OPRUIMING OpenbareJeÉopiog Dr. DE VOS Dr. GROENMAN i. A. C. Rozendaal alle WERKDAGEN Boekhouder Correspondent. De Theosophische Veree 1875-1925. Nederlandsch Oost-lndië. C. VAN EE Dienstbode of hulp in huishouding. naaiwerk aan huis, IS UITGESTELD A. VIER VILLA'S met Erven en Tuinen, B. Een dubbel WOON HUIS metErfenTuin RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is bij eengeroepen tot het houden eener openbare vergadering op Donderdag 10 December a.s., des namiddags 2 uur, ter behandeling van de volgende AGENDA 1. Vaststelling van de notulen van de vorige vergadering. 2. Behandeling van een schrijven van Gedep. Staten, verzoekende be schikbaarstelling van gemeentegrond voor provinciale werkverschaffing. 3. Vaststelling van een besluit tot verkoop van een noodwoning. 4. Behandeling van de gemeente- begrooting 1926. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een melkkan inhoud 40 liter, paar roeibooten, zilveren dames armbandhor loge, rozenkrans in étui, kinderportemon- naie met inhoud, damesoverschoen, Jockeypet, zakje met tabak, kinderpor- temonnaie met inhoud, kaarslantaarn van een rijwiel, parelmoerrözenkrans, zil veren schakelarmband, eenige losse sleutels, notitie-boekje van een kruide nier, en een carbidlantaarn. Aangeloopen een eend. GROOT SOIRÉE AMUSANT Op Maandagavond, 23 Nov. j.1., heeft de Eerste Soester Voetbal- en Athletiek- club E.S.V.A.C., haar eerste Groot Soirée Amusantavond gegeven, in Hötel „De Gouden Ploeg" alhier. Buiten de Sport in het algemeeen, tracht de vereeniging naast inspanning ook de ontspanning te bevorderen. Twee factoren, welke een basisvormen voor een hecht vereenigingsverband, speciaal op sportgebied. Dat van beide genoemde factoren, ook de financieelen toestand gunstig moet blijven, behoeft geen commentair, immers uit den aard van de sport, hebben dergelijke vereeni- gingen vele uitgaven, o.a. (Clubgebouw en sportmateriaal onderhoud). Dat één en ander naast leden en be gunstigers, ook door andere belangstel lende begrepen wordt, schenkt ons vol doening, gezien het steeds in alle op zichten slagen van de door haar gegeven feestavonden, daarvoor als bewijs mag gelden. Een behoorlijk gevulde zaal, uitsteken de muziek en een bekwamen balletmees- ter, daarnaast, buiten de meest bekenden balattracties, o.a. (masker-, prijzen- en serpetinen dansen), ook tooneel en voor dracht, zorgden voor een prettige, ge- annimeerde stemming, van het begin tot het einde. Rest ons nog een woord van dank aan alle medewerkers(sters). In 't bij zonder vermelden wij de Heeren Stalen hoef, Jasz-Band en pianomuziek van Siemons en de balletmeester Hopman, verder aan alle belangstellenden en mogen meerdere feestavonden het ge volg zijn. P. E. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest in de eerste helft der maand November 1925. 1. No. 15235 bur. Centrum, Utrecht 2. A. W. Schutte, Soest DIERENBESCHERMING Op uitnoodiging van het Bestuurder Afd. Baarn, Soest en O. van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren, vertoonde de Heer J. Karres, Voorzitter van den Anti-Trekhonden Bond, de Film van dien Bond, de film „Ceasar", Donderdagavond 19 Nov. 1.1., in Hotel „Eemland". De Heer Karres begon met in het kort de dierenbescherming te bespreken. De Staat beschermt enkele soorten vogels, de mollen, de kikvorschen, enz. Maar deze bescherming was uit eigen belang, daar deze dieren ons bevrijden van voor land- en tuinbouw schadelijke insecten. De Anti-Trekhonden Bond wil echter uit een zuiver menschelijk gevoel komen tot de bescherming en dus tot afschaffing van den trekhond. AI is een hond nog zoo groot en sterk, hij is niet geschikt, niet gebouwd om als trekdier dienst te doen. Met eenige duidelijke lichtbeelden, toonde Spreker het verschil in bouw van het skelet van een paard en dat van een hond. De ruggegraat en de ribben van een paard, uit harde been deren samengesteld, zijn stevig bevestigd aan de bekken, (de z.g.n. achterhand), terwijl de hond, die hardheid van been deren en die stevige bevestiging mist. De bouw van den hond wijst op lenig heid, vlugheid, niet op het dragen of trekken van grooten lasten. Ook de voeten van beide dieren zijn zeer ver schillend. Waar de paardenvoet be schermd is door een hoornenhoef, nog versterkt door een hoefijzer, hebben de voeten en teenen van den hond slechts een dun en zacht vel. Hoe goed behandeld ook, (en dat Iaat dikwijls veel te wenschen over), doet men een hond leed, door hem als trekdier te gebruiken. Na de pauze werd de mooie, duidelijke film „Ceasar" vertoond, die ons de trouw en aanhankelijkheid van den hond liet zien en de mishandeling en het leed, dat de menschen hem aan doen, door hem als trekdier te gebruiken. Het was een pakkende en leerzame film en het deed mij genoegen, dat meer dan de helft van de zaal gevuld was door kinderen. Hunne uitroepen van afschuw bij het zien der mishande lingen en die van sympathie bij trouw en gehechtheid van den hond, deden goed. Vooral een club van pl.m. dertig kin deren, „De Merel", die zich onder leiding van het Hoofd der Humanitaire school vereenigd hadden als toekomstige leden van Dierenbescherming. Voorwaar een schitterend voorbeeld voor alle leeraren en leerlingen van alle scholen. Het welgemeende woord van dank van Jhr. L. J. Quarles van Ufford, den ijverigen Voorzitter van Dierenbescher ming der Afd. Baarn, Soest en O. na afloop den l-tor- Karres gebracht, vond luide bijvalt niet het minst bij de kinderen. HcXwas ook een mooie avond. J. S. KERK-CONCERT „SOLI DEO GLORIA". Het mag voor „Soli Deo Gloria" en de medewerkende Solisten reeds een succes genoemd, Woensdag 25 Nov. ondanks het noodweer, verrast te wor den met heel veel belangstelling. De avond was helaas slecht gekozen, doch hoe de storm ook schudde aan dak en ramen, en windvlagen woest huilden om de toren, zij vermochten niet onze gevoelens te bederven of ons te ontruk ken uit de intieme schoonheidssfeer. Vier a capella koornummers,(Ave-Verum Mozart, Du Hirte Israëls, Bortnianski, Ecce quomodo moritur, Gallus, en Sanctus van Lotti) afgewisseld door 3 tenor soli's vormden het eerste ge deelte der avond, daarna Bach. Een programma waar lijn in was. Zooals altijd zong het koor zuiver, met veel voordracht, nuanceering, en beschaafde uitspraak. Dat het mannelijk deel wat klein, en voor enkele trekjes wat zwak bezet, pleit zeker niet voor de inwoners van Soest. Hier is een koor waar met ernst gestudeerd wordt, waar men tracht goede muziek te zingen, en werkt voor uitvoeringen op hoog peil. Voorwaar een edel streven, dat gezien het aantal heeren, in Soest of niet genoeg bekend is, of niet genoeg gewaardeerd wordt. Zeker Breekveldt weet zich te redden, redt zich zelfs heel goeddoch kan dit koor niet een prachtige toekomst tegemoet zien als 't aantal zangers zich wat uitbreidt? Van de 4 a capella num mers waren „Du Hirte", en Sanctus het best op toon gebleven, „Ave Verum' en „Ecce quomodo" werden door de tenoren wat naar beneden gehaald' Toch was de opzet van laatstgenoemd num mer prachtig aangevoeld, met breed crecen en diminuendo. Voor het eerst hoorden we de tenor solist Carstens. In „Die Ehre Gottes" van Beethoven was zijn toon nog wat mat, doch in „Die Almacht" Schubert genoten we van zijn virtuositeit en zijn uitstekende voordracht. Wij roepen Carstens van harte „tot weerziens" toe. Caro vertolkte de beroemde zeer moei lijke Solo-cantate „Ich habe Genug" van J. S. Bach. Hiervan kunnen we niet anders zeggen dan subliem, buitenge woon beheerscht en gemakkelijk, met een gave gloedvollen voordracht die boeit van de eerste tot de laatste noot. Het slotnummer „Liebste Gottwann werd ich sterben" voor koor, tenor- en bas solo is een der schoone weinig of nooit uitgevoerden Cantates van Bach. Van al wat we tot nog toe „Soli Deo Gloria" hoorden uitvoeren het mooiste. Uitgezonderd het slotkoraal is in deze cantate de begeleiding bijna een zelfstandig stuk. Uit het elastisch deinend rythme verheffen zich de Contrapuntische koorstemmen, laaien op tot een climax, en verzinken weer even plotseling in het omspelende tok kelende accompagnement. De tenor-, maar meer nog de baritonsolo frap peeren door de goftveldige inspiratie van den schepper. Jammer dat een zeer groot aantal dezer cantates totaal onbekend, zijn en nooit worden uitge voerd. Soli Deo Gloria deed goed werk met er een in studie te nemen, misschien dat de goede ontvangst zal leiden tot meerdere. Van begeleiden gesproken zou 't niet geheel juist zijn het werk van Dr. v. Dongen, voorzoover het de Bach- muziek betreft begeleiden te noemen. Afgezien van het koraalvoorspel „Nun kommt der Heiden Heiland", zijn de oorspronkelijk door Bach georchestreer- de cantates in vele opzichten solistisch, en met een (aan Bach eigen sterk sprekend thematisch element), wat op piano dikwijls heel lastig te benaderen is. Dr. van Dongen beheerschte zijn moeilijke taak volkomen, zoowel muzi kaal als technisch. Hij speelde als van harte verknocht aan het goede doel. Blijft ons ten slotte nog over de wensch uit te spreken, dat op dergelijke avonden de autobussen werkelijk op de tijd vertrekken zooals te voren wordt geannonceerd. Nu stonden wij te ver geefs bij Nieuwerhoek, 20 minuten in het hondenweer te wachten. N. O. VERVOLG RAADSVERSLAG van Dinsdag 24 Nov. j.1., des namid dags 2 uur. Rondvraag. De heer Van Eek maakt de opmer king dat B. en W. te laat met de werk verschaffing zijn aangevangen, en in verband daarmede op de onbillijkheid welke daaruit is voortgevloeid. De Voorzitter verdedigt het standpunt van B. en W. en vindt zijn oorzaak hierin dat de eerste helft van Nov. nog niet zoo'n dringende behoefte aan werk verschaffing gevoeld werd gezien dat op 17 Nov. zich nog maar 7s van het aantal werkeloozen hadden aangemeld. Nog eenige leden voeren hierover het woord, waarna de Voorzitter toezegt in het vervolg met de geopperde bezwa ren te zullen rekening houden. Mevr. Droste-Wilmans vraagt inlich tingen omtrent de uitkeering van kinder toeslag vanaf en met het derde kind aan gemeente-personeel. De Voorzitter zegt dat deze zaak bij de begrooting nader onder de oogen gezien kan worden en dan zoo moge lijk onbillijkheden kunnen worden weg genomen. De heer Besselsen wijst op den on- uitvoerbaren dienst van den hulpkeur- rneester. Ook de heeren Endendijk en Foeken voeren daarover het woord terwijl de heer Foeken in overweging geeft thans in een en ander te voorzien, waarbij de heer de Koning de aandacht vestigt op een der tractors van de ge meente-werkplaats. B. en W. zullen trachten aan de bezwaren tegemoet te komen. De heer Hilhorst wijst op het gevaar van losloopende honden, waarin de Voorzitter tegemoetkoming toezegt. De heer dj^oning wijst op de in krimping vainl^aantal postbestellingen en het lange wachten aan het loket, voordat men geholpen wordt, hoev^l directeur en personeel steeds het Jf- bliek ter wille zijn. De Voorzitter de^'t mede dat te dezer zake reeds het e^n en ander is gedaan, maar zegt toe nogmaals op verbetering te zullen af dringen. V Ook wijst de heer de Koning op de bediening aan de halte Soestdijk, welke te gering is, waardoor gevaren kunnen ontstaan, zooals dezer dagen gebleken is. Met de Directie der Ned. Spoor wegen wordt conferentie toegezegd.'; Op voorstel van Weth. v. Elten ial politietoezicht worden uitgeoefend op de beschermde jonge boomjn. Na nog eenige kleine opmerkingen van enkele leden wordt de vergadering gesloten. j Aan de Oud-Gemobilisefr den en belangstellenden Soesterberg. Op Donderdag 10 December 8 uur 's avonds, zal de heerj. H. Slr. het doel en streven van den Nat. Br „Het Mobilisatie Kruis" toelichten het Hotel Restaurant „Huis ten Halv Namens het Plaatselijk Com De Secretaris, J. B. UITERWIJ ?d Vijftig jaar geleden, op 17 Nov. 1 werd te New-York de Theosophi Vereeniging gesticht, die aanvanke) haar taak vond in het bestrijden het materialisme door het onderzj van de onverklaarde wetten der n, en de ongeopende krachten in mensch, terwijl vergelijkende Godsdie! studie haar in aanraking bracht mendH innerlijke en uiterlijke leeringen wereldgodsdiensten, hetgeen een langrijke wijziging bracht in het denleri der menschen. Onderscheidde menjtot dusverre slechts Christenen en Heide:, de Theosophie leerde ons dat dezejide Goddelijke Waarheid de kern is \Jan alle godsdiensten en ten allen tijde ilie leering gegeven is, welke op dat tfed- stip nuttig en noodzakelijk was. Thans is er wisselwerking tusscoen Oost en West en worden poginge%m 't werk gesteld om ook op Godsdienhig terrein meer eenheid te brengen. 3bo werd in 1913 het Parlement der Gods diensten gehouden en had dit jaagde samenkomst plaats v.d. Wereldbom Kerken. En op de Congressen der eeniging zelve komen belijders van godsdiensten der wereld te samen der onderscheid van ras, kaste of kfejur en luisteren aandachtig naar den spre ker of spreekster, onverschillig of'dit Hindoe, Parzi, Mohamedaan, Boeddjiist of Christen is. Behalve in Godsdienst en Wetenschap hebben de Theosophen ook een wfl-k- zaam aandeel gehad in de her-herfor- ming op opvoedkundig gebied. Kolrfciel Olcoll heeft scholen gesticht voorlde parias in Indië. Mevr. Besant riekte het Central Hindu College op vooj Indische jeugd. In EngëI3iuf~vind[ Theos. scholen en in Nederland7 de Pythagoras-school in Ommen en de Pallas-Athene-school in Amersfoort. Het zou ons te ver voeren alles'op te noemen wat de Theosophie in deze 50 jaren bereikt heeft. Zij heeft in die jaren gewerkt als een zuurdesem, die alles doordringt. Veel is er veranderd door het verkondigen, en het trachten te beleven van Broederschap, en het zich bewust worden van den Geest in den mensch. Veel is verschuldigd aan de oprich ters der Vereeniging: Col. Olcoll en Mevr. H. P. Blavalsky, die, met eenige anderen, den eersten stoot gaven tot dit alles en moedig stand hielden, on danks bespotting en laster, wier arbeid op zulk een waardige en doeltreffende wijze werd voortgezet door dien staf van werkers, die vanuit Adyker in Britsch Indië, de groote beweging leiden en bezielen. In de eerste plaats noemen wij onze 78-jarige presidente Mevr. Besant, die bij den dood van Col. Olcoll in 1907 deze opvolgde en, niettegen staande haar hoogen leeftijd, nog steeds onvermoeid werkzaam is. Het zijn vooral de geschriften van haar en van Bisschop Leadbeater, die velen tot erkentenis der Theosophie gebracht hebben. Een der doeleinden der Theosophie is: het vormen van een kern van Broe derschap. Vijftig jaar geleden was Broe derschap weinig meer dan een gevoel. Thans is het een der machtigste idealen en de erkenning er van de eenige voor waarde tot toetreding tot de Vereeniging. Wat heeft de Theosophie verder te volbrengen? Naast de ontwikkeling van Broederschap en Internationalisme tot zij overheerschend worden, moet de politiek in haar waar, geestelijk aanzicht en kunst als een verheven uitdrukking van de meest innerlijke beteekenis v.h leven. De menschen moet aangetoond worden dat al hun werkzaamheden godsdienstig, opvoedkundig, artistiek, zoowel als commercieel alle een onderdeel vormen van een Goddelijk Plan van Evolutie. Wanneer allen voe len, dat er een levensbelang is, waar mede elk kan bijdragen aan de Volma king der Menschheid, dan zal Theosophie begrepen worden in haar ware betee kenis. 5. BEVOLKING - LEVENSWIJZE. In aansluiting aan mijn vorig opstel over den Inlandschen volksaard, moet ik nog een aanvulling geven. Wat ik daar vermeldde, betrof in hoofd zaak de inlandsche arbeiders-bevolking, d. w. z. dat deel der bevolking, waarmede de Europeaan die niet als bestuurs ambtenaar werkzaam is bijna uit sluitend in aanraking komt. Boven dit deel der bevolking staat echter een kleine klasse van hooger ont wikkelden, aan wie men zeker andere eigenschappen mag toekennen. De inlander van hooge geboorte op Java, de vorstentelgen, de regenten-fami lies e. d., kenmerken zich in de eerste plaats door groote vormelijkheid en be schaafde manieren, tegenwoordig groo- tendeels ook door goede wetenschappe lijke opleiding en daardoor vaak ook door een hoog plichtsbesef, zoodat on getwijfeld een aantal inlandsche bestuurs ambtenaren in hoog aanzien staat bij onze regeering. Ook verscheidene andere inlandsche ontwikkelden, artsen, onderwijzers en tegenwoordig ook rechtskundigen en officieren, staan zeer goed aangeschreven. Buiten Java zijn deze ontwikkelden veel geringer in aantal. Er zijn ook daar Sultansgeslachten, waar men de zoons een Europeesche opvoeding doet geven: maar daar tegenover staan andere, waar van een dergelijke vooruitgang nog weinig te bespeuren valt, zoodat de vorstenzoon zich nauwlijks onderscheidt van den minsten onderdaan. Ook deze woorden van lof mocht ik den inlander niet onthouden. En nu „de levenswijze". Ik sprak hiervoor reeds over de meerde re of mindere behoeften van den inlander en kom nu van zelf tot zijn levenswijze, d. w. z. voeding, kleeding en woning. Wat voeding betreft is hoofdzaak „rijst" 's morgens rijst, 's middags rijst, 's avonds rijst I In het Oosten van den Archipel treedt ook sago op den voorgrond. Verder hier te lande bij name minder bekend wordt Ketellah gebruikt. Toch is deze wortel de grondstof voor de hier wèl bekende tapioca en als zoodanig voor ft^cuits. ^toespijs bij de rijst worden ver ende kruiden gebruikt, verder visch garnalen versch of gedroogd !n enkele maal kip en karbouwen- Itenvleesch. Vruchten, vooral pisang, rden veel gebruikt, terwijl de klapper- it soms het vruchtvleesch, maar oral de olie een onontbeerlijk deel van het rijstmaal uitmaakt. De kleeding vertoont nog al eenige verscheidenheid, jn zoover, dat bijv. de Papoea meestal spiernaakt loopt, tenzij men hals-, oor- of armsieraden als kle dingstukken wil aanmerken, terwijl de Dajaks (de mannen) volstaan met een heupdoek, die in een lange slip naar voren afhangt en met een hoofddoek, die het hoofd meer omwindt dan dekt. Ma- leiers en Javanen dragen een meestal korte broek en veelal een baadje. De Javaan tooit zich verder met een heupdoek over de broek en met een veelal zeer sierlijk gevouwen hoofddoek over het hoofd. De vrouwen dragen overal de sarong, hoewel de lengte van dit kleedingstuk zeer verschilt, zoodat deze bij de Dajaks slechts even over de knieën rijkt, op Java tot aan de enkels en 0. a. aan het Koeteische hof over den grond sleept. Het bovenlijf is soms naakt, zooals bijv. op Bali, doch meestal draagt de vrouw een baadje, dat ook weer zeer verschillend in lengte is. Op Java is verder het gebruik van de slendang vrij algemeen. Dit is een los over den schouder hangende lange, smalle doek, die behalve als sieraad ook gebruikt wordt ter ondersteuning van lasten, 0. a. voor het dragen van kinderen. Sieraden worden veel gebruiktgouden borstspelden en haarnaalden zijn bij de vrouwen in hooge eere, terwijl oorringen van zilver of ander metaal onder de minder ontwikkelde stammen veelvuldig ;pprko.men. Men springt daarmee zoo ;wistig om dat een aanzienlijk metaalge wicht bereikt wordt, met het gevolg dat de oorlellen gerekt worden tot zij op den schouder reikentenzij zij reeds vóór ze zoover zijn, zijn doorgescheurd. Kleine kinderen loopen vrij algemeen ongekleed rond, tenzij met een metalen plaatje voor het schaamdeel, het plaatje hangende aan een koortje om de heupen. Voetbekleeding is onder het gewone volk niet gebruikelijk, met uitzondering van enkele „heertjes" op Java, die Euro- peesch schoeisel dragen. Als bijzonderheid wil ik nog vermelden, dat de Soendanees de mannen wel te verstaan als hij voor zijn plezier uit is, gaarne met een Europ. dames parasol wandelt om niet te ver branden. Wij bespraken hier de kleeding van den gewonen man.De inlandsche bestuur ders (vorsten, regenten e. d.) dragen den langen broek met heupdoek of sarong er boven, waarin gewoonlijk een fraai versierd wapen is gestoken. Verder meest al een zwart zijden jas en verschillend gevormde hoofddeksels, meer of minder hoog, doch alle zonder rand, en meer of minder met goud versierd. Fraaie sandalen behooren bij deze kleeding, terwijl zij zich in het openbaar steeds vertoonen, gevolgd door een pajong-dra ger. De grootte en kleur van deze pajong of parasol geeft op Java den rang aan van hem, die er door beschaduwd wordt. Nog even moet vermeld, dat ook het tatoeëeren in sommige streken van Indië gebruikelijk is, vooral op armen en beenen. Zoo ontmoette ik de vrouw van een Dajaksche radja, die o.a. keurige „mitai- nas" op de handen getatoeëerd had. Wij komen nu tot de huisvesting. In hoofdzaak kunnen wij onderscheiden drie woning-vormen, n.1. de paalwoning, de woning op den vlakken grond en de drijvende of vlot-woning. De paalwoning is behalve op Java, Bali en Lombok het vrijwel algemeen voorkomende type, hoewel ook in den vorm veel verscheidenheid voorkomt. De algemeenheid zal wel het gevolg zijn van de drie volgende voordeden langs de rivieren en langs de zee, waarborgen ze ook bij hoogen waterstand, dat de bewoners geen last van dit element hebbenop maagdelijk terrein, waar dus pas het bosch gekapt is en de grond nog zeer vochtig is, kan de wind onder het huis spelen en den bodem doen drogen; zij geven een zekere mate van veiligheid tegen mensch en dier. Zooals gezegd, wijken de vormen onderling veel van elkaar af. In de eerste plaats de paalhoogte, die boven den grond gemeten ot den vloer, van een halven meter tot 6 meters en meer (bij de Dajak-woningen) uiteenloopt. Ook de grootte der huizen is zeer verschillend en loopt uiteen van de gewone één-gezins woning tot de stamwoning, waarin soms 600 menschen bijeen huizen. Door fraaien vorm munten vooral uit de Menangkabau-huizen op Sumatra. De nok steekt aan voor- en achterzijde ver buiten de gevelvlakken uit en is aan beide zijden omhoog gebogen, terwijl de topgevels schuin omhoog gaan en rijk met snijwerk versierd zijn. Ook de Dajaks brengen snijwerk aan aan de nokeinden en aan de toppen van de windborden der ein-%wvels. Het tweede soort woningen, de op den beganen grond gebouwde huizen, zijn wel is waar in Indië minder verspreid, maar daar zij de gebruikelijke vorm op Java en ook op Bali en Lombok zijn, waar dus verreweg het grootste aantal ingezetenen woont, is toch hun aantal verre overwegend. Het zijn in het algemeen één-gezins woningen, die wederom als gevolg der dichte bevolking, vooral in de steden slechts op kleine erven zijn gebouwd. Het derde model, de vlotwoningen, komen uit den aard der zaak voor langs enkele rivieren en wel in hoofdzaak langs de Palembang-rivier en de Moesi op Sumatra en langs de groote stroomen van Borneo, alle rivieren met sterk schommelenden waterstand. De huizen worden gebouwd op een vlot of raket van enkelereuzenstammen gemaakt, welk vlot met een zwaren rottan-kabel aan den oever ligt gemeerd. Stijgt het water na zwaren regenval, dan gaat het vlot mee omhoog en den bewoners deert het water niet tenzij de kabel breekt. Een tweede voordeel van deze huizen is, dat zij in zoover zeer hygiënisch zijn, dat men alle huisvuil afdoend kwijtraakt, terwijl men gemakkelijk zijn boot bestijgt en verlaat, een voordeel van te grooter beteekenis, wijl juist langs deze rivieren bijna alle verkeer te water plaats heeft. Over de samenstelling der huizen, de bouwmaterialen, hopen wij in een af zonderlijk hoofdstuk te spreken. W. D. 17 Landarbeiders 1 Stucadoor 1 Chauffeur. 1 Kellner 1 Metaalbewerker 3 Schilders 3 Voegers HEDEN EN VOLGENDE DAGEN van Prima kwaliteit goederen tegen sterk verminderde prijzen, Wol len Vesten, en Manteltjes, Dassen en Sjaals, Sokken, dames- en Kin derkousen, Zakdoeken, Schortjes, Handschoenen, enz. enz. Zeer mooie werkkleedjes tegen zeer lage prijzen. A. C. SCHULMAN 8 JULIANAPLEIN 8. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" In verband met den sneeuwval zijn de wedstrijden van Zondag j.1. afgelast. Zondag a.s. Soest ID.O.S.V. aan vang 2 uur. Scherpenzeel II—Soest II aanvang 2 uur. SCer-kberïchSers. SOEST Zondag 6 Dec. 1925. Ned. Herv. Kerk V.m. 10 uur (kerk) Ds. D P. Brans. V.m half elf (Spoorstraat) Prof. Dr. J. A. Cramer van Utrecht. N.m. 2.30 uur (kerk) Ds. Brans (Doopsbediening). Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur Ds Enkelaar van Rijssen. Woensdag 9 Dec. 's avonds half 7 Ds. Klomp van Oldebroek. Geref. Kerk Julianaslraat Voorm. 10 uur dr. J. Hoek. 's Avonds 6 uur candidaat Burgraaf van N.-Amerika. Soesterbergschestraaf Voorm. 10 uur candidaat Burgraaf 's Avonds 6 uur Dr. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en namiddag 6 uur Godsdienstoefening. Woensdag 9 Dec. 's avonds half 8 Ds. Salomons van Amersfoort. V r ij z. G o d s d i e n s t i g e n. Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Geen dienst. Historische Kring 8 Dec., half 8. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur J. A. Ds. Radix Chr. School 's avonds 6 uur BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Gebouw „C a I v ij n" Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. 1. Kievit. Geref. Kerk Voorm. 10 uur en namiddag 6 uur ds. Meijiien. Christelijke Geref. Gemeente Naussaulaan. Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. K. Groen. Nederl. Protestantenbond. Vrijz. Chr. Jongerenkerk. Voorm. half 11 ds. W. Noordhoff van Lochem. Doopsgezinde Gemeente Nutsgebouw Penstraat. Voorm. half elf ds. D. Attema van Zaandam. Ned. Lutersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending Afdeeling Baarn. zaal der vereen. Baarn's Mannenkoor Eemstraat 10 Geen dienst. LAGE VUURSCHE Neder I. Herv. Kerk Voorm. half 10 "ds. Kolkman, em. pred. te Hilversum. BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Voorm. half 11 ds. J. H. Gunning van Bilthoven. ZONDAG 6 DEC. IS AANWEZIG ADVERTENTiËN TANDARTS Soesterbergschestraat 10c - Soest SPREEKUREN Bij vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht d.d. 26 November 1925 is verklaard te verkeeren in staat van faillissement RSJK 31EK, van beroep Winkelier, wonende te Soest, Nieuweweg No. 60, met benoeming van den E.A. Heer Mr. Dr. S. van Brakel tot Rechter commissaris en den ondergeteekende tot Curator. Mr. H. J. G. JANSSEN VAN RAAY. Baarn, Cantonlaan No. 5. Faillissement van H. VAN DOORNIK Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van H. van Doornik, Manufacturier, wonende te Soest, Birktstraat 19, geëindigd. De Curator: Mr. H. J. G. JANSSEN VAN RAAY. Baarn 30 November 1925. Ondergeteekende betuigt langs deze weg zijn hartelijke dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij de opening van zijn filiaal Soesterbergschestraat 15. BROOD- EN BANKETBAKKE KERKSTRAXt"? TÉCTl GEVRAAGD Korte Bergstraat 3, Sparrenhof. Juffrouw vraagt beleefd ook verstelwerk. Br. onder no. 206 Bureau van dit blad. Gevraagd Uitvoerige sollicitatie's met opgave van vorige werkkring(en) leeftijd, voorhanden diploma's enz. te richten onder no. 207 Bureau van dit blad. Te koop of te huur Eigendomweg No. 4. Direct te aanvaarden. Te bevragen firma N. Swager, v, Weedestraat 17, Tel. 8. Oe tegen 8 December aangekondigde vei ling van het perceel REMBRANDTLAAN 13 A. O. DAMMERS, NOTARIS. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 23 Metselaars 10 Timmerlieden 23 Qrondarbeiders. 32 Losse arbeiders 2 Kantoorbedienden 3 Incasseerders 3 Slagers 24 Opperlie&£^ 1 Fabrieksarbeider De Notaris A. O. DAMMERS te Soest, zal op DINSDAG 22 DECEMBER 1925, des v.m. II uur in het Hotel „Eemland" aan de Van Weedestraat te Soest pubüek verkoopen staande en gel. a. d. Anna Paulouwna- laan te Soest, pi. gem. 4, 6,8,10, kad. Gem. Soest Sectie H. Nrs. 4368, 4369, 4370 en 4371, resp. groot 3 Aren 20 c.A. 3 A. 25 c.A.3 A. 35 c.A. en 3 A. 40 c.A Te veilen in 4 perceelen. Elke Villa bevat ben.: 2 kamers en suite, gang, keuk., kelder, W.C., en boven -. 3 slaapkamers, 1 badkamer en zolder en is voorz. v. waterl. en electr. licht. staande op- ben. het recht v. Erfpacht tot 1 Jan. 1929 a. d. grondeen en ander staande en gel. a. d. Nachtegaal- weg te Soest, pl. gem. 12 en 14, kad. gem. Soest, Sectie H. Nrs. 1204 en 1205 en 3502 tez. gr. 36 A. 40 c.A. No. 12 is verhuurd v. f2.— per w. Bez. alle werkd. 10—4 uur. Aanv. b. d. bet. der koopp. voor of op 22 Jan 1926. Nad. inl. t. kant. v. gen. Notaris.

Soester Courant | 1925 | | pagina 2