f 1 Publieke Iferkooping W l Dr. RUPERT Dr. v. LEEUWEN VISCH Hendrik' van Nes M -ir Til O] \mmw Meisjes PUROL ns' Nederlandsch Oost-lndië. Dagmeisje, Fröbelklasje Landhuisje dubbel Landhuis, aangeboden Adres Van Weedestraat 40a Beschermt de Vogels, R. J. van Stempvoort. G. MEERDING G. Meerding R. J. VAN STEMPVOORT een half pond fijne SPECULAAS CADEAU. S¥1IM©<0 MIFOi IMMIHLSCIHIGIBJWÜN1 Vrijdag 23 October '25 PUBLIEK VERKOOPEN: M P. C. W. FOEKEN I MANUFACTUREN VAN WEEDESTRAAT 34 EN 34 a NIEUWE ZENDING PARAPLUIES De heer Van Eek informeert naar de beloofde regeling inzake geneeskundige hulp aan gemeente-ambtenaren. Het wekt bevreemding zegt Spr. dat de genees- heeren inmiddels de menschen met re keningen verrasten. Verder wenscht Spr. dat de gemeente zich het lot aantrekt van een ongelukkige stumper, wiens naam Spr. noemt. Ten slotte is Spr. niet goed te spreken over het uitschrijven van deze zitting in de ochtend. Voor menschen als Spr. wordt dit veel te schadelijk. Vroeger heeft hij en zijne vrienden ver zocht de zittingen des avonds te houden. De heer Scheffer wil ter wille van de verzoekers wel 's avonds komen, al ver gadert hij liever over dag. Deze Spr. geeft in overweging wat vaker te ver gaderen met wat kleinere agenda's. Vele leden noemen weer andere uren waarop zij het liefst zouden vergaderen. De Voorzitter merkt op dat het recht om vergaderingen uit te schrijven bij hem berust. Spr. wil wel rekening houden met hetgeen hij hoorde. Te Baarn ver gadert men des morgens en dat valt daar zeer in den smaak. Spr. meende daarom in Soest ook eens een proef te nemen. Spr. deelt verder den heer Van Eek mede, dat, inzake regeling geneeskundige hulp, in een volgende vergadering rapport komt en onderzoek zal worden ingesteld omtrent genoemden man. De heer De Koning dankt B. en W. dat zij zoo spoedig aan zijn wensch ge hoor hebben gegeven om weljes en ver ordeningen in een portefeuille bijeen te brengen. De vergadering wordt gesloten. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat dan 30-60-90 ct. Burgerlijke Stand GEBORENWilhelmus Gerardus Maria, z. v. L. J. Rasch en H. v. d. Berg Helena Gerritje, d. v. P. de Bruin en H. Hilhorst Christina Johanna Wilhelmina, d. v. H. Kraaij en 1. v. Aalten Wilhelmus Cor- nelis Antonius, z. v. C. Dumerniet en C. J. T. Woutman Henriette Alida Maria, d. v. A. E. Wegman en H. C. Jacobs Cornelia, d. v. P. Schagen en C. Groeneweg Antoon Johannes, z. v. J. A. v. Schaik en N. v. Velzen. ONDERTROUWD W. van Soest met W. M. Koppen Th. v. d.Tweel met N. v. Hamersveld. GETROUWDF. H. Reijnders met P. P. de Vries L. P. v. d. Peppel ni,!t g- de Kruijff. ENAnthdnius JohannTs~Ab bel, oud 69 jaren, echtgenoot van J. P. de Kok. VESTIGING IN DE GEM. SOEST VAN 30 SEPT. TOT 14 OCT. 1925. A. M. Brumsteede met gezin, A. Paulownal. 30, van R'dam C. Scha gen, idem W. v. d. Brink met gezin, Verl. Postweg 16, van Barneveld M. v. Srijland, Molenstr. 91, van Hil versum G. Munster, Birkstr. 92, van A'foort M. Beaux, Birkstr. 34, van Haarlem H. Verkerk, Dorresteinweg 52, van Bussum. C. H. F. Muller, Birk str. 34, van Hoorn. J. C. Baaij, Midden laan 4, van Hilversum. H. H. A. de Jong, Birkstr. 34, van Zeist. W. de Graaf met gezin, Kerkstr. 11a, van Bunschoten. C. Korremans, Birkstr. 34, van Bloemendaal. H. W. Ritmeester, Heideweg 8, van A'dam. A. J. Mol, Heuvelweg 8, van Zwolle. F. Kielder met gezin, Andriessestr. 10, van den Haag. J. W. v. d. Craats met gezin, L. Brinkweg 31a, van de Bilt. H. Bruijnsma met gezin, Noorderweg lc, van A'dam. C. C. P. Klaui, Amersf.str. 83b, van Utrecht. G. v. d. Laan met gezin, Kiaarwaterweg 11, van A'dam. Wed. L. Will, Noorderweg 1d, van Nijmegen. A. H. Nahar, de Beaufortl. 2, van Paramaribo N. W. I. E. Fischer, Laanstraat 32, van de Bilt. A. Malcorps met gezin, Talmalaan 10, van 's-Her- togenbosch. J. P. ten Napel, W. Pyr- montlaan Ia, van Kampen. M. Moes, Amersf.str. 29a, van Zeist. L. du Mosch met gezin, F. Huyckl. 18, van Amster dam. W. Mandemaker met gezin, Dor resteinweg 9, van A'dam. Wed. Roelse- v. d. Jagt, Birkstr. 28a, van Haarlem. P. W. Borrias-Ham met gezin, Laanstr. 8d, van Amersfoort. K. Zwartjens, Vre- dehofstr. 2, van Grootebroek. J. Gorter met gezin, Steenhofstr. 64a, van Enk huizen. M. S. E. v. d. Wijngaard Marmelstein met gezin, Amersf.str. 79a, van N. 0.1. H. L. Th. Tabé, Amersf.str. 18, van Teteringen. J. J. F. v. Berkel, idem. J. M. Janssen met gezin, Amersf. str. 18 (Directiekeet), van Nijmegen. D. v. d. Heide met gezin, Emmalaan 15, van Amsterdam. A. M. Groenendijk, Molenstr. W.Z. 64, van Zeist. A. D. J. v. Riemsdijk met gezin, Talmalaan, van Zaltbommel. J. Mosterd met gezin, Kerkstr. 20a, van Baarn. C. P. v. d. Vliet met gezin, Heuvelwg 36, van Haarlemmermeer. P. Schrijvers, Beetz- laan 10, van Jutphaas. M. C. B. Schrij vers, Oude Grachtje 16, van Jutphaas. P. B. Behage met gezin, Amersf.str. 79, van Rotterdam. W. S. Lans met gezin, Eigendomweg 4n, van 's-Gravenhage. A. C. F. de Jong met gezin, Soesterb.str. 42, van 's-Gravenhage. VERTREK UIT DE GEM. SOEST VAN 30 SEPT. TOT 14 OCT. 1925 A. Wuff, naar Duitschland. J. Stroink, n. Amersfoort, Prinses Marialaan 14. A. v. Noordenburg met gezin, n. Hoog land, de Koop no. 79. J. v. d. Beere- kamp, n. Ermelo, Stationsstr. 178. D. W. Ligteringen, n. Noordwijk (binnen) Dr. M. W. v. d. Bergstichting. A. Bij- vank, n. Utrecht, Bekkerstr. 49. H. 4jezin, n. Utrecht, Oude Bonten me> GraclJ.^chans met gezin, n. d. Bilt, ^^Lenweg 184. Wed. G. Zuijder- duij*^^t gezin, n. Eindhoven, Woensel A. v. Woerkom met gezin, n. Utrecht, Wagendwarsstr. 54. E. de Kruif, n. Amsterdam, Potgieterstr. 65. H. W. E. Diekman, naar Baarn, Weteringstr. 2. G. M. O. A. Vester met gezin, n. Zeist, Tollenslaan 19. H. van 't Hoenderdaal met gezin, n. Diemen, Diemerkade 54, M. B. F. Henkei, n. Voorburg, Broek- slootkade 2. C. J. de Laat, n. Zeist, Antonlaan 16. H. Kruimer,n.N.Amerika, G. W. van Cornewal, n. A'dam, Ben- tinckstr. 11. J. v. d. Noen, n. A'dam, le Hugo de Grootstr. 46 huis. E. Ou- termans, n. R'dam, Oost Varkenoord- scheweg 250. B. J. P. Schneiders. den Haag, Steijnlaan 13. C. de Graaf met gezin, n. A'foort, Hoogeweg 20. Wed. C. H. van Katwijk, n. R'dam Roovalestr. 5. F. Giinther, n. Hilversum, Ministerpark 22. J. van Hoewijk, n, Zeist, Mooielaantje 121. W. Kuiper met gezin, n. Leeuwarden, H. Kosterstr. 22. A. W. Witholt, n. Rijswijk (Z.-H.), Leeuwendaallaan 37. W. Verweij, n A'foort, „Ons Tehuis". J. Bergsmamet gezin, n. A'foort, Kapelweg 64. A. H. Maten met gezin, n. Barneveld. J. E. Olst van Rijken, n. A'dam, Bosb. Tous- saintstr. 641. E. M. van der Veer, Zeist, Pr. Alexanderweg 82, (Huis ter Heide). G. R. M. Nijhof, n. Tilburg, Markt 29. H. J. Ravenswaaij, n. Delft, Poortlandlaan 31. M. H. M. van Wijk, n. Zalt-Bommel, Koningstr. S®laaits©l3ik Nieuws, VRIJWILLIGE BRANDWEER TE SOEST Oefening voor alle Sectiën op Woensdag 21 October 1925, des na- middags 8 uur. Samenkomst bij de Centrale Berg plaats aan de Lange Brinkweg. ZWEMMEN Bij het een dezer dagen in Utrecht gehouden examen der Ned. Zwembond verkreeg onze piaatsgenoote Mej. L. v. d. Es het diploma dat de bevoegdheid verleent tot het geven van zwemonder wijs. RIJKSTELEFOONDIENST KANTOOR TE BAARN/SOEST Aanvullingen en wijzigingen in den Gids van het locale Rijkstelefoonnet Baarn. Nieuwe aansluitingen: S 229 Koppen P. H., Boter- en Kaas handel, Veldweg 3, Soest. B 619 Konijn J., Cartonnage-en boek bindersartikelen, Brink 4, Baarn. B 618 Kortenbout van der Sluis-Dik- kers, Eemnesserweg 94, Baarn. S 228 Nes H. J. van, Groenten- en Fruithal, Soesterbergschestr. Ie, hoek Koudehoekstraat, Soest. B 164 Politiewoonhuis Commissaris, Ferdinand Huycklaan 15, Baarn. S 230 Ruphan Thijssen Wed. N., Nieu- werhoekstraat 5, Soest. B 568 Smits A., Behangerij, Stoffeerde- rij en Meubelinrichting, Laanstr. "aarn. j-u.nr i Vervallen aansluitingen: B 568 Dubois A., Beh., Stoff. en Meu- belinr., Laanstraat 94a, Baarn. B 521 Horsman Th., Schoolstraat 48, Baarn. S 1 Santen M. P. v., Rembrandtlaan W.Z. 4, Soest. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Het Bestuur der Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen verzocht ons mede te deelen, dat de dienst van Zondag a.s. inplaats van half elf om 10 uur aanvangt. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een lederen damesportemonnaie met inhoud, een armbandhorloge, een por- temonnaie met inhoud, een knipmes, 4 oude schoppen waaronder 2 kleine en 2 groote, een damesportemonnaie met inhoud, een zilveren heerenhorloge, een paar dameskousen, een smalle stoffen mantelceintuur, een groote ledige geldbeurs. BIOSCOOP-VOORSTELLING Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad betreffende de te geven Bioscoop-Voorstelling, op Maandag 19 October a.s. in het Stationskoffiehuis van J. v. Kooij. Het hoofdnummer van deze voorstel ling is getiteld „De Kleine Held". Wanneer hiervoor genoeg belangstel ling zal bestaan, zal er eiken Maandag avond een voorstelling worden gegeven. LIEDERAVOND MEJ. HORA ADEMA. De bijzondere aandacht onzer lezers wenschen wij in te roepen voor dezen kunstavond op a.s. Maandag 19 Oct., die ons inderdaad iets heel buitengewoons belooft te brengen. Omtrent de prestaties dezer zangeres herinneren we aan de zeer gunstige beoordeelingen der beide locale bladen, toen zij bij de opening van het gebouw „Religie en Kunst" zich in een paar liederen hooren deed. Eenige persstemmen mogen hier nog volgenDr. Paul Bekker in de Frankf. Zeutung Mej. W. Hora Adema, een opmerkelijk begaafde zangeres, van wie het donker getimbreerd orgaan uitmunt door zijn klokkentoonachtigen, vollen en helderen klank. VaderlandMej. Hora Adema heeft in haar gebenedijd, welluidend kernzui- ver geluid, in haar hoogst muzikaal sen timent, factoren voor een veelbelovende toekomst. N. Rott. Courant: Stem en muzikaal talent tegelijk ontwikkeld. Voordracht doordrongen van juist inzicht voor ge voelvolle uitdrukking en declamatie. Het Centrum: Begaafd met een om vangrijk, klank- en zielvol geluid. Zeis temperamentvol, beschaafd expressief in de weergavb£ en legt zich vooral toe op het geven van sterke, dramatische uitdrukking van den tekst. Opr. Haarl. C.: fl||fe£rkst ben ik onder den indruk van haar prachtig uit beeldingstalent gekomen bij de vertol king der heerlijke Mahler-liederendat was subliem. TelegraafZij exposeerde althans haar zeer mooie geluidshoedanigheden op 't gunstigst met de volle fleur van een, over den ganschen grooten omvang voldragen glans, met, als liefste bekoorlijkheden, uitstekend beheerschte en fijn gescha keerde zachte en halve tinten. Ter afwisseling zal de Heer J. A. E^Jok eenige nummers op de Viool geven. Voor dezen artist is aanbeveling voor ons, Soesternaren, geheel overbodig. Men zie verder de advertentie in dit blad. OPENBARE VOORDRACHT Blijkens advertentie in dit biad fai vanwege de Theosofische Vereeniging Ned. Afd. Centrum Soest-Soestdijk, óp Dinsdag 20 Oct. a.s. des avonds 87* uur, in het gebouw „Religie en Kunst", een openbare voordracht worden ge houden. Spreker de Heer J. H. KengenTiit Utrecht. OnderwerpHet Christusmysterie. Entrée naar verkiezing. i FOEKEN'S BEDDENMAGAZIJN' De heer P. C. W. Foeken, die sinds jaren een Bedden- en Manufacturtjta- Magazijn heeft aan de v. Weedestr^t, zal hedenavond naast de bestaaff|e zaak, een afzonderlijk Beddenmagazijn openen. SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB Maandag j.1. speelde deze club een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Amersfoortsche Damvereeniging en wist weer met sprekende cijfers te winnfen 15—7. Gewonnen werd door de Heeren D. Staal, S. de Zoete, K. de Boer Sr., A. H. Zwijndregt, K. de Boer Jr., J. Reiman en J. de Boer. Aan de begunstigers der Stichting „Neerbosch" wordt herinnerd, dat me vrouw Brans-Wijtman zeer gaarne, weer voor 1 Dec. kousen voor den weezen zal ontvangen. RELIGIE EN KUNST. De kleine zaal van het Gebouw „Re ligie en Kunst" was Dinsdag 13 Oct. 1.1., niettegenstaande het slechte weder, zéér goed bezet en wel niemand zal het be treurd hebben, de regenbuien getrotseerd te hebben, daar Dr. W. van Everdingen, Leeraar in de Geschiedenis, uit Biltho- ven, een aangenaam causeur is. Terecht merkte Spr. op, dat geschie- denisondeiwijzen op verschillende ma nieren kan geschieden. Wanneer men alleen de feiten, die vroeger voorgevallen zijn, met namen van personen en plaatsen en daarbij behoorende jaartallen opnoemd, is ge schiedenis droog en saai. Doch wanneer de leeraar zijn gehoor in gedachten weet te verplaatsen naar de vroegere toe standen van beschaving en regeering, van mentaliteit van personen en volken, dan wordt historie belangrijk en aan genaam om er zich in te verdiepen^ En Dr. v. Everdingen heeft er slai Met interessante uilwijdingen scll ste hij in groote lijnen de geschiedenis van ons land tot aan den 80-jarigen oorlog. Welke volken en stammen oor spronkelijk onze lage landen aan de zee bevolkten, hoe ons kleine landje ver deeld was tusschen Graven en Bisschop pen, waardoor noodwendig twisten en oorlogen ontstonden, zelfs na de ver eeniging der zeven Provinciën kon men nog niet van een alleenheerschend be stuur spreken, dat alles werd, doorspekt met luimige opmerkingen, op aangename wijze verteld. Dr. van Everdingen stelt zich voor dezen winter eiken maand zoo'n voor dracht te houden en wil deze cursus „Ferdinand Huijck" noemen, uit eerbied voor den schrijver van Lennep en om dat die roman grootendeels in Soest en omgeving speelt. De volgende voordrachtavond is be paald op Dinsdag 10 November a.s. J. s. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ARM HE1DENSCH SOESTERBERG. En zoudt Gij willen aannemen, schreven wij de vorige week dat die arme heidenen nog van plan zijn, om achter de heuvelen samen te komen tot het bespreken van hun barbaarsche belangen Ziehier wat een bevriende hand ons schrijft daaromtrent Donderdagavond 8 Oct., werd hier in hotel „Huis ten Halve" door de af- deeling Soesterberg van de vereeniging „Volksonderwijs" een openbare vergade ring belegd, waarvoor een zoo ongekende belangstelling bestond, dat vele aanwe zigen zich met een staanplaatsje moesten vergenoegen. Niet alleen de zaal, maar ook de nevenzaal was tjokvol. Aanleiding tot deze vergadering was een ingezonden siuk van het hoofd der Chr. School, den heer Hack, in het Haarlemsch predikbeurtenblad, waarin deze een hulpkreet om geldelijken steun voor zijn school had doen hooren, omdat deze eenige „zendingspost ter plaatse" bijgebrek aan milde „zendingsgaven" dreigde ten onder te gaan. In dit ingezonden kwam onder meer deze zinsneden voor„Was het U be- „kend, dat er in het hart des lands, in „de provincie Utrecht, zooveel heiden dom heerscht, als wij hier te Soesterberg „hebben gevonden Zooals ongodsdiens tigheid, dat men de handen van ver bazing ineen slaat? Zooveel onchriste lijkheid, dat men er van huivert? Zoo- „veel vijandschap tegen Jezus, dat het „hart er bij schreit. Vele invloedens zooals „bijv. het verblijf der Belgen de aanwe zigheid van het vliegkamp, enz. hebben „dien toestand blijkbaar verergerd". Aan den heer Hack was een uitnoo- diging gezonden met verzoek zich ter vergadering nader te verklaren, maar deze deelde schriftelijk mee, dat daar geen enkel motief voor aanwezig was. Door middel van strooibiljetten was het publiek op de hoogte gebracht met den inhoud van het ingezondene. Na de opening der vergadering door den voorzitter ontving de heer Moerman van Hilversum, propagandist voor Volks onderwijs, het woord. Met kracht protesteerde deze onder instemming der vergaderden tegen de voorstelling, welke de heer Hack van de burgers en de plaats zijner inwoning had gegeven en toonde breedvoerig aan, dat de wet der onderwijspacificatie nooit bedoeld heeft, gelden uit de publieke kassen af te staan voor eenzijdige zen dingsdoeleinden. Met groote aandacht werd sprekers rede beluisterd en het gedurig applaus getuigde van de instemming der verga derden. Aan het einde der rede werd dan ook de volgende motie, slechts met 2 stemmen tegen, aangenomen Vele ingezetenen van Soesterberg, op 8 Oct. '25 in „Huis ten Halve" bijeen in vergadering, belegd door de Afdeeling Soesterberg van Volksonderwijs, kennis genomen hebbende van het ingezonden stuk van den heer Hack in het Haar lemsch Predikbeurtenblad van 26 Sept., spreken hun diepste afkeuring uit over de beleedigingen daarin vervat, besluiten deze motie door te geven aan de Pers en gaan over tot de orde van den dag. Hadt Gij, waarde lezers en lezeressen in die heidensche omgeving, waar klaar blijkelijk nog dwaallichten zijn waar te nemen ook, zooveel christelijke elemen ten verwacht? Dankend voor de plaatsruimte, ST. GROEN. onbekend. Op Nieuw jji^nea daareijAFAILLISSEMENT VAN J. A. VAN 2. LAND EN WATER. Ik meen te mogen aannemen, dat de belangstellende lezer zich de kaart van den Indischen Archipel weleenigszinskan voorstellen en zal dus niet uitweiden over de verdeeling in groote en kleine Soenda-eilanden, Molukken, Nieuw- Guinea, enz., doch alleen er even op wijzen aangezien dit aanstonds in mijn betoog te pas komt dat die Archipel als het ware een keten vormt tusschen Z.O.-Azië en Australië. Verder zal menig lezer wel eens gezien hebben hoe men om de groote uilgestrekt heid aan te geven, waarover dit Neder landsch gebied reikt dc kaart van ons Indië afdrukt op die van Zuid- Europa en hoe dan, de N.W.-punt van Sumatra samenvallende met de W.punt van Spanje, de Oostel. grens van Nieuw Guinea samenvalt met den meridiaan, gaande over het meest Oostel. punt van Europeesch Rusland. Die uitgestrektheid willen wij ook nog op een andere wijze verduidelijken en wel door er op te wijzen, dat ons Indië zich uitstrekt over 45 lengte-graden ge meten langs den equator, d.w.z. een achtste deel van den aardomtrek of 5000 K.M.1 Weet men wat dit laatste cijfer zeg gen wil? 5000 K.M., dat beteekent een afstand, waarover een goed-varend stoomschip 10 dagen en nachten vaart en waarover om met de nieuwste vervoermiddelen rekening te houden een vliegtuig 40 uren zou doen! Deze reusachtige cijfers ^^den aan rijg kunnen geveiïTót een overdre ven voorstelling van ons landbezit. Daar de eilanden echter gescheiden zijn door groote binnenzeeën en door breede zeestraten, neemt ten slotte het land slechts het kleinste deel van het geheele oppervlak in beslag, maar toch bedraagt dit oppervlak nog ruim 50 maal dat van Nederland 1 Er moet een tijd geweest zijn, dat die verdeeling van land en water heel anders geweest is. Wij hebben daarbij het oog op den z.g. ijstijd, toen groote uttgestrektheden land nabij den noorde lijken poolcirkel bedekt waren met reus achtige gletschers en de zeeën, veel verder dan nu, bedekt waren met ijs bergen. Al dat ijs moet gevormd zijn geweest ten koste van het water der zeeën en als gevolg daarvan was toen de zeespiegel in alle Oceanen veel lager dan nu. Onze geleerden hebben uitge maakt, dat nabij den evenaar de zee spiegel toen 40 tot 60 meter lager moet geweest zijn dan thans. Hoe zag het er toen in ons Indië uit? Wij grijpen daartoe naar de hydro- graphische kaart van G. F. Tydeman, aangevende de diepten der Indische wateren, zooals die zijn vastgesteld ten behoeve van de zeevaart en door het wetenschappelijk diep-zee-onderzoek. Het blijkt dan, dat tusschen het schier eiland Malakka (vastland van Z.O. Azië) en de eilanden Bangka en Billiton, de zeediepte nergens meer is dan 36 M., dat tusschen die 2 eilanden eenerzijds en den Z.O. wal van Sumatra en het Westel. deel van den Noordwal van Java anderzijds de wateren niet dieper zijn dan 30 M. en dat tusschen Billiton en Borneo niet meer dan 40 M. water staat, zoodat al deze gebieden in den ijstijd droog zijn geweest, terwijl ook langs de Z. en O. kust van Borneo breede strooken eveneens tot het vaste land hebben behoord. Wij mogen dus wel aannemen, dat Sumatra, Java en Borneo toenmaals één geheel hebben gevormd. Tusschen Borneo en Celebes en ver der Z. waarts zich voortzettende tus schen Bali en Lombok, wordt de zee diepte, die Westelijk van die lijn nergens meer dan 100 M. bedraagt, plotseling veel grooter en loopt daar uiteen van 300 tot 3200 Meters. Nog dieper is de Banda-zee, die grootendeels meer dan 4000 M. en zelfs op het diepste punt ruim 6500 M. meet. Meer O. waarts, tusschen Nieuw Guinea en Australië worden de diepten weer veel kleiner en zijn dan meestal minder dan 100 M. De samenhang in den ijstijd van Sumatra, Java en Borneo en daaren tegen hun afscheiding van het Oostelijk deel van den Archipel aldus bewezen zijnde, wordt hierdoor ook verklaard de overeenkomst (in hoofdzaken) van plant- en dierenwereld der drie genoemde groote Soenda eilanden onderling en met Malakka en de verschillen, die er te dien opzichte bestaan met Celebes, met de Molukken en met Nieuw Guinea. De tijger, die op Malakka, Sumatra en Java thuis is en de dikhuidige die ren, als olifant en tapir, die op Malakka, Sumatra en Borneo voorkomen, zijn in de Oostel. helft van ons Indië geheel tegen komen buideldier! iJtook vogei» voor, die kenmerkendJHrT pr de Australische natuur. Wij willen hier ook even spreken over den z.g. verticalen bouw van ons eilandenrijk, d.w.z. over de bergvorming en kunnen dan dadelijk vastellen, dat in het algemeen de Indische Archipel als uitlooper te beschouwen is van het groote plooiïngsgebied van Azië en Europa, hetwelk zich uitsterkt over Zuid- Europa en Klein-Azië, Himalajagebergte, China en Japan, welk plooiïngsgebied zich van de meer Noordelijke gelegen gebergten van Azië en Europa onder scheidt door zijn vulkanischen aard. Sumatra, maar vooral Java en de kleine Soenda-eilanden behooren tot het sterk vulkanische gebied. Wij zullen later gelegenheid hebben op die vul kanen terug te komen. Ook de andere eilanden zijn meer of minder bergachtig. Midden Borneo heeft een uitgestrekt bergstelsel; hooger is het gebergte op Celebes en de grootste hoogte wordt bereikt door het bergland van Nieuw-Guinea, waar de Wilhelmina- top reikt tot in het gebied van de eeuwige sneeuw. Waar het gebergte tot dicht aan zee reikt, zooals langs de Westkust van Sumatra, de Z. kust van Java en op Celebes, worden mooie en veilige na tuurlijke havens gevormd, zulks in sterke tegenstelling met de Oostkust van Su- matta en de kusten van Borneo, waar een breede vlakke kuststrook overgaat in moerassige oevers, waardoor breede stroomen zich een weg naar zee banen. Hier moeten de zeeschepen de rivieren binnenstoomen, voor zoover dit niet door zandbanken in zee bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt wordt. Als uitzondering voor de Oostkust van Borneo moeten wij echter noemen de schitterende Balik-Papan baai, de groote petroleumhaven ten zuiden van Koetei. Langs de N. kust van Java zijn geen „natuurlijke" havens aanwezig; ook de rivieren zijn hier niet van zoodanige beteekenis, dat zeestoomers ze kunnen opvaren. Vandaar dat de schepen ter reede moesten lossen en laden, waarin wat Tandjong Priok en Soerabaya betreft eerst verbetering is gekomen toen daar kunstmatige havens zijn ge bouwd, waaraan vooral in het laatste 10-tal jaren zeer groote geldsommen zijn besteed. W. D. DEN BERG TE SOEST De door den E.A. HeerRechter-Commissaris goedgekeurde eenige uitdeelingslijst in boven genoemd faillissement is heden nedergelegd ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Utrecht en van het Kantongerecht te Amers foort, waar zij gedurende 10 dagen kosteloos ter inzage ligt voor de schuldeischers. De Curator: Mr. H. J. G. JANSSEN VAN RAAY. Baarn, 12 October 1925. Mevr. Aikes, „Het Kouter", Parklaan 10, vraagt tegen 1 November een net voor de morgenuren. MEJ. v. SOEST, Soesterbergschestraat 11c, stelt zich voor 1 Nov. een Fröbelklasje te beginnen voor Woensdags-en Zaterdagsmid dags voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Nadere inlichtingen 21 en 24 Oct. 2—5 uur. Te huur gevraagd een met TUIN en SCHUUR, geen '/i Woning, de prijs van 450 gld. niet te boven gaande. Brieven onder no. 175 bureau van dit blad. SOESTDIJK Te huur een helft van gelegen aan Nassaulaan bij Juiianastraat,huur- pr. f600.—. Te bevr. Heuvelweg 1. Kerkberichten. SOEST Zondag 18 Oct. 1925. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. J. D. J. Iden- burg van Amsterdam. Lokaal Spoorstraat (Chr. U L.O. School) Voorm. half 11 Ds. D. P. Brans. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. Pop van Nijkerk en 's avonds 6 uur Ds. K. J. v. d. -Bierg_vag Amersfoort. Vrijdag 23 October 's avonds 7 uur Ds. Roelofsen van Zeist. Ned. Herv. Evangelisatie-Ver, „De Nieuwer-Hoek" Soest dijk Hotel „Eemland" ingang K. Brinkweg Voorm. half 11 Ds. J. F. Berens van Utrecht. Geref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur onbekend. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur onbekend. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 'savonds 6 i Godsdienstoefening. Dinsdag 20 Oct. 'savonds 7 uur Ds. Jongeleen van Hilversum. V r ij z. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Voorm. 10 uur (inplaats van half 11) Mevr. Dr. Mankes-Zernicke van Rot terdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Chr. School 's avonds 6 uur ds. J. A. Radix. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden 6 Metselaars 7 Timmerlieden 10 Grondarbeiders. 12 Losse arbeiders 1 Kantoorbediende 3 Incasseerders 1 Slager 3 Opperlieden. 1 Fabrieksarbeider 1 Schilder 2 Landarbeiders ZONDAG 18 OCTOBER IS AANWEZIG Advertentie n. c*xxxxx.xxxxxxxxxxxxxxï<xxxxxx;: Den 26 October a.s. hopen onze ge- y liefde Ouders, Behuwd- en Grootouders 8 LAMBERTUS DE BEER EN O MATILDA VAN 'T KLOOSTER g hunne 50-jarige Echtvereeniging te ix herdenken. K Dat zij nog lang gespaard mogen 8 blijven is de wensch van hunne dank- X bare Kinderen, Behuwd- en Kiejnkin- O '6 deren. jk 8 Soest, October 1925. kxxxxxxxxxxxxxkxx; Eerstbeginnende billijke conditiën. zij Jzijn nuttig, plaats nu VOGELNESTEN, het is de tijd. Broecfnesferi voor alle soorten vogels f0.50 per stuk bij de 10 f4.50. J. A. v. Oest, Krommeweg 18, Soestdijk. Ondergeteekende bericht hiermede dat hij zijn KRUIDENIERSZAAK heeft overgedaan aan den Heer Dankende voor het vertrouwen zoo vele jaren genoten, beveel hij zijn opvolger beleefd aan, B1RKSTRAAT 28. In aansluiting op bovenstaande kennisge ving, bericht ondergeteekende hiermede, dat hij de KRUIDENIERSZAAK van den Heer heeft overgenomen en zal worden voortge zet in het perceel Birkstraat 24a. Hopende door prompte en nette bediening, het vertrouwen door zijn voorganger zoo ruims'ehoots genoten, waardig 'te blijven en zich beleefd aanbevelend BIRKSTRAAT 24a. Soest, 15 Oct. 1925. Bij de OPENING hedenavond 5 uur, geven wij ter kennismaking bij inkoop van f 1.— (uitgesloten suiker en boter) 9 Opii PRIVÉ- en CLUBLESSEN Opleiding tot Kantoor-, Handels- - Secretaris Stenograaf - I - en F. v. d. VEEN, gedipt, leerares Nw. BAARN STRAAT BAARN leerares T 59 SOEST (Wegens Sterfgeval) Notaris Mr. Dr. A. E. SCHOUTEN te Baarn, zal op des voormiddags elf uur, in het Gebouw „Oranjehof", Spoorstraat 32 te Soestdijk, Een nieuw gebouwd met erf, schuur en tuin te Soest aan den Dorresteinweg 4, groot 4 aren, 25 c.a. Het huis bevat beneden: 2 kamers en suite met serre, gang, keuken, kelder, W.C. boven 2 kamers, portaal en vliering. Het perceel Is ycorzien Vari ë!«ctrisch licht, Zuigperspomp-installatie, enz. ..Vrij van huur en ontruimd te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen vóór of op 1 December 1925. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 2—4 uur, Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris en bij den Heer L. C. J. C. A. DILMAN, expert wonende te Amers foort, Soesterweg 386 bij Birkhoven. Ger. Makreel per stuk 15 cent Harderwijkers. 4 Eng. Bokking. 7 Gem. Haring 8 Roimops10 Zoute Visch pond 45 Zoute Haring voor in te leggen 5 ent. p. stuk Soesterbergschestraat Hoek Koudehoekstraat 1e, Tel. 228 de Dr kaï gr< bei 1 Zei Zei Oe Fri, BUI Lied Vioc Kaar zaal

Soester Courant | 1925 | | pagina 2