1 Behandelen alle Bank en EHecieizanen. BESTELT NU SRAfiDSTOFFEH legen Zomeppf Ijzen F. Breure H.A.HAK - BAARN LA PORTE Co. Laanstraat71, Baarn MAISON GEERS D. F. VOIGT BRflUDSTOFFEÜ- Ei! GÜÏHAH1E UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 ALLE BOUWMATERIALEN Sieenhafsiraat5, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. -ft - 'hrm Voor Uw Leder en Fournituren DAMESMODEARTIKELEN STOFFEN CONFECTIE FORNITUREN Uw henoodigde t Jaargang No. 24 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 18 Juni 1926 Re..i ictlc-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emraalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DlïXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. VAN DAM. Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koeriet" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn. Soest. Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke tegel racer f 0.20 Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHEc TRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electiische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. 's Avonds geen dienst. Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. Maandag 14 Juni j.1. bracht een aantal Duitsche rechters uit het ressort van de. Recht bank te Kleef, een bezoek aan de Rechtbank te Arnhem, om kennis te maken met de Nederl. Rechtspleging in strafzaken. Wij geven hierbij een foto van het gezelschap. BINNENLAND De zegevierende waarheid. De financieele moeilijkheden in Celgië heb ben al tot heel wat beschouwingen en ver gelijkingen aanleiding gegeven. Vergelijkin gen ook met de -positie van ons land, met zijn kerngezonde geldmiddelen. Het S.D.A.P." hoofdorgaan „Het Volk" waagt zich ook aan zulk een beschouwing, het schrijft o.m.: „De Belgische Staat heeft een vlottende schuld van zes milliard. Hij heeft geleend, alleen op langen termijn, en met een vastge legd bedrag voor rente en aflossing, hij heeft zes milliard geleend met de belofte, ze binT nen enkele maanden terug te betalen De houders van die schuldbekentenissen verklaren: Wij hebben...geen vertrouwen'meer in den Staat; wij verlangen ons geld terug. Is dat strafbaar? Wie kan vaststellen, dat zij wel vertrouwen hebben en dat het hun te doen is om een regeering, die zij haten, ten val te brengen? Of om in den chaos die ontstaat bij de ontreddering der staatsfinan ciën, hun zak te spekken? De zwakheid van de gevallen regeering lag in het bestaan van de schuld. Indien op dat oogenblik in Nederland de leiders van de grootste banken poogden, den koers van den Nederlandschen gulden te doen kelderen, zouden zij daarin niet slagen. Zij zouden niet een bedrag aan schuldbekentenissen van den Nederlandschen Staat aan de markt kun nen brengen, zoo groot, dat de regeering niet onmiddellijk maatregelen zou kunnen nemen om ze te koopen. De vlottende schuld van onze schatkist ts niet zoo groot, dat zij het staatscrediet aantast. SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr, 14 - Schoolste. 39 TEL. 213 Er is een tijd geweest, dat het ook in Ne- derland anders was De eerste, die toen in greep, was de president van de Nederland- sche Bank. Hij verbood wat hij onverant woordelijke uitgaven achtte, o.a. die voor den woningbouw. Hij gebood bezuiniging. De regeering heeft toen bezuinigd. De Geer deed het niet forsch genoeg. Colijn zette hem af en ging op zijn stoel zitten. Nu is de Nederlandsche gulden veilig". Zoo staat het in „Het Volk"; wel een beetje bitter en hatelijk, maar het staat er in goed verstaanbaar Nederlandsch. Colijn heeft ons land uit de handen en de voogdij van de bankiers gehaald en gezorgd dat de Nederlandsche arbeiders, gepensioneer den, ouden van dagen, die van een kleine rente moeten leven, vrij zijn gebleven van de ellende der inflatie. Door zijn werk is het Nederlandsche volk onder Gods zegen be hoedt voor de ontzettende armoede. Dat er kent nu „Het Volk", al zegt het er niet bij. Wel vertelt het verder, dat de Socialistische ministers in België zullen trachten de maat regelen niet „al te Colijnsch" te nemen. „Patrimonium" teekent hierbij aan: „Wal een misleiding. Men zoekt in België het steunpunt in de indirecte belastingen. En men heeft in België slechter onderwijs, slech ter betaalde ambtenaren, minder goede so ciale voorzieningen dan in Nederland. Hier is ook in den tijd van bezuiniging, niet ge raakt aan de sociale verzekeringen; hier is voor woningbouw meer besteed dan elders, en bijv. het subsidie voor tuberculose-bestrij ding op een hoog bedrag gehandhaafd. De Belgische sociaal-democratische ministers kunnen nog heel wat doen, voor en. aleer zij den socialen achterstand, bij ons verge leken, ingehaald hebben". De waarheid breekt baan en het oordeel der geschiedenis zal niet streelend zijn voor hen, die den arbeid van den grooten vader lander Colijn hebben verguisd en gehoond. Makelaar - Taxateur Bil het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen J. A. Visscher, van Leeuwarden. Nam. 6 uur Ds. K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. Voorm. 10 uur (Chr. School Hees), Ds. C. Bonthoorn, van Zeist. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. M. Elzinga, van Groo- tegraft. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B- Alkema. Nam. 6 uur Ds. M. Élzinga. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Dr. K. F. Proost, Zwolle. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg de Eerw. heer G. B. van Prattenburg, Evangelist te Zeist. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. Lammerinck, van Delft. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. Lammerinck, van Delft. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds- J. G. Meijnen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 uur Ds. K. Groen. H. Avond maal. Nam. 6 uur Ds. K. Groen. Nabetrachting. Ned. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. J. Bijerman, van Meppel. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur vaarwelmeeting. Donderdagavond 8 uur welkomsamenkomst Allen geleid door Ensigne van Oudheusden LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. KRONIEK VAN DE WEEK Net als schooljongens. Pas sen en meten. Als je je mond maar open doet. Brazilië op z'n smalst Vereenigde Sta ten van.... Europa- Geld stinkt niet. Lage loonen slecht geoutilleerd. Laat de arbeiders de verbeteringen betalen. Voor kapitalisten: 't eerst verdiend. Russisch geld. Toch een „luchtje" aan. leder baas in eigen huis. De mogendheden hebben gewacht tot het zomertijd was en gehoopt ook op zomer weer en zijn toen weer naar Genève geto gen, om daar te vergaderen in verband met de kwestie, die in den Volkenbond is ont staan door het intreden van Duitschland. Zooals men zich zal herinneren, is indertijd Duitschland een permanenten zetel aange boden in den Volkenbondsraad, indien het tot den Volkenbond toetreden wilde. Na veel vijven en zessen, was eindelijk alles zoo ver voor elkaar, dat de plechtige installatie zou kunnen plaats hebben. Maar toen waren in eens Spanje, België en Zweden er bij om ook een permanenten zetel te vragen. Toen die storm wat gesust was en men dacht er te zijn, kwam Brazilië met den eisch op een permanenten zetel, dat was de volkenbond verplicht aan de Zuid-Aroerikaansche repu blieken, want die hadden met z'n allen geen permanenten vertegenwoordiging in den Volkenbondsraad. De kwestie was in het najaar van 1925 niet bij te leggen, dus gingen de vertegenwoor digers der verschillende landen huistoe, om in Mei weder te komen en dan dat zaakje even op te knappen. De heeren hebben gepast en gemeten, hier wat afgeknipt en daar wat bijgeplakt en het bleek al spoedig, dat er met een grooten mond nog al een en ander bij de mogend heden te bereiken is. Want 'n heele reorganisatie met betrekking tot de niet permanente zetels heeft er plaats gehad, waarbij aan de Zuid-Amerikaansche staten niet minder dan drie, niet-permanente zetels zijn toegewezen. Maar er bleek nog iets en wel dit, dat 't Brazilië niet te doen was om vertegenwoor digers van Zuid-Amerikaansche Staten in den Vulkenbondsiaad, maar dat het persé èén' permanenten zetel voor zichzelf opeischte. Dat ging niet. En alle gedraai en gemar chandeer ten spijt, Brazilië kreeg geen per manenten zetel. En toen geschiedde het, dat Brazilië liet zien, waarin een groot land erg klein kan zijn. Het nam namelijk een onver zoenlijke houding aan en het zei: „Als ik dan geen permanenten zetel in den Raad krijg, dan treed ik uit den Volkenbond". Het heeft den daad bij het woord gevoegd en bovendien alle Zuid-Amerikaansche Sta ten aangeschreven, met verzoek eveneens uit den Volkenbond te treden. BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting V loketten te huur in prijzen van f6.per jaar en hooger. nü staan de zaken zoo: Het kapitaal, dat de meineigenaren in de mijnen hebben gestoken, s voor een goed deel opgebruikt, van winst, is al lang geen sprake meer en nu verdraaien zij het, om weer nieuw kapitaal in hun on dernemingen te steken, teneinde die onder- n' mingen te moderniseeren. Zij verlangen l i-., dat de arbeiders genoegen zullen nemen Jiiet een loonsverlaging, opdat de heeren eige naren van dat „in de eerste plaats verdiende 4:eld" de inrichting, de outillage kunnen ver beteren. Ieder gevoelt, zoo iets stuit elk wel denkend mensch tegen de borst Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat, hoog geplaatste personen in Engeland, bij dragen storten in de kassen der arbeiders, om hen in hun zwaren strijd en grooten rood te steunen. Onder deze gevers is o.a. de Prins van Wales en ook vele buitenlandsche vakver eenigingen. Maar nu fs er een ander element in den strijd gekomen. De Russische mijnwerkers hebben vier en een kwart millioen gulden gegeven aan de stakers. 't Is te begrijpen, dat deze niet vragen, van \.*iemaar dat ze thans zeggen: hebben is Lebben en krijgen is de kunst. Het is nu wel zoo eenigszins bekend, dat de Russische mijnwerkers tot de slechtst be taalde arbeiders der wereld behooren. En rr.en vraagt zich af, hoe is het mogelijk, cat deze menschen zulk een bedrag kunnen weggeven, die zelf haast niets hebben, 't Wordt duidelijker, als men bedenkt, dat die i-Ls van de Russische mijnwerkers in recht- sireeksche verbinding met de Russische schat kist staat en dat het dus het Russische rijk- of te wel de Russische sovjet is, die dal bedrag weg gaf. En dan komt de zaak an ders te staan. Want dan is het inmenging van een buitenlandsche mogendheid met een voorop gezet doel, in de binnenlandsche aangelegenheden van Engeland. En dat is natuurlijk door Engeland en door geen en kele andere mogendheid te dulden. Ieder baas m eigen huis en an Englishmans house is fris castle. Over deze aangelegenheid zullen we dus nog wel meer hooren. Gz. UIT DE RAADSZAAL Een beeld uit de aardbeien-campagne, welke thans weer in vollen gang is. Hierbij een. aardig plukstertje met een aantal gevulde „sloffen". Als deze staten aan dien oproep gehoor geven, is er van het geheele werelddeel Ame rika geen enkele staat meer lid van den Vol kenbond, want de Vereenigde Staten van Ncrord-Amerika zijn er nooit lid van geweest. Dan is er alle aanleiding voortaan maar te gaan spreken van: Europeesehe Statenbond en misschien wordt er dan wel zoo zachtjes aan aangestuurd op Vereenigde Staten van Europa. En hierbij zie ik vele kosmopoïten al lik kebaarden en hun dictionair voor Volapück of Esperanto voor den dag halen. Maar dat zal onzen tijd nog wel duren. De Engelsche mijnwerkers verkeeren in grooten nood. Al verscheidene weken duurt de staking nu voort en het eind is nog niet te zien. Bij het uitbreken van de staking heb ben wij hier ter plaatse direct als onze mee- ning gezegd, dat het loon der Engelsche mijnwerkers erbarmelijk laag is en dat er heusch niet meer af kan. We hebben ook ge zegd, dat de oorzaak van het slechte ren- deeren der Engelsche kolenmijnen voorna melijk gelegen is in de slechte outillage of inrichting der mijnen en de hulpmiddelen, die bij de kolenwinning in gebruik zijn. De arbeiders-leiders hebben daar meerma len op gewezen, maar altijd vruchteloos. En Een gunstige indruk. Geen oude koeien. Factor 1.9. Dankbaar, maarMis is weer over. Technisch amb tenaar. Openlucht-voorstel lingen. Zwem- en Badin richting. Verweer. Wegen en naambordjes. Een openbare weg, waarop de koeien wel, de menschen niet kunnen komen. Door de welwillende medewerking van den heer Burgemeester, kwam de Raad Dins dagavond weder in avondvergadering bijeen, vele leden hierdoor aan zich verplichtende. De agenda, het gewone aantal hamerstuk ken buiten beschouwing latende, bevatte een zestal min of meer belangrijke punten, die nog al eenige discussie uitlokten. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Bij de aanbieding en de begrooting en rekening 1923 en de begrooting 1924 van het grondbedrijf en in verband daarmede besluiten tot wijziging der begrooting 1925, werd door den voorzitter nog een nadere wijziging' ter goedkeuring voorgedragen, in verband met een raadsbesluit van 19 Oct. '21. Om te voorkomen, dat deze zaak nogmaals van Ged. Staten werd terug ontvangen, vraagt de voorzitter deze aanvullende goed keuring. In een bijgevoegd schrijven van Ged. Sta ten wordt aan B. en W. medegedeeld, dat de opzet en inrichting van het grondbedrijf op dat college een gunstigen indruk heeft gemaakt, een mededeelHig, die de voorzit ter memoreerde als een welverdiende erken ning van den gepresteerden arbeid. De voorstellen werden z.h.s. goedgekeurd. De aanbieding der likwidatie-rekening van het voormalig trambedrijf met een besluit tot wijziging van de begrooting 1926 gaf de heer De Koning aanleiding terug te komen op de besprekingen in de vergadering van 21 October 1924. Dit is een dier onverkwik kelijke vergaderingen geweest, waarin scher pe discussies het gewone menu vormden. Door den heer Foeken e.a. is toen op het college van B' en W. en met name op wet houder Van den Berg, zegt de heer De Ko ning, scherpe kritiek geleverd op de wijze, waarop deze likwidatie is afgewikkeld- Het Parkstraat 3 hoek Laanstaat, Baarn Maandag 14 Juni j.I. werd een begin gemaakt met het gieten van een monumentaal be tonblok met een inhoud van ruim 3000 M3. en waarin niet minder dan 500.000 K.G. ijzer wordt verwerkt voor den sluisbouw te Ijmuiden. Op den achtergrond de deurkas- sen, die in aanbouw zijn. Op de twee rails, welke op de foto zichtbaar zijn, zal later de sluisdeur loopen. Nog nooit is een blok van een dergelijke inhoud in ons land ver- vaardigd. Telefoon XANTOOR 133 Telefoon HUIS 77 Kerkpad N, Z. bij halte Soestdijk resultaat daarvan hebben wij nu voor ons, zegt spr., en hoewel niet de bedoeling heb bende oude koeien uit de sloot te halen, wil spr„ gezien de gunstige uitkomsten der li kwidatie er nu toch op wijzen, dat die scher pe woorden overbodig en onverdiend waren. De heer Van den Berg legt er den nadruk op, dat hem speciaal verweten is, misschien wel financieel voordeel te hebben genoten uit deze likwidatie, enz. De heer Foeken zegt, dat hij zich aansluit aan een verstandig woord van den heer De Koning en geen oude koeien uit de sloot zal halen. Een half jaar geleden heeft spr. een streep gezet onder de oude zaken en zal ze nu niet weer ophalen. Hiermede was de zaak uit. Er is een totaal nadeelig slot van f 13.982.33, welk bedrag in 3 jaren uit de ge wone middelen zal worden gedekt. De voorstellen worden goedgekeurd. Door den heer Besselsen wordt er aan herinnerd, dat het in 1924 niet ging over de likwidatie als zoodanig, maar over het on- gewenschte der likwidatie en het behoud van het bedrijf, al was het dan ook in ge- wijzigden vorm. Er zou over deze geschiedenis nog ko lommen vol te schrijven zijn. Wij achten echter het standpunt juist de zaken te laten rusten. Daar zitten zooveel oude koeien in die sloot, pro en contra, dat niemand zich behoeft verongelijkt te achten als ook deze er rustig in blijft. Een zeer belangrijke zaak ging zonder be spreking onder de hamer door en werd z. h.s. goedgekeurd. De vaststelling van het verraenigvuldigings- cijfer der inkomstenbelasting 1926-1927. Voorgesteld wordt evenals vorig jaar de factor te stellen op 1.9. Geen verhooging of vermindering alzoo. Uit de overgelegde becijfering blijkt, dat met iets minder zou kunnen worden vol staan. Het te verwachten tekort op de re kening 1925 maakt verlaging niet raadzaam. De voorzitter zegt, dat S. en W., na over leg met de financieele commissie, geen vrij heid kunnen vinden verlaging voor te stellen. Voor het dienstjaar 1926-'27 blijft de be lasting dus ongewijzigd. De punten 6, 7 en 8 der agenda betreffen alle drie nadere re gelingen te treffen voor functioneering van het grootbedrijf. De voorzitter geeft een toelichting op de voorstellen. B. en W. hebben, nadat in de vorige ver gadering de ontworpen plannen zijn goedge keurd, met grooten spoed de zaak verder behandeld en bieden thans aan een tweetal verordeningen', ten eerste, tot instelling van een commissie van bijstand, hare samenstel ling en werkkring en tweedens eene, rege lende het beheer van het gasbedrijf. Daartus- schen wordt voorgesteld een commissie te benoemen, waartoe door B. en W. geen voordracht wordt gedaan en derhalve de Raad wordt vrijgelaten in de keuze. De heer Rietveld krijgt vergunning over deze drie punten tegelijk het woord te voe ren. Allereerst wijst deze spr. er op, dat het voor de leden van de commissie van voor bereiding eenigszins grievend is, nu B. en W. geen voordracht voor deze commissie heb ben aangeboden. Zij toch zijn door hun vóór- arbeid beter dan eenig ander raadslid ge oriënteerd in deze zaken en zou het aanbe veling hebben verdiend, deze heeren opnieuw voor te dragen. Spr. heeft groote waardeering voor de voortvarendheid van B. en W. om deze zoo belangrijke zaak te bespoedigen. Niettemin acht spr. het ongewenscht de verordening, regelende het beheer van het bedrijf nu reeds te behandelen, voordat de te benoe men commissie daarover advies heeft kun nen uitbrengen. Art. 9 van de ontwerpver ordening, regelende den werkkring dier commissie, zegt onder punt e, dat de taak der commissieo.m. zal zijn B. en W. van advies te dienen, inzake alle verordeningen het beheer van het bedrijf betreffende. Deze verordening welke het beheer in zijn eerste opzet regelt, gaat echter buiten de commissie om. Hoewel overtuigd van de beste bedoe- tingen bij B. en W., acht spr. dit onjuist en zou deze verordening willen aanhouden totdat de commissie advies heeft uitgebracht. Er zijn in deze verordening speciale princi- pieele beslissingen te nemen, waarbij overleg niet overbodig kan worden geacht. Enkele redactioneele opmerkingen worden opgeschort tot de artikelsgewijze behande ling. De voorzitter verdedigt op zeer zakelijke gronden de indiening der gecombineerde voorstellen. Het is van groot belang voor den voortgang der zaak, dat spoedig een beslissing van Ged. Staten kan worden ver kregen. Daarover is ook goedkeuring van de verordening op het bedrijf noodig. Zon der deze kan bij Ged. Staten geen goedkeu ring worden verkregen. Wie ook in de com missie zullen worden benoemd, zij hebben gelegenheid gehad de verordening te be- studeeren en kunnen ook nu hun stem laten hooren. Z.E.A. beveelt de behandeling aan. Wij ontkennen geenszins, dat de argumen ten van den voorzitter reden van bestaan hebben, hoewel een uitstel van enkele we ken daaraan geen schade zouden toebrengen. Integendeel gelooven wij thans nog meer dan tijdens de vergadering, dat het beter

Soester Courant | 1926 | | pagina 1