JOH. TAK BOUW- EN WONINGBUREAU Fotografie Atelier BRANDSTOFFEN- en GRINTHANDEL J. PILOT, Torenstraat 9, Tel. 172, SOEST Het graf van Toet-Anck Amon. vJhuJCIeman Berghuis KERKPAD fa - TELEF. Kantoor 180, Huis 186 Het verdrag met België Geeft Uw te koop of te huur zijnde Woningen en Bouwterreinen op aan onderstaand adres. Assuranties, Hypotheken, Administratie van Huizen enz. - - Billijke condities BRAND Door het stoken van een waschfor- nuis ontstond Dinsdagvoormiddag een begin van brand in een schuur, staande achter het huis van van S. aan de Nieuwstraat. De vrijwillige brandweer,gealarmeerd door de sirene, die zeer spoedig in werking was gesteld, was onmiddellijk naar de plaats van den brand getogen, doch behoefde niet handelend op te treden, aangezien het vuur reeds was gebluscht door buren. De schuur, welke van lichtontvlam bare stof was opgetrokken, werd deerlijk gehavend, terwijl het aangrenzende woonhuis ook was aangetast door de vlammen, daartoe geholpen door den krachtigen wind. Ook hier wisten de buren gelukkig door tijdig ingrijpen erger te voorkomen, zoodat de brand bleef beperkt tot de schuur. AANGEHOUDEN De politie alhier hield een 2-tal per sonen aan, gezeten in een auto, die stonden gesignaleerd in het Algemeen politieblad en wier aanhouding was verzocht door den Burgemeester van Oudenbosch. Nadat langs telephonischen weg met voornoemden burgemeester was ge sproken, werd het 2-tal weder op vrije voeten gesteld. CONCERT Het Bestuur der Ned. Herv. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" alhier deelt ons mede, dat het in haar voor nemen ligt om op Woensdag 24 Maart a.s. een concert te geven in het Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Als soliste zal optreden Mevrouw Julia Röntgen, Sopraan, uit Baarn, ter wijl de heer Johannes Röntgen de begeleiding van de soliste en van het koor op zich zal nemen. Mevrouw Röntgen zal zingen: Elsa's Traumer- zahlung uit „Lohengrin" van Richard Wagner en Rusalka's Lied an den Mond, uit „Rusalka" van Antonin Dvorak, benevens liederen van Johannes Röntgen. Het koor zal uitvoeren Zigeunerleben van R. Schumann, De Wilgen van Cornelus Dopper en liederen van J S. Bach en van J. H. den Hertog. Verdere bizonderheden zullen in ons volgend verschijnend blad bij advertentie ^worden bekend KERKDWARSSTRAAT 15 DAGELIJKS GEOPEND BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN VEREENIGING „SOEST VOORUIT". Wederom bestaat voor leden van „Soest Vooruit" (minimum contributie f 1gelegenheid zich op te geven als verhuurder van appartementen of pensionhouder. Bij voldoend aantal opgaven zal een pensiongids worden uitgegeven. Volledige opgaven worden gaarne met spoed ingewacht bij het bestuurslid J. H. J. du Saar, Postdirec teur. LEZING OVER TANNHaUSER. A.s. Woensdag 17 Maart zal vanwege het Nutsdepartement dezer gemeente in het gebouw voor „Religie en Kunst" optreden de heer A. Alt bekend toon kunstenaar te Bolsward. Ieder die met Nutswerk bekend is, zal weten dat de Heer Alt een der meest bekende Nuts- sprekers is. Zijn lezingen over bekende opera's zijn volksvoordrachten ingericht voor een publiek dat ondersteld wordt weinig muzikale ontwikkelingen te heb ben, hoewel de muzikaal meer ontwik kelden ervan kunnen genieten. De te behandelen opera in dit geval de Tannhauser wordt geheel doorloopeo, bronnen en strekking worden uiteenge zet en bij de voornaamste muzikale momenten wordt stil gestaan. Men verwachte dus niet een opera- eert met toelichting doch een causerie waarbij lichtbeelden en muziek het gesproken woord komen ondersteunen. Wij raden ieder aan deze interessante lezing te gaan hooren en zich tijdij van plaatskaarten te voorzien. NIEUWE ZAAK. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan de nieuwe drogisterij „De Vijzel" aan het begin van de Molenstr. alhier, en kwamen tot de overtuiging, dat ook deze zaak er zijn mag. Het geheel ziet er aardig uit. De ondernemer onze beste wenschen. TANDHEELKUNDIGE HULP. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad van de Tandartsen Hirdes en Rozendaal, waarbij wordt bekend gemaakt, dat aan inwoners, leden van een ziekenfonds, tegen vermindert tarief tandheelkundige hulp kan worden ver leend. ONBESTELBARE STUKKEN. Onbestelbare stukken terugontvangen te Soest in de 2de helft der maand Februari 1926. 1. Raad van Arbeid, Amersfoort 2. 3. S. H. Wolffers Amsterdam 4. A. Jurgers Fabrieken Oss LOOP DER BEVOLKING IN 1925. Op Januari 1925 telde Soest 11191 inwoners, t.w. 5581 mannen en 5610 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 154 j. en 123 totaal 277. Door vestiging met 739 mannen en 935 vrouwen, totaal 1674, dus een totale vermeerdering van 1951. Zij verminderde door overlijden met 60 mannen en 49 vrouwen, totaal 109 en door vertrek met 592 mannen en 683 vrouwen, totaal 1275; een totale vermindering alzoo van 1384. Bijgevolg vermeerderde het aantal inwoners van 1951 1387 is 567, zoodat Soest op 31 December 1925 11191 plus 567 is 11758 inwoners telde. Hierbij waren 5822 mannen en 5936 vrouwen. Dit jaar zal onze gemeente dus zeer zeker 12000 zielen tellen. WAARSCHUWING De C. v. P. te Gouda, geeft een ieder, alvorens in relatie te treden met G. van den Berg, koopman, wonende te Alphen a./d. Rijn, Willemstraat 33, in overweging, ten zijne bureele inlichtingen in te winnen. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9 12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen vj.n de navol gende voorwerpen Een wandelstok, een Engelsche rijwiel sleutel, een zilveren rozenkrans, een ring met sleutels, een hondenketting, een knijpmes, drie nieuwe zakdoekjes, een zilveren potloodhouder, een pakje inh. kleedingstukken en een slagersmes met nikkelen hef. ORDE VAN DE STER IN HET OOSTEN Mejuffrouw M. Roodhuysen, uit Am sterdam, hield Woensdagavond 10 Mei j.I., in het Gebouw „Religie en Kunst", eene voordracht over „De Heraut van den komenden tijd". Spreekster begon met te wijzen op de groei van ons innerlijk zelf bewust levenwij evolutioneeren. Het woord van Christus„Wees vol maakt, gelijk uw Vader in den Hemel volmaakt is", is geen ijdele klank, door de reïncarnatie kan dit woord verwezen lijkt worden. De Boedha en Christus waren zulke volmaakte wezens, door God als Heraut onder ons menschen gezonden. Zooals Johannes den Dooper de komst van Christus voorspelde, zoo zijn er den Heraut van verwachten. Zijne roeping zal zijn, broederschap te prediken waaraan de wereld zoo'n groote behoefte heeft, getuige de Volken bond en de poging tot eenheid van alle godsdiensten. Deze pogingen zullen echter onvol maakt blijven, zoolang God ons niet opnieuw Zijne Heraut zendt, die de macht bezit tot krachtsuitstraling zooals Christus die bezat. Evenals Christus in het volmaakt reine lichaam van Jezus een voertuig gevonden heeft, om op aarde rond te gaan, zoo zal ook de komende Heraut een volmaakt rein lichaam bewonen, om de broeder schap te prediken, in plaats van de in 2000 jaren tot karikatuur geworden gods diensten. Zoo'n rein lichaam meent men te zien, in een jeugdige Oosterling J. Krishna- murti. Zijn lichaam zal, volgens de Orde van de ster in het Oosten, het voertuig zijn, waardoor de komende Heraut de Broederschap op aarde zal brengen. Met het dagelijksch gebed der leden van de Orde, dat Spreekster de aan wezigen verzocht staande aan te hooren, besloot Mej. Roodhuysen hare voordracht. De avond werd opgeluisterd door het uitmuntend orgelspel van den Heer Luycke, uit Soest, J. S. VERGADERING In het Hotel „De Gouden Ploeg" alhier, werd j.I. Woensdag een buiten gewone ledenvergadering gehouden voor de drie plaatselijke Middenstands organisaties, alhier, uitgeschreven door de Middenstands Vereeniging „Soest". De Voorzitter van laatstgenoemde Ver eeniging, de Heer A. J. Heins, presi deerde deze vergadering heette de talrijk aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den beiden sprekers van dezen avond n.ml. de H.H. Mr. Joh. Scheurer, Secretaris der Kamer van Koophand# te Amersfoort en A. H. Martens, Direc teur der N.V. Middenstandsbank, aldaar. De eerste spreker, de Heer Scheurer, het woord verkrijgende, zette op duide lijke en zakelijke manier ontstaan, doel en werkwijze der Kamers van Koop handel in Nederland en het Handels register uiteen. Vooral deed spreker uitkomen, dat beide instellingen vrije zelfstandige lichamen zijn geheel onaf hankelijk van de regeering en dat voor noemde instituten dan ook door de betrokkene in deze den Nederlandschen Handeldrijvenden Industrieelen Midden stand financieel in stand moeten worden gehoudenmet klem en nadruk wees spreker verder op het n.v.verplichte aangifte voor het handelsregister als mede vermelding verandering van zaken terwijl op fraudeleuze aangiften zware geldboeten worden toegepast. De Heer A. H. Martens, de tweede spreker be sprak hierna de credietverleening door den handeldrijvenden middenstand aan hare cliëntcle. Duidelijk deed spreker uitkomen dat, wanneer de middenstand zeiven van de een of andere instelling gelden noodig heeft voor haar bedrijf, geëischt wordt, voldoende zekerheids stelling, terwijl de neringdoende heel dikwijls zijn goederen levert aan ieder, welke zich in een gemeente heeft ge vestigd of als nieuwe inwoner zijn intrek neemt, zonder eenig nader on derzoek in te stellen. Vooral, als deze laatste zich weet voor te doen als een mensch van z.g. standing is men geheel gerust en beweert met trotsch „ik heb wederom een nieuwen afnemer aan mijn winkelzaak. De tijd echter is in veel gevallen wel eens anders. In den be ginne gaat alles goedlangzamerhand wordt het levering op een- of drie maanden, daarna steeds uitstel van betaling en tot slot „het geleverde wordt of kan niet meer betaald worden". De leveranties moeten eindigen en de win kelier heeft in zijn boeken wederom een zeer debieuzen post en de cliënt zoekt een ander terrein voor zijn in- koopen. Gewoonlijk blijft het niet bij één geval, gevolg, de winkelier komt zelf in moeilijkheden, wissels kunnen niet meer op tijd worden voldaan, menig maal volgt faillissement en dan blijkt meermalen, dat de betrokken leverancier in zijn eebiteurenboek een bedrag heeft staan aan onbetaalde vorderingen hooger L veel hooger dan zijn werkelijke schuld toegang voor ieder kosteloos zal zijn. 1 gewoon kunstenaarschap van den ver- Op Dinsdagavond hoopt de Chr.| vaardiger. De oogc-fWii émail gemaakt. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" tegen 8 uur een paar coupletten te zingen. Véél is er reeds in voorafgaande dagen aan belangstelling en daadkrachtige me dewerking voor den Bazaar tot uiting gekomen en gelegenheid tot inzending van giften en voorwerpen blijft nog bestaan. Maar wat wordt nu gewacht...? Een belangstellend publiek met goede kooplust bezield! Zij het in groot getal, ieder is hartelijk welkom Het gaat hier toch om een mooi doel te bevorderende bouw van een kerk waarin Gods woord tot velen zal komen Is dit geen aantrekkelijk oogwerk dat op medewerking mag rekenen van alle mede-christenen Laat dus ieder zijn taak niet voor bijzien, maar van harte mede helpen aan dit werk dat een zegen voor de geheele Gemeente kan afwerpen. HET BAZAAR-COMITÉ. N.B. 't Adres voor bezorging van voor werpen is nog steedsMevrouw Bever- senSiemons, Huize Beversteyn. Voor giftenMevrouw Brans-Wijtman, Pastorie Kerkstraat 2. - In de nummers van 19 en 26 Januari 1924 van dit blad schreef ik een opstel .over de Egyptische Koningsgraven. Ik gaf een algemeene beschouwing, om paarna te komen tot de nieuwe „groote •ontdekking", n.I. die van het graf van n op jeugdigen leeftijd overleden «voning Toet-Anck-Amon. aan z.jn crediteuren De geachte spreker f Ten aanzien van de tot op dat oogen- staaft dit laatste met eenige sprekendeAjj^ gedane vondsten, haalde ik toen voorbeelden. «v - - - - Tenslotte komt spreker tot de navol gende conclusieen niets zoude hem aangenamer zijn, wanneer deze onge wijzigd door den georganiseerden Soes- ter Middenstand werden aangenomen en daadwerkelijk toegepast 1. Langs organisatorischen weg worde besloten, geen langer crediet meer te verleenen dan één maand voorop zij aan, wat ik in een voordracht van Prof. iObbink, die pas uit Egypte was terug gekeerd, had vernomen, hetgeen ik met de volgende woorden weergaf „Tot nu toe heeft deze ontdekking ons nog niets nieuws gebracht. Ondanks de overvulling der ontsloten kamers heeft men nog geen voorwerpen gevon den, die niet reeds in een der musea aanwezig waren. Mocht echter in de gesteld, steeds te trachten a contant. laatste kamer hel jichaam ¥an den Koning in den winkel te verkoopen, 2. Steeds stipt op tijd te incasseeren en bij iedere aflevering van goederen een nota bij te voegen, waarop vermeld over dit bedrag zal men zoo vrij zijn' op den le der volgende maand per soonlijk of per kassier te beschikken. 3. Den verkoop van artikelen met cadeaux te weren en dit te beschouwen als zijnde ommoreel en den middenstand onwaardig. Tenslotte wenscht de geachte spreker de Heer Martens, dat iedere handel drijvende middenstander steeds indach tig zal zijn aan en zal handelen naar het navolgende Weest Middenstander steed een held, Verkoopt op kort crediet, Zorgt tijdig voor het incasseeren van Uw ge! - Nog beter is 't, verkoop a córïl Dan loopt Uw wagen niet vast in het zand. Gebruik werd gemaakt door eenige aanwezigen van de gelegenheid tot het stellen van vragen, welke tot volle vol doening door beide sprekers werden beantwoord. Een algemeen applaus bewees vol doende, na afloop van iederen spreek beurt den beiden sprekers, dat de aanwezige middenstanders een hoogst nuttigen en aangenamen avond hadden doorgebracht. De heer P. Hesp, Voorzitter der R. K. Middenstands-Vereeniging te Soest, dankte op welgemeende en hartelijke wijze den beide H.H. sprekers voor hun zoo glashelder en zeer leerzaam betoog en de Middenstandsvereeniging „Soest" voor de minzame wijze, waarop zij dezen gecombineerden middenstands avond heeft uitgeschreven en verzorgd. Met een hartelijk woord van dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en een bijzonder woord van erkenning aan beide sprekers besloot de Voor zitter, de Heer A. J. Heins deze zoo bij uitstek welgeslaagde vergadering. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. SêLSKIP FRIJSLaU. In aansluiting van ons bericht in dit blad van verleden week, worden alle Friezen te Soest, zoo ook die te Baarn, beleefd verzocht, om op 18 Maart 1926 des namiddags ten 8 uur ter vergadering te komen, in de vergaderzaal (ingang voorkant) van het Hotel „Eemland" aan de Van Weedestraat te Soest, om de oprichting van bovengenoemd gezel schap nader te bespreken. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Het voorloopig comité. BAZAAR VOOR EEN TWEEDE NED. HERV. KERK TE SOEST IN HOTEL „ÉEMLAND" (GROOTE ZAAL) Het Bazaar-Comité deeit aan leden der Gemeente en Belangstellenden mede, dat de Bazaar zal gehouden worden op Dinsdag 16 Maart en Woensdag 17 Maart a.s. De opening zal plaats hebben met een woord van Ds. Brans op Dinsdag middag (16 Maart) om twee uur. Alleen op dien Dinsdagmiddag zal van 2 tol 5 uur een toegangsprijs van f 0.25 aan bezoekers worden gevraagd,terwijl DinS' dagavond van 7 tot 10 uur, gelijk op volgenden Woensdag van 10 tot 12 uur voorm., van 2 tot 5 uur namid. en van 7 ys tot de sluiting om 10 uur, de aanwezig zijn en mocht deze mummie in het bezit zijn van de oorspronkelijk daarbij meegegeven sieraden, dan zal het voor de eerste maal zijn, dat men een Koningsmummie op die wijze terug vindt en zou daarmee deze vondst alsnog tot ietsmerkwaardigsgestempeld worden" Toen ik dat schreef, verwachtte men reeds in de eerstvolgende weken de beantwoording van deze vraag, doch door moeilijkheden met de Egypt. re geering, kon het werk van Howard Carter geen voortgang hebben. Die moeilijkheden zijn ten slotte opgelost geworden en het werk kon eindelijk hervat worden, doch daar men wegens de groote hitte slechts enkele maan den van het jaar in deze rotsgraven kan werken, duurde het tot vóór enkele weken eer ons alle geheimenissen werden ont- llendt i.j'JSwuAnC..5 2 jaar geleden fraaie, soms gekleurde, voorstellingen van „de buitenzijde" van de grafkamer. Zoo heb ik hier nog voor mij een afbeelding van den toegang tot de eigen lijke grafkamer, die gesloten was door een gesneden houten deur, geheel ver guld en ingelegd met blauw email, welke afsluiting een schitterenden indruk moet hebben gemaakt. Ter weerszijden ston den een tweetal wachters, beelden ge sneden uit met bitumen behandeld hout, hetwejk daardoor nagenoeg zwart van kleur was, De kleederen £h de emble men, die de wachters droegen, waren geheel verguld. Ook hier was de kleur- werking zwart en goud verrassend. Thans is die grafkamer geopend en inderdaad vond men er den sarkophaagl Ik ontleen thans aan de „Illustration" van 6 Febr. '26 de beschrijving van hetgeen men in de grafkamer aantrof. De buitenste kist zoo ik dit woord gebruiken mag was. van zandsteen en bevatte een houten sarkophaag, ver sierd met opgelegd goud, ingelegd met glas en met gekleurde steenen. In deze houten kist bevond zich een tweede van hetzelfde materiaal en op overeenkomstige wijze versierd, doch nu reeds bewerkt als menschelijk lichaam en aldus voorstellende den dooden Koning, liggende met over elkaar ge kruiste benedenarmen, de handen vast houdende den Konjngsstaf en den geesel, als teekenen van de Koninklijke waar digheid. Deze laatste kist paste zoo nauw in de vorige, dat ze slechts met heel veel moeite, door middel van takels en onder de kist geschoven steunijzers, uit gelicht kon worden. Door de grootste voorzorgen in acht te nemen slaagde ook dit werk en nu kon men tot opening ook van dit houten omhulsel overgaan. Groot was de verbazing toen men hierin weder, een volgend, dus nu een vierde, omhulsel vond en wel dit maal een van zuiver goud! Volgens de Illustration konden 6 man deze kist nauwlijks optillen, die alleen aan goud een waarde vertegenwoordigt van 40 of 50 duizend pond sterling, dus ongeveer een half millioen gulden. Ik neem verder de volgende beschrij ving uit dit blad over: Dit gouden omhulsel heeft volmaakte gelijkenis met de mummie en gelijkt sprekend op den Koning. De vorst is getooid met het hoofddeksel, zoo bekend van de Sphin?c. Op het voorhoofd ziet men den sperwer en de heilige slang. De armen zijn gekruist .en dé hapden omvatten ook hier weer staf en geesel, Op de borst is een groote sperwer af gebeeld met uitgespreide vleugels, terwijl de hals met sierraden is omhangen. Ook overigens is het gouden omhulsel, dat is ingelegd met turquois-blauw émail, fraai versierd, o.m. met gevleugelde mensehenfiguren en met hyrogliefische opschriften. Nog waren de verrassingen niet ien einde. Toen n.I. ook dit omhulsel werd geopend, vond men op gelaat ,en borst een masker liggen, eveneens geheel van goud gemaakt en wel gedreven in de volmaakte trekken van de mummie en van andere van den Koning bestaande beelden, hetgeen dus wijst op een buiten geven er een bijzondere uitdrukking aan. Slechts met moeite kon men dit masker en ook de omwindselen vrj£ het lichaam verwijderen, daar een en ander was vastgekleefd door hars, die bij de mum- mie-behandeling was gebezigd. Het gezicht, de handen en de voeten moeten goed bewaard zijn gebleven, doch overigens heeft het lichaam veel geleden door deze hars. De hals was gesierd met kettingen uit gouden schakels, terwijl op de borst een adelaar met gespreide vleugels als hanger dienst deed. Een prachtige gordel, waarin twee dolken staken, was mede van goud, ja zelfs de lemmetten dezer wapens waren van dit metaal. Vingers en armen ver dwenen onder de sieraden, terwijl te midden der omwindselen nog amuletten van verschillende soort werden aange troffen. Men ziet uit deze beschrijving, dat ten slotte dan toch werkelijk nieuwig heden zijn verkregen en dat deze vondst in belangrijkheid inderdaad de vroegere verre overschaduwt. De gelijkenis, die men hier heeft gevonden tusschen de bekende beelden van Toet-Anck-Amon, de afbeeldingen op de sarkophagen en die van het ge noemde gouden masker wijzen er met veel waarschijnlijkheid op, dat ook de afbeeldingen op andere sarkophagen geleken moeten hebben op de afgestor venen, iets waaraan men tot nu toe wel gedacht had, doch waarvoor men toch de bewijzen nog miste. Uit het onderzoek van de mummie is verder gebleken, dat Toet-Anck-Amon zeker niet ouder is geworden dan 18 jaar, zooals men trouwens reeds meende te weten. Een doodsoorzaak heeft men niet meer kunnen vaststellenalleen is gebleken dat deze Koning een zwak beendergestel moet gehad hebben. Nog is het onderzoek van dit graf niet geheel ten einde. Er moeten nog twee zijvertrekken, waarin vele kunst voorwerpen aanwezig zijn, worden ont ruimd en nagezocht, zoodat nieuwe ver rassende vondsten niet geheel zijn uit gesloten. W. H. C. DOORMAN. I. Geschiedenis en ontstaan. Onze verhouding tot België men denke slechts aan de scheiding in 1839 is altijd van kieschen aard geweest. Dat onze Zuidelijke naburen in den wereldoorlog werden getroffen door een noodlot, waaraan Nederland ontkwam, moest de stemming in België jegens Nederland wel tijdelijk bederven. Wij kregen na de overwinning der Entente met een nabuur te doen, die de (ver meende) gunst van het oogenblik ten volle tot zijn particulier voordeel trachtte te gebruiken. Nederland gaf echter in het begin van 1919 ondubbelzinnig te kennen, dat het elke overweging van gebiedsafstand uitgesloten achtte, en de fVn nr* - - dan een herziening der tractaten van 1839 noodzakelijk te verklaren, waarbij een commissie zou hebben te onderzoeken of de Belgische wenschen alleen te bevredigen waren door overdracht van grondgebied dan even goed op andere wijze. Het gevaar, dat Minister van Karne- beek had af te wenden, was dus nog ernstig genoeg; hij trad het echter on verschrokken tegemoet. Om erger te keeren, legde hij een zöö groote tege moetkoming aan den dag inzake Schelde- beheer en Belgische uitwegen, dat hij in Juni 1919 in de Kamer kon verklaren, dat de bedreiging, die uji het naburige land was opgekomen, |er zijde \yas gesteld. Ongetwijfeld zonden dan ook in 1920 door België en Nederland in gemeen overleg gevonden formules aan de Geallieerde Mogendheden zijn aan geboden had niet België te elfder ure door het op de spits drijven van het Wielingen-geschil (in 1919 met geen woord aangeduid) die aanbieding ver hinderd. In het afbreken der onderhandelingen door België kon worden berust; wij hadden aan België zeer weinig te vragen en Belgijë zeer veel aan ons. Het was Minister van Karnèbeek zelf, die toen zeide, dat Nederland, hetwelk de her ziening der tractaten van 1839 niet ge zocht heeft, de Belgische verklaring (van afbreken der onderhandelingen) rustig naast zich kon neerleggen. Totdat plotseling op 28 April 1925 aari de Statèn-Generaal een wetsontwerp werd aangeboden tot goedkeuring van een verdrag, op 3 April tevoren gesloten tusschen de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Nederland en België, ter herziening van dat van 1839. Er dient helder licht op te gaan over de vraag, hoe het mogelijk is, dat een tractaat, alleen als uitvloeisel van den geest van Versailles te begrijpen, doch waarvan België de totstandkoming in 1920 zelf verhinderd heeft; een tractaat, dat de levensbelangen van Nederland aantast en ons lasten oplegt, die niet binnen redelijke grenzen zijn beperkt, ons desniettemin ter ratificatie wordt voorgelegd op een oogenblik, dat Europa leert ademen ie de sfeer van Locarno. Moet men besluiten, dat Minister van Karnebeek door zijn verklaring jn 1919 zich meer gebonden rekent dan eenig Nederlandsch staatsman het thans zou wenschen te zijn Immers dit tractaat levert voor Nederland politieke, econo mische en financieele bezwaren op, welke niet noodzakelijk verbonden be hoeven te zijn aan de tegemoetkomingen, welke ook wij ten opzichte van België zouden willen betoonen. Het bedreigt de goede verstandhouding met België eerder dan dat het die zou bevorderen. Eer het te laat is, opene de natie de oogen voor wat haar boven het hoofd hangt I naar ons beste Weten vóór een behoor lijke betonning en bebakening van de vaargeulen, voorzoover zij op ons grond gebied liggen. Dit is niet zoo gemakkelijk als het lijktin de Westerschelde met haar geweldige oppervlakten overstroom de verdronken landen, bevinden zich betrekkelijk smalle kronkelende vaargeu len door de getij-beweging en storm vloeden worden millioenen kubieke meters zand verplaatst, met het gevolg, dat ook de vaargeulen zich verleggen. Nimmer sedert 1839 is aan België ge weigerd om ten behoeve van den scheep vaartweg van Antwerpen naar zee de baggerwerken te verrichten, die onze naburen wenschelijk achtten. Op hun eigen kostendie vaargeulen strekken ten behoeve van Antwerpen, niet van; onze havens. Het nieuwe verdrag gaat echter verder: wij zullen de onderhouds werken zelf uitvoeren en die betalen op den koop toe. Nederland zal zich dus verantwoor delijk stellen voor het in goeden staat houden van een uiterst onbetrouwbaar vaarwater, dat al zeer weinig geschikt is om den toegangsweg te vormen tot een haven van den rang van Antwerpen. De groote Engelsche en Amerikaansche wereldhavens zullen in de naaste toe komst vaardiepten van 130 d.M. bieden; Antwerpen zal uiteraard niet achter willen blijven. De Belgen zullen dus op onze Schelde een nauwlettend toe zicht uitoefenenwat hen betreft kan de baggermolen nooit genoeg draaien, te meer waar de kosten voor hen toch geen rol spelen. Zelfs de voor het be houd van de Zeeuwsche landen van het grootste gewicht zijnde waterstaats werken, o.a. dienende om de dikwijls sterke diepe stroomen van onze dijken af te houden, zullen op last van België eenvoudig kunnen worden opgeruimd. Verzet Nederland zich tegen de eischen van België, dan wordt de schuld van het eerste het beste scheepsongeval dat plaats vindt, geschoven op het onwillige Nederland. Aanvaarden wij alles of bijna alles wat België van ons verlangt, dan zal het ons èn schatten gelds kosten èn ons tot zondebok maken van de grilligheid der Zeeuwsch^ stroomen. Maar ook ten aanzien van andere bepalingen inzake de Schelde geldt België krijgt en Nederland geeft zonder er iets voor in de plaats te ontvangen. Onze Nederlandsche haven Terneuzen heeft de Belgische spoorwegen noodig voor haar ontwikkeling; toen in 1914 de gunst van de uitzonderingstarieven werd ingetrokken, werd aan Terneuzen een zware slag toegebracht. Maar in het verdrag, waarin aan de Belgische havens een haast niet te overziene rij y$n economische voordeelen wordt toegezegd te onzen koste, was blijkbaar geen plaats om Terneuzen terug te bezorgen wat het gedurende veertig jaren heeft bezeten. Daarenboven yindt in het tractaat een nieuwe, eveneens geheel onredelijke bevoordeeling van België plaats, doordat het de bepaling bevat, dat de loodsgelden voor de reis vanuit volle zee tot Ant werpen en omgekeerd, niet meer mogen bedragen dan die, welke voor de reis vanuit volle zee tot Roffer- 4?£L„e,L omgekeerd. Maar deze loods gelden mogen wei lager ziju i wu* uc^ bepaling teekent den geest, waarin het geheele verdrag is opgesteld, Is het wonder, dat het nieuwe verdrag het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk niet bevredigt, maar beleedigt? De Schelde. Wat de Schelde betreft, was de leiden de gedachte, die bij dein 1839gelroffén regeling heeft voorgezeten, dat aan "de vaart van A^|.erpen naar zee geen onnoodige hindernis mocht worden in den weg gelegd. Wij zorgen dan ook DE MENSCH IN DE NATUUR. De mensch, heer der Schepping volgens het oude bijbelverhaal, heeft van die hem geschonken macht op vaak wel heel droevige wijze gebruik gemaakt. En tot inonzedagen,waaringemoedsbeschaving toch het deel van steeds meerderen wordt en \yaarin wij toch heen zijn over cje dwajing dat de mensch de natuur er] haar schepselen gebruiken en misbruiken, schenden en kwellen mag, waar het hem belieft, zelfs nu, juist nu nog, is de houding van den mensch in de natuur allertreurigst in menig opzicht, De natuur, die met haar wijde velden en paarse heiden, haar ruischendebos- schen en blinkende meren, met al haar matelooze schoonheid van water, lucht en wind en de duizenderlei schepselen op de aarde ons een bron kan zijn van zoo menigvuldig genot en van verheffing van geest en hart. Hoe velen zijn er die, zooals het lijkt, jn die natuur met hqn houding verlegen zijn, die met luisteren kunnen met aandachtig oor of zien met ontvankelijk oog en in sprakelooze aan dacht verzonken staan menigmaal over zooveel kostelijke wonderen onder God's hemelen. - £ij barsten f]it en a|s wij beseffen hoe zoovelen dagelijks gedwongen zijn te gaan in den tredmolen van een een? tonig leven binnen de muren van een stoffige stacf eg hoe zij zich nu vrij en ongebonden voelen en daaraan uiting willen geven op wellicht ruwe manier, dan kan ons oordeel ook alweer niet al te hard zijn zij barsten uit in een luidruchtig gejoel, zoodat de schuwe vogel, als ontzet over zooveel wankklan- ken, zijn zuivere zang gaan staken, zij rukken uit wat er voor moois aan bloem en plant op hun weg zich toont, om het straks verlept en leelijk, weer weg te werpen, zij zijn door heel hun onbehou wen gedrag en hun natuurschennende aanwezigheid een wanklank in de schoon heid van het landschap en een ergenis voor den natuurvriend, die rustig genieten en stille bekoring had gezocht. Wat de dierenwereld en in 't bizonder wat die kostelijke schepselen, de vogels hebben te lijden van zclke uitgaande menschen, die kwamen om „van de na tuur te genieten", is eigenlijk gezegd, schrikbarend waf uit eigen ervaring van verte|d; v^n uitgpljaajde en verstóordë nesten, van door ruw geweld verjaagde vogels die hun broedsel in den steek lieten, van geplaagde en meegenomen jongen, van onbewust vertreden nesten. Een dergelijke handelwijze past geheel bij het algemeene gedrag van zoo menig mensch in de natuur. Het hoort bij het strooien met papier en sigarettendoozen, dat overa) mooie plekjes ontsiert, bij het gejoel eq ff noodeloos bloemengepluk, bij heel cjie onharmonische houdiilg' midden van de rijkdommen der schepping. Nog erger dan de oudere maakt het de jongere mensch. Geen bloem is voor

Soester Courant | 1926 | | pagina 2