H. A. HAK - BAARN SSIilllRrtH P. Bil PUROL Lappen- en Reütanten-week UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 ALLE BOUWMATERIALEN Mcedsrs! P. C. W. FOEKEN FOEKEN'S Steenhofstraat5 - Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. D. F. VOIGT H. J. SUKKEL Engelsche Sloffen Heerencostuums naar maat vanaf f22.50. STOOM WASSCHERIU EN STRIJKINRiCMTING Ruwe,Schrale Huid Jaargang No. 6 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 12 Februari 1626 rtiEUWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huls aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinea en Lage en Hooge Vuureche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 waarlijk vorstelijke grootheid, getuigd zoo menig verschijnsel in de geschiedenis der laatste 25 jaren. Dat de schoonste vrouwelijke eigenschap pen dit optreden hebben gekenmerkt, het wordt door nieumand betwist maar algemeen erkend. Dat het Nederlandsche volk, om het bezit van zulk een vorstin benijd, met haar geluk wordt gewenscht is tot ver buiten onze De dromedaris van Enkhuizen, welke be halve de reeds bestaande Waag ook nog als gemeente-museum zal worden ingericht. GETEMPERDE VREUGDE De fijngevoelde tact, die onze Vorstin zoo vaak in het verkeer met het volk, binnen en buiten onze landsgrenzen heeft getoond, heeft zich bij de heugelijke gebeurtenis, die ons volk met zijn Vorstenhuis deze week ten deel viel, niet verloochend. Nog onder den indruk van de droeve tooneelen van ramp en ellende door Haar zoo van nabij FêschÖuwci,' heelt dé Hóoge Landsvrouwe gevraagd bij de viering van haar huwelijks feest kostbare en luide vreugde-betuigingen achterwege te laten en waar men meende tot uitgaven tot vreugdebetooning gedrongen te zijn, die aan te wenden tot leniging van nood en ellende. Een kiesch gebaar dat alom begrepen en algemeen opgevolgd is. En zoo heeft de viering van het 25-jarig huwe lijksfeest van ons Vorstenhuis in het teeken van weldoen en stille vreugde gestaan. Het medeleven met deze voor land en volk zoo gelukkige gebeurtenis is er daarom niet minder om geweest; de herdenking heeft aan intimiteit gewonnen en in het op volgen van de gegeven wenk sprak mede de overeenstemming van gevoelen, bij Vorstin en volk aanwezig. jj Niet op plein en langs de straten, maar in kerk en bijeenkomst sprak de waardeering van hetgeen God ons volk in deze Vorstin heeft gegeven. Haar beteekenis voor ons volksleven, naar binnen en naar buiten, is cfd inhoud van woord en lied geweest. De merk waardigheden, die hare regeering hebben ge kenmerkt, zijn opnieuw naar voren .en onder de belangstellende aandacht gebracht en uit tallooze plaatsen is de bede opgezonden om bestendiging van haar geluk, van het geluk van het Vorstelijk gezinsleven en die van Hare regeering. En dit spreekt temeer nu in den tijd van een kwart eeuw aan het optreden en bestaan van zoovelen vorstenhuizen een einde is ge komen en het dragen van een vorstenkroon in Europa een zeldzaamheid geworden is. Vandaar dat de persoonlijkheid, die te midden der vele republieken als drager der souvereiniteit optreedt, algemeene belangstel ling wekt en voorwerp van scherpe obser vatie is. De tijd, dat het pregoratief van on schendbaarheid zich tot het persoonlijk leven der vorsten uitstrekte, is voorbij. De critiek doet zich ook daar gelden en de gretigheid waarmede de publieke opinie zich met hof schandalen bezig houdt, doet te meer waar- deeren, als het hofleven bij een volk onbe sproken blijft en zoo erover gesproken wordt, de toon van eerbied en respect alles overtreft. Prof. Blok, onze uitnemende historicus, heeft in een rede te Leiden voor de Oranje- vereeniging gehouden, gewaagd van de emi nente vrouwen, welke de Oranjevorsten in hun veelbewogen leven en bij hun ernstigen arbeid tot steun en hulp zijn geweest. Het was inderdaad een merkwaardige beelden galerij door hem zijn gehoor voorgeteekend,. waarin de beelden van zoovele en edele vrou wen een plaats der eere innamen. Een Loui- se de Colygny, een Amalia van Solms, Maria van Engeland, Maayke Meu, Wilhelmina van Pruissen en zoovele anderen werden door den geleerden spreker opnieuw in haar op treden en arbeid, in hare zelfverloochening en toewijding geschetst. Het kon niet anders of gekomen tot onzen tijd moest temidden van zoovelen ook onze Koningin een plaats gegeven worden en wel een plaats van ge heel eigene beteekenis, want zij is de eerste vrouw uit het oude stamhuis, die zelfstan dig optreedt. Traden de andere Oranje-vors tinnen op in de schaduw harer mannen, nu is het de vrouw, die zelf op den voorgrond treedt en als draagster der souvereiniteit naar voren treedt. Dat dit plaats gehad heeft met grenzen gebleken. Schenke God Haar dan ook verder alles wat zij noodig heeft om op dezelfde gelukkige en gelukbrengende wijze Haar hooge roeping te volgen en Haar volk voor te gaan met dat bezielende geloofs vertrouwen, dat Zij immer heeft uitgesproken en waardoor Hare regeering zulk een krachtig en rijk gezegende is geweest. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddelijk 30-60-90 ct. PUROL KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vet- hake, van Utrecht. Nam. 6 uur (Kerk), Ds. K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. Voorm. 10.30 uur (Spoorstr.), Ds. A. C. H. van Hoogenhuijze, van Amsterdam. Nam. 6.30 uur (Spoorstr.), Ds. D. P. Brans. Voorm. 10 uur (Hees), Ds. M. G. Gerrit sen, van Amersfoort. Donderdag IS Febr., 's avonds 7 uur, (Spoorstr.), Ds. 1. Kievit, van Baarn. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Kerk gebouw Soesterber gschestr aat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Docent v. d. Heiden, van Apeldoorn. Woensdag 17 Febr., 's avonds 7.30 uur, Ds. Salomons, van Amersfoort. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen dienst. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg de Eerw. Heer v. d. Heide, van A'foort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7.30 uur Ds. I. Kievit. Vervolgcursus „Antichrist". Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. H. G. van Wijn gaarden, van Amsterdam. Manufacturen SOESTDIJK, Telefoon 23 Van Weedestraat 34-34a BEDDENMAGAZIJN VAN 15 TOT EN MET 20 FEBRUARI Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting, nam. 3.30 uur verblijdings- samenkomst. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur, openbare samen komst.. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door Ensigne van Oudheusden en luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen BINNENLAND Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echt paar. De Crisis. Hoewel overschaduwd door de rampen van de watervloeden is de herdenking van het zilveren huwelijksfeest van ons Vorste!;^ Echtpaar overal in den lande op eenvoudige, maar daarom niet minderwaardige wijze gej vierd. Vooral de belangstelling' op het Loo, waan het Koninklijk bruidspaar in alle eenvoudig heid dezen dag hebben herdacht, was bui-, tengewoon groot. Ontelbare telegrammen en bloemstukken uit binnen- en buitenland hebben gewillige handen een meer dan drukken dag bezorgd. Ook ons volk heeft in allerlei vorm uiting gegeven aan zijn verknochtheid aan het Oranjehuis. Tallooze Oranje-vergaderingen zijn gehou den en schier geen plaatsje in ons land is er geweest of de scharen kwamen tezamen om Gods goedheid te herdenken gedurende de verloopen 25 jaar. Deze jaren, waarin ons land en volk boven vele andere landen is bewaard en gezegend, zijn voor H.M. onze Koningin en voor ons volle van groote beteekenis geweest. De band, die beide verbindt, is er te hech ter door geworden en rampspoeden van de zen winter hebben voor de geheele wereld het doen schitteren, de innige verhouding, die er is tusschen Koningin en vaderland. Spare God de Heere Haar en Haar Gemaal en de jonge Prinses nog lang tot heil van ons land en volk. Een gerucht als zouden de pogingen van Dr. de Visser tot herstel van de coalitie zijn mislukt door de tegenwerking van de A.R. kamerfractie, vindt in de „Standaard" af doende tegenspraak. Het blad schrijft: Wij vernemen uit parlementairen kring: Volgens het hoofdartikel in het „Va derland" (van 25 Januari), dat overigens een tamelijk juist beeld geeft van de po gingen van Dr. de Visser, is gezegd, dat de A.R. Kamerclub geweigerd zou hebben het voorgestelde compromis in de Kamer te verdedigen. Dit is een misverstand. Tegen het com promis inzake het Gezantschap, accredi teering van den gezant te Bern, of te Wee- nen b.v., bij het Vaticaan, had de R.-R. Ka merclub geen bezwaar. Toen zij bij schrij ven van 9 Januari zich uitsprak, had de R.K. Kamerclub zich nog niet over dat compromis uitgesproken, maar, gesteld dat de R.K.-Kamerclub er zich mee zou kun nen vereenigen, had de A.-R. Kamerclub een ander bezwaar. Het bezwaar was dit, dat, als het -Kabinet aanbleef op de wijze als door Dr. de Visser werd aanbevolen, de C. H. ook nu geen grondslag boden voor een meerderheid, waarop het Kabinet kon steunen. Dr. de Visser, die eerst de opdracht ge kregen had tot vorming van een parlemen tair kabinet, en die reeds een dag van te Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk SPfl?" Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN voren begonnen was met zijn poging om jp datzelfde compromis de samenwerking echts te herstellen, had daarbij instemming ■van de A.R. ondervonden, maar niet van de C. H., althans niet van de meerderheid van de C. H. Kamerclub. Zijn poging tot vorming van een parlementair kabinet mis lukte dus en hij ontving een gewijzigde opdracht, tot vorming van een „kabinet". Maar het vervullen van die opdracht be proefde hij in dezelfde richting; het door iiem te vormen kabinet zou zijn het demis sionaire kabinet en weer beproefde hij op den grondslag van het compromis de sa menwerking rechts te herstellen. Hij moest daarbij aan het bestaande ka binet mededeelen, dat, werd de in het com promis bedoelde oplossing door het kabi net aan de Kamer medegedeeld, de C. H. Kamerclub een motie van teleurstelling zou indienen. Werd deze verworpen, dan was, behou dens nog de twijfelachtige stem van eeni- ge C. H. Kamerleden over verdere voor stellen, de samenwerking rechts hersteld en kon dus het kabinet aanblijven. Het kabinet zou dan moeten terugkeeren formeel als door Dr. de Visser geformeerd 'Kabinet, maar in waarheid in zijn qualiteit van parlementair Kabinet, steunende op de herstelde samenwerking der rechterzijde, terwijl terstond de C. H. door het voor stellen hunner motie van teleurstelling, zou den doen blijken, dat de samenwerking niet hersteld was en tegen de Regeering zouden stemmen. Niet het compromis, maar deze wijze om de crisis te beëindigen was het, waarmede de A.R. Kamerclub haar instemming niet kon betuigen en waarom verdediging in de Kamer van haar niet kan worden verwacht. Hadden de C. H. verklaard, dat zij het compromis zouden aanvaarden, doch niet dan onder protest van teleurstelling en dat zij dan geen motie tegen de Regeering j-fk1 deze zouden voorstellen, tegen de Re- Teering in deze zouden stemmen, dan had ^"ier> ..Kp-riy.ior rrpbpr? Een kabinet kan moeten aanblijven, als het onmogelijk blijkt een ander Kabinet te vormen; maar aanblijven op den grondslag van herstelde samenwerking, terwijl de sa menwerking niet hersteld was, dat kon Üoor de A.-R. Kamerclub niet worden ver dedigd. Naar de laatste berichten melden, zou Mr. Limburg bijna gereed zijn met de formatie van een nieuw ministerie. Namen van zittende ministers worden daar bij genoemd. Waarschijnlijk zou nog deze week de op lossing kunnen worden verwacht. Als ons blad verschijnt, weten wij wellicht meer. Thans wachten wij nog af. De koning van Roemenië heeft een over eenkomst getroffen met prins Carol. De koning heeft de hem door zijn zoon gestelde voorwaarden aanvaardt, n.I., dat er een eind zal worden gemaakt aan den in vloed van prins Baboe Stirbey, de gunsteling van koningin Maria en dat Bratianoe als minister-president zal aftreden. Waarschijnlijk zal nu Averescoe een ka binet vormen. De prins zou medehelpen, om het schan daal te doen vergeten; hij zou een reisje naar Algiers maken en waarschijnlijk reeds vóór den zomer naar Roemenië terugkeeren. Het decreet, waarbij de prins van zijn rechten wordt vervallen vervlaard, is opge schort. Carol zal den titel van koninklijk prins behouden. Hij zal voortaan een brave Hendrik wor den. Gz. (Gediplomeerd coupeur) Burgemeester Grothestraat 19, Soestdijk Hiermede bericht ik de ontvangst van een prachtige en hoogstaande collectie voor het 'a.s. VOORJAAR- EN ZOMERSEIZOEN. - Stalencollectie's worden gaarne ter inzage gezonden. PLAATSELIJK NIEUWS Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabtetten. Glazen buisje 60 ct. Bij. Apoth. en Drogisten. KRONIEK VAN DE WEEK Sabelgerammel. Bemoei zucht? Wat het eind zal zijn. Prins Carol van Roe menië. Op z'n schreden te ruggekeerd. Zal nu verder een brave kerel worden. Op de dreigrede van Mussolini heeft de Duitsche minister Stresemann, kalm en waar dig geantwoord. Hij zeide, dat de toon van Mussolini'^ rede wel aanleiding gaf om op dezelfde wijze te antwoorden, maar dat zulks in strijd zou geweest zijn met de beginselen van den Vol kenbond en met het verdrag en den geest van Locarno. De minister las daarna op plech- tigen toon de proclamaties en beloften van den Italiaanschen Koning en Italiaansche re geering voor bij de inbezitneming van Zuid- Tirol door Italië, dat het zijn oude cultuur zou mogen behouden en voor z'n Duitsche scholen niet behoefde te vreezen. In tegenstelling met die beloften heeft het fascistische regime een systematische Italiani- seering van het Duitsche volk van Zuid-Tyrol doorgevoerd. En nu is door zekere lieden in München wel een boycot-beweging tegen Italië opge zet, maar daaraan is de Duitsche regeering ten eenenmale onschuldig. Achter die bewe ging «taan noch de Duitsche regeering, noch Duitsche officieele personen. Het is echter de vraag, of deze gematigde woorden in Italië een goed onthaal zullen vinden. Men zou daar kunnen vragen, spreekt Stresemann in commissie van Oos tenrijk of voor zich zeiven, want Zuid-Tyrol was geen Duitsch grondgebied maar Oos tenrijks. En zoo zou een en ander nog wel eens aanleiding kunnen geven tot nadere en naar dere verwikkelingen. Onder den indruk der omstandigheden heeft het Duitsche rijkskabinet besloten tot den volkenbond toe te treden. GODSDIENST EN CULTUUR VAN HET OUDE EGYPTE Met dit onderwerp trad Vrijdagavond 5 Februari op in „Religie en Kunst" de Heer J. Pfersich, van Haarlem. Spreker begon met te zeggen, dat het zijn overtuiging is, dat het absoluut noodzakelijk is, religieus te denken en te voelen, om waarachtige kunstuitingen te kunnen waar- deeren. Wel dringen zich verschillende vra gen aan ons op, omtrent de schoonheid van de kunst enz., maar naar het verhevene in de kunst, niet in de eerste plaats naar wat; het oog boeit, maar of de kunst ziele-ontwe-. ring brengt. Nu heeft elk volk z'n eigene kunstuiting, welke beïnvloed Woidt, düoi de geaardheid van het land, de ligging, het kli maat. Daaruit ontstaan dan weer zeden-ge woonten en de godsdienst eh als gevolg van dit laatste, de doodendienst. Kunst is scheppen en de inspiratie, die de schepping tot een kunstwerk maakt, wordt bepaald door het gemoedsleven van den kunstenaar. Is er nu eenheid in het gemoedsleven van een geheel volk, door een groot religieus idiaal, dan is er ook eenheid in de verschil lende kunstuitingen en is er ook sprake van een kunststijl. En juist daarom behoort de Egyptische, met de Indische en de Middel- eeuwsche kunst tot de meest verhevenste kunststijlen. Om die kunststijlen te kunnen waardeeren is historische kennis noodig en sprekers doel is dan ook om aan de hand van de verschil lende historische gegevens, te trachten ons iets te toonen van die oude verhevene Egyp tische kunst, opdat ook wij, moderne tnen- schen, iets van de kunstontroering der oude- Egyptenaren mogen ontvangen. Als we kunst door grafische lijnen voor stellen, dan vinden we slechts gebogen lij nen; zij stijgen geleidelijk tot een zekerej limiet en dalen dan weer af. EEN OER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. kend zijn. Door onderling verkeer en vermenging vloeiden de ideeën steeds meer in elkandei; en leerde men onderling de eenheid van kern zien. Daaraan hielpen de priesters niet wei nig mede. Het resultaat was, dat er over bleven 3 goden-gezelschappen, ieder van 9 goden, welk stelsel leidde tot het latere mo notheïsme, omstreeks 20 eeuwen voor de geboorte van Christus. Toet-ank-ahmen, wiens graf pas gevon den is, was weer teruggevallen tot den ouden godsdienst, van het veelgodendom en het tijdperk waarin hij leefde, kon niet zijn een bloeitijdperk van de kunst, wat blijkt uit de gevonden voorwerpen, welke zoo overdadig en smakeloos versierd zijn. De vormen, welke mooi zijn, zijn van vroeger tijd en de onsma-. kelijke versieringen uit den tijd der begra fenis van dezen koning. Dan gaat spr. over om door lichtbeelden z'n gehoor ook iets van verschillende goden-* vormen en andere kunstwerken te laten zien* Allereerst wijst hij dan aan, de afbeelding- van de opperste wijsheid: Tehutie, een god met een ibis-kop. Verder Isis, Osiris, Horus, Anubis, Ptah, Ra, Khenemu met den rams-. kop en spreekt ons dan van de symboliek, die in deze vormen tot uiting kwam. Zoo spreekt bij o.a. dat de god Khnemu, die den hemel en de aarde schiep, als eem pottenbakker wordt voorgesteld, omdat de Egyptenaren in het maken van hun gebruiks-* voorwerpen uit leem en klei, ook scheppings werken zagen. Verder van Set en Nephtijs Aser en Ast, met hun zoon Horu. Allerlei vreemde namen om er mee in de war te ra ken; gelukkig, dat de spr. zich beperkte^ want als hij ze alle 2200 had behandeld, dan enfin, hij behandelde slechts een klein gedeelte der Egyptische mytho logie. Dat de rivier de Nijl ook een voorname rol springende lippen Doos 30-60"90cllube80ct Bij Apoth.en Drogisten De Leidsche Burcht. Steenen trap met put. Men zegt, dat deze put zeer diep is en dat zich eertijds op zijn bodem een onderaard schen gang bevond, die naar den Brittenburg- te Katwijk leidde. De lijnen van de techniek daarentegen zijn rechte lijnen, zij gaan steeds in stijgende richting. De lijn van den godsdienst is ook zulk een kromme lijn, met de ontwikkeling vol gens spr. van: angst, verwondering, bewon dering, dankbaarheid, verheerlijking, verstar ring En nu is de heele Egyptische kunst eenj groote symboliek, die op haar beurt weer incarnatie is van zorg voor de Eeuwigheidl We kunnen dit zien in hun bouwwerken, in de keuze van materialen, graniet en por fier en in het mummiefiseeren der dooden, Spr. geeft een beeld van de godsdienst der Egyptenaren, waarvan plm. 2200 ver schillende namen van Egyptische goden be- in de symboliek speelt, spreekt wel vanzelf» Van deze rivier hing het wel en wee vam gansch Egypte af. Heele hymnen leest spr. voor, die wondermooi van taal en uitdruk-, king zijn. Voorts wijst hij op oud-Egyptische spreuken. Het hoogtepunt van de Egyptische cultuur viel samen met de regeering van ko ning Amon-Hetep. Deze vereerde de god Amon, die op verschillende manieren wordt afgebeeld, hier als een man, maar elders als een kikvorsch, een slang, een leeuw, een havik, of nog andere vormen. Door de concentratie, die de priesters uit voerden en waarvan daar straks reeds sprake was, kreeg deze god Amon de vereeniging van alle eigenschappen der verschillende go den in zich zeiven en werd dus toen do

Soester Courant | 1926 | | pagina 1