1 ">-; uioitingbureau P. mak H.A.HAK - BAARN FOEKER'S BEDDEKIiriAGU UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Ï1SP~ - J. VAN HALL DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Steenhofstraat5, Telefoons45 Bouwcrediet beschikbaar. ALLE BOUWMATERIALEN s»>.. D. F, VOIGT 5e Jaargang No. 33 Gecontroleerde oplaag te «amen 6500 exemplaren. Vrijdag 27 Augustus 10 SOESTER. niflMMD Redactie-Adres te Soest: G. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Radactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steecis gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest. Soestdijk. Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Op de Zuiderzee werden door de Konitikl. N>ed. Zeil- en Roeivereeniging internationale wedstrijden gehouden. Een foto van den wedstrijd van de Zesmeterjachten, waarop v.l.n.r. Antigon, Tromp, Kemphaan, Saenden. UIT DE RAADSZAAL Vechten tegen woorden. Een heid. Gemeente of particu lier. Benoeming. Verkiezingen bij gebrek aan belangstelling. Belastingen. Erfpachten. In hooger beroep. Eervol ontslag. Zoo de wind waait. Ontheffin gen. BouwverordeningVer jaardag H.M. de Koningin. Ged. Staten keuren conversie- leeningen goed. Afscheiding Soesterberg. Geen geld meer. Te klein. Werkverschaffing. De wapens van Soest. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond 20 dezer in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van den Burge meester, den heer Mr. G. Deketh. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd goedgekeurd. De verordening regelende het beheer van het gasbedrijf was van Gedeputteerde Sta ten terug ontvangen met enkele redactio- neele opmerkingen, waaraan B. en W. voor stellen te voldoen. heer De Koning ZOü' wenschen, dat B. en W. aan H.H. Gedeputeerden de op merking maakten, dat door dit college voortaan opmerkingen als „het is ons niet duidelijk enz." achterwege lieten en eenvou dig hun wenschen t.z. van de redactie van verordeningen kenbaar maakten. De voorzitter merkt op, dat het vechten tegen woorden zou zijn, waarvan Z.E.A. niets verwacht. De wijzigingen worden goedgekeurd. Voorgesteld wordt door B. en W. de gas houder en verdere gebouwtjes voor het gas bedrijf te bouwen aan den Langen Brink- weg, in onmiddellijke aansluiting aan de andere terreinen en gebouwen der Gemeente, zoodat daarmede tevens eenheid wordt ver kregen in deze takken van dienst. Het ter rein is geschat op f5000.—, welk bedrag het grondbedrijf ten goede komt. De heer Endendijk vraagt of het terrein niet te ver afgelegen is, in verband met den aanleg van de overeengekomen 6 K.M. pers leiding door Amersfoort. De voorzitter zegt, dat dit geen bezwaar is, het is slechts een verschil van plm. 300 Meter. De heer De Koning bepleit de vestiging van de Show-room of gemeentelijke winkel, inplaats van aan den Brinkweg, te doen ge schieden aan een van de hoofdstraten. Deze spr. acht het wenschelijk, dat de gemeente zelf den verkoop van gasbenoodigheden zal ter hand nemen en dat niet aan particulieren moet overlaten. Op gelijke wijze geschiedt dit ook in de gemeente Leiden. Een winkel aan de straat is daarvoor noodig. Het blijkt wel, dat dit niet in de bedoeling ligt van B. en W. Hun plan is een toonka- mer te hebben, waarin verschillende mo dellen is voorraad zullen worden gehouden, welke geleverd kunnen worden door de particuliere handelaren. Wij zouden willen adviseeren, als het Ge meentebestuur daaraan toe is, eens in andere gemeenten te gaan zien, hoe deze dingen daar zijn ingericht en in geen geval zelf voor winkelier ,gaan spelen. Dat is niet de taak van de overheid, maar behoort zeer spe ciaal tot de taak van de maatschappij zelf. in casu van den winkelstand. Wel zouden wij het zeer gewenscht achten, ter bevordering van het gasverbruik, om een huurkoop door tusschenkomst van de Gemeente mogelijk te maken, zooals 'in verschillende plaatsen geschiedt, maar dan steeds via den hande laar. Een redactiewijziging in de overeenkomst met Amersfoort inzake gaslevering, door Amersfoort voorgesteld, wordt goedgekeurd. Daarna komt de benoeming van een tij delijk technisch ambtenaar voor het gasbe drijf aan de orde. Voordat daartoe wordt overgegaan, gaat de raad over in geheime vergadering. Na herorpening der openbare vergadering worden uitgebracht op no. 1 van de voor dracht, de heer Verweij, 1 stem, op den heer- Visser, no. 2 van de voordracht 6 stemmen en 5 stemmen in blanco. De heer Visser te Sneek is gekozen. Door het bedanken van den heer Foeken Nfeuwstraat 26 Telefoon 303 als lid van de gascommissie en de water leiding-commissie, moet in deze vacature worden voorzien. Het schrijven van den heer Foeken is niet bij de Raads tukken gevoegd, zoodat wij geen mededeeling kunnen doen van de mo tieven, die Z.E.A. hebben bewogen ontslag te neinen uit deze commissies. Het komt in den laatsten tijd meer voor, dat briefwisseling niet bij de stukken voor de raadsleden ter inzage ligt. In de vorige ver gadering inzake de conversie van de beide geldleeningen klaagde de heer Foeken daarover eveneens. Het bleek toen, dat deze correspondentie niet op het Raadhuis aan wezig was. Uit de stemmingen werd het wel duide lijk, dat de leden van den Raad weinig ani mo hadden zich een benoeming te laten wel gevallen. Voor de gascommissie bedankten achtereenvolgens de heeren, die bij diverse stemmingen een aantal stemmen op zich ver- eenigden. Ten slotte werd in de gascommissie ge kozen: Mevrouw Droste en in de waterlei ding-commissie de heer Van Eek. Zonder iets te willen afdoen aan de ge schiktheid van beide raadsleden, zijn wij van oordeel, dat B. en W. door het niet indienen van een voordracht, het belang der Gemeen te ten zeerste schaden en een goede gelegen heid hebben laten voorbijgaan om tegenover de verdienstelijke eerste commissie amande honorable te doen. Ongelijk erkennen vernedert niemand, in tegendeel. Een voordracht aan Ged. Staten tot be noeming van leden van het college van zet ters wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Bij de vaststelling van een cohier straat belasting en een dito hondenbelasting wordt door den heer De Koning ontheffing der hondenbelasting gevraagd voor iemand, die in de onmiddellijke nabijheid van het woon wagenkamp woont. De voorzitter zegt, dat reeds een verzoek schrift is ontvangen. De verordening laat niet toe ontheffing te verleenen. B. en W. zullen echter overwegen of op een andere wijze aan het verzoek kan worden tegemoet gekomen. De cohieren worden goedgekeurd. Bij punt 9 der agenda, vaststellen van een besluit tot in gebruik geving van gronden, vraagt de heer Endendijk nadere inlichtingen over het verleenen van erfpachtrechten op perceelen grond, waarop woningen zijn ge bouwd. Indertijd is besloten, dat voor dergelijke perceelen een tijd van 30 jaren zou worden vastgesteld, teneinde de mogelijkheid te la ten om hypotheek te krijgen op de woningen op deze gronden gebouwd. Nu is spr. even wel een geval ter oore gekomen van iemand, aan wien slechts een erfpacht van 15 jaren is verleend. Spr. acht dit onbillijk. Ook de heer Van Eek wijst op dezelfde gevallen, Nadat de heer Endendijk een hem bekend geval genoemd heeft, belooft weth. van El- ten nader onderzoek. Het voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit der vergadering van 11 Juni j.1. inzake verweer in hooger beroep, tegen den eisch van de N.V. Soester Bouwmate- rialenhandel, wordt goedgekeurd. Deze zaak zit zoo. In December is door den Raad verweer tegen dezen eisch zoo noodig in alle instanties goedgekeurd. Hier op hebben Ged. Staten goedkeuring ver leend. In eerste instantie is de eisch van de N.V. afgewezen, waarop nu de zaak door haar in hooger beroep is aanhangig gemaakt. B. en W. meenen, dat nu voor deze pro cedure opnieuw goedkeuring van Ged. Sta ten noodig is, welke meening door dat col lege niet wordt gedeeld. Zij meenen, dat de eerste machtiging voldoende is voor alle in stanties. Daarom wordt nu voorgesteld het laatste besluit in te trekken. Een adres van het R.K. schoolbestuur, ver zoekende gelden te verstrekken voor aan- YAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CRED1ETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. koop van leermiddelen, wordt goedgekeurd. Een verzoek van den heer S. Groen om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. school in de Kerkebuurt, wordt toegestaan. Het ontslag wordt eervol verleend. Bij de behandeling van verzoeken om aankoop en huur van gronden wordt vooral bezwaar gemaakt tegen den prijs van een perceel bouwterrein aan de Soesterbergsche- straat. De heer G. aldaar vraagt een terrein te koop, gelegen naast een vorig perceel van de Gemeente gekocht, ter breedte van 40 Meter. B. en W. stellen voor f 2.plus kosten van verharding enz. van de achter deze per ceelen geprojecteerden weg. De heeren De Koning, Van Eek en ande ren achten dezen prijs te laag en wenschen een hoogeren prijs te bedingen. Wethouder Van EIten verdedigt de voor dracht, acht den prijs van f 2.niet zoo laag, wijl daarbij nog extra kosten voor verhar ding komen. 'Ook de commissie ging met deze voorwaarden accoord. De heer v. d- Breemer, lid van de com missie, liet den wethouder echter in den steek. Er staat zulk prachtig hout op, zegt deze spr., waarmede hij natuurlijk de po sitie van den wethouder danig verzwakte. De heer De Koning stelt daarop voor den prijs op f3.— vast te stellen, waarmede de meerderheid van den Raad accoord ging. Aan een vaste grondpolitiek zijn wij in onzen raad nog lang niet toe. Eb en vloed wisselen zich geregeld af, waarmede wij in dit geval niet zeggen willen, dat f3.te veel is, de vraag is alleen maar, f De heer Hilhorst argumenteert sterk. Wij moeten het, zegt spr., van de belastingbe- i talers hebben. Wanneer tegen een verzoek geen ernstige bezwaren zijn, behooren wij tegemoetkomend te zijn. Het mocht niet ba- ten, het advies van B. en W. en commissie J wordt aangenomen. Bij een verzoek om ontheffing van den i heer Metz, bepleit de heer Hilhorst, ge- steund door den heer Endendijk, een billij- ker regeling, als nu wordt voorgesteld. 1 De verbouwing zooals die wordt aange- vraagd door genoemden heer aan de Van Weedestraat hoek Brinkweg, is zeer in het belang van het verkeer en de verfraaiing der gemeente. Gratis wordt de hoek grond voor i het perceel afgestaan en toch verlangen B. en W. vergoeding voor aanleg trottoir tot een bedrag van f378.—. De wethouder toont aan, dat dit bedrag over de uniformiteit moet worden betaald, anders, krijgen wij een precedent. Het blijkt echter, dat de raad wel bereid is eenige te gemoetkoming te geven. Na veel heen en weer gepraat wordt een voorstel van den heer Hilhorst aangenomen om den heer Metz f200.te geven voor het afgestane gedeelte grond. Een ingekomen verzoek van het comité tot viering van den verjaardag van H.M. de Koningin geeft aanleiding tot een min of meer principieel debat. Het comité vraagt subsidie voor een te houden kinderfeest. B. en W. stellen voor f100.— te geven. De heeren Besselsen en Van Eek, gesteund door mevrouw Droste en Mr. van Doorne, zijn er tegen, niet om principieele redenen maar omdat bij de begrooting nooit geld is voor organisatie of tegemoetkoming in de kosten van een kinder-vacantiefeest. De heer De Koning is er principieel wel voor, omdat het hier geldt de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, het hoofd van den Staat. Makelaar - Taxateur uai IV. vvu io, uv. v.aag .d autvi. u.acvv.j gjj Jjgt StatiOD SöeStdljk wat is de prijs in de omgeving en ziin^er^J - Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen nog andere redenen waarom een billijke prijs gewenscht is. We meenden, dat in dit geval daarvoor reden aanwezig was. Een politiek van halen wat er te halen is, achten wij niet in het belang van de gemeente. De heer Hilhorst vestigt de aandacht op' een verzoek van H. van Klooster, aan wien een perceel grond in erfpacht is gegeven voor f30.welk bedrag door hem onmo gelijk kan worden opgebracht. Hoewel van de verplichting tot betaling niet kan worden afgeweken, zeggen B. en W. overweging toe op welke wijze aan de gegronde bezwaren kan worden tegemoet gekomen. De aanvragen om ontheffingen van de verschillende bepalingen van de bouwveror dening geven wederom aanleiding tot een langdurig debat. Een aanvraag voor de Emmalaan, het hoek pand, wordt toegestaan, een aardig plan, waardoor dat gedeelte in eens goed wordt afgewerkt. Een verzoek van een bewoner aan den Kruisweg kan geen genade vinden bij B. en W. en commissie. Het betreft het bouwen van een erker buiten den rooilijn. De heer Hilhorst acht het wenschelijk, zoo veel mogelijk tegemoetkomend te zijn te genover de inwoners. Een dergelijke ont heffing geeft geen bezwaren en de straat wordt er sierlijker door. De Heer Burgemeester en wethouder Van Elten verzetten zich tegen inwilliging van het verzoek. De heer Van Elten acht het zeer gevaarlijk telkens weer zulke onthef fingen te verleenen. SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schonlstr. 39 TEL. 213 Nadat de heeren Besselsen en Van Eek zich hier principieel tegen hebben verklaard, anderen uit dien hoofde voorstanders blijken, wordt het voorstel van B. en W. met 84 stemmen aangenomen. De heer Scheffer vraagt en krijgt toezeg ging, dat Soesterberg niet zal vergeten wor den. Er is echter geen aanvraag ingekomen. De heer Van Doorne en mevr. Droste verklaren om eerstgenoemde, niet principiee le reden tegen te stemmen. Bij de mededeeling van ingekomen stuk ken is bericht van Ged. Staten, dat zij het besluit van den Raad tot conversie van twee geldleeningen goedkeuren. De voorzitter geeft uitgebreide inlichtin gen omtrent bezoeken van B. en W. bij Ged. Staten. Na een bespreking met den heer Commissaris der Koningin, bleek het eerste bericht van niet goedkeuring van het raadsbesluit onjuist. Alleen werd de reser ve gemaakt, dat ook nog bij andere instel lingen zou worden geïnformeerd. B. en W. hebben hieraan naarstig voldaan, echter zonder resultaat. Tegen 4 3/4pCt. was tegen den pari-koers wel te plaatsen, niet tegen 41/2 pCt. Waar dit laatste het voor- deeligst is, hebben B. en W. de zaak verder afgehandeld. Het bedrag is 20 Augustus door het Pen sioenfonds gestort bij de Nederlandsche Bank, ter aflossing van de kasgeldleeningen, het overige ruim twee ton, wordt in depo sito gegeven aan de Amsterdamsche Bank tot 1 Januari ad 3 pCt. Van een plaatselijke Bank, was een even gunstig aanbod ontvangen, waarop niet Js ingegaan, omdat de aflossing van de oude leeningen ook over de Amsterdamsche Bank moet loopen. Het bericht over conversie van Leeningen In het Badhuis Obelt te Amsterdam hield de Zwemvereeniging „Het IJ" dezer dagen internationale zwemwedstrijden. De start voor 450 Meter wisselslagzwemmen: voor heeren werd gewonnen door „Het IJ". A; De woelwater in den wedstrijd van de 75 M. klasse, klieft de golven op de Zuiderzee. te Baarn en het sluiten van een nieuwe leening tegen 41/2 pCt. pari bij het mijnwer kersfonds, is, na informatie te Baarn, onjuist gebleken. Er is integendeel bij genoemd fonds een leening afgelost en tegen 4 3/4 pCt. pari een nieuwe leening elders gesloten. De heer De Koning vraagt in verband met een adres van V. V. V. te Soesterberg in lichtingen aan B. en W. over de actie tot af scheiding. Spr. acht dit een zeer belang rijke zaak. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Sta ten het adres aan B. en W. hebben gezonden om bericht en raad. B. en W. hebben geantwoord, dat de op gegeven redenen niet de werkelijke zijn. Niet de geografische ligging, noch de betere ver binding met Zeist zijn de werkelijke drijf veren, alleen financieele belangen zijn de redenen. B. ,en W. hebben dit aangetoond uit pamfletten en andere stukken, welke zij ter beschikking hadden, waarin uitsluitend wordt geageerd op grond van financieel-ma- terialistische overwegingen. Indien verkeersbelangen den doorslag moesten geven, zou Amersfoort moeten zijn gevraagd en niet Zeist. De afstand daarheen is het kortst, daar is echter de belasting nog hooger als in Soest. Wij betuigen gaarne onze instemming met dit antwoord, al werden wij vroeger voor leugenaar gescholden. Wij krijgen nog wel meer gelegenheid op deze onwaardige actie terug te komen, onze beurt komt nog wel. Bij de rondvraag deelt wethouder Van Elten mede, dat ZEA. het losse personeel van Publieke Werken zal moeten ontslaan, omdat zijn geld qp is, tenzij hem nog een bedrag van ongeveer 4 mille wordt toege staan. Verschillende voorgenomen werken wach ten op uitvoering, als Beetzlaan, Nieuweweg, Soesterbergschestraat enz. B. en W. zeggen overweging en voor stellen toe. Voorloopig ontvangt weth. Van Elten machtiging de menschen aan het werk te houden. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN De heeren Van Eek, Endendijk, Hilhorst, Scheffer e.a. vragen inlichtingen over een afwijzen door B. en W. van een aanvraag om bouwvergunning voor de Nieuwe Steeg, op grond, dat de te bouwen perceelen te klein zouden zijn. Wijl echter deze wonin gen grooter zullen worden dan de veror dening voorschrijft, meenen vele raadsleden, dat B. en W. deze beslissing zeer onrecht matig hebben genomen. De voorzitter zegt, dat het verzoek van belanghebbende heeren aan den Raad nog niet in B. en W. is behandeld en in de vol gende vergadering kan worden tegemoet ge zien. Het is wel ergerlijk een dergelijke wille keur; wij zouden de heeren willen aanra den de menschen niet nog langer te laten wachten. De aanvragen voldoen volkomen aan de verordening en is er geen enkele overwe ging meer noodig. Hier is alleen sprake van recht. Op een vraag van den heer Van Eek, ant woordt weth. van den Berg, dat spr. en B. en W. reeds de noodzakelijkheid heeft be sproken om de commissie voor werkver schaffing enz. bijeen te roepen. De heer De Koning vestigt nog eens de aandacht van B. en W. op het wegblijven van de geborduurde wapens van Soest voor de raadszetels. Het is nu al drie jaar geleden, dat zij zijn aangeboden. De voorzitter zegt informatie toe. De openbare vergadering wordt gesloten en gaat over in een met gesloten deuren, voor behandeling van belasting- en school geld-reclames. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur (Kerk), Ds. P. W. Foe ken, van Haarlem. Van Weedestraat 34-34A Telef. 23 Onze meer dan 30-jarlge ervaring waar borgt kwaliteit Zeer concurr. prijzen 's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. S. Groene- veld, van Leerdam. Voorm. 10 uur (R;mbrandtzaal), Ds. S. Groeneveld, van Leerdam. 's Avonds geen dienst. Chr. School (Hees), geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Geen opgave. Vereeniging van Vrijz. Godsdfcnstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Prof. Dr. M. C. v. Mou- rïk Broekman, van Breda. Solozang. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulut Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. 4 Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Ds. J. v. d. Meulen. SOESTERBERO Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur Bijbellezing in de Chr. School aan den Postweg, door den Eerw. Heer Van Dam uit Utrecht. Namiddag 2 uur Zondagschool voor kin deren van 614 jaar in de Chr. School aan den Postweg te Soesterberg. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. W. Wessering, Emer. Predikant. Nam. 6 uur Ds. J. de Bruin, van Rotter dam. Vereeniging „Cahrijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Gerei. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. O. Meijnen. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan d« Oroote Kom. 's Avonds 8 uur openbare verlossingssa menkomst. Woensdagavond 8 uur openluchtmeeting aan de Gaslaan. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Geleid door kapiteine Vendet en luitenante Strootman. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. L. J. van Holk, van Utrecht. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur geen dienst.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1