f PUROL er op! Bij ^Brand- en Snij wonden STRIJKERS Brandstoffenhandel Pianoleerares p. E. van Meur Billijke cond. - Moderne meth MSPe l'é C. W. FOEKEN MANUFACTUREN SOESTDIJK, Telefoon 23 v. Weedestraat 34-34a FOEKEN'S BEDDENMAGAZIJN Allovernets - Vitrsge Specials afdeeling voor alles wat de SLAAPKAMER noodig heeft Ledikanten, Matrassen, Bedden, Waschtafels, Nachtkastjes^ Wa^chstellen, Tafels, Stoelen, Spiegels enz. EIGEN MATRASSENMAKERS KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 en zij bovendien eene smet werpen op onze vereeniging, welke volgens art. 2 der statuten haar grondslag heeft ge vestigd op Gods Woord, wanneer zij thans moet ervaren dat haar mede oprichter en oudvoorzitter zijn eens gegeven woord niet houdt, althans handelt alsof dat woord niet gegeven is. Het is daarom dat mij door het Be stuur is opgedragen U met den meesten aandrang te verzoeken nog deze week Uwe toezegging welke U in de Ringvergadering zoudt hebben gedaan, n.1. de schuld aan den Heer Bovenkamp te voldoen in te lossen, teneinde deze zaak af te wikkelen en verdere onaangenaamheden te voorkomen. Uw antwoord met belangstelling tegemoetziende Hoogachtend, Voor Het Bestuur De Secretaris, (w.g) DIJKSTRA. Soest, 26 Februari 1926. Den Heer G. van den Bovenkamp, alhier, Mijnheer, ln antwoord op Uw schrijven d.d. 24 dezer berichten wij U, dat zooals U naar wij meenen te weten, bekend is onze vereeniging als zoodanig bij U geen schuld heeft. De zaak zit zoo dat in 1924 het toen gehouden bosch- feest een tekort heeft opgebracht van ongeveer f300.—. Op de vergadering van den Ring van Chr. Oranje-Vereeni- gingen is besproken, op welke wijze dit tekort kon worden gedekt. Door de Oranje-vereenigingen te Baarn en te Hilversum is hierop ieder voor f 100.- garantie gegeven, terwijl Soest ver- klaardde niets bij te kunnen ^dragen: aangezien er niets in kas was. Door den toenmaligen voorzittende Heer UITERWIJK is hierop in deze vergadering beloofd, de schuld aan U voor geleverd drukwerk, eveneens groot ongeveer f 100.- te zullen voldoen Islaar aanleiding van Uw verzoek aan onzen secretaris is deze aangelegenheid in de bestuursvergadering van 30 Jan, j.1. besproken, en is den Secretaris op gedragen, den Heer UITERWIJK te verzoeken, zijn eens gegeven woord gestand te doen. Een afschrift van het 1 -iP srhrii>; tot heden nog geen Resumeerende deelen wij U nog maals mede, dat onze vereeniging zich op geene enkele wijze heeft verbonden, om het U toekomende te betalen, doch dat de Heer UITERWIJK voor zich persoonlijk deze verplichting op zich heeft genomen. Het zal U natuurlijk duidelijk zijn, dat deze zaak ook voor onze vereeniging zeer onaangenaam is, doch wij kunnen er ook weinig meer aan doenaan maningen zoowel van onze zijde als van de zijde van den Ring, schijnen weinig of geen invloed op de betrokkene uit te oefenen. In het vertrouwen U thans naar ge noegen te hebben toegelicht verblijven wij met de meeste Hoogachting, Namens het Bestuur van de Christelijke Oranjevereeniging „Juliana van Stolberg" De Secretaris, D. DIJKSTRA. nog meer moest de Redacteur zich schamen een dergelijk artikel op te nemen. Mijnheer Uiterwijk heeft dat blad voor goed bevuilt, door een dergelijk bevuilend artikel in zoo'n Christelijk blad te plaatsen. Dat de Redactie van het Soester Nieuwsblad dat???? stuk (iedereen zoeke het meest geschikte woord) op neemt is mij onbegrijpelijkdat een ondergeschikte alles voor zijn Cheffie moet slikken, is bekend, maar een Re dacteur is toch absoluut onafhankelijk! Ik moet echter den Heer Redacteur gelukwenschen met een dergelijk pro- dukt in hun gelederen. Ik ben dan maar liever anarchist in dien zin, zooals de Heer Uiterwijk bedoelt want, dan zal het spreekwoord niet opgaan, een rotte appel steekt de geheele korf aan. Om van Mijnheer Uiterwijk te spre ken acht ik het beter dat hij zich niet voor „Koningsgezinde" uitgeeft. Weet mijnheer Uiterwijk wel dat met zich „Koningsgezinde" te noemen, ook tegelijk een zeker „standing" (verstaat mijnheer Uiterwijk dit woord) aanneemt. Dergelijke lage uitdrukkingen, die mijnheer Uiterwijk zich veroorlooft, passen niet in de mond van iemand waarvoor hij zich uitgeeft. Ik geneer mij nog Koningsgezind te noemen zoolang een Christelijk blad dergelijke artikelen durft op te nemen. L. VAN VUGT. NIEUWERHOEKSTRAAT 2. huissleutel, jongenscape, ledigeheeren- portemonnaie en een kinderhandschoen. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD Ten bate van de slachtoffers van de watersnood is op het Bal-Masqué houden in Hotel „Eemland" op 13 Februari opgehaald de som van f44.41. Aan bloemetjes werd verkocht voor f 39.terwijl de marskramer voor f5.41 verkocht. Het totaal bedrag is aan het plaatselijk Comité afgedragen. ONGELUK. Toen een motorrijder onder de af- sluitboomen wilde gaan, terwijl deze werden neergelaten, kwam een der boomen op zijn motorrijwiel terecht, waardoor hij zelf onder den motor terecht kwam. Gelukkig liep een en ander voor den motorberijder nogal goed af. Hij bekwam slechts eenige lichte niet ernstige ontvellingen, terwijl het mo torrijwiel nogal werd beschadigd. De politie maakte natuurlijk proces verbaal op. MIDDENSTANDVER. SOEST. Naar wij vernemen houdt de Mid denstandsvereeniging „Soest" alhier op a.s. Woensdag 3 Maart des avonds ten half acht in de groote zaal van het Hötel „de Gouden Ploeg" hare 13e Jaarlijksche Algemeene Vergadering met eene zeer belangrijke agenda. Op Woensdag lOMaarta.s.desavonds ten half acht wordt in dezelfde zaal eene Buitengewone Vergadering gehou den door de drie Middenstands orga nisaties alhier. In dezen bijeenkomst zal een spreekbeurt worden vervuld door den heer Mr. Joh. Scheuer Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort en den heer A. H. Mariens Directeur der Middenstandsbank aldaar. UIVOERING. De Eerste Soester Accordeonbespe- lers-Vereeniging „Excelsior", zal op Zaterdag 6 Maart a.s. een openbare uitvoering geven in de zaal „Novum" te Baarn. Aanvang half acht. uitst' stuk hier O; niet zelfs] kend. Ook de Heeren waren in dit ?oed in hunne rollen. Vóóraan stond Bartel. het kapwerk en de grime was de minste aanmerking te maken met\de Clown, die later op den avond l'den grabbelton rond ging, was Wie^ bescMderd. Mejuffrouw E. C. voorma, die dien avond er geheel alleen pjiStond, mijn compliment. cket^1 pianospel, dat de Heer v. Lan den in de pauzen vrijwillig ten beste werd zeer gewaardeerd, -én gezellig bal, bij de muziek van gta|l Kamerbeek, piano, en de Jongeheer goelF 5 ^agden avond. irore zaal was meer dan vol en stikkend war* K jiet innen de Heeren voor een paar uren 1 poken niet laten, ook al wordt dit "y^aldelijk verz0cht. ,j ooral de jongeren stoorden zich het flninst aan dit verzoek. J. S. Vi; LEZING Ds. G. v. DUYL jjj vestigen de aandacht op de lezing, Ds. G. v. Duyl, van Hilversum, ^Jouden op a.s. Maandag over sören jpgaard. /jgCze Deensche godsdienstige denker 31855) wiens zeldzaam origineele diepzinnige werken eerst in den jsten tijd algemeen invloed beginnen 'enen, verdient ongetwijfeld wel een kennismaking. UITVOERING JDc Mannen-Zangvereeniging „Apollo" V.: zal op Donderdag 8 April a.s. v/uitvoering geven in het gebouw ^.ngie en Kunst". idere bijzonderheden worden tijdig d gemaakt. Spreekuur eiken Zaterd. van 1- schrlftel. aanm. Plaatselijk Nieuws PROPAGANDA-VEROADERINQ. De propaganda Vergadering uitge schreven door de afd. „Soest van de Ned. Chr. Landarbeidersbond op j.1. Donderdag in de Ch. U.L.O. droeg een gezellig karakter, de leden der afdeeling waren bijna allen aanwezig .sommigen vrouwen, terwijl ook/een aantal Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stukje over het vlaggen in Soest van een Koningsgezinde, in „de Soester" van 13 Febr. 1.1. is in de Christelijke Courant van Soest het Soester Nieuwsblad van 19 Febr. een zoowel litterair als moreel zeer hoogstaand antwoord verschenen, onderteekend door Mijnheer C. Uiterwijk Waldeck Pyrmontlaan No. 1. Waar het zeer vlot geschreven eerst genoemde stukje zoodanig gesteld is, dat geen weldenkend mensch daaraan in de verste verte aanstoot zou kunnen nemen, wil ik dan ook niet treden in een bespreking over de innerlijke waarde van dat antwoord. Ik zal mij dus be palen tot den uiterlijken vorm, waarin Mijnheer C. Uiterwijk, Waldeck Pyr montlaan No. 1 gemeend heeft zijn ant woord te moeten gieten, mij speciaal hoedende niet te gaan vervallen in het hoogstaand vocabulair van Mijnheer U. Deze laatste vind die koningsgezinde nog erger dan een anarchist. Weet den Heer U. wel wat een anarchist is In korte trekken is dit iemand, die meent, dat geen regeering en wet noo dig is, daar iedereen geheel zich zelf moet kunnen regeeren en zelf moet weten wat wet is, b.v. dat men een ieder datgene moet geven wat hun rechtens toekomt. Dat de Heer U. zich hiermede niet kan vereenigen is natuurlijk zijn zaak. Zooals gezegd, het antwoord stond zoowel litterrair als moreel zeer hoog en was een juweeltje van stijl, waarbij woorden werden gebruikt, die niet direct iedereen dagelijks benut. Of dit Christelijke woorden (van den Heer U. n.1.zijn, kan ik niet beoordeelen. Mijnheer Uiterwijk spreekt geregeld van „bevuilen", weet Mijnheer Uiterwijk wat dat woord beteekent. Hij moest zich schamen om dergelijke woorden te gebruiken in een Christelijk blad, ionds secretaris H. Ouderkerk van Utrecht sprak over de opkomst en werking van vakorganisatie en vervol gens over het werkloozenfonds en de werkloozen uitkeering, door een twee tal aanwezigen, wordt met spreken van gedachten gewisseld. R.K. KERK. 23 Maart a.s. zal Z.D.H. Monseigneur de Aartsbisschop van Utrecht de R.K. kerk van Maria Onbevlekte Ontvangenis te Soestdijk komen consacreeren. De plechtigheid begint om S^uur, H. COMMUNIE. Op Woensdag in de Goede Week zullen de kinderen der nieuwe parochie hun le H. Communie doen en op den 2en Paaschdag zal voor het eerst in de nieuwe kerk de plechtige H. Commu nie en Geloofsbelijdenis plaats hebben LIJK GEVONDEN. In een sloot loopende door een weiland in de Maten (Lage Birkt) onder deze gemeente is het lijk gevonden van een manspersoon. De politie was spoedig van een en ander in kennis gesteld en deed het lijk ophalen per politiebran- card en vervoeren naar het lijkenhuis op de Algemeene begraafplaats. Na een ingesteld onderzoek bleek het te zijn de 74 jarige P. v. Renswouw uit Vianen, bijgenaamd „Schele Piet De man moet reeds zijn vermist sinds 15 Februari j.1. en was de laatste tijd malende. „SOEST VOORUIT". In de laatst gehouden bestuursverga dering der Vereeniging „Soest Vooruit" is het besluit genomen, dit jaar ter viering van de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis een openbaar feest in deze gemeente te organiseeren. Omtrent deze aangelegenheid zullen te zijner tijd nadere mededeelingen worden gedaan. ONBESTELBARE STUKKEN. Onbestelbare stukken terugontvangen te Soest in de eerste helft der maand Februari 1926. 1. Raad van Arbeid Amersfoort. 2. 3. Mej. J. Fluit 4. J. Drubbel Amsterdam. 5. Mej. M. Vlug DIRK WITTE. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Heer D. Witte het door hem verdiende honorarium van f40.— op de nuts-avond afgestaan v. d. slacht offers van den Watersnood. Tevens kunnen wij vermelden dat de collecte op dien avond gehouden voor hetzelfde doel, ruim f 7.— opbracht. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerp^: Een paar heerenrhandschoenen, olie kleed, drie mantelceintuurs, twee kisten, RECTIFICATIE ik na afloop van de lezing van deer J. Pfersich, op Vrijdagavond, br. j.1. in het Gebouw „Religie en >t" informeerde, wie de Dame was, Jvden Spreker bedankte, werd mij h v. d. Mandele genoemd. v,«vr- v- d. Mandele was echter zoo •ïdelijk onze redactie op eene ver- Cë-ng te wijzen, daar zij dien avond in het Gebouw R. en K. aanwezig i geweest. hiermede bied ik, de mij onbekende pte, die zoo vriendelijk was den Heer dsich te bedanken, als ook Mevr. v. pandde mijne welgemeende veront- ^ildigingen aan, voor deze vergissing, ..aan ik trouwens, zooals men ziet, „DE VERBORGEN ZIJDE DER DINGEN" Dit is het onderwerp waarover Mej. J. J. v. Wijngaarden, uit Utrecht, in* onschljWify hpn twee avonden spreekt in de Theosofische^ onschuldig ben. Vereeniging, Centrum SoestSoestdijk. De eerste avond, Woensdag 24 Febr. j.1., was de kleine zaal van het gebouw „Religie en Kunst" slechts matig bezet. Jammer, want Mej. v. Wijngaarden beschikt over een bizonder aangename manier van voordragen, van vertellen zou men het haast noemen. Hare boeiende rede was verluch door tal van heldere, duidelijke voor beelden. gaand^voordracht te ge$£.eh. J. S. moeilijke taak, volledig kan het nooit zijn. Spreekster begon met er op te wijzen, hoever de wetenschap, vooral de laatste vijftig jaar gevorderd is. Zóóver, dat zij aan de grens van het boven- onderbewuste was gekomen. Met onze zintuigen kunnen wij slechts gedeeltelijk het oneindige, onbegrensde waarnemen, zooals een bezoeker in het donker in een groot museum slechts enkele schilderijen met een lantaarn kan belichten, doch geen overzicht van het geheel krijgt. Nu zijn er helderzienden, die ons vertellen van eene voor ons onzichtbare wereld, maar is dat niet gelijk aan de verhalen, die een onbeschaafde wilde uit Midden Afrika zou doen, terugge keerd van een bezoek aan Londen of Parijs. Hij zou vertellen van electriciteit, van radio enz. en niemand zou hem be grijpen of gelooven. Verder besprak Mej. v. Wijngaarden het magnetisme en hypnotisme, desterke, onzichtbare stroom, die van den eenen mensch tot den anderen mensch uitgaat en in het algemeen de gevoelssfeer, die ieder mensch omringd. Hoe een zenuwachtig en gejaagd persoon rust vindt in de nabijheid van een kalm, evenwichtig individu. Dit bewijst ook de groote kracht ten goede of ten kwade, die elk mensch op zijne om geving uitoefend. Ook vertelde Spreekster nog hoe ver men het door oefening kan brengen, in het gedachten overbrengen, ja zelfs op een wit doek, gedachten kan projec teeren. Met verlangen zien wij a.s. Woensdag het tweede gedeelte van deze belang wekkende voordracht tegemoet. J. S. „STREVEN NAAR BETER". De keus van een stuk is voor elke liefhebberij-tooneelvereeniging van het grootste belang. Men moet een stuk kiezen, waarvan men minstens ten naaste bij de personen kan uitbeelden. Zelfs onze grootste tooneelspeler Louis Bouwmeester trad nooit op in de rol van een fijn beschaafden chique salon mijnheer, omdat zijn figuur, zijn stem en zijne manieren er zich niet toeleen den. Dit, de keus van het stuk „Jan Ongeluk" was de groote fout van de Tooneel-ver. „Streven naar Beter", die Zaterdag 20 Febr. j.1. in de tooneelzaal van den Heer Stalenhoef eene uitvoering gaf. Ook de regisseur bleek in dit stuk niet voor zijn taak berekend. Uitspraken alssjène, van het woord scène, zijn niet toelaatbaar. Door de mooie leusStreven naar betervoel ik mij gedro.igen, deze op merkingen te moeten maken. De besten in dit stuk waren nog Waldemar Knauer, het meest „Heer" en Hildegard, aardig snippig. De dramatische schets „Het schot aan de grens" werd daarentegen oneindig beter gespeeld. Vooral Gerri en hare dochter Bertha zegden en acteerden 'STELIJKE HULDIGING VAN DEN JWBENOEMDE BURGEMEESTER Mr. G. DEKETH let was bizonder jammer, dat het dag 19 Febr. j.1., onafgebroken bleef enen. Het Huldigings Comité en alle enigingen en particulieren die hunne krachten hadden ingespannen voor ocht CHRISTELIJjp KONINGSGEZIND. Een Koningsgezinde wordt in een christelijk blad Ja, meer dan vreeselijk beklad. Door zijn geschrijf, zonder dat hij het wist, Wordt hij beschouwd, „nog erger dan een anarchist". Goed te begrijpen niet door iedereen, Waarschijnlijk door één inwoner slechts alleen Maar juist hem moet men dit niet ten kwade duiden, Over anarchisme heeft hij de klok hooren luiden. Wat stijl betreft dit gaat alle perken te buiten Ook minderwaardige woorden waren niet te stuiten Men meent direct door 't schrijven van deez fitter Hij is minder aanhanger van 't oranje huis, dan wei van oranjebitter. Het christelijk blad is vanzelf Oranjegezind Ook de redacteur, immers hij voert het bewind Of heeft hij door 't geschrijf van een zijner zonen Het peil van HUN Oranjegezinden willen toonen. Zouden werkelijk Koningsgezinden zoo gaan schrijven Niemand zou het dan willen blijven, Liever een anarchist om broederschap bidden, Dan Koningsgezind met zoo'n broeder in zijn midden. aan de grens der loesterberg verwelkomd te zijn door Jet Dagelijksch Bestuur, het Comité van S. pesterberg en het muziekcorps „Avia" re ;den de Burgemeester en Mevr. Deketh gl evolgd door het Dageiijksche Bestuur Ia ngs den Soesterbergschestraat tot den njeideweg. f Aldaar was de groote inhuldigingsstoet oipgesteld en werden Mr. Deketh en IV evrouw ontvangen door de muziek Vi >n het Fanfarecorps P. V. O. en zongen h ;t R.K. Zangkoor en de Mannenzang- V' ïreeniging, vereenigd onder de leiding v in den Heer Horvers twee liederen Toast" en „Stilte". De stoet, die door een groot gedeelte v au de gemeente trok, was aldus samen gesteld Comité, de Groene Patrouille, Here-voorrijders, Brandweer, Fanfare corps P. V. O., Voetbalclub „Esvac", Ghr. Oranje-Vereeniging, Eerewacht te ppard, Dagelijksch Bestuur,Burgemeester ep Mevrouw met waarn. Burgemeester, geëscorteerd door het Eere-excorte Heeren Beckering, Smit, Mr. v. Doorne Kroonsberg en Van Vugt, Eerewacht te paard, Bestuur Vereen. P'aatselijk Belang, Bestuur Middenst. Vereen. „Soest" Bestuur R.K. Middenst. Vereen., Bestuur van den Kon. Ned. Bond van Oud' Onderofficieren en den Bond van het Mobilisatiekruis, Bestuur van de Voet balclub „Esvac", Bestuur Chr. Midden stands Vereen, en Patrimonium, Bestuur van de Vereen. „Soest Vooruit" en Be stuur Fanfarecorps P. V. O. Er werd algemeen gevlagd en bij het voorbijkomen der stoet luidden de Hokken der Ned. Herv. Kerk en der beide R.K. Kerken. In de Middelwijkstraat, de Steenhof straat en de Van Weedestraat brachten de schoolkinderen eene ovatie en boden bloemen aan. Reeds te Soesterberg had Mevr. Deketh bloemen in ontvangst te nemen en bijna ontelbaar waren de bloemstukken op het Raadhuis aangeboden door het Dage- lijksth Bestuur, Hoofd- en subalterne ambtenaren, de Brandweer en de ver- schilende vereenigingen, te veel om alles »p te noemen. Bij aankomst aan het Raadhuis liet de muiek van het Fanfarecorps zich weder hooren en zongen de beide Zangverenigingen „Woudgedachlen" en „Domino salvum fax". Na heidéfilé van de stoet behoorde deze uitstkend georganiseerde feestelijke Huldigingder gemeente aan den Burge meester ei Mevrouw Deketh alweder tot het verldene. Daarna hd in eene openbare verga dering van en Gemeenteraad de plech tige installatie plaats van den Heer Mr. G. Deketh al Burgemeester van Soest. De Secrettis leest op verzoek van den Voorzitteivoor le. een afthrift van het Koninklijk Besluit d.d. Februari 1926, Nr. 12, houdende benaming van den heer Mr. G. Deketh tot Bigemeester der gemeente Soest 2e. de medteeling van den heer Commissaris der0ningin in de provincie Utrecht, d.d. 11'ebruari 1926, Nr. 18 A.Z., dat de hfr Mr. G. Deketh op I omvang der nooden heeft afgelegd, voorgeschreven bij artikel 65 der Gemeentewet. De Voorzitter spreekt daarna den benoemden Burgemeester, die door Wet houder van Elten en den Secretaris is binnengeleid, als volgt toe Mijnheer de Burgemeester. Op het beteekenisvolle moment waarop ik de taak verkreeg om U in te leiden in Uw ambt, bij het overdragen van de ambte lijke attributen, heb ik U de gemeente Soest voor te stellen. Die plicht behelst de teekening van haar karakter. Het is niet zoo, dat deze gemeente in haar landelijke rust onbe wogen blijft door den golfslag van dezen tijd. Het is niet zoo, dat dit villadorp alleen maar kent een bevolking die levensrust en genieting zoekt naast de meer oorspronkelijke bewoners, die op akkers en weilanden hun beslaan vinden, maar zóó is het: de moeiten en be slommeringen van dezen tijd ontwikkelen zich binnen deze snelgroeiende gemeente op een wijze die tot grooten ernst dwingt. Reeds in de aanwijzing van den snellen groei is de oorzaak der gewichtigste zorgen geconstateerd. De landelijke af zondering moest wijken en blijft gestadig wijken vooi de eischen van de uitbreiding en vestigingskans en waar de macht van den ondernemingsgeest zich beweegt is de ontgoocheling en teleurstelling, is de toeneming der zorgen niet te ontgaan. En die zorgen breken zich op allerlei wijze baan. Zij zoeken hun uiting in klacht en begeerte. Zij hunkeren naar oplossing in den ordelijken weg van meeningsverschil, of in de uitingen van wrevel en verzet. Behoorde onze gemeente voor weinige jaren tot die gedeelten van ons land waarin het water naar het woord van Huygens rustig tegen het walletje klotste, thans kennen wij feller bewogenheid. Partijgroepeering en persoonlijke geaard heid staan scherper tegenover elkander dan toen werd vermoed dat mogelijk zou zijn. Gewis is zulk een onstuimigheid levenwaar het dood- is de beteekenis van dit oogenblik, dat in deze vergadering waarin ik de tolk ben aller aandacht gericht is naar daden van besturingsbeieid. Hebben wij U, Mijnheer de Burge meester, Soest geteekend in het algemeen karakter, in haar groei en ontwikkeling, thans willen wij Uw aandacht richten naar belangen die zich scherp onder scheiden laten in den algemeenen toe stand. De snelle groei, waarvan ik U sprak, heeft in het bijzonder het wegenvraagstuk aan de orde gesteld. Vragen van nut en schoonheid, vragen die de handhaving van het bijzondere karakter dezer ge meente en tegelijk van haar beteekenis voor de eischen van het verkeer raken, komen hierbij aan de orde. Bij het overwegen van deze belangen kunnen wij ons geenszins losmaken van de groote geldelijke eischen die hierdoor ontstaan en de algemeene nood die in belastingdruk uitkomt wordt ons hier mede gelijktijdig op het hart gebonden. Er is een onafgebroken verlangen naar verlichting van dezen druk waarin het leven zich rustiger vermag te ontwikkelen, waarin de bekoring dezer gemeente niet wordt verstoord door het schrikbeeld der lasten. En toch zou het dwaas zijn om in vage idealistische gedachten de werke lijke nooden voorbij te zien. Maatregelen van bezuiniging raken onmiddellijk aan rechten van anderen, schijnen direct storingen in den gang der ontwikkeling te zijn. In die ontwikkeling werken begeerten naar de opheffing van talrijke bezwaren die nu nog hindernis geven. Er leeft in de gemeente een sterke wensch om ruimer en vrijer te kunnen genieten van electrisch licht en evenzeer naar de mogelijkheid van gasvoorziening. Wie ontkomt bij het bewustzijn van deze goede begeerte aan het besef dat wij hier voor zeer verstrekkende vragen staan. Wie ziet in de ontwikkeling der sociale verhoudingen geen onbegrensde zorgen, wanneer gedacht wordt aan overheidsbemoeiing in die nooden J Gemeentelijke voorzieningen krijgen niet den omvang van nationale bemoeiing. Het college van Burgemeester en Wet houders en den Raad der gemeente heeft immers geen. wetgevendeu taak. Maar niettemin rust op het college van Burgemeester en Wethouders en daarin in de allereerste plaats op den persoon en de geestkracht van den Burgemeester he"d U'lerSl belangr'jke vera"'woordeIijk- Wij allen zijn doordrongen van het bewustzijn, dat dit besef evenzeer in Uw hart leeft. Nu Hare Majesteit de Koningin U koos tot de gewichtige taak van Burgemeester dezer gemeente moch ten wij U niet verhelen, hoe zeer U in dit landelijke dorp middenin het moderne leven blijft staan. Juist die sociale zorg, b.v. in de voorziening van werkloozen- nood brengt U in aanraking met al de moeiten van de jaren na den oorlog, die ons volksleven zoo gestadig beroeren. leder die bekend is met ons volksleven kent den krachtigen groei van het on- derwijsleven en bessit tegelijk den :lW: doordenkt in het werkloozenprobleem weet onmiddellijk hel nauw verband van dit vraagstuk met het gevaar van verarming en de voorzieningen daartegen. En het wegenvraagstuk, dat ik U noemde brengt onze gedachten verder naar heel het stelsel van vragen en belangen, dat door Publieke Werken beheerscht wordt. Zoo vermenigvuldigen zich onze gedachten. Wij hebben geen andere begeerten, dan U naar de macht van ons inzicht bij te staan in Uw ge- wichtigen arbeid. Wij hebben geen sterker verlangen, dan den wensch naar gedurig overleg en wisseling van meening, om tot besluiten te geraken die recht doen aan breed gevormd inzicht, die aandacht bewaren voor al wat daar leeft binnen dit dorp en uiting vindt in de kringen die U in Uw bestuursfunctie ontmoeten. Soest heeft een raadsvergadering die de schakeering van het volksleven zuiver weerspiegelt. Een ambtenarencorps, dal evenzeer de bewogenheid der snel was sende moeite ervaart. Bij al wal wij overdenken, keeren wij aanhoudend terug naar den ernstigen wensch, dat Uw persoon en Uw werk kracht mag gezegend worden. De Almachtige sterke U en geve U wijsheid. Na deze woorden overhandigde de heer v. d. Berg Mr. Deketh de teekenen zijner waardigheid. De nieuwe burgem. antwoordde hierop met een enkel een voudig woord. „Allereerst past mij dank aan Hem uit Wiens handen wij alle levensgaven ontvangen daarna dank aan H. M. de Koningin die mij voor dezen post geroepen heeft. Voorts dank aan den loco-burgemeester voor diens woor den waaruit sprak welgezindheid, vertrou wen en belofte. En zoo wil ik in deze ure de hoop uitspreken dat ik met de wethouders steeds in broederlijken geest mag samenwerken, dat de verhoudingen in den Raad goed mogen zijn, en dat wij allen bezield mogen worden met de gedachte dat wij steeds werken voor het welzijn van Soest. Ik wensch dat de en ten slotte dat wij samen mogen op trekken het groote gebouw, dat wii alle voorkomende geschillen mogen krislal- ltseeren tot een schoone diamant, alles voor het dorp Soest. Ook van de zijde der ambtenaren verwacht ik samenwer king en steun opdatditslfes mogestrekken tot zegen en voorspoed dvzer gemeente" De heer van den Breder spreekt daarna als volgt: Mijnheer de Voorzitter. Als oihiste lid van den Raad, en ook als oudste Raaüsijd zij het mij vergund ook een enkj woordje te zeggen. Voor Uw naam als Burgemeester be kend werd, geloof ik dat nieumand onzer U kende. En nu zegt het spreekwoord „onbekend maakt onbemind". Dit heelt dikwijls zijn goede zijde, ais men samen moet werken, terwijl men vreemd tegen over elkander staat. leder tracht zich van de beste zijde voor te doen en U heeft hier 't gemak van, dat U Uw werk kan beginnen zonder acht te slaan op verschillende karakters Bij de zwaren taak, die U op zich heeft genomen, zullen wij zeker ieder naar zijn inzicht willen steunen. Wij willen allen het beste voor Soest alleen de opvattingen loopen dikwijls daaromtrent uit èén. Moge het U gegeven worden daarbij als een goede gids te kunnen optreden, om ons den juisten weg te wijzen, dan zullen wij U gaarne volgen. Moge Uw arbeid hier veel succes heb ben en moge U na een langer verblijf en na bekend te zijn geworden met Soest en zijn inwoners kunnen zeggen „bekend maakt bemind". Ten slotte namens den Raad een woord van hartelijken dank aan den heer Van den Berg voor de goede leiding gedurende den tijd dat hij waarnemend' Burgemeester was. Van 3 tot 4.30 had op het Raadhuis eene druk bezochte receptie plaats. Den ganschen dag heerschte niette genstaande de regen, een vrooliike drukte op straat, welke drukte haar toppunt bereikte, toen 's avonds de lichtstoet zijne zegetocht door de gemeente maakte. Hoewel geen voetgangers, groepen of paren, zooals verzocht was, zich met lampions bij de stoet aansloten, was toch van deze lichtstoet, door een veertig flambouwen geëscorteerd zeer veei werk gemaakt. dien datum in z,e handeuvele;;1 Ó^nte^s.'u^gë.egTztm'ïedTr die Voorop reed de Soester Vrijwillige Brandweer met een met groen versierde stoomspuit. Daarop volgden het Fanfarecorps P. V. O. in een groot rijtuigHet Slagers Gilde „De Vette Os", een rijtuig met Soester slagers in witte jassen en hooge hoedeneen Sportwagen van de voet balclub Esvac met verschillend leden, zeer smaakvol gearrangeerd door den schilder P. Melis; eene wagep van de Oranje-vereeniging „Juliana v. Stolberg" en eene wagen met de melkattributen van de „Soester Coöp. Zuivelfabriek en Melkinrichting. Behalve een paar wagens, die in Soest bleven, werd de lichtstoet in den tuin van Hotel „Eemland" ontboden, alwaar later ook het Huldigingscomité kwam. nog

Soester Courant | 1926 | | pagina 2