algeheelen uitverkoop I la porte Co. A. BENNING, F. C. Kuijperstraat, Tel. 56 H.A.HAK - BAARN (§\0IL^ IMIMkMiftl. UitgaveG. J. SMIT, v. Weedesfraat 35, Soestdijk - T elefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 LAATSTE WEEK VAN DEN D. F. VOIGT ALLE BOUWMATERIALEN (BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM MIJNHARDT'S i) worfen "terstond Qecfrofecboiscb eo Werktuigkundig [é^Bureau-^ 5e Jaargang No. 18 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 7 Mei 1G26 SOEm TIEMMD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD. Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen bet „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soeat, Soestdijk, Soester berg. Soestduinen en Lage en Hooge Vaarache. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels i 1.00. Elke regel neer f 0.30 Zaterdag j.1. werd het Verkeershuis van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aan het Stationsplein te Baarn officieel geopend. HET HUISGEZIN In ons vorig nummer maakten wij melding van ernstige gevaren, die het huwe lijksleven bedrijgen door de propaganda van beginselen, lijnrecht in strijd met de beteeke- nis en de plaats van het huisgezin in de samenleving naar Christelijke levens-overtui ging- De moderne levensopvatting, geëmanci peerd als zij is van de Goddelijke ordinantiën, stelt zich al positiver en principieel tegenover de huwelijks-beschouwing, die gelukkig on der ons volk nog veelzins in eere is. Vooral na den oorlog, die aan het Gods dienstig en zedelijk leven der volken zoo groote schade heeft gedaan, wordt aan de grondslagen van het huwelijksleven en dies van het huisgezin rusteloos en met een bru tale openhartigheid getornd, met zorg ver vullende allen, die in de bewaring ook van dit pand slecht heil voor kerk en maatschappij, voor land en volk verwachten. De levensopenbaring in breeden kring zeker niet alleen in de groote steden ge tuigt van een steeds losser worden van alle begrippen van zedelijkheid en reinheid in den omgang der geslachten, waardoor het religieuse leven drijgt onder te gaan en de geestelijke en zedelijke kracht van de Wes- tersche volken wordt geknakt. Allerlei omstandigheden werken deze ze delijke verwording in de hand. Een ontaarde kunst in tooneel en bios coop, een zondvloed van prikkellectuur in tijdschrift en roman-litteratuur, uit winstbe jag speculeerende op de zondelust van het menschelijk hart, doet dag aan dag een on berekenbare invloed gelden, waardoor de op komende generaties van de aloude paden worden afgevoerd en gebracht naar een zoe ken van zingenot en vrijheid van zeden, in het eind door niets meer te stuiten. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk INF" Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN ouderlingen naijver elkander verbijten en ver eten, der van God afkeerige menschheid de gelegenheid biedende de kracht van het chris telijk geloof en de waarde van het Christelijk leven te hoonen. Geen wonder dan ook, dat de afval steeds grooter wordt en de ontstellende cijfers van hen, die alle kerkelijke gemeenschap den rug hebben toegekeerd, klagen alle christenen zonder onderscheid aan van nalatigheid en slapheid in den strijd. Neen, wij prijzen geen verdoezeling van beginselen aan, noch van hetgeen ook de christelijke partijen onderling scheidt. Maar voorop behoort te staan wat hen vereenigt. De nood der tijden. De rustelooze aanslagen op de gezegende goederen van een christelijk volksleven, vragen, ja eischen opoffering van parfijbe- langen en gevoeligheden. Wij leven in een grooten tijd, ja maar groot in gevaar door de groeiende macht van ongeloof en revolutie. Een macht, die niets ontzien zal. Het huwelijksleven, het huisgezin, allerminst. SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 KERKBERICHTEN Een ontvankelijke voedingsbodem is hier door gelegd voor de thoriën van moderne wijsgeeren, die met verwerping van de chris. telijke moraal, aansturen op zgn. nieuwe le. vensvormen en verhoudingen, waarin voor de vastigheden van het Gebod Gods geen plaats over blijft. Wij zijn er ver vandaan te willen beweren dat de verkondigers der moderne ideeën van vrijere opvattingen van het huwelijksleven de propaganda der zedeloosheid en ontaar ding, zooals wij die zien groeien, zouden bedoelen. Integendeel meenen wij, dat velen onder hen metterdaad gelooven der menschheid te zullen verlossen van banden te zwaar om te dragen, predikers als zij zijn van ideale verhoudingen, gegrond op de vol making van den mensch in eigen kracht. Juist in dit laatste schuilt het groote ge vaar. De ontbinding van het zedelijk leven staat niet op zich zelf. De vijandschap tegen God en de breuk in het zedeljjk bewustzijn der menschen gaan hand aan hand. Wij zien het allerwege in deze wereld. De mensch wenscht vrij te zijn. Vrij allereerst van God en Zijn Woord. De ontkenning van de macht der zonde en de waan in eigen kracht een nieuwe ge meenschapsverhouding op te bouwen, zjjn de vermolmde palen der eeuwenoude vruch- telooze pogingen om met terzijde stelling van de Goddelijke wetten, een levensgemeen schap op te richten, waarin alle kwaad, ver grijp en misdaad vervalt. De moderne levensbeschouwing richt zich dan ook niet alleen, noch allereerst tegen instellingen als het huwelijk. Integendeel haar strijd gaat voor alles tegen den Christelijken Godsdienst. Erger nog tegen God zelf. Te gen dien God, die den mensch opeischt tot gehoorzaamheid aan Zijn wil. Openlijk, zelfs ook in ons land, wordt de Almachtige het kwaad genoemd, waartegen de strijd wordt aangebonden. Het jammerlijke hierbij is, dat vele chris tenen geen oog schijnen te hebben voor deze ontzettende teekenen der tijden en liever in SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vethake, van Utrecht. 's Avonds geen dienst. Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. J C. Prins, van Bilthoven, wegens ziekte van Prof. Obbink. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. K. W. Vethake, van Utrecht. Voorm. 10 uur (Chr. School Hees), Ds D. P. Brans. Hemelvaartsdag. Voorm. 10.30 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. B. Batelaan, van Utrecht. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Student Oosterhoek, van Apeldoorn. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Dr. C. E. Hooykaas, van Rotterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Geen opgave. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Mr. J. A. A. Rijksen, van Gouda. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeting Baarn. Voorm. 10.30 uur, Gebouw Eemstraat 10, Ds. G. J. Duijvendak, van Bussum. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. A. K. Kuiper, van Amsterdam. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur, openbare samen komst. Allen geleid door Ensigne van Oudheusden en luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 6 uur Ds. Gun ning. Hemelvaartsdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Gun ning. In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.per jaar en hooger. ONWAAR EN ONWAARDIG Ieder, die, het verslag van de beschouwing van Mevr. v. d. Mandele gevolgd heeft, 't welk de vorige week in ons blad een plaats had en die althans iets afweet van de ge schiedenis van Soest, moet bij het lezen van dat. verslag toch wel moeilijk een lach heb ben kunnen onderdrukken. Mevr. v. d. Mandele en met haar de ver. Plaatselijk Belang", is opgetreden als een paladijn voor het welzijn der inwoners van Soest en daar is niets tegen. Maar dan moet men z'n optreden op waar heid doen rusten en zeker niet op onwaar heid, noch onkunde. Ons blad heeft nooit geschroomd, om, waar noodig, critiek, zelfs felle, scherpe cri- tiek te oefenen, 't zij op het Gemeentebe stuur, 't zij op het optreden van een of meer personen in gemeenteraad of gemeente. Maar we hebben steeds de waarheid betracht, zoodat er tenslotte altijd gezegd is: ,,'t is waar, wat ze voorstaan". Van de uitlatingen van Mevr. v. d. Mandele kan dat niet in alle deelen worden verklaard. Haar rede was vooreerst gespeend aan alle waardeering. Geen enkel goed woord is er op kunnen overschieten voor een der men schen, die hun arbeid en tijd gegeven heb ben of nog geven, om de' publieke zaak te dienen. En dit reeds, het gemis aan alle waar deering is reeds voldoende om het optreden van Mevr. v. d. Mandele en daarmede van de ver. „Plaatselijk Belang" te brandmerken als onwaar en onwaardig". De menschen, die zich geven voor de pu blieke zaak, mogen al geen volmaakt werk leveren, dit staat in elk geval vast, dat zij, hetzij persoonlijk, hetzij gezamenlijk, het goede voor onze gemeente zoeken. We willen aan de hand van het verslag enkele uitlatingen van de geachte spreekster even nader bezien. Dan gaan we stilzwijgend voorbij, haar filosofie over de tevredenheid en de vooruitgang. Cadeau dus. Ook gaan we voorbij haar behandeling van de geschiedenis van Soest in vogelvlucht. Maar dan staan we even stil bij de passa ge over die zoozeer gewenschte schoonheids commissie, want.... „er wordt hier zoo af zichtelijk gebouwd". Ja, dat wist men niet, dat wij hier in Soest zelfs onder de dames zulke schoonheidskensters hadden. Als men dat geweten had, dan zou niet gezegd zijn, „dat het weldadig en frisch aandoet, in tegen stelling met de naburige gemeente, te wan delen door de gemeente Soest". Misschien wil „men" nu wel bekennen, van schoonheid in de bouwkunst geen be grip te hebben en er geen kaas van te heb ben gegeten, want Mevr. v. d. Mandele zegt, dat hier „afzichtelijk" gebouwd wordt. Die schoonheidscommissie moet bestaan uit kun stenaars en burgers, zegt Mevr. v. d. Man dele. Wa-blief?Ik wist tot heden niet, dat kunstenaars hun burgerrecht verloren hadden, maar als de geachte spr. er mede be doeld, dat zij buiten het burgerlijke practi- sche leven staan, dan zeg ik, ja, zeer dikwijls, maar dat zal ik die menschen niet kwalijk nemen, want daar zijn het dan ook kunste naars voor, die, als het goed met hen is, in een andere hoogere sfeer leven, als tus- schen de gewone dage-dingen. Maar daar mede staat den te gelijk vast, dat ze niet geschikt zijn voor een schoonheidscommissie. Van 't woord alleen reeds, moet een echt kunstenaar draaierig worden. Neen, schoon heids-commissies zijn ruzie-commissies. En de bouwers, èn de menschen, die schoon heidsproducten van zulk een commissie bou wen en koopen, worden de dupe en de kunst wordt in een keurslijf gewrongen. Boven dien zal er iemand zijn, die gelooft, dat met meerderheid van stemmen bepaald en .vastgelegd kan worden wat kunst is? 't Is jammer, dat de geachte spreekster voor eenige weken niet is wezen luisteren naar Dr. Ritter, toen deze in Baarn sprak voor de ver. „Baarn's Bloei", dan, ik weet vet zeker, zou zij in Soest heel anders heb ben geredevoerd, dan zij nu heeft gedaan. Of deze geen critiek heeft geleverd? Nou n of. Maar deze heeft lijnen gestippeld en gedachten geopperd, voorstellen gedaan en perspectieven geopend, die de grootste kun stenaars in extase brengen en die zelfs bij 'taenschen, die van kunst weinig of geen weet hebben, den uitroep afpersten: „ja, zoo lzal het moeten gaan". Dr. Ritter had ook z'n critiek niet ge paard, op de stelsellooze uitbreidingen, die sommige gemeenten er op na houden. Daarom drong hij aan op een groot uitbrei dingsplan, waarin hij zelfs drie provinciën betrok en verband bracht tusschen de uit breidingen van Amsterdam Haarlem Den Haag Rotterdam Utrecht en de trek der menschen naar buiten, waar door die vestiging veel natuurschoon wordt ver woest. En daarom drong deze Dr. aan op een centraal uitbreidingsplan onder centrale leiding. Maar ruzie-commissies? Neen, zoo erg, zoo bekrompen was ie niet. En hiermede stappen we van de schoon heidscommissie af; we hebben goede hoop, dat ze platgetrapt is. Door onvoldoende toezicht, scheuren na een jaar de muren en verzakken de funda menten. Hier legt Mevr. v. d. Mandele de vinger op een wondeplek, die werkelijk wel zeer zal doen. Want ook wij zijn van meening, dat er dienaangaande te weinig toezicht is. Evenwel moet men daarbij de billijkheid be trachten. Op alles moet scherp bezuinigd worden en gelooft men Mevr. v. d. Mandele, dan wordt dit nog lang niet scherp genoeg gedaan. Gaat men nu personeel opzetten voor scherper toezicht, dan schreeuwen de ongesalarieerde bezuinigings-inspecteurs en dnsjDectrices weer moord en brand. .Hoofdpijntabletten Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth. en Drogisten vrouw v. d. Mandele nu nog meer? Ze kan er heerlijk gaan wandelen en ziet er ook geen afzichtelijke bouwsels. Dan, die niet nader aangeduide verbin dingsweg tusschen twee verkeerswegen; ja, zoo zonder meer kan daar niets van gezegd worden, alleen, dat het gemeentebestuur wijs doet, het beschikbare geld te besteden aan die wegen, waarlangs reeds gebouwd is en niet het wegenbudget nog meer gaat be lasten. Van de tot nu toe besproken punten heeft Mevr. v. d. Mandele nog niet zoo heel veel plezie beleefd, maar 't kan nog komen. De rest bezien we in een volgend artikel wat nader. genooten geschiedde, maar ook aan gene zijde der grenzen trokken de Duitschers zich uit het turfbedrijf terug. Drenten gingen in de maanden, waarin dit werk hoofdzakelijk geschiedt, daar hun brood verdienen. Zooals het bedrijf zich hier te lande ont wikkeld heeft, speelt de gezinsarbeid daar in een groote rol. Van Paschen tot den langsten dag trekken de mannen met al de jongens, die daarvoor slechts eenigszins in aanmerking komen, vóór dag en dauw dage lijks naar „het veld" om turf te steken. Daar na wordt de turf gedroogd, door deze zorg vuldig op hoopen te leggen en geregeld opnieuw te stapelen, welke arbeid zoo goed als geheel door vrouwen en meisjes ge- Dinsdag 4 Mei j.1. werd te Loenen a.d. Vecht de kaasmarkt door den Burgemeester E. A. H. A. van de Velde officieel geopend. De opening: de burgemeester luidt de bel, waarmede de markt geopend is. BINNENLAND Drente. Over den verschrikkelijken nood in de Veenstreken bereiken ons bijna dagelijks de meest verontrustende berichten en het doet het hart goed te zien, dat allerwege de han den ineen worden geslagen om den nood zooveel mogelijk te lenigen. Niet alleen door maatregelen der regee ring om door werkverschaffing en verbete ring van woningtoestanden een blijvende ver betering in het leven te roepen, maar evenzeer door comité's, welke in vele plaat sen door personen van allerlei levensrich ting worden gevormd, om te voorzien in velerlei nood, vooral van de jeugd, die door verwaarloozing en ondervoeding, dreigt ten onder te gaar. In het Weekblad voor Christendom en Cultuur vonden wij een beschouwing over Maandag 3 Mei j.1. vierde de Verkade's Fabrieken te Zaandam het 40-jarig bestaan, welks feit feestelijk werd herdacht. Een aardige foto in de fabriek van de firma Verkade gemaakt, terwijl de fabrieksmeisjes op gebakjes, broodjes en andere lekkernijen worden onthhaald. Slechts een enkele opmerking nog hier over: Bij zeer scherp toezicht, (ook ingenieurs), scheurde de Beurs te Amsterdam, storte een garage in te Arnhem en stortte een gebouw in te Rotterdam. Nog altijd ligt Soest slechts aan een zij lijntje van het spoorwegnet. We zullen hier niet veel over zeggen, maar dit kunnen we wel verklappen, da$ toen het Gemeentebestuur stond uit de hee- ren Burg. Mr. Dr. Beaufort en de Wethou ders Endendijk en Miks, er reeds besprekin gen zijn gevoerd met de Directie der Ne- derl. Spoorwegen, inzake een station aan de lijn AmsterdamAmersfoort en dat er ook reeds toezeggingen zijn te dien aanzien. Als dus Mevr. v. d. Mandele uitroept, dat de ver. aan zal sturen, om zulk een aanslui ting te bekomen,, is dat haar goed recht, maar dan is ze er wel wat laat bij en komt de hulde hiervan toe aan het Gemeente bestuur. Electr. verbinding Baarn, Soest, Soester berg, Amersfoort. Tja. Daar heb je een Mij. met veel kapitaal voor noodig. De Ooster- Stoomtram Mij. verdraait 't. Bovendien, ken ners van verkeerstoestanden geven de voor keur aan autobus-verbindingen, die veel en veel minder kostbaar zijn. Ik geloof dan ook, dat zulk een electr. verbinding voor óns slechts een „fata morgana" kan zijn. De wandelpaden worden niet verzorgd, zegt de spr. Wie ook wel eens ergens an ders komt, zal mij wel willen toestemmen, dat onze gemeente heel geen slecht figuur maakt; maar men bedenke daarbij, dat onze gemeente plm. 70 K.M. „wandelpadjes" heeft te onderhouden. In 't Vosseveld liggen mooie ruime wegen, waar geen huis staat. Ja, maar wat is daar aan te doen? Die wegen zijn door de gemeente aange legd, maar particulieren hebben alles betaald en betalen ook het onderhoud. Wat wil Me- het Drentsche vraagstuk van den heer H. A. van IJsselsteijn, waaruit wij een gedeelte overnemen, teneinde eenig inzicht te krijgen van de oorzaken, welke de tegenwoordige toestanden deden ontstaan: „Indien men het verloop der bevolking van Nederland in de laatste halve eeuw aan een nader onderzoek onderwerpt, dan treft het, dat, met uitzondering van de mijnstreek en de drie groote steden nergens de bevolking zoo sterk is toegenomen als in Drente. In 1880 telde deze provincie 118845; in 1925: 223168 zielen; dus een toename van 88 pCt. Toch is Drente het gewest met de minste hulpbronnen; hier geen industrie; zooals bijv, in Overijssel en Noord-Brabant (welke be volking met 70 pCt. toenam)geen vette kleibodem als in Zeeland en Friesland, waar de bevolkingsaanwas slechts 32 en 23 pCt. bedroeg. Van een eenigszins belangrijke ontwikke ling der steden is in Drente geen sprake; de hoofdstad telt nauwelijks 18000; Meppel, de handelsstad, slechts 12000 zielen. Het is voor alles het veenbedrijf, waarin de Drentsche bevolkingsaanwas zijn heil moet zoeken. Het beste bewijs daarvoor is de ont zaglijke toename van het zielental van Em- men, de gemeente waar zich dit bedrijf con centreert. Zij telde in 1850 slechts 2700 en in 1880 5000 zielen; thans is dit cijfer tot 45000 gestegen. Van bovengenoemd accres van plm. 100.000, komt dus 40 pCt. op re kening van Emmen. In de eerste helft der vorige eeuw werkte slechts een betrekkelijk klein aantal Dren ten in de venen. Toen trokken jaarlijks in het veenseizoen tal van Hannoveranen naar Drente, Overijssel en Groningen om daar den veenarbeid te verrichten. Toen de industrie in Duitschland, in het bijzonder na 1870, zulk een vlucht nam, wer den de rollen omgekeerd. Niet alleen dat toen alle veenarbeid in Nederland door land- schiedt. Deze „stoegen" (in het ruim stu wen) en „loegen" (als bovenlading) stape len ook de turven in de schepen. Tengevolge van dezen gezinsarbeid had een talrijke vervenersfamilie een niet onvol doend inkomen, al was het een groot be zwaar, dat buiten het eigenlijke turfseizoen vele mannen elders werk moesten zoeken. Een groot voordeel was de ontwikkeling der turfstrooiselfabricage, die zoowel in E>rente als even over de grenzen vele handen werk gaf. In deze industrie konden de arbeiders gedurende het geheele jaar hun brood ver dienen. AA De wereldoorlog heeft een groote ont wrichting in den veenarbeid gebracht. De grenzen werden gesloten, zoodat al dege nen, die vroeger in Duitschland werkten nu hier te lande kwamen arbeiden. Deze handen waren welkom, daar de behoefte aan brand stof, groot was; het turfbedrijf werd sterk uitgebreid; er werden Ioonen betaald, waar aan men vroeger niet had kunnen denken. Aan den weeldetijd, die Drente toen door maakte, is met den vrede op eens een einde gekomen. 1 De kolenprijzen daalden ontzaglijk, zoo dat zij thans ongeveer op het niveau van vóór den oorlog staan; de turfstrooiselfa- brieken, die gedurende den krijg aan de vraag niet hadden kunnen voldoen, daar hun pro duct op groote schaal in de loopgraven en voor ligging van paarden gebruikt werd, staakten hun bedrijf. De vervanging der paarden door autotractie heeft aan deze in dustrie den nekslag gegeven. De turven vinden geen afzet meer; als de oogst der vorige campagne niet vóór April van de droogvelden verdwenen is, ontbrekt de plaats voor de optassing Tan het nieuwe product. Een zeer groote werkloosheid is van een en ander het gevolg." Na verdere uiteenzetting van de gezinstoe standen en de enorme verarming der be volking, vraagt de schrijver: „Hoe dient 't Drentsche vraagstuk tot op lossing te worden gebracht? Naast de reeds sedert eenigen tijd ter hand genomen maatregelen ter bevordering der emigratie, dient de Regeering het noodige te doen voor werkverruiming. Daartoe moet vóór alles de vervening zoo veel mogelijk bevorderd worden. Zoo lang de kolen- en dus ook de turfprijzen zoo laag blijven, zal de overheid subsidie moeten ge ven aan het turfbedrijf. Bij het overwegen van dezen maatregel neme de Regeering in acht, dat er een zeer scherp onderscheid is tusschen de Drentsche vervening en elke an dere nijverheidstak. Door de eerste wordt toch de zoo goed als geheel improductieve veengrond veranderd in vruchtbaren dal grond. De provinciale verordening zorgt er in Drente voor, dat de vervener een vol doende laag bolsteraarde op den uitgeveen- den grond brengt, zoodat er een uitstekende cultuurbodem ontstaat. Het bevorderen der vervening door een offer uit de schatkist past dus in het kader van verschillende uitga ven, die van Rijkswege voor analoge doel einden gedaan worden: het droogmaken der Zuiderzee, de ontginning van woeste gron den, enz. Ten einde de doorzetting der vervening niet in het bijzonder ten goede te doen

Soester Courant | 1926 | | pagina 1