'JÊÊ W Dr. Van Dongen Dr. Van Leeuwen WEILAND. Hl KOOP Ti KOOP iHoesi-Keelpijn Anga-bonbons' Nederlandsch Oost-lndië. Dienstbode of hulp in huishouding Flinke Dienstbode biedt zich aan. Pension aangeboden. Te huur gevraagd TE HUUR Huis te koop gevraagd Te huur of te koop BROEIRAMEN Zeer geschikt voor Pension Engelsch Ledikant, LOOPJONGEN gevraagd Zit- en Slaapkamer een nieuwe Schuur, slachten van Varkens ANTONIE VAN LEEUWENHOEK-FILM Evenals de vorige jaren is het Bestuur van het Nut er weer in geslaagd zijn leden een zeer belangwekkende weten schappelijke film aan te bieden. De Antonie van Leeuwenhoek-film, die in de eerste plaats de aandacht wil vestigen op leven en werken van den grooten Nederlander Van Leeuwenhoek, wil te vens belangstelling wekken voor de wereld van het microscopisch kleine, waarvan Van Leeuwenhoek de ontdekker was. Dit nationale filmwerk is tot nog toe het eenige bestaande, geheel gewijd aan de microscopie, toch is zij zoo samen gesteld, dat een leek ten volle kan mee genieten van alles wat op het doek te zien gegeven wordt. Aan onze lezers eenig idee te geven van hetgeen deze film biedt, kunnen wij meedeelen, dat op het doek verschijnen prachtige opnamen naar Kristallisaties van Aluin, Salpeter en Salmiak, waarbij men kan zien het langzaam uitgroeien van deze kristallen tot prachtige vormen. Vele opnamen van de voor het bloote oog onzichtbare oerdiertjes en bacteriën, waarvan Van Leeuwenhoek de ontdek ker was. Hierdoor krijgt men een idee van hun voortbewegen, vermenigvuldi ging en stofwisseling. Uit het rijk der meercelligen werden o.a. gefilmd de zoetwaterpoliep, azijnaaltje, en de ont wikkeling van de mug. Voorts bevat de film nog een aantal historische momen ten uit het leven van Van Leeuwenhoek. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. -COMMISSIE VAN WELDADIGH£fÖ. De-Commissie van Weldadighêld van H. M. dé Koningin-Moeder te Soest is voornemens haar jaarlijksche uitdeeling te houden in de Naaischoe^opDonder- dag 17 December om 11 uur>?w^ v^Het Kerstfeest voor de Meisjes van f de Naaischool zal worden gevierd op Vrijdag 18 December om 2 uurn.m. in de Naaischool. Den meisjes wordt ver docht een kopje mede te brengen. GEGUND. Het buitenschilderwerk van het Raad huis alhier is gegund aan de laagste inschrijvers, zijnde de Gebr. van Laar, voor de somma van f574. HULP-TAXATEUR. De Heer J. Brouwer, landbouwer alhier, is door den Directeur van het Remonte wezen te Den Haag aangezocht, zich beschikbaar te willen stellen, om aan Hare Majesteit de Koningin voorgedra gen te worden, voor de benoeming tot hulp-taxateur voor legerpaarden in 't district Amersfoort. KEES BOEKE. Naar wij vernemen zal op uitnoodi- ging van de Afd. Soest van de Intern. Anti Milit. Vereeniging Kees Boeke uit Bilthoven komen spreken in eene open bare vergadering. Tijd en plaats wordt nader per advertentie bekend gemaakt in het volgend nummer van dit blad „GAZELLE PUZZLE" een interessante puzzle, genaamd „Ga zelle Puzzle" van de bekende rijwielfa- briek van dien naam. Deze puzzle komt voor in „De Kam pioen" van Vrijdag 11 December, en kan hieraan door iedereen worden deel genomen. Voor de gelukkige oplossers worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo hoorden wij verluiden, dat er onder de serie prijzen zelfs 4 eerste klas Gazellerijwielen voorkomen. Aan de Gazelle Rijwielfabriek te Dieren zijn ook formulieren der puzzle te be komen. Te Soest verkrijgbaar bij de Vertegen woordigers A. Fugers, Kerkstraat 3 en H. Grift, Krommeweg 28. ONGELUK. Toen de Wed. E. van Soesterberg zich in de winkel wilde begeven van den slager Nooder aldaar, kwam zij daarbij te vallen, aangezien eenig sneeuw aan haar schoenzooien was blijven zitten. De Wed. E. brak daarbij een pols en moest geneeskundige hulp worden in geroepen. ST. NICOLAASFEEST. Voor de kinderen der verschillende R. K. Scholen in deze gemeente, als Bonifaciusschool, R.K. Meisjesschool en Mariaschool was het Vrijdag een waren feestdag. De goede Sint had hen allen met een kleinigheid verrast. Vroolijk huppelend en zingend keer den de kinderen met een cadeautje in den vorm van eenig speelgoed en ver snaperingen huiswaarts. Het behoeft geen betoog, dat het onderwijzend personeel deelde in de vreugde der kinderen, doch niet minder de ouders der kleinen. ONGELUK Terwijl het zoontje van den heer Th. Wagner alhier aan het glijden was, kwam het daarbij te vallen, met het noodlottige gevolg, dat het een arm brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. SCHOORSTEENBRAND Ten huize van T. Bakker aan den Nagtegaalweg ontstond een schoorsteen brand, welke zich in het begin nogal ernstig liet aanzien. Door krachtdadig ingrijpen van buren en politie was men het begin van brand echter spoedig meester en is erger voor komen. MEISjES-VEREENIGING DORCAS. De Meisjes-Vereeniging Dorcas, onder leiding van Mevr. Frederiks, hield Vrij dag haar jaarlijksche uitdeeling van de door haar vervaardigde kleedingstukken. De milde gevers die de Vereeniging financieel steunden en de Meisjes en vooral Mevr. Frederiks die hun tijd er voor gaven om alles zoo netjes af te maken, komt voorzeker uit naam van de bewoners van Hees een woord van dank toe. NOODLANDING Vermoedelijk tengevolge van een de fect aan den motor is een vliegenier der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, aan de Praamgracht op de grens van Soest en g*. gevallen. Het toestel werd daarbij totaal vernield. De vliegenier kwam echter ongedeerd uit het toestel te voorschijn en stak dood bedaard een cigaret aan, alsof er niets gebeurd was. Personeel der Luchtvaartafdeeling heb ben later het vernielde toestel weggehaald. DEMONSTRATIE MET POLITIEHONDEN Op een te Soesterberg gehouden vergadering der politiehondendresseer- club is besloten om op 19 December a.s. een demonstratie met politiehonden worden gehouden op een terrein, gelegen nabij Soestduinen. Wij vernamen, dat ook eenige politie honden uit de omgeving medewerking zullen verleenen. De demonstratie zal des middags te 1 ure een aanvang nemen. Wij verwachten, dat velen zullen komen zien naar hetgeen onze politie honden zooal kunnen presteeren, zijn er zeker van, dat men niet onvoldaan huiswaarts keert. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET TE BAARN/SOEST Aanvullingen en wijzigingen in den Gids van het locale Rijkstelefoonnet en in de Naamlijst voor den Telefoondienst. Nieuwe aansluitingen S 233 Trein 8.28 H.IJ.S.M., Verplegings- oord voor kinderen, Kolonieweg 5 Soest S 129 Stort Jr. P. W., Kolonieweg 7, Soest. S 235 Hopman G.,vischhandelaar,Veen- li uizerstraat 2a, Soest. S 234 Sanatorium „Zonnegloren", Soes- terbergschestraat 41, Soest. S 232 Euwe F. H., Banketbakkerij Nieu- werhoek, Veenhuizerstr. 2, Soest S 231 Beekman P., Architect, Heuvel- weg 22, Soest. B 417 Simon Thomas Dr. P. H., per soonlijk, Koningsweg. B. 620 Propitius P., Dames- en Heeren kleermaker, Laanstr. 97, Baarn. B. 621 Woord J. v. d., Dagelijksche Autobesteldienst op Baarn, Soest Laren en Amsterdam v.v., Dijk weg 52, Baarn. B 622 HennyVizuly Mevr. J. E., Ge neraal v. Heutslaan 8, Baarn. B 623 Hoogenhuyze J. E. van gepen- sionneerd Kapitein ter Zee, Can- tonlaan 4, Baarn. SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING Tot heden waren wij verhinderd de tentoonstelling van schilderijen, etsen, pastels en aquarellen van den kunst schilder A. van Weezei Errens in de Kunstzaal T. L. Blok te bezichtigen. Een bezoek aan deze verzameling is een tocht door de sneeuw overwaard. Vooral in het weergeven van heige zichten met zandwegen, berken- en beu- kenboomen, bloeiende brem en hei toont de Heer Errens zijn meesterschap. Ook vonden wij er bizonder mooie etsen en onder de aquarellen muntte uiteen gezicht op de Eem met Amcs- Jnorj. in hef vprcr'hif'L Een bloemstuk, Rozen, mocht ons minder bekoren, de Heer Errens is meer landschapschilder en bovenal een accu raat en uitstekend teekenaar. Hij is ook leeraar in het teekenen aan de H.B.S. te Amersfoort. De Heer Errens heeft in Frankrijk vele studies gemaakt, vooral in Norman- dië en Bretagne en is op tentoonstellin gen te Tours en Lyon met eerste en tweede prijzen bekroond geworden. Wij kunnen iedereen, die niet uitslui tend van ultra moderne kunst houdt, aanraden aan deze collectie een bezoek te brengen. J. S. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente kwam Don derdagmiddag in openbare vergadering bijeen uitsluitend ter behandeling van de Gemeentebegrooting voor 1926. Behalve de heer Besselsen die door ziekte verhinderd was, waren alle Raads leden tegenwoordig. Te halfzes ging de Raad over in be sloten zitting nadat de Begrooting tot ongeveer op de helft was behandeld. A.s. Maandagavond 7 uur, komt de Raad opnieuw bijeen om zoo mogelijk de begrooting af te werken. Wij zullen in ons volgend nummer opnemen het rapport van de Commissie van onderzoek, het antwoord van B. en W., de algemeene beschouwingen waaraan ditmaal de heeren Foeken en Scheffer deelnamen, en voor zoover mogelijk de besprekingen over de be langrijkste posten. AUTOONGEVAL Donderdagnamiddags had nabij den Stationsweg een autoongeval plaats. De knecht van den kolenhandelaar T. van hier reed aldaar met een Ford vrachtauto en bemerkte niet, dat achter op de auto een jongen was geklommen. Vermoedelijk tengevolge van het slingeren van den wagen en mede door de gladheid van den weg viel de jongen, genaamd van K. van de auto en ge raakte er onder, met het gevolg, dat hij bloedende werd opgenomen en naar het wijkhuis moest worden overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat gelukkig geen edele deelen zijn getroffen. Wij vernamen, dat de bestuurder der auto in deze niet de minste schuld treft. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Carbidrijwiellantaarn, kinderhand schoen, dameshandtasch, handbescher mer, paardendeken, sjaal, kleerenhanger geldstuk, dop van een auto, kinder- schaats, heerenrijwiel, streng koralen, en een portemonnaie met inhoud. Aangeloopen een herdershond en een klein zwart hondje. OPENBARE VOORDRACHT Vanwege de Theos. Vereen., Ned. Afd., Centrum Soest-Soestdijk zal op Dinsdag lijpee, a.s. een openbare voordracht worden gehouden in het gebouw „Religie en Kunst". Als spreker*zal optreden de HeerJ. Bolt uit Amersfoort met het onderwerp „Messias verwachtingen in onzen tijd". Zie verder advertentie. 40 UREN GEBED Voor de parochianen der nieuwe R.K. Kerk, toegewijd aan de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria, bij Mariënburgh zijn het eenige devote' dagen geweest. Deze parochie vierde n.1. het 40 uren gebed, voor welke gelegenheid een^ pater van de Capucijnerorde was over gekomen, teneinde eenige predicaties te houden. De parochianen hebben deze dagen blijken gegeven van hunne devotie en oprechte Godsvrucht jegens het Aller heiligste Sacrament des Altaars. De- Godsdienstoefeningen, welke desavonds werden gehouden, w.o. predicatie door den Eerw. pater, werden trouw bijge woond. Uit eerbied voor het Allerheiligste Sacrament hadden de parochianen ge zorgd, dat een schat van bloemen hej Altaar versierden. Dinsdagavond was de sluitavond. De ZeerEerw. heer Vossenaar, pastoor dejT oude parochie deed dien avond het plechtige Lof met assisstentie. Na de treffende slotpredicatie door den ZeerEerw. pater, waarbij als teksj, is genomen „Tota pulchra est Maria^ et macula originalis non est in te'y werd de Pauselijke Zegen gegeveij*. waarna het Te Deum en het Tantum Ergo werden gezongen. Zoo is dit le 40 uren gebed voor de nieuwe parochie dan weder ten einde en is zeer veel gedaan voorheT zieleheil van den mensch. ONBESTELBARE STUKKEN. Onbestelbare stukken terugontvangen te Soest in de 2e helft van de maand November 1925. 1. Mr. W. Scheinder Amsterdam. 2. Reestraat 26 3. T. Schneizen de Bilt. 1 ZIELENTAL. Het zielental dezer gemeente bedroeg op 1 December j.1. 11761.' VEROORDEELD Ter zake opiichting van een elect?* stofzuigmachine ten nadeele van dé- N.V. Electrolux te Utrecht, zijn J. M. S. en G. J. beiden te Soesterberg, ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Ieder kan veel of althans iets tot mede werking doen. Handwerken en prac- tische dingen worden gaarne als ver loopmateriaal afgewacht voor de maand Maart, waarin de Bazar wordt gehouden. Mevr. Beversen-Siemons (Huize Be- verstein, Korte Brinkweg 3) zal gaarne vanaf 15 Febr. a.s. eiken Maandag en Woensdag, voorm. van 10 tot 12 uur en 's mid. van 2 tot 4 uur de verschil lende voorwerpen ontvangen die men voor de Bazar wil afstaan, terwijl bij Mevr. Brans-Wijtman (Pastorie Kerk straat) gaarne geldelijke bijdragen wor den afgewacht van hen die op zulke wijze ook willen steunen. Geve God zijn zegen over dit plan, dat in aller warme belangstelling wordt aanbevolen. S Doos 60*90cL Bij Apoth.en Drogisten, Publieren Ter algemeene kennis wordt gebracht dat te beginnen met Zaterdag 19 Dec. a.s. iedere Zaterdagmiddag ten twaalf ure de sirene op het raadhuis, ten controle der bedrijfszekerheid, eenige oogenblikken in werking zal worden gesteld. De inwerkingstelling zal zoodanig geschieden dat slechts de hooge toon hoorbaar is. Bij voortdurende wisseling in deze toon wordt de inwerkingstelling bedoeld als „brandalarm". De Brandraad. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Maatschappij Frabco Egyptienne te Am sterdam om op het perceel Rademaker- straat no. 2, kadastraal bekend in Sectie E no. 1386, een benzine installatie met ondergrondsche tank te mogen oprichten door hen is toegestaan. Soest, 4 December 1925. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, VAN DEN BERG w.-b. De Secretaris, J. BATENBURG. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag a.s. Soest IAm-Boys i ter rein Soesterb. straat aanvang 2 uur. 6. KLIMAAT feVij willen ditmaal ter afwisseling met iig, o'tiC'iaifgCn 'nxfi 'tiitïï evenaar, zoodat het voor de dat wij er een tropisch klimaat BEGROOTING 1925. Burgemeester en Wethouders hebben in hun begrooting voor 1926 de subé sidies meerendeels op hetzelfde bedrag uitgetrokken als in 1925. Hieronder laten wij een overzie! volgen van te verleenen subsidies. Aan de ver. „Het Groene Kruis" woi \(iigv.V.vV.)U Cv. 11 Ou'uolvIlC vdl\ 'i VuLt. - - aan de Wijkverpleging „Mariënburgh*\iespreken. f250.aan de Ned. Herv. Wijkver* Ons eilandenrijk ligt ter weerszijden pleging f 250.aan de Ned. Herv: Wijkverpleging te Soesterberg f 200. aan de R.K. ziekenkas f 200.aan de R.K. Bewaarschool f 250.aan de Nijverheidsschool f 2193,31, terwijl Bur gemeester en Wethoudersnog voorstelen aan de Vereeniging voor Nijverheids onderwijs in 1926 een extra subsidie toe te kennen ter bestrijding der toelagen tot een maximum bedrag, ad f 500. uit te keeren aan de leerlaren. Deze toelatingen welke dienen ter tegemoet koming in de verminderingdersalarissen worden noodig geacht voor den goeden gang van het onderwijs, aangezien zonder dezen toeslag geen goede onderwijs krachten zijn te bekomen. Aan het Soester Fanfarecorps wordt een subsidie toegekend, ad f 500, aan de Geitenfokvereeniging te Soest f 75.en die te Soesterberg f 25. Aan de werkloozenkassen bedrag, ad f 2000.aan de Gezondheidscommis sie te Baarn moet als toelage worden toegerekend een bedrag van f264,55, ouereenkomstig het cijfer der door voornoemde commissie ingezonden be grooting. BAZAR-COMITÉ. Aan de leden der Ned. Herv. Ge meente te Soest is de stichting van een Bazar-Comité. Als Eere-comite hebben zitting genomen de DamesMevrouw R. H. Loten v. Doelen Grothe-v. Weede, Mevr. S. A. E. H. Beckeringh-Krook van Harpen en Mevr. A. N. de Beaufort- Hooft Graafland. Soest, gij kunt dien naam niet hooren noch gebruiken of gij gevoelt U ver plaatst in een gemeente van opvallende uitbreiding. Het steeds toenemende getal van nieuwe inwoners met nieuwe huizen aan nieuwe wegen heeft het karakter van Soest zeer gewijzigd. De maatschappelijke vragen, die hier mede in verband staan, laten wij nu rusten, maar als leden der Ned. Kerk, mogen wij ons niet ongevoelig aan stellen tegenover de geestelijke behoef ten, die er uit voortvloeien. In een Kerkelijke Gemeente, zooals de Ned. Herv., waarvan het ledental in de laatste jaren meer dan verdrievoudigd is geworden, is het een zaak van ge wone orde te noemen, dat er meer dan op ééne plaats, gelegenheid zij om tot de Evangelieprediking op te gaan. Toch geen lid der Ned. Herv. Kerk, door doop en belijdenis daaraan ver bonden, acht dit reeds voldoende. Een tweede Kerkgebouw moet de Gemeente weldra bezitten, maar al is Kerkstichting een zaak, die allereerst ligt op den weg der Kerkelijke lichamen, toch is er voor af een plan opgeworpen voor de vor ming van een bazar door de Dames Mevr. S. G. Landweer-de Visser, Mevr. J. Beversen-Siemons Mevr. C. R. Brans- Wijtman, Mevr. M. van den Berg-Michel, Mevr. M. S. Boeser-Van Voorst, Mevr. L. W. de Lange-le Comte, Mevr. Mid delburg-Smits, Mej. C. Siemons, Mevr. W. Weurman-Krug en Mej. G. H. Zwier. Zij willen gaarne door een goede bazaropbrengst in de geldelijke kosten tot Kerkbouw tegemoet komen. van den hand ligt, hebben. De kenmerken van zulk een klimaat zijnveel zon en grootewarmte, veel regen en groote vochtigheid van den atmosfeer. Het zal den lezer ook bekend zijn, dat men in -het tropengebied spreekt van een drogen en van een natten moesson. Nu moet men zich niet voorstellen, dat het in den drogen moesson totaal niet en in den natten moesson bijna voortdurend regent. Dit toch is geenszins het geval. Wel komt het in den drogen tijd soms voor, dat er in een paar maanden tijds geen druppel regen valt, waarvan de gevolgen voor mensch en plant hoogst onaangenaam zijn en waarin bijv. vele waterputten geheel opdrogen, maar meestal valt er toch ook in die periode nog wel eens een enkel buitje. Verder kan het in de natten moesson veel en zwaar regenen, maar het zijn „buien" en deze worden afgewisseld door vroolijken zonneschijn, zoodat sombere Hollandsche dagen, dagen achtereen zonder zon, ginds vrij wel niet voorkomen. Maar de buien zijn er dan ook echte „tropische buien". In ons land valt per jaar gemiddeld ruim 700 m.M. regen en een bui van 30 m.M. is zulk een uitzondering, dat men die een „wolkbreuk" noemt. In Indië echter is 30 m.M. maar een matig buitje100 m.M. telt mee, 200 m.M. noemt men er een zeer zware regen, maar plaatselijk zijn zelfs regens aange- teekend van 500 m.M. zegge een halve Meter! in 24 uur tijds. Men denke niet, dat ik met deze cijfers overdrijf. Ik heb hier voor mij liggen de regen waarnemingen van een cultuur-onderne ming in Pekalongan (N. Java). Daar staat vermeld als gemiddelde over 4 jaren voor de maand Januari ongeveer 800 mM, voor Februari 900 voor Maart 770 dat geeft dus voor die 3 maanden een dag-gemiddelde van ruim 27 m.M. regen Het jaargemiddelde is daar ter plaatse ruim 6000 m.M. Dat echter dit gemid delde voor verschillende deelen van Indië sterk uiteen loopt, moge hieruit blijken dat het plaatselijk verschilt van 1000 tot 8000 m.M. Zelfs op zeer kleine afstanden komen groote verschillen voor. Op de kale Oostkust van Billiton (zoo groot als de prov. Noord-Brabant) valt ruim 2600 m.M., op de N. kust, die zeer boschrijk 3600 m.M. Trouwens in het oerbosch verdwijnt soms het verschil tusschen een drogen en natten moesson. Gedu rende een jaar vertoevende in de wouden van Borneo (op 3° N.B.), was daar de langste periode van droogte slechts 3 dagen. Wij spraken boven van veel zon en van veel warmte. Inderdaad kan de zon ginds onbarmhartig op de hoofden branden en het is niet te verwonderen, dat onze soldaten, die zich soms zeer kernachtig weten uit te drukken, den zon wel eens zeer oneerbiedig betitelen met den naam van „Öf^-ren ploert". In de lage landen ligt de schaduw- temperatuur 's morgens vroeg reeds nabij 74 graden en loopt in den namid dag op tot ver boven 90. Mocht als uitzondering de ochtend-temperatuur eens 65 gr. bedragen, dan loopt men uit ongewoonte te rillen van de kou. Onder invloed van den zeewind kan de avond- en nachttemp. dalen tot ongeveer 70 gr., maar ook hierbij is van veel invloed of men al of niet in boschrijke omgeving zit. Is het terrein, waarover de zeewind ons bereikt, on begroeid en zandig, dan is dit overdag zoo gloeiend geblaakt, dat ook de avond zeewind ons sterk verhit omwuift. Zoo is in Batavia en Soerabaya in den drogen tijd, de nachttemp. veelal ver boven 80 graden 1 Om de warmte te ontloopen trekt men zoo mogelijk de bergen in, om er „een koude neus" te halen. Reeds op geringe hoogte is een sterke afkoeling in de eerste avonduren merkbaar. Op Tosari en op het Diëng-plateau, beide op ruim 6000 voet hoogte, daalt de nachttemp. als regel tot ongeveer 40 gr. en somwijlen vindt men er des morgens de plasjes lichtelijk toegevroren. Dat in een land, waar zóó veel regen valt en waar de zon zóó brandend gloeit, de lucht sterk met waterdamp bezwan gerd is, ligt wel voor de hand. Toch voelt men op open terrein niet die drukkende warmte, die men hier in een broeikas waarneemt en die men ook ginds voelt in de dichte oerbosschen, met hun met water doordrenkten mos bodem. Gevolgen van de overmatige vochtig heid zijn, om er eenige te noemen, dat zout in een open zoutvaatje binnen 24 uur tot pap is geworden, dat sigaren open bewaard na dien tijd ongeveer tot een knoop zijn te draaien, dat alle leder snel beschimmelt, dat boekwerken en gelijmd hout (klokken en schilderijlijsten) spoedig uiteen vallen en dat piano's niet bijzonder voor Indië gemaakt soms binnen enkele maanden onbruik baar worden. Ik stip hier aan, dat Tosari den gunstigen roep heeft, dat het er droog is en dat daar de sigaren wèl goed blijven. Toch zit men daar, en ook elders in de bergstreeken, 's nachts en zelfs over dag vaak in de wolken verscholen. Op Tosari moet men niet zelden het tennis spel enkele minuten onderbreken tot zoo'n wolk weer voorbij is. Elders, op een theeland op 5000 voet hoogte, kwam het 's middags ongeveer half 5 vaak voor, dat tijdens de thee op de veranda, op het signaal „berg je" een ieder iets van de theetafel mee naar binnen pakte om nog juist in tijds de opkomende mist te ontvluchten. Mist in de lage landen behoort tot de groote uitzonde ringen. Toch heb ik op een der rivieren van Borneo eens een half uur met onze boot stil gelegen, wijl men door de mist geen hand voor oogen zien kon. Ik kom nog even terug op den zon. In de streken langs den evenaar gaat de zon, met verschillen van slechts ^pnige minuten het ireheele. jaar door op om 6 uur 's morgens en onder om 6 uur 's avonds. Waar de zon zoo lang hij aan den hemel staat zoo onbarmhartig kan branden, is dit wel als een voordeel te beschouwen en maakt dit ook een groot verschil met een bijzonder warmen zomerdag in ons land, wanneer de zon zeventien uren of langer aan het firmament staat. Wan neer op zoo'n dag hier een tropische hitte heerscht (ook wij kennen de 96 gr. in de schaduw, die dezer dagen als uitzonderlijk hooge temp. voor Batavia werd gemeld) snakken wij naar het uur, dat de zon eindelijk ter kimme gaat. De schemering duurt in Indië slechts kort, hoewel men niet moet geloovem dat de heldere dag plotseling over gaat in de nacht. Van de nacht sprekende, moet ik nog even roemen de prachtige Indische maannachten, wanneer de bijzonder helder schijnende maan in een betrek kelijk licht gekleurden blauwen hemel, zijn zilveren licht doet vallen op de Indische palmboomen, waarop door de harde, gladde geaardheid der blaren die stralen honderdvoudig worden weerspiegeld. Zoo'n tropennacht is schit terend I W. D. Kerkberichtert. SOEST Zondag 12 Dec. 1925. Ned. Herv. Kerk V.m. 10 uur (kerk) Ds. D. P. Brans. V.m. half elf (K. Brinkweg) Ds. J. J. Kuyper van Amsterdam. N.m. 2.30 uur (Hees) Ds. Brans Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur de Eerw.Heer A. J. Dekker van Op heusden. Dinsdag 15 Dec. 's avonds 7 uur Ds. P. Zandt van Delft. Geref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur candidaat Polman van Groningeu. 's Avonds 6 uur Dr. J. Hoek. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur dr. J. Hoek. 's Avonds 6 uur candidaat Polman. Christel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en namiddag 6 uur Godsdienstoefening. Donderdag 17 Dec. 's avonds 7 uur Ds. Groen ven Baarn. V r ij z. G o d s d i e n s t i g e n. Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Voorm. half elf Dr. C. E. Hooykaas van Rotterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur J. A. Ds. Radix. Chr. School 's avonds 6 uur de heer van Dam van Utrecht. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 35 Metselaars 16 Timmerlieden 32 Grondarbeiders. 45 Losse arbeiders 2 Kantoorbedienden 3 Incasseerders 3 Slagers 27 Opperlieden. 1 Fabrieksarbeider 25 Landarbeiders 4 Stucadoors 1 Chauffeur. 1 Kellner 1 Metaalbewerker 4 Schilders 4 Voegers 1 Kleermaker ZONDAG 13 DEC. IS AANWEZIG ADVËRTëNTIËN Heden overleed na een geduldig lij den onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader DE HEER AUGUST WILHELM THIEL, in den ouderdom van bijna 71 jaar. Uit aller naam, A. J. THIEL. SOESTDIJK, 6 Dec. 1925. Heuvelweg 26. gevraagd. Korte Bergstraat 3, Sparrenhof, Soestdijk. gevraagd. Adres Mej. Geerestein, Lange Brinkweg 39. NET MEISJE P. G. Zondags vrij. Brieven onder nummer 210 bureau van „De Soester". Dame of Heer, b. b. h.h.Adres Rembrandt laan 22, Soestdijk. Een HUISJE voor twee menschen, liefst wat vroolijk gelegen. Brieven met opgave van huur onder nummer 212 bureau van „De Soester" 1 Jan. of later BURGERWONING, 2 groote en 2 kl. k., zolder, keld., sch., w.1. en electr. licht, gebr. van gr. tuin. Gezin 2 ki. k. heeft voorKcur, fö.p. w. O ag^-'.VjVa te "l—k. uur. Bevragen Julianaweg 11, 's morgens vóór 12 u. en 's avonds 7—10. te Soest, met ongeveer 2000 M. grond. Brie ven met opgaaf van prijs onder nummer 215 bureau van „De Soester". Te koop gevraagd plm. 4 5 H.A. Aanb. bij S. DE ZOETE, Naaldzicht, Soestdijk een HUIS. Huurprijs 10 per week. Tevens een WERKPLAATS te koop, 5'/i bij 4 M. br. Adres Kolonieweg lc. met glas, eenruiters f3.50. Solide broeibak met 4 ramen, zeer mooie voor TUINLIEF- HEBBERS f24.50. J. VAN OEST, Kromme weg 18, Soestdijk. Te koop een goed onderhouden 2-persoons met spiraalmatras, tweed, kapokmatras, peluw en 2 kussens. Te bevragen Soesterb.straat 7. Flinke nette voor halve dagen, bij P. M. van Winden, Kerkpad 15, Soestdijk. Te huur gem. voor echtpaar zonder kinderen, of 1 of 2 dames. Prijs f 3.50 p. w. Adres Laanstraat 8 cc. 1 nieuwe gramafoon met 22 nieuwe platen, platen alle onbespeeld en 18 bespeelde platen voor f 45.—. Worden opgeruimd wegens op- hefiing. B. 't LAM, Kerkstraat 51, Soest. Te koop of te huur Eigendomweg No. 4. Direct te aanvaarden. Te bevragen firma N. Swager, v. Weedestraat 17, Tel. 8. lang 3.40 M., breed 2.75 M., hoog 2 M. Uit- neembaar, ook geschikt voor Autogarage. Prijs 75 gulden. Te zien bij H. Hagen, Laar- derstraat Eemnes-Buiten. Vraagt prijs in ver schillende maten. Adek rijwiel met lantaarn, zoo goed als nieuw tevens Gramaphoon met 35 platen. Zijtveld, Soesterbergschestraat 14b, Soest. De ondergeteekende beveelt zich beleefd m voor het 2de WETERINGPAD 6 -

Soester Courant | 1925 | | pagina 2