ar OPENING FOEKEN's Beddenmagazijn Soester Courant voor Soest en Omgeving Sienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. La Porte Co T 'DEPOSITO'S Farapluie's - Wandelstokken Pi SOESTER BAZAR' STRIJKER's Brandstoffenhandel Pianoleerares -:m sipi m Co. ALLE BANKZAKEN VRIJHEID EN RECHT Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL :v&n DIJK'sS MEUBEL-TRANSPORT I Uitgever O. v. d. BOVMKAMP Soestdijk C* bankiers ALLE BANKZAKEN KERKSTRAAT 20 W. P. J. VENEMA HEDEN-AVOND VAN WEEDESTRAAT 34a - TELEF. 23 tableteen ^llinS-iardi van Meurs, No. 4a Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags vooriniddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oertiende Ja rgang DE Zaterdag 17 Oct. 1925 It ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 SOEST ONDERGKONDSOHE li R AND-INBRAAK VRIJE KLUIS Grouw in die maanlig rys die swaar kolos - Oorheers die jong geboomte aan sy voet - Waardeur die aandwind huiwrig klaend spoed - En Rustloos, als van geeste, sug die bos. (Heever) Wij hebben Zaterdag j.1. een ïeit her dacht, dat levendige herinneringen op wekte aan dien strijd voor „vrijheid en voor recht", door onze stamverwanten de Boeren in Zuid-Afrika voor luttele tientallen jaren gestreden. Dat was de herdenking van den dag, waarop, vóór 100 jaar, de eerste president der Zuid' Afrikaansche republiek, Paul Kruger, ge boren werd. Paul Kruger, de drager van het Zuid-Afrikaansche ideaal, is een bij zondere figuur geweest, die in al zijn eenvoud, de bewondering en sympathie van vrijwel de geheele wereld heeftaf- gedwongen. En daar waren twee redenen voor. In de eerste plaats had de zaak, waar Kruger voor streed, de vrijheid van zijn geliefd Transvaal, de aandacht van alle weidenkenden niet alleen, doch ook hun medegevoel, hun moreele steun weten te winnen. En dat was niet moeilijk geweest, aangezien het een eerlijke zaak was. Want in 1877 treedt Engeland het tractaat van 1852 met voeten. Transvaal verliest zijn vrijheid en drie jaar later begint de eerste vrijheidsoorlog. Nu treedt de figuur van Kruger eerst recht op den voorgrond. Als 27 jarige jongeman, had hij zich onder de Boeren al een voor aanstaande positie weten te veroveren en reeds in 1852 was hij een diergenen, die het Zandriviertractaat met Engeland sloten. Maar na 1880, als de eerste strijd voor vrijheid en voor recht is gestreden, zien we Kruger eerst als Vice-president en later als president van de Zuid-Afri kaansche republiek. En dan zien we ook meteen de tweede reden voor de alge- meefle sympathie voor dien Boere^pre- sident, dat is zijn eigen persoonlijkheid. Paul Kruger was een man, zooals wij ons gaarne onze voorvaderen, als speci men van het Nederlandsche volk, voor stellen, namelijk kordaat, dapper, met een diepwortelend gevoel voor recht en waar heid, een man, die zijn heele leven wijdde aan het welzijn van zijn volk, maar zonder ook maar een oogenblik de eigen persoonlijkheid op den voor grond te willen stellen. En dit laatste was wel een van de meest karakteristieke eigenschappen van dezen telg van Ne- derlandschen stam; hij, de oersterke zoon, van een krachtig boerenras, de ridder zonder vrees of blaam, waarop de oogen van de geheele wereld, mee- rendeels met ontzag en vereering gericht waren, hij voelde zich slechts een nietig mensch, een eenvoudig werktuig in Gods hand. Deze levensbeschouwing heeft zijn geheele werk gekenmerkt en haar stempel op al zijn daden gedrukt. En nu mag men over het wezen van een dergelijke „Weltanschauung" van meening verschil len, een feit blijft toch, dat men den grootsten eerbied moet koesteren voor een man, die zoo het eigen ik wist achter te stellen, die zoo'n diepwortelend devoot vertrouwen in de Opperste leiding had, dat hij niet morde, toen bij den tweeden vrijheidsoorlog de nederlaag kwam, dat zijn vertrouwen niet geschokt werd, toen hij, na met zooveel geloof in den oorlog om het recht te hebben gestreden, ver slagen werd. Kruger was geen man van schoolsche geleerdheid. Men vertelt dat hij in het geheel slechts drie maanden school heeft geloopen. Zijn verdere kennis putte hij uit den bijbel en verder doorliep hij de harde leerschool des levens. Maar toch, ondanks zijn schoolsche onontwikkelheid, was hij door zijn eminente karaktereigen schappen de aangewezen leider van het Boerenvolk, een man die nooit zich zelf zocht en die zich onderscheidde door een buitengewone menschenkennis, een onfeilbaar geheugen een inzicht en door zicht in zaken, die niet aan te leeren is, die aangeboren moet zijn. Wat hem ont brak aan sc^nolsche geleerdheid werd ruiir ssbotno0 door zgfrj&fti entende eigen- 'SCfiappen aangevuld. We weten liet allen. De dappere voor trekker, Paul Kruger, de eerste president van de Zuid-Afrikaansche republiek, stierf op vreemden bodem. Slechts zijn stoffelijk omhulsel kwam te Pretoria terug, werd met grooten eerbied ontvangen. Zoo kwam Kruger toch nog te rusten in den bodem, die hem zoo lief was, waarvoor hij alles over had. En te Johannesburg, in een park, feitelijk buiten de stad, staat zijn standbeeld, „die swaar kolos", waar van de dichter zong. Als een symbool van „recht en vrijheid". Dr. F. C. KAMERKRONIEK De nieuwe bezuinigingscom missie geïnstalleerd - Een duidelijke wenk - Nieuwe wetsvoorstellen - De kamer weer bijeen - De debatten We hebben een nieuwe bezuinigings- commissie. Op het departement van financiën werd zij door minister Colijn met een vriendelijk toespraakje geïnstal leerd, waarbij nog even pro forma aan de verdiensten van de vorige commissie werd herinnerd en verklaard, dat de regeering haar werk toch zoo geappre cieerd had. Spr. meende dan ook in den plicht tot dankbaarheid voor den in menig opzicht verdienstelijken arbeid der afgetreden commissie te kort te schieten, indien hij hier niet van de gelegenheid gebruik maakte om aan haar moeilijk en pioniersarbeid alle recht te doen wedervaren. Spr. wees er verder op, dat thans de regeering ervan heeft afgezien om het terrein van de commissie binnen vaste grenzen vast te leggen. Haar werkzaamheid zal den geheelen staatsdienst omvatten. Ten slotte wees de minister er op, dat er in de laatste vijf jaren op de uitgaven een bedrag van rond 95 millioen is bespaard. Dat hiermede alle besparingsmogelijkheden zijn uitgeput, zou Spr. niet gaarne be weren, al valt niet te ontkennen, dat hetgeen het meest voor de hand lag, het eerst gegrepen is. Dus met andere woorden, de commissie werd niet voor een heel makkelijke taak gesteld. De voorzitter van de bezuinigingscommissie luit. gen. Pop, beantwoordde den minister. En in zijn antwoord zat ruggemerg. Want na in groote lijnen de werkzaamheden van de commissie te hebben geschetst bezuiniging op den staatsdienst voor en na gaf de generaal den minister kort maar krachtig te kennen, dat, als de regeering soms het plan mocht hebben. lle voorstallender-commissie -nei__7.no wéinig aandacht waardig te keuren als die van de commissie Rink, de huidige bezuinigingscommissie er al heel vlug het bijltje bij neer zou leggen. „Mocht1" zoo zeide de heer Pop woordelijk, „on verhoopt de commissie geen resultaten van haar werk zien, dan zou ook haar de moed tot verder voorwaarts gaan ontzinken en zou het haar, tot haar groot leedwezen niet mogelijk zijn, haar arbeid voort te zetten". Nu, aan duidelijkheid liet deze verklaring niets te wenschen over. Wanneer het werk van deze com missie even kordaat en krachtig is, als deze uitspraak van haar voorzitter, dan VOOR UW VERHUIZINGEN f 0 CONC'URREKRENDE PRIJZEN STEENHOFSTRAAT 57 - TEL. 69 zullen we ons gelukkig kunnen prijzen. We kunnen merken, dat de nieuwe parlementaire zittingsperiode weer be gonnen is. Een reeks wetsontwerpen werd reeds door de regeering ingediend. Zoo komt binnenkort het reeds zooveel besproken vraagstuk van de vroedvrou wenschool in Heerlen voor het voetlicht. Er wordt een verhooging van het sub sidie voorgesteld met f27.500. De rap porten omtrent de levensvatbaarheid van de school moeten alle gunstig luiden en de regeering heeft dan ook de vraag, of er in het Zuiden des lands behoefte is aan een inrichting van vroedvrouwen, voor zichzelf bevestigend beantwoord. Maar in de Kamer zal er nog wel een hartig woordje over vallen, dunkt ons. Dan is er nog een wetsvoorstel tot goedkeuring van het verdrag van Brussel, tusschen Nederland en Belgie, waarbij o.m. rechterlijke beslissingen, in Belgie of Nederland gewezen, in den anderen staat zullen kunnen worden ten uitvoer gd, na aldaar uitvoerbaar te zijn verklaard. Dan komt er nog een voorstel tot heffing van belasting op vruchtenwijn (f 18.75 a f20.10 per H.L.) en een ont werp voor de vereenvoudiging van be lastingheffing, door de heffing van de vermogensbelasting en verdedigingsbe lasting op te dragen aan het dienstvak der directe belastingen. De bioscoopwet 1 Eindelijk waren we dan zoover, dat met de behandeling in de Tweede Kamer werd begonnen. Groote belangstelling op de tribunes. De heer Boon (v.b.) opende de rij der spre kers. Hij had drie bezwaren, n.1. de censuur voor volwassenen, de eenvor mige keuringsregeling op geschiktheid voor personen beneden 18 jaar en de mogelijkheid van gemeentelijk ingrijpen. Spr. vond het nut van de bioscoop zeer groot en hij kantte zich zeer scherp tegen de pogingen om de natie te „kerstenen". Een Domperswet noemde hij dit ontwerp. De heer Lingbeek (Herv. Ger.) stelde tegenover ,het bioscoopgevaar de waarde van d«rgodsdienst. En nadat hij be toogd ha&^&it dit wetje geen kwaad zal doen, dochiL^ hij er niet veel van ver nachtte, wek.>^prr op tot het steunen en in stand houden van de nationale kerk, dat is Ned. Herv. kerk, hetgeen aan de kamer eenige vroolijkheid ont lokte. De heer Kleerekooper (s.d.a.p.) had ook bezwaar tegen de niet gesplit ste keuring, doch dat was niet zijn hoofdbezwaar. Hij kwam er tegen op. dat beweerd, dat de bioscoop alleen door onbeschaafden bezocht wordt. En dan, er zijn in Nederland weinig bios copen. Amsterdam bijv. heeft er 24, Brussel daarentegen heeft er 300, net zoovel als in heel Nederland. En als men de bioscoop verbiedt, gaan de menschen naar tooneel en variété. Zou men die ook in nieuwe banen willen leiden De variété verbieden De heer Kersten knikte van ja. Neen, zeide de heer Kleere kooper, om practische, technische en opportunistische redenen is de s.d. tegen en hij ontzegde de rechterzijde het recht, om als cencor morum tegenover de menscheid op te treden. Ook de heer Bomans (r.k.) vond de bioscoop een hoogst nuttig instituut, eeii gave Gods en hij vroeg zekerheid omtrent art. 4, in dier voege, dat de bioscoop nooit door gemeentelijk optreden onmogelijk wordt gemaakt.... Niet zoo de heer Kersten (Staatk. ger. P.), die het wetsontwerp niet eens voldoende achtte en zelfs een motie indiende, beoogende de regeering uit te noodigen voorstellen te doen, die leiden tot verbod van openbare bioscoop voorstellingen. De heer Marchant liet een ander geluid hooren. Hij vond het ontwerp te ingewikkeld. Spr. wenschte centrale keuring, verbod van voorstel lingen van niet-goedgekeurde films en administratieve, zoowel als strafrechter lijke repressie van overtreders. Hij wees er ook op, dat art. 4 de bioscoop on mogelijk kan maken. Ten slotte diende hij eenige amendementen in o.m. ter vervanging van de eenvormige keuring van films, waar spr. zich scherp tegen kantte. De heer Tilanus (c.h.) vreesde dat er van de centrale keuring niets zou terecht komen, en hij achtte die ook niet noodig. Spr. wilde slechts verplich tend voorschrijven van een zekere ge meentelijke controle over te vertoonen films en inrichting van theaters. Ook vond Spr. art. 4 onduidelijk. Spr. was voor nakeuring, en mocht de centrale keuring uit het ontwerp worden gelicht, dan zou het wetsvoorstel er zeker niet door verslechterd worden. En nadat minister de Geer nog ver zekerd had, dat de censuur voor vo!.- LjeiJ wasserien geen strniKciuioit u-'-' zijn tusschen links en rechts, was de eerste ronde achter den rug. Bij de voortgezette behandeling deed de minister een beroep op links, om met de andersdenkenden samen te wer ken. Laat men de politiek er buiten laten. Laat deze wet een waarlijk nationale wet worden vond Spr. Wat de differentiee- ring van den leeftijdsgrens aangaat, die liet de minister aan de Kamer over, daar dat een technische kwestie is. Verder was art. 4 geen vrijbrief voor de ge meenten tot een absoluut verbod van bioscoop. En om nu aan allen twijfel een eiride te maken stelde de minister in uitzicht, dat hij een beperkte werking van dat artikel wilde bevorderen, zoodat de regeering voorstelde, dat de voor schriften, die door de gemeentebesturen in het leven kunnen worden geroepen, niet mogen betreffen, bioscoopvoorstel lingen, die uitsluitend toegankelijk zijn voor personen boven de 18 jaar. Daar mede is dus een groot bezwaar van velen vervallen, omdat nu de mogelijk heid van gemeentelijke nakeuring voor personen boven 18 jaar vervalt. Dat vond de heer Boon (v.b.) ook, al hand haafde hij zijn meening, dat de regee ring met haar cencuur voor volwassenen op den verkeerden weg is. Verschillende afgevaardigden brachten nog het een en ander in het midden, o.m. de heer Lous de Visser, die onder heftige be weging in de Kamer beweerde, dat deze VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den j Gemeenteraad op Dinsdag6 Octo- ber 1925, des voormiddags ten 91/2 ure. (Vervolg). m Rondvraag. ■De heer Foeken brengt het volgende ini'hct midden M. d. V. jn de voorlaatste vergadering zijn door ruw. enkele bemerkingen gemaakt op de vcnvstellen voor af- en overschrijving cr-Lde Gemeentebegrooting 1924 'Aan het einde der discussies is door mij gezegd dat waarschijnlijk door tijdig ingrijpen overschrijvingen hadden kun nen voorkomen worden, dat ik daarbij enkele afdeelingen op 't oog had, en dat ik geloofde in een lek, waarnaar ik gaarne een onderzoek zag ingesteld. Ten Slotte bdoofde ik den Voorzitter over het be weerde nader met ZEd. te zullen spreken, injien noodig zou dan een volgende vergadering een en ander worden mede gedeeld. öndergeteekende heeft met verschil lende hoofdambtenaren een onderhoud gehadop de aïdeeling Financiën nog eens een en ander nagegaan, en met den Voorzitter verschillende punten besproken. AVaar de heer De Koning in de vorige vergadering opnieuw de wensch uitsprak nog Sens nader te worden ingelicht, daar ligt 't voor de hand dat de rusultaten mi ook in openbare vergadering wor den medegedeeld, wat ook door den Voorzitter werd beaamd. BAARM SOEST BUSSUM RENTEVERGOEDING RUIME KEUZE NIEUWSTE MODELLEN IN - 9® LINDENLAAN 10 TELEFOON 117 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Voorop zij gesteld, dat mijn onderzoek, behoudens enkele uitzonderingen, zich bepaalde toch het dienstjaar 1924, af gesloten 30 Juni 1925 en mag ik niet nalaten hieraan toe te voegen, dat voor den dienst 1925, en ook in de ont werpbegroting 1926 verbeteringen zijn ingevoerd waardoor verkeerde toestanden althans voor een deel zijn weggenomen. Bij het onderzoek en in de gesprek ken heb ik echter moéten vaststellen, dat die verbeteringen zich bijna uitslui tend bewegen op theoretisch administra tief terrein. Boekhoudkundig loopt alles reeds, na de nieuwe Rijksvoorschriften, beter dan vroeger. Wat ik echter in de eerste plaats zocht, als zijnde m.i. noodig voor een goed, overzichtelijk beheer, dat vond ik of onvoldoende of in tegen stellingen. Voor een goede uitvoering der admi nistratie is allereerst noodig een rustige atmosfeer, een geest van vertrouwen en waardeering, voorts samenwerking tusschen de hoofdafdeelingen onderling en vooral tusschen B. en W. en de hoofd ambtenaren, en ten slotte: tijd.Ont breken die elementen of worden ze in f 100.en waarop is uitgegeven f 522. waaronder het aankoopen door B. en W. van een schilderij voor f75.—. Of wel de overschrijding van post 18, door het in Juni '24 onnoodig koopen van een extra groote partij schrijfmachine- en Cyclostijlepapier ter waarde van f 133 of wel de overschrijding van post 25a reiskosten B. en W. begroot op f 50 uitgegeven f232.—. Wanneer een hoofdambtenaar geen vrijheid heeft voor de kleinste uitgave dan moeten vooral B. en W. angstvallig waken tegen overschrijding van posten waarover het College het meest beschikt zonder dat machtiging van den Raad wordt gevraagd, of althans zonder groote noodzakelijkheid. Wordt daaraan vast gehouden dan geeft dat een gevoel van vertrouwen en dan zal 't zelfs door den ambtenaar worden gewaardeerd als hem op een fout wordt gewezen. In dit verband maakt 't naar 't oordeel van öndergeteekende ook geen gunsti- gen indruk dat post 45, „onkosten Com missievergaderingen" wordt gedrukt door f 80.80 voor ververschingen aan B. en W. in hunne vergaderingen, waardoor deze post met f 77 werd overschreden. Ook V-rrt 't onriergetcekeride voor,rlaJlt «friid met 't rechtsgevoel duc a<u. Ale Brand weer van Bilthoven een bedrag van f 90.werd betaald, (zie post 64) voor verleende hulp op order van een Raads lid die tot het geven van die order niet de minste bevoegdheid had. Dat hiertegenover ook posten gevonden worden die door hoofdambtenaren zijn overschreden mag niet worden verzwe gen. Zoo heeft öndergeteekende een ernstige grief tegen de overschrijding van post 73 „keuringsdienst" begroot op f 4558.en waarop is uitgegeven f 5480 dus bijna f 1000.te veel. Dat hierin voor 1925, naar mededeeling van den Voorzitter, een gunstige verandering is gekomen moge waardeering vinden, het feit over 1924 verdient afkeuring. Dat (zie post 55) door de politie te Soesterberg f 70.20 in rekening is ge bracht voor het schoonhouden van een arrestantencel en het wasschen van een paar dekens waardoor de post werd overschreden acht öndergeteekende niet toelaatbaar. Zoo is er dus naar beide zijden schuld in de overschrijding van posten zonder dat daarvoor of absolute noodzakelijk heid bestond of machtiging van den Raad was gevraagd. Thans kom ik tot het hoofdpunt name lijk de vraag of dan niet tijdig door de aïdeeling Financiën het noodsignaal had kunnen gegeven worden. Voor post 61 „Openbare verlichting" werd door het architecten-bureau ge raamd f 9000.Dit was door onbekend heid met loopende garanties, waarvan de aanteekeningen onder een andere afdeeling berusten, 5 6 honderd gulden te laag. Overschrijding van den post kon dus niet uitblijven. De post armenzorg en werkverschaf fing werd met duizenden overschreden, doch de afdeeling Financiën bemerkt het verloop pas in de kwartaalstaten. De raming voor kasgeldleeningen was ruim 6000 gulden te laag, doordat er geen voldoend contact was tusschen Grondbedrijf en Financiën. Ook tusschen Burgemeester en Wet houders en de afdeeling Financiën blijkt geen voldoend administratief contact ge weest te zijn. Het sterkst spreekt dit bij post 105 „gemeenteremiging". Deze post was begroot op f550.—. In 1924 is daarop niets betaald, doch 8 Januari 1925 moest betaald worden f 1000.—. Deze schuldpost moet toch reeds een klein jaar vroeger bij B. en W. bekend zijn geweest, doch bij de afdeeling Financiën was daarvan niets bekend. Ook bij post 59 (Brandweer) blijkt, düt* tijdig kon worden gewaarschuwd. Ueze"T)oöTwas oegroui up Iju. 8 December 1924 was hierop nog JBr£- v f 6.80 uitgegeven, en toch is het eifö&'t? drag f291.— geworden. Bij Financiën wist men niet wat nog komen kon. Op post 65 A (vrije geneesk. behan deling gem. personeel) begroot op f 280.— en uitgegeven f 392.70 komen over 1924 HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b h. JULIANAPLEIN 11:1.1:1-. 10e Ruime voorraad Regenjassen VAN SPECIALE AFDEELING VOOR ALLES WAT BEHOORT TOT DE SLAAPKASSEII-INRICHTING WIJ M00DIGEN U BELEEFD UIT ONZE 0PENING3-ETALAGE TE KOMEN ZIEN wet politieke huichelarij is, omdat men verzuimt, de waarachtige zedelijkheid te bevorderen en de waarlijk goede kunst te steunen. Het was een echt ouder- wetsch gekrakeel. De Kamer nam z.h.s. het wetsontwerp tot goedkeuring van het handelsverdrag met Hongarije aan, nadat de heeren Knottenbelt (v.b.) van Rappard (v.b.) en Louis de Visser (deze laatste sprak over den heilstaat Rusland en de terreur der Horthyregeering in Hongarije) eenige opmerkingen hadden gemaakt, waarop minister Ruys o.m. antwoordde, dat de Regeering op het punt van het niet- betalen van rente van Hongaarsche fondsen, diligent blijft. De interpellaties Kleerekooper (s.d. over de Stormramp), Vliegen (afgraving St. Pietersberg) en Lovink (c.h.-Duitsche tariefwet en Ned. belangen) werden toe gestaan. POLITICUS. Zenuwstillend—zenuwsterkend. Buisje 75 ct. hun tegenstellingen gevonden dan kan 't niet anders of er moeten hiaten ont staan die ten slotte op de afdeeling Financiën drukken, doch waaraan die afdeeling niels meer kan herstellen. Het is mij gebleken, dat de rustige atmosfeer en de geest van vertrouwen en waardeering zoo goed als niet aan wezig zijn. Ik wensch hierop niet verder in te gaan. Wil de Raad daar meer van weten, dan kan desgewenscht een nader onderzoek worden ingesteld. Dat er door de ambtenaren fouten kunnen gemaakt worden, zal ieder direct onderschrijven, het zijn ook men schen. Dat er fouten gemaakt zijn is bekend, als ook dat sommige ambtena ren het werk over 't hoofd is gegroeid. Des te meer echter is 't dan noodig dat er tijd is voor rustige arbeid en dat daarbij de ambtenaar weet te werken in een omgeving waar recht en orde on aanvechtbaar zijn. Het komt mij echter voor dat bij voor beeld het brute optreden tegenover een hoofdambtenaar die een sleutel durfde te laten maken, en gesommeerd werd die zelf te betalen, niet is overeen te brengen met de overschrijding van post 21 „onderhoud meubelen" begroot op Hierop antwoord ik dat dit vrijwel onmogelijk is tengevolge van onvoldoen de samenwerking tusschen de hoofdaf deelingen onderling, tusschen Finan ciën en B. en W. en door een tekort aan tijd. Dit tekort aan noodzakelijke factoren acht öndergeteekende te zijn een lek in de organisatie. Wanneer ik spreek over onvoldoende samenwerking tusschen de hoofdafdee lingen dan heb ik hier speciaal het oog op samenwerking in administratieven zin. De persoonlijke verhoudingen vond ik, dit zij ter eere van ons ambtenaren corps gezegd over 't geheel goed. Ter verduidelijking van wat bedoeld wordt zij 't volgende opgemerkt van bij- voorbeeld post 36 kosten Bevolkings registers en huisnummering" begroot op f 200, hierop zijn door het architec tenbureau en door de afdeeling Bevolking, uitgaven gedaan, elke afdeeling bleef beneden de begrootingspost, maar te samen is die post belangrijk overschreden. Ditzelfde vindt men bij post 117, begroot op f400.— Gemeente-architect en Directeur Publiek^Verken bleven beneden die rairvig dt?h het totaal werd f 600.—. -iÖBiP geen betaalposten voor; de eerste be talingen werden geboekt 6 Febr. en 2 Maart 1925. Bij een en ander is slechts hier en daar een greep gedaan bij wijze van steekproef. Voor een nog uitgebreider onderzoek ontbreekt mij ten eenenmale den tijd. Het aangevoerde moge echter voldoende geacht worden tot staving van wat door mij in de voorlaatste vergade ring is gezegd. Blijft tenslotte nog over eenige aan dacht te geven aan het gebrek aan tijd. Het is mij bekend dat de ambtenaren voortdurend eigen tijd opofferen om toch maar het werk voor de gemeente klaar te krijgen, en toch kan men maar niet op tijd zijn. Zoo moesten we in Juli de rekening 1924 en in September de be grooting 1926 hebben, doch het is nu October en ook in deze vergadering is geen sprake van indiening. De raads vergadering van heden werd slechts drie dagen tevoren geconvoceerd, en van die drie dagen is nog een Zondag. Voor de raadsleden wordt het zoodoende onmo gelijk behoorlijk zich in de stukken in te werken. Zoo staat ten opzichte van den Raad het werk in het teeken van Haastje repje en anderzijds is er gebrek aan tijd. Toch zat öndergeteekende niet beweren, dat wij een tekort aan ambtenaren hebben en nog minder het is reeds hiervoren gezegd dat de ambtenaren geen tijd geven, maar het gebrek aan tijd is er, ook dat is oorzaak dat er fouten moeten gemaakt worden. Hiermede meen ik met voldoende gegevens mijn beweringen te hebben gestaafd. NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Billijke cond. - Moderne meth. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur of schriftel. aanm. De Voorzitter heeft nota genomen van den inhoud, maar B. en W. kunnen daarop thans niet antwoorden. Als de heer Foe ken zijn rede wil afstaan zullen B. en W. in een volgende zitting de rede be antwoorden. De heer Foeken stelt zijn betoog in handen van den Voorzitter,

Soester Courant | 1925 | | pagina 1