Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen in Riiiiiliriii f. H.A.HAK - BAARN Laanstraat71, Baarn RADIO-TOESTEL? 'D. F. VOIGT J.JESSE Uitgave: G. J, SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 ALLE BOUWMATERIALEN DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Voor Uw Leder en Fournituren StesnhofstraatS, TelefoonS45 Bouwcrediet beschikbaar. UIEIISGHT U EED GOED DM II11MK f 98.— T Se Jaargang No. 23 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag II Juni 1926 SOEmiMM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels £1.00. Elke regel meer f 0.20 SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolstr. 39 TEL. 213 stemming van zuiver rechts tegen links, is een feit, dat den kenner onzer politieke ver houdingen meer zegt, dan lange betoogen. De positie van het Kabinet-De Geer is dan ook allerminst een zoodanige, dat men spre ken kan van een Kabinet van één dag. Aan de versterking dier positie werkt zeker ook mede de erkende bekwaamheid van meer dere der bewindslieden. X 1 -f Het Engelsche Koningspaar op een wandelrit. BINNENLAND Een zonderlinge beslissing. ■ij schreven in ons overzicht van de vo- je week benieuwd te zijn naar de beslissing den Utrechtschen Gemeenteraad, om te ra zien in de honderdduizend gulden, wel- igezocht moesten worden om een lek in pepTOQting.1926 te stoppen. porstellen waren er, die alle drie be lle moeilijkheid op te lossen, lorstel van B. en W. om de belasting ■ogen. Jtweede een voorstel van de Prot. ladsfractie tot pensioenaftrek op de F en salarissen van het gemeente-per- met vrijstelling van de eerste f800.—. 'voorstel om de f 100.000.te vin bezuiniging op onderhoudswerken, gedachte aan beroep bij de Kroon leeds losgelaten. foral dit laatste stelde den Raad voor de lichting een beslissing te nemen, waar de zaak in orde zou komen, lenwel de vroedschap vertikte het lek- f en verwierp alle voorstellen, vij geven grif toe, prettig waren zij geen drieën. iet resultaat is echter, dat de begrooting |t is goedgekeurd en B. en W. maar moe zien hoe de zaak uit te zoeken. I Een verheffend schouwspel is het niet, wij /enken, dat vrees voor de kiezers de houding fan velen heeft bepaald en wij mogen gerust leggen, dat alleen de rechtsche raadsleden pen moed hebben gehad naar overtuiging in het belang van de gemeente te hebben Igehandeld. Bij het optreden van het tegenwoordig ka binet is veel gesproken over het tijdelijk karakter van dit ministerie. Door den mi nister-president zélf, maar niet minder door gedienstige Kamerleden, die het kabinet er te pas of te onpas aan herinneren, dat het slechts een korten levensduur zal beschoren zijn. De indruk vestigt zich echter hoe langer zoo meer, dat het wel eens langer kon duren dan bedoeld was en de positie van het ka binet met den dag sterker wordt. Met belangstelling lazen wij het oordeel daarover van den Haagschen briefschrijver in „De Standaard", die door zijn persoon lijke waarneming zeker recht van spreken heeft. Enkele zijner opmerkingen geven wij hier onder. „Het extra-parlementaire Kabinet-De Geer is nu voor het front geweest, zoodat men in staalt is een voorloopigen indruk te geven over z"n positie en over de ontvangst, die het in de Kamers genoot. Die positie is niet zwak, absoluut niet zwak ker dan die van verschillende parlementaire Kabinetten, die reeds aan het bewind waren. En wij zouden geneigd zijn te zeggen, dat de positie van het Kabinet-De Geer te sterker is, wijl steeds beter gevoeld wordt, wat bij de verbreking der coalitie in de waagschaal is gesteld. Die breuk in de coalitie is niet opeens gekomen, wel is ze duidelijk zicht baar geworden door een schok. Zoo is ook het herstel der coalitie niet het werk van één week en wordt er misschien wel een schok vereischt, om het been weer in het lid te brengen. Intusschen kan geconstateerd worden, dat practisch meermalen de coali tie nog lang niet finaal ter ziele is en speciaal in de Eerste Kamer doet men zoo ongeveer, of er niets gebeurd is. Dat daar bijv. de door Minister De Geer zoo vurig verdedigde Bios coopwet aangenomen moest worden bij een VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDÏETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. Minister De Geer is nu niet wat men noemt een populair figuur in de Kamer, maar juist iemand als hij, met zulk een sterk in dividualistisch karakter, heeft bij het verdeel en heersch, in dit geval een nummer voor. Wat hem juist in een parlementair Kabinet een minder gewild element zou kunnen doen zijn, geeft in het extra-parlementaire juist voor meerderen iets bekorends. Mr. Heems kerk heeft den heer De Geer wat gekieteld over zijn optreden als parlementair figuur, als leider van dit extra-parlementaire Kabi net, maar wij hebben zoo de gedachte, dat nog blijken zal, dat een figuur als deze beter past in een extra-parlementair Kabinet, dan in een parlementair Kabinet liit de rechter zijde. Of hij als beheerder van het Departe? ment van Financiën het roer in handen zal kunnen houden, zoodat niet ieder op zijn beurt er eens aan rukt, zal nog afgewacht moeten worden. Wel opmerkelijk is het, dat de heer De Geer tot dusverre in woorden voorloopig het meest overhoop gelegen heeft met de fractie, waartoe hij politiek zelf behoort. Het ministerieele leven van den tweeden Chr. Historischen bewindsman in dit Kabi net, de heer Slotemaker de Bruine, gaat niet op rozen. Dat hij daaraan zelf geheel on schuldig is, durven wij niet te zeggen. Zijn rede over de verbindend verklaring der col lectieve arbeidsovereenkomsten, heeft ook ter rechterzijde bij meer dan één een zeer onbevredigenden indruk gelaten. Zoo is er meer, hoewel wij den indruk kregen, dat een der oorzaken is, dat deze bewindsman wat te gunstig denkt over het bezeilen der parlementaire wateren. Daarbij komt, dat heel duidelijk blijkt, hoe de vrijz. democraten het op zijn ministerieelen dood hebben toe gelegd. Mr. Marchant bekogelt hem met zijn wrange opmerkingen, of ook, laat zijn beken de geluiden hooren, die het midden houden tusschen hardop droomen en kreunen van pijn. Minister Slotemaker is tot heden de meest bestreden figuur in dit Kabinet. Zijn tegen hanger is Minister v. d. Vegte, de nieuwe man voor Waterstaat, die bij de Kamer nu reeds persona grata is. Hij beschikt over een groote dosis drogen humor, spreekt goed en weet van de zaken zooveel af, als rede lijkenvijs van hem verlangd kan worden. Er zou een bloemlezing saam te stellen zijn van allerlei opmerkingen, die hij zoo langs zijn neus weg maakt en dat met onverstoord gezicht, die de Kamer soms aanleiding ge ven tot groote vroolijkheid. Figuren als Minister v. d. Vegte, die geknipt is voor het departement van Waterstaat met z'n vele besognes, kunnen van de Kamer wat gedaan krijgen. De Ministers Kan en Donner zitten, gelijk te verwachten was, in de zaken van hun de partement in. De eerste is een even groote vijand van een hoed op z'n hoofd, als van lange redevoeringen. Hij spreekt niet lang maar zakelijk en vindt daarbij gehoor. Minister Donner is langer van stof, zijn radheid is soms voor de persmenschen schier om wanhopig te worden. Maar hij zit in de zaken in op een wijze, die groote bewonde ring afdwingt. Als men voor hem een kwestie aansnijdt, is men er nog zoo niet af, want hij haalt ze op en belicht ze zoo, dat men sterk onder den indruk van zijn kennis komt. De nieuwe Minister van Koloniën lijkt een prettig man, die zijn weetje wel weet. Als wij ons niet al te zeer vergissen, tracht ook Minister Waszink zich in de zaken van zijn departement in te werken en blijkt dit door zijn optreden aan goede handen toever trouwd. De vrees van hen, die met zooveel schrik een R.K. als Minister van Onderwijs zagen optreden, is tot heden toe, gelijk trou wens ook te verwachten was, niet bewaar heid. En dan nog Minister Lambooy. Over zijn begrooting merken we afzon derlijk nog iets op. Zijn figuur en z'n wijze van spreken lijken ons heel wat beter, dan die van den heer Van Royen, die meer pro fessor dan soldaat was. Minister Lambooy is een echte soldaat. In de rede, die hij Donder dagavond in de Kamer hield, leek het soms wel, of hij zich voor de troep plaatste om te commandeeren. Zijn taal was lang niet altijd even onberispelijk zuiver, maar z'n ge dachten waren vrij duidelijk. Als de Minister de Kamer belooft, dat hij niet zal komen met plotselinge „overvallin gen", of zegt: ik spring over op een ander punt; of ook: één koetsier op den bok, en dat is degene, die het veldleger commandeert, dan gevoelt men, dat hier niet aan het woord is de parlementaire redenaar van pro fessie, maar de soldaat, die de woorden grijpt, omdat hij ze noodig heeft, doch er ook wel eens een weinig vreemd mee ma noeuvreert. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Vocrm. 10.30 uur (Kerk), Dr. F. W. Kor ff, van Heemstede. Nam. 6 uur (Kerk), Ds. R. Bartlema, Zeist. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. C. Bouthoorn, van Zeist. 's Avonds geen dienst. Chr. School Hees, geen dienst. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Ds. J. C. Meijnen, van Baarn. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. C. Meijnen, van Baarn. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Maandagmorgen is te Amsterdam in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer S. Blazer, eerste contra-bassist van het Con certgebouw-orkest. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen dienst. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg de Eerw. heer v. d. Heuvel, adj. Dir. Kinderzorg, Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Prof. H. Visscher, van Huis ter Heide. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. Bouthoorn, Em. Pred. te Zeist. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Vo-'rm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. L. Hoor weg, Pred. te Purmerend. Roomsch Katholieke Kerk. Vo'vm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 tiui Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorin. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen Ned. Luthersch Genootschap voor In- en l',Uwendige Zending, afdeeling Baarn. Vaorm. 10.30 uur, Gebouw Eemstraat 10, Ds. I Neideck, van Amsterdam. Protestanten Bond. Vöonn. 10.30 uur Ds. G. Wuite Ji\, van Den Haag. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. LAger des Heils. (De Wetstraat 25). Zaterdagavond 8 uur groote zendingsbij eenkomst, geleid door brigadier Rawie, ad judant Rolphs en een evangelist zanger. Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Na.ti. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Grooie Kom. Na:n. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond S. uur vaarwelmeeting. Donderdagavond 8 uur welkomsamenkomst All[:n geleid door Ensigne van Oudheusden LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur de heer Van Ginkel, van Bilthiven. Nan. 6 uur Ds. Gunning. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Veriiy .ingen Brand, Inbraak etc. Belast zich 'en verkoop vdu Villa's, LaudLuizeü, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen De Vereeniging „Nederland in den Vreemde" hield 5 Juni j.I. haar jaarvergadering in het Kasteel „Oud Wassenaar". HET VERDRAG MET BELGIE Toen niet voor de poes. Met een bezem ontvangen. Even scherpe kritiek. Olifantisme. Een paar peulschilletjes en een zout bolletje. Fout her steld. Chicanes? Uilen naar Athene. De Grondwet opzij. Besluiten en beslissen. Af watering. Calamiteuse pol ders. In de kou. Nog een zout bolletje. Hoogheids- rechten. Luie schepen en snelle departementen. Ge worgd. In ons blad zijn voor eenige maanden eeni- ge artikelen geplaatst, waarin aan de hand van de verschillende gegevens, welke ons ter beschikking stonden, de aard van dat ontwerp is belicht en tevens is medegedeeld, wat er alzoo tegen dat verdrag ingebracht werd. En het stemde den schrijver tot vreugde, dat hij van zeer bevoegde personen, omtrent de juistheid van de in geding zijnde zaken door hem gereleveerd, onverholen instem ming mocht ontvangen. Sindsdien zijn weer bijna 9 maanden voor bij gegaan, hebben we een langdurige crisis in ons land gehad, waardoor het regeerings- mechanisme zeer langzaam draaide, om niet te zeggen, stilstond, waardoor ook dat ver drag eenigszins naar achteren werd verdron gen. Zooals de lezer toen wel heeft gemerkt, was de critiek op dat verdrag lang niet malsch, ja er was bijkans niemand met eenige verantwoordelijke positie, die de bepalingen in dat verdrag opgenomen, toejuicht. Veerleer werd er op de meest krasse ma nier uitgesproken, hoe funest de gevolgen voor ons land zijn zouden en den minister van Buitenlandsche Zaken verweten, dat hij, zoo ongeveer ons land benevens zijn econo mische positie, op genade of ongenade aan België had overgeleverd. Nu echter is de zaak in een andere phase getreden, door de indiening van een aanvul lend protocol, waarin België eenigszins aan de critiek tegemoet komt. In de afdeelingen van de Tweede Kamer was het verdrag met België behandeld en had daar een zeer slechte ontvangst genoten. Vermoedelijk naar aanleiding daarvan en met het oog op de geheele verwerping, heeft nu België eenige dingen nader gespecialiseerd, sommige zaken wat verzacht en andere arti kelen toegevoegd. En nu is de vorige week de memorie van antwoord op het verslag van de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer, ver schenen en heeft de minister van buiten landsche zaken daarin tegelijk de nieuwe wij zigingen kenbaar gemaakt en verdedigd. Algemeen wordt deze memorie van ant woord geroemd als een knap stuk werk, waar op zeer handige en diplomatieke ma nier deze netelige kwestie wordt behandeld en verdedigd. De Tweede Kamer heeft intus schen besloten, dat het weer opnieuw in de afdeelingen eerst zou onderzocht worden. Dat wil zeggen onder de loupe genomen. In dien tijd heeft nu ook het volk gelegen heid, de wijzigingen van alle kanten te be zien en de mannen van de praktijk kunnen het bruggetje, dat de minister tracht te leg gen, eenigszins toetsen. Die dat werkje maar direct onder handen hebben genomen. En 't moet al dadelijk gezegd, dat de minister, naast eenige waardeering voor z'n nieuwe bemoeiingen, weer hoofdzakelijk met scher pe, felle kritiek bestookt wordt. Over de kritiek op het oorspronkelijk ver drag was de minister slecht te spreken. Hij kon niet begrijpen, waarom daar zoo'n herrie over gemaakt is en waarom een ac- coord is afgewezen, dat reeds te voren aan vaard was. Hieruit blijkt wel, dat de minister den ernst van de bezwaren hier te lande tegen dat verdrag ingebracht, niet gevoelt of gevoeld heeft, Over de bij het verdrag geregelde hef fing der loodsgelden, die naar een Ncder- landsche haven nooit lager mogen zijn, dan naar Antwerpen, schrijft de minister, „dat dit een factor is van weinig beteekenis", bij de keuze van een schip voor een reis naar Amsterdam, Rotterdam of Antwerpen. Dat is dus voor den minister niet de moeite waard, dat het in het verdrag moest worden vastgelegd. Dat de Belgische regeering sche pen vanaf Dordt naar Antwerpen gratis laat sleepen, als ze hun vracht vandaar doen ver schepen naar een buitenlandsche haven, ont lokt den minister de uitlating, „dat men wel zal doen zich van het resultaat dezer bevoor deeling geen overdreven voorstelling te ma ken". Ook dit dus is niet de moeite waard, om over te praten. Maar waarom stelde Bel gië er dan prijs op, dit in het verdrag te be stendigen? Nu heeft het in 't protocol dezen eisch in zooverre laten vallen, dat het daar mede, met het gratis sleepen, zal ophouden, als het kanaal Moerdijk-Antwerpen gereed zal zijn. Dat is dus zoo'n soort zoute bolle tje geworden, om dorst naar dat kanaal te krijgen. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk IWT* Eerste Soester Electrische Brlllenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. Werd er in het oorspronkelijk verdrag slechts gesproken, dat Nederland op eigen kosten moest zorgen, dat de geul in de Schelde op diepte en breedte bleef, nu in de wijziging, wordt dit in zoover gelimiteerd, dat Nederland in 20 jaren hoogstens 15 mil- lioen kubieke meters behoeft weg te bagge ren. 15.000.000 M3 grond is voldoende om 7, zegge zeven dijken te leggen van Amster dam naar Rotterdam met een grondvlak van 8 meter en kruin van 4 meter en een hoogte van eveneens 4 meter. Dat is toch ook niet zo oerg weinig. Dat is dus herstel van een fout, die als er in ons land geen kritiek was geweest op dit verdrag, zoomaar door den minister zou zijn aanvaard, want hij had dat verdrag maar alvast onderteekend. In de memorie van antwoord wordt verdei gesproken over de kanalen, die Antwerpen tot een Rijnhaven moeten maken, natuur lijk ten koste van Amsterdam en Rotterdam en dan zegt de minister, dat zulks gedaan wordt om Antwerpen, Rotterdam en Am sterdam gezamenlijk te verdedigen tegen de Fransche en Duitsche kanaalplannen. Welke voordeden onze havens en daarom ons land dan van deze kanaalplannen krijgt, als het verkeer van de Rijn uitsluitend over Ant werpen gaat, daarover laat de minister zich niet uit, misschien is dit ook wel van weinig beteekenis, of moet men zich hiervan ook weer geen overdreven voorstelling maken. Over het kanaal Antwerpen—Moerdijk zegt de minister, dat er zeer vele jaren mee heen zullen gaan, eer dat kanaal in gebruik zal worden genomen en dat Nederland met den aanleg van dit kanaal vrij 6taat. Terecht vraagt Mr. W. Suermondt Lzn., of de minister soms van plan is te gaan chicaneeren. „De gelegenheid blijft verder open staan", zegt de minister, „om nadere correcties aan te brengen". Jawel, je kunt gelooven, dat België happig zal zijn, om, als het tractaat eenmaal is goedgekeurd weer opnieuw te gaan wijzigen in 't voordeel van den „Duts". Op 3 Juni 1920 zegt de minister in de Ka mer, dat aan Nederland door de herziening der verdragen van 1839 geen voordeel ver bonden is en nu staat in de memorie van antwoord, dat „een der lichtzijden is, dat de Limburgsche kolen op een aanmerkelijke kortere wijze naar het Westfaalsche kolen- gebied vervoerd kunnen worden". Mr. Suer mondt slaakt de verzuchting: „konden de uilen, die naar Athene gebracht zouden wor den, dit maar lezen". De minister wil toch niet de toestand van voor den oorlog terug ten opzichte der staatsmijnen? Toen was het de Nederland- sche mijnen in Limburg verboden hun ko len op de Nederlandsche markt te brengen, maar moesten deze hoofdzakelijk aan de groote mijnmagnaten in Westfalen geleverd worden. Terwijl deze mijnmagnaten de prijs Wij leveren U een prima 3-lamps toestel, geheel compleet, met „Sfe- ravox" luidspreker voor slechts (Gedipl. technicus) OSSENDAMWEG 10 SOEST Laad-inrichting voor accumulatoren. bepaalden van al de kolen in Nederland ver kocht, hoofdzakelijk door de steenkolen Han- dels-vereeniging. Bovendien wilden deze magnaten niet meer als een zekere hoeveel heid kolen ontvangen, zoodat het mijnbedrijf toen zeer noodlijdend was. Hieraan heeft de oorlog met één slag een einde gemaakt en zijn de Nederlandsche mijnen hier, althans voor huisbrand, het best ingevoerd. Voor de stoomkolen is dat anders, omdat de Nederlandsche kolen in kwaliteit verre achterstaan bij de cardif en Ruhr-kolen. Nu nog iets over de Zeeuwsche belangen. In het ongewijzigde verdrag heette het, dat de belangen van de scheepvaart uiteraard gaan boven andere belangen, welke op den waterweg betrekking hebben en verder, dat de beschikkingen en verordeningen van de Schelde-commissie reeds bij voorbaat gesteld werden boven de beschikkingen van natio nale administratie". De nationale administratie is dan: water staat, provinciaal- en polderbestuur. AI deze lichamen werden opzij gezet om de Schelde- commissie maar macht te geven en dat, ter wijl toch de Grondwet de taak dier licha men „constateert". Terecht hebben dan ook de Zeeuwsche pol derbesturen indertijd verklaard, dat zij zich zullen houden aan de Grondwet en onze eigene wetten en geen gezag van een Belgi sche of andere commissie, over hun polder- dulden. In het Protocol is nu een erkenning uitgesproken van de belangen van oeverver dediging en waterloozing van degene, die aan de Wester-Schelde wonen of daarom trent, en er zal bij werken voor de scheep- vaartbelangen, rekening moeten worden ge houden met de gevaren voor die andere be langen; terwijl de maatregelen tegen die ge varen in de. kosten dier werken zullen wor den inbegrepen. Ah, zoo. Dat was de minis ter dus in het eerste verdrag maar vergeten.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1