nasi ie Bil-1 iei I Pure! bij Ruwe Huid en Schrale Lippen BtlillMriH P. lil LA PORTE Co. TURFSTR00ISEL D, Fa VOIGT Uitgave: G. J. SMIT, v, Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 SteenhofstraatS, TelefoonS45 Bouwcrediet beschikbaar. K.V. L. DE RUITER Ga's BrandsMfenhandel Prima droge Breciieokeg wooi* TUtli ers STAL. 5e Jaargang No. 44 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 12 November 1926 SOEmiWM Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te Baarn*. Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg. Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Huwelijk Kroonprins van België. Prinses Astrid van Zweden kwain Zondagmorgen j.1. met den kruiser Fyglia te Vlissingen aan. De aankomst der hooge gasten op het ponton, onder het donderen der saluutschoten. Drogist GedspSonieerd Opticien BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. êrillenslijperij. GROOTE SORTEER^G FÖÏÖ-ARTIKELEt5 KRONIEK VAN DE WEEK Bondgenooten in de 2e macht. Fantasie en Illusie. Geen uitstel, der den grond. Terug naar de Speculeeren op de toekomst. On- slavernij. Onvoorwaardelijk de grond in. In het Fransche blad „Avenir" schrijft een Duitsch groot-industrieel een artikel, waarin hij een militair verbond bepleit tusschen Frankrijk en Duitschland. Dit verbond zou dan waarborgen moeten bevatten, tegen den aanval van derden op Frankrijk of Duitschland. De Heer Arnold Rechberg, zoo heet de schrijver, komt echter met zeer bijzondere voorstellen. ?.r- ;!t- cc» -generale- ■Jt&i in het loven- geroepen, welke samengesteld is uit Fran sche en Duitsche generaals. Aan de bevelen van dezen staf zijn zoowel het Fransche als het Duitsche leger onder geschikt. Deze generale staf ontwerpt de plannen voor de gezamenlijke verdediging der Fransche en Duitsche grenzen. De sterkte van de beide legers zullen in verhouding van 5 3 staan. D.w.z. Als het Fransche leger 500.000 man sterk is, dan zal het Duitsche leger 300.000 man tellen. De Vossische Ztg. vestigt op enkele din gen nader de aandacht. Zoo stelt het blad vast, dat een militair verbond, tusschen twee groote mogendhe den, gepaard zal moeten gaan met vergaande wapeningsbeperkingen, want anders wordt het juist weer een nieuwen wedloop in steeds zwaarder bewapening met alle gevaren daar aan verbonden. Evenwel, dat zulk een voorstel van een Duitscher in een Fransch blad opgenomen wordt, teekent wel de kentering der geesten en de toenadering welke van lieverlede merk baar wordt. 't Was te verwachten, dat minister van Karnebeek nog wel uit den hoek zou komen en heimelijk heeft een groot deel van ons volk gehoopt, dat hij met zulke argumenten en wijzigingen zou komen, dat de afgevaar digden met een gerust geweten er vóór kon den stemmen. Edoch, dit is niet geschiedt. Wel was de rede van den minister magi- straal; wel heeft hij op enkele onderdeelen een nieuw licht laten vallen, maar in hoofd zaak was z'n verdediging zwak aan argumen ten. En als de minister zelf voor eenigen tijd in de Kamer areerde, dat men niet met be spiegelingen en fantasiën, maar met zakelijk argumenten en bewijzen komen moest, dan schoot hij er in dit geval zelf toch nog al in te kort. Enkele voorbeelden mogen we hiertoe aan. halen. Wat de bevaarbaarheid van de Schelde be langt, waar Nederland volgens het nieuwe verdrag in 20 jaren 15.000.000 M3 zand zal moeten baggeren op eigen kosten, zegt de minister, dat deze bepaling is opgenomen, opdat Nederland in het vervolg in deze aan. gelegenheid niet onverschillig zal zijn. Was daar dan reden voor? Dat scheepvaartbelangen domineeren zul len op de Schelde en dat daar des noods dijken voor doorgestoken moeten worden, verklaarde de minister zoo, dat het wel geen ideale regeling was en dat er nog wel on effenheden in voorkwamen, maar dat de ge- helle regeling toch best aannemelijk is. De regeling van den loodsdienst is een bezuiniging, zeide de minister!!!! In 1919 had hij aan de Kamer van Koop handel te R'darn ook advies gevraagd, hoe zij dacht over het kanaal AntwerpenMoer dijk en deze had toen gunstig geadviseerd. Maar na het uitspreken van de rede van den minister is de Kamer van Koophandel te Rotterdam in verzet gekomen en heeft medegedeeld, waarover advies gevraagd is en wat zij geantwoord heeft en dat wijkt wel eenigszins af, van wat de minister verklaard heeft. 't Is zoo iets van „de vinger geven en de iicele hand nemen". De minister weet niet, of 't een verstandige beslissing zou zijn Antwerpen af te wijzen. En voorts: de minister geloofde, vertrouw de, was er van overtuigd, enz., dat zekere bepalingen wel mee zouden vallen, ons geen schade zouden doen, of dat de oneffenhe den wel weggenomen zouden worden. Dat is speculatie op de toekomst, waar aan een bewindsman als Van Karnebeek zich niet moest vergapen. Want de bezwaren van de oppositie zijn toch waarlijk niet denkbeeldig. België stelde in 1920 uit, om winst te ver werven, maar Nederland mag volgens den minister geen uitstel vragen om het grootste onheil af te wenden. We hopen, dat de Kamer het verdrag nu maar verwerpt, daar de minister met beslist heid nieuwe onderhandelingen heeft afge wezen. En ondertusschen vindt „De Standaard", dat het een verdrag is, dat zichzelf heeft verdedigd. Menschen, die zooiets durven en kunnen scui ijV'Cft',iïïUeieti Itfcn' v. ci .geilCci -uti practische leven staan. Nog altijd zijn de Engelsche mijnwerkers officieel in staking, ofschoon er al een 300.000 den arbeid hervat hebben. Dat is zoo onge veer 25 a 30 pCt. van het totaal, de anderen weigeren tot nog toe, om de arbeidsvoor waarden, die ze in lange jaren na veel strijd en moeizaam werken hebben veroverd, zoo maar weer prijs te geven. En dat is ook hard. Iemand, die oppervlakkig oordeelt, moge zeggen, moeten die mijnwerkers daar nu juist vasthouden aan den 7-urigen werkdag. Waarom willen zij den mijneigenaars den zin niet geven? Makelaar - Taxateur Bij bet station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen In de eerste plaats, omdat ze dan zoo maar zouden prijsgeven wat ze na jarenlangen strijd hebben veroverd op de eigenaren. Maar in de tweede plaats. Omdat het mijn werkersvak een buitengewoon zwaar werk is. Voor onze lezers, die daar geen begrip van mochten hebben, willen we er hier wel iets van mededeelen. De steenkolen komen soms heel diep in de aarde voor, meestal varieeren de diepten van 4001000 meter. Maar dan worden deze steenkolen aange troffen in lagen van 1 meter dik soms. Die lagen kolen moeten daïi tusschen de steen lagen uitgehakt worden. Daartoe schuift dan zoo'n mijnwerker op z'n rug liggend al maar tusschen die twee steenlagen door, de kolen er tusschen uit hakkend. Vlak achter hem komen degenen, die voor de veiligheid moeten zorgen. Want als de kolen er uit gehakt worden, blijft die bovenste steenlaag zonder ondersteuning hangen en bij het minste of geringste valt dan zoo'n steenlaag naar beneden en dood den mijnwerker, die er onder bedolven wordt. Die menschen van de veiligheid zetten er in Engeland houten palen of stutten tus schen in. In ons land wordt een meer mo derne methode gevolgd, n.1. er worden toog- vormige stukken van gewapend beton onder geplaatst. Maar ieder gevoelt wel, dat als men 7 uur schrijlings of op z'n rug heeft liggen hakken met een tamelijk zwaar houweel in hard gesteente, dat zulks dan lang genoeg is. Vandaar, dat de arbeiders zich verzetten tegen verlenging. Want als er geen goede regeling getrof fen wordt, is het slechts een wapenstilstand en wordt straks de strijd nog met grooter bitterheid voortgezet en uitgevochten. BAARN BANKIERS SOEST - 8USSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting B loketten te huur in prijzen van f6.— per P jaar en hooger. KERKBERICKTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. M. Barendrecht, van Austerlitz. (Ring Vacaturebeurt). 's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. R. Bartlema, van Zeist. Voorrn. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. J. van Schaick, van Nieuwe Pekela. 's Avonds 6.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. E. v. Meer, van Wageningen. Voorm. 10 uur (Chr. School Hees), Ds. B. Batelaan, van Utrecht. Donderdag 18 Nov., 's avonds 7 uur, (Rem brandtzaal), Ds. A. F. P. Pop, van Vassen. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 urn Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw julianastraat Voorm. 10 uur Ds. C. B. Bavinck, van Rot. terdam. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. C. G. Bavinck, van Rot terdam. Chr. Geref. Kerk. Voormiddag 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oosthoek. Woensdagavond 7 uur Ds. Oosthoek. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. J. L. Faber, van Zut- phen. Onderwerp: Het credo van Francesco Cam- pana. Duetzang: Sopraan en alt. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. 14 Nov. a.s., nam. 2 uur Ds. Kleijwegt, te Woudenberg. Nam. 6 uur, in de Chr. School aan den) Postweg te Soesterberg, de heer Dj. A. G. v. de Heide, van Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Veorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Woensdagavond 7 uur Ds. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7 uur Ds. J. H. F. Remme, van Amsterdam. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. K. Win kelman, van Maastricht. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassauïaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdag 16 Nov., 's avonds 7 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur hosannameeting. 's Avonds S uur verlossingssamenkomst. .Woensdagavond 8 uur openbare samen komst. Donderdagavond bijzondere samenkomst. Allen geleid door kapiteine Vcnus. Protestanten Boud Voorin. 10.30 uur Ds. H. H. Dorgelo, van Oilemborg. V d. Luihcrsch Genootschap voor In- er! Uitw« ndige Zending, afdeeling -laarn. Voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum, Vondel- lam, Ds. P. Boendermaker, van Hilversum. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. .ilEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 v-jor VERWARMING in alle afmetingen. Vraagtf onze Parel- cokes en Viertjes. UIT DE RAADSZAAL 1 Verslag van het verhandelde in de Raads vergadering op Vrijdag 5 Nov. j.1., des avonds half acht. Aanwezig alle leden, behalve Mr. Van Ü'.C, olg-e - van hetheerschen eener besmettelijke ziekte ten zijnen huize, afwezig is. Over de punten 1, 2, 3 en 4 werd niet gediscuseerd. De uitslag daarvan is reeds in ons vorig nummer gepubliceerd. Bij punt 5, benoeming van een nieuwe commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, raakten de tongen los. B. en W. hadden, rekening houdende met de vereischten door de Wet gesteld, voor elke te vervullen plaats een aanbeveling van 2 personen voorgesteld, luidende als volgt: als ouder van leerling eener openb. school Mr. J. H. van Doorne, G. A. Koppen; als ouder van leerling eener bijzondere school: F. M. Houbaer, A. Mulder; als hoofd eener openbare school: G. H. Veenstra, M. M. van Wely; als hoofd eener bijzondere school: j. H. Pieper, M. W. Luijpen; als een der meerderjarige inwoners: S. Postmus, A. C. Burgersdijk. De Heer Van Eek mist het arbeidersele ment in deze commissie, 't Schijnt, dat B. en W. als regel de arbeiders uit dergelijke commissies willen weren. Er zijn ook onder dezen stand wel personen, die zeer wel in een commissie als deze konden worden be noemd. Spreker hoopt, dat in 't vervolg met deze opmerking rekening zal worden gehou den. De Heer Endendjjk ziet verschillende stroomingen in de voordracht vertegenwoor digd, maar vindt slechts één naam, die van den Heer S. Postmus als voorstander van het Protest. Chr. onderwijs. Wordt deze niet ge kozen, dan zou een vertegenwoordiger van deze groote groep in deze gemeente niet ver tegenwoordigd zijn in deze commissie. Wethouder Van den Berg zegt, dat in de voordracht rekening is gehouden met de eischen, die de wet aan de samenstelling van deze commissie stelt. Opzettelijk is geen en kele groep gepasseerd. De uitslag van de stemming is reeds in ons vorig nummer vermeld. No. 1 van iedere voordracht werd benoemd. Punt 6. Overeenkomstig zijn verzoek wordt aan den Heer J. H. Benschop alhier eer vol ontslag verleend als ambtenaar van den Huwelijk Kroonprins van België. De hooge familie. Links de bruid. Huwelijk Kroonprins van België. Het vertrek der hooge gasten. De prinses met haar vader poseeren even voor onzen fotograaf. Burgerlijken Stand, met ingang van 1 Januari 1927. Tevens wordt hem overeenkomstig het voorstel van B. en W. een gratificatie van f 1300.toegekend. De Heer De Koning meent, dat aan den Heer Benschop een woord van dank en lof moet worden gebracht voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan en in het bij zonder, omdat hij vrijwillig heengaat, nu hij meent, dat het gemeentebelang dit eischt. Wegens hardhoorigheid neemt de Heer Benschop ook ontslag als ambtenaar ter se cretarie cn heeft indertijd zich ook reeds te ruggetrokken als secretaris der gemeente. De voorzitter zal niet nalaten het gevoe len van den Raad aan den Heer Benschop over te brengen. Ook stelt de voorzitter voor het salaris van een op te roepen ambténaar in de vaca ture Benschop te stellen op f3000.tot f3900.—. Dit wordt goedgevonden. Bij punt 7: Aanvrage eener machtiging door B. en W. tot het benoemen van ambtenaren en bedienden met uitzondering van de hoof, den van takken van dienst, merkt de Heer Van Eek op, dat de Raad aan het hoofd der gemeente staat en als zoodanig het be noemingsrecht moet behouden. Niet uit wantrouwen tegenover B. en W., maar om dat het al eens is voorgekomen, dat B. en W. geen goede kijk op de te benoemen per sonen hadden. De Heer Foeken vraagt waar de grens ligt tusschen hoofdambtenaren en gewone amb tenaren. En is dit punt wel urgent? De Heer Hilhorst pleit voor aanhouding totdat de verordening, regelende de rechtspo sitie van de ambtenaren, die de voorzitter in uitzicht heeft gesteld, is behandeld en aan genomen. Evenzoo spreken de Heeren En dendijk en Scheffer. De voorzitter meent, dat het thans ge- wenscht is deze machtiging aan B. en W. te verleenen. Wanneer er een ondergeschikt ambtenaar moet worden benoemd, geschiedt dit gemakkelijker door B. en W. dan door den Raad. Bij de stemming blijkt, dat de Heeren Scheffer, Hilhorst en Van de Breemer tegen waren. Punt 8 werd aangehouden tot de Maan dagvergadering, in verband met afwezigheid van Mr. Van Doorne. Punt 9. Het geven van namen aan wegen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen, behalve dat de naam Heete Akkerweg blijft. Zie vorig nummer. De Heer Hilhorst was den pleiter voor de, zen historischen naam en de Raad deelde dit gevoelen. Punt 10. Het verzoek van den Heer Bek kers te Soesterberg om zijn kiosk bij het vliegkamp te mogen laten staan, lokt een heele discussie uit. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en moet de kiosk verdwijnen. In het voorjaar kan de Heer Bekkers weer aanvragen. De punten 11 en 12 waren hamerstukken. Punt 13, de gasverordening, was wel zeer belangrijk en eischte veel tijd. In de verordening werden enkele onder geschikte wijzigingen gebracht en op voorstel van den Heer Foeken ook besloten ten hoogste 10 Meter toevoerbuis te leggen in particuliere erven, voor rekening der gemeen te, een en ander om de aansluiting te be vorderen voor metergas. B. en W. hadden in art. 12 voorgesteld de dienstleiding tot één meter binnen de grens van het perceel te brengen. Het punt betreffende de 10 M. dienstleiding werd aangenomen met 75 stemmen. Tegen Mevr. Droste, v. Elten, v. d. Berg, De Ko ning en v. d. Breemer. Volgens voorstel van B. en W. is muntgas te verkrijgen voor hen, die in de plaatselijke belasting niet zijn aangeslagen. De Heer Endendijk vond deze grens veel te laag en stelde voor hen. die ten hoogste een inkomen van f2000.hadden, van munt. gas te voorzien. De Heer Foeken ging nog verder en stelde voor ieder in de gelegenheid te stellen munt gas te nemen. We moeten gas verkoopen, veel gas en dat zal ons bedrijf groot maken, aldus de Heer Foeken. De gascommissie (Besselsen, Mevr. Droste en v. d. Breemer), meent, dat de installaties voor het muntgas te duur zijn en het bedrijf deze hooge kosten niet kan dragen, wilde 1 men uitkomen met de opgemaakte begroo. ting. De Heer Van Eek pleitte eveneens voor verruiming van de grens; de arbeiders kunnen onmogelijk de dure leidingen, al was die al leen binnenshuis en de aanschaffing van een comfoor enz. betalen. De Heer Besselsen kan zich niet vereeni gen met het voorstel van zijn partijgenoot en houdt zich bij het advies van de gas commissie, dat door B. en W. was overge nomen, hoewel ook dit college aanvankelijk een ruimere grens gewild had. Bij stemming over het voorstel Foeken werd dit verworpen met 65 stemmen. Te. gen Mevr. Droste en de heeren Besselsen, v. Elten, v. d. Berg, De Koning en v. d. Breemer. Alleen zij, die niet in de plaatselijke be lasting zijn aangeslagen, kunnen dus alleen muntgas krijgen. Punt 14 betreffende de centrale slachtplaats werd verwezen naar een commissie. (Zie ons vorig nummer). Bij de mededeelingen was: a een schrijven van het feestcomité voor de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, houden de mededeeling, dat het de toegezegde bij drage ad f 100.— voor de tractatie der schoolkinderen niet heeft kunnen aanvaar den. De Heer De Koning betreurt de inhoud van dit schrijven. Om het monarchaal gezag hoog te houden, heeft spreker en met hem de meerderheid van den Raad dit bedrag ge voteerd en de feestcommissie had dit niet mogen afwijzen, al was het niet voldoende. De Heer Foeken moet zijn teleurstelling uiten over den Raad, die zich indertijd klein gedragen heeft, door slechts zulk een ge ring bedrag toe te staan. b. Een schrijven van de Bouwcommissie houdende voorstel met de behandeling van de voorgestelde wijziging der bouwverorde ning en vaststelling van rooilijnen te wach ten, totdat het uitbreidingsplan geheel is af gewerkt. Bij de rondvraag wijst de Heer Van Eek op enkele lampen van de straatverlichting, die reeds enkele dagen stuk zijn. Mevr. Droste bepleit de invoering van het instituut schoolarts en hoopt, dat B. en W. bij de begrooting met een dergelijk voorstel zullen komen. De Heer Foeken merkt op, dat nog steeds 50 kaars lampen bij de straatverlichting branden, terwijl volgens contract 50 watt's (70 kaars) lampen mogen worden gebruikt. Deze lampen geven veel meer licht. Ook wijst spr. op een gezin met 7 kinderen^ waarvan de vader pas is overleden, dat in financieele moeilijkheden verkeert en brengt dit geval onder de aandacht van den wet houder van arm wezen. De Heer Legemaat vraagt meerdere ver lichting op enkele wegen te Soesterberg. De Heer Hilhorst vraagt wegenverbete ring en zal hieromtrent zich nader verkla ren in de volgende vergadering. De Heer De Koning zou gaarne enkele nachtlichten laten branden tot één uur 's nachts, in verband met de reizigers van den laatsten trein uit Utrecht. De Heer Foeken meent, dat wellicht aan het verlangen van den Heer De Koning kan worden voldaan, wanneer de lichten wat later worden ontstoken. Nu branden ze som wijlen als het nog licht is. Daarna sluiting. Verslag vergadering op Maandag 8 Novem ber, nam. 2 uur. Alle leden, behalve Mr. Van Doorne, zijn aanwezig. Punt i van de agenda: Adres van de Mid- denstandsvereeniging, verzoekende van ge meentewege niet over te gaan tot verkoop van gastoestellen enz., wordt gesteld in han den van de gascommissie om advies. 2. a. Van de N.V. Hollandsehe Hout- en Bouwbedrijf, voorheen Louis Mohrman te Soest, Lange Brinkweg, was een verzoek in gekomen om ontheffing van art. 13 der Bouwverordening. De Heer Besselsen zegt, dat het gebouw waarover hier moet worden beslist, al nage noeg klaar is. Dit is toch niet in den haak. Wethouder Van Elten zegt, dat de aan-

Soester Courant | 1926 | | pagina 1