Niiiiihrm r. mi TURFSTROOISEL UitgaveG. J, SMIT, v. Weedestreat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN'Boekhandel - Telefoon 139 D„ F, VOIGT Babies Steenhofstraat5, TelefoonS45 Bouwerediet beschikbaar. DE EERSTE G00SSCHE HULPBANK FIRMA GEZ. LAGERWEIJ BOOTRANDEN N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhandel Prima droge Brechcokes voor TUIN en STAL. 5e Jaargang No. 43 Gecontroleerde oplaag te sat ien 6500 exemplaren. Vrijdag 5 November 1926 SOEm TUHJWM Redactie-Adres te Soest Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Radactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg. Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.OO. Elke regel meer f 0.20 Op 1 November j.L herdacht de militaire hoefsmidschool in de kazerne te Amersfoort (de eenige in Nederland) haar 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan werd Vrijdag j.1. een wedstrijd gehouden in het hoefsmeden. Op onze foto de leerlingen in de hoefsmid zaal aan het werk. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BUROEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SQRTEER1NG FOTO-ARTIKELEN OVER ZONDAGSRUST I. 't Is zoo goed als uitgesloten, dat, wanneer ge inet anderen over Zondagsrust spreekt, ze dit niet verwarren met Zondagsheiliging. En toch het verschil tusschen die beide is zoo verbazend groot. Men kan aan volstrekte Zondagsrust doen, en Zondag als 'n wettigen sabbath doorbren gen, terwijl men er toch niet aan denkt, den Zondag te heiligen. We willen hier in enkele artikelen deze zaak ook eens onder de oogen zien. Als we spreken van Zondagsrust, denken we aan een periodiek, telkens om de zeven dagen vveerkcerenden ustdag. Rust is iets, wat alle menschen, maar ook alle dieren, ja zelfs ook de levenlooze din gen noodig hebben. Rust is een levensbe hoefte. 't Is zelfs een zeer begeerd artikel in onzen rusteloozen en gejaagden tijd. In den Bijbel wordt er zeer dikwijls over gespro ken, als iets zeer begeerlijks. Daar spreeki men: „dat er 'n een rust overblijft voor 'tvolk Gods en dan als aanmoediging om tot dat volk te behooren, in tegenstelling met het geen van de verlorenen gezegd wordt, dat „zij geen rust hebben, dag noch nacht". Salomo spreekt van een droge bete en rust daarbij en hij stelt het aan ons voor om te begeeren. Later herhaald hij het nog eens door te zeggen: Een handvol rust is beter dan beide vuisten vol met arbeid en kwelling des geestes". Paulus zegt, dat, toen hij in Macedonië was aanngekomen, ziijn vleesch geen rust gehad heeft, maar in alles verdrukt was, van buiten door strijd, van binnen door vreeze; en als hij te Troas kwam, had hij geen rust voor zijn geest, omdat hij z'n broeder Titus niet vond en hij stelt ons, die rus. teloosheid waarlijk niet voor, als om ook zoo iets te begeeren. Jeremia zegt: Mijn oog vliet van tranen, omdat er geen rust is en ik ben moede van mijn zuchten en vind geen rust. Terwijl Christus zelf zegt: „Leert van mij, dat ik nederig en zachtmoedig ben en gij zult ruste vinnden voor uwe ziel" en elders: „komt allen tot Mij, die vermoeid en be last zijt en Ik zal u ruste geven". We weten zeer wel, dat de rust, waarop in deze aangehaalde uitspraken, gezinspeeld wordt, niet bij allen gelijk is, maar we mogen toch wel zeggen, dat het ons overal als een zeer begeerd goed wordt voorge houden. En het felst-sprekend, als een roepen, een uitschreeuwen om rust zien we het in de over spannen menschen, die dikwijls tot zelfmoord hun toevlucht nemen om rust te vinden. En wij zeiven ook, wij vinden het natuur lijk een goede wensch, een begeerte om vervuld te wötden, dat we onze overleden verwanten of vrienden toeroepen: „Rust zacht", of op hun graven zetten: „Hier rust Als we nu letten op den gang van de natuur, dan zien we, dat ook daar een afwis seling van arbeiden en rusten is. De nacht volgt op den dag en de slaap op ingespannen arbeid. En een normaal mensch, die zestig jaren oud is, heeft ongeveer twin tig jaren, een derde van zijn leven met slapen doorgebracht. Elke zevende dag is in 't men- schenleven als een rustdag ingesteld. En vraag het den werkmeesters en bureau chefs maar eens, of zij 's Maandags niet on derkennen kunnen hen, die den Zondag als een dag van vermaak, van sport hebben ge houden; of zij aan zulken 't meest hebben. Maar ook, sla die menschen eens nauw keurig gade en let eens op, of zij levensge luk kennen. Ze zijn altijd in 't getouw. Eiken dag aan 't werk en 's Zondags rij den en rossen, dansen of voetballen, tennis sen of kolven ze. Anderen trekken op naar meeting en ver gadering, loopen uren en uren mede in een optocht en als ze 's Maandags aan den ar beid gaan hebben ze lood in de schoenen. Informeer bij gevangenisdirecteuren, of de gevangenen hun werk- en rusttijden goed verdeeld hadden voorheen. Steek uw licht op bij geneesheeren in krankzinnige gestichten en vraag naar het heilzaam medicijn. En het antwoord is al tijd weer „ze hebben geen voldoende rust gekend en genoten". KRONIEK VAN DE WEEK Strijk maar op. Geen reserves. Een opzienbarend feit. Al is de leugenGeheime diplo matie. Pas op je hachie. Wat is dat een wijze man. De staking bij Heemaf te Hengelo werd dezer dagen door arbitrage opgeheven. De metaalbewerkers zullen ook nog winst boeken bij deze staking. Men zal zich herinneren, dat de directie van Heemaf aankondigde een beduidende loonsverlaging, omdat zij de concurrentie met het buitenland niet kon volhouden. Als gevolg van deze aankondiging, gingen de arbeiders in staking. De rijksbentiduèïaar, eigens de arbeidsge- schillenwet, onderhandelde over deze zaak en onderzocht natuurlijk in hoeverre de aange kondigde loonsverlaging noodzakelijk was. En wat bleek nu? Dat de directie van Heemaf in de dagen van hoogconjunctuur uit de korf zonder zorg geleefd had. Voorts, dat in die dagen onbe hoorlijk hooge dividenden aan directie en aandeelhouders waren uitgekeerd, maar dat men geen voldoende reserve gevormd had. En nu, nu zou de directie maar dadelijk de arbeiders willen laten opdraaien voor dat tekort aan reserve. 't Zal niet gaan. En ze hebben van hun stakingsrecht in dit geval, wel een zeer gerechtvaardig ge bruik gemaakt. In de N. R. C. kwam verleden week een onthulling voor, betreffende de onderhande lingen tusschen Duitschers en Belgen en wat daar gesproken is. De N. R. C. deelde mede, dat een der Belgische onderhandelaren aan de Duitschers zou hebben voorgesteld Eupen en Malmedy aan Duitschland terug te geven, maar dan zou Duitschland o.a. ook zooveel mogelijk de haven van Antwerpen bevoordeelen. De N. R. C. voegde daaraan toe, dat dit bericht wel zou worden tegengesproken, maar dat zij het desniettemin toch zou moeten handhaven, omdat haar goede gegevens ten dienste stonden en zij voor de juistheid van het bericht kon instaan. hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30-60-90 ct. PUROL Zooals met weet, gingen er eenigen tijd geleden geruchten, dat België aan Duitsch land, die twee districten, Eupen en Mal medy te koop hadden aangeboden. Frankrijk vatte daarop vuur en daarop volgde een of- ficieele tegenspraak van Belgische zijde, dat er in België zelfs niet over gedacht werd, Alles was volkomen uit de lucht gegrepen. Nu komt de N. R. C. niet alleen bevesti. gen, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad, maar zelfs, wat daar gesproken is. De socialistische minister van buitenland- sche zaken in België, v. d. Velde, heeft nu officieel tegengesproken, dat er over Ant werpen zou gesproken zijn, maar kon niet tegenspreken, dat er onderhandeld was, mede ook, omdat de N. R. C. had gezegd, dat van Belgische zijde minister Parquie en voor de Duitschers Dr. Schacht hadden onderhan deld. Men gevoeld in wat gewrongen positie de Belgische regeering nu gekomen is. De Telegraaf, welke van meer dan cene kant wordt verweten een on.Nederlandsch dagblad te zijn, maakt zich heel warm voor deze zaak en slooft zich ten zeerste uit, om de N. R. C. te logenstraffen, welke echter haar gegevens druppelgewijze los laat en tel kens De T legraaf in 't zonnetje zet. Volgens de N. R. C. zou uit een en ander Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen blijken, hoe zelfs andere landen, door België er worden voorgespannen, om toch Antwer- pen maar te bevoordeelen ten koste van de Nederlandsche havens. In de Tweede Kamer is men intusschen begonnen met de handelingen van het ver drag en 't is nog niet te zeggen, hoe de waarschijnlijke afloop zijn zal. Terwijl in het Handelsblad van Antwer pen een Belgisch Kamerlid, Herman Vos, de tegenwoordige, maar vooral de vroegere Belgische regeering danig aan den tand voelt, omtrent haar militaire maatregelen na den oorlog, het verband met Frankrijk, de gehei me diplomatie enz.: „door dubbelzinnigheid en dubbelhartigheid heeft die regeering in het verleden, dat onmiddellijk achter ons ligt uit geblonken". Dat noemen ze bij ons nu niet precies: „Een bewijs van goed gedrag". Voor de vierde maal heeft men in Italië een aanslag op het leven van Mussolini ge pleegd. Ditmaal was het een jongen van 15 jaar, een kind nog, die een kogel op den dictator afschoot. Het woedende volk vermoordde den jon gen. Met 44 messteken werd hij afgemaakt en daarna geworgd. En het verafgoodde Mus- solinie, den onkwetsbare. Voor 10 jaar was Mussolini- straatarm, en. een vurig socialist, acht jaar geleden was hij nog socialistisch onderwijzer op een klein dorp en nu deelt hij de lakens uit in Italië, waar ieder voor buigt, tot zelfs deitorische Kring. koning- i! soesterberg Maar hij is nu tevens een zeer fel bestnj-1 vim u ir der van alles wat socialistisch is of denkt. 'lerv er Toen een onaanzienlijk mensch, nu een, Voorm. 10 uur Ds. M. Barendrecht, van Napoleon, waar alle bladen over schrijven, l Austerlitz. In dk geval een man, die zijn Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester- groote diensten heeft bewezen, al zou hij in de noordelijke landen niet passen. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vethake, V|,n Utrecht. Doopbediening. 's Avonds 6 uur (Kerk) (inplaats van 6.30 u ir), Ds. J. v. d. Giesen, van Oosterhout. (Geld.). Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal) Ds. W. Hoek, van Amsterdam. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. R. E artlema, van Zeist. i Woensdag 10 Nov. (Rembrandtzaal), nam. 5.J0 uur, Jeugdzending-samenkomst met htbeelden. 's Avonds 7.30 uur Zendingsavond. Spreker 0 WelEerw. Heer Ed. MüUer, zending- 1 raar, van Den Haag. Onderwerp: Zendings- cbeid in de Bataklanden op Sumatra. Donderdag 11 Nov., 's avonds 7 uur (Rem- 1 randtzaal), Ds. J. E. Klomp, van Olden- 1 roek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en Q uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorin. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Juüanastraai Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soeslerbergschestraal. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost hoek. Woensdag 10 Nov., 's avonds 7 uur. Dank voor het gewas. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rerrsbrnrsdtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. S. Winkel, van Hee- ,renveen. Dinsdag 9 Nov., 's avonds half acht: His- Professor Irving Fisher, hoogleeraar aan de universiteit van Yale in het vak nygiënne, heeft verklaard, dat in de 21e eeuw alle men schen minstens 100 jaar zullen worden. En dat de menschen later, als de geneeskunde en dê hygiëne nog meer. vooruitgegaan zul len zijn, heelemaal niet meer zullen sterven, behalve dan door een ongeluk. In de toekomst zal iemand, die volmaakt hygiënisch leeft en dus niet rookt, geen al cohol of koffie en thee drinkt, die alleen maar gezonden kost eet, zooveel slaapt als noodig is, die zich kleedt overeenkomstig de eischen der temperatuur en genoeg li chaamsoefeningen houdt, niet meer aan het „ongeval", dat dood heet, onderworpen zijn. „Wat is dat 'n wijze man". De Heilige boeken leeren wat anders: „de bezoldiging der zonde is de dood" en „Het is den mensch gezet eenmaal te sterven". Maar die wdjze man, weet 't natuurlijk veel beter. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. berg de Eerw. Héér v. d. neuveï,' van j\ ïuoi BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Doopsbediening. Woensdag 10 November a.s., 's avond 7 uur, Ds. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. v. Voorthuijsen, van Ndjkerk. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uut Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorin. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur hosannameeting. Nam. 7.30 uur verlossingsmeeting. Woensdagavond 8 uur anti-drankmeeting. Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. W. Mackenzie, van Amsterdam. Schaalcollecte. Ned. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum, Vondel laan, Ds. J. C. Schroder, van Amsterdam. Herdenking der kerkhervorming. Gewijde liederen door dameskoor. Extra collecte voor de uitwendige zending van het Genootschap. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. Prof. Dr. W. Geesink, professor in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, gaf Zaterdagmiddag j.1. in het gebouw der Universiteit zijn afscheidscollege, waarvan wij hier een foto geven. Laanstraat 67, Baarn, Tel. 375 DE gas-neering voor mantels. Ruime sorteering. Voordeelige prijzen. „ALGEMEEN GELACH" bonden, door God aldus gewild, in de han den der menschheid, verminkt tot een cari- catuur, o zeker, je kunt wel lachen. Je kunt om alles wel lachen. Maar je lacht je beste en rijkste dingen weg, je lacht je arm, doodarm. PLAATSELIJK NIEUWS Genootschap Nederland—Frankrijk. Het Genootschap Nederland—Frankrijk herdacht 30 October j.1. te 's-Gravenhage in „De Twee Steden" het 10-jarig bestaan. Verleden week Maandag werd er te Am sterdam een vergadering gehouden van de Vereeniging van Staatsburgeressen. Daar werd de vraag behandeld: Moet de inan gehandhaafd blijven als hoofd van het gezin? Dr. P. H. Ritter Jr. vond, dat het zoo maar blijven moest. Het Vrijzinnig-democratisch Kamerlid Mr. P. J. Oud evenwel oordeelde, dat daar nu maar eens een eind aan moest komen. We denken, dat de Staatsburgeressen nu binnenkort wel bijeen zullen komen en de gewichtige vraag behandelen. „Of de kinde ren zoo maar moeten toestaan, dat zij on der het gezag van hun ouders staan". Nog maar kort geleden, ook op een ver gadering (over de huwelijkswetgeving) ont stond een „algeineen~"geiai.ir" ioeu het pu: ter sprake kwam, dat de man geacht wordt, „hoofd van het gezin te zijn". In het weekblad „Thimotheus" schrijft nu Mevr. v. HoogstratenSchoch, een uitne mend stukje over deze „lachwekkende zaak' Hier volgt he't: O zeker, je kunt allemaal wel lachen in een vergadering over de gedachte aan een va der, die het hoofd van het gezin zou zijn. zooals het geregeld is bij de wet. Komt maar in onze huizen, waar de vader te slapen is gelegd op het stille kerkhof. Treedt maar binnen bij de veriatenen, waar de vader aan vrouw en kinderen ontstolen is door een schande op zich ladende die vegge. Gaat maar te gast bij de Xantippes. Be zoekt ze maar, de wijvekes, die met de pan toffel regeeren. Vergeet niet, o neen, vergeet ze vooral niet de huizen der werkende en gesalarieerde moe ders, wier plaats acht uren per dag, ledig is aan den huiselijken aard. De huizen, waar de vader niet is met eere en bij de gratie Gods, hoofd van zijn gezin. De glans is er van verdwenen, de stralen krans verbleekt, de gezonde frissche buiten lucht heeft plaats moeten maken voor den hoogen sferendruk der broeikastlucht. Vaders ontstuimig, uitbundig gelach is ver vangen door moeders zachten weemoedigen blik, en vaders knuisten door moeders teere handen, en vaders gezonde levenskijk door moedej-s te weinigen durf. Zoo mooi als God het gemaakt heeft: Va der, hoofd van het gezin, drager van den geslachtsnaam, echtgenoot en beschermer en minnaar van zijn vrouw, vader van de kin deren, beschermer van het geheel. Maar weet ik het dan niet? Zijn mijn oogen dan blind? Schreit het niet ten hemel? Is de verdrukking der vrouwen niet erger ge weest, dan die der kinderen Israëls bij de Egyptenaren? Maar zullen we om ongerechtigheden en verkeerdheden de ordinantiën Gods ver draaien? De wetten zijn gemaakt om de boos wichten en misdadigers te onttronen, om de /wakken en hulpeloozen te verdedigen. Ik ken vaders, ik zeg het met groote ont roering in mijn ziel, met wie je niet anders zou willen doen dan ze opsluiten men schen, in wie al het mooie en goede verdord is. Je zou hun de knoopen van hun ainbts- kleeding moeten ontrukken, smadelijk ze af snijden, en zulke vaders aan de algemeene verachting ten prooi moeten laten. Deze menschen moeten met de wetten worden in kennis gebracht, het kan niet an ders. Maar om de slechten en misdadigers behoeven de goeden niet onttroond en Gods instellingen niet veranderd. Als een huwelijk inaar is een wederzijdsch contract tusschen twee willekeurige men schen, als zoo-'n contract opzegbaar is bij op komende zucht naar verandering, als de man zijn vrouw en zijn kinderen kan verlaten of de vrouw vluchten kan van haar post, dan leggen we daar in onze samenleving een van onze beste bezittingen te sterven neer. Het wondere geheel, een vader, een moe der, een kind, onverbrekelijk aan elkaar ver- PROCESVERBAAL Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen J. L. de Z. uit Hilversum, welke zich hier als deurwaarder uitgaf. GEVALLEN Vermoedelijk ten gevolge van verkeerd uit wijken kwam een militaire motorrijder, een zekere R. uit Amersfoort, Maandagavond op de Spoorstraat alhier te vallen. Ernstig aan het hoofd bloedend en geheel versufd werd hij bij de familie U. ondergebracht, alwaar Dr. de Vos, geneeskundige hulp verleende. Eenige uren later werd hij per militaire auto uit Amersfoort afgehaald. Het motorrijwiel bekwam geen schade. PAS OP Tegen verschillende personen is deze week procesverbaal opgemaakt wegens het berijdën van rijwielen zonder beiastmgplaaijc. NIEUWSTRAAT 14 TELEFOON 103 voor VERWARMING in ajle afmetingen. Vraagt onze Parel cokes en Viertjes. FEESTAVOND SOESTERBERG De R.K. Militaire Vereeniging geeft op 14 en 21 November 2 feestavonden, met mede werking der tooneelclub „Oefening baart Kunst", uit Zeist. De avonden zijn tegen be taling van een kleine entree ook toegankelijk voor de burgerij. Het belooft wel wat moois, daar deze club zeer goed bekend staat. CHR. BESTURENBOND De openbare propaganda.vergadering van den Christ. Besturenbond, waarvan wij in ons vorig nummer reeds met een enkel woord melding maakte, zal op Vrijdag 12 Nov. a.s„ 's avonds 7.30 uur gehouden worden in de Rembrandtzaal alhier. Als sprekers zullen dien avond optreden de lieeren O. v. d. Kooij, van Utrecht en J. Hofman, van Amsterdam, terwijl boven dien, voor eenige afwisseling zorg zal wor den gedragen. De toegang zal voor ieder vrij zijn, ter wijl kinderen zonder geleide niet toegelaten worden. De leden van de bij een Christ. Besturen, bond aangesloten afdeelingen, waaronder ook patrimonium, zullen zeker wel niet nalaten, deze vergadering te bezoeken en ook, zoo mogelijk, hun vrouwen mede te nemen. Ook zij, die alsnog tot geen organisatie behooren en zij, die geen lid zijn van patri monium, zullen welkom zijn. Op deze ver gadering is voorzeker de gelegenheid nadei kennis te nemen van hetgeen de vakorgani saties en patrimonium zich ten doel stellen. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE AMERSFOORT De Amersfoortsche kleinvee fokkers-ver- eeniging zal op Vrijdag 19, Zaterdag 20 en Zondag 21 Nov. a.s. een pluimvee-tentoon stelling houden in het gebouw der Fruit- en Groentenveiling aan de Nijverheidsstraat. Op de tentoonstelling zullen worden toe gelaten hoenders van alle rassen, alsmede ko nijnen; ook uit de omliggende gemeenten.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1