UfoninDtiureaa P. mi H.A.HAK - BAARN Rivier- en Berggrind Probeert U eens een doos! D. F. VOIGT UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Steenhofstraat5 - Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. PAARDEN ROOKVLEESCH Qedïofecbniscb eDÜJerktüigkundig ALLE BOUWMATERIALEN N.V. L. DE RUITER Co s Brandstoffenhandel MIJNHARDT's Se Jaargang No. 12 Gecontroleerde oplaag te samen 6400 exemplaren. Vrijdag 26 Maart 1826 ESffitlMSBUID Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baam: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg C. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel meer f 0.20 Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk B Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's. Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen ten de uitkomsten van het bedrijf zekerheid bieden. Zouden wij over een particuliere zaak niet gaarne in het openbaar schrijven, in dit ge val behoeft geen bezwaar te bestaan, aange zien het jaarverslag van de goede hypotheek banken, waartoe de U. H. in de eerste plaats behoort, ter publieke bespreking aan de groo- te bladen wordt toegezonden. De cijfers, welke wij hierna zullen noemen, ontleenen wij dan ook aan het overzicht, dat wij in „De Telegraaf" van 7 dezer aan troffen en dat volkomen objectief daarvan J.l. Dinsdag had door Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, op plechtige wijze, de concecratie plaats van de kerk van O. L. Vr. Onbev. Ontv. te Soestdijk. Mgr. met eenige van de vele aanwezige heeren Geestelijken trekken rond de kerk. BELEGGING VAN GEMEENTE GELDEN II. Hebben wij in ons vorig artikel aange toond, de waarde van een belegging in obli- gatiën, i.c. pandbrieven, voor een stabiele, d.w.z. weinig schommeling gevende finan- tieele gemeente-politiek, dan blijft de vraag open ter beantwoording, of zulke papieren als object voor belegging voldoende zeker heid bieden. Het behoeft geen betoog, dat lang niet alle obligaties als onderpand voor belegging be trouwbaar zijn te achten. Er dient dus in de eerste plaats onderzocht te worden of de onderneming, die de obli gaties ter markt brengt, voldoende zekerheid biedt. Zekerheid in dezen zin, dat haar bedrijf niet onderhevig is aan het risico van specu latieve transacties en daarnaast of zij finan- tieel krachtig genoeg is om ook in de toe komst ten volle aan hare verplichtingen te voldoen. Wij meenen als deze beide vragen gunstig kunnen worden beantwoord te mogen con- cludeeren, dat de belegging, waarvan hier sprake is, alleszifis beoefening verdient, zon der te kort te doen aan den wensch om vrijkomende kapitalen ook op andere wijze te beleggen. Ons betoog dient alleen om den schijn weg te nemen, als zou de gevoerde finan- tieele politiek aan rechtmatige critiek onder worpen kunnen worden. De eerste vraag, welke wij stellen moes ten, raakt het karakter van het bedrijf. Op welk terrein beweegt zich de Hypotheek bank? Een vraag, die tegelijk het antwoord in houdt. Misschien niet geheel technisch nauw keurig, toch in elk geval voor ieder bevatte lijk, zouden wij het bedrijf der hypotheek banken willen noemen, de meest veilige be middeling tusschen hypotheekgevers en ne mers. is gezond en krachtig. Machinaal gesneden 15 en 20 ct. per ons Verder alle uitgesneden fijne Vleeschwaren. Aanbevelend, J. H. TEN HOEDT Brinkstraat 15a, Baarn P.S. ZUIVER RUNDVET 55 cent per pond. TELEF. 606 De meest veilige bemiddeling, wijl de be drijfsleiding in den regel niet berust bij één persoon, althans niet bij een bank van eeni ge beteekenis, maar bij meerderen en voorts omdat de bedrijfs-uitkomsten worden gepu bliceerd en daardoor aan openbare controle zijn overgegeven. In tegenstelling derhalve met de bemidde ling van een enkel persoon, hoe vertrouwd en achtenswaardig ook, is een bedrijf als dat van de U. H. zekerder te achten. Nadere toelichting van deze stelling is wel volkomen overbodig. De praktijk van alle tijden en vooral van de laatste jaren hebben de juistheid daarvan ten volle bevestigd. Bovendien staat het vast, dat plaatsing van kapitaal als hypotheek, bij redelijke over waarde op behoorlijk onderpand, steeds als een der veiligste beleggingen wordt aange merkt. Voor een vaste belegging, waarover in onze beschouwing alleen sprake is, kan o.i. geen veiliger object worden gekozen, dan de hypotheek-acte. Voor de verdere beantwoording der eerste vraag en van die, ten tweede gesteld, moe- mededeeling doet, de gunstige, zoowel als de minder gunstige factoren zien laat. Wij kunnen er natuurlijk niet aan denken alle cijfers over te nemen, daarvoor is het verslag te omvangrijk. Wij volstaan met die cijfers, die ons dienen kunnen tot "het be komen van het noodige inzicht. Wij vroegen naar de mogelijkheid van riskante transacties en verwezen daarvoor reeds ten deele naar het karakter, den aard van het bedrijf, dat speculatie in den ge wonen zin uitsluit. Speculatie in die meestal zoo noodlottige beteekenis van roekelooze geldwegsmijterij. Dat dit bij een goede instelling, die de openbaarheid niet schuwt, uitgesloten is, spreekt wel vanzelf, waarnaast evenwel ook vaststaat, dat aan dit, als aan elk ander be drijf, zekere risico verbonden is. De U. H. bestaat reeds 44 jaar. Reeds hierdoor kan zij op een belangrijke staat van dienst wijzen, waaruit tegelijk vertrouw bare gegevens kunnen worden afgeleid. De risico's waarvan wij spraken, zien wij in het over 1925 grooter aantal executies, gepaard gaande met het inkoopen van on derpanden, waaraan als vanzelf beduidende onkosten verbonden waren. Om te doen zien, dat dit risico niet denk beeldig is, geven wij een overzicht daarvan over enkele jaren, met een juist beeld in de verhoudings-cijfers der opvolgende jaren: EXECUTIES Bedr. Ingekocht. Aantal leen. Opbr. Aant. bedr. (in guldens). 1913 7 89.527 123.044 1 4.239 1920 1 3.500 1.735 1921 7 99.800 148.052 1922 21 385.775 449.451 2 27.680 1923 14 330.300 330.766 5 93.581 1924 15 227.995 294.333 2 10.146 1925 22 857.002 923.170 3 60.100 Onder de executies kwamen 8 leeningen voor, wier saldo boven de f40.000 beliep. Een leening ad f368.000 was in samenwer king met andere hypotheekbanken aangegaan; het aantal der U. H. hierin bedroeg f 126.000. Ondanks de toename van onkosten hieraan verbonden, werd een afschrijving van f32.000 noodzakelijk geacht en kon niette min nog een actief van f94.000 op de balans worden gebracht. Hieruit zien wij, dat in een ten deze op zichte dan ongunstig jaar, het risico niet alleen werd gereduceerd tot nihil, maar nog een belangrijke bate kon opleveren. Afge scheiden van elke andere conclusie is hier uit af te leiden, dat een voorzichtig beleid wordt gevoerd in de doorloopende reeks van jaren en alle risico is uitgesloten. SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 193 Om eenig beeld te geven van den omvang der werkzaamheden van de bank, mogen wij er op wijzen, dat in het 44-jarig bestaan van de bank aan leeningen gesloten werd: f 162.184.000 Afgelost tot ulto. 1925 f 120.182.000 Uitstaande per ulto. 1925 f42.001.000 Aan pandbrieven werd in totaal opgemaakt een bedrag van f68.369.000 In den loop der jaren werd uit geloot en ingetrokken f27.470.000 Uitstaande per ulto. 1925 f40.898.000 De snelle ontwikkeling der laatste jaren blijkt uil onderstaande balansstatistiek: BALANSEN per ulto. 1925 1924 1923 1922 (in duizenden guldens) Passiva: Geplaatst kapitaal 4.500 4.000 4.000 3.500 Nog te storten 3.950 3.500 3.500 3.050 Gestort kapitaal 550 500 500 450 Statutaire reserve 761 723 661 626 Buitengew. reserve 297 209 197 152 Res. koersv. pandbr. 30 1.432 1.358 1.228 38.044 36.317 34.318 34 34 34 1.483 1.242 1.280 299 308 259 94 20 49 79 85 90 95 100 23 32 20 16 S63 779 687 682 792 662 557 541 887 511 345 374 Eigen middelen 1.638 Pandbrieven 40.612 Res. aank. opr. bew. 34 Div. Crediteuren 2.147 Winstuitkeeringen 315 Activa: Hypotheken 42.001 39.206 37.507 35.326 Ingek. onderpanden Vaste Goederen Oprichtersbew. Div. Debiteuren Effecten Kasmiddelen Slechts een enkele opmerking aan de h, nd van deze cijfers zij ons gegund: i Het totaal aan geplaatste hypotheek -.Le ningen van ruim 162 miljoen guidefiv #aï-' treert voldoende de belangrijkheid dezer in stelling, waarna wij wijzen op het totaal uit staande bedrag per ulto. Dec. 1925 van 42 miljoen, waartegenover slechts een schuld aan pandbrièven staat van 40 miljoen 8 ton, een overschot in activa alzoo nog varf f 1.200.000.— Daarboven beschikt deze bank per ulto December '25 over f 1.638.000.— eigen mid delen, zooals uit bovenstaande balansen blijkt, waaruit jaarlijks een belangrijke rentebate is verzekerd. Zij er voorts nog op gewezen, dat de di vidend politiek der U. H. zich kenmerkt door groote stabiliteit, zoodat in hooge winst jaren als bijvoorbeeld 1925, het dividend niet wordt opgevoerd, het blijft op 30 pCt. ge handhaafd, een politiek die de basis van het bedrijf ten goede komt, nog afgezien van de omstandigheid, dat hoewel mogelijk, ab normaal hooge dividenden niet worden ge steld als doel van de onderneming. Met bovenstaande overzicht, gemakkelijk met nog zeer belangrijke cijfers aan te vul len, meenen wij onze beide vragen, die naar de zekerheid dezer belegging te hebben aan getoond. Voor iedereen kan nu duidelijk zijn, dat het begrip speculatie bij deze onderne ming contrabande is en haar finantieele po sitie zoo gunstig is als voor belegging in hare obligaties maar kan worden verlangd. Rest ons nog een enkel woord over de zedelijke waarde van de belegging zelf, welke andere als finantieele overwegingen een ge meentebestuur mogen doen besluiten. een dergelijke onderneming te steunen, waarna wij nog een korte vergelijkende beschou wing willen publiceeren, in verband met de voorgestelde kapitaalbelegging. In een vol gend artikel hopen wij hieraan gevolg te geven. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 uur (Kerk), Ds. R. Bartlema, van Zeist. Voorm. 10.30 uur (Brinkweg), Ds. J. Kooij, van Amsterdam. Nam. 6 uur (Spoorstr.), Ds. K. W. Vet- hake, van Utrecht. Voorm. 10 uur (Chr. School), Ds. D. P. Brans. Goede Vrijdag. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 7 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Viering van het H. Avondmaal. Lokaal Brinkweg en Spoorstraat geen dienst. Naar wij vernemen bestaat bij de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier het voornemen, de Rembrandtzaa! in te huren en deze o.m. ter beschikking te stellen voor de godsdienstoefeningen, welke op Soestdijk door de Evangelisatie-vereeniging en den Ge reformeerden Bond worden gehouden. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Goede Vrijdag. 's Avonds 7.30 uur, Julianastraat, Dr. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Dinsdag 30 Maart, 's avonds 7.30 uur, Ds. Salomons. Goede Vrijdag, 's avonds 7 uur Godsdienst oefening. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtfaan Voorm. 10 uur Mevrouw Dr. A. Mankes- Zernicke, van Rotterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Radix. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Sfaal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen, te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. K. H. Boersema, van Leiden. Schaalcollecte tot steun van de afdeeling. 's Avonds geen dienst. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Zondag geen dienst. Donderdag 1 April, 's avonds 7.30 uur, ge bouw Eemstraat 10, H. Avondmaal. Ds. H. L. Boerlijst, van Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting, nam. 3.30 uur verblijdings- samenkomst. Nam. 8 uur verlossingssamènkomst. Woensdagavond 8 uur, openbare samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Goede Vrijdag, nam. 8 uur openbare sa menkomst. Allen geleid door Ensigne van Oudheusden en luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. BINNENLAND Opheldering. Tijdens de regeeringscrisis is van meer dan één zijde de zeer verklaarbare vraag gesteld: „Was bij de kabinets-formatie in Juli van het vorig jaar niet bekend, dat de C. H.-fractie bij een eventueel voorstel tot handhaving van het gezantschap bij het Vati- caan, tegen een dergelijk voorstel zou stem men?" Met andere woorden, hoe "kon de heer Colijn in zee gaan met een ministerie, ter wijl hij wel zeker weten kon echec te zullen leiden binnen enkele maanden. Niemand toch kon aannemen, dat het con flict inzake het gezantschap niet vooruit be kend was geweest, te meer niet na zulke ern stige gevolgen als de verbreking van de sa menwerking der rechtsche partijen, daaraan verbonden bleken. De mededeelingen daaromtrent gepubli- ceerd, gaven vooral den indruk, dat wel be kend was, dat de C. H.-fractie geen conses- sie wilde doen; anderzijds echter deed zij het voorkomen niet op de hoogte te zijn geweest van de gevolgen harer politieke hou ding, i.c. de verbreking door de R.K. van het coalitie-verband. Ook tijdens het parlementair debat in de Tweede Kamer der Staten Generaal, na de verklaring van de huidige regeering, is geen volkomen opheldering gegeven, al stond een zaak wel vast, dat de formateur van het af getreden kabinet, de heer Colijn wel heeft geweten van de komende moeilijkheden. De gedachtengang, waarom hij dan liever niet van de formatie had afgezien, werd dan verklaard uit den wensch om de verbreking van de coalitie in het publiek te doen ge schieden. De vraag echter of de rechtsche ieder voor zich kennis droegen van deze dingen en de daaraan verbonden gevolgen, werd nog niet volkomen opgehelderd. En ook daarop heeft ons volk recht. Vooral zij, die de samenwerking dier partijen in het belang van ons land gewenscht achten. In „De Standaard" van 22 dezer vonden wij dienaangaande de nog ontbrekende op helderingen in een artikel „Aanvulling en correctie". Naar gegevens, door den heer Colijn blijk baar zelf verstrekt, ontvangen wij de vol gende mededeelingen: Op 11 Juli ontving de heer Colijn van H.M. de Koningin de opdracht tot kabi- nets-forrnatie. De minister verzocht echter hem nog geen opdracht te verleenen, aan gezien hij in verband met de kwestie van het gezantschap een spoedige crisis ver wachtte. Hij wenschte eerst een bespreking met de heeren Nolens en Schokking, om eerst daar na te beslissen of hij de opdracht in beraad kon nemen. De heer Colijn wist, dat de R.K. ministers in het kabinet Ruijs reeds in 1922 hadden medegedeeld te zullen uittreden, indien het gezantschap niet werd bestendigd. Er moest dus mede worden gerekend, dat eventueel te benoemen R.K. ministers in het nieuwe kabinet een gelijke houding zouden aannemen. Bij een bespreking met Dr. Nolens ont ving de heer Colijn hieromtrent, zekerheid. Er was geen sprake van een andere houding te verwachten van nieuw uit te noodigen ministers, als van de toen zittende R.K. leden van het kabinet Ruijs. Met deze mededeeling van Mgr. Nolens is de heer Colijn gegaan naar Dr. Schokking Nadrukkelijk is aan den voorzitter der C. H. Unie medegedeeld, hoe de houding der R.K. zou zijn en er op gewezen, dat daar door in November '25 een crisis zou ont staan, waardoor de basis voor verdere sa menwerking zou komen te vervallen. Ook aan Dr. de Visser toen nog zittend minister is door den heer Colijn hiervan me dedeeling gedaan. Den Men Juli werd van den heer Schok king mededeeling ontvangen, „dat van de C. H.-fractie geen wijziging van houding kan worden verwacht". Er was dus geen hoop op overeenstem ming, als gevolg waarvan de heer Colijn het raadzaam achtte de opdracht niet in beraad te nemen. Het gevolg hiervan zou dan zijn geweest, woord ontving. De voorstelling als zou de C. H. fractie niet vóór 2 November van het voornemen hebben kennis gekregen, is op zijn zachtst genomen onjuist. Zij waren vanaf 13 Juli volledig op de hoogte. Ten tweede: dat de heer Colijn in zee is gegaan met de wetenschap, dat een. crisis in November hoogstwaarschijnlijk moest wor den geacht; bijna onvermijdelijk, tenzij een der twee betrokken groepen wetende, dat het voortbestaan der coalitie op het spel stond op het critieke moment voor dat gevolg zou terugdeinzen. Dat was feitelijk, naast de door Dr. Nolens genoemde over wegingen, de hoop; en tevens ook de reden waarom de formatie behoorde te worden doorgezet. Tientallen van jaren had de politiek in ons land gestaan in het teeken der rechtsche samenwerking. Een parlementaire Regeerii^ was voorshands alleen mogelijk bij behoud dier samenwerking. Beëindiging er van be- teekende dus ook beëindiging van de normale verhouding tusschen Regeering en Volksver tegenwoordiging. Zulk een koersverandering diende, zoo zij onafwendbaar was, om het gewicht er van, gevolg te zijn van een openbaar conflict, waarbij ieders verantwoordelijkheid duidelijk kon worden vastgesteld. Dat is niet een argument achteraf uitge vonden; het punt is precies zoo gesteld ge worden hiervoor woordelijk geformuleerd in de vergadering van den heer Colijn met de A.R. Kamerfractie op 14 Juli 1925. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 2S - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN INGEZONDEN STUKKEN Red. Gaarne zou ik het volgende geplaatst willen zien in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de recensie, ingezon den door den Heer Z. in het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier", van verleden week Zaterdag, over het con cert der Ger. Zangver. „Crescendo"; dJ. 4 dezer, gehouden in de Ger. Kerk aan de Julianastraat diene het volgende: Aangezien ik een gedeelte van bovenge noemd concert heb bijgewoond, kan ik mij over enkele opmerkingen der recensie niet vereenigen. Ik stem toe, dat het aangenaam is, wanneer het publiek liederen hoort zin gen, in onze eigen taal, temeer, omdat er maar zeer weinige onder de aanwezigen zijn, en vooral in dorpen is het geval, die alleen jiun eigen taal verstaan. Zeer juist is het van U opgemerkt, Mijnheer Z. dat, al wordt er geen woord van verstaan, het publiek met zeer gewichtige gezichten zit te luisteren en na afloop zegt: „Ik heb genoten", terwijl zij niet eens wisten wat de strekking of woorden Te Den Helder arriveerden „De Tromp" en zeereis. De aankomst der oorlogsbooten. terwijl „De Heemskerk" nog „De Heemskerk" van hun Middelandschen De Tromp" komt juist de haven binnen, op de reede ligt. dat evenmin een R.K. of C.H. kabinets-for- mateur had kunnen zijn, wijl ook zij op het zelfde bezwaar zouden zijn gestuit. Na bespreking met Dr. de Visser en Dr. Nolens, die rechts kabinet gewenscht bleven achten en overleg met de A.R. heeft de heer Colijn in den laten avond van 14 Juli aan de Kroon medegedeeld, groote bezwaren te hebben de opdracht te aanvaarden, onder vermelding van de werkelijke redenen. Een en ander heeft er ten slotte toe ge leid, dat aan Dr. Nolens, die volledig bekend was met de bezwaren van den heer Colijn, ten tweede male advies werd gevraagd. Dit advies, evenals het eerste, ried onom wonden aan de opdracht aan den heer Co- "ijn te geven, die toen geen vrijheid meer vond te weigeren. Op 15 Juli de opdracht tot kabinets-forma tie in beraad nemende, werd het kabinet 31 Juli tot stand gebracht. Uit bovenstaande blijkt tweeërlei. Ten eerste, dat de voorzitter der C. H. Kamerfractie op 12 Juli door den heer Co lijn volledig op de hoogte is gesteld en toen evenveel wist als hij zelf, dat den 13en Juli in de C. H. kactie deze zaak is bespro ken, waarvan 14 Juli de heer Colijn ant- van het opgevoerd werk of lied was. Doch mijnheer Z„ om alle muziek op Hollandsche woorden te zingen, is toch niet mogelijk. Want bij een eventueele vertaling of woor den zetting, zal men een even groot gerad- braak van Hollandsche woorden krijgen, zoo als men nu, volgens U, van de vreemde taal krijgt. Vervolgens spreekt U over zuiver zin gen, doch dat is nog al eens verschillend bij onze tegenwoordige koren. Hoeveel leden zullen er bij een koor zijn, (en misschien ook wel bij bovengenoemd koor), die eenig begrip of kennis hebben van noten, dus die zich een veronderstelling kunnen maken van „zuiver zingen?" Helaas zeer weinig. Voor waar een verzuim van den directeur, die, wanneer er zich een nieuw lied komt aan melden, moet nagaan, of zoo'n lid eenig ver stand heeft van noten en muziek. Zoo niet, ze daarop te wijzen en ze de eerste beginse len te laten leeren, omdat bij de repetities een lied niet keer op keer behoeft te wor den afgedreund om het ingepompt te krijgen, want dan gaat het schoone er van verloren! Wanneer een directeur zich daarop toelegt, zal het instudeeren makkelijker gaan en zal de vereeniging muzikaal op hoog peil ko men te staan. U, Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. v. D.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1