WIJNHANDEL Bouw-enTimmerwerken i C. W. Roggeveen E. M. JAARSMA Haarden X J. Gr. Flapper J. JORIMA vlug en gemakkeli jk met LABOR'S LABOR's prima Gemengd Graan met veel Zonnepitten MUMOHANPEL H. St@@nhuysen JUNKER RUH Kachels C.G. ROOKWORST met het loodje J. METS, Van Weedestraat 46 JMNDEISCMDIETEN r „NIEUWERHOEK" Bel op 538 Amersfoort S. Menko Z. ff. Schutte Nordhott, f 2wö//e MIDDELMAN „Ik heb het nog nooit zoo beleefd", verzekerde mij dezer dagen de heer Limpert te Baarn. „Het hok ligt vol veeren, de kippen loopen bijna kaal en toch blijven ze goed doorleggen! Dit is te danken aan LABOR'S HOENDERMEEL en raad ik een ieder aan dit voeder eens te probeeren. Het is iets bijzonders!" Per 100 pond f9.50 25 f2.75 Per 50 pond f5.00 Minder per pond 12 cent Per 100 pond f 7.75 25 f2.00 Alle bestellingen Per 50 pdfcri f4.00 Minder per pond 8'|2 cent Hoenderpark „LAB0R", Afdeeling Pluimveevoeders Telef. 42 SOEST Telef. 42 Laadstation en Reparatie-Inrichting Stofzuiger met hulpstukken te huur, ook per uur HET adr@s wooi* en verdere BEKENDE MERKEN is OntyangeïT de bekende (grot en fijn) Bussumsehe Houthandel l mtm J. O. SGHÜEUD^Ü Historische Processen TELEFOON 197 - SOESTOIJK Witte Port f 1.— f 1.15 f 1.50 Roode Port f 1.f 1.25 f 1.50 Qravesf 1.45 f 1.85 Bordeaux f0.80 f 1.10 Samosf 1-25 f 1.50 Advocaat per flesch f2.40 f2.75 St. Emllionf 1.45 St. Juliënf 1-40 Meiwijnf0.85 St. Estephef0.85 Bergeracf 1.25 Hong. Tokaijerf 1.35 Petit Bourgognef 1.50 BESTELLINGEN VOOR GEDISTILLEERD - WORDEN OOK AANGENOMEN - Orgel- en Pëanohandel H. VERHOOG - NIJKERK De beste merken Groote voorraad. Ook 2e hands Instrumenten. [LAGE PRIJZEN. Vakkundige garantie Ruilen. en wij zijn direct bij U De hoogste waarde betaald onder- geteekende voor alle soorten meubilaire goederen, bed den, ledikanten, kleeden, tapijten, boe ken, goud, zilver, brandkasten, piano's, orgels, antiquiten, geheele of ged. in boedels en verder alles wat waarde heeft. Contante betaling. Steeds aan huis te ontbieden. Langestraat 109B Tel. Interc. 538. Amersfoort. J. MENKO Beëedigd Makelaar-Taxateur Belast zich met publ. veilingen enz. MEDICINALE PEPERMUNT0 1 S.N. ONCNERIROfFEt/ Lange Brinkweg 23 TIMMERMAN - AANNEMER Beveelt zich beleefd aan voor HOTEL PENSION Gelegenheid tot nachtlogies met of zonder ontbijt Billijk tarief Alle soorten Drank, Bier, Wijn en Limonade Thuisbezorgd zonder prijsverhooging BIRKSTRAAT 17 - TEL. 176 Beleefd aanbevelend. Door de rui Het is ook iets bijzondersDe samenstelling van LABOR's HOENDERMEEL wordt voor den ruitijd steeds iets gewijzigd. Het voeder voor Iegwedstrijden b.v. is alleen gebaseerd op productie, omdat op de Iegwedstrijden de hennen er alleen in de legperiode zijn en huistoe gaan als de ruitijd aanbreekt. Het spreekt echter vanzelf dat er in den ruitijd meer komt kijken. Dan worden aan het lichaam vele sappen onttrokken voor nieuwe veervorming en het komt er op aan, stoffen toe te voeren die een gemakkelijke veervorming in de hand werken. Door toevoeging van Levertraan en oliehoudende stoffen in LABOR's HOENDERMEEL ruien de kippen vlug en gemakkelijk en zullen velen zelfs aan den leg blijven! Van onschatbare waarde in deze periode is ook de toevoeging van KARNEMELKPOEDER in Labor's Hoendermeel. Karnemelkpoeder werkt bloedzuiverend, heeft een uiterst gunstige uitwerking op de ingewanden, regelt de spijs verteering en verhoogt aanmerkelijk de verteerbaarheid van het gewone voedsel. Daarom, in 't belang van Uw hoenders en in 't belang van Uw portemonnaie, bestel nog heden dageiiiks FRANCO THUIS. Aanbevelend, r Steeds voorradig alle benoodigdheden op RA0I0GEBIED ONTVANGTOESTELLEN vanaff50.— (compleet) KRISTAL ONTVANGERS vanaff 15.— (compleet) voor Starterbatterijen en Radio-Accu's van elk Fabrikaat Gratis maandelijksche controle Billijk tarief. VEENHUiZERSTRAAT 67a - S0ESTDIJK Boschslraat 3 BAARN Telef. 369 FRANCO LEVERING SOEST van alle Kachels en Haarden TELEFOON 98 De Landbouwbank te Utrecht verstrekt op korten termijn Credieten onder hypothecair verband en borgstelling NEEMTGELDENINDEPOT met 3 dagen3 voor 6 maanden vast 4 voor 3 maanden vast 372% v00r 1 iaar vas* 4%% Inlichtingen ten kantore van den Agent E. HART0G, Daiweg 4, Baarn De DirectieJ. C. DE BEAUFORT N. C. DE RUIJTER BREDIUSWEQ 1 BUSSUM TELEFOON 78 o Vertegenwoordiger voor Soest: B. REiMAN, Parklaan 12b I IX Het einde van Murat, den Koning van Napels (1815). (Vervolg). Den volgenden dag bleek, dat het schip koers naar Amerika had gezet. Toen deze poging tot ontvluchting mislukt was, beraamde men plannen voor een nieuwe poging. Maar ook daarbij diende het geluk Murat niet. Weinig toch had het gescheeld of hij was nog aan boord van het schip naar Amerika gekomen; Ma- rouin had een visscher bereid gevonden om den Koning aan boord te brengen, maar toen deze, bij ongeluk zijn jas losknoopte en zijn schitterend gewaad liet zien, roeide de visscher weer naar land terug, hopende van den aanzienlijken vreemdeling een grootere belooning te krijgen dan hij bedongen had. Voor Murat bleef nu niet anders over dan zich naar het nabijgelegen Corsica te begeven. Daar heerschten napoleontische sympa thieën daar beteekende het gezag van Lodewijk XVIII in de practijk nietsdaar was bovendien gelegenheid te over om zich in spelonken en bergen te verstoppen. Maar, hoe de overtocht te wagen Een drietal vrienden van Murat, alle drie zee officieren, wisten voor hem een schip te verkrijgen. Op het afgesproken uur nam men Murat aan boord, maar de wind bleek niet gunstig. Men vreesde storm en raadde Murat aan nog een dag te wachten, maar hij wilde niet. Men scheepte zich dus in, maar al spoedig kwam de storm opzettenhet kleine schip, dat nauwelijks voldoende was geweest om de eilanden voor de kust te bereiken, werd met moeite boven water gehouden. Gelukkig ontdekte men zeilen in de nabijheidhet bleek een koopvaardijschip, varende op Toulon. Maar de bemanning aan boord van dit schip hield de opvarenden voor zeeroo- vers, en hoezeer men aanvankelijk de houding aannam te willen helpen, bleek uit een slecht uitgevoerde manoeuvre, dat men het schip wilde overzeilen om zich zoodoende van de „zeeroovers" te ontdoen. Opnieuw, met woede in het hart, moest men naar veiligheid en naar hulp rondzien. En men vond deze, toen men korten tijd daarna stiet op een postboot, die bestemming had voor Tou lon. Een der drie zeeofficieren, die de expeditie voor Murat leidden, kende den kapitein van het vaartuig, noemde hem bij zijn naam en werd aan boord gelaten. Men nam de schipbreukelingen op en daar trof Murat een Mammeluk, die vroeger onder hem in Egypte had gediend, en door het geluk begunstigd, vrij groote handelszaken in Marseille had. Het in cognito van den Koning was daardoor vanzelf opgeheven, maar aan boord bleken meer aanhangers van het napo leontische stelsel. De kapitein wendde den stevenreeds aan boord van dit schip erkende men Murat als Koning van Napels, en had men op het oog hem op den troon te herstellen. Op 25 Augustus 1815 kwam men te Bastia, de hoofdstad van Corsica, aan, en Murat begaf zich naar het nabijgelegen Visco- vato om generaal Franchescetti op te zoeken. Hij vond dezen aan tafelver zocht hem buiten te komen en noemde daar zijn naam. Franchescetti was geluk kig zijn Koning terug te zien, bood hem zijn huis, ja alles wat hij ter beschikking had, aan. En nauwelijks had het gerucht van Murat's komst zich over het eiland verspreid of van alle zijden stroomde men toe om hem te zien. Hier op Corsica, kon Murat zich veilig achtenhier zou niemand hem hebben kunnen aanraken hier zou hij geheel de bevolking hebben bereid gevonden om hem te verdedigen. Maar het lag niet in Murat's aard om stil te zjjten, hij wilde zijn koninkrijk heroveren. Men bereidde een expeditie daarheen voor. Een der laatste dagen, dat hij te Bastia vertoefde, kwam een boodschapper van den Keizer van Oos tenrijk. Murat had tot dezen een schrijven gericht, korten tijd nadat hij te Toulon was aangekomenhij had daarin veilig heid voor hem en de zijnen verzocht. De Keizer van Oostenrijk bleek bereid om die veiligheid toe te staan, op voor waarde, dat Murat een particulieren naam zou aannemenzou verblijf houden hetzij in Bohemen, hetzij in Moravië, hetzij in Opper-Oostenrijk, en dat Murat zich zou verbinden om deze staten nimmer te verlaten zonder de uitdrukkelijke toe stemming van den Keizer. Murat ontving den boodschapper, geleidde hem naar het terras, waaruit men geheel de stad, die a.h/ö;^ in licht baadde, kon overzien. Hij wees hem de kleine vloot, die in de haven gemeerd lag en de straten, vol met een juichende menigte. Nauwelijks had die menigte Murat be merkt of kreten vulden de lucht: Leve Joachim, leve de Koning van Napels, leve de broeder van Napoleon. De boodschapper wist niet wat hij zag en hoorde; geloofde een oogenblik aan een kunstig in elkaar gezette tooneelscène, maar werd door het aantal der juichen- al spoedig van zijn dwaling genezen. Murat voerde hem daarna naar het salon, waar hij den door hem uitgeko zen staf van officieren aantrof, in groot uniform gekleed als was men te Caserte of Capo di Monte. Het was Murat's antwoord, dat hij later slechts kon be treuren, toen, al zijn illusies in puin waren gestort! De Mammeluk, die Murat aan boord van het postschip had herkend, was naar Napels gezonden om er inlichtin gen in te winnen. Hij had zich in ver binding gesteld met enkele daar woon achtige personen, bij wie hij napoleon tische szmpathieën aanwezig wist. Maar hij had zich ook uitgesproken tegenover schoonvader, Napolitaan van geboorte, en deze waarschuwde de politie. Degenen die in vertrouwen waren genomen, wer den gedwongen om door de politie ge dicteerde antwoorden op de brieven naar Bastia te schrijvende Mammeluk werd in de gevangenis geworpen en kon geen teeken geven. Zoodoende werd aan de vloot, door Murat uitgerust, een punt van landing aangewezen, dat door Koning Ferdinant en zijn troepen zwaar bezet was. Het waren geen Napolitaansche troepen, die men niet voldoende ver trouwde neen, het waren Oostenrijksche troepen, van welke men zeker was. Nu was in zekeren zin de storm, die de kleine vloot van Murat verspreidde, te zijnen gunstedaardoor dreef men van het bepaalde punt af, en kon den raad van generaal Franchescetti volgen om niet, als oorspronkelijk bedoeld, in Cala- brië te landen, maar rechtstreeks door te gaan naar Triëst. Op 8 October, des morgens vroeg, bevond men zich echter ter hoogte van Pizzo. Daar landde men, tengevolge van een dier plotselinge in vallen van Murat, die bij hem, als bij Napeleon, onbegrijpelijk waren, maar die niet, gelijk bij den Keizer, immer door een gelukkig gesternte waren gedicteerd. Murat ging aan land, gevolgd door een betrekkelijk klein escorte, gekleed in het schitterend uniform van generaal van dien tijd. Hij landde op een Zondag morgen, en de bevolking begaf zich naar de mis. Toen hij het kleine dorpje door kwam, zag hij onder de boeren een sergeant, die hem vroeger te Napels gediend had. Tavella, vroeg hij op hem toegaande, kent gij mij niet meer, en toen hij geen antwoord van dezen ont ving Ik ben Joachim Murat, ik ben je Koning; voor jou de eer om het eerst te roepen leve Joachim. Het gevolg van Joachim liet onmiddelijk dezen kreet weerklinken, maar de Calabrische ser geant bleef stil en zwijgend. Dit was een historisch oogenblik, de wegen van van het noodlot zijn ondoorgrondelijk; misschien, had deze sergeant den kreet van Murat herhaald, zou ook de bevol king dien hebben overgenomen. Hier zou Murat zijn eerste aanhangers heb ben gevonden en kennende den afkeer van de Napolitanen van het hun opnieuw opgelegde Habsburgsche juk, zou er niet veel voor hem noodig zijn geweest om zijn troon te heroveren. Maar de sergeant, hetzij uit persoonlijke, hetzij uit alge- meene overwegingen, zweeg; wendde zich af, ging naar huis, en vertoonde zich niet meer. Murat en de zijnen wis ten zich paarden te verschaffenbega ven zich op weg naar de nabijgelegen grootere plaats en hoopten daar hun doel te bereiken. Naar Monte Leone begaven zij zich, maar de bevolking, na hun ver trek spoedig tot zichzelf gekomen, liet hen niet rustig trekken. Calabreezen heb ben slechts naar de wapenen te grijpen om deze te vindenspoedig waren 200 mannen tot de achtervolging gereed, en Murat vond zich spoedig nauwelijks een kwartier later door deze welgewapende bende ingesloten. Hem bleef niets anders over dan de vlucht te kiezen, zonder aarzelen sprong hij van het plateau, waarop hij zich be vond, en bereikte het strand in de on- middelijke nabijheid van de plaats waar hij geland was. Maar de sloepen waren wegde booten waarmede hij gekomen was, waren zeewaarts gestevend, aan gezien verraad aan boord heerschte. In de nabijheid echter vond Murat een sloep; trachtte erin te komen met zijn beide adjudanten. Een dezer, de jonge Campana, viel, door een geweerschot getroffenwellicht was de ontvluchting aan Murat en den ander gelukt, waren niet Murat's sporen hem noodlottig ge weest en hadden deze hem niet doen uitglijden. De menigte, die een omweg had moeten maken om hem te bereiken, viel a. h. w. op hem en moeite genoeg kostte het den beiden aanvoerders van den troep om hen te beschermen. Men bracht hen naar het gewone dorpscachot, en daar werd Murat opgesloten temidden van bedelaars, dieven en zakkenrollers l Nauwelijks een kwartier had hij er vertoefd of commandant Mattei van de geregelde Napolitaansche troepen kwam hem halen. Murat had zijn koninklijke waardigheid herkregenvol verontwaar diging wees hij op de plaats, waar men hem opgesloten had, en zelfs de bede laars en dieven, die hem aanvankelijk met hoongelach hadden overladen, von den nu den Koning in hem en lieten luide kreten van Leve Joachim, hooren. Murat werd nu beter gehuisvesthij kon, gelijk hij zoo gaarne wilde, een bad nemen en kreeg behoorlijke kleeren, waarop hij te allen tijde gesteld was. Over zijn lot maakte hij zich niet veel zorg. Hij had papier-en in zijn zak, die hem een vrij geleide van den Keizer van Oostenrijk verzekerden, en hij trachtte de voorstel ling ingang te doen vinden als wilde hij zich over Triëst naar Oostenrijk begeven om daar rustig te leven. Maar de Koning van Napels, blijkbaar wenschende zich van hem te ontdoen, benoemde een af zonderlijke commissie, die geen rekening hield met Murat's opmerking, dat hij öf Koning öf als Maarschalk van Frankrijk diende terecht te staan. Integendeel, reeds twee dagen later kwam deze commissie samen haar verhoor was even kort als haar vonnis, dat Murat tot de doodstraf veroordeelde. Hem werd niet meer dan een uur tijd gelaten om zich tot den dood voor te bereiden hij kleede zich in het beste gewaad, dat men hem verschaffen konhij had een kort onderhoud met den hem toegewezen geestelijkehij had, zoo zeide hij niet ten onrechte, den dood op het slagveld te dikwijls onder de oogen gezien om dien nog te vreezen Als eenige gunst vroeg hij aan generaal Nunziante, die als bevelvoerend generaal optrad, om zelf het vuurpeloton te mogen commandeeren. In den vroegen ochtentj^'an 15 Oct. 1815 werd Murat naar de binnenplaats te Pizzo gebracht. Het vuurpeloton stond er gereed. Murat sprak het vriendelijk toe, maar den eersten keer bleek, dat al deze soldaten, zonder met elkander overleg te plegen, hadden gemikt boven het hoofd van den Koning. Hij dankte hen daarvoor, maar wees hen erop, dat hij, gevonnist zijnde, vervolgd zijnde, toch zou moeten vallen, en dat men op deze wijze zijn doodsstrijd slechts ver lengde. Weer gaf hij kalm, als gold het een eenvoudige oefning, de commando's; weer klonk het: Vuur! van zijn lippen, en een oogenblik later had Murat, die een even romantische als schitterende loopbaan, achter zich liet, opgehouden te leven. Aan zijn vrouw, Koningin Caro line en zijn kinderen waren zijn laatste gedachten gewijdvan hem nam hij afscheid in een brief, even kort als tref fend. Maar nauwelijks was hij gevallen of een bode, door Koning Ferdinand van Napels gezonden, liet men tot het lijk toe. Deze bode heeft het lugubere werk verricht het lijk van Murat van het hoofd te ontdoen, en dat hoofd, men vond het na den dood van Koning Fer dinand terug in een geheime kast in zijn slaapkamer, waar hij het in brandewijn bewaarde. De geschiedenis kent niet vele voorbeelden van dergelijke lafhartigheid. De Bourbons, te Napels door de Oostenrijksche macht op den troon her steld, toonden al even weinig te hebben geleerd en vergeten als de Fransche Bourbons. De terechstelling van Murat, al was zij uit een oogpunt van de poli tiek dier dagen begrijpelijk, was tenslotte niet anders dan een gerechtelijke moord, met even groote onbeschaamdheid als met gebrek aan eenigen rechtvaardig heidszin ten uitvoer gelegd. Tegenover Murat, hij mocht dan een avonturier zijn en geen geboren Koning, had meer ontzag gepast, en in elk geval was geen enkele reden aanwezig om hem zonder vorm van proces te fusileeren. Men beriep zich daartoe wel op een wet, door Murat's eigen koninklijke hand in Napels onder teekend, maar men verzuimde te beden ken, dat die wet was gemaakt met de kennelijke bedoeling om te dienen tegen struikroovers en moordenaars en zeker niet tegen misdadigers, wier fouten in de politiek haar oorsprong hadden 1 Te allen tijde heeft men daarin verschil erkendtegenover Murat erkende men dat verschil.

Soester Courant | 1925 | | pagina 4