdelin gen aan en hun straatjongens zijn berucht. Maar toch, in doorsnee is het een best ras, en om in het sappige dialect van den Amsterdamschen straatjongen te spreken „Om de dauje daud gein dauje vissiesvreters, niks haur I 't Saane jonges vèn Jèn de Wit". Dr. F. C. KÜME^KRONI^K De opening der Staten-gene- raal - De troonrede - De groote lijnen van het regee- ringsbeleid- Oenieuwe kamer bijeen. De kamer is weer bijeen. Eindelijk 1 En de eerste parlementaire daad is ver richt, n.1. de opening der Statengeneraal door H. M. de Koningin, 't Was Dinsdag een ouderwetsche Prinsjesdag. Warme zonneschijn riep een vroolijke stemming te voorschijn en de talrijke uniformen van kamerleden, officieren en hoogwaar digheidsbekleders blonken eens zoo fel in de zon. Verschillende van de nieuw- gekozen Tweede Kamerleden waren reeds verschenen, om voor de eerste maal hun parlementaire plichten te ver vullen. Ook de oud-ministers, nu leden van de Tweede Kamer, waren aanwezig. En om kwart voor één opende Baron van Voorst tot Voorst de Voorzitter van de Eerste Kamer, de vergadering. De commissie voor ontvangst en uitgeleide der Koningin werd benoemd, waarna al spoedig de stem van Baron Van Harden- broek van Lokhorst, de opperceremonie- meester, weerklonk: „Hare Majesteit 1" En dan kwam de troonrede. De voorlezing duurde slechts vijf minuten en in die korte tijdspanne werd in groote trekken de richting van het regeeringsbeleid aangegeven. In de eerste plaats werd uitdrukking gegeven aan de gevoelens van deelneming met den stormramp. Maar van eventueele regeeringssteun werd niet gewaagd. Komt dus alles voor rekening van het particulier initiatief? Of zijn de twee millioen die nu bijeen zijn gebracht voldoende Land- en tuin bouw geven reden tot tevredenheid, han del en nijverheid echter minder. Tot tevredenheid stemde wel de mededeeling, dat het gevaar voor ontwrichting van den toestand van 's lands geldmiddelen als afgewend kan worden beschouwd. Ln iiyopvui üucu nei aan, ie veinemefl, dat als de financieele toestand zich gunstig blijkt te ontwikkelen, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging genomen zal worden. Het is nog wel heel vaag, maar er valt in ieder geval een streven in de richting van belastingverlaging te bespeuren. Als het nu maar niet bij dat streven alleen blijft. Want onze belastingen zijn werkelijk bijna ondragelijk hoog. Daarom hadden velen gaarne in den troonrede vermeld gezien dat gestreefd zal worden naar aanmerkelijke verlaging van het peil der kan men zeggen, dat de troonrede zeer voorzichtig gesteld is en dat er eigenlijk niets positiefs in wordt gezegd. Laten we hopen dat de houding van het kabinet in de praktijk wat meer blijk zal geven van ernstig streven naar verlaging v?n het peil der staatsuitgaven. Eerst dan kan er sprake zijn van belastingverlaging. Dien zelfden Dinsdag kwam de Tweeóé Kamer nog even kort bijeen, ondtir voorzitterschap van Mr. Dr. van Gijn. Alle gekozen leden hadden hun geloofs brieven ingezonden en de voorzitter benoemde de heeren Ketelaar, Beumer, van Schaik en van der Waerden, alsook Mej. Katz tot leden der commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven. Toen nog even een formaliteit: ds aanbieding der staatsbegrooting door den heer Colijn. De begrooting, met de nota betreffende 's lands financiën werden door den opperbodeopdevoorzitterstafel gedeponeerd. Daarmede was de eerste zittingsdag der nieuwe Tweede Kamer ten einde. Waterschap Soesterveen SCHOUW Het Bestuur van het Waterschap Soes terveen maakt bekend, dat op Maandag 28 September 1925 Schouw zal worden gevoerd over de Waterleidingen, Duikers en Heulen, voorkomende op de door hen vastgestelde lijst van onderhouds plichtigen. De Schouwplichtigen worden voorts aangemaand hunne werken op den Schouwdag op te leveren zooals dit bij de voor dit Waterschap vastgestelde keur is voorgeschreven op verbeurte der boeten bij dte keur bepaald. Soest, 15 September 1925. Het Bestuur voornoemd De Secretaris, De Voorzitter, J. BATENBURG. A. I. STALENHOEF. KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 De staatsbegrooting, gewichtig docu ment, dat telken jare met spanning wordt tegemoet gezien. Uit de bijgevoegde nota blijkt, dat de begrooting sluit op een eindcijfer voor inkomst en uitgaaf van f 595.568.945. De middelen werden 47 millioen en de uitgaven 19 millioen hooger geraamd. De stijging der mid delen is voor 2OV2 millioen het gevolg van iariefwet en tabaksaccijns. De ge wone uitgaven worden echter gesteld op f 583.025.924 tegen f 598.688.206 iii 1925. Deze daling vindt zijn verklaring in de gewijzigde raming met betrekking tot de staatsmijnen, die niet als staatsbe drijf zijn aangewezen, in verband hier mede slaan we voor een verhooging van de uitgaven mei f 19.2 millioen in plaats van een daling van f 15.7 millioen, zooals uit een oppervlakkige beschou wing der cijfers zou blijken. Veel hoop op belastingverlaging laat de begrooting anders niet. De gewone uitgaven wor den door de gewone middelen gedekl, doch van een overschot is geen sprake. Er is dus niets, dat voor de zoo nood zakelijke verlaging der belastingen zou kunnen worden aangewend. Ook waar' schuwt minister Colijn nog voor hey feit, dat een sluitend budget NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Billijke cond= - Moderne meth. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur schriftel. aanm. J. J. Hendriksevan Rijswijk, n. Utrecht, Bolstr. 15 C. Beltem met gezin, n Utrecht, Zuilenstr. la P. Merts met gezin, n. Oldebroek, Wezep Blokhuis 61 B. A. Verkerk, n. Bussum, Pens. „Mariënburg" W. Kosters, n. Utrecht, Weistr. 89 C. Fox, n. Maarn, Tuindorp 3 L. H. v. d. Muijzenberg, n. Leeu warden, G. Japiestr. 45. PlaaSseiijk Nieuws. BurgerSiike Siand GEBOREN: Margarethe Marie, d. van J. J. F. Muller en E. A. Dohrman Hendrik Wilhelmus, z. van W. de Beer en M. Voskuilen. ONDERTROUWD: Ceene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: C. H. van Katwijk, oud 75 jaren, echtgenoot van A. M. v. Brink Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, 74 jaren, echtge noot van Jonkvrouwe R. H. van Weede. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 2—16 SEPTEMBER 1925. H. j. van Nes met gezin, Soesterb.slr. lc, van Hilversum H. C. Schouten, Soesterb.slr. 47a, van Baarn G. Bleeks- ma met gezin, Kampsfr. 46, van Amster dam L. Camphuijsen, W. Pyrmontl. 65, van Haarlem A. G. Kramer, Park laan 4, van Groningen H. J. J. Kramer, teit, dat een sluitend budget op he> 'dem> idem Nijmeijer, Amersf.str. stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk. Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer een doos 30-60-90 ct. 2 VOOR UW VERHUIZINGEN STEENHOFSTRAAT 57 CONCURREERENDE PRIJZEN TEL 69 inkomsten en uitgaven, want, al sluit de begrooting, het peil is nog veel te hoog. Op bezuiniging werd slechts terloops gedoeld, waar verklaard werd, dat ver eenvoudiging van den staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van staatsbemoeiing en betrachting der uiterste soberheid in het beheer der publieke middelen drin gend geboden blijven. De geldelijke verhouding tusschen rijk en gemeente zal worden herzien. Bij onderwijs zal het oog gericht blijven op het houden van de kosten binnen redelijke grenzen. Dat is zeer rekbaar. Alleen bij bewapening zal waarschijnlijk het mes in de uitgaven gezet worden. Reeds thans zal in afwach ting van de verwezenlijking der door den Volkenbond in uitzicht gestelde bewapeningsbeperkingen gestreefd worden naar geleidelijke verlaging der militaire uitgaven. Uit deze mededeeling en vooral ook die, betreffende het sociale beleid der regeering blijkt wel sterk, dat dit ministerie in belangrijke mate is aan gewezen op democratischen steun. En dat, terwijl het ministerie zelf meerendeels is samengesteld uit personen van uitge sproken behoudende beginselen. Dit nieuwe kabinet staat dus voor een zeer moeilijke taak, van geven en nemen. Dat blijkt uit de troonrede duidelijk. Op sociaal gebied dan, zal volgens den troonrede de in het verleden gevolgde lijn worden doorgetrokken. Naar mate de economische toestanden in ons land dit mogelijk maken, zal de Arbeidswet 1919 verder behooren te worden uitge voerd. Dat is wel heel voorzichtig uit gedrukt en laat ruimte voor velerlei opvatting. Invoering der Ziektewet is geboden, heet het verder. Dan zal wet telijke regeling van het collectief arbeids contract worden bevorderd, terwijl maat regelen in overweging zijn tot uitbreiding van werkgelegenheid. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat door velen met ingeno menheid werd kennis genomen van de mededeeling, dat de zorg voor de groote verkeerswegen te land bijzondere aan dacht vordert en dat daaromtrent voor zieningen in overweging zijn genomen. Nu, het werd tijd. De toestand van vele onzer wegen is inderdaad erbarmelijk rrjafr wrjvlor» -r. - ov. g«...Aiiie uitgaven zullen tot een zoodanig peil moeten worden teruggebracht, dat de tot dekking dier uitgaven noodige belas tingen de kapitaalvorming naar de be hoeften van een in aantal regelmatig toenemende bevolking niet belemmeren. Maar dit zal niet op korten termijn kun nen worden bereikt. Daarom zal een voorloopige verbetering moeten worden gezocht in een wijziging van het belas tingstelsel, door dat in meerdere mate in overeenstemming te brengen met den economischen toestand, waarin ons volk thans verkeert, in dien geest als bij de weeldebelastingontwerpen aangegeven, in het vertrouwen, dat de vrucht van den voorzichtig doch gestadig voortge- zetten bezuinigingsarbeid geleidelijk ook voor de gewone staatsbegrooting een ver laging der belasting mogelijk zal maken. De Eerste Kamer kwam ook even kort bijeen. De Voorzitter, baron van Voort tot Voorst bracht de regeering dank voor zijn herbenoeming, herinnerde aan het gewicht van een nieuwe Tweede Kamer en regeering en sprak de hoop uit, dat het landsbelang steeds op den voorgrond zal staan. Een voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden werd zonder stemming aangenomen. Een com missie werd benoemd, waarna tot het trekken derafdeelingen werd overgegaan. Daarna gingen de heeren naar huis. POLITICUS. BANKIERS BAARN SOEST BUSSUM CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING Publicatiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Soest, maken bekend, dat het verzoek van de Gebroeders Steitner te Amsterdam, om in het perceel Albert Hahnweg No. 42, kadastraal bekend in Sectie H, No. 2663 een meubelfabriek te mogen oprichten, door hen is toege staan. Soest, 11 September 1925. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, en de ongelukkenstatistiek stijgt onrust- suguciat.a, tvruisneeren c R van Art n ui i.n t barend 1 Over hef algemeen gesproken P. P. DE BEAUFORT. J. BENSCHOP l.s. derdtrp, Kinderhuis „Voordorp"'Wed! te winnen™ lnllchl,nSen blJ hem ln 24, van den Haag A. J. Veenendaal, v. Weedestr. 40a, van den Haag L. J. Steffens, F. C. Kuijperstr. 1, van Hilver sum P. Tjebbes met gezin, Rembrandt- laan 17, van Dordrecht H. Kruimer met gezin, Laanstraat 11, van Amerika R. Schokker, Rembrandtlaan 19, van Harderwijk D. W. Ligteringen, Schriks- laan 43, van Rotterdam C. F. Knapp, Vliegkamp, van den Haag J. A. A. Schoondermark, Lindenlaan 12, van Leeu warden T. J. Burgers, idem, idem H. J. van Hal met gezin, W. Pyrmontl. 2a, van Rotterdam H. G. A. Bakhoven met gezin, Helilngweg 8, van Schiedam L. v. d. Meer met gezin, Beetzlaan 71, van Apeldoorn H. J. Wolf, Sop- hialaan 13, van Utrecht E. M. Hartman, Nieuwerhoekstr. 5, van Hilversum H. Wijnands, Postweg 10, van Zeist W. A. Lindeman met gezin, v. Maarenstr. 21, van Amersfoort C. Willems met gezin, Veri. Postweg 41, van Spaarndam P. H. van Gastel met gezin, Heuvelweg 47, van Zierikzee P. Boon, Wald. Pyr montl. 2b, van Amsterdam A. G. Boer- v. d. Zalm, idem J. M. de Ruiter, Rademakerstr. 25d, van Leersum E. de Kruijf, Luchtv.afd., p./a. v. d. Lelie, van Zeist E. C. Pellens, Rademakerstr. 24, van Zeist G. T. Rikken, W. Pyr montl. 21, van Groesbeek H. T. G. D. Schutte met gezin, Kolonieweg 9, van Amsterdam A. J. de Jong, Vredehofstr. 21, van Utrecht A. M. en J. M. Vee nendaal, Beetzlaan 9, van Voorst M. G. Oostveen, Rademakerstr. 16, van Werkhoven S. van Asselt, Radema kerstr. 27, van Zeist G. J. Aalbers, W. Pyrmontl. 63, van Hummelo (Keppel). VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 2—16 SEPTEMBER 1925. S. B. Jungerius, naar Utrecht, Anjelier- str. 26 P. Berendse, n. Amersfoort, Beestenmarkt 6 J. Zoetelief, n. St. Michielsgestel, Instituut „Ruwenberg" M. W. Stok, n. Zeist, Chr. Sanatorium J. A. v. Vogelpoel, n. IJsselstein, Voorslr. 55 Wed. J. v. Koutrik, n. Hilversum, Achterom 68 Wed. J. C. Mels, n. Leusden, Hamersveld, E. 48 C. S. Visser, n. Amersfoort, Zuidsingel 34 E. Beutetühr, n. Baarn, Amster- damscheweg 22 H. J. J. Boshuizen met gezin, n. 's-Gravenhage, v. Ostadestr. 318 J. C. Gregorius, n. Leerdam, Keikstr. W. M. H. v. Ooij, n. Maarssen, Kerkplein 8 J. v. Zijtveld, n. Zeist, Soestdijkerstr. 15, Prins Hendrikoord J. de Geus met gezin, n. Amsterdam, v. Spdijckstr. 96 lil J. J. P. Werkhoven, n. Baarn, Verl. Dalweg 46 R. E. Nijhof, n. Emmen, Amsterdamscheveld, R. K. Pastorie J. C. H. Niegeman met gezin, n. Hilversum, Hyacintenlaan 40 B. J. Mets, n. Baarn, Zandvoortscheweg 169 J. de Pijper, naar Utrecht, Padangstr. 37 A. van Dijk, n. Smaliingerland Drathten, C. 23 P. H. W. Dermout- Winferberg met gezin, n. N.O.I. A. J. Th M. Benschop, n. Uden, Gymnasium Krutyheeren G. T. Broekman, naar Ame-sfoort, Pens. „St. Louis" A. Veliks, n. Amersfoort, Zuidsingel 38 H. JVokveld, n. Hilversum, Boschdrift 40 L P. Hesp, n. Uden, Gymnasium Krmsheeren C. B. van Ark, n. Lei DE BEGRAFENIS VAN Mr. C. J. W. LOTEN VAN DOELEN GROTHE. Het was een indrukwekkend schouw spel, te zien, hoe Dinsdagmiddag 1.1. honderden belangstellenden tegenwoor dig waren, om onze geachte en beminde Oud-Burgemeester de laatste eer te be wijzen. Onder het luiden van de torenklok betrad de stoet het Kerhof tusschen een dichte, dubbele menschenhaag. Doch niet alleen uit Soest ook van buiten de gemeente was een groot aantal Vrienden en Autoriteiten aanwezig. Zoo merkten we o.m. op den Commissaris der Koningin Mr. Th's Jacob met het geheele College van Ged. Staten van de Prov. Utrecht; benevens de Heeren Rooyaards en Jhr. Schorer, oud-leden van dat College, Jhr. Quarles van Ufford, Griffier der StatenJhr. Ram, Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, het Statenlid den Heer J. v. d. Brink, en den Burgemeester van Eemnes, Jhr. Rutgers van Rozenburg. Uit Soest waren aanwezig de Burge^ meesier Jhr. P. P. de Beaufort, de Wet houders Van den Berg en Van Elten, de Secretaris Batenburg, de Ontvanger Alders, verscheidene Gemeenteambte naren, Raadsleden en Oud-Raadsleden. Nadat de kist, waarop een krans van H. M. de Koningin-Moeder en twee palm takken lagen van de naaste Familie, (men had verzocht geen bloemen te sturen) in de groeve was neergelaten, bracht de Commissaris der Koningin in de Prov. Utrecht namens het College van Ged. Sta ten een taatsten groet aan den overledene. Spreker zeide o.a.Van 1914 tot 1923 was de overledene een trouwe mede- 2l JPrQV- Rftsfijnr steeds de grootste werker gew waarvoor weesl in het Prov. Resfimr alle iecren steeds de groou hoogachting hadden gehad. Daarna herdacht de Burgemeester van Soest Jhr. P. P. de Beaufort de werk kring van den ontslapene als Burge meester dezer gemeente van 1881 tot 1914, dus 33 jaar lang. Spreker begon er op te wijzen, dat een der beste burgers van Soest, zoo niet de beste, tengrave was gebracht en haalde tenslotte de woorden aan door Mr. Grothe bij zijn afscheid als Burgemeester gesproken „Ik heb niet getracht een Burgemeester, maar een Burgervader te zijn". Door zijn onpartijdig oordeel en zijne vriende lijke bejegening van oud en jong, arm en rijk heeft hij die woorden tot waar heid gemaakt. Ds. van Arkel Geref. Predikant te Utrecht, als derde het woord voerende, zeide zich gelukkig te voelen, dat hij tijdens zijn verblijf te Soest, de vriend schap van den overledene had mogen verwerven, wiens huis en hart steeds voor hem open stond. Als edel mensch en waar Christen zal hij steeds in ons aller herinnering voortleven. Ook Ds. Brans roemde de geestelijke hoedanigheden van den overledene, als trouw lid van de Ned. Herv. Kerk, als braaf en weldoend mensch. Tenslotte bedankte de zoon, de Heer A. J. C. Loten van Doelen Grolhe van de Lage Vuursche, namens de Familie allen voor de laatste eer, zijn Vader be wezen. Zoo ooit aan een graf oprechte, ware woorden van hartelijkheid en waardee ring gesproken zijn, dan is dit Dinsdag middag geweest op de Begraafplaats te Soest. De nagedachtenis van onzen Oud-Burgemeester Loten van Doelen Grothe zal steeds blijven leven bij allen, die hem gekend hebben en hem hoog achtten om zijn stipte rechtvaardigheid en vriendelijken omgang. EXCURSIE NAAR AMSTERDAM. Dinsdag 8 Sept. maakten de leden van den Vrijwillige Brandweer te Soester- berg een excursie naar Amsterdam, om daar de Brandweer te bezichtigen, om streeks 10 uur waren zij op de nieuwe Achtergracht, alwaar zij door den WelEd. Heer Gordijn, Commandant van den Brandweer, welwillend werden ontvan gen nadat eerst het technische ge deelte werd bezichtigd, en op keurige wijze werd gedemonstreerd, zooals het opbellen van de Brandweer enz. werd daarna het rollend materiaal be zichtigd en op aangename en duidelijke wijze gedemonstreerd, hoe alles bij ver schillende ongevallen in zijn werk ging zooals bij Brand, Gasverstikking, dikke rook, bij drenkelingen enz. enz., daarna werd het hoofdgebouw bezichtigd, zooals slaapgelegenheid, werkplaatsen en tot lest werd op de binnenplaats door eenige Brandweermannen demonstraties gege ven, die duidelijk lieten blijken de be hendigheid van de Amsterdamsche Brand weermannen, om even aan te geven zij hier gezegd, dat in 20 seconden, nadat de alarmschei ging, de mannen die in werkplaatsen aan het werk waren,■geheel gekleed in uniform als Brandweerman op de Brandspuitwagen zaten, gereed om uit te rukken. Nadat nog de Jan van der Heiden bezichtigd was, gingen zij tegen ruim één uur hoogst voldaan over het genotene den inwendigen mensch versterken, waarna den dag verder ple zierig werd doorgebracht, alwaar zij tegen half elf 's avonds geheel voldaan, over hun reis in Soesterberg aankwamen, met het vaste voornemen nogmaals zoo'n excursie te ondernemen. POSTDUIVEN-VER. „DE ZWALUW". Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag 13 Sept. een wedvlucht vanaf Soignies (Belgie), afstand 198.9 K.M. In concours 39 duiven. Aankomst alsvolgt J. v. d. Brink 1-2-3-4-8-9-11-12-14e. H. Pauw 5-7-10-13-15e. J. C. de Bree 6-19-22e. Ant. Bast 18-23-24e. G. van Dijk 20-2 le. _T INWHDING KERienFROUU/ Het Bestuur der Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen bericht ons, dat haar gebouw Religie en Kunst aan de Rem brandtlaan officieel zal worden geopend op a.s. Donderdag 24 September, des avonds te half acht. Het wijdingswoord zal worden gespro ken door Ds. W. Mackenzie, van A'dam. Voor leden en genoodigden zullen plaatsen worden gereserveerd tot 10 miniten vóór den aanvang. Daarna zul len verdere belangstellenden, voorzoover de ruimte toelaat, in de gelegenheid worden gesteld, de plechtigheid bij te wonen. HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. lOO Ruime voorraad Regenjassen KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest, in de 2e helft der maand Augustus 1925. De Telegraaf, 2. H. G. Tulp, 3. J. Venster, 4. P. J. H. Meyer, 5. Wink, 6. Mej. Bonte, 7. Dekker, 8. Mevr. Verbeek, 9. Mevr. Roeff, 10. C. Snuif, Amsterdam. Haag. Helder Soestdijk. Amsterdam. Amsterdam. Middelburg. Rotterdam. Hamburg. Frankrijk. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Bosje sleutels, koralen halsketting met slotje, onderdeel van een berkolamp, fantasiehaarspeld, eenig losgeld, groote ijzeren slinger, R.K. gebedenboekje en een gelakte ceintuur. Aangeloopen een jonge poes en een kip. WAARSCHUWING De Burgemeester van Marum geeft belanghebbende zakenmenschen in over weging om, aisvorens met een zekere Springer, wonende te Groningen, Ruiter- straat 1 (Reclamebureau Springi%), zaken RIJKSCURSUS IN PLUIMVEETEELT Dezen winter wordt er te Soest weder een Cursus gehouden, bestaande uit 10 lessen. De kosten bedragen voor den geheelen Cursus f2.50. Leeftijd minimum 18 jaar, of diploma Landbouwcursus 2 jaar. Aanmelding liefst spoedig bij den Heer Lieshout, Talmalaan 8. Meerdere uit één gezin reductie op t lesgeld. ONGELUK De winkelbediende J. van hier had het ongeluk in de Middelwijkstraat met zijn rijwiel onder een auto te geraken. Gelukkig liep een en ander nogal goed af. J. kwam er met enkele ontvellingen af, terwijl van het rijwiel het voorwiel in elkaar werd gedrukt. GESLAAGD. Wij vernemen, dat onze plaatsgenoot Albert van den Berg, die bij het onlangs gehouden examen aan de R. H. B. S. te Amersfoort zijn einddiploma haalde, nu geslaagd is voor Candidaat Indisch Amb tenaar. In verband met de openstelling per begin October a.s. van de gelegen heid voor Indologische Studiën aan de Universiteit te Utrecht, zal hij thans daar verder gaan studeeren. Mijnnardf's Borsthonlnoslroopf0 60 Mijnbardt's Thijmsiroop f 075 Anga-slroop (ook bij Kinkhoest). f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten

Soester Courant | 1925 | | pagina 1