PUROLbij Zonnebrand, Doorzitten, Stukloopen en Smetten der Huid Wintervoorraad m liilillireas P. Nll Laanstraat 71,Baarn H.A.HAK - BAARN WÊ s r vaN n.u rh t Bureau tc BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 9 Sr D. F. VOIGT Voor Uw Leder ea Fournituren DE EERSTE GOOiSCHE I HULPBANK N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhandel Je adres voor Uw ALLE BOUWMATERIALEN Steenhofstraat5, TelefoonS45 Bouwcrediet beschikbaar. 5« Jaargang No. 29 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 23 Juli 1926 SOEmTWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD. Emmalaan 7, Soestdijk ocirar \xr i x x te O t,,t nr* i p i o* Christelijke bladen het Soest er T Redactie-Adres te BaarnJ. D1JXHOORN. Veldheimweg 48 Uitgave J (j* SMIT, V. WCCQCStra» 35, SoeStdlJK -1 eleiOOÜ 181 morden steeds gratis hu^aa^ huisde Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM. Rademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier zorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soest er- .age en Hooge Vuursche. 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Een prachtig versierde wagen van den heer Th. Kohier tijdens het daarbij gehouden Bloemencorso. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk IW" Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Wanneer men nu verder bedenkt, dat vol gens berekening, door de 10 millioen kub. M. afvalwater der 3,5 millioen bewoners van onze steden en dorpen met meer dan 10.000 zielen, bij benutting van het daarin aanwe zige plantenvoedsel, geregeld 10 a 15.000 H.A. van de slechtste, magerste gronden tot groote of grootere opbrengst zou kunnen optreden, is wel waarlijk in Talma's geest en de te behandelen onderwerpen sluiten daarbij aan. Spr. wees o.a. op de medezeg genschap en den bodem, waaruit deze ge dachte in Chr. kringen opkwam. Ze is niet revolutionair, ook niet als verbindendverkla ring gevraagd wordt, al schijnt het, dat de tijd daarvoor nog niet rijp is. Principieele beslistheid en trouw aan het beginsel zijn als voorheen ook nu boven alles noodig. Veel is sinds 1Q01, toen Talma zijn merk waardig debat met Troelstra had, veranderd, en men kan niet meer zeggen, dat het li beraal kapitalisme oppermachtig heerscht. Ook kan niet gezegd, dat het socialisme een glorieuze toekomst wacht. De beteekenis van Nederland in het wereldbeeld is relatief ver minderd. Spr. wees op den toestand in bin nen- en buitenland, die vol somberen ernst is. Niet geheel ten onrechte kan reeds ge vraagd worden van den ondergang van het avondland. Als we maar getrouw zijn. Dan zal God ons geven den witten keursteen met den naam er op, dien niemand kent dan die hem ontvanggt. Het Koninkrijk komt. Daarom vertragen we niet en steken het ru moer der wereld ten spijt, het hoofd op. Want ons schild is van den Heere en onze Koning is van den Heilige Israëls. Spr. ver klaarde de derde Chr,-Sociale Conferentie voor geopend. In vele gemeentebesturen wordt geklaagd over de dikwijls zeer ver gaande bemoeiin gen van het College van Gedeputeerde Sta ten inzake gemeentelijke aangelegenheden. Het toezicht van dit bestuurscollege heeft reeds herhaaldelijk beroep bij de Kroon uit gelokt, in sommige gevallen met een uitslag, waarbij het Gemeentebestuur in het gelijk werd gesteld. In het verslag van de Commissie van rap porteurs uit de afdeelingen van Ged. Staten is over deze verhouding nog al een en ander gezegd. Betreurd werd, dat Ged. Staten hun taak niet uitoefenen in betere verhouding tot de genre ent eb estur en Een zekere bureaucratische bemoeizucht werd geconstateerd en de herhaalde conflic ten niet dienstig geacht voor het prestige van het hoogefle college. 'Gedeputeerde Staten hebben zich echter deze verwijten niet laten welgevallen en in een uitvoerig en goed gedocumenteerd ant woord de uitgesproken bezwaren weerlegd. Na een goede verstandhouding met de gemeentebesturen wordt onzerzijds krachtig gestreefd. Tot het plegen van minnelijk over leg zijn wij steeds bereid gevonden en met name hebben besprekingen op ons initiatief herhaaldelijk plaats. Er is stellig plaats voor de vraag, of eene minder goede verstand houding tusschen een of ander gemeente bestuur en ons College, uitsluitend aan ons College is te wijten. Dat wij ons herhaaldelijk op een te for malistisch standpunt zouden plaatsen, alsme de dat zich bij ons te vergaande bemoei zucht zoude openbaren, zijn grieven op wel ke in algemeene bewoordingen gesteld als zij zijn - wij bezwaarlijk kunnen ingaan. Wel kan op tweeërlei worden gewezen, in in welke richting de oorsprong van genoemde grieven, voor een deel althans, vermoedelijk is te zoeken. In de eerste plaats moeten de gemeentebegrootingen mede dienstbaar wor den gemaakt aan de belangen der statistiek. In de tweede plaats noopt de jongste ju risprudentie, welke tot grondslag voor de aansprakelijkheid en décharge van de betrok ken rekenplichtige gemeenteambtenaren thans uitsluitend (behoudens gebleken valschheid) aanneemt de door Ged. Staten vastgestelde gemeenterekening, tot een nauwkeurig onder zoek van deze laatste, zulks in het belang der gemeenten zelve. Wij zijn ons voorts niet bewust ons ooit, laat staan „meermalen", buiten het terrein onzer bevoegdheden te hebben bewogen. Evenmin is ons duidelijk op welken grond gezegd kan worden, dat wij óns onnoodig bloot stellen aan het risico van in beroep tegenover de gecontroleerde organen in het ongelijk te worden gesteld. Wij achten dit uitgangspunt in zijne alge meenheid verwerpelijk, en kunnen wij, wat de raktijk betreft, slechts constateeren, dat wij ,n de meeste belangrijke gevallen, waar in ohze beslissingen aan hooger oordeel wer den' onderworpen in het gelijk werden ge- stek., Dl' vraag of Ged. Staten in een beoordee lingj van de doelmatigheid van uitgaven van gerijgenten hebben te treden, kan bezwaarlijk andvs dan bevestigend worden beantwoord, waarbij die beoordeeling toetsing behalve uiteraard aan de financieele draagkracht der gemeente ook aan het algemeen belang niet buiten beschouwing kan blijven. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN <>EOPEND alle werkdagen VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. KERKBER1CHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10.30 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. 's jVvonds geen dienst. Voorin. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. M. G. C|erritsen, van Amersfoort. Nam. 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. J. Gos- linga, van Utrecht. Vo'Jirm. 10 uur (Chr. School) Hees, Ds. G. Jc,ngebreur, van Veenendaal. I Geref. Kerk. >rkgebouw Soesterbergschestraat. .ddag 10 uur, Dr. G. Ch. Aalders, ft'dbgteëraar V. U., Hilversum. Bediening H. Avondmaal. Nam. 6 uur, Dr. G. Ch. Aalders, Hoog leeraar V. U., Hilversum. H. Avondmaal en dankzegging. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Bediening H. Avondmaal. Nam. 6 uur, Ds. B. Alkema. H. Avondmaal en dankzegging. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrand Haan. Geen dienst. Roojnsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Wam. 6 uur in de Chr. School aan den Postweg, de Eerw. heer H. v. d. Heuvel, van Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. IJ. v. d. Zee, van Sloterdijk. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. A. de Kat Angelino, van Gorinchem. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Allen geleid door stafkapitein Huijg. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door kapiteine Venus en lui tenante Strootman. Ned. Lutherseh Genootschap voor ln- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, Aula lyceum Vondel laan, Ds. H. C. Zwahler, van Den Haag. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk, Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 INGEZONDEN STUKKEN SLAGERIJ-MISBRUIKEN M. de R. Bestaat er hier geen wet of keuring op het slagersbedrijfd.i.: kunnen de ouderwet- sche wreede praktijken bij het slachten van dieren hier ongestoord worden uitgeoefend? In het buitenland (Zweden) worden de slachtdieren vooraf bedwelmd; in Amerika worden ze verdoofd door een slag met een zwaar gewicht voor den kop; in dieren-asylen hier te lande, te Haarlem bijv., worden zieke huisdieren door stikgas pijnloos afgemaakt; in de abattoirs wordt een oogenblikkelijke dood veroorzaakt door het slachtmasker. Hier schijnt nog op de middeleeuwsche manier geslacht te worden, nl. doordat men varkens de keel afsteekt en ze in hun bloed laten stikken. De doodstrijd van zoo'n dier duurt verscheidene minuten. Nog j.l. Maan dagavond gebeurde dit in een slagerij, waar men het doordringend gekerm der varkens op aanzienlijken afstand kon hooren. Waarom kan hier niet eveneens het gebruik van het slachtmasker verplicht worden ge steld? Ik noem het voor onzen tijd een schande, dat aan dieren noodeloos zulk een vreese- Iijk lijden wordt toegebracht en meer nog, dat men het door den sleur „dat het altijd zoo geweest is", feitelijk door misdadige onverschilligheid voof het lijden van weer- looze dieren, aan gemeentelijk toezicht laat ontbreken. K. Plaatsaanduiding door ons weggelaten. (Red.) o— Geachte Redactie. Gaarne had ondergeteekende opname in Uw blad van het volgende ingezonden stuk. EVANGELISATIE-LANDDAG Uitgaande van de vereeniging voor Evan gelisatie „De Auto Zending in Nederland", zal ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der Vereeniging op Woensdag, 11 Augustus, des voormiddags te elf uur, in de tuinen van de uitspanning „Groeneveld", gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, landdag gehouden worden. Verschillende sprekers staan op het pro gramma met vocale en instrumentale afwis seling. Half één uur is liet koffiedrinken en om vijf uur middagmaal. Degenen, die wenschen deel te nemen aan de koffietafel a f 1.50, aan het middagmaal a fl.50 of gezamenlijk a f2.50, moeten hun wensch daartoe kenbaar maken aan den heer H. A. Stork, Stationsweg 10, Soest, vóór of op Maandag 2 Aug. a.s, tevens het bedrag te voldoen, waarna een bewijs van deelname zal opgezonden worden. Na 2 Aug. kan met het oog op de voor bereiding geen rekening meer gehouden wor den met deelnemers. Namens het Bestuur, H. A. STORK. DE U.L.O.-SCHOOL EEN GEMEENTE BELANG Lang niet altijd wordt die aandacht aan die verschillende berichtjes geschonken, die zij soms wel verdienen. De inhoud kan voor sommige personen of zaken van zoo groote beteekenis zijn, ter wijl wij er vaak zoo gedachtenloos over heen lezen. Bijv. een berichtje zooals de vorige week in het Soester Nieuwsblad stond, nl., dat ook dit jaar weer alle condidaten van de Chr. Ulo-school voor het Mulo-examen geslaagd zijn, iis toch werkelijk in meer dan één op zicht belangrijk en wel de moeite waard er even aandacht aan te schenken. In dc eerste plaats van belang vooi hen, die slaagden en die wij gaarne daarmee fe- liciteeren. Voor hen is het een groote vol doening, evenals voor het onderwijzend per soneel, die hun werk bekroond zagen. Maar niet minder is het ook een belang voor de gemeente Soest, een dergelijke in richting van onderwijs te mogen bezitten, die niet alleen dit jaar, maar elk jaar weer al zijn candidaten die er op gingen, zag slagen. Een zeer gunstig verschijnsel mag het ge noemd worden, als een pas beginnende school dat resultaat mag boeken. Te meer komt dit nog uit, waar niet al leen alle candidaten slaagden voor het Mulo examen, maar bovendien nog één voor de 2e klasse van het Lyceum, één voor de H.B.S. te Amersfoort en één voor de 2e klas se van het Qymnasium te Utrecht. Als men dat lijstje overziet, komt men tot de conclusie, „dat het daar tip-top in orde is". Men zou dan ook mogen verwachten, dat elk, die dat onderwijs voor zijn kinderen begeert, van die inrichting gebruik zou ma ken, doch helaas. Telkens hoort mèn ngg, dat verschillende ouders hun kinderen daar voor liever naar Baarn zenden. Vroeger werd daarvan gezegd, dat het beter stond, wat deftiger was om in Baarn op school 'te gaan, doch dat argument zal nu toch wel niet meer gelden. Wat dan nu de rede wel mag zijn? Dat men het nog niet wist, dat er een derge lijke goede gelegenheid was? Ik hoop door •jit schrijven ook dit argument weggenome^ te hebben. Dat er veel tegen is, om kinderen een ge- heelen dag zonder voldoende toezicht elders naar school te zenden, wordt algemeen er kend. Niet alleen om het lichamelijk gevaar, maar veel meer het zedelijk gevaar, en reizigers in trein, tram of autobus weten daarvan mee te ^preken. Finantieel voordeel is daar ook niet aan verbonden, eer het tegendeel en erger wordt dit als men anderer geld daarvoor gebruikt. Dit doet men, als men zijn kinderen een inrichting van onderwijs in andere gemeen ten laat bezoeken, als men dat ook in eigen gemeente kan verkrijgen. De wet eischt, dat voor zulke kinderen, door de gemeente Soest moet worden bijgedragen in de kosten van dit onderwijs in die gemeente. Als de gemeente de gelegenheid niet bied voor het begeerde onderwijs, is het billijk als uit de gemeentekas wordt bijgedragen, maar iets hinderlijks is er in, als men in eigen gemeente de scholen voorbij loopt, (die toch ook reeds zooveel aan de gemeente kosten) en daardoor naburige gemeenten gaat hel pen in het dragen der kosten voor het be doelde onderwijs. Mogelijk dat menigeen niet weet, wat de gevolgen zijn van zijn handelingen en dus onbewust de gemeentebelangen worden ge schaad door te handelen als boven omschre ven is. Waar echter zóó de stand van zaken is, zou men ieder verplicht kunnen achten, om bovengenoemde redenen, gebruik te maken van de zoo gunstig werkende Ulo-school. De Ulo-school en de gemeentebelangen te bevorderen is doel van dit schrijven. A. E. De Vereeniging „Nos Jungunt Rosae", hieliJ ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, in de Dierentuin te Den Haag Zaterdag j.l. een Rozen-tentoonstelling. Een prachtinzen- ding van Ph. v. d. Lubbe, uit Den Haag, welke met goud en zilver werd bekroond. DE CULTUUR VAN WOESTE GRONDEN Voor eenigen tijd hebben wij rnededeelin- gen gedaan van de in ons land en elders genomen proeven, om woeste gronden te ontginnen door bemesting met huisvuil. Een daartoe benoemde staatscommissie zal weldra met haren arbeid gereed zijn en de mogelijkheid om groote terreinen^ nu bijna waardelooze gronden, in cultuur te brengen geeft een ruim perspectief voor verruiming van werkgelegenheid. Een gelijksoortig vraagstuk als dat van de productieve aanwending van stadsvuil be spreekt de heer S. S. H. in „De Telegraaf" van eenige weken geleden in een artikel over de mogelijkheid om het afvalwater uit de groote steden eveneens voor bemestingsdoel einden aan te wenden. De schrijver komt hiertoe door gepubli ceerde voorstellen in den raad der stad Gro ningen, die rmllioenen wil uitgeven om dit water rioolwater enz. naar de Dollard af te voeren. Verwijzende naar de verkregen resultaten in Tilburg en omgeving bepleit schrijver een nuttiger gebruik van dit schijnbaar waarde loos product. Hij zegt o.m.: „Het moge een prozaïsche zaak zijn, niet temin is zij van een niet te onderschatten algemeen belang: de reiniging en benutting van afvalwater, stedelijk zoowel als indus trieel. De groote hoeveelheden vuil, vaak stinkend water, welke de stadsriolen, fabrie ken, .gestichten, enz. op de openbare wate ren loozen, veroorzaken niet zelden een be zwaar voor de volksgezondheid door den stank, doch steeds een bedreiging van den vischstand en dus van het visschersbedrijf. Hoe dikwijls ziet men niet, korten tijd na de opening van een nieuwe fabriek honder den visschen en vischjes in den omtrek met den buik naar boven op het water drijven, bedwelmd en vergiftigd door de met het afvalwater meegekomen giftstoffen. Dat niet alleen het afvoer-vraagstuk voor de vaste stedelijke afvalstoffen waarover we indertijd reeds na een studiereis door België uitvoerig schreven van belang is, maar ook en niet minder, dat van het vloei bare, moge blijken uit het feit, dat bijv. de stad Groningen het plan opgevat heeft of 't zal worden uitgevoerd, is een tweede om haar afvalwater over een afstand van niet minder dan 30 K.M. naar Delfzijl te pompen. Bij een raming van f 60.per strek- kenden meter voor buislegging, komt men dus alleen daarvoor reeds op een bedrag van een kleine twee millioen. En dan kan het water in r den Dollard wegloopen. Wanneer nu het afvalwater in alle opzich ten een nietsnutter was, welks verwijdering en onschadelijkmaking steeds en overal met groote kosten moest gepaard gaan, zonder dat' ook Raar de geringste latente nuttig heid en dus benuttings-inogelijkheid aanwe zig was, dan zou de zaak geheel anders staan. Wanneer men echter van deskundigen ver neemt, dat het rioolwater der steden gemid deld 0.012 pCt. van zijn gewicht aan plan- tenvoedende stoffen bevat, dan geeft dat te denken. De deskundigen met wie wij uitvoerig de zaak der reiniging en benutting van afval water hebben besproken en onder wier pret tige leiding? wij ten slotte ook een praktisch voorbeeld op groote schaal te Tilburg heb ben bekeken, zijn de heeren Van Maanen en Borren, resp. adjunct-directeur en hoofd ambtenaar der Ned. Heide Mij., welk lichaam óók op dit gebied weer is voorgegaan in ons land. Zooals gezegd, kan men zonder in uitersten te vervallen aannemen, dat 0.012 gewichtsprocent van normaal stedelijk riool water uit plantenvoedende stoffen bestaat, welke zóó verdeeld zijn, dat wanneer men per jaar 10.000 kub. meter afvalwater over een hectare land brengt, hetwelk in de be- vloeiingspractijk een kleine hoeveelheid is, het perceel daardoor rijker wordt 400 K.G. stikstof, 700 K.G, kali en 160 K.G. phosphor- zuur. SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 Schoolstr. 39 TEL. 213 worden gebracht, dan.... verwondert men zich, vooral in het huidig tijdsgewricht, dat nog niet algemeen tot deze benutting wordt overgegaan en de Heide Mij. niet overstelpt wordt met aanvragen om calculaties, pro jecten enz. Doch ondanks het drieledig maatschappe lijk nut der reiniging en benutting van het afvalwater, t.w. instandhouding van den vischstand en tegengaan van kwaden reuk, het brengen in hoogeren cultuurtoestand van woeste of weinig-productieve gronden en weder-opneming in den kringloop der pro ductie van stoffen, die anders verloren zou den gaan, ondanks dit alles wordt het sy steem hier te lande nog betrekkelijk weinig toegepast. En het verdient beter. (Wordt vervolgd). Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen BINNENLAND Derde Chr. Sociale Cursus. Gedeputeerde Staten en Ge meentebesturen. In het vriendelijke Lunteren is in de vo rige week de derde Christelijk Sociale Cursus begonnen. Als voorzitters fungeerden de heeren C. Smeenk en Mr. Dr. A. A. van Rhijn. Op den openingsdag was het juist 10 jaren geleden, dat de man, die in de kringen der Christelijk Sociale beweging onvergetelijk blijft, overleed. Ds. Talma. In zijn openingswoord heeft de heer Smeenk, de vriend' van Talma, diens nage dachtenis geëerd. Spreker schetste hem in zijn veelzijdige levensopenbaring. De evangeliedienaar, de volksvertegenwoordiger, de dienaar der Kroon, bovenal de dienaar van Christus. Spr. wilde zich bepalen tot de leidende ge dachten, die hem steeds in Talma's leven ge troffen heeft. Daartoe herinnerde hij aan Talma's bekende preek over het woord uit Jesaja 13: „Ik zal maken, dat een man zal zijn dierbaarder dan dicht goud en een mensch als fijn goud van Ofir". Talma ont wikkelde daarin een echt christelijke gedach te. Spr. citeerde verder uit Talma's voorloo- pig verslag op de stuwadoorswet en zijn rede ter verdediging van de Bakkerswet. Talma verstond uitnemend de waarde van een enkeling. Voor de vrijmaking van den arbeidenden stand, voor het recht van den enkelen arbeider streed hij. Hij was indivi dualist, maar zulk een, die van organisatie niet afkeerig was. Jezus Christus, die de Zijnen met name kent, verlost een volk. Talma zag de organisatie van de maatschap pij als een Christelijk-zedelijke eisch. Met groote dankbaarheid herdenken we, aldus spr., Talma's baanbrekend werk voor de vak beweging en zijn ijveren voor de coöperatie. Talma was nooit een demagoog, in het minst niet. God nam hem in de kracht zijner ja ren slechts 52 jaar oud weg. Maar zijn taak was toch wel waarlijk afgeloopen. Deze cursus, waarin ook intellectueelen Te Groningen werden dezer dagen de wedstrijden om het Roeikampioenschap van Ne derland gehouden. Een foto van den wedstrijd tusschen de 8 riemsgieken, gewonnen door Daga, tweede Njord.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1