Kleermakerij V H.A.HAK - BAARN LA PORTE Co. ONS KERSTNUMMER* alle bouwmaterialen Bouwcrediet beschikbaar. UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 VerkoophuisA.Benning VOORRADIG: Steenhofstraat 5 - Telefoon S 45 H. J. Sukkel W Inrichting voorver- vaardiging van alle soor ten stofknoopen STOOMWASSCHERId EN STR!JK!NF?ICHTING D. F. VOSGT 4e Jaargang No. 49 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 4 December 182f otmrii Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier worden steeds gratis huls aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soeste- berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 BAARN, Spoorstr. en Laanstr., Tel. 420 SOEST, F. C. Kuijperstr., Tel. 56 Prachtige Poppenwagens. Zeer voordeelig Poppen-sportkarren f 1.90 Schoolborden 75-90-125-190 en hooger. Sporen op rails vaDaf f0.60 Gekleede Poppen vanaf 35 ct. tot f 10.50 Groote keuze iuxe en Huishoudelijke CADEAUX Zie de EtalagesZie de Etalages Weth. v. Elten verdedigt tegenover de hee- ren Foeken en Hilhorst de taxatie. Zij is door de benoemde commissie naar eer en geweten gedaan, waaraan moet worden vast gehouden. Verschil van inzicht zal altijd blij ven bestaan, al zouden tien personen taxeeren. Weth. Endendijk geeft inlichtingen aan den heer Foeken op zijn vragen. Rente van de getaxeerde waarde behoeft en kan het bedrijf niet betalen. Bij eigen exploitatie zou de gemeente evenmin rente ontvangen. De verkoopprijs, .ook al is hij hooger dan de boekwaarde, in casu de taxatieprijs, wordt door het bedrijf voor belegging aan de ge meente afgedragen. Of er risico voor het bedrijf zou zijn, bij verkoop beneden de boekwaarde, meent spr. van niet. Het zon niet logisch zijn. 'êÊÈMÊMMëÊM'» Hilversumsche draadlooze omroep. Ingenieur Q. W. White, bij den nieuwen proefzender, welke vermoedelijk heden, bij wijze van St. Nicolaas-geschenk, in gebruik zal worden genomen en waarvan de uitzending ongeveer 10 maal sterker zal kunnen zijn dan tegen woordig. UIT DE RAADSZAAL De Raadsvergadering van Dinsdagmiddag eeft, wat de agenda betreft, weinig stof tot ^edvoerige beschouwingen. Onder pra.es£dtUlin van den loco-burgemees- de«~-Jn£C. -ver schillende agenda-punten vlug onder de ha mer door. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering gaf den heer De Koning nog maals aanleiding terug te komen op de vast gestelde reserve van f 3500.voor onder houd van de wegen in het Vosseveld, van welke opmerking thans in de notulen aan- teekening zal worden gehouden. De vaststelling van de retributiën voor heide- en zandgronden gaf aan enkele raads leden, de heer De Koning en van Eek, ge legenheid bij den wethouder te informeeren of het graven van zand op sommige plaatsen in de gemeente wel met voorkennis van B. en W. geschiedde. De wethouder zal een onderzoek instellen. Een voorstel van B. en W. om f 50.000. te beleggen in rentegevende obligatiën van Rijk of Gemeenten werd goedgekeurd, na dat de heer De Koning nogmaals een lans had gebroken voor aankoop van grasland, hierin gesteund door den heer v. d. Bremer. Door dezen laatsten spreker werd bovendien de vraag gesteld of belegging niet bij de Boe renleenbank kon geschieden, tot er gelegen heid was graslanden aan te koopen. De voorzitter de bezwaren tegen deze wij ze van beleggen uiteenzettende, zegde toe met de verlangen van beide raadsleden re kening te zullen houden. Wijziging van de begrooting 1925 van het grondbedrijf in verband met vroeger geno men besluiten tot verkoop en ruiling van gronden werd goedgekeurd. Ter voldoening aan een verlangen van Ged. Staten ter uitvoering van de verorde ning op het gemeentelijk grondbedrijf wordt voorgesteld de getaxeerde gronden in het grondbedrijf in te brengen tegen de getaxeer de waarde. De heer Foeken voelt zich niet bijster op zijn gemak om zoo maar dit voorstel goed te keuren. Door omvang en strekking is dit een zeer ingrijpende zaak, waarom spr. het wel noodig had gevonden in een niet offi cieuze vergadering door den directeur van het bedrijf te worden ingelicht, om met ken nis van zaken te kunnen oordeelen. Met enkele vragen illustreert de heer Foeken zijn bedoeling. Spr. vraagt: neemt het grondbedrijf niet wat veel hooi in eens op zijn vork? Het gaat toch om 6 millioen vierkante meter gronden. Hoe staat het met de geschikte waarde, moet het bedrijf hiervan rente betalen? Van de taxatie heeft spr. geen verstand, toeb komen enkele prijzen hem wat hoog voor, een bezwaar ook door den heer HiP horst in het midden gebracht. Hoe gaat het, als de getaxeerde prijzen niet kunnen worden gemaakt? Moet het bedrijf dan het verlies dragen? Is het kleine overschot op het complex Ju- lianaplein wel juist. Spr. meende dat deze ex ploitatie gunstiger was. Daarom herhaalt spr. zijn verzoek om in een officieuse vergadering door den directeur te worden voorgelicht, SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 Makelaar - Taxateur Ftj het station. Soestdijk met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Wat betreft het voordeelig overschot van het complex Julianaplein, wijst de heer En dendijk er op, dat de cijfers de stand van 1 Januari 1923 aangeven, de huidige toestand is veel gunstiger. De heer Foeken verklaart zich tevreden gesteld door de antwoorden van weth. En dendijk, als zou spr. nog gaarne een positief antwoord willen hebben omtrent de risico- vraag betreffende mogelijke verkoop beneden taxatie-waarde. De heer Hilhorst wil het geheele voorstel aanhouden om rustig de taxatie na te kun nen gaan. Weth. v. Elten verzet zich. De taxatie moet worden vastgehouden, zij heeft boven dien voor den verkoop geen bindende waar de, zij is noodig voor de administratie van het bedrijf. Besloten wordt in geheime vergadering, na afloop der openbare vergadering, den di recteur de nog ontbrekende inlichtingen te vragen. Daarna een agenda-punt een hamer stuk nog wel hetwelk het eigenlijke, het belangrijkste van de geheele agenda was: „Aanbieding van de begrooting 1926 en van de rekening 1924." Wij komen er nog wel nader op terug. In een van de vorige vergaderingen is be sloten op de terreinen achter de Spoorstraat grondwerken te doen uitvoeren in werkver schaffing voor het bouwrijpmaken dier ter reinen. Credieten worden hiervoor aange vraagd, alsmede voor het aanleggen van wan delpaden in het bosch aan den Soesterberg- schen straatweg naar de Zevenspar. De be doeling is dit bosch voor wandelbosch te bestemmen. Het plan vindt veel instemming, wijl hier door een bijzonder mooi gedeelte natuur schoon behouden zal blijven en bij het pu bliek meer bekend worden. De paden zijn nu slecht en vragen verbe tering, wat met weinig kosten in werkver schaffing zal geschieden. Het voorstel wordt goedgekeurd, nadat de heer Besselsen geïnformeerd heeft of ver koop uitgesloten zal zijn. Het ligt inderdaad in de bedoeling dit gedeelte niet te verkoo- pen. Een verzoek om ontheffing van de bouw verordening wordt afgewezen, wijl een goe de oplossing ook zonder ontheffing moge lijk is. In verband met den aanleg van wegen tus- schen Dalweg en Spoorstraat wordt voorge steld aan die wegen namen te geven van be kende toonkunstenaars als Beethoven e.a., terwijl B. en W. daarnaast voorstellen aan de wegen op het gemeenteterrein namen van beroemde Nederlandsche schilders te geven. Aldus wordt besloten, nadat de heer Foe ken eenige bemerkingen had gemaakt, om aan een weg langs den spoorlijn den naam van Beethoven te verbinden. Een verzoek om ontheffing van de Bouw verordening wordt afgewezen. Een voorstel tot aansluiting bij het Cen traal Archief en Inlichtingen Bureau inzake Maasch. Hulpbetoon wordt goedgekeurd. De instructie voor den gemeente-ontvanger eenigen tijd geleden in den raad vastgesteld (Gediplomeerd coupeur) Burgemeester Grothestraat 19, Soestdijk MAATWERK REPARATIE-INRICHTING Prachtige sorteering Winterstalen voor DAMES- EN HEERENKLEEDING Prima afwerking Prachtige Coupe. en daarna nog eens opnieuw gewijzigd, kon nog niet de goedkeuring van Ged. Staten erlangen. Het geding gaat over de aansprakelijkheid en borgstelling van den gem.-ontvanger, ook tijdens absentie. Ged. Staten wenschen dat' bedoelde ambtenaar ook dan aansprakelijk zal blijven voor het financieel beheer. Daartoe zal hem dan het recht worden verleend een voordracht te doen tot het stellen van een plaatsvervanger. B. en W. stellen voor overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten te besluiten. De gemeente-ontvanger heeft met deze regeling genoegen genomen. Uit den raad komen bedenkingen tegen deze regeling. Met name de heer De Ko ning verzet er .zich tegen. Spr. wenscht de benoeming van een eventueelen plaatsver vanger aan het gemeentebestuur te houden en risico voor borgstelling over te dragen aan de daarvoor bestaande maatschappij. Spr. acht het onrechtvaardig den ontvanger aansprakelijk te stellen voor het beheer tij dens zijn afwezigheid. De loco-burgemeester verklaart, dat B. en 'Wij gunnen de heeren hun blijdschap "van h)rte en wachten rustig de hoogste beslis sing af. Het gaat hier niet om de knikkers, Want die zijn slechts weinige, maar om de iVincipieele rechtsvraag. Mochten de schoolbesturen wel in het ge- l|k worden gesteld, dat zegt het gezelschap lyin H.H. Ged. Staten niets anders, dan dat dit college in deze principieele vraag de be- ^issing naar de hoogste instantie verschoven hebben. j Zoo zei het de heer Endendijk en wij z.jn het er volkomen mee e^ns. Bij slot van rekening blijft het een kren- >rig gedoe. Het stellen van de rondvraag wil zeggen, /at de sluizen der welsprekendheid los ko men. j De heer Van Eek interpelleert over de werkverschaffing. Waarom is niet op 3 No vember begonnen, inplaats van 14 Novem ber. De regeling loopt van 1 November af. I Uit de besprekingen en de antwoorden van Tien voorzitter blijkt, dat er verschillende oor aken waren. Bovendien, zegt de voorzitter, jvas het begin November prachtig weer. Toen ,1 November 31 werkeloozen opgeroepen Werden, hebben zich slechts 21 aangemeld. Na een uitvoerig debat blijkt, dat verschil lende andere redenen hebben meegewerkt om Hen aanvang te vertragen. Credieten waren *loor den raad nog niet verleend en moest •Worden gewacht op medewerking van rijks ambtenaren. Waar Ged. Staten geen goed keuring hechten aan uitgaven, welke door (jen raad nog niet zijn gevoteerd kon niet ïworden begonnen. De heer Endendijk, tijdelijk wethouder voor deze zaken, zette de zaak uiteen even als de voorzitter en enkele andere raadsleden die al eens officieus hadden geïnformeerd, Waarna ook de heer Van Eek, hoewel niet bevredigd, toch moest erkennen, dat het be zwaarlijk anders kon gaan. Mevr. Droste vraagt inlichtingen over de toekenning" van kindertoeslag aan gemeente- beslag te verleenen voor die kinderen, die jjaarvoor op i Januari van eenig jaar in aan- W. de bezwaren van den raad deelen, maar j- geen mogelijkheid zien een andere beslis- j b sing goedgekeurd te krijgen. j] ^cei Rietveld precicieert deze vraag, Na deze verklaring wordt de instructie I We ook ^ij wilde stellen, conform het voorstel van B. en W. goed-j ,Het gaat om kindertoeslag voor kinderen, gekeurd. ||die in den loop van het jaar zijn geboren en Enkele ingekomen adressen worden ge- j |Narvoor aan sommige wèl, aan anderen renvoyeerd aan B. en W. voor bericht en;! g'één toeslag is toegekend, raad. Zij betreffen o.m. een verzoek van ex-U c'e bespreking blijkt, dat B. en W. met ploitanten van gronden aan de1,Nieuwe Steeg,jj.jnSan£ van Januari 1926 de regeling willen om verlichting van dien weg en een uitge-, ^voorstellen om over een kalenderjaar slechts .breid adres van de vereeniging „plaatselijk Belang", met wenschen en grieven over ver-*1 schillende plaatselijke belangen. Velen daarvan, o.a. de verlichtingen, heb ben reeds geruimen tijd de aandacht van het Gemeentebestuur. De heer Foeken wijst er op, dat de vol tage van het electrische licht in de spitsuren zeer onvoldoende is en vraagt B. en W. daar aan allereerst de aandacht te schenken, op dat hierin met eenigen spoed verbetering komt. Reeds geruimen tijd geleden heeft de directie van de P. U. E. M. haar toegezegd. Aan den heer Schefïer wordt toegestaan bij de rondvraag op enkele zaken terug te komen, terwijl de voorzitter toezegt, dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om de kwesties van de electrische verlichting, wa terleiding en gas zooveel mogelijk te be spoedigen. Een aanvrage tot verkoop van grond wordt aangehouden, op voorstel van B. en W. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.— per jaar en hooger. Hilversumsche draadlooze omroep. De man bij de knoppen, bezig de opgevangen ge^ luiden voor de microphoon in de juiste toonwaarde te zetten. Bij de ingekomen stukken is een beslissing van Ged. Staten in het geding tusschen het Gemeentebestuur en de besturen van bijzon dere scholen alhier. Het geschil liep over de vraag of de kosten van onderhoud van de speelplaatsen der openbare scholen moeten worden gevoegd bij het bedrag, waarnaar de vergoeding voor het bijzonder onderwijs wordt vastgesteld. Het gemeentebestuur zei „neen". De schoolbesturen „ja". Ged. Staten stellen nu het gemeentebestuur in het gelijk. De heer De Koning verheugt zich over deze beslissing, hij ziet hierin een rechtvaar diging van B. en W., die door een plaatse lijk blad (Soester Nieuwsblad) waren beticht van een zekere stelselmatigheid in het be knibbelen op het bijzonder onderwijs. De heer Endendijk wijst er op, dat deze beslissing weinig zegt, omdat zij in tegen spraak is met de adviezen van den hoofd inspecteur van het onderwijs en de onder wijsraad, die Ged. Staten een tegenoverge steld advies hebben gegeven. De Kroon zal hier wel moeten beslissen. De voorzitter meent, dat dit ook, al zou de Kroon anders beslissen, niets afdoet aan het juiste inzicht van B. en W. Met Ged. Sta ten zijn zij in goed gezelschap. merking komen. Het schijnt nu een mis verstand te zijn, dat reeds in dezen geest den laatsten tijd is gehandeld. B. en W. zullen de gevallen onderzoeken en onrecht zoonoodig herstellen. Een langdurige bespreking over de al of niet wenschelijkheid der regeling, zooals die in het voornemen van B. en W. ligt, wordt afgebroken en uitgesteld tot de begrooting. De heer Besselsen vraagt of het niet mo gelijk is, te voorzien in een middel voor snelvervoer voor den hulpkeurmeester. Deze ambtenaar kan het werk niet af en wachten tot Januari begrooting 1926 duurt te lang. De voorzitter geeft de urgentie toe, al ligt de schuld bij den keuringsdienst zelf. Op de begrooting 1925 zijn daarvoor geen gel den aangevraagd. De heeren Foeken. en De Koning wijzen op de mogelijkheid om de vleeschauto te gebruiken. B. en W. zeggen overweging toe. De heer Hilhorst verzoekt maatregelen te nemen tegen losloopende honden. Zusters van Marënburg zijn de kleederen door woes te honden verscheurd. De voorzitter zal met de chef van de po litie overleggen, wat gedaan kan worden. In verband met de inkrimping van de postbestellingen, vraagt de heer De Koning of B. en W. zich nogmaals tot het hoofd bestuur der posterijen willen wenden om ver betering. De voorzitter zegt, dat reeds besprekin gen hebben plaats gehad. De vermindering van de diensten was een voldongen feit, waaraan niets te veranderen viel. Niettemin zijn B. en W. bereid aan het verzoek ge volg te geven. Een woord van hulde wordt gebracht aan den directeur van het postkantoor alhier, voor diens actieve medewerking. Voorts vestigt de heer De Koning de aan dacht op de bediening, van de halte Soest dijk, waardoor ongelukken niet kunnen uit blijven. B. en W. zullen hun aandacht hier aan geven. Weth. v. Elten roept de hulp in van het hoofd der politie, om het vernielen van de banden om aangeplante "boomen tegen te gaan. Herhaaldelijk worden deze ijzeren banden doorgeknipt. De voorzitter belooft 'zijn medewerking. Weth. v. Elten wil een gratificatie uitloven voor het aanbrengen van de daders. De politie zal opdracht ontvangen, om op deze vernielzucht acht te geven. De heer Van Eek verzocht gelden beschik- EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. Hilversumsche draadlooze omroep. De tegenwoordige zender. Men ziet duidelijk verspreide ligging van de instrumenten, dat deze zender de verbeteringen van dei heeft medegemaakt en met stukjes en brokjes te saam is gekomen. Er naar verlangende U met onze grootsche plannen bekend te ma ken, was het toch ons voornemen, de uitgifte van ons Kerstnummer als een onverwachte verrassing te doen zijn. Om één enkele reden echter moeten wij thans bekendheid aan ons plan geven en deelen dan ook volmondig mede, dat door ons eenige dagen voor het Kerstfeest een Kerstnummer zal worden uitgegeven, hetwelk, mede wat de fotografische verzorging betreft, met de in den lande fraaist uitkomende nummers zal kunnen wedijveren, terwijl het plaatselijk karakter van ons blad mede in ons Kerstnummer naar voren zal treden. Ons Kerstnummer, dat in boekvorm verschijnt, zal op dezelfde wijze worden uitgegeven als onze wekelijksche uitgave en dus eveneens gra tis huis aan huis worden bezorgd. Om onze groote kosten eenigermate te verminderen, zullen wij op zeer bescheiden schaal gelegenheid geven tot het plaatsen van advertenties waarvoor men zich ten spoedigste tot ons bureau gelieve te wenden. DE UITGEVER. baar te stellen voor het opschilderen van een der politie-woningen, die dringend her stelling behoeft. De voorzitter deelt mede, dat op de be grooting 1926 een bedrag is uitgetrokken. Nogmaals komt de heer Van Eek terug op zijn verzoek om zoo mogelijk 's avonds te vergaderen. Bij de raadsleden blijken daar voor vele voorstanders te zijn. De voorzitter acht het niet gewenscht daar omtrent nu een besluit te nemen. Bij de be handeling van de begrooting zal ZEA. er rekening mee houden. De heer Scheffer maakt bezwaar, dat de politie voor alle misselijke diensten wordt gebruikt, als rondbrengen van belasting-biljet- ten. Waar uitbreiding van het aantal agenten van politie zoo dikwijls wordt bepleit, moes ten deze werkzaamheden toch zeker aan an deren worden opgedragen. Voorts bespreekt ZEA. enkele belangen van Soesterberg. Het maken van een wan delpad achter de boomen van de kerk tot aan het Zwaantje. De rioleering, rijwielpaden langs den straatweg van Soest naar Soest dijk, waar niemand zich nu weet te bergen bij het drukke verkeer. Dan vestigt spr. er de aandacht op, dat vele adressen aan den Raad veel te lang wegblijven. De voorzitter deelt mede, dat voor ver schillende belangen, vooral wat rioleering van de Rijkswegen, wandel- en fietspaden betreft, overleg wordt gepleegd met den ingenieur van den Rijkswaterstaat. Spr. gelooft, dat wij op den goeden weg zijn. Hierna wordt overgegaan in geheime ver gadering. Na heropening wordt punt 5 goed gekeurd. Daarna sluiting. KERKBERICHTEN Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Voorm. 10.30 uur (Spoorstr.) Prof. Dr. J. A. Cramer, van Utrecht. Nam. 2.30 uur (Kerk) Ds. D. P. Brans, (Doopbediening). Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Cand. Burggraaf, van Noord- Amerika. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Cand. Burggraaf, van N. Amerika. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Bond. (Rembrandtzaal) Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. Enke laar, van Rijssen. Woensdag 9 Dec., 's avonds 6.30 uur Ds. Klomp, van Oldenbroek. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Woensdag 9 Dec., 's avonds 7.30 uur Ds. Salomons, van Amersfoort. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen dienst. Historische Kring, 8 Dec., half 8. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Geen opgave.

Soester Courant | 1925 | | pagina 1