Kleermakerij üiiieirai P. HU H.A.HAK - BAARN UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 VerkoophuisA.Benning fPSjË S) Fosken's Beddenmagazijnl D EKENS D. F. VOIGT SteenhofstraatS-TelefoonS45 Bonworetiiet beschikbaar. H. J. Sukkel IC Inrichting voor ver vaardiging van alle soor ten stofknoopen ALLE BOUWMATERIALEN Onder kleedïng P. C. W. FOEKEN STOOM WASSCHERIJ EN STRIJMNRICHTING 4e Jaargang No. 47 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 20 November 1926 SOEmniBlWSBWD Redactie-'Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huls aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 BAARN. Spoorstr. en Laanstr., Tel. 420 SOEST, F. C. Kuijperstr., Tel. 56 Groote voorraad nieuwe artikelen voor St. Nicolaas cadeaux. Ongekleede en baby-poppen. Nieuwe karakter wolpoppen. Vraagt bij ons Gezelschapspelen Mooie keus voor 25. 45, 50, 90, 125 ct. enz Mensch erger je niet en Halma kwartet spelen a 45 cent Tooverlantaarns, Sporen, Booten, Stoommachines enz. enz. MOOIE KEUS LUXE ARTIKELEN. minst draagkrachtigen het zwaarst zullen worden getroffen. Deze uitwerking zal de „batterman tax" niet kunnen hebben, wijl daar slechts belas ting kan worden geheven van het, buiten eigen toedoen, vermeerderen van bezit. Een vermeerdering verkregen ten koste van belastingverhooging van alle inwoners, ook van de minst gegoeden, zoo goed als van de hoogst aangeslagenen. Een onredelijke druk naar alle zijden dus. Reeds deze tegenstelling pleit voor de op- nerfing der wegbelasting en 'hare vervanging door de meergenoemde baatbelasting. Er is echter nog meer en van ingrijpender beteekenis. Bij de beraadslagingen in den raad is de wegbelasting niet als een tijdelijke, doch zeer Vrijdag werd te Vlissingen een krans gehecht aan het standbeeld van De Ruijter, door de Utr. Studenten Vereeniging „Zeeland", welke daar aanwezig was, ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe Zeeuwsche Studenten. BETTERMENT-BELASTING III. De bezwaren tegen de invoering dezer belasting, hebben wij reeds breedvoerig be sproken. Ontkennen doen wij hen aller minst; integendeel hebben wij ze alle recht laten wedervaren. Onze conclusie kon ech ter, gezien de plaatselijke omstandigheden, niet anders zijn, als een advies om althans een opzet te maken, een becijfering van hetgeen deze belasting kon opbrengen en daarnaast welke moeilijkheden onder de oogen moeten worden gezien. Wij hadden in zooverre gevoegelijk achter ons vorig artikel een punt kunnen zetten en verder deze aangelegenheid straks bij de be grooting ter sprake te kunnen brengen. Er is echter meer. Niet alleen de redenen, welke wij hebben genoemd, hebben ons aanleiding gegeven tot onze beschouwing, ook uit andere Roofde willen wij deze zaak bezien. Bij wijze van tegenstelling. Deze tegenstelling vinden wij in de inge voerde weg- of straatbelasting. Nu de kohieren daarvan zijn afgekondigd, kunnen wij er des te beter over oordeelen. Van verschillende zijde werd reeds op de ongelijkheid en dies op de onbillijkheid ge wezen. Of deze haar oorzaak vindt in den onjuis- ten grondslag der berekening, laten wij rus ten; daarover is te praten en verbetering bij een volgend jaar niet uitgesloten. Op een ander bezwaar willen wij echter wijzen. Een bezwaar, dat ons veel grooter lijkt, dan de genoemde en welke bezwaren bij voortbestaan dezer belasting aanleiding zal geven tot veel grooter onbillijkheden, onbillijkheden, welke niet zullen zijn te ver mijden. Een argument tegen de batterman-belas- ting, is de ontstentenis van elk begrip van progressie. Hierin staat zij gelijk aan de straat- of wegbelasting, ook daarbij ontbreekt progres sie in den eigenlijken zin, van heffing naar draagkracht. En toch staat zij daarin niet geheel gelijk, ook niet principieel. De straatbelasting treft iedereen, vermo gend en onvermogend, rijken en armen. Het is toch te voorzien, dat huiseigenaren in de toekomst deze belasting ook op de huurders zullen verhalen. En juist het gebrek aan goed- koope woningen, zal oorzaak zijn, dat de Vast Weedestraat 34-84a, Soestdijk Speciale ^fdeeling voor complete slaapkamer-inrichting ZIE DE ETALAGES U hebt toch een Jubileumboekje, g Denkt om de St. Nicolaas-verrassing. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROT HESTRA AT 28 - Soestdijk F" Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Als er ooit sprake zal zijn van progressie, dan zou met de hangende plannen toch ze ker het tegendeel daarvan worden bereikt. Deze onbillijkheden zullen zijn te onder vangen, indien de wegbelasting wordt in getrokken en „batterman tax" ingevoerd. Gaarne geven wij toe, dat- vooral de hooge inkomens veel te zwaar zijn belast. Vermin dering daarvan is in het welbegrepen belang der geheele bevolking, waarvan wij ook met te meer ernst onze voorstellen ter overwe ging aanbevelen. Bij gelijk resultaat, zullen de onbillijkhe den welke nu dreigen, worden vermeden. Wij hebben nu ons inzicht in den breede uiteengezet, mede dank zij de voorlichting van daartoe bevoegde personen uit de be lasting-autoriteiten. Hartelijk hopen wij, dat een weg zal wor den gevonden, om eenerzijds van de weg belasting weer af te komen en anderzijds door billijker heffing den druk der inkom sten-belasting te verminderen. R. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aau- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen (Gediplomeerd coupeur) Burgemeester Grothestraat 19, Soestdijk MAATWERK - REPARATIE-INRICHTING Prachtige sorteering Winterstalen voor DAMES- EN HEERENKLEEDING Prima afwerking Prachtige Coupe. beslist als een blijvende bate voor de gemeen- te-financiën aangekondigd, met de uitgespro ken bedoeling, dat zij straks (na één of twee jaren) zal dienen om de inkomsten-belas ting te verlagen. Uit een economisch oogpunt zou hiervoor wel iets te zeggen zijn, wijl de hooge inkom sten-belasting een nadeeligen invloed op de verdere expansie der gemeente zou kunnen worden, indien zij het niet reeds is. Evenwel deze omzetting heeft o.i. te groo te bezwaren, dan dat zij zonder meer zou kunnen worden aanvaard. De inkomsten-belasting draagt het kenmerk der progressie. Niet zoo sterk als de rijks belastingen, maar toch in een beduidende, hoewel billijke heffing naar draagkracht. Dit beginsel, dat geen politiek, maar in tegendeel een algemeen erkend beginsel tot grondslag heeft, zou zeer ernstig in gevaar komen. Wij willen dit met een enkel, sprekend voorbeeld toelichtén. Stellen wij daartoe twee aanslagen tegen over elkaar en nemen wij daarvoor twee uitersten. Van deze twee personen heeft A een aan slag in de gemeentelijke inkomstenbelasting te betalen van zegge f 10.000.een wegbe lasting naar een belastbare opbrengst van zijn pand ad f2500.of f125.—. Rekenen wij nu, dat de vermindering der inkomsten-belasting bij .bestendiging van de straatbelasting 10 pCt. zal bedragen, dan krijgen we het volgende resultaat: A betaalt aan inkomsten-belasting minder 10 pCt. van f 10.000— is f 1000. Aan wegbelasting betaalt hij f 125.— Hij geniet dus een zuiver voordeel van f 875.— Aangezien nu de som van beide belas tingen te zamen evenveel moet opbrengen, kan het niet anders of de kleine inkomens zullen het loodje moeten leggen. Geval B geeft hiervan het bewijs. B. betaalt aan inkomsten-belasting (afge rond f 10.en heeft een huisje, waarvan de belastbare opbrengst is geschat op f 100. Berekend tegen 5 pCt. zal hij f5.— wegbe lasting moeten opbrengen. De uitkomst zal dan zijn als volgt: 10 pCt. vermindering van inkomsten-belasting ad fl. en aanslag wegbelasting ad f5.— Gevende een nad'eelig verschil van f4. meer te betalen aan belasting per jaar. Nemen wij nu aan, dat een huuurwaarde van f100.per jaar tot den goeden ouden tijd behoort, dan is het duidelijk, dat het nadeelig verschil van geval B veel grooter zal zijn. Het Nederl.-Belgisch verdrag. Oppositie er tegen. De minister een kind. In de luren laten leg gen. Den Koninck van Hispa- niën. Dijken en polders. Wan delende wandplaten. Ontwoekerd aan de golven. Zoo zie je me, en zoo zie je me.... van ach teren. Houd je centen gereed/ De Zeeuwsche boeren in 't ge weer. Veel wordt er den laatsten tijd geschreven en ook wel gesproken over het „verdrag met België. De lezer zal zich herinneren, dat het in dertijd na een eindeloos getalm en gezeur, opeens hals over kop is afgeperkt en ge- teekend door de beide ministers van buiten- landsche zaken, voor België door Hijmans, en voor Nederland door Van Karnebeek. Was nu met die onderteekening het verdrag be krachtigd, dan was thans al het praten ën schrijven er over „vechten tegen de bierkaai". Maar zoo is het niet. Want de Staten Generaal, moeten het verdrag nog behande len en goedkeuren en eerst dan wordt het officieel door Nederland erkent en ander zijds eveneens door België, na goedkeuring door Kamer en S_enaat. Als nu alles waar is, wat de liberale kran ten over dit verdrag schrijven, dan is minis ter Van Karnebeek wel de meest onbenullige diplomaat, die er op twee beenen rondloopt, 't Is echter vrij duidelijk en doorzichtig, dat er nog andere factoren wijn geweest en mis schien nog zijn, die hun invloed hebben doen gelden, bij de onderteekening van dit verdrag, factoren, die als ze bekend worden, misschien een heel ander licht over deze kwestie zullen werpen. Intusschen kan het geen kwaad en mis schien wel z'n nut hebben, om, waar de groote liberalen, zoo hoog van den toren blazen en met stapels argumenten en bezwa ren komen aandragen, welke dan moeten be wijzen, dat Van Karnebeek, zich door de slimmige en handige Hij mans heeft laten verschalken en „in de luren laten leggen", in dit stadium deze argumenten en bezwaren ook eens aan/ onze lezers mede te deelen. Wij doen dit niet, omdat wij het zoo roerend met deze bezwaren eens zijn, maar omdat we 't tot onzen plicht rekenen, ook van 't geen door de oppositie over deze zaak ge schreven wordt, daarvan althans de kern aan onze lezers voor te leggen. Er wordt dan over verschillende zaken gesproken, die zoo nauw soms met eikender samenhangen, dat het wel eens moeilijk zal zijn, de feiten en zaken in een eenigszins geregelde volgorde aan de lezers voor te stellen, zoodat we wel eens in een korte herhaling zullen moeten vervallen. Op onbekende verplichtingen wordt ge wezen, die uit moeten loopen op een blanco crediet van Nederland voor kunstwerken op de Schelde, op bevoordeeling van een vreem de haven met Nederlandsch geld, (Antwer pen) tegenover achterstelling van eigen ha vens, met name Rotterdam en Terneuzen; er wordt niets minder gezegd, dan dat Ne derland z'n souvereiniteit over eigen land en water uit handen geeft en die legt in handen van schrik niet lezer de Koning van/ Spanje, enz. enz. Nog eens, we kunnen nu nog niet constateeren of en in hoeverre die aangevoerde feiten en argumenten juist oi SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 valsch zijn, maar we geven het zooals het ons ongeveer wordt opgediend. En zeg nu niet, dat wij er hier in Baarn of Soest of in de provincie Utrecht geen belang bij hebben, of Rotterdam of Terneu zen worden bevoor- of benadeeld, want de gelden voor die kunstwerken benoodigd, zul len moeten worden opgebracht door den Nederlandschen belasting-betaler. leder, die wel eens in Zeeland is geweest, veet en heeft dikwijls met eigen oogen aan schouwd, dat nagenoeg geheel Zeeland uit polders bestaat, die door dijken beschermd worden en dat een angstig groot gedeelte van die dijken, direct door de zee bespoeld wjrdt. Die dijken kosten jaarlijks schatten van geld aan onderhoud. Nu is de Wester-Schelde, zoowel als de Goster-Schelde een zeer grillige stroom, die telkens z'n geulen verlaagd, doordat door hi_t voortdurend uitschuren op de eene plaats, het zand en slib op een andere plaats aan zetten en een plaat vormen, welke dan weer op haar beurt, door haar ligging de stroom v. eer dwingt een andere geul te zoeken en uit te slijpen. En dat gaat zoo eindeloos door. 'Heel dikwijls zijn daardoor groote stukken land verloren gegaan en zijn duizenden hec taren vruchtbaar land met hofsteden, scholen en kerken, door den stroom verzwolgen, ter wijl men op een andere plaats weer groote stukken lands won, welke later weer op hun beurt, of alleen met veel moeite en groote kosten behouden worden, of soms toch nog weer aan den onverzaadbaren zee moesten worden afgestaan. Ik zeide rëeds, ieder, die wel eens in Zee land is geweest, heeft van die kunstwerken kennis kunnen nemen; en vaart men bij eb van Vlissingen naar Terneuzen of van Hans- weert naar Terneuzen, of van Hansweert naar Walsoorden, dan kan men uitgestrekte zand platen midden in de breede Wester-Schelde zi';n liggen en het water met groote snelheid zeewaarts zien spoeden. Dit telkens veranderen van vaargeul is zeer laitig en zeer ongelegen voor de toch al niet gemakkelijke vaart op Antwerpen, 't Kan soms voorkomen, dat men een boot ziet aaikomen en dat men eerst de boot ziet met d( voorsteven op U aankomende, daarna zi t men den achtersteven naar zich toege- rwht om even later den voorsteven weer te i ....Opvolgen, van den-grillige vaargeul, cu(i de stroom zich zelf maakt. En nu wordt in het nieuwe verdrag be paald, dat Nederland op zijn gebied, zorgt, dat de vaargeul op diepte blijft. Eertijds moest België daar zelf maar voor zorgen, nu is volgens die bladen de zaak omgekeerd. Een kaart van de Schelde is dan aan het verdrag toegevoegd, waarop zou aangegeven zijn, welke vaargeul bedoeld wordt. De eigenlijke stroomversnellingen en veranderin gen komen zoo goed als geheel op Neder- laftdsch grondgebied voor, zoodat practisch alleen Nederland voor de lasten en kosten zal komen te staan. Voegt men daar nog bij, dat tot nu toe, al maar grooter schepen, met grooter diepgang worden gebouwd, dan ligt daarin opgesloten, dat ,de" vaargeul al maar dieper zal moeten worden gemaakt en al meer gevaar voor de oevers, in casu de dijken van de Zeeuwsche polders zal gaan opleveren. Het ligt dus wel voor de hand, dat de polderbesturen, wakker geworden door het trekken aan de alarmklok door de groote bladen, aan het protesteeren en requesteeren "zijn gegaan en met alleMei waterbouwkundi ge- en bijkwesties zijn komen aandragen, die den kijk op het eigenlijke verdrag hoe langs zoo meer vertroebelen. Daar tegenover staat, dat men inderdaad, bij het maken van waterwerken, ook moet denken aan de oeverwerken en de groote grief van de oppositie is nu, dat zulks geheel is nagelaten. Temeer valt dit op, daar een bij den aan leg van een kanaal Terneuzen—Gent, hier mede uitdrukkelijk rekening moest worden gehouden. Voorts zal het beheer over de Schelde opgedragen worden aan een speciale com missie, terwijl een internationaal scheidsge recht bij eventueele kwesties en verschil van inzicht, uitspraak zal floen zoo mogelijk bin nen zeven dagen, welke uitspraak dan be slissend is. Natuur-wollen en Getnengrl-wollen JANSEN EN TILANUS. Alleenverkoop voor Soest(dijk) KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. voorm. 10 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Voorm. 10.30 uur (Spoorstr.), Ds. H. C Briët, van. Utrecht. Nam. 2.30 uur "(Hees), Ds. D. P. Brans Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Prof. Noordtzij, van Drieber gen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Prof. Noordtzij, van Am sterdam. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 0 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Bond. (Rembrandtzaal) Voorm. 10 uur Ds. Bonthoorn, van Zeist. Nam. '6 uur Ds. Batelaar, van Utrecht. Donderdag 26 Nov., 's nam. 7 uur, Ds. Kievit van Baarn. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. "6 uur Ds, Salomons. Woensdag 25 Nov., 's nam. 7.30 uur Ds. Salomons. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. 'Voorm. 10.30 uur Dr. J. A. Beierman, van /tmstercfam. Ned. Herv. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Ds. A. G. H. van Hoo- gerhuijzen, van Amsterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de school aan den Postweg ere Eerw. "Heer Dijkman, van 'Zeist. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdag 25 Nov., 's avonds 7 uur Ds. 1. Kievit. Gebouw „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K- Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen opgave. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds-, G. Wuite-Jr., van Den Haag. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur leiligings- meeting. Nam. 3.30 uur Bijzondere Solda- tensamenkomst. 's Avonds 8 uur Verlossings samenkomst. Allen geleid door Majoor Rawie uit Den Haag. Woensdag 25 Nov., 's avonds 8 uur Open bare Samenkomst, geleid door Ensigne Eg- gers. Donderdag 26 Nov., 's avonds 8 uur, Open bare Samenkomst, geleid door Ensigne Brou wer, beiden uit Amsterdam. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DiT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn alle (acht) gemachtigden bij enkele can- didaatstelling gekozen. De kerkelijke kies- vereeniging „Waarheid en Vrede" had ge- candideerd vier Etischen en vier leden van den Geref. Bond, waarmede beide groepen zich vereenigden. GEWETENSGELD De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat door tusschenkomst van den heer Ontvanger der Directe belastingen te Baarn van een onbekende een bedrag van f116.— is ontvangen als gewetensgeld voor te weinig betaalde gemeentelijke inkomsten belasting. PROPAGANDA VERGADERING Donderdagavond j.1. werd in de Chr. U.L. O.-school een propaganda vergadering ge houden door den Chr. Besturenbond, in sa menwerking met het Chr. Nat. Vakverbond, welke eeri eenigszins gezellig karakter dróegG Ds. Brans en twee hoofdbestuurders voer den het woord. Eerstgenoemde deed dit op de hem eigen kernachtige wijze. Dc hoofdbestuurder H. Wetzelaar uit Dor drecht gaf een overzicht van de moeilijkhe den, waarmede de chr. vakbeweging in de groote centra der bevolking, met name in de groote steden, te kampen heeft. Zijn col lega C. D. Landzaat uit Utrecht, wees op het nut en de noodzakelijkheid om er op uit te gaan en zoodoende meerderen, die bij ons hooren, aan te sporen de chr. vak- HOEST De Vereeniging Nehalennia, vereeniging tot instandhouding van Walcheren's natuur- en Stedenschoon, zal overgaan tot restauratie van het oude poortje van de Gasthuiskerk aan de Lange delft te Middelburg. PLAATSELIJK NIEUWS KERKNIEUWS In een gecombineerde vergadering van de Evangelisatie-Vereeniging, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk en van de Ned. Herv. Evan gelisatie-Vereen. „Nieuwerhoek", is overeen stemming verkregen tot algeheele samenwer king. Beide vereenigingen zijn thans samen gevoegd. Het bestuur zal bestaan uit 5 ge- commiteerden uit de kerkelijke colleges en 4 leden niet behoorende tot een dier colleges. Alle besluiten werden met algemeene stem men genomen en is dus door de tot stand gekomen fusie een periode van naast elkaar werken afgesloten. VERKIEZING Bij de plaatsgehad hebbende verkiezing beweging mede te helpen bouwen. De heer en mej. Jongsma, met de heeren Van den Broek en Van der Flier, veraange naamden den avond door zang en muziek, terwijl de heer Zonneveld eenige verzen voor droeg van Gezelle, N. v. Kol, Jan Luijken enz. Het was een recht aangename avond, waaraan velen hebben deelgenomen. AAN DE MENSCHEN Wij hebben 't zoo koud, hebben water noch brood, Helpt ons lieve menschen, uit dezen nood. Wij werken des zomers in boom en in haag, Opdat zij niet lijden van rupsênplaag. Helpt ons op Uw beurt uit onzen nood, Wij hebben het koud, geen water, geen brood.

Soester Courant | 1925 | | pagina 1