Autoban I Circui OPENING Maandag TH. W@SKIÜ!lflU Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint Dr. RUPEI Woning te TOA KOMT TE 5 5 DINSDAG I Flink Meisje gei BURGEM. GROTHESTRAAT 11* - SOESTDUK Inrichting voor het vakkundig slijpen van alle modellen en maten BRILLEN- en PINCE-NEZ GLAZEN. Groote voorraad diverse MONTUREN HORLOGERIE - GOUD EN ZILVER - BRILLEN drieg» De Uitbreiding tusschen Spoorstraat en Talmafaan. Het verdrag met België advertent ALGEM. MUZIE R. A. Goeds een goede Grami tegen speciale af te geve Veldweg 8, bij het Soest, Tel. 1 Opfiering troch it op Tiisdei 20 Tagongspriis mei ZATERDAG 17 's middags 's A PRIJZEN DER PU 11.00, 3e Rang 1 Reparatiën spoedig - Prijzen billijk ALGEMEENE VERGADERING Blijkens een advertentie in dit blad, zal de vereeniging „Plaatselijk Belang" Woensdag 28 April a.s. des avonds half acht, in Hotel „Eemland" een algemeene vergadering houden. Tot de pauze zal er toegang zijn voor niet-leden. CIRCUS ROBERTI. Het Circus Roberti is wederom te Soest gearriveerd in de Birktstraat. Hedenavond zal de openings-voorstel- ling plaats hebben, terwijl ook Maandag en Dinsdag voorstellingen worden ge geven. Zie de advertentie in dit blad. SOIREÉ-AVOND. De dansclub „Onder Ons", gevestigd Stations-Koffiehuis van J. v. Kooij, geeft Donderdag-avond aanstaande een Soireé- avond met prijsdansen. Aanvang 8 uur. KUNST-AVOND WATERSNOOD. Het Comité voor dezen avond deelt ons mede, dat de ontvangsten hebben bedragenf321.61 uitgaven (reiskosten, drukwer ken enz.)f 66.20 kuikenopvoeding een le vereischte. Geen dier is ooit gestorven aan te veel Irissche lucht. Hierbij werd uitvoerig voedering, behandeling, enz. besproken, mijt, kop- kuis, beenderzwakte, enz. Op de 4e plaats werden naar voren gebracht ziekten, die de kuikenstapel soms meerdere malen komt decimeeren. Soms zelfs de dood van alle kuikens beteekend. Coxcidiose (smetstof) is overal aanwezig. Een goede voedering en verpleging is het beste voorbehoed middel, benevens karnemelk of catechu (het laatste 1 theelepeltje in 4 Liter drink water). Een veel gevaarlijker ziekte is de „Pallorum" ziekte. Deze wordt over gebracht door oude hennen. Het eenigste genees- en voorbehoedmiddel is bloed onderzoek der fokdieren. De rondvraag bracht nog een kwartiertje gezellig samen zijn, waarna sluiting. aan het verzoek hunne gaven te willen ten dienste stellen voor dezen avond hadden gevolg gegeven. Ook de „medewerkers achter de coulisen", zij die gratis hun warén voor den verkoop op dezen avond hadden afgestaan, de H.H. Haremaker, Euwe, de Haan, Schothorst, Van den Bremer, Bloemerts en Tolboom, en last not least het bestuur van R. en K. dat groote zaal en vleugel had ter be schikking gesteld, werden dank gezegd voor hun medewerking tot het goede doel. Na beëindiging van het programma sprak de Burgemeester Mr. Deketh, een har telijk, gevoelvol slotwoord tot dank aan alle executanten en aan het watersnood comité, dat zich zoo perfect van de zich voorgenomen taak had gekweten. Het comité mag inderdaad op een zeer geslaagden avond terugzien en zal, gezien de volle zaal, en de geringe kos ten dank zij aller belanglooze medewer king, ongetwijfeld een flink bedrag aan het Kon. Steuncomiié kunnen afdragen. v. M. zoodat de zuivere opbrengst bedraagt f255.41 welk bedrag aan den Penningmeester van de Algemeene Commissie is gegi reerd. Het Comité maakt van deze gelegen heid gaarne gebruik, allen die tot het gelukkig welslagen van dezen avond zoo ijverig hebben medegewerkt, zijn harte- lijken dank te betuigen. VEREENIGING „HET GROENE KRUIS" AFD. SOESTERBERG Het voorloopige bestuur van boven genoemde afdeeling verzoekt ons mede te deelen, dat de op Maandag 19 April n.m. 7V2 uur in de groote zaal van Hotel „Het Zwaantje" te houden Algemeene Ledenvergadering, door den WelEd. Gestr. Heer Ad. Ter Cock Voorzitter van de Prov. Utr. Vereen. „Het Groene Kruis" een lezing met lichtbeelden zal gehouden worden over het doel en werken van „Het Groene Kruis". Ieder belangstellende zal welkom zijn. Onze' plaatsgenoot de heer E. Lodder is door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier benoemd tot organist in de Ned. Herv. Kerk. EMMABLOEMPJES Zaterdag 24 April zullen de Emma- bloempjes verkocht worden te Soest en Soesterberg, waarvan de opbrengst is ten bate der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Door de groote uitbreiding onzer gemeente heeft de T.B.C. Vereeniging dit jaar zeer groote uitgaven gehad, zoodat wij een dringend verzoek doen op de goedgeefschheid der Soester in woners en hopen op een flinke opbrengst te mogen rekenen. Het Comité der Emmabloem. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een bankbiljet, twee rijwielbelasting- merken, een geldstuk, een armband, een contributieboekje, een stofbril, een geldbeursje, een mes in scheede, een kindersokje, een bosje sleutels, een dameshandtaschje met inhoud en een mand vol waschgoed. Te Soesterberg gevondeneen num merplaatje van tweewielig motorrijtuig een stormlantaarn, een rijwielcape en een regenjas. PLUIM VEEVEREENIGING „SOEST EN OMSTREKEN". In Hotel „De Gouden Ploeg" hield de Pluimveevereeniging „Soest en Om streken" eene vergadering, ter behande ling van verschillende onderwerpen, het voornaamste punt van behandeling was wel de gehouden lezing door den Voor zitter over „Kuikenziekten". De zaal was slechts matig bezet. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer J. de Jong, Kerkpad alhier, tot bestuurslid gekozen. Daarna had de aan gekondigde lezing van den Voorzitter plaats over „Kuikenziekten". De bedoe ling van spreker was niet zoozeer kuiken ziekten, maar vooral kuikennarigheden te behandelen. Op de le plaats werd de volle aandacht gewijd aan het ei. Of het besmet of onbesmet is, sterk of zwak, van een goede of slechte stam. Of het voorzien is van de noodige voedings stoffen of gebrekkig. In de 2e plaats werd besproken het kuiken zelf, hetwelk uit het ei komt en individueel behept zijn met ziekelijke afwijkingen. Deze stumperds verlaten ons na een paar dagen levens. Op de 3e plaats werd besproken de mensch als opfokker. Wat de natuur ons goed oplevert, wordt vaak door menschenhanden verknoeid. Licht, lucht en reinheid zijn voor de en influenza kan men het beste bestrijden door gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijnhard!). Qlazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WATERSNOOD-AVOND. Het Watersnoodcomité is in het ge bouw „Religie en Kunst" op Vrijdag den 9den de muziekliefhebbers met een zeer mooi, hoewel wel wat lang programma komen vergasten. Van half acht tot half twaalf is een heele rek. Toch is de avond, èn door de vele variatie, èn door het hooge peil waarop de uitvoering stond, niet lang gevallenhet werd half twaalf zonder dat men er erg in had. Het co mité was er in geslaagd twee noviteiten voor Soest te brengen fluit- en cellosolo. Beide solisten, resp. de heeren W. Clé- mens (Utrecht) en B. Rohde (Hilversum) hebben zich schitterend van hun taak gekweten. Men hoort niet vaak fluit als soloinstrument, nog veel minder als cello. Doch na de kennismaking met het spel van den heer Clémens, mag men zich wel afvragen waarom niet De mooie, volle, zuivere toon, die de heer Clémens ten gehoore bracht, maakte deze eerste kennismaking tot een zeer aangename. Het applaus dat tot een toegiftje noopte, toonde dan ook hoezeer spel en voor dracht werden gewaardeerd. Ook de, ■«'^%'ddic stokvoei ïnjpoëschikf/ if iiiu iuöu urnent volkomen machtig te zijn. Zijn zuiver, gevoelvol spel oogste dan ook een welverdiend applaus. Mej. Le Cosquino de Bussy, heeft heerlijk gezongen. Vooral de wedergave van Rodelinda van Handel was van ontroerende schoonheid. „Dans Vlinder- ke, dans" van H. C. van Oordt, schattig gezongen, moest worden gebisseerd. De bloemenschat die haar ten deel viel was dan ook slechts een kleine appreciatie in vergelijking tot het door haar geschon ken onverdeelde kunstgenot. Drs. Saalborn uit Hilversum vertolkte „De dood en de dwaas" Van Hofmanns- thal, door hemzelf uit het Duitsch-in Nederlandsch dicht op voortreffelijke wij ze overgezet. Voordracht en dictie waren onberispelijk. Jammer dat de tijd niet toeliet het stuk in zijn geheel te geven. Toch kunnen we ons wel indenken dat niet ieder toehoorder deinnerlijkeschoon- heid van het werk, dat in zijn mystieke diepte niet overal even gemakkelijk is te begrijpen, voldoende heeft kunnen waar- deeren. Van hetgeen het Gemengd Kwartet ten gehoore bracht viel vooral de „Se renade van een Landsknecht" en „Die Vesper" te loven. Wij twijvelen er niet aan of bij ernstige studie zal de dirigent, de heer Bloemen, nog veel schoons met zijn kwartet kunnen ten gehoore brengen. Het hoogtepunt van den avond was zeker wel het piano-spel van Dr. Keil- holz (den Haag). Wij zijn op pianistisch gebied heusch wel wat gewend in Soest, maar wat Dr. K. uit den vleugel wist te voorschijn te tooveren, overtreft verre alles wat wij tot nu toe hier hoorden. Het viel ons werkelijk moeilijk te geloo- ven dat hij „slechts" een amateur, en geen beroepsartist is. Zoowel de „Grande Polonaise Brillante" van Chopin (een van zijn zeer weinig gespeelde) als de toegift, „Spanische Suite" van Albaniz, gaven hem gelegenheid een phenomenale techniek, een hoogst gedurfde, maar toch onfeilbare bravour ten toon te spreiden, die een daverend applaus uit de zaal deden opklinken. Anderzijds gaf de superbe vertolking van de twee De- bussy'tjes, subtiel uitgesponnen- in „En Bateau" z&g men het deinende bootje op de wiegende golven blijk van een teer-muzikaal aanvoelen dezer moderne muziek, die wanneer men ze voor het eerst hoort, steeds wat vreemd aandoet, doch zöö vertolkt een muzikale streeling is van den eersten tot de laatste noot. Wij hopen dan ook dat de kennismaking met Dr. K. niet beperkt blijft bij deze eene gelegenheid. De begeleiding van de solisten was bij de dames Mevr. van Oldenborgh, Mej. Lucie van Heerde, en Mej. Dina Rohde in goede handen. De avond werd geopend met een inleidend woord van Mr. van Doorne als voorzitter van het comité, die alle medewerkenden dank zegde voor de spontane bereidwilligheid waarmede zij Wij lezen het volgende in de „Baarnsche Courant". -S Dinsdagmorgen kregen wij bezoek van een onzer plaatsgenoten n.1. Bon, metselaar van beroep en wonende aan de Sparrenlaan. Bon deelde ons mede, dat hij 1.1. Zondagmorgen om 11 uur op het politiebureau moest komen en wel bij den heer Inspecteur. Aldaar gekomen werd hem door den Inspec teur gevraagd, wat Bon tegen hem had, waarop Bon antwoordde„ik niets' „Jawel", zeide de Inspecteur, „je hebt Vrijdagavond aan iemand gezegd, dat je mij wel zou vinden en dat je mij luste enz.wat is daarvan aan Bon antwoordde, dat hij zich niet bewust was iets dergelijks gezegd te hebben. Waarop de Inspecteur antwoordde, dat een agent het hem verteld had, waarop Bon mededeelde, dat die agent dat dan loog, want dat hij dien avond op een repetitie van een zangvereeniging ge weest was en dus niet op straat. Maar, zeide Bon, indien U meent, dat het zoo is, maak dan proces-verbaal tegen mij op, waarop de Inspecteur zeide, „neen geen proces-verbaal, maar een pak slaag zul je hebben". Waarna Bon, op dit gezegde, een gevoeligen slag met een gummistok op een der armen kreeg, en na nogmaals en nogmaals met den stok gekregen te hebben, waarvan een slag op het hoofd terecht kwam, die een bloedige wond veroor zaakte, werd Bon in een der cellen opgesloten. Na eenigen tijd kwam de Inspecteur weder in de cel, en weer kreeg Bon met den stok en dit bezoek werd eenige malen herhaald en telkens werd Bon geslagen waarop hij herhaal-^ delijk de woorden moord heeft geroepen. Als agenten waren aanwezig de heeren Huisman en van der Goot. Een uur ongeveer nadien werd Bon ontslagei? en werd volgens B., door den Inspecteur gezegd, dat hij van deze handeling! niets mocht zeggen of bekend makei ®**vóord en overhemd had besmeurt van een neusbloeding was gekomei en verder moest hij zwijgen. Bon werdf ontslagen en begaf zich naar Dr. Muys- ken ter behandeling en is nog steeds niet in staat om te werken. Zijn linker hand is bij het schouderblad nog dik en pijnlijk. Bon zeide ons, dat zijn armen, de onderbuik en de dijen nog flink de sporen lieten zien der stok. Wij wilden zien wat Bon beweerde, en wij hebben de armen gezien. Wij zeggen niet veel, wij willen ons in deze zaak niet mengen, maar willen licht en waarheid. De armen waren verschrikkelijk om aan te zien. Zouden wij Bon gelooven? Wij vroegen belet bij den Inspecteur, die ons zeer vriendelijk ontving en bereid was om ons volledige inlichtingen te geven. Hieronder wat de Inspecteur ons mededeelde en alweer een KERKSTRAAT 20 W. IJ. TELEFOON 84 JULiANASTRAAT 7 Wij deelden den Inspecteur alles mede wat Bon, ons gezegd had, en zeiden dit niet te kunnen gelooven. 't Was waar, vertelde de Inspecteur, dat Bon om 11 uur ontboden was, maar dat Bon hem na eenige vragen was aange vlogen en hem met beide handen naar het strottenhoofd had gegrepen en na tuurlijk dat was een fout, die niet te verschoonen was, dus was de strafoe fening die de Inspecteur hem had toe gediend, verweer geweest. Alweer een Wij vroegen den Inspecteur, waarom er van deze daad direct geen proces verbaal was opgemaakt, waarop de Inspecteur ons mededeelde medelijden met Bon gehad te hebben en meende dat de straf, die Bon was toegediend, voldoende was. Maar nu echter zou de Inspecteur het proces-verbaal laten vol gen. Wij gingen heen, onvoldaan. Alweer dat ellendige Komaan, onze lezers hebben recht om te weten wat wij als pers hebben onderzocht. Wij hebben Bon opnieuw ondervraagd en Bon zeide er niet aan gedacht te hebben den Inspecteur aan te raken. Een volledig request is er reeds door eenige luidjes naar den Officier van Justitie gezonden, zeker veel uitgebreider dan ons bericht. Wij meenden eerst een en ander voorloopig onbesproken te laten, maar men ziet, als alles op waarheid gegrond is, dan mogen wij niet zwijgen en sluiten met een De heer Commissaris van Politie alhier, was niet op het bureau aanwezig op die uren. Dit verslag meenden we eerst (na een verzoek van hoogerhand) niet op te nemen. Nu de groote bladen ons echter al vóór geweest zijn, heeft ver der stilzwijgen geen nut. Een volgende week hopen we ineer uitgebreid over dit drama terug te ko men. (Slot). Wanneer men over het nog onbe bouwde terrein thans van uit de Spoor straat den nieuwen zijweg, ongeveer tegenover Oranjehof gelegen, inkijkt, loopt deze weg recht aan op den mooien toren van de Ned. Herv. Kerk. Het fraaie gezicht op dezen toren, zal men echter missen, wanneer eenmaal de huizen op dit nieuwe bouwterrein zullen zijn verrezen en zulks doordat die zijweg laat ik hem gemakshalve de Oranje hofstraat noemen weldra sterk ombuigt naar rechts om daarna weder een nieuwe bocht, iets naar links, te maken. Verliest men zoodoende het gezicht op den toren, daarvoor in de plaats krijgt men na de tweede wending de molen „de Windhond" recht voor zich uit. Ik hoop dat men deze richting met voorbedachten rade gekozen heeft, tevens met het plan, om wanneer ook het uitbreidingsplan ten Z. van de Tal- malaan in bewerking komt, die Oranje hofstraat in dat deel recht door te trekken naar dien molen. Die molen toch is, naar ik meen te mogen zeggen, elk Soestenaar lief en al weten wij, dat hij daar niet voor de eeuwigheid staat, zoo willen wij toch zoolang hij daar met zijn machtige armen hoog ten hemel reikt het uitzicht daarop zooveel mogelijk behouden. Wat dus die gewijzigde richting van de Oranjehof—Windhondstraat (ik wil ze nu aldus herdoopen) betreft, prijs ik het nu onderhanden zijnde deel der uitbreiding. Doch nu ik eenmaal schrijf over de mogelijkheid aldus een mooi vergezicht te bewaren, wil ik er nog op wijzen, dat men iets dergelijks opzettelijk b e- derft bij de door mij in mijn vorig opstel gewraakte verlenging Talmalaan- Heete Akkerweg. Wanneer men nu de Talmalaan, naar den Soester Engweg gaande, afdaalt, heeft men een ruim uitzicht voor zich, zoodat men zelfs den Uirechtschen Domtoren in het ver schiet ziet. Dat uitzicht ware te redden geweest, doch nu men den Heeten Akkerweg 10 of 15 Meters ter zijde •heeft geschoven, zal men mettertijd tegenover de Talmalaan juist een huis te zien krijgen 1 Heeft men daaraan wel ooit eenige aandacht gewijd Nu een woord over de toekomstige verkaveling, ik weet niet of deze reeds is vastgesteld, doch met het oog op hetgeen men te dien aanzien heeft verricht voor het gemeente-terrein ter weerszijden van de A. Paulownalaan, vrees ik het ergste. Ik wees er ongeveer een jaar geleden in dit blad op, dat men daar perceeltjes heeft ontworpen van ongeveer 10 bij 25 meter, wat dus aanleiding moet geven tot een bebou wing van weinig rijk voorkomen. Wat zien wij nu tusschen Spoorstraat en ITalmalaan Ook hier heeft men door er twee ongeveer evenwijdig aan de almalaan loopende straten tusschen te ;gen, bouwterreinen verkregen ter baar minimum. Weer het vooruitzicht van kleine huisjes, waaraan Soest al zoo rijk is en die hier zoodanig gaan overheerschen, dat daardoor het totaal- aanzien van onze gemeente een stempel van armzaligheid krijgt. Waarom niet volstaan met èèn straat in plaats van twee Men had dan ruimer bouwterreinen gehad, n.1. ongeveer 45 meter diepmen had slechts één straat behoeven aan te leggen in plaats van nu twee, wat dus goedkooper was ge weest en men had meer terrein te verkoopen gehad, n.1. het oppervlak van de vervallende straat. Mocht men mij willen tegenwerpen, dat juist kleine terreintjes meer gewild zijn, dan zou ik zeggen, dat men de liefhebbers daarvoor dan maar eerst verwijzen moest naar het terrein nabij de A. Paulownalaan. Het lijkt mij zoowel uit geldelijk als uit welstands-oogpunt gewenscht, dat men alsnog besluit hier het stratenplan te wijzigen. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Ik kom nu nog tot een paar zaken van minder belang. De beplanting der wegen bestaat voor een groot deel af wisselend uit Kroonboomen en Sparren, wat een preltigen indruk maakt, maar wat mij voor betrekkelijk smalle wegen toch niet doelmatig lijkt. Voorloopig laten de sparren nog net genoegzame wandelruimte over, doch over slechts enkele jaren, wanneer men mag hopen, dat de huizenbouw eenigen omvang zal aannemen en het verkeer daaraan geëvenredigd zal zijn, zullen die sparren geducht hinderlijk worden en" vermoede lijk moeten worden verwijderd, zoodat ik vrees, dat hiermee noodeloos geld verspild wordt. Ik meen, dat die boomensoort slechts toelaatbaar is voor zeer ruime wegen en dus in dit gedeelte alleen voor loopig op haar plaats is in de op ongeveer 12 meter breedte aangelegden Talmalaan. Ten slotte een opmerking over een paar verbreede gedeelten in de wegen, die Spoorstraat en Talmalaan zullen verbinden, een opmerking, die wellicht ook geldt voor de bocht in de verlengde Talmalaan. Wanneer ik deze wegen van uit de hoogte bezie (het terrein zelf prijkt, zooals ik zeide, met bordjes „Verboden Toegang", maar van uit het vliegtuig kan men ten slotte toch de geheimen ontsluieren), lijkt het mij toe, dat men hier een paar pleintjes wil maken, wel licht te sieren met miniatuur-plantsoen tjes, zoo iets als in de nog niet verlegde bocht van de Sophialaan. Nu zou ik willen vragen of zulke kleine stukjes groen, die in een stad wellicht aangenaam aandoen, ook zin hebben in een villa-dorp, waar elk huis zijn voortuintje heeft. Men meene niet, dat ik daarom gekant zou zijn tegen eiken plantsoen-aanleg. Een plantsoen als bij Nieuw-Mariënburg of op het Julianaplein, juich ik ook voor Soest toe, en als vulling voor niet te bebouwen hoekjes, zooals bijv. bij de samenkomst van Julianastraat en Wil- helminastraat, is zoo'n tuintje een wel kome oplossing, maar overigens zijn deze kleine, te midden der tuiny nauw- lijks opvallende perkjeaPn.i. nultelooze en vooral, wanneer er in het groote uitbreidingsplan nog vele bijkomen noodeloos-dure onderhoudsvoorwerpen. Hiermee heb ik eenige bezwaren uit eengezet tegen het reeds in uitvoering zijnde werk. Mijn opmerkingen komen laat, ten deele misschien te laat, maar dit is niet mijn schuld, doch gevolg van de door mij gewraakte geheimzin nigheid. Toch hoop ik, dat de verantwoorde lijke personen er aanleiding in mogen vinden het vraagstuk van de Ulo-straat, dat van de dubbel geknikte Talmalaan en de verkavelingsgedachte nog eens onder de oogen te zien. Mijn opmerkingen beoogen geen nuttelooze kritiek, doch verbetering in het algemeen belang van onze gemeente. D. v. d. E. RAADSELEN UIT DE VOGELWERELD Ongetwijfeld zijn de vliegtochten die het grootste deel der vogels twee maal in het jaar onderneemt geheel in over eenstemming met de natuur. In den herfst trekken de vogels, die in de noordelijke streken geen voldoende voedsel meer vinden naar het zuiden, terwijl zij in het voorjaar weer terug- keeren naar hun tehuis, zooals men de zomerkwartieren" waar zij nestelen met recht kan noemen. Daar men zich niet slechts tevreden stelt met het feit, maar de vraag oppert waarom dit geschiedt, komt men tot een aantal onopgeloste raadsels. Reeds de vraag hoe men zich de bevolking moet voorstellen van een streek, die den gevederden gasten het verblijf gedurende de wintermaanden, dus de helft van het jaar, onmogelijk maakt, is niet gemakkelijk te beantwoorden. Men zou moeten aannemen dat de overbevol king in de zuidelijke streken aanleiding gaf tot een tocht naar het Noorden. Daarmede is in tegenspraak het feit dat de trekvogels hier recht hebben op een tehuis, want zij worden hier geboren en grootgebracht. Nog moeilijker zijn de raadselen die ons worden voorgelegd door den trek der vogels naar het zuiden. Het schijnt ons heel eenvoudig toe aan te nemen, dat de andere vogels die reeds een of meer malen de reis hebben gemaakt, den jongen den weg wijzen. Maar dat is niet het geval I Want de jongen ondernemen de reis zonder eenige aanwijzing, daarna komen de oudere poppen (vrouwelijke vogels) en vervol gens de mannen. Wanneer de spreeuwen in den herfst in troepen stoeien en allerlei kunsten verrichten die door den grooten hoop als op commando worden uitgevoerd, dan heet het in den volks mond: „Nu worden de jongen geoefend voor de groote reis"dat echter is niet juist. De jongen breken reeds weken van te voren op en zijn meestal reeds lang in hun winterkwartieren aangekomen, als de ouderen nog fluitend en babbelend in het dichtbegroeide riet aan den water kant zitten. Aangezien de jongen reeds vloed voor hen te krijgen is, doet zich de vraag op wat hen toch wel tot deze handelwijze noopt. En wie wijst hun den weg dien zij bij voorkeur in duistere nachten afleggen? Vroeger stelde men zich tevreden met het begrip „instinct" men verving de eene onbegrijpelijkheid door de andere. De nieuwere wetenschap begint nu met het woord „Verkenningszin" te schermen, maar heeft nog geen bewijzen voor deze onderstelling geleverd. Men wil nu be weren dat de kop van de duiven een buitengewoon scherp orgaan bezit, dat elke verandering van plaats als 't ware opteekent en dus als wegwijzer dienst doet op de terugreis. AI meent men dus het orgaan van den verkenningzin te hebben gevonden, dan kan men daaruit wel verklaren hoe de duiven op groote afstanden den weg naar hun hok terug vinden, maar daarmede is nog geen oplossing gevonden van de drijvende en leidende kracht, die jonge vogels honderden mijlen over bergen en zeeën brengt. Even onbegrijpelijk is de snelheid waarmede jonge vogels, ook die naar wij meenen te zien nog slechts onbe holpen kunnen vliegen, de lange weg terug afleggen. Vele soorten vogels, ais de boompieper en de kwikstaart die in Oost-Siberie nestelen leggen 8 tot 10000 kilometer af, want zij vliegen van hun vaderland tot naar Spanje en Afrika. Bij een snelheid van 10 Meter in de seconde zou de werkelijke vliegtijd, afgezien van de ruitijden, meer dan 277 uren vereischen. Op de Bermuda-eilanden heeft men vogels ontdekt die bij een snelheid van meer dan 100 Meter in de seconde ten minste vijftien uren achtereen onafge broken over de zee hebben moeten vliegen, een bewijs dat het vermogen der vogels op de trektochten veel grooter is dan men heeft kunnen vermoeden. Men neemt aan dat zij zich een groote hoogte opwerken en dan op de luchtlage als oo een hellend vlak zonder de minste inspanning drijven. Hierdoor ware zoowel de buitengewone snelheid als het uithoudingsvermogen te verklaren. Menigmaal heeft men gezien dat zelfs kleine vogels van hun rustplaats lood recht de hoogte in gingen tot zij met de sterkste kijkers niet meer te ontdekken waren. Maar het wonderbaarlijkste is dat zij dat blijkbaar zonder eenige moeite doen, dat zij stijgen ais een kurk in 't water. De Wetenschap heeft eerst sinds korten tijd haar aandacht aan deze feiten ge schonken en houdt zich onledig met het verzamelen van gegevens en het doen van systematische waarnemingen. Of het haar echter gelukken zal deze raadselen op te lossen, moet de tijd leeren. wasvoor Nederland Belgie s vriend schap koopt. Oprechte vriendschap wordt niet gekochtzij kan slechts uit we- derzijdsche achting groeien. Een Neder land, dat zich zonder aanwijsbaar, nood zaakt blanco concessies laat afdwingen iu zulken getale en van zulke strekking als dit verdrag ze behelst, zal Belgie achting moeten verliezen. Het grootste gevaar, dat de goede verhouding tusschen Nederland en België kan bedreigen, nadert juist uit dit verdrag met ontstellende zekerheid. Te laat zal Nederland beseffen, in welke mate het zich gebonden heeft. Het zal dit doen in een tijd, waarin men steeds verder van den geest van Versailles verwijderd geraaktin een tijd bovendien waarin eigen Nederlandsche welvaarts- politiek in ruime mate beslag zal leggen op Nederland's middelen. Daar komt onophoudelijk België om zijnsteunpen- ning vragennu voor een diepere Schelde-geul, dan voor een der kanalen. Wij zullen dit gaan gevolgen als een hatelijke belastingelke Nederlandsche Regeering zal zich gedrongen gevoelen op de uitvoering van België's voorstellen te beknibbelen, on het gevolg voor de Nederlandsch-Belgische verhouding zal allerellendigst zijn. Neen, België wende zich tot ons indien, voorzoover om op het juiste oogenblik waarop het ons noodig heeft, onder overlegging van zoodanig uitge werkte plannen dat men telkens geheel kan voorzien, waartoe men zich verbind. België zal dit lastig vinden, en liever door een verdrag als het thans getee- kende van tevoren zijn gedekt. Het verdrag zal echter tot vermijdelijk gevolg hebben, dat wij België lastig gaan vinden. De zaak komt hierop neer, dat België gelegenheid krijgt over Nederlandsch grond- en watergebied te beschikken alsof het zijn eigen gebied ware. Een Nederland, dat zoodanig en eisch niet verwerpt nu het dit nog kèn doen, verzaakt tegenover het nageslacht zijn duren plicht Onze uiteenzetting heeft aangetoond waarop onze overtuiging rvst, dat het verdrag naar zijn huidigen inhoud in strijd is met 'slands belang. Minister van Karnebeek moge zich, onder om standigheden, waaromtrent aan het Nederlandsche volk nog alle opheldering verschuldigd is, tot teekening verbonden hebben geacht- de Staten Oeneraal staan in hun goed- of afkeuring nog geheel vrij. De Volks vertegenwoordiging heeft den plicht tot eigen onderzoekzij herinnere zich, dat de Belgische Kamers zelve een door de Belgische Regeering geteekend handelsverdrag met Frankrijk hebben verworpen en dat sedert dien volstrekt niet boven België de hemel is ingestort. De bepalingen van 1839 hebben België, blijkens de ervaring, niet naar het leven gestaan; mogen de Ne derlandsche Staten-Generaal verhinde ren dat eenmaal moet worden bejam merd, dat het nieuwe verdrag dit ons doet SPORT VOETBAL JOH. P. Weekbl. v. Dierenvr. Onpolitieke gevolgen. Het nieuwe verdrag schijnt in de oogen zijner voorstanders de prijs, CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag j.l. Esvac II—Soest II2—2 Soest III—Voorwaarts V 7—3 In een vlug gespeelde wedstrijd is het Soest III gelukt van Voorwaarts V met sprekende cijfers te winnen, Goed zoo jongelui. Speelt ook zoo tegen Ares IV en de overwinning is voor jullie. Soest IZwaluwen Deze wedstrijd is niet doorgegaan wegens niet opkomen van de Zwaluwen Zondag a.s. Soest It—U.V.V. IX aanvang 2 uur. Ares IV—Soest III aanvang 12 uur, terrein U.V.V. Vertrek per Auto van ons terrein 10.30 Waarschijnlijk Soest I—Hilvert I aanvang 4 uur. E.S.V.A.C. Z°ndag 11 April j.l. heeft het 2de elftal in een mooien wedstrijd legen Soest II de punten gedeeld en eindigde in 22. Het 3de elftal verloor in H'sum van Victoria IV met 5—1. Hiermede is de competitie beëindigd en krijgen we verder vriendschappelij- ken, district en Serie-wedstrijden op ons programma, bevevens Alhletiek oefenin gen. Zondag a.s. 18 April speelt het 2de elftal een vriendschappelijken wedstrijd op Esvac's terrein tegen R.K.S.V. uit Zeist aanvang 2 uur. Het Iste elftal krijgt waarschijnlijk bezoek van Blaricum aanvang 4 uur. Kerkberichtert. Zondag 18 April SOEST Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 30 uur Ds. E. Reeser van Hoogland. 's Avonds 6 van Utrecht. Ds. J Ooslinga SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm 10 30 uur Ds. K. W. Vethake van Utrecht. 's Avonds 6 30 uur Ds D. P Brans HEES. Chr. School Oeen dienst. O e r e f. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur Dr J. Hoek. 's Avonds 6 uur Ds. B. Alkema. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Christel. Oeref. Kerk. Voorm 10 uur en 's avonds half Docent de Bruin van Apeldoorn. V r ij z- Godsdienst Gebouw Religie en K Rembrandllaan Voorm. half II Dr. K. F van Amsterdam. Arbeidsbsu Aanbieding werkzoek 2 Timmerlieden 4 Grondarbeiders. 14 Losse arbeiders 1 Opperlieden. 1 Kantoorbediende 3 Landarbeider 3 Metselaars 1 Fraisers 1 Betonwerkers 1 Slager ZONDAG 18 APRIL ISA Solfège Uitsp (Nederl. en vreemde talen), Dames en Heeren f20.— p. jaai van Zangkoren f 15.- CLubjes f 30 p. i- resp. i 2 GED1PL. LEERARE Mij.t.b.d. Toon GEDIPL. LEERARES in EMMALAAN 1 De uitdeelingslijst in het faill J. REIMAN te Soi ligt op de Griffiën der Rechtba en van het Kantongerecht te A kostelooze inzage van crediteur De C Mr. F. C. Het faillissement van G. te Soest, is door het verbinden eenige uitdeelingslijst geëindigc De C Mr. F. C. Heden overleed te Dodewé en kalm, onze innig geliefc en Grootmoeder, GERRITJE WILLEN Wed. van MENSO MECI VAN WELY, in den ouderdom van ruin M. M. VAN en Soestdijk, 11 April 1926. Mevr. SCHUURING, Veent voor klein gezin, tegen hal Steenhofstraat 1. TE KOOP met eenige platen, voor f 15.- straat 23 e. courante maten, koord hiel en draad Blijspil yn fjo yn 'e seal fi 25 Paarden.

Soester Courant | 1926 | | pagina 2