Brandstoffen Yï' c ::rYri' W D. F. VOIGT Boixwcrediet beschikbaar. -niiouir UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 O 1 s Makelaar - Taxateur Sta; nhofstraatS, TelefoanS45 N.V. L. DE RUITER Co's Bran^stoffenhandel Je adres voor prima DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK 5e Jaargang No. 39 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 8 October Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soestc berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. De 3 October Vereeniging te Leiden hield, ter gelegenheid van haar 40-jarig 3 Oct. j.1., een optocht en openluchtspel, voorstellende De intocht van Jan v Een overzicht van het spel. bestaan op van Beieren. WAAKT! Een paar weken voor Pinksteren van dit jaar verscheen er in de plaatselijke bladen van Soest een ingezonden stuk van de hand des heeren Lodewijk van Mierop. De strek king van dit stuk was, dat hij aan de be. woners van Soest wilde bekend maken, dat men niet moest denken, dat 't bestuur der stichting Chreestarchia en de bewoners der huizen op Engeridaal, in't bizonder de families Ortt, Littooy en Rink sympathieseerden met de ideeën van de bezoekers van het com gres, dat met Pinksteren nu al twee keer daar is gehouden. We weten immers, dat daar het „Vrije Jeugd Verbond" zijn tenten had opgeslagen en door verschillende spre kers hun ideeën werden verkondigd. En wel ke ideeën waren dat: dienstweigering, gods loochening, vrije liefde, massale staking, re volutie, anarchisme. En wat zien we nu gebeuren: Zaterdag en Zondag 3 en 4 October 1926 heeft te Utrecht het Tweede Landelijke Congres voor dienstweigering plaats gehad in het spoor weghuis aan de Oude Gracht. Zaterdagavond viel de opkomst niet mee; een 350 a 400 personen, waarvan het jeugd-element sterk de overhand had. In de zaal waren eenige bekende figuren uit de dienstweigerings-ac- tie, o.a.: Herman Groenendaal, Schurman, Ds. A.'*R.' cie Jöng, pred. bij de Profest, Bond te Bussum, M. L. v. d. Es uit Soest.... en Lodewijk van Mierop uit Bussum. En nu de ideeën, die op dat congres wer den verkondigd. Een der sprekers, ds. O. K. van der Horst uit Deersum, redevoert over „Parlementair en buiten-parlementair". „Parlementair beteekent: trachten door te dringen tot bestuurscolleges en den staat te veroveren, zoodat hij principieel anders wordt". „Buiten-parlementair: wie aan deze metho de denkt, acht den staat een burcht, diie bestormd moet worden en vernietigd, tot een nieuwe maatschappij op de puinhoopen zal verrijzen, denkt aan de massale dienst weigering, de massale staking. Men zou deze beide methoden zóó tegenover elkander kunnen stellen: de reformistische en de re volutionaire". „Geloof en wil zijn scheppende krachten; dat hebben wij eerst in de massa te brengen. Haat en wanhoop waren er in 1918 weP (Troelstra-greep), maar het geloof ontbrak, waaruit de wil geboren wordt. Dit behoeft niet te zijn een onmiddellijke afwijzing van de parlementaire methode". „Het reformisme gaat hier van uit: pak wat je pakken kunt, al zou je graag meer willen. Het radicale, het heroïsche van de revolu tionaire levensrichting trekt aan, trekt ieder aan, dile begrijpt, dat zonder moed in het leven niets wordt bereikt. Wanneer wij er voor zorgen, dat wij alleen een compromis sluiten van uit het revolutionair standpunt, de revolutionaire wil behouden, dan sluit het buiten-parlementaristische het reformisme niet uit M. L. v. d. Es uit Soest voerde het woord als vader van een dienstweigeraar. Hij wees op het verblijdende van de nieuwe jeugdbe weging, die uit wil boven het kapitalisme en miilitairisme. Op de ouders rust de taak de kinderen te sterken, opdat zij flinke men- Drogist Gsdiploneerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. '3R0GTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN schen mogen worden, die „neen" durven zeggen als men een onzedelijke daad (mi litaire dienst) van hem eischt. Albert de Jong uit Bussum sprak over „revolutionair-anti-militarisme" enzeide o.m.: Wij willen revolutie, doch gij moet weten, dat, zoo ge dienst weigert en ge u gedraagt naar de feiten op grond waarvan dit con gres bijeen is, ge staat midden in de sociale revolutie. Niet kapitalistische vrede of kapi- talistischen oorlog, maar revolutie of oor log. De heer A. L. Constandse uit Den Haag zeide o.m.: Er is tusschen den opstandige mensch, die dienst weigert en den middel- matigen mensch een groot verschil. De op standige handelt naar hetgeen hij goed en re delijk acht, maar de middelmatige zal on middellijk voor het beginsel wijken, indien zijn loon gevaar loopt. De opstandige mensch is voorstander van 't persoonlijke, zedelijke en redelilke bewustzijn. Het. .-.hiuHArucm^. Hangt Hij cfah, dat zActi .re-Urnenti door auio- nomie van de moraal. Practisch leidt dit hu manisme tot anarchisme, dat de groote en gevaarlijke leuze heeft: „doe wat ge wilt"... En nu de vraag: Zijn dat niet dezelfde ideeën, die verkondigd werden op het con gres van het „Vrije Jeugd Verbond" aan de Bosstraat te Soest? Waarom nu tegen Pinksteren getracht de bevolking van Soest wijs te maken, dat hij en zijn vrienden aan de Bosstraat niet aan sprakelijk gesteld zouden kunnen worden voor en geacht zouden kunnen worden in te stemmen met het standpunt, het optreden en de verkondigde ideeën dergenen, die voor die dagen huurders van bedoeld terrein wa ren. Neen, ieder voelt, wanneer men niet sym- pathieseert, neen lijnrecht staat tegenover de verschrikkelijke ideeën van het „Vrije Jeugd Verbond" men er niet aan denkt, hun ge legenheid te geven propaganda te maken voor alles wat indruischt tegen gezag en zedelijkheid en godsdienst. OMMEKEER De „Standaard" wees kort geleden op een eigenaardig onderzoek, dat door het Fran- sche blad „Le Figaro" was ingesteld. Dit blad stelde de vraag: „Bestaat er een tegenstelling tusschen de natuurwetenschap en het godsdienstig gevoel?" En deze vraag heeft het blad voorgelegd aan de leden der „Academie des sciences", het hoogste genootschap van Fransche be oefenaars der natuurwetenschappen, waarin alle de grootmeesters dezer wetenschap en alleen zij vereenigd zijn. Op deze vraag zijn 74 antwoorden inge komen, welke in de kolommen van de Figaro zijn gepubliceerd. En dan loont het de moeite om (leze antwoorden iets nader te bekijken, omdat zij blijk geven, van een gansche ommekeer in de gedachtenwereld dezer grootmeesters in de natuurwetenschap. De groote opbloei der natuurwetenschap pen in de vorige eeuw heeft er bij vele harer beoefenaren toe geleid, dat men haar deer lijk is gaan overschatten. Men meende, dat haar methodes de middelen verschaften, om heel het leven en al het geschapene te be grijpen en alles wat te voren mysterie was gebleven op logische wijze te verklaren. Alles kon door die wetenschap tot wis kundige formules worden herleid, welke ons KRONIEK VAN DE WEEK Het Belgisch verdrag. Aanne ming zedelijken plicht? Waarom dan de goedkeuring nog der Ka mers? Draaien draaien. De koe gemolken. Leve de vrijheid. Leve de democratie. Deze week is het antwoord verschenen van den minister van buitenlandsche zaken, op het voorloopig verslag van de Tweede mer inzake het verdrag met België. Zooals men weet stond in het voorloopig verslag, dat geen der leden voorstander was om het kanaal AntwerpenMoerdijk te doen graven. Ook op andere punten was de critiek op het beleid van Minister v. Kamerbeek be treffende het verdrag met Belige lang niet malsch. den sleutel brachten tot volkomen beheer- sching van alle stoffelijk en geestelijk be staan. Wat met die wetenschap niet direct ver- eenigbaar was, omdat het voor wiskundig begrijpen niet toegankelijk was, werd een voudig voor redelooze onzin verklaard, wat in sommige bekrompen zielen nog kon hui zen, maar door het groote licht van die na tuurwetenschap binnenkort wel zou verdwij nen. Het geloof aan een persoonlijken God, aan schepping, aan wonderen, aan een leven hiernamaals, had in beginsel afgedaan, om dat het zich niet liet invoegen in de natuur wetenschappelijke levensbeschouwing. De onkundige massa en enkele inconse quente geleerden mochten nog aan deze dwaze voorstellingen vasthouden, de alge- tneene verlichting zou door opvoeding en onderwijs daaraan eerlang een einde maken. Alle religie was ten slotte niet meer dan stompzinnigheid, die voor de vierschaar der natuurwetenschap onherroepelijk geoordeeld .stond. Men had de lichten des hemels uitgedoofd. Maar juist door dat men alle contact met elke religie verbrak, was men ook geheel op zich zelf aangewezen en moest men nood wendig alles wiskundig verklaren. En hierin juist schoot men zoozeer te kort, dat de werkelijke geleerden zich schaam- De minister tracht nu in z'n antwoord een en ander goed te praten. 't Wil ons echter voorkomen, dat de mi nister niet bijster gelukkig is in z'n verde diging, want de minister beroept zich er op, dat het tractaat van 1924 hetzelfde is van 1919 en toen zou de volksvertegenwoor diging het zonder slag of stoot hebben goed gekeurd. Voorts zegt de minister, dat het hier gaat om een gegeven woord. Als dat alles waar is, kan men vragen: „waarom wordt dan dit verdrag zooals het nu is, aan de Staten Generaal voorgelegd? Alleen maar voor den vorm? Als het recht van veto der Staten Generaal geen wassen neus is, dan zal zij dit verdrag nu wel ver werpen. Deze verwerping geschiedt dan door de onverstandige houding en handelwijze van België. Toen in 1919 het verdrag gereed was, trok België zich opeens terug en wilde van on- derteekening niet weten. Daarom gaat het niet aan, dat de minister nu de Kamers binden wil aan een afspraak waaraan België zich in 1919 bot heeft ont trokken. En nu, om nu aan de Nederlandsche re- geering den pas af te snijden, om nog weer wijzigingen voor te stellen, heeft de Belgi sche Kamer in een vloek en een zucht even vlug het verdrag aangenomen. En nu komt onze minister vertellen: „wijzigen gaat niet meer en omdat ik m'n woord heb ge geven in 1919 moeten de Kamers het ver drag zoo slikken als het daar ligt". "t Gebeurt meer, dat strubbelingen tus schen volken en staten onderling hun be slag krijgen in een tractaat, dat door beide volken aangenomen wordt. Maar als met name ons volk zedelijk ver plicht is, het Belgisch verdrag te aanvaar den, welk verdrag in een onderonsje is in elkaar gezet en blijkens de kritiek van man nen van naam, vol gebreken zit, is het ons ten eenenmale onbegrijpelijk, waarom het dan nog aan de Kamers wordt voorgelegd. En als zulks de gewoonte is te doen met buitenlandsche verdragen, dan kunnen we dat recht des volks wel uit de grondwet schrappen. 't Is te hopen, dat de Kamers straks, waar zij niets meer kunnen wijzigen aan het ver- drag, het zonder meer zullen verwerpen. schapjplijkheid van inzichten tusschen ons over le kwesties van grooter beteekenis". Ziezoo, nu is de koe tenminste gemolken. Nu jnoet Mussolini ook nog eens praten met briand en Stresemann. 1 De *Roel (een Russische courant) maakt melding van een dezer dagen verschenen beslui* van het centraal uitvoerend comité der S jyjet-Unie, waarbij het aantal catego- riën nn burgers, die niet bevoegd zijn liet stemrecht uit te oefenen, aanzienlijk wordt Bij het station Soestdijk Verzeteringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met xn- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Chamberlain is eens met Mussolini we zen praten. Daar is niets tegen. Maar hoor hu _daar.van. hekend wordt-Lramaakt pn Niet door de een of andere dagblad-cor respondent met een vruchtbaren duim. Eerst werd er bekend gemaakt, dat deze ontmoeting zonder 't minste politieke belang was. Dat trachtten de Engelschen ons wijs te maken. Maar tegelijkertijd vertellen de Italianen, dat over de belangrijkste politie ke vraagstukken was gesproken. Nu, dat is zoowat precies hetzelfde, maar dan bedoel ik diplomatiek hetzelfde. Een gewoon mensch zegt: „Dat is precies an dersom". Later vertelde Chamberlain zelf, dat er heel weinig over politiek gesproken was. En nog later vertelde hij, dat hij Mussolini was we zen opzoeken ais vriend en nu ja, ook als minister van buitenlandsche zaken. En nu hij weer te Londen is, zei hij: „Ik heb met Mussolini over vraagstukken, waar bij Italië en Engeland betrokken waren, ge sproken en ook over kwesties van ruimer beteekenis op het gebied van de Europee- sche politiek. Ik merkte zonder verbazing, maar met veel voldoening de groote gemeen- uitget'reid. Voortaan zullen geen stemrecht bezitten: de boeren, die meer dan één ge huurde werkkracht in hun bedrijf hebben; priesters; gewezen politie-beambten en ge wezen ambtenaren. Voorts is bepaald, dat iemand, die van een maatschapeplijke positie, waaraan geen stemrocht is verbonden, overgaat naar een positi', waaraan wél stemrecht verbonden is, dit. eerst zal kunnen uitoefenen vijf jaren na dien overgang. Dit besluit der sovjet-regeering zou zijn oorzaak vinden in de voor het sovjetgezag ongunstige resultaten der jongste verkiezin gen, waaraan is deelgenomen door verschil lende categoriën van personen, die zich tot nu toe van stemming onthielden. Het is een scherpe - terugslag op de politiek van uit- breiding van het kiesrecht, die gedurende de laatste jaren door de sovjet-regeering ge volgd is. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel neer f 0-20 De 3 October.viering te Leiden. 2. De Hertog en zijn gemalin met gevolg. Zie bij- schrift foto 1. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. R. Bartlema, van Zeist, i 's avonds 6 uur (Kerk), Ds. A. Adriani, van .'|'aarn. Doopbediening. 10-30 uur (Rembrandtzaal), Ds. A. 's ïvonds uur (Rembrandtzaal), Ds. K. W. Vethake, van Utrecht. Donderdag 14 Oct., 's avonds 7 uur (Rem brandtzaal), Ds. W. Bieshaar, van Den Haag voor den Ger. Zendingsbond. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 -'' Wil ij. 'i' rfjltïf rC-A-:; -JL iilüJUf Het gebouw van de Nederlandsche Handels Mij. te Amsterdam werd deze week officieel geopend. den over hun hypothesen en op hun schre den terugkeerden, om te erkennen, dat zij op zoovele wonderen stuiten, dat het niet mo gelijk was, wonderen te ontkennen. Tweede rangs geleerden mochten de oude theorieën nog vasthouden en doodgewone betweters mogen u nog triomfantelijk de natuurwetenschap als het een en het al voor houden, de groote geesten op dit gebied hebben hun standpunt verlaten en weer voor een soort religie plaats ingeruimd. We zeg gen, een soort religie. Want we bedoelen volstrekt niet, dat deze menschen nu opeens christ-geloovigen zijn geworden. O neen, maar ze gaan meer rekening houden met een hoogere macht. Ze noemen die macht misschien nog X de onbekende, maar men erkent alvast het bestaan van iets hoogers, iets dat niet grijpbaar en onbegrijpelijk is. En het is deze terugkeer in de natuurwe tenschap, die aan de Figaro ingaf, de voren genoemde vraag te stellen aan de grootmees- teren dier wetenschap. Wat hebben die er nu op geantwoord? Er waren er, als een eerste groep van geleer den, die elk conflict tusschen religie en na tuurwetenschap uitgesloten achten, om dat twee verschillende inenschelijke geestesfuncies betreffen; elk hunner bewoont in de menschelijke ziel een eigen vertrek, vertelde één der geleerden, een groot wiskun stenaar. Men kan daarom, óf enkel natuur wetenschap beoefenen óf énkel zich met re ligieuze aangelegenheden bezig houden óf beiden doen. Natuurwetenschap en religie zijn eenvou dig twee onderscheidene middelen en we gen om zekerheid te verkrijgen, zij staan naast elkaar, maar strijden nooit met elkaar. Een tweede richting of groep is eveneens van oordeel, dat de strijd tusschen het na tuurwetenschappelijk onderzoek en het gods dienstig gevoel niet zal kunnen rijzen, want elk werkt op een geheel verschillend levens plan .Het zijn twee totaal verschillende reek sen van feiten en verschijnselen, waarmede beide zich bezig houden. Wel verschillen de werkmethoden, maar dit is enkel secondair, enkel gevolg; het wezen van het onderscheid zit in het uiteenloopend gebied van werk zaamheid. Een beroemd scheikundige om schrijft dit aldus, dat de natuurwetenschap zich ten doel stelt de verstandelijke beheersching van de krachten, die in de na tuur werken, terwijl de religie strekt om een vasten grondslag te verschaffen voor de be vrediging van de behoeften van het hart. Twee andere richtingen, die niet uitgaan van de volstrekte scheiding tusschen natuur wetenschap en godsdienst, maar juist uitgaan van de eenheid van die beiden, komen nu aan het woord. De derde richting dan betoogt, dat natuur wetenschap en religie, beide al hun zeker- Parochle Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. L. Gorie, Em. pred., Amersfoort. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. L. Goris, Em. pred., Amersfoort. Nam .5.30 uur Ds. B. Alkema. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Godsdienst oefening. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. 10 Oct, voorm. 10.30 uur Dr. L .J. van Holk, van Utrecht. Ceilo-spel. 12 Oct., avonds half 8, Historische Kring. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur in de Chr. School aan den\ Postweg, de Eerw. Heer Dj. A. G. v. d. Heide, van Amersfoort. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. Voorm. 10 uur D§. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Woensdag 13 Oct. 's avonds 7 uur Ds. Bieshaar, van Den Haag. Onderwerp: Het teeken des bloeds. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorrn. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. 's Avonds 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur openbare samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door kapiteine Venus. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur, Ds. G. Wufte Jr., van Den Haag. Schaalcollecte. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Zondag 3 Oct., voorm. 10.30 uur Aula Ly ceum Vondellaan Prof. Dr. J. W. Pont, van Bussum. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoording der redactie. ROOILIJNEN In de laatste raadsvergadering was punt 2 van de agenda: Behandeling van een voor stel van B. en W. tot wijziging van de artt. 8 en 13 der bouwverordening wel het voor naamste gerecht, dat werd opgediend. Geen wonder, dat men dan ook niet minder dan twee en een half uur over dit eene punt Aïf-öftfHhwiïe eMuT-aiFmojbiokreVr\xja'-geen resultaat bereikt werd. Aan wien dit te wijten? Aan de raadsle den, aan een of meer fracties, aan een groepje onwillige of narrige edelachtbaren? Geenszins. Met geduld en lankmoedigheid heeft de raad getracht het algemeen belang te dienen en onder de knie te krijgen, wat.... neen, waarover Burg. en Wethouders hen niet konden inlichten. Het voorstel leek mij om meer dan een reden een ontijdig geboren vrucht. Waarom? le. Waren B. en W. zelf niet op de hoogte van het te behandelen onderwerp. Een be tere voorbereiding voor hen zelf was dus plicht geweest; 2e. kwam dit zeer belangrijke, in de rechten des burgers diep ingrijpende punt, in behan deling, voor dat de raadsleden vooraf be hoorlijk op de hoogte waren gebracht. Een dergelijke zaak leent zich allerminst in eerste instantie voor openbare behande ling. Men had de raadsleden vooraf in een bijeenkomst moeten doen inlichten door den gemeente-architect, die natuurlijk de zaak dat bleek zeer duidelijk in de openbare raadsvergadering onder de knie had. Let wel, niet in een geheime vergadering. Neen in een gewone bijeenkomst, natuurlijk niet toegankelijk voor het publiek opdat geheimdoenerij altijd slecht werkt, vooral voor openbare lichamen. Daar had men de zaak rustig onder de oogen kunnen zien en van alle kanten kunnen bekijken. 3e. omdat dit voorstel m.i. vooruitloopt op een nog geheim stuk in portefeuille bij B. en W. Een geheim stuk in portefeuille bij B. en W., waarover maar zoo publiek geschreven heid in laatste instantie ontleenen aan den zelfden grondslag, namelijk aan het geloof; zij verschillen niet in wezen, maar alleen in uitwerking. Want het „mysterie" is niet alleen funda ment voor de religie, maar ook van de na tuurwetenschap, want ook al de logische re deneeringen van de natuurwetenschap, be rusten uiteindelijk op waarheden, die zelf voor geen logisch betoog toegankelijk zijn. Daarom, zoo betoogt een der grootste che mici, heeft de natuurwetenschap haar waan wijsheid opgegeven, zij is nederig geworden, haar beste theorieën zijn ineen gestort als onhoudbaar, zij heeft haar eigen levensraad selen, zooals de religie de hare heeft en daar om is zij vervuld van eerbied, zoodra zij het verheven gebied van den godsdienst nadert. Zij heeft de zekerheid van het waarlijk reli gieuze gebed leeren waardeeren, inplaats van bespotten. De vierde richting gaat nog verder. Die ziet in de resultaten van het natuurweten schappelijk onderzoek een inleiding tot en een bevestiging van de godsdienstige waar heid. De natuurwetenschap streeft er naar, het grootst mogelijk aantal verschijnselen te verklaren door een zoo klein mogelijk aantal wetten. Maar wat haar nooit gelukt of ge lukken zal, dat is door te dringen tot het wezen der dingen. En deze conclusie ver wijst haar onverbiddelijk naar de religieuze Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. waarheid, naar een levenden God, Schepper en Onderhouder van alle dingen, Handhaver ook van de zedelijke wereldorde, die zonder Hem alle vastheid ontbeert. Heel de natuur wetenschap wijst in laatste instantie heen naar een religieus rijk des geestes, waarvan de religie handelt, als zij leert, dat uit God, van God en tot God alle dingen zijn. >j Een enkele opmerking willen wij hier slechts bij maken. Waar is nu de hooghartige toon ten op. zichte van den godsdienst? Waar is de zelfverzekerdheid van de na tuurwetenschap? Waar de minachting voor alle religie, als iets oud-wijfsch? Men erkent thans de waaMrde van de re ligie. Gaarne zagen we, dat deze heeren verder gingen, maar we zijn al dankbaar voor deze gematigde uitlatingen. We zijn er evenwel niet gerust op, dat die zelfde natuurwetenschap, als zij onder gun stiger omstandigheden werkt, den kop weer opsteken zal en weer in de oude laaghartige minachtende toon vervallen zal. Een christen zal echter blijven 'buigen voor het Woord Gods. Want we kennen ten deele en we profeteeren ten deele, maar dat be teekent volstrekt niet, dat, waar onze kennis faalt, er dan duisternis is. Want in Gods licht zien wij het licht.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1