m liniillire» P. MM alle lat en Ellecieiizlen. H.A.HAK - BAARN Astra Schoencrême Probeert U eens een doos! LA PORTE Co. Mr. GOVERT DEKETH Swiahfrun UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 WELKOM Kiespijn Steenhofstraat 5 - T elefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. ALLE BOUWMATERIALEN D, F. VOIGT MIJNHARDT's Uw Lippen ST00MWASSCMERIJ EN STRiJKINRICHTING is bereid met edele wassen en zuivere terpentijn. Deze prima kwaliteit kost 16 cent per doos. Alom verkrijgbaar. P. C. W. FOEKEN Allovernets FOEKEN'S Vitrages 2. -*■3 BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM 5a Jaargang No. 7 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 19 Februari 1926 SOEmiWM 'actie-Adres te SoestC. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.QO. Elke regel meer f 0.20 Door H.M. de Koningin is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente Mr. Qovert Deketh. Na een vacature van drie maanden zien wij haar thans weer vervuld en heeft onze nieuwe burgemeester zijn plaats onder ons ingeno men. Wij heeten Z.E.Achtbare welkom, hartelijk welkom in Soest. Wij weten niet, wat de toekomst brengen zal. Ook niet wat onze nieuwe magiestraat voor onze gemeente zal zijn. Maar wij vertrouwen. En met vertrou wen wenschen wij in de allereerste plaats hem tegemoet te treden, die door onze ge- eerbiedigde Vorstin, na rijp beraad benoemd is tot hoofd van onze schoone gemeente. Daarom heeten wij U en de Uwen, Bur gemeester, hartelijk welkom. De toestand onzer gemeente vraagt ern stige besturing. Wijsheid en tact zal noodig zijn om, in de eerstvolgende jaren, haar door vele moei lijkheden heen te brengen. Niet, dat wij de toekumsLjjggjggg'i ivar-t zien. Integendeel, wij gelooven in een goede toekomst voor ons dorp. Mits alle krachten samenwerken tot het eene dofel. Daartoe is leiding noodig, met ernst en toewijding. Met wijsheid en tact. Van heeler harte hopen wij, dat op het nu aangevangen bestuur van onzen burge meester grooten zegen Gods rusten mag en het hem gegeven zij de moeilijkheden te overwinnen, die ook hem wel bekend zijn. Wij zien de toekomst met verwachting te gemoet en met vertrouwen. Daar behoeft bij rustige samenwerking geen vrees te zijn. Rust en samenwerking zijn echter noo dig. Wij verwachten dat onder het beleid van burgemeester Deketh, die arbeidzame rust het vertrouwen in de toekomst onzer schoone gemeente zal bevestigen. Als wij bij dit welkomstwoord de beelte nis mogen aanbieden van den heer Burge meester, Mr. Govert Deketh, zij het ons tevens vergund enkele nadere bijzonderheden mede te deelen van den benoemden magi straat. Geboren te Weltevreden in Ned. Oost- Indië, den 5en Februari 1876, is Z.E.A. thans juist vijftig jaren oud. Zijn opleiding tot doctor in de rechten ontving hij aan de Universiteit te Leiden, alwaar hij promoveerde in 1901. Gehuwd op 4 September 1902 met Isabella Antoinette Putman Cramer, vertrokken de jonggehuwden nog in datzelfde jaar naar In- dië, waar Z.E.A. zijn levenstaak aanving bij de rechterlijke macht. Na een uitnemende loopbaan, de laatste zes jaren vervulde de burgemeester de aan zienlijke functie van lid van den raad van Justitie in Ned.-Indië, keerde hij in April 1925 in het vaderland terug. Het huwelijk van den heer en mevrouw Deketh is gezegend met zes kinderen. Z.E.Achtbare behoort tot de Ned. Her- Kerk en in liet staatkundig leven tot de Christelijk Historische Partij. Hiermede hopen wij de ingezetenen onzer gemeente voldoende te hebben ingelicht en sluiten wij ons overzicht met den oprechten wensch, dat Burgemeester Deketh met de zijnen een ruime plaats in ons gemeente leven en in de harten der inwoners mag wor den ingeruimd, opdat Z.E.A. onder den ze gen Gods veel mag arbeiden tot bloei van van ons schoone dorp. r verdrijft men spoedig met MtsmMAdOT Buisje 75cLBij Apotb.en Drogisten Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhulzen, Bouwterreinen en vaste goederen DE VOORUITZICHTEN VAN DEN BOER IN WEST-CANADA Mijzelf voorgenomen hebbende, een kort maar goed overzicht te geven, hoe de voor uitzichten voor den boer in West-Canada zijn, dank ik de redactie bij voorbaat voor de plaatsruimte, mij zoo welwillig afgestaan in dit blad. Juist, nu 't emigratie-vraagstuk, in alle kringen van ons land, van groot belang is, is 't mij een groot genoegen, een belangen- loozen raad te kunnen geven aan hen, die plannen hebben om naar West-Canada te emigreeren. Als eerste dan, moet Canada beschouwd worden als een land, waar men vooruit kan komen, met alleen noesten arbeid, een kennis van vak, en.... een stalen wil. Kennis van 't vak is één van de hoofd- eischen, die adspirant-emigrant zich zelf stel len moet, alvorens stappen te doen naar de overkant van de groote plas. Nederland heeft op 't oogenblik te veel boeren, d.w.z. meer boeren dan grond om te laten bewerken en daarom kom ik er juist op neer, dat de adspirant-emigrant op en top boer moet zijn, met handen aan z'n lijf. Stadsinannen blijven absoluut thuis. Ca nada heeft boeren noodig; een stedeling kan niets op de eenzame prairie beginnen, om dat 't boerenhart er niet inzit. En dat niet alleen; ook 't dagelijksche leven op de prai rie zou voor hem onhoudbaar zijn. De ste deling is te veel gewend aan de gemakken, die de stad hem biedt. beiden jongens werk hadden op een farm in de buurt. Ze hadden iedereen aangehouden om werk, iedereen en met goed resultaat; dit is een voorbeeld, dat vele adspirant-emi- granten van goeden dienst kan zijn. Waarbij, vooral niet uit 't oog mag worden verloren, dat iedereen, die maar even in de gelegenheid is, om Engelsch te leeren, deze gelegenheid met beide handen moet aangrijpen, want eerst aan dezen kant van 't water kan ieder een voor zich zelf na gaan, hoeveel voor deel een weinig Engelsch sprekend persoon voor heeft op z'n maat, die 't niet kan. Echter gaat 't werk vinden niet altijd even gemakkelijk, bijv. wanneer men in een tijd van slapte in 't werk op de farm komt. (Half Junihalf Juli). Dan kan er toch wel werk zijn in een ander bedrijf, als schilder, tim merman, spoorwegwerker en dergelijke. Pak aan wat geld in de zak brengt, denk niet ik ben boer, dus hoor ik op de farm thuis. Absoluut niet, zoolang 't een eerlijke broodwinning is, is 't geen schande voor een poos ingeval van noodzaak grondwerker of schilder te zijn. De beste tijd van aan- SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 -■'jfiy Een kijkje bij de ruïnen van de totaal afgebrande Montesorieschool te Naarden. Zij was in den afgeloopen zomer geopend. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Trams, geplaveide straten, gas, electrisch licht, waterleiding enz., dit alles beseft de stedeling niet, wat of hij voor is met zijn broer op de eenzame prairie. Maar als hij er zelf eenmaal is, dan ziet hij 't en dan is 't meestal te laat, want de zuur opgespaarde centen zijn voor 't meerendeel aan de reis uitgegeven, hun handen staan verkeerd voor 't werk, dus minder kans op werk en wat is dan 't eind, volgens een aftrek sommetje van de lagere school: „Waar afgaat en niets bijkomt, blijft niets van over". Daar staan de stakkers, geen geld, geen werkgeen vooruitzicht. Ze worden moe deloos, verwenschen Canada en loopen op niets uit. „Twaalf ambachten en dertien on gelukken" is een spreekwoord, dat in Canada ook voorkomt. Dit dus gezegd, stadsmannen blijven abso luut thuis. Een Hollandsche boer echter, die in Ca nada aankomt, speciaal West-Canada, kan overal werk vinden en vrij gemakkelijk zelfs, mits hij werk zoekt en hij op den juisten tijd aankomt. Denk niet, dat de boeren aan 't station klaar staan om U af te halen en dat ze el kaar betwisten, met wien of U nu mee zult gaan, om op zijn farm te werken. Niets van dat alles, U moet 't werk zoeken en dan is er ook werk. Ik heb hier eeni paar emigranten in Strathinore gezien, die, zoo van Holland, op werk zaten te wachten. Ik sprak ze aan, toen ik bemerkte, dat ze- Hollanders waren. „Wat doen jullie hier?" vroeg ik. „Wij gaan werken op een farm". „Heb jullie al werk?" „Neen, nog niet, maar dat zal wel ko men". „Komen? Denk je dat 't werk naar jullie toe komt?" „O, neen", zeiden ze, „maar eh, als toch een boer een knecht noodig heeft, kan hij ons toch wel vragen of wij voor hem willen werken?" „Heb jullie dan nog niemand gevraagd of hij ook een knecht noodig had?" „Ik kan geen Engelsch", zei de één. „En-jij", vroeg ik den ander. „Ja, ik een beetje", maar ik durf 't niet goed te spreken". „Luister", zei ik. „Engelsch of geen En gelsch kennen, de eerste auto of wagen, die je hier Strathmore ziet binnenrijden, houdt je aan en vraagt zoo goed en zoo kwaad' als 't gaat om werk. Doen jullie dat niet, dan vind je 't nooit". Twee dagen later hoorde ik, dat den vol genden dag na m'n bezoek in Strahmore, de komst in West-Canada, is eind Maart uiterlijk half April. De zaaitijd begint gewoonlijk half April en is er bijna op iedere farm gebrek aan rappe handen, die een 4-, 6- of 8-span paarden kunnen besturen, 't zij voor de ploeg of voor de zaaimachine (drill). Op 't zaaien volgt de periode van „sum- merfallow", d.i. is een soort breeksysteem, echter in anderen vorm toegepast dan in Holland. De „summerfallow" wordt eerst diep geploegd en dan tegen mogelijke op komst van onkruid, machinaal met dubbele dise (double-dise) cultivator, bespannen met 6 of 8 paarden, gezuiverd. Dan volgt de hooitijd en dan de „harvest" (oogsttijd). De „harvest" is de tijd, waarin 't grootste loon betaald wordt en den kortsten tijd waarin 't verdiend moet worden. Ongeveer twee maanden. Ik wil hier niet ingaan op de fabelachtige hooge loonen, die er dan betaald worden; die loonen zijn werkelijk hoog, maar er moet ook voor gewerkt worden, echt werken dat men kraakt. Hier dus komt 't juiste woord te pas, je krijgt je geld niet, maar je ver-i dient je geld. De zelfbinder is de ideale machine, voor 't snijden en binden van 't graan. De gebon den schoven vallen op 'n rek aan den binder verbonden. Wanneer 't rek nu vol is, laat de voerman met een beweging van z>n voet, 't rek omlaag, de bundels vallen zachtjes op den grond, zóó, dat er geen graan uit de aren valt en zoo gaat hij 't lieele veld rond, tot al 't graan is gemaaid. Doordat de bundels, Zenuw-Tabletten 75 ot Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten meest 5 in getal, telkens door den voerman tot opeenvolgende plaatsen worden neergela ten en dat op iedere ronde, ontstaat er een reeks van opeenvolgende rijen op 't geheele veld. Nu is het 't werk van den „stooker", de bundels, 8—12 in getal, tegen elkaar te zet ten, 't „strooken" zooals men dit noemt. Dit is geen prettig werk, maar er zit geld in. 't Stooken wordt öf per slag betaald óf ook wel in contract per Acre. Hierna 't dorsschen. Het dorsschen is een werk, dat vlug, ontzettend vlug gaat en vol gens mijn opinie veel praktischer, dan bij ons te lande. 't Graan wordt niet gestekt, (dan alleen in bijzondere gevallen), maar direct van uit 't veld gedorscht. De dorschmachine staat midden op 't veld, waarbij een graanschuurtje (grainery). De dorschmachine (separator) en de motor (en- gine) hebben slechts twee menschen ter be diening noodig (in Holland ongeveer acht man). De rest werkt in 't veld, d.i. de wagens worden daar door één man geladen en rijdt hij ze vervolgens naar de separator, waar hij de bundels één voor één in de separator werpt. Verder behoeft er niets aan gedaan te {worden. De dorschmachine zorgt zelf voor alles. Snijdt de bundels los, ja zelfs 't stroo, wordt machinaal door een lange breede pijp, tolt- een stek geblazen. Het stroo hier echter, wcTdt niet als in Holland, in z'n geheel ge laten, maar in stukken gesneden en maakt in den winter een uitstekend voer voor vee en paarden. Het graan zelf wordt in een ele vator omhoog gevoerd en bij halve, ook so'dis heele bushels machinaal gewogen en gaat door een buis (spout), in de graan schuur. Graan in Canada wordt niet gezakt, maar w(»/dt open ongezakt verhandeld. Ook 't ter markt voeren geschiedt in wagens, waarin 't graan wordt geschept en na aankomst in de elevator op een schaal met wagen en .al gewogen. Daarna opeht de elevator-man een klep achter in de bak van de wagen aange bracht, draait aan een wiel en de wagen komt in een schuine positie te staan, zoodat 't graan vanzelf uit de wagen loopt, 't Graan valt in een kelder en wordt dan machinaal naar boven gebracht. Vervolgens wordt de wagen weer recht ge zet door middel van 't wiel, weer gewogen en dan heeft men 't netto-gewicht van 't graan. Dit is nu 't werk wat in de periode van voorjaar tot laat in 't najaar plaats vindt op de farm in West-Canada. Is het dorsschen en graan voeren afgeloo pen, dan is ook 't geld verdienen voorbij, tot 't volgend voorjaar, voor hen, die als knecht werkzaam zijn. Daarom waarschuw ik iedereen, die naar West-Canada gaat, verdient geld in den tijd, wanneer 't te verdienen is. De winters zijn hie; over 't algemeen koud en lang en leve ren weinig kans van werk vinden. Maar hoe kort de zomertijd ook moge zijn, in dien tijd kan men genoeg verdienen, zoo dat men in den winter geen gebrek behoeft te lijden, mits men met overleg te werk gaa» (Slot volgt.) springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door *6 Doos 30 ct. PUROL OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van de ingezetenen, dat blijkens ontvangen mededeeling van de Utrechtsche Waterleiding-maatschappij de watertoevoer naar deze gemeente, op Woens dag 24 Februari a.s., van des morgens 10 uur tot des middags 4 uur zal worden ge staakt, wegens werkzaamheden aan de hoofd buis. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Nam. 6 uur (Kerk), Ds. J. Goslinga, van Utrecht. Voorm. 10.30 uur (K. Brinkweg), Ds. E. B. Couvée, van Utrecht. Nam. 6.30 uur (Spoorstr.), Ds. J. D. J. Idenburg, van Amsterdam. Dinsdag 23 Febr., 's avonds 7 uur (Ker), de Heer J. Langendonck, van Amersfoort. Directeur van „Kinderzorg". Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Vrijdag 26 Febr., 's avonds 7.30 uur, Ds. Groen van Baarn. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. (Radiopreek). Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Roonisch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Dr. H. J. Toxopeüus, van Breda. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg Ds. J. A. Radix. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7.30 uur Ds. I. Kievit. (Cursus Antichrist), (slot). In gebruikneming van het nieuwe kerkorgel. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. W. Mackenzie, van Amsterdam. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baann. Zondag 21 Febr., voorm. 10.30 uur, gebouw Eemstraat 10, Ds. P. Neideck, van Amster dam. Extra collecte voor de Inwendige Zending van het Genootschap. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstrant 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting, nam. 3.30 uur verblijdings- samenkomst. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur, openbare samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door Ensigne van Oudheusden en luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. Manufacturen SOESTDIJK, Telefoon 23 Van Weedestraat 34-34a BEDDENMAGAZIJN Speciale afdeeling voor alles wat de SLAAPKAMER noodig heeft Ledikanten - Matrassen - Bedden - Waschtafels - Nachtkastjes Waschstellen - Tafels - Stoelen - Spiegels enz. Eigen Matrassenmakerij Op 17 Februari j.1. werd namens de Amsterdamsche burgerij aan het Koninklijk Echt paar ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest aangeboden het hierbij afgebeelde schilderij van Breitner: „Damrak te Amsterdam". Het werd geschilderd in 1901. In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.— per jaar en hooger. PLAATSELIJK NIEUWS RECEPTIE Mr. G. Deketh, Burgemeester dezer ge- meente, zal Dinsdag a.s., des namiddags van 3 tot 4 uur, in het Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg receptie houden. KIPPENDIEF In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn ten nadeele van P. J. C. .v. d. Lugt, alhier, een 5-tal kippen ontvreemd. MISHANDELING Tegen den koopman R. v. D. alhier is procesverbaal opgemaakt, wegens mishande ling van D. G. en N. D. te Nijkerk. SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB De wedstrijd tusschen de Amersfoortsche Damclub en De Soester Schaak- en Dam club, afd. dammen, werd gewonnen door Soest als volgt: Amersfoort: Kroes 1, Hauwgraaf 0, Beij 0, v. d. Velden 1, v. Rintel 2, v. Gardingen 2, v. d. Wast 1, Brouwer 0. Totaal 7. Soest: Staal 1, Voigt 2, De Zoete 2, Ree- ringh 1, K. de Boer Sr. 0, Gundelach 0, J. de Boer 1, K. de Boer Jr. 2. Totaal 9. BAZAR Men verzoekt ons mede te deelen, dat de goederen voor de te houden bazar, ten Bate eener tweede kerk der Ned. Herv. Gemeente, bij Mevrouw BeversenSiemons „Huize Be- verstein", Korte Brinkweg 3, gaarne in ont vangst genomen worden op: Maandag 22 Febr., Woensdag 24 Febr., Maandag 1 Maart, Woensdag 3 Maart en Woensdag 10 Maart. Alle genoemde dagen tusschen 1—4 uur. PROPAGANDA-VERGADERING Donderdagavond a.s. hoopt de Afdeeling Soest van de Ned. Christ. Landarbeidersbond een propaganda-vergadering te houden, in de Chr. U.L.O. school aan de Spoorstraat. Als sprekers zullen optreden de secretaris en een lid van het hoofdbestuur, terwijl in de pauze voor eenige afwisseling zorg zal worden gedragen. De aanvang der vergadering, is 7 uur. Toe gang is vrij voor belangstellenden. Gaarne bevelen wij het bezoek van deze vergadering aan, ook aan hen, die geen per soonlijk belang hebben bij deze organisatie, van het werken en de inrichting van dezen bond, kan men daar eens meer vernemen. ONGELUK Zondag j.1. had de zoon van den heer K. te Soesterberg het ongeluk van het balkon van de stoomtram te vallen en bezeerde zich zoo aan den onderkaak, dat hij zich door eeri dokter moest laten verbinden, waarna hij zich huiswaarts kon begeven.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1