MiiiQliflreau f. iHti LA PORTE Co. Bouwcrediet beschikbaar. UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 TOT BESLUIT DE EERSTE GOOiSCHE HULPBANK Steei?hofstraat5, Telefoon S 45 D. F, VOIGT ill 11ÏIÏJ niKI iilï!*' «S! «if ONDERTROUWD: 5e Jaargang No. 34 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 3 September 1026 SOESfflt NHJWM Redactie-Adres te SoestC. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. Dl]XHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. Da Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huls bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestdulnen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels 1.00. Elke regel meer f 0.20 Door de Stoomvaart-Mij. „Nederland" werd op Vrijdag, Zaterdag en Zondag een proef vaart gehouden niet het nieuwe passagiersschip P. C. Hooft op de Noordzee, welke proefvaart door tal van autoriteiten werd meegemaakt. Een kijkje op het promenade dek van de P. C. Hooft tijdens de proefvaart. Reeds in ons blad van 20 Augustus j.1. hebben enkele vrienden en medewerkers van ons blad in een te waardeerend artikel on zen lezers mededeeling gedaan van ons ver trek uit Soest. Wij verhelen het niet, dat vooral het re dactiewerk van het Soester Nieuwsblad een der aangenaamste werkzaamheden is ge weest, waaraan wij ons mochten geven. Wij deden het niet zonder fouten, maar met de volle toewijding voor de taak, welke wij op ons hadden genomen. Evenals aan ons lidmaatschap van den Ge meenteraad, komt ook aan dit werk een einde. Zeer dankbaar zijn wij, dat wij beide func ties mochten vervullen en erkentelijk voor den steun van hen, met wie wij hebben mo gen samenwerken. Wars van vertoon, zij het ons vergund hierover verder te zwijgen. Een uitzondering willen vyij ons veroor loven. Een woord van oprechten dank moet ons van het hart voor onzen vriend, uen heer A. Endendijk. Naast den steun van anderen, die wij hier niet noemen, zijn het vooral zijn sterk ka rakter en helder verstand geweest, waaraan wij veel, zeer veel te danken hebben. Onze Gemeente en vooral de a.r.-partij mag trotsch zijn op zulk een vertegenwoor diger. Voorts mijn oprechten dank aan den uit gever, den heer G. J. Smit, voor zijn pretti ge samenwerking. Zij ons blad verder in de belangstelling van de lezers aanbevolen en moge het onder Gods zegen nog lange jaren de beginselen dienen, die het wil voorstaan. *C. F. W. RIEVTELD. SOEST, 31 Aug. 1926. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. BIJ DEN MIJLPAAL Zoo is dan de Heer Rietveld naar Utrecht vertrokken. Met stille trom. Zonder fanfares. In den Raad der gemeente heeft hij van allen, na afloop der zitting, persoonlijk afscheid genomen en er is geen woord over gesproken tijdens de zitting van genoem den raad. Dit was weer het goede in Riet veld; niet zich zelf zoeken; hoe meer hij doen kon voor zijn beginselen en voor onze gemeente, hoe liever 't hem was, maar di rect terug tredende, zoodra hij zelf te veel op den voorgrond kwam. De raadsleden weten wel, wat wij bedoe len, als wij zeggen, dat Rietveld tot het eind van z'n raadslidmaatschap de belangen der gemeente gediend heeft, waarbij hij dan vaak tegenover B. en W. stond. En in dien zin kan het ook worden be grepen, dat Rietveld geen behoefte had aan afscheidswoorden in deze omstandigheden. Wellicht komt een onzer medewerkers gp die vergadering van 20 Aug. 1.1. nog nader in dit blad terug. Maar R. is vertrokken, we hebben hem het beste voor z'n persoon en familie toe- gewenscht en zullen hem dankbaar blijven gedenken. Evenwel z'n werk hier is gebleven en zoo als we reeds schreven, zullen verschillende menschen noodig zijn, om het werk van den heer Rietveld over te nemen en voort te zetten. Ook zijn werk in dit blad. Deze arbeid zal óók door meerdere per sonen worden overgenomen. Maar we zullen niet van koers veranderen. We zullen geen Tndere vlag hijschen. Er zal geen andere lading worden inge nomen. Geen verandering zal in het geregeld ver schijnen worden gebracht. De eenige verandering zijn de stuurlui; maar ze hebben van Rietveld geleerd en af gekeken wat de beste wegen zijn en die zelfde wegen zullen ze volgen. En hiermede hebben we de taak, door Riet veld voor een viertal jaren aangevangen en thans neergelegd, van hem overgenomen en we bidden onzen God of Hij ook onzen ar beid, een arbeid van opbouw, maar ook van critiek, (die in de eerste plaats opbouwend zijn zal), zegenen wil. De Comm. van Red. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen SOESTERBERG In de laatstgehouden raadsvergadering troffen wij bij de ingekomen stukken, af schrift van een request aan Gedeputeerde Staten van de vereeniging „Soesterbergs bloei", houdende het verzoek tot afschei ding van de Gemeente Soest en samenvoe ging met de Gemeente Zeist. Een adres, dat naar mededeeling van adressante is onderteekend door het grootste gedeelte van de inwoners van Soesterberg. Deze actie is met dit adres nu dan geko men in het eerste officieels stadium. Behalve in ons raadsverslag, als deze actie in den raad ter sprake kwam, hebben wij over deze zaak gezwegen, al is het onjuist, dat wij geen mededeeling zouden hebben gedaan, een ingezonden schrijven van het bestuur van bovengenoemde vereeniging niet te willen opnemen. Alleen, wij deden het onder „Correspon. dentie" in ons blad, wijl een postzegel voor antwoord niet was bijgevoegd. Thans is echter, ook voor de pers, de tijd van zwijgen voorbij. Officieel ter kennis van het Gemeente bestuur gebracht en door het Gemeentebe. stuur ter kennis van de Gemeente, ligt het ook op den weg van onze redactie, deze zaak, deze actie tot afscheiding van onze Gemeente te bezien. Ongetwijfeld is het de verdienste van den heer De Koning, deze zaak meermalen in den Raad ter sprake te hebben gebracht, soms met den scherpen humor, waarover dit raadslid beschikt, de zaak belichtende in haar minder ernstige ja oppervlakkige opge wondenheid. De laatste jnaal evenwel met ernstige waarschuwing aan het bestuur der Gemeente, deze actie toch niet te onder schatten. Gelukkig bleek deze aansporing niet meer noodig. Het dagelijksch Bestuur kon, vol komen gedocumenteerd, het college van Gedeputeerde Staten inlichten over de ware bedoelingen van de requesteerende vereeni ging. Hadden wij een vorig maal in ons raads verslag reeds, als onze meening, de over tuiging uitgesproken hier te doen te hebben met een zeker soort agitatie, waarbij de massa door materieele leuzen voor het wa gentje van enkelen werd gespannen, B. en W. toonden met de stukken aan, dat de of ficieel opgegeven redenen, niet de werkelijke redenen waren en hebben met hun antwoord aan Gedeputeerde Staten een juist beeld ge geven van de minder idieel-e motieven, waar uit deze actie is gegroeid. Werden wij toenmaals om onze uitlating voor leugenaar gescholden en deswege ver wezen naar het negende gebod, wij meenen, dat B. en W. in hun advies aan Ged. Staten het licht in den juisten hoek hebben laten vallen. Het verschijnsel van samenvoegen van Ge meenten is er een van dezen tijd; is aan de orde van den dag. In zooverre zou het ons dan ook niet verwonderd hebben, indien de Gemeentebesturen van Zeist of (en) Amers foort met begeerige oogen Soesterberg zou den hebben verlangd tot uitbreiding van hun grondgebied. Dit is evenwel niet gebeurd, al gelooven wij best, dat geen van beide gemeenten' bezwaar tegen zulk een cadeautje zou heb ben. Het tegendeel is echter het geval. Gedre ven door enkele personen, die vreemden als zij voor het meerendeel zijn in de historie van onze Gemeente, heeft de bevolking van Soesterberg zelf gevraagd, om van hare door de geschiedenis aangewezen plaats te wor den overgeplant in een bestand, waarmede het weinig te maken had. Een historie van eeuwen wordt om enkele materieele voordeelen weggeworpen. Zoo is onzen tijd. Door en door materialis tisch. Geld en nog eens geld lijkt wel den eenigen grondslag van 's menschen doen. En ook ons christen-volk schijnt geen hoo- ger beginsel meer te kennen, al heeft het den mond vol vromen praat. De officieele redenen, die thans worden opgegeven, wij laten die, waarop B. en W. wezen voorloopig rusten, zijn het moeilijk verkeer met Soest en het gemakkelijker zich verplaatsen naar Zeist. Wij ontkennen geen van beide. Het is juist, men moet den Soesterberg over om in Soest te komen en even juist is, dat om het h,alf uur een tram naar Zeist gaat, waarbij nog uitstekende autobussen de verbinding met Utrecht onderhouden. Van Amersfoort spreken wij nu maar niet, daarvan zwijgt ook adressante. Het gaat om Zeist, waar men-wel ooren schijnt te hebben naar deze zaak. Laten wij aannemen, de actie wordt met gunstigen uitslag bekroond. Wat dan? Wat verandert er dan in Soes terberg? Letterlijk niemendal. Dan rijdt de tram ook precies om het half uur naar Zeist en de kleine man, die het niet betalen kan, Wij ft evengoed op Soesterberg aangewezen als nu, of loopt naar Zeist of vlugger nog naar Amersfoort. Of als hij een fiets rijk is, doet hij precies als nu en peddelt naar Amersfoort of Utrecht, en zelden naar Zeist. Een autobus-retour van f 1.50 kan er voor de massa in het geheel niet af, dat blijft voor een bepaalde klasse en dan bedoe len wij niet de enkele beter gesitueerden bewaard. Wat de Gemeente-administratie betreft, heeft Soest gedaan wat het kon, door te Soesterberg een hulp-secretarie te stichten, waarvan een sporadisch gebruik wordt ge maakt. Met verbazing hebben wij dan ook de aan gevoerde argumenten gelezen. Het is klare armoede. Heeft men den moed niet de ware rede' nen, waarop deze agitatie steunt te noemen, dan had men toch zeker verstandig gedaan dit magere paard op stal te laten. Een onzer bekenden sprak dezer dagen een waar woord: „Soest en Soesterberg heb. ben te veel menschen, die niets anders te doen hebben als kankeren. Is het niet over het een, dan over het ander". Wij geven „Soesterbergs bloei" ernstig in overweging den bloei van Soesterberg op een andere wijze te bevorderen. De ontwik- kelings-mogelijkheid van Soesterberg ligt niet in Zeist (zonder tram of beenenwagen gaat het dan ook niet) en ook niet in Amersfoort, ja zelfs niet in Soest, maar al. lereerst in Soesterberg zelf. Alleen het spreekwoord van Keulen en Aken, die niet in één dag zijn gebouwd, dient niet te worden vergeten. Slechts het belang van een enkel persoon is gediend door aansluiting bij Zeist, de mas sa heeft er geen belang bij, voor deze ver andert er niets. Niemendal. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vethake van Utrecht. Nam. 2.30 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. (Doopbediening). Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. E. v. Meer, van Wageningen. 's Avonds geen dienst. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.per jaar en hooger. Voorm. 10 uur (Chr. School Hees), Ds._ 1>. P. Brans. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstjgen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen dienst. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur fioogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraal Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. 'Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg, de Eerw. Heer H. v. d. Heuvel, van /•Jmersfoort. J BAARN 4 Ned. Herv. Kerk. ^j Veorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. Mulder, van Bunschoten. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Qroote Kom. 's Avonds 8 uur openbare verlossingssa- ïnenkomst. Allen geleid door de Envoys Mijzen, uit Utrecht. Woensdagavond 8 uur openbare samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Geleid door kapiteine Venus en luitenante Strootman. Ned. Luttiersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum Vondel laan, Ds. C. C. G. Visser, van Rotterdam. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. K. F. Sparnaay, van Amsterdam. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Hoogenraad, van Uit huizen. Drogist. Gediploraesrd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk PF* Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GR00TE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN De P. C. Hooft passeert op de thuisreis de Hembrug. De P. C. Hooft in volle zee, waar het strijken van een sloep werd gedemonstreerd. IN EN OM DE RAADSZAAL Een mislukte proef. Zuiver geluid. Zou het waar zijn? Het is niet anders. Het benoemen van commissie's komt in den laafsten tijd nog al eens als punt op de agenda voor. De wijze, waarop dat tegenwoordig plaats heeft, wordt wel een beetje belachelijk, 't Begint op een spelletje te gelijken. Alle lei ding' ontbreekt. In sommige gevallen is het wenschelijk, dat bij de samenstelling van een commissie, rekening gehouden wordt met de kleur der personen, bijv. bij een begrootings-commis- sie, of voor armenzorg, werkverschaffing enz., maar heel vaak is dit minder noodig en dient alleen in 't oog gehouden, per sonen te vinden, die om de een of andere reden aangewezen zijn voor een bepaalde commissie. In elk geval dient toch altoos uit te komen, 't zij dan met of zonder kleur, dat de meest geschikte wordt aangewezen en waarvan men verwacht dat eenige kracht zal uitgaan. Gewenscht is tevens, dat daarbij eenige leiding uitgaat van B. en W. door het aan bieden van een voordracht, „z.roaL heen tc "doen gebruikelijk was". Of B. en W. bang zijn zich aan koud wa ter te branden? De eerste proef werd in een vorige vergadering genomen, waar 9, zegge negen stemmingen, noodig waren om een commissie tot stand te brengen en dit nog alleen, dank zij de medewerking van een tweetal, die Soest voor schande wilden spa ren. Men zou zoo denken, dat één proef wel voldoende moest zijn. Doch neen. Een va cature in de met zooveel moeite in het leven geroepen commissie, maakt weer een stem ming noodig voor één lid en 't ging als vo rige maal; elk kreeg een beurt, blanco stem men enz.; totdat ten slotte 4 stemmen een meerderheid vormden. Toen was de zaak klaar. Klaar! Men had 3 leden en zonder iets te willen afdoen op de geschiktheid dezer per sonen, zal men toch moeten toestemmen, dat een zoodanig samengestelde commissie zelf een indruk moet hebben, dat zij geen vertrouwen heeft; iets \vat toch zooveel waarde heeft bij commissie-werk. Laat deze proef voor B. en W. de laatste zijn; dan maar liever critiek aanvaarden over een voordracht, die aangeboden wordt. De ervaring heeft geleerd, dat het vruchtbaar der is. Nog een opmerking, maar van geheel an deren aard. De discussie over het voorstel van B. en W. om, op verzoek van het comité, voor de kinderfeesten op 31 Augustus een subsidie toe te staan uit de gemeentekas. De heer Besselsen nam dit heel gemoede lijk op, wilde alle principes uitschakelen en was dus op zichzelf niet tegen het voorstel. Wel bevreemde het hem, dat bij de begroo ting een voorstel om een dergelijke post te voteeren, werd afgewezen met: „er is geen geld"; nu is er dus wel geld. Als het was om luister aan den verjaardag van H.M. de Koningin bij te zetten, dan zou hij er tegen zijn, want, dat zou het hul digen zijn van het kapitalistisch stelsel, maar dat moest nu maar buiten beschouwing blij ven. De heer De Koning tapte echter uit een geheel ander vaatje. Waardeerende de goede bedoelingen van den heer Besselsen en er kennende, dat door hem het beginsel er zoo goed mogelijk was uitgeschoven, meent ZEA., dat hier juist het beginsel naar voren moest gebracht. Dit werd door spreker gedaan op zeer duidelijke wijze, zonder eenige onaangenaam heid, mooi opzettelijk, door de naar voren gebrachte meening, dat de monarchale re- geering, die wij hebben, voor ons land, naar zijn meening, de juiste is. Op den verjaar dag van onze Koningin de kinderen mede feest te laten vieren, moet als het meest aanbevelenswaardige geacht worden en zal dit voor hem het sterkste argument zijn om vóór te stemmen. Eveneens deden dit met hem, alle leden van rechts; links stemde tegen, 't Was een zuiver geluid. Er zijn al eigenaardige dingen beleefd in de politiek; ook in de gemeente-huishouding. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. Wat er nu weer aan de orde is, we^en we nog niet goed en moeten nog afwachten wat B .en W. ter verdediging zullen aan voeren. Zooals het zich nu aan ons voordoet, maakt het den indruk van pure willekeur, zoo we het geen wetsverkrachting moeten noemen. Wat toch is het geval. Er wordt een bouw-aanvraag of -aanvragen ingediend, om te bouwen aan de Nieuwe Steeg. Niette genstaande het voldoen aan alle technische en aestetische eischen van de bouwverorde ning wordt zulks door B. en W. geweigerd. Als zoo iets mogelijk is, dan hebben wij maar één raad: zet de verordening op zij en laat vopr elk geval het inzicht van B. en W. den doorslag geven. Nu hebben we een verordening, die de lijnen aangeeft, waarbinnen men zich te be wegen iiéert eri dan toch ccit weigering, dat is zoo sterk, dat men er aan twijfelt of adres sant zich ook vergist. i En met eenige nieuwsgierigheid zien wij de motieven van B. en W. tegemoet, 't Is te hopen, dat ze zakelijk zijn en grond heb ben, anders noemen we het een zeer licht vaardig omspringen met de belangen van anderen en een goede bevordering der werkeloosheid. We zullen maar afwachten. Behalve nog enkele puntjes, die wij voor een volgend nummer hopen te bewaren, willen wij voor heden nog even de aandacht vestigen op 't feit, dat de Heer Rietveld voor het laatst ter vergadering was, wegens ver trek naar Utrecht. Op zich zelf is dat heel gewoon. Niet gewoon is de wijze, waarop hij ons verliet. In den regel wordt er nota van genomen. Nu was de Heer Rietveld een van de meest op den voorgrond tredende raadsle den, die werkelijk naar beste weten de ge meentebelangen heeft gediend, wat gaarne door ieder zal worden erkend, 't Was geen nul. Dat de heer Rietveld na afloop der ver gadering afscheid nam en voorkomen wilde, dat in een officieel afscheid een onware houding zou worden aangenomen of onwa re woorden zouden worden gebezigd, vond zijn oorzaak in de verhoudingen, die de laatste jaren zijn ontstaan. 't Is wel jammer, dat een zoodanige at mosfeer in de raadszaal heerscht, dat zóó iets noodig was. Het is nu eenmaal niet anders. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrika Margaretha, d. v. B. Beuken en M. C. Kerkhof. Johanna Maria, d. v. J. H. v. Breukelen en M. v. Renswouw. Aleida Ja- coba Theresia, d. v. J. H. Pieper en A. M. Everts. Aartje, d. v. W. v. Renselaar en D. Morren. Jacobus Henricus, z. v. J. v. Kasteel en W. M. Meerwaldt. Elise Auguste, d. v. J. J. F. Muller en E. A. Dohrmann. Eli- sabeth, d. v. W. Sjollema en H. P. Snabel. Gerardus Antonius, z. v. A. Groenestein en B. C. Roest. C. E. Hilhorst en G. de Ruijgt. OVERLEDEN: Teunis Roodselaar, 47 jaar, echtgen. van H. Versloot. Johannes Adrianus Kok, 8 weken. GEVESTIGD: G. J. Worffel, van Zwitserland, G. Pelsweg 16. J. Katce, van Abcoude—Proostdij, Rade- .nakerstr. 25. A. W. Hilhorst, van Amers foort, L. Bergstraat 7. J. v. Vuuren, van Utrecht, Julianastr. 6. C. H. A. M. Spier, van Amsterdam, Noorderweg lg. J. Bergman, van Baarn, Nieuweweg 111. W. A. Zieltjes, van Bussum, Nieuweweg 21. H. A. Drost met gezin, van Amsterdam, Kampweg 62a. J. H. Morriën, van Rotterdam, Schrikslaan 57. J. D. v. d. Crab met gezin, van Heemstede,

Soester Courant | 1926 | | pagina 1