DEPOSITO'S Soest er Courant voor m Nienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. HANDE )(RiB!iiri La Porte Go. UT j j Fotografie Atelier „MODERN" j j Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint Uitgever G. v. d. BïJtVENKAMP Soestdijk. N.V. MIDDENST ANDSBANK INCASSO'S - DEPOSITO'S WAARHEIDJN RECHT YENEMA Autogarage „MIDDELWIJK" VERHUUR-INR. VAN LUXE AUTO'S CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING ALLE BANKZAKEN NEDERL. OOST-MIE VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN Kunst-Inrichting T. L. BLOK Belangrijke Prijsverminde ring op alle Kunst-Artikelen „S0LI DEO GLORIA" Soest MIJNHARDT's Dagelijks Geopend - Technische Uitvoering f A. FUGERS - Kerkstraat 3 W. D. BOS TELEFOON 84 No. 33 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 14 Aug. 1336 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 qent per kwartaal. voor AMERSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker Het gansche wereldgebeuren, met al zijn rumoer van strijd, zijn vreugden en smarten, is concreet beschouwd, terug te voeren tot den al-ouden strijd van recht tegen onrecht, van waarheid tegen dwaling. In ons dagelijksch leven, zoowel als in de grootere, veel-omvattender ge beurtenissen op het gebied der wereld politiek. wordt eiken dag dienzelfden strijd onder ontelbare vormen, aangebon den en beslecht. En als arbiter in dien gigantenstrijd staat het „summum bonum" het absoluut goede, dat altijd onverbid delijk en rechtvaardig het oordeel velt. Wij behoeven nauwelijks meer naar de tallooze voorbeelden uit de historie der volken te verwijzen, om te doen uitko men, dat in dien eeuwen-ouden strijd ten slotte de zege altijd kwam aan de zijde van het recht. Het is immers een universeele wet, dat alleen wat recht, goed en waar is (feitelijk drie synoniemen) stand houdt te midden van het voort schrijden der tijden,terwijl onrecht, kwaad en leugen uit den aard van hun wezen (namelijk dwaling) tot ondergang ge doemd zijn. Omdat de eersten gegrond zijn op een principe dat eeuwig en om nipotent is, hetgeen vanzelfsprekend de feitelijke nietsheid en impotentie der laatste drie in zich sluit. Zoo ook zullen alle zaken en instellingen die op één van de beide groepen van gedachtelijke richtlijnen gegrond zijn, of voortbestaan zoolang de wereld ermee gebaat en gediend wordt öf verdwijnen. Wanneer men zoo de dingen, die we dagelijks om ons heen waarnemen, doorschouwt, komt men tot interessante ontdekkingen. Dan krijgen oogenschijnlijk onbelangrijke gebeurtenissen kleur en beteekenis «symptomati^sJ*-. tói wüélangrijke leering strekken. De zege voor waarheid en recht, wordt niet dan na strijd verkregen. Want recht en onrecht, waarheid en dwaling, goed en kwaad, vermengen zich nooit, zoo min als water en vuur. Een van beiden moet overwinnen en ondanks alle oogen- schijnlijke tegenovergestelde resultaten zal de uiteindelijke uitslag immer aan de zijde van recht en waarheid zijn, omdat deze emaneeren uit het eeuwige summum bonum". Wanneer wij in dit licht de jongste gebeurtenissen in bijv. Sofjet-Rusland bezien, dan heeft de recente ontwikkeling van den toestand in dit land niets on verwachts. Wij hebben hier in de achter ons liggende decade een aaneenschakeling meegemaakt van onrecht, verdrukking, van machtswellust, geweld. Wat de re volutie het Russische volk aan goeds heeft gebracht wie zou willen ont kennen dat er ook verschillende verbe teringen tot stand kwamen werd al ras verstikt door het egoïsme der leiders, die elkaar naar den kroon staken en het belang van het volk, dat in hun handen lag, aan het eigenbelang ondergeschikt maakten. Zoo ontstond een corrupt stelsel dat de kiemen van bederf in zich droeg. Nu is eigenlijk reeds van het prille af de ontbinding begonnen. Natuurlijk gaat ook dit met strijd gepaard. Maar het onafwendbare gaat toch gebeuren. Ons bereiken allerlei zij het ook oncontroleerbare berichten omtrent contra-revolutie. In de Oekraïne moeten de sovjettroepen wijken voor „witte revolutionnairen". Reeds moet het gebied tot aan de Zwarte zee in opstand zijn. Te Moskou neemt de oneenigheid onder de leiders hand over hand toe. Trotski en Zinowjef, beidein ongenade gevallen sovjet-grootheden, roeren zich. De on gerustheid de huidige leiders moet aan het ongelooflijke grenzen. Nog wordt het decorum tegenover het buitenland zooveel mogelijk gehandhaafd. Maar voor den objectieven beschouwer zijn dit alle zeer veelzeggende symptomen, die wijzen op een ontzaglijke omwenteling, die zich momenteel binnen de grenzen van het onmetelijke Russische rijk volstrekt. Waarheid en recht hebben in het Rusland der laatste jaren een tijdperk van verkrachting en verguizing doorge maakt. Maar de strijd zal niet eindigen, dan na de overwinning van deze twee. Door de wolken, die aan het krijgsge- wemel ontstijgen, heen zien we dus uit naar de lichtende eindoverwinning. Dr. F. C. met België, dat onlangs zoowel door de Belgische Kamer, als door den senaat, werd goedgekeurd. Naar men in parle mentaire kringen verwacht, zal de strijd in de Kamer vinnig worden, ten minste wat de discussies betreft. Zooals ook bij het Ned. Duitsche verdrag het geval was, zal men verschillende zijden worden aangedrongen op hervatting der onder handelingen. Niet uitgesloten acht men het thans echter, dat deze aandrang krachtiger zal zijn, dan bij het Ned. Duitsche verdrag, omdat bij het onder havige verdrag aanzienlijk grooter Neder- F. C. KUUPERSTRAAT 10a - TEL. 169 SPECIALITEIT IN DE FIJNE HEEREN-MODEARTIKELEN WU DEPOT PALTHE Iandsche belangen betrokken zijn. Uit de kringen van ondernemers is de oppositie tegen het verdrag in zijn huidigen vorm vrij sterk, hetgeen kan blijken uit het adres dat zoo juist door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel tot den ministerraad n i e t tot de Tweede Kamer werd gericht en waarin verzocht wordt, de onderhandelingen te heropenen. Men is in de kringen, waaruit dit adres is ont sproten, van oordeel, dat het verdrag elementen bevat, die in de toekomst tot een minder aangename, om niet te zeggen slechte verhouding aanleiding kunnen geven. Daaronder figureeren dande mogelijkheid, dat Antwerpen in de toe komst een oorlogshaven wordtdat Nederland afstand doet van zijn algemeene politie-bevoegdheid tot aanhouden van doorvarende schepen, waardoor op een der meest geëxposeerde gemeden een rechtsvacunm geschapen zou worden, waaruit vroeg of laat onaangename ge volgen kunnen voortvloeien. Ook betwij feit men, of het verdrag niet te nadeelige economische gevolgen voor Nederland zal hebben, in verband met de positie van Antwerpen ten opzichte van Rotterdam en Amsterdam, aangezien de ontworpen «nieuwe kanaalverbindingen aan Antwer pen kunstmatig een nieuw achterland zouden toevoegen, waardoor een belang rijk deel van het scheepvaartverkeer met dit achterland aan de Nederlandsche havens onttrokken zou dreigen te worden. Het is goed dat de Kamer de gelegenheid heeft gehad, zich kalm over het verdrag te beraden. Uit de verschillende critieken en verdedigingen van het verdrag, welke we den laatsten tijd hebben te hcoren gekregen, komt niet alleen naar voren, van hoe ingrijpenden aard deze over eenkomst is, doch tevens hoe veelzijdig zij is. Meer dan ooit heeft de Kamer KAMERKRONIEK Belangrijke vraagstukken voor de Eerste Hamer - Onze relaties met onze naburen - Het ingrijpen der regeering ten aanzien van Drente's werkeloos heid. Zoodra de Tweede Kamer binnenkort hare actieve werkzaamheden zal hebben hervat, zal zij zich hebben bezig te houden met het veel besproken verdrag zich bewust te zijn van het groote gewicht van de door haar te nemen beslissing. Dan is er nog een ander wetsontwerp, dat de aandacht van de Kamer vraagt, namelijk dat tot goedkeuring van het arbitrage- en verzoeningsverdrag met Duitschland, met bijbehoorend protocol. Dit is een merkwaardig verdrag, tot stand gekomen na eenige jaren van on derhandelen en waarbij ten slotte over eenstemming is verkregen betreffende een accoord, waarin de uitzonderingen op het beginsel dat rechtsgeschillen behooren te worden onderworpen aan rechtspraak of arbitrage, niet voorkomen. Verder stelde de Nederlandsche regeering er prijs op, dat andere dan rechtsgeschil len aan een verzoeningsprocedure te onderwerpen zijn. Ook was een wensch van onze regeering, dat in het te sluiten verdrag aan het Permanente Hof van Intern. Justitie de plaats zou worden ingeruimd, waarop deze instelling naar de ineening onzer regeering recht heeft. Met deze wenschen is alleszins rekening gehouden. En waar het verdrag ten eerste alle geschillen omvat, die tusschen de beide landen mochten rijzen en niet binnen redelijken tijd langs diplomatieken weg mochten kunnen worden opgelost, terwijl in de tweede plaats de regel is aanvaard, dat geschillen omtrent een rechtsvraag aan arbitrage of rechtspraak zullen worden onderworpen en andere geschillen aan een verzoeningsprocedure, is te verwachten, dat dit accoord zich wel in de instemming van ons vertegen woordigend college zal kunnen verheu gen. Ten slotte werd nog de tewerkstelling derDrentsche aijkeiders aangeroerd door de vragen van^bet Tweede Kamerlid ichensoorten, de stook-olie de zwaarste is. De diepste boring in Indië werd tot nu toe in Atjeh verricht, n.1. tot 1350 meter, waaruit men zal begrijpen dat werk is, dat Voor het raffineeren der licht-olie is •NMNMNNtNNtMNNtll Schaper aan de minister van Binnenland' en „Arbeid" betreffende het weigeren van sommige arbeiders bij de werkver schaffing en het niet toelaten van ar-®* beiders buiten Emmen tot de verhuizing zoo'n boring soms een met regeeringssteun naar Overijsel. Denmaanden lang duurt, minister stelde den vrager gerust met defi mededeeling, dat het niet juist is, dat stelselmatigarbeidersuiteenigeDrentsche i gemeenie die voor werkverschaffing in; a BOOT VAN DIJK'S 5 aanmerking komen worden geweigerd.-; Mp ..„„'„IJ In verband met voldoende werkgelegen-|jm lUdLL-TRAN SPORT heid in het vrije bedrijf is tijdelijk d< J* wordt u GOEDKOOP werkverschaffing in de prov. Drente! en netjes verhuisd J stopgezet, met een enkele uitzondering^.* STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 i (bijv. Emmen). Voor overbrenging naar Enschede komen allereerst arbeiders uit m\ Emmen in aanmerking. In verband metl aa- een behandeling noodig met zwavel de bijzondere omstandigheden waarin ^aur en daar de hoeveelheden, die die gemeente verbeert. Deze nooptenMi ^Jervan verwerkt worden, zeer aanzienlijk tot ingrijpen. Maar bracht dit ingrijpen heeft men eigen zwavelzuur-fabrieken verdere consequenties mee, dan ware" [Opgericht. Een der olie-bestanddeelen het niet te handhaven. Zoodat maatre- |'s de P^raïine, waaruit o.a. kaarsen gelen die voor Emmen genomen worden J worden gemaakt. Aanvankelijk had men niet voor andere gemeenien waar werk- een e,£en kaarsenfabriek, doch deze is loosheid heerscht, getroffen kunnen naa£. .meen verplaatst naar worden. Het betreft hier een uitzonde- j Japan. De olie wordt voor den buiten- ringsgeval. Maar komt het getal van 200,an^sc£en groothandel gepompt in z.g. gezinnen, die naar Overijsel zouden j tankschepen, uitsluitend voor dit doel verhuisd worden, uit Emmen niet vol, ^ontworpen en gebouwd, en daarmee dan zal misschien uit andere gemeenten vervoerd, doch voor Indisch verbruik een aantal worden overgebracht. .ttwordt zij in blikken geschonken. Deze Op het oogenblik is dus afwachten L blikken hebben een inhoud van 4 gallons de boodschap. 1ft 1 '"nrHo" POLITICUS. Publicatiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat de Nieuwe Steeg vanaf heden voor het openbaar verkeer is opengesteld. Tevens wordt bekend gemaakt dat het verboden is dezen weg te berijden met voertuigen zwaarder dan 2000 K.G. Soest, 12 Augustus 1926. Burgem. en Weth. van Soest. BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM 24. DE MIJNBOUW. (Petroleum, Goud en Zilver) Naast het tin, waaraan een vorig opstel was gewijd, is ook de petroleum voor Indië een zeer voornaam voort brengsel geworden. Reeds lang geleden wisten de inlanders in sommige streken, dat de grond hier en daar een brandbare olie opleverde, die zij dan ook verzamel den en gebruikten. De petroleum-winning op groote schaal, die in 1859 begon in Pensyl- vania (Amerika), in 1872 gevolgd door Bakoe (Kaukasië), werd in Indië eerst geboren in 1890, toen aldaar werd opge richt de (Koninklijke) Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum-bronnen, aan vankelijk met een kapitaal van 1 millioen gulden. Andere ondernemingen volgden en weldra werd op Java, op Sumatra en op Borneo met goed gevolg naar petroleum geboord. De bovengenoemde Maatschappij groeide en smolt samen met buitenlandsche belangen, waartoe zij haar kapitaal gaandeweg vergrootte tot ruim 400 millioen gulden Zij werkt thans over den geheelen aarbol en zij zelf neemt aan, dat slechts ongeveer y6 van haar kapitaal voor werk in Ned. Indië wordt besteed. Toch blijkt uit deze cijfers, welke groote belangen deze onderneming voor ons Indië vertegen woordigt en voegt men daarbij de Dordtsche Petr. Mij., de Koloniale P. M., de Perlak Mij. e.a., dan is zeker ver over de 100 millioen gulden als kapitaal in dit bedrijf gestoken. Ook hier weer gaan wij het technisch bedrijf stilzwijgend voorbij, slechts vermeldende, dat de in de diepte liggende olie-bed dingen bereikt moeten worden door boring. Hel boorgat wordt bekleed door daarin geplaatste ijzeren buizen, die tijdens het boren meezakken en telkens van boven verlengd worden. Door deze buis komt, zoodra de olielaag bereikt is, die olie omhoog, hetzij onder druk van daarboven aanwezige gassen of door oppompen. De olie wordt in Indië behandeld, waarbij door destillatie, d.w.z. verdam ping bij verschillende temperaturen en daarna weder vloeibaar-making door afkoeling dier dampen, in-zwaarte-ver- schillende oliesoorten worden verkregen, waarvan de lichtste is de benzine, ge volgd door kerosine of gewone lampolie en waarvan, na nog verschillende tus- Iw.z. ongeveer 18 L., en worden met tweeën in een kist gesloten. TeTjepoe, I ip Java, heeft men onlangs een blikken fabriek geopend, die per dag 18000 I] blikken kan afleveren. Men ziet dus, dat aan de petroleum- winning vele neven-bedrijven vast zitten len men zal begrijpen, dat een reusachtig -personeel voor al deze werken noodig is. In het jaarverslag der Kon. M. t. E. v. Petr. bronnen van eenige jaren geleden, |las ik, dat zij in dienst had in Indië 223 Europeanen en 25000 inlanders >en Chineezen. Daarbij komt dan nog ihet personeel der andere petroleum- fondernemingen. Amerika en Mexico overtreffen Indië ♦verre in opbrengst van olie; ook Rusland \en Perzië hebben een iets grooter cijfer, /doch wij nemen de vijfde plaats in met "en hoeveelheid van meer dan 3 millioen n per 'jaar. Wij weten zoo ongeveer at de benzine en wat de lichtolie in Holland; kosten en mogen, daarop af-, ande, de waarde van de genoemde engst gerust op 200 millioen gulden De meeste petroleum levert Borneo's Oostkust met eenige voorliggende eilan den, o.a. Tarakan daarna volgt Sumatra (Palembang, Djambi en Atjeh), dan Java, vooral de residenties Soerabaya en Rembang, terwijl ook het eiland Ceram, in den Molukschen Archipel, begint mee te doen. Intusschen geldt ook omtrent petroleum hetzelfde als omtrent het tin. Reusachtige hoeveelheden worden aan den bodem onttrokken en er komt niets of nagenoeg niets (men is niet zeker omtrent het ontstaan van de aardolie) bij. Zoodoende valt te verwachten, dat over enkele tientallen jaren deze bron van inkomsten zal ophouden te vloeien. GoudOok deze roep heeft vóór eenige 10-tallen jaren door Indië weer klonken. In 1897 vond men op N. Celebes KASSIERS JUL1ANAPLE1N 5 - TELEFOON 163 SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLTJIS Gouvernement de ontginning niet zélve ter hand zal nemen, doch deze weer onder betaling van een zeker winst aandeel aan particulieren zal overlaten. De totale jaaropbrengst van Indië aan goud "en zilver, welke beide metalen meestal te zamen in het gesteente voor komen, moet ongeveer 8 millioen gulden bedragen en is dus slechts van matige beteekenis tegenover de beide vorige aard-voortbrengselen, tin en petroleum. Doch het blijft mogelijk, dat ook elders in Indië nog rijke aders voor komen, zooals die van Redjang Lebong plaatselijk is geweest, zoodat wij in dat opzicht op wat meevallers moeten hopen. W. D. Wegens gevorderd Seizoen VRE0EH0FSTR. 3a - Nieuwerhoek Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. NEG. HERV. ZANG-VEREENIGING Directeur: FRED. BREEKVELDT, Baarn De repetities worden gehouden des Woens dagsavonds van 8 tot 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Soest. Contributie bedraagt 75 cents per maand. Dames en Heeren die als werkend lid willen toetreden gelieven zich te vervoegen bij een der leden, of des avonds ter repetitie. op verschillende plaatsen goud en tal van Maatschappijen werden in dien tijd opgericht, ten deele ook met het oog op terreinen op Borneo en Sumatra. Men wist, dat het goud der volks sieraden uit het land zelve afkomstig moest zijn en meende nu, dat er met stelselmatige ontginning kapitalen te verdienen zouden zijn. Men is echter in dat opzicht meestal bedrogen uitgekomen. Wel zijn er nog altijd eenige ondernemingen met dit doel aan het werk, maar veel grooter is het aantal, dat te gronde is gegaan. Het goud komt in Indië voor zoowel in de primaire afzettingen (aders), als in secundairen vorm, d.w.z. door ver wering van het de aders omringende gesteente, gelijk daarmee afgebrokkeld, meegevoerd door het water en bezonken in de rivierbeddingen als z.g. „stroom- goud". De rijkste aders trof men tot nu toe aan op Sumatra, waar nu o.a. als meest bekenden nog werken de Maatsch. Redjang Lebong en Simau en waar sedert eenige jaren ook een gouvernements-onderneming „Tambang Sawah" wordt gedreven in Bengkoelen, alwaar de geheele voorraad edel metaal, dus goud en zilver te zamen, is geschat op 20 millioen gulden. Tot nu toegaat deze staats-ontginning echter nog niet zeer voorspoedig. Dit is vermoedelijk ook de reden, dat, nu er ook in Z.W. Java (Djampang) goud is gevonden, het Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tableten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten EEN WEDERWOORP. M. de R. Ais laatste woord i.z. slagerij-misbrui ken het volgende. De woordvoeder van het slagersgild vermeldt dat het doel van de tegen mij ingediende aanklacht is dat gild ie zui veren van den blaam, die het getroffen heeft. Dat zal evenwel niet gaan, want daarvoor zijn hier te veel getuigen, die dezelfde ervaring hebben als ik. Indien de buren der slagers eens open lijk spreken wilden, dan zou blijken dat hier geen insinuaties, maar feiten in het spel zijn. De „leugen" is hier niev aan mijn kant. Zelfs bij eene veroordeelfng (wat nog blijken moet) zou die zuiverii.g niet lukken. Wanneer in vroeger tijd een ke.t'^r ziin geloof niet, wilde afzweren, dan zette men hem op den brandstapel maar het volk zeiverbranden is geen bewijzen I Zoo zal ook hier eene ver oordeeling, indien de letter der wet in van een nieuwe geldleening tegen den koers vaa 97l/s, rentende 41/* pCt. tot een bedrag van f516.000.00. De Voorzitter licht het voorstel toe en merkt op, dat de koers, gezien de door andere gemeenten gesloten leenin gen niet laag genoemd kan worden en volgens de berekeningen van B. en W. voor de gemeente, bij aanneming van dit voorstel een voordeel van f 234.370. zal voortvloeien. Hij beveelt het voorstel van B. en W. danook bij den Raad dringend aan. De heer De Koning geeft zijn leed wezen te kennen over het feit, dat hij gee;. gevolg heeft kunnen geven aan de uitnoodiging om het voorstel in eene vergadering van de Financieelecommissie te behandelen. Hij vindt, dat aan B. en W. hulde moet worden gebracht aangaande dit voorstel en meent, dat aanneming daarvan gewenscht is. De heer Scheffer evenals de heer Foeken en nog enkele leden vinden het jammer, dat over een voorstel als dit, de financieele commissie niet is geraad pleegd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat eerst Vrijdag j.1. een beslissend antwoord op de aanvrage van den leening is ontvangen en tegen hedenmiddag de financieele commissie voor eene be spreking was uitgenoodigd. Echter had een en ander niet plaats kunnen vinden, aangezien 2 leden der Commissie ver hinderd waren de vergadering bij te wonen. Nog merkt de Voorzitter op, dat het een belangrijke aangelegenheid betreft en dat uitstel niet mogelijk was, daar op 16 Augustus a.s. de definitieve be slissing (en goedkeuring door Ged. Staten) moet plaats vinden. De heer Rietveld is overtuigd van de groote voordeelen welke de gemeente «ft deze conversie zal genieten, doch vr*?.7t of de koers van 977° niet wat laag is. - Spreker was medegedeeld Sfoor een raadslid van een naburige gemeente, dat die gemeente een leening had ge sloten bij het Mijnwerkersfonds te Heerlen j KBRKDWARSSTRAAT 15 9 hun voordeel mochten hebben, de smet van dierenmishandeling niet kunnen uit- wisschen. Genoemde woordvoeder beweert dat er op dien bewusten Maandagavond niet eens geslacht is. Ik ben alsdan tijdelijk van mijne zintuigen beroofd geweest; maar gesteld dat het zoö ware, wat be wijst dat? Niet op den dag komt het aan, maar op het feit of er al dan niet een slachtmasker werd gebruikt. Wanneer men eenmaal een varken op de oude manier zien slachten, dan vergist men zich ook nooit meer in het geschreeuw, ook al ziet men het slachten niet. Intusschen ontbreekt in het stuk van den man, die zijn gild tracht schoon te wasschen, ook de vroolijke noot niet. Slager en tegelijk dierenvriend dan toch zeker alleen van kanarievogeltjes en dergelijke -oneetbare dieren. S. KALFF. .GAZELLE" RIJWIELEN GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 9 Augustus 1926, 's avonds 7 uur. Aanwezig waren alle leden, met uit zondering van Mevr. Droste. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het gebruikelijke gebed voorleest. Hierna kwam aan de orde punt 1 der agendavaststelling notulen der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden gearresteerd. Thans komt in behandeling punt 2 der agenda, hetwelk wel de hoofdschotel dezer vergadering is, n.1. voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besluit tot aflossing van 2 geldleeningen, res pectievelijk aangegaan tegen een rente van 61/2 en 51/? pCt. en het aangaan tegen een hoogeren koers. Ook de heer Foeken vindt de koers wel wat laag, gezien de positie van de geldmarkt en ook wel in verband met hetgeen de heer Rietveld meedeelt. Spreker zegt voorts niet onsympathiek te staan tegenover het voorstel van B. en W. doch heeft één bezwaar, hetwelk voor hem van het grootste belang is dat daaraan wordt tegemoet gekomen. Ten opzichte van het ontstane con- versieverlies zoude hij gaarne willen, dat tot dekking van dit verlies geen nieuwe leening worde aangegaan, doch dit zoo spoedig mogelijk wegwerken, hetgeen het principe is van een goed financieel beheer. Hij stelt daarom voor, dat het aan vaarden van het voorstel tegelijk zal in houden, 'dat de kosten zullen gebracht worden ten laste der gewone rekening over 1927 en 1928. We krijgen dan over 1927 uit deze omzetting nog geen winst, doch over 1928 plm. f4500. en over de volgende jaren het volle voordeel. De heer Schelfer sluit ziel: aan bij hetgeen de heer Foeken zegt. De Voorzitter licht een en ander nog toe, waarna de heeren Foeken en Scheffer bevredigd zijn. Op een vraag van den heer van den Breemer zegt hij toe, dat de gewone aflossingstermijnen gehandhaafd blijven. Nadat nog door enkele leden over dit belangrijke punt het woord hebben gevoerd en de heer van den Berg, Wethouder van Financiën een overzicht wordt gegeven van de wijze waarop de onderhandelingen hebben geloopen, en naar voren brengt de voordeelen, welke de gemeente nog ondervindt doordat geen obligatiën behoeven te worden uitgegeven, nagenoeg geen zegelrecht en provisie behoeven te worden gegeven, wordt het voorstel van B. en W. na gevolgde stemming met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte komt in behandeling punt 3 der agendaVaststelling van een besluit tot het waarborgen van de rente en aflossing van een door de Bouw vereniging „Goed Wonen" met het Algem. Burgerl. Pensioenfonds te 's-Gra- venhage aan te gane geldleening, groot f 114.040.17 tegen een rente van 43.4 pCt. 's jaars tegen parikoers. KERKSTRAAT 20 -4, JULIANASTRAAT 7

Soester Courant | 1926 | | pagina 1