iïïiüilrïïiTIfi til BlfflBIlil. LA PORTE Co. UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK StesnhotstraatS, TelefoonS45 Bouwcrediet beschikbaar. D, F, VOIGT BELANGRIJK U VISSER's BOEKHANDEL 5e Jaargang No. 36 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 17 September 1926 SOEm HMIW5B1/Q) Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te BaarnVeldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elké regel meer f 0.20 In de haven au Amsterdam kwam Zaterdag een Engelsch eskader aan, bestaande uit de krui-iers „Guragao", „Corsus", „Camorias" en „Cleopatra", onder bevel van Schout bij Nacht Ke 1. Onze foto toont het vlaggeschip „Curayao" (aan den steiger) en de „Cleopatra". KRONIEK VAN DE WEEK Voikenbondsjubel. Een klein beekje roet in t eten. Houd er nen moed maar in. Sta- kit'gswee. Een geschiedenis zo: der eind. Armoe troef. Vrijhandel en staking; en arn oe op den koop toe. Eindelijk is d; n Duitschland tot den Vol kenbond toegelaten. Acht jaren na den vrede is men nu eindelijk zoover gekomen, dat men Duitschland, *'e ers:agen vroegeren vij and, als gelijkgerechtigde aan de groene ta fel toelaat, ja hem ï.uvle in het bestuur op neemt. 't Is de bezegeling- van het verdrag van Locarno. Vandaar uit begon de verzoenende internationale politiek nopens Duitschland. En nu, nu Duitschland mede besluiten gaat nemen over internationale zaken en aan gelegenheden, komt het uit z'n isolement en zal het ook waarschijnlijk minder last hebben van het ontactisch optreden en drij ven van de nationalistische elementen in eigen land. Nu blijft het te betreuren, dat, waar thans Duitschland toetreedt tot den /olkenbond en den Volkenbondsraad, twee andere leden, Bra zilië en Spanje ophouden lid Ce zij.v, d.w.z. hun lidmaatschap hebben opga/ego, want volgens de regelen, blijven die beide landen nog twee volle jarv-n lid en hebben ze dus ook nog tijd zich ie bedenken. Al is de oorzaak van dit uittreden nu niet direct te zoeken in het toetreden van Duitsch land tot den Bond, toch is er vel ee.ug verband. Want bij de sluiting van het vi.r- drag van Locarno hebben enke'e groote mo gendheden, voornamelijk Frankrijk, Engeland en Japan, Duitschland een permane ite zetel i:i den Raad toegezegd. Daarover, omdat Duitschland er wel één en Brazilië en Spanje geen kregen, zijn ze boos geworden en heb ben nu hun lidmaatschap opgezegd. En wel had men er nu op gevonden, dat het aantal seuii-permanente zetels uitgebreid zg'. wor den, zoodat aan de verlangens van Polen, Brazilië en Spanje eenigszins tegemcct ge komen werd, heeft dit toch de uittreding van enkele leden niet kunnen verhinderen. En al moge men nu zeggen als Briand deed, dat het toetreden van Duitschland van grooter beteekenis is als het uittreden van Brazilië en Spanje, toch kan niet ontkent; dat het heengaan van die landen een ver zwakking is voor den Bond, die hij toch eigenlijk heusch niet kan leiden. Hij zal dan ook in dc komende prriode alle zeilen bij moeten zetten om hei ver vlogen prestige weer in te halen. Hopen we het beste er van. OVER KOLONIëN Als men in gezelschap of werkplaats, kan toor of beurs, in den trein of op straat de gt sprekken hoort, welke over koloniën en koloniaal bezit handelen, slaat men dikwijls van verbazing de handen ineen over de kant nccli wai rakende argumenten, die aange voerd wo.ëen, om het bezit van l<oloniën te bestrijden of te verdedigen. l)e een beweert, dat alle koloniaal bezit eigenlijk van diefstal afkomstig is en dus zoo spoedig mogelijk, liefst vandaag nog, moet worden opgegeven, terwijl anderen be- toogen, dat het de plicht en 't recht is van elke mogendheid, zooveel mogelijk land en koloniën te annexeeren. Hier zegt men, dat een land en daarom ook het onze zooveel mogelijk moet zien te halen van /.'ti koloniën en daar spreekt men over het bijleggen van millioen >n ten voordeele van ontwikkeling en cultiveering dier koloniën-bewoners, alsof wij hier met het geld geen r.'.ad wisten. Vast staat wel, dat er op 't gebied, van het zien en erkennen van wat onze» plicht is en ons recht ten opzichte on^er koloniën, veelszins een Babylonische spraakverwarring heerscht. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. De Engelsche mijnwerkersstaking begin! zoo zachtjes aan te gelijken op een geschie denis zonder eind. D'r is wel een eind aan de geschiedenis, maar als 't zoover is, is er geen enkel luis teraar meer wakker en loopt de zaak af, zon der dat iemand 't merkt. Bij de mijnwerkers zijn er al duizenden weer aan den arbeid getogen, niet omdat de miijnmagnaten hebben toegegeven, of tege moet gekomen zijn aan de billijke verlangens der arbeiders, maar omdat de laatste vanwege den honger en de armoede in hun gezinnen er toe gedwongen waren. Want dat er ont zaggelijk onder die menschen geleden is en nog wordt, staat wel vast en 't zou niet ver- wouderen, als de vakvereenigingen er een geweldige klap door kregen. De regeering heeft ingezien, dat, indien de staking op een zoodanige wijze verloopt, er een oude wrok komt te zitten. Daarom heeft de regeering van Baldwin nog eenige bemiddelingspogingen aange- v end, die alvast door de mijnwerkers zijn a, nvaardt. Echter hebben de mijneigenaren alles beslist van de hand gewezen en willen in geen geval van een nationale regeling iets weien. Z;j huldigen nog altijd de oude liberale regel: „elk individu staat apart en moet maar voor zichzelf zorgen". Elke mijnwerker, die werkt n wil, kan aan den slag en de anderen nou ja die wachten maar zoolang tot zij nop wat meer honger hebben. De r 'geering tracht dat nu wel te voorko men, maar ze staat te dien opzichte zeer wak, aangezien zij voor het overgrootste d cel be: taat uit conservatieven, wat gelijk slaat me: onze vroegere liberalen. Indien de regeering dan ook in deze zaak voor de mijnwerkers partij kiest, komt er Nu is dit wel te verklaren, als men let op de verschillende beginselen, waarnaar de sprekers ver koloniën leven en het uitgangs punt wat zij bij het beredeneeren innemen. Toch n.oet er een algemeene regel zijn, die of voor het eene, of voor het andere argument, doorslaande bewijzen of onver anderlijke richtsnoeren geeft. We will m nu pogen iets over de geschie denis van het koloniaal bezit onzen lezers mede te deelen en hopen, dat zij daardoor ook eenig inzicht in het koloniaal vraagstuk mogen bekomen en naar de konsekwentie mogen handelen. Reeds in de oudheid lezen we, dat met name de Phoeniciërs koloniën stichten. Na hen deden 1 et de Grieken. Nu zat bij deze volken tweeërlei belang voor. Ie. Hun land van overbevolking te ont lasten. 2e. Hun h .ndel uit te breiden en in an dere gewesten' te bevestigen, waardoor dan tegelijkertijd de invloed van het kolonisee- rend land werd vergroot en uitgebreid. We moeten echter goed onderscheid ma- BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.— per jaar en hooger. hoogst waarschijnlijk een scheuring in de conservatieve partij en is de regeering haar kracht kwijt. - 't Eenige, waar nog iets van verwacht wordt, is de persoonlijke bemoeiing van Baldwin, den eersten minister. Van de staking in Engeland, waar de mijn werkers staken, naar de staking in Hengelo, waar bij de Hengelosche Electrische en Me chanische Apparaten-fabriek, kortweg ge noemd „Heemaf" is maar een klein stapje. In Hengelo bij „Heemaf" wordt gestaakt. De loonregeling is slecht, dat erkent zelfs de directie. Maar zij beroept zich er op, dat zij de loonregeling niet kan verbeteren, om dat zij op de buitenlandsche markt moet concurreeren. En de uitvoer wordt bemoei lijkt door de hooge invoerrechten, die an dere landen heffen. De fabriek heeft in 1925, naar zij officieel mededeelt, f300.000.aan invoerrechten in indere landen moeten betalen. Deze directie verklaart hier dus, dat zij de invoerrechten in andere landen betalen moet. Niet de verbruikers dus, maar de pro ducent, de: Nederlandsche firma en daarom moet zij de eischen van haar arbeiders af wijzen. Nu heeft men altijd betoogd, "dat een in voerrecht den prijs voor den consument ver hoogt. Mr. Van Gijn c.s. noemde het dwaasheid te veronderstellen, dat de buitenlandsche im porteur, teneinde zijn afzetgebied te behou den, het invoerrecht voor zijn rekening zou nemen. Maar „Heemaf" moet die dwaasheid toch volbrengen. Als er iets dwaas is, dan zijn het de theo rieën van de vrijhandelaars. Natuurlijk kunnen te hooge invoerrechten den verbruiker schaden. Maar een matig invoerrecht op een pro duct, dat van buiten wordt ingevoerd, zal de binnenlandsche industrie veelal in staat stellen, door productie-uitbreiding goedkoo- per te produceeren, waardoor dan toch meerdere arbeiders brood hebben en door goedkoopere productie hoogere loonen ver krijgen kunnen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen KERKBER1CHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. J. H. Gunning, van De Vuursche. Nam. 6 uur (Kerk), Ds. K. W. Vethake, van Utrecht. Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. A. Adriani, van Baarn. 's Avonds 6.30 uur Ds. S. H. J. James, van Delfshaven. Chr. School, Hees, geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Geen opgave. ken. De Grieken namen geen koloniën in be zit, maar hebben ze gesticht en ieder gevoelt, dat tusschen stichten en in bezit nemen een principieel verschil ligt. De Grieksche ko lonisatie bleef beperkt tot de Middellandsche Zee en tot in Spanje en Italië trof men de Grieksche koloniën aan, met hun Grieksche cultuur, met hun Grieksche taal en gewoon ten, welke koloniën de handel op Grieken land en in Grieksche producten onderna men en bevorderden en vanzelf posten wa ren van Griekschen invloed in een vreemd land. Van heel ander allooi is de kolonisatie van de 15e, 16e en 17e eeuw. Deze gaat veel verder van huis en omvat Azië, Afrika, Amerika en Australië. En al gaat en ging het bij het koloniseeren van die dagen en van nu ook wel om den handel, van veel grooter belang was, om zich het meester schap over uitgestrekte landschappen te verzekeren. Zoo zijn eerst Spanje en Portugal en later ons land en Engeland opgetreden en oefen den deze landen door vloot en leger een overheersching uit, die de landen van het verre Oosten en het verre Westen aan Euro- peesche volken onderwierp. Nu is het eigenaardig, doch zeker niet Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. J. C. Voorduin, van Nazrden. N Avonds 7 uur: Prof. Dr. G. A. v. d. Beigh van Eysinga, van Santpoort. (Wegens overlijden van Ds. J. C. Voorduin). Onderwerp: Het ongeschreven Evangeljie. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Ho< gmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw juliaitastraal Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergscheslraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg de Eerw. Heer Dj. A. G. v. d. Heide, van Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijjnen. j Chr. Geref. Kerk (Nassauïaan). Vo>prm. 10 uur Ds. K. Groen. H. Avond- maai,. Nfjin. 6 uur Ds. K. Groen. Nabetrachting. I Roomsch Katholieke Kerk. Vdorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. G'.en dienst. 'jerar des Heils. (De Wetstraat 25). Voörm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. 's Avonds 8 uur openbare verlossingssa menkomst. Woensdagavond 8 uur openbare samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door kapiteine Venus. Ned. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Zondag 19 Sept., voorm. 10.30 uur, Aulja Lyceum Vondellaan, Dr. P. Stegenga Azn., van Amsterdam. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Mej. S. Kütsch Lojenga, van Baarn. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur geen dienst. Nam. 6 uur Ds. Gunning. „Victor", een prachtexemplaar, die op de Brighton (Sussex) gehouden honden-tentoon stelling met 'n eerste en twee tweede prijzen bekroond werd. Eigenaar de heer C. Slack. Drogist. Gediploraeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk ÜPF~" Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE S0RTEERING FOTO-ARTIKELEN UIT DE RAADSZAAL Het begin was geheim, maar vruchtbaar zeker, want, waar zeer veel discussie's ver wacht werden in de openbare vergadering, liepen belangrijke onderwerpen heel spoedig onder den hamer van den voorzitter door. Na de opening der openbare vergadering, vroeg de voorzitter de gelegenheid iets te toevallig, dat juist in die tijden ook in Euro pa, zulk een machtige ommekeer zich vol trekt. De uitvinding van de boekdrukkunst, de uitvinding van het buskruit, het doorbre ken van de Reformatie vallen in eenzelfde tijdperk als de ontdekking van Amerika, welk stukje land, door Spanjaarden en Portugee- zen -in bezit wordt genomen. En alsof het afgesproken was, in dienzelfden tijd namen vooral Holland en Engeland, bezit van Azië en Afrika en iets later van Australië. Vier werelddeelen tegelijk werden cijns baar gemaakt aan Europa en moesten de op- pennacm van Europeesche landen erkennen. Opmerkelijk nu is weer, dat in Amerika, voornamelijk de oude kolonisatie voor een goed deel werd toegepast en wel zoo, dat nagenoeg de geheele oorspronkelijke bevol king is uitgestorven of verdwenen en de tegenwoordige bewoners naar aard of af stamming voor verreweg het grootste deel in Europa haar oorsprong heeft. Hebben Spanje en Portugal vooral hun stempel gezet op Zuid-Amerika, 't waren Engeland en Holland, die men voornamelijk in Noord-Amerika en Australië terug vindt. Want ook Australië is ge-Europeïseerd. Hebben Spanje en Portugal, Zuid-Amerika voor den Paus gewonnen, van Noord-Ame- zeggen over den heer Rietveld en verzocht namens den Raad een schrijven aan hem te zenden, in denzelfden waardeerenden vorm als nu was uitgesproken, waarmede de Raad door applaus instemde. De heer E. Legemaat werd na onderzoek gekozen verklaard en zal in de volgende ver gadering beëedigd worden. De wijziging der Gemeente-begroo'dng ging zonder discussie door, doch punt 4, oninbaar verklaring van verschillende belas- tingposten werd voorloopig terug genomen, zoodat dit nog wel eens terug komt. Adressen van de H.H. De Zoete en Bak ker inzake geweigerde bouwvergunningen, waren spoedig afgehandeld. Ten opzichte van De Zoete kwamen B. en W. op hun besluit terug en werd de vergunning alsnog ver leend, doch 'die van Bakker nog-g-, weigerd en komt eerst nog in de bouwcommissie. Vaststelling van rooilijnen voor de winkel, straten, Torenstraat en Rademakerstraat werd niet becritiseerd, terwijl een adres van ver gunninghouders om verlaging van hun aan. slag geen genade kon vinden, wijl het twee. tal, dié er voor in aanmerking zouden komen, na herhaald verzoek in gebreke waren ge bleven de noodige gegevens te verschaffen. In 't Vosseveld zal bij de wijziging der Bouwverordening rekening worden gehouden met de wenschen om kleinen bouw te voor. komen. Het adres der Rijwielpad-vereeniging en de vereeniging Moederschapszorg, komt in behandeling bij de begrooting 1927. Een verzoek om betaling van arbeidsloon door A. Kerkkamp, zal worden onderzocht. Inp laats van den heer J. v. d. Sluis, welke vertrokken is, werd de heer W. Frederiks benoemd in de commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming van raadscommissie's ging dit maal heel spoedig, nagenoeg geheel als voor dracht. Adhaesie zal worden betuigd bij den s-poor- wegraad aan het schrijven van den heer H. Arkes, over wijziging der spoortarieven SoestdijkUtrecht. Een adres van de vereeniging „Plaatselijk belang" over verplaatsing van het woonwa genkamp, had geen succes, 't Bleef zooals het was. Een adres van dezelfde vereeniging met vragen over een pas gesloten leening, werd voor kennisgeving aangenomen, maar gaf de heer Foeken toch gelegenheid om het vol gende te zeggen en zijn vragen te stellen. Mijnheer de Voorzitter. Het adres der vereeniging „Plaatselijk be lang" is in een vorm gesteld, waardoor het al zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk is hier over een bespreking te openen. In dit adres wordt de Raad ter verantwoording geroepen rika werd, door Engelschen en Hollandschen invloed, een calvanistische staat gemaakt. Maar nagenoeg geheel Amerika, heeft zich naar de leer van den derden president der V S. van Noord-Amerika, van Europeeschen invloed vrij gemaakt. (President Monroe). Het tegenovergestelde geschiedde in Azië en Afrika. (Voor Afrika zonderen we dan het zuiden weer uit). Hebben dus de Europeesche mogendhe den Amerika kunnen kerstenen, in Afrika en Azië is het tot die resultaten niet gekomen. Daar is een geheel ander systeem toegepast. De geduchte aaneengesloten '"macht van Heidendom, die men hier vond en welke er op uit was, alle vreemden invloed en inmenging, alsmede alle vreemdelingen en anderer cultuur te weren, de fanatieke Is lamitische zelfgenoegzaamheid, waarop men op een andere plaats stootte, leidde er van zelf toe, de belangen van handel en cultuur te verdedigen en ten slotte, om deze mach ten met geweld het zwijgen op te leggen. Wat deze machten in Azië alleen reeds be- teekenen, kan men indenken als men weet, dat China alleen reeds 425 millioen inwoners telt en Engelsch-Indië plm. 310 millioen. Zoo dat deze beide landen alleen reeds ongeveer dé helft van alle wereldbewoners hebben en Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. en treedt dus deze vereeniging op 't terrein van Gedeputeerde Staten, waaraan wij niet mogen toegeven. Ook over de wijze, waarop de leening is tot stand gekomen en de af wikkeling. waarvan B. en W. verantwoording schuldig zijn aan den Raad, kan in geen geval aan genoemde vereeniging bescheid worden gegeven. Het is dus om den vorm, waarom ik op dit adres niet inga, en het voor kennisgeving wil aannemen. Los van dit adres, heb ik ech ter wel een tweetal vragen over hetzelfde onderwerp. Kunt U er zich mede vereeni gen, M. de Voorz., dat ik deze nu ter tafel breng, of prefereer U 't, dat ik daarmede wacht tot de rondvraag. De Voorzitter zegt geen bezwaar te hebben deze vragen nu te doen. De heer Foeken vraagt dan allereerst, waarom de finantieele commissie niet is ge hoord inzake de tijdelijke belegging der lee- ningsgelden. Het wil mij voorkomen, aldus spreker, dat financieele transacties toch aller eerst dienen te worden voorbereid door B. en W. in overleg met de desbetreffende Commissie van Bijstand. Het is niet mijn be doeling ook maar iets onaangenaams te zeg gen aan Uw adres M. de Voorz., in Uw kwaliteit van houder der portefeuille van financiën, maar daartegenover mag ik dan ook wel vragen, dat aan het voortdurend pas- seeren der finantieele commissie niet het ka rakter wordt gegeven van negeering. De vergaderingen der commissie kenmerken zich tot nog toe door een aangenainen, vertrou- welijken geest en ik hoop zeer, dat dit zoo blijven kan. Meer speciaal heeft igij getroffen, M. de Voorz., dat dc tijdelijke belegging a 3 pCt. bij de Amsterdamsche Bank, zonder dekking is gekozen boven de offerte van de firma La Porte Co., alhier a 3 pCt., met effec ten-onderpand, temeer nog, omdat de oor spronkelijke leening van f590.000.ook via de firma La Porte is geplaatst geworden. Wanneer dus wordt gezegd, de afwikkeling behoort te geschieden door de Bank, die de stukken plaatste, (jan was 4e weg ook nu weer geweest via de firma La Porte en mag Zie de ANNONCES van elders in dit blad. als men Japan, met z'n 60 millioen daar nog bij rekent, dan is de hoofdmacht van de bevolking toch zeker wel in Azië die tegenover de Europeesche cultuur staat. Door het ingrijpen dus van Engeland en Holland voornamelijk, werd de macht van Heidendom en Islam beteugeld en gewende men zich in Europa aan het denkbeeld, dat deze machten voorgoed gefnuikt waren. De geschiedenis der laatste 25 jaren echter hebben bij velen hier in Europa en ook in Amerika de oogen geopend voor een ge vaar, dat er bestaat, als die groote men- schenmassa daar in Azië wakker wordt en zich ontwikkeld als Japan bijvoorbeeld. Vanwaar nu de lakschheid dier volken in Azië, dat zij zich nagenoeg drie eeuwen lang, aan Europa's macht onderworpen heb ben, zonder zelfs een poging te wagen, om zich van die macht te ontdoen? Door dezen samenloop van omstandighe den, was het mogelijk, dat Europa, gesteund door de machtige hulpbronnen, die het putte uit de Aziatische landen, zich rustig ontwik- kelen kon, de wetenschap en cultuur beves tigen en mede weer daardoor zich vaster in die landen nestelen konden. (Slot volgt.)

Soester Courant | 1926 | | pagina 1