Kleermakerij! RiiiiiiirtH r. mii W. TH. B, SUKKEL,-SOESTDIJK CORRY LUYT D. F. VOIGT WEKKERS UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 WINTERAVOND-LESSEN Piano-Leerares HHKKKKHKHKKKKKKK Steenhofstraat5 - Telefoon S 45 KKHHKHKKHKKHKKK H. J. Sukkel H. W,SPIJKER, STOOM WASSChERld EN STRIJKINRICHTING 4e Jaargang No. 39 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 25 September 1926 SOESIBt rilELMMD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7. Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen bet „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnscbe Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 BURGEMEESTER GROTHESTR. 63. LEERAARM.0. TEEKENEN Hand-, Lijn- en Üecoratief-Teekenen. Club en Privaatlessen, Aanmelding voorl Oct, Dinsdags en Vrijdags van 6-8 uur nam. reeds bij de geboorte ter ziele, toen het niet mogelijk bleek voldoende samenwerking zegen van een blijvende werkgelegenheid een steeds om arbeid vragenden bodem verre te verkiezen zijn. Anders dan op kleine schaal door parti culieren is een dergelijke ontginning in deze streken niet mogelijk gebleken. En waar zij elders slagen mocht, ging dit met zoo groote geldelijke offers gepaard, dat van verdere proefnemingen niet werd gehoord. Ook de uitvoering van de landarbeiderswet kwam op woeste gronden niet tot haar recht. In de gemeente Soest ging deze uitvoering R Een kiek van het Koninklijk bezoek aan Schiedam, gemaakt tijdens algemeene zang- hulde. DE ONTGINNING VAN WOESTE GRON DEN III. bi ebben wij in onze beide vorige beschou wingen een indruk pogen te geven van de moeilijkheid, om groote uitgestrektheden woeste gronden in cultuur te brengen, dat deze zaak van het allergrootste belang is te achten in dezen tijd van malaise in schier alle bedrijven. Een sociale zaak van ongekende beteekenis. Men heeft getracht de verkregen resul taten in Antwerpen en Hilversum te verklei nen, door er op te wijzen, dat bijvoorbeeld de stad Antwerpen slechts afval van afval be stemt voorjde cultures te Brecht en -de goe^e /meststoffen rechtstreeks van de hand toe. wt Een argument te zwak van kracht om onze TM&vertuiging te doen wankelen, dat in deze richting niet alleen elders in ons land, maar evenzeer in onze eigen omgeving-de hand aati de ploeg moet worden geslagen. Een argument 't tegendeel bewijzende van hetgeen er mede werd bedoeld. Je Als te Brecht afval van afval, de,minste ,^|fc\valiteit derhalve, resultaten als daar bereikt hebben mogelijk gemaakt, moet daaruit de Herkenning volgen, dat de volledige aanwen ding dezer stoffen onze woeste gronden Hftiinstens tot even goede voortbrenging zal kunnen in staat stellen. Wij laten deze bestrijding voor wat zij as. Niet ter zake dienende. B Het ligt voor de hand, dat niet iedere ge meente, alt-hans niet op zichzelf gezien, be lang bij deze zaak heeft. E Voor de gemeenten Baarn en Soest zal zij voor laatstgenoemde van beteekenis kun nen zijn, voor Baarn alleen dan iets te zeggen hebben, indien zij in samenwerking met Soest beduidende kwantums afval zou kin nen leveren. EL Voor zoover onze inlichtingen reiken, is f\ j'daarop weinig te rekenen, zoodat voor onze beschouwingen alleen de gemeente Soest met 1zijn uitgestrekte woeste gronden aandacht verdient. R De vraag mag worden gesteld, of de wijze gfwaarop regelmatig in de laatste jaren imeer K'-'of minder productief werk is verschaft, in feL'de geregeld terugkeerende perioden van wer- ikeloosheid, de juiste is en of daarmede in Hde toekomst kan en moet worden door ge- ^|gaan. De ontginning van woeste gronden in de gemeente Soest heeft zich zoo goed als uit- ösluitend beperkt tot het aanplanten van den nenbosch. Een soort van werkverschaffing, die zeker ëte verdedigen is, maar waarvan de lasten 'drukken op het reeds te over belaste tegen- Swoordige geslacht en de baten slechts mogen 'Worden verwacht na verloop van tientallen j'van jaren. Waren dit evenwel de eenige bezwaren, zij zouden niet van overwegend belang mo- pgen worden geacht, om niet in den nood van dezen tijd te worden aangevat. Een grooter bezwaar dan de genoemde lijkt ons, dat gronden voor boschcultuur in gereedheid gebracht, weinig of geen arbeid vragen en dus geen blijvende werkgelegen heid bieden. Daaraan nu is juist de grootste behoefte. -Kon de cultiveering van woeste gronden worden mogelijk gemaakt, voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen, dan zou den Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en vergevorderden. N1EUWEWEG 113 SOEST Makelaar - Taxateur Bi) het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen,. Bouwterreinen en vaste goederen te vinden voor de oprichting eener vereeni- ging ingevolge dezer wet. Blijvende werkgelegenheid, daarnaar moet worden gezocht. in de eerste plaats voor- de bestrijding van de* te (keus terugkeerende werkeloosheid on der onze land- eti grondarbeiders, daarijaast echter om te voorzien in de steeds grooteT wordende behoefte aan vruchtbaar land bin nen onze grenzen. De regeering geeft groote bedragen, mil- lioenen uit, voor de droogmaking van de Zuiderzee en het is goed. Het gaat echter ten koste van geweldige inspanning, groote finan- tieele offers en niet zonder schade aan het gewin van anderen. Wij achten met de commissie, die in Brecht de resultaten zag van de cultuur der woeste peelgronden, dat op eenvoudiger en vooral goedkooper wijze duizenden hectaren vruchtbare gronden zijn te winnen. En niet alleen Antwerpen, ook Hilversum geeft hierin een uitnemend voorbeeld. Het ongesorteerde stadsvuil heeft daar een stuk heidegrond van circa 27 H.A. gecultiveerd. Naast sterieele heidegronden liggen vrucht bare landbouwen, gras en klaver, voeder bieten en paardebootien, ja zelfs groentetui nen in vruchtbaren toestand. Willen wij dus hopen, dat door den arbeid van de reeds genoemde combinatie voor ons land een goede oplossing voor dit vraagstuk zal worden gevonden, wij meenen, dat wij in eigen omgeving daarop niet behoeven en ook niet mogen wachten. Een nader onderhoud met een der deskun digen uit genoemde combinatie, gaf ons de zekerheid, dat zelfs onze meest onvruchtbare terreinen voor deze cultiveering geschikt zijn te maken, indien voldoende water kan wor den opgepompt, om het verrottingsproces door regelmatige bevloeiing te bevorderen. Een vraag, die onder de oogen moet wor den gezien en die zeker beantwoording kan vinden. Kan aan deze voorwaarde worden voldaan en wij twijfelen daaraan niet, dan blijft slechts de vraag over, hoe op voldoende hoeveel heden huisvuil, hetzij uit eigen gemeente ol van elders beslag kan worden gelegd. Het wil ons voorkomen, dat samenwerking van meerdere gemeenten of groote stad in deze omgeving hiertoe zou moeten worden ge zocht. Kunnen de omstandigheden zóó worden geleid, dan kan reeds na een tweetal jaren de gecultiveerde grond als bouw- en teel grond in gebruik worden genomen. Van de ervaring elders opgedaan, kan reeds dadelijk worden geprofiteerd, door de bemesting niet hooger dan 50 of 60 c.M. op den grond te brengen, waardoor reeds na twee jaren de bebouwing kan aanvangen. Wij zouden wenschen, dat het gemeente bestuur van Soest, indien het ontginnings- vraagstuk van woeste gronden van voldoende belang voor hare gemeente geacht wordt, ten deze een commissie benoemde ten deele uit leden van den raad en ten deele uit de belanghebbende bevolkingsklasse zelf, dje, hetgeen wij over deze zaak publiceerden, na der onderzocht. Hilversum is dichtbij. Een verzoek om de cultures daar te bezichtigen, wordt gaarne ingewilligd. Een brochure „Hoe Hilversum zijn vuil verwerkt", is er te verkrijgen. Wij achten deze zaak van zoo groot belang, dat wij zouden wenschen, dat bij de vast stelling van het uitbreidingsplan der gemeen te, terreinen voor deze cultures werden aan gewezen. (Gediplomeerd coupeur) Burgemeester Grothestraat 19, Soestdijk j MAATWERK - REPARATIE-INRICHTING j Groote sorteering stalen voor Heeren- en Dames- i costuums. Mantels, Regenjassen enz. op aan-,.1 vrage verkrijgbaar. Prima afwerking Prachtige Coupe. BINNENLAND Misschien dat deze later konden worden bestemd voor uitvoering van de landarbei-, derswet. Iets wat nu onmogelijk is, wijl geen landarbeider voldoende gesitueerd is om de groote uitgaven voor de bemesting met stal-, of kunstmes te doen. Jaarlijks geeft ook deze gemeente groote bedragen uit voor werkverschaffing, steun aan wevkeloozen, enz., alles te waardeeren, maar wij zouden willen adviseeren deze be dragen veel nuttiger en voor de arbeiders-' bevolking economischer te besteden, door- tijdig plannen gereed te maken, om met de ontginning der gronden naar de uiteenge zette methode een aanvang te maken. Hiermede nemen wij voorloopig afscheid- van deze zaak en bevelen haar aan in de be langstelling van de plaatselijke overheid. Mucht de mogelijkheid dezer plannen een- punt vari onderzoek en straks de vervulling werkelijkheid worden, wij zouden ons ver heugen over zulk een daad van wijs bestuur KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, kerk, Ds. D. P. Brans. Voorm. 10.30 uur, Spoorstraat, Ds. M. G. Gerritsen van Amersfoort. Nam. 2.30 uur, Hees, Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. D. Ringnalda van Den Haag. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. D. Ringnalda. Roomsch Katholieke Kerk Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uj Hoogmis, -f-. - r- -"t Chr. Geref. Kerk. Vni. 10 en nam 6 uur Godsdienstoefening. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. Salomons. Geref. Bond. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal) Ds. Pop van Nijkerk. Nam. 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. Goslin- ga van Utrecht. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. F. Dijkema van Am sterdam. Ned. Herv. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur, Prof. Dr. H. Th. Ob- binlc van Utrecht. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm, 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. uur Ds. A. Adriani. Collecte voor Christelijke belangen. Gebouw „Calvijn", Tromplaan. Nam. uur Ds. I. Kievit. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 uur Leesdienst. Nam. 6 uur Ds. Hoogendoorn van Bun schoten. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Mej. S. Kütsch Lojenga van Baarn. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Oogstfeest. Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligings meeting. Nam. 3.15 uur Openluchtmeeting Oranjeboom, 's Avonds 8 uur Verlossingssa menkomst. Maandagavond S uur bijzondere samen komst. Donderdagavond 8 uur Heiligingsmeeting. Allen geleid door Kapiteine van Oudheus- den en Luitenante Doek. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning, 's nam. 6 uur Ds. Gunning. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brlllenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Met instemming. De begroo ting 1926. Vliegen contra Stenhuis. Beëindiging Zo mertijd 1925. Schreven wij in ons vorig overzicht ons te verheugen over de zinsnede uit de troon rede, waarin de regeering de handhaving van de christelijke grondslagen van ons volksleven als beginsel-verklaring aflegde, deze verkla ring is in de Eerste Kamer aanleiding ge worden van een conflict tusschen de linker en rechter partijen. De heer de Vos van Steen wijk amendeerde het voorgestelde adres van antwoord en stelde voor, dat de Kamer inplaats van „met belangstelling", „met instemming" deze be lijdenis had vernomen. Er waren twee vergaderingen noodig om over dit voorstel te beslissen. In eerste instantie verdwenen de heeren van links, waardoor de vergadering onvoltal lig werd, in de tweede zitting werd liet amendement met 2 stemmen meerderheid aangenomen. Dit begin belooft niet veel goeds, een dergelijke obstructie was tot heden in ons hooge huis niet wel mogelijk geacht. De politieke zeden gaan er niet op vooruit. Veel is er te doen geweest over de slui tende begrooting van minister Colijn over 1925. Nu ligt die voor 1926 ter behandeling gereed. Hoewel vele uitgaven moesten worden op genomen, die de vorige begrooting niet drukten, sluit zij toch op een versterkte basis. Tegen 583 millioen uitgaven, staan 592 millioen ontvangsten, alzoo een overschot van 9 millioen. Rekenen wij dan nog op de toezegging van de Regeering, om de Verdedigingsbelas ting II te doen vervallen, dan beteekent dit een vermindering van belastingdruk met 25 millioen of 1 /5 gedeelte van de Rijksinkom stenbelasting. Minister Colijn is geen man van mooie praatjes, maar van de daad. uïet bijzonder hard geluid, in houten en nikkelen kasten, ook mei Radium Van Weedestraat 25 SOESTDIJK - TELEFOON 43 De Minister 'van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft den Gemeentebesturen in een rondschrijven herinnerd, dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd zal ein digen den 4den October a.s., te 3 uur voor middags, en dien besturen verzocht toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door hen beheerde klokken van dat tijdstip af weder in overeenstemming zij met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst 2 uur in den voormiddag. KRONIEK VAN DE WEEK BeschavelingenZij heb ben vele vonden gezocht. Wie is de moreel aanspra kelijke? Heerlijke bescha ving. Ook al geen troost. Van bevriende zijde wordt ons verweten, dat wij zoo sceptisch ten opzichte van den Volkenbond en zijn maatregelen betreffen de den wereldvrede staan. Dat daarvoor wel eenige reden is en dat wij dienaangaande niet zoo ver mis waren, toonen ons de nu binnenkomende berichten over het voorstel van Jhr. London. De afgevaardigde van Italië, Cappala, heeft roet in het eten gegooid en' betoogd, dat een ontwapenings-conferentie gevaarlijk zou zijn, aangezien dan verschillende binnenland sclie aangelegenheden openbaar zouden wor den, (sjonge, sjonge, waf 'n lichtschuwheid) en bovendien, dat verschillende plannen, (ge heime plannen natuurlijk), van de nationale verdediging des lands in het geding zouden worden betrokken. En Engeland knikte van ja en Canada was het er mee eens en Austra lië wees eveneens zulk een conferentie Van de hand. Om wille van den lieven vrede (sic), zal men nu voorloopig wel van een conferentie afzien en alles maar „blauw blauw" laten. Zie je wel Painlevé, dat het 'm niet zit in de moraliteit van de volkeren, maar in de moraliteit van de diplomaten, die zich nogal laten voorstaan op den vereerenden naam van „beschavelingen". Nog zoo'n prettig aandoend staaltje is het besluit, althans voorloopig besluit, dat ge nomen is aangaande de kwestie Mosoel. De lezer gelieve zich te herinneren wat wij schreven, over de kool en de geit. De com missie, die deze zaak van Mosoel, eerst gron- onderzocht, heeft nu besloten eerst de beslissing uit te lokken van het Internationale Hof van Justitie, of de volkenbondsraad over deze kwestie een besluit met algemeene stemmen nemen moet, of gewoon met meer derheid van stemmen. Wij raden het In ternationale Hof van Justitie aan te beslissen dat al zulke besluiten met algemeene stem- Het bekende Sanatorium „Hoog Laren" te Blaricum heeft een groote uitbreiding onder gaan. De nieuwe gebouwen zullen dezer dagen worden geopend. De voorgevel van het oude gebouw. Links en rechts het nieuwe gedeelte. Het aangekondigde demonstratieve con gres van S.D.A.P. en N.V.V. is alweer voor bij. De beide kemphanen, zooals de heer Mr. Troelstra hen noemde, waren hier sa men en hun samenkomst heeft de zaak niets veranderd. De heer Sten huis heeft gesproken. Wij hadden verwacht, dat nu eens duide lijk zou worden uiteengezet, wat naar het inzicht van dezen vakvereenigingsleider moest gebeuren. Het is echter het oude liedje. Een schelden op de Christelijke regeering, in het bijzonder op minister Colijn en het zoet gefluit van den vogelaar aan de R.K. arbeiders. Eén zaak echter heeft de heer Stenhuis genoemd, die inderdaad de aandacht waard is. De Oostersche beweging. Daarvan verwacht de heer Stenhuis heil voor het socialisme. Jammer, dat Rusland tegenwerkt. De samenwerking van de Oostersche en Westersche krachten wordt door het bolsje wisme tegengehouden. Inderdaad de beroering van het bolsjewis me in Azië lijkt ook ons van groote betee kenis en een groot gevaar voor de levens positie van het Westen. Wij vreezen, dat het Socialisme van den heer Stenbuis er niet veel steun van zal er varen, eer er door vernietigd worden. Wij gelooven, dat alleen het positieve Christendom, ook in de vakbeweging, zij het door veel verdrukking en ellende, een bol werk zal blijken te zijn tegen het naderend gevaar van deze revolutionaire machten. men moeten genomen worden, dan staat het al vooraf vast, dat er nooit een besluit ge nomen wordt, want er zal altijd wel de een of andere dwarskijker zijn, die „tegen" stemt en dan is het voorstel van de baan. Mocht het Hof tot het andere besluiten, dan weten ze weer een paar andere kwes ties, die natuurlijk ook veel gewichtiger zijn, dan de kwestie Mosoel, n.1. of er mondeling of schriftelijk over gestemd moet worden; of het met potlood of met inkt moet wor den opgeschreven; en een zeer belangrijke kwestie zal kunnen worden of het blanco blaadje papier aan de voor- of achterzijde moet worden gebruikt. Wel had de wijze prediker gelijk, toen hij neerschreef: Alleenlijk zie, dit heb ik ge vonden; dat God den mensch recht gemaakt heeft, maar zij hebben zij vele vonden ge zocht. Wie is nu de meest schuldige aan deze zaak, Engeland of Turkije of een andere mo gendheid. En dan zouden we bijna zeggen: „Natuurlijk Engeland weer". Een der af gevaardigden, Amery, minister van koloniën, specialiteit in vlootzaken, conservatief en „Die Hard". Hij is de man, die wat durft. Hij redeneert: „wij hebben toch oorlogsche pen en wij hebben mannetjes en wij hebben ook money Eenige tijd geleden hebben we kunnen lezen, dat hij eens een vliegtocht over Irak en Mosoel is wezen maken. En van uit z'n vliegtuig heeft hij het land be zien en evenals Lot in zijn dagen, zag hij dat het land dat het vruchtbaar was en mis schien rook hij nog wel wat ook. Het besluit van Amery was genomen. Al had Enge- EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. land zich ook verplicht, om, als het man daat over drie jaar afliep, Irak te ontruimen, Amery vond dat zonde en ging in op een voorstel, om het mandaat met 25 jaar te verlengen. De volkenbond wilde hierover geen be- luit nemen, gedachtig aan de kool en de geit en vond toen die prachtkwestie uit, of er met meerderheid van stemmen een besluit moest worden genomen of met alge meene stemmen. Prachtig. Voorloopig van de baan. Maar Turkije nam met dat gegoochel geen genoegen en verklaarde, dat zij geen enkele maatregel of besluit van den volkenbond om trent Irak of Mosoel zouden eerbiedigen en dat zij zouden handelen als hun goeddacht. Dat was nu wel niet in overeenstemming met de volkerenbondsidee, maar het waren ook Turken en er mankeert nog het een en ander aan 'hun moraliteit. Maar nauw had Turkije gesproken, of Amery, de Engelsche minister van koloniën verklaart, dat Engeland in dat geval zich ook niet van te voren aan de uit spraak van den Volkenbond gèbonden aou achten. Pats. Pats. Daar sta je nu met je volken bondsidee. Daar zit je nu met je verplichte arbitrage. En waar blijf je nu met ontwape- nings-protocol? Nagenoeg de geheele Engelsche pers keert zich tegen Amery en de regeering Baldwin; maar wat zou dat? Het geheele Engelsche volk voelt het besluit van Amery en de En gelsche regeering als een hoon, als een af breking van de vredesidee. Maar wat geeft Baldwin en z'n minister van koloniën daar om? Dat is het juist dat slag volk, waarvan de moraliteit nog niet deugt. Indien Engeland zich bij de uitspraak van den Volkenbond had neergelegd, wat als lid van dien bond z'n plicht was geweest, dan zou Baldwin sterk hebben gestaan en de Volkenbond zou sterk hebben gestaan. Nu liggen ze beiden uit den zadel en schiet er niet anders over, dan dat Engeland en Tur kije het op z'n ouderwetsch uitvechten. Maai er zijn meer haaien op de kust, die Mozoel wel aan Turkije maar niet aan Engeland gun nen en dat zijn Frankrijk en Italië en Duitsch- land. Deze landen kunnen gemakkelijker een contractje sluiten met Turkije dan met En geland en straks zou de Volkenbond 3ok daar de behulpzame hand hebben kunnen bieden. Maar 't schijnt, dat Engeland hoe lang zoo meer de Volkenbond tegenwerkt en tegenstaat. Zie hier het lijstje van één jaar. Ie. Engeland heeft het protocol verwor pen. 2e. Het verzet zich tegen onmiddellijke preperatieven voor ontwapening. 3e. Het heeft geweigerd de jurisdictie van het Internationale Hof te aanvaarden. 4e. Het maakt bezwaar tegen het Fran- sche voorstel tot het houden van een eco nomische conferentie. 5e. Het weigert steun aan een Armeen- sche leening. Toen de Spaansche troepen het einde der vorige week te Tetoean terug keerden van het verslaan hunner vijanden, de Mooren, of de Rifbewoners, werden zij feestelijk en met gejuich in de versierde stad ontvangen. Het Spaansche vreemdelingen-legioen, ge heel bestaande uit Europeanen, bracht ter deze feestelijke gelegenheid een groot aantal hoofden van Mooren mede, welke zij na het gevecht, met messen hadden afgesne den. Ze mochten echter deze hoofden niet mede nemen in de stad, maar moesten ze buiten de poort op een hoop werpen. Later bleek echter, dat deze afschuwelijke zegeteekenen hun niet waren ontnomen, want bij het défilé voor Primo de Rivera, droe gen zij op hun bajonetten die verminkte lichaarnsdeelen hunner vijanden. Als nu straks de Mooren, al die honderden Spaansche krijgsgevangenen ook een kopje kleiner maken, zal de wereld wel te klein zijn voor al de protesten der beschaafde Spaansche regeering. In China is het nog een toestand, waaruit niemand wijs kan worden. Eerst ging het tegen Engeland en Japan. Toen tegen alle vreemdelingen en nu draait het waarschijnlijk uit op een groote burgeroorlog tusschen

Soester Courant | 1925 | | pagina 1