Soest,er Courant voor Soest eo Omgeving Sieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Algem. Begrafenis-Ondern Soest. W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint Uitgever O. v. d. BHVENKAMP Soestdijk VERLOREN TIJD.. Door VAN DIJK'SI MEUBEL-TRANSPORT VAN DEN BIRG Co. ALLE BANKZAKEN de Hoofdelijke Omslag voor het dienstjaar 1926 15 December a.s. moet worden voldaan. VENEMA Dames- en Heerenkleermakerij F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Schrale Lippen PUROL STRAATBELASTING Het goedkoopste adres Garage „MIDDELWIJK" No. 50 Veertiende Jaargang Zaterdag 11 Dec. 1926 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOEST ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Directie: J. KOETS, Tel. 226 en J. Arend W1ERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN D1ERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 118 Kantoor: Spoorsfraat 24, Telef. 226 Vervoer vari overledenen door geheel Nederland per trein en per auto. regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. Wanneer ooit het Garpe Diem, het „pluk den dag" systematisch in practijk is gebracht, dan is het zeker wel door de huidige, intens levende generatie. Het streven is voortdurend gericht op „vlug ger", machines en allerlei hulpmiddelen bij de productie van onze levensbehoeften of wat daarvoor doorgaat, worden geperfectionneerd, steeds meer en „vlug ger" te produceeren middelen van transport worden aldoor weer verbeterd, om „vlugger" te kunnen vervoeren, alles moet snel en vlug, „vlugger" gedaan worden. Tijdverlies moet zooveel mogelijk bestreden worden. Vlugger, vlugger, geen tijd verloren gaan. Verloren tijd Ja, en toch, laten we zoo ontzaglijk veel tijd verloren gaan. Neen, niet door onvolmaakte machines, of doordat we even vertraagden in den dagelijkschen „hurry". Neen, juist op oogenblikken, dat we meenen zoo heel ijverig bezig te zijn, zaken en omstandigheden te over denken, verliezen we soms den kost baarsten tijd: .tietgeen paradoxaal mag klinken, doch niettemin bij nader inzien juist blijkt te zijn. .Want het gaat er niet om oi we veel en- 5\nel denken, het gaat er om „hoe" we denken. Het is de kwaliteit van ons denken. datede waarde ervan bepaalt. We denken nog dikwijls zooveel aan de onvriendelijke eigenschappen van de menschen, waarmee we dagelijks in aanraking komen, we denken aan het nadeel, dat we wel van hun kwaadge- zinde bedoelingen zullen kunnen onder vinden, we denken aan mogelijke tegen slagen, aan sombere dingen die zouden gebeuren, kortom we zeiten de deur van ons denken wijdopen voor al de onhar monische gebeurtenissen uit den doos van Pandora van het menschelijk denken Dat is de „verloren tijd". Want we zijn allen het er toch wel over eens, dat hoe men ook verder ovor weion ©u c»i>©l J©' inono<.h»i:jI»* ervaring mag denken alle verkeerde en slechte dingen ten slotte zullen moeten verdwijnen, om plaats voor de goede en harmonische te maken. We weten, dat we nog heel veel problemen opnieuw zullen moeten oplossen, over zullen moeten doen, omdat we er nog niet in slaagden, ze op te lossen op de eenige goede en rechtvaardige manier, die de universeele wat van het onkreukbare principe van het komische „goede" voorschrijftWeschenken dikwijls te weinig aandacht aan de vraagstukken, die op onzen weg komen. We aanvaarden de omstandigheden, zooals ze zijn en leggen er ons bij neer. Maar als we goed toezien, dan zullen we bemerken, dat soms een te overwinnen moeilijkheid; een besluit of een vraag aan ons wordt voorgelegd, die we onder eenigszins anderen vorm, vroeger al te verwerken kregen. En die we als we het ons eerlijk willen bekennen toen niet volgens de hoogste eischen van ons nimmer falend geweten hebben- uitge werkt. Elk uur, elk oogenblik, kunnen we op deze manier zien, hoe een stukje „kwaad" wordt vernietigd, en plaats maakt voor het goede. Wanneer we dat inzien, dan beseffen we ook, dat slechte onaangename en onharmonische dingen en gedachten ten slotte geen werkelijk recht van bestaan hebben. Want waar ten slotte alle kwaad verdrongen zal worden door het goede, en het goede het stempel van de eeuwigheid draagl, is het duidelijk, dat er in kwaad geen werkelijkheid kan zijn. Maar waarom dan in onze gedachten nog zooveel ruimte verleend aan dingen, die toch vernietigd moet worden, die toch niet werkelijk of eeuwig zijn Waarom onzen tijd verloren aan onvriendelijke, afbre kende, onharmonische gedachten? Zou er niet heel wat minder tijd „verloren" gaan, indien we leerden inzien, dat elk moment, dat we wijden aan verkeerd denken, verloren tijd is? Grauw, grauw lijken de dagen soms, vol van een grijze liefdeloosheid, ons denken verduisterd door de sombere wolken, die we zelve te voorschijn riepen. En toch schijnt achter de wolken de zon. Kunnen we met één gebaar, het grauwe wolkengevaarte wegvagen, onze eigen sombere gedachtenbeelden verja gen, door te trachten in de menschen om ons heen vrienden te zien, inplaats van vijanden of concurrenten. We kunnen soms met zoo weinig moeite, met een vriendelijk woord of een kleine dienst, een ander een genoegen doen, over een moeilijkheid heen helpen. En hoe meer we om ons heen zien, hoe meer gele genheden we zullen ontdekken, om hier en daar een bemoedigd woord te plaatsen, een kleine dienst te bewijzen, een helpende hand toe te steken. En, eigenaardig, het zal dan hoe langer hoe lichter worden en we zullen steeds minder tijd verloren laten gaan. FLORIS C. KAMERKRONIEK Begrootingssnapshots - Momentopnamen uit de Kamer - Het dorado van den heer Braat - Excellen ties aan het woord. Begrootingslijd is niet alles hoor. Maar, dit moet gezegd, we hebben ook wel vroolijke, kostelijke momenten in de Kamer. Want wie verlustigd zich niet in dat verlokkende dorado, dat de onver moeide vertegenwoordiger der platte- landsbelangen, de heer Braat ons voor oogen toovert, wanneer hij een motie voorstelt tijdens de behandeling van de Arbeidsbegrooting die aan alle Nederlanders op 65-jarigen leeftijd een uitkeering van f 5 per week verzekert Alleen zullen de ambtenaren niet vrien delijk gekeken hebben, toen ze hoorden, dat de heer Braat als gedeeltelijke be strijding van de kosten, de pensioen- storting voor de ambtenaren wilde achterwege laten. Verder wilde hij de premiebetaling door de werkgevers af schaffen. Het was zonderling, geen van de confraters des heeren Braat werd door de' lokkende kostelooze staatslijf- rente van f 5.ingepalmd en, verstoken van elke steun, moest zijn motie een roemlooze dood sterven. Hetgeen den geestelijken vader van de motie de ver zuchting ontlokte: „Waar zijn nou de socialisten, waar zijn nou jullie demo craten En de Kamermaaktezich vroolijk Er werden anders bij „Arbeidsverze kering" nogal wat opmerkingen geplaatst. De heer Drop (s.d.) becritiseerde het achterwege blijven van aangiften van ongevallen in de mijnen. Eischte onver korte naleving van de wet. Hij achtte instelling van een commissie van onder zoek naar de practijk van de ongevallen- aangifte bij de groote ondernemingen met eigen geneeskundigen dienst, niet voldoende. De heer Hermans (r.k.) vond dat dip comnyssiojook.de vprhgudin« van mijn- en fabneksartsen tot de on- derneming moest onderzoeken en wensch- te een flinke plaats aan het arbeiders element in de commissie in te ruimen. De heer v. d. Heuvel (a.r.) achtte sociale verzekering niet doel, doch middel op sociaal terrein. Er moest gelet worden op hetgeen uit de maatschappij zelf opkomt en bij onvoldoende werking der maatschappelijke orgaan, moest de over heid aanvullend werken. Als overgangs maatregel wenschte hij een wijziging van art. 1638 van het Burg. Wetboek, om den zedelijken plicht van de werkgevers om voor hun werklieden te zorgen, wet telijk vast te leggen, De heer Loerakker met de woningwet, die een veel ruimer toepassing beoogt. En als de minister geen bevredigend antwoord zou geven, zou het op den weg der Kamer liggen om door een uitspraak te voorkomen, dat de belangen van de volkshuisvesting van dit beleid werden geschaad. Minder ontevreden was de heer Droogleev r Fortuyn (v.b.), die de opvatting van dtei minister deelde, dat bij woningbouw de overheid moet optreden, als ce particuliere woningbouw in gebreke blijft. Maar toch, de minister ging niet ver genoeg. En de climax werd bereik!, toen Mej. Katz (c.h.) als haar meelijn'? uitsprak, dat de regeering op het gebie 1 van woningbouw niet ingebreke bleet, integendeel in de voorziening in de i woningnood schitterend slaagde. Weer motiveerde de minister zijn politie!-:) De overheid moest slechts na ernstig plaatselijk onderzoek ingrijpen, maay het moest uitzondering blijven Regcj'. moet zijn, dat het particuliere bedri.' in de woningbehoeften voorziet, dat wa; in het belang van het volk, ook va>i den arbeidenden stand, omdat het pat], ticuliere bedrijf sneller en goedkoope werkt. Dat het particuliere bedrijf ni?ft voldoende in de woningbehoefte zo voorzien, bestreedt de minister met een heele cijferbatterij. Bovendien werd op WORDT U GOEDKOOP EN NETJES VERHUISD STEENHOFSTRAAÏ 57 TEL. 69 27 April j.1. tusschen de ministers var Arbeid en Finapciën overeengekomen: dat het bedrag van f 12 millioen nie' het maximum zou zijn, dat voor 1926 voor woningbouwvooschotten beschik baar zou worden gesteld. En dat d:> huurwetten moesten blijven, zooals eeni ge leden hadden betoogd, achtte hij in strijd met de wet. Nu, in groote trekken was de Kamer blijkbaar dan toch niet zoo heel ontevreden over dezen minister en zij nam z.h.s zijn begrooting aan. WaterstaatO, het begon heel be minnelijk, met de heer Sasse van IJssel! (r.k.), die den minister een beminnelijk VESTIGING 18 NOV.—8 DEC. 1926. W. F. v. Schaverbeke, v. Utrecht, A. straat 65 J. v. Beek, v' idem, Verl. Kol.w. 1 M. A. W. de Munck, idem idem A. v. d. Schagt, v. Baarn, Hartweg 7a F. F. J. Lamers, v. R'dam, Molenstr. O.Z. 6 Wed H. Janssen, v. Sittard, Molenstr. W.Z. 43 VV. J. VVoittiez, v. 's Gravepolder, A. Pauwlow- nal. 36 C. Gros, v. den Bosch, Verl. Postw. 4 Wed. A. Hassing, v. A'frt- Bartolottil. 21 H. H. E. Diekmann v. Baarn, Korteweg 13 H. Bours van Baarn Amersf.str. 29a H. W. Sa- lari v. Deventer, Lindenjaan 4b K. d. Werf v. Sneek, Talmalaan lb A. Marsman v. Helder, Birkstr. 26d J. R. A. Eil v. den Haag, Molenstr. O.Z. 6 A. Windeij m. gez. v. Hoogland, L. Brinkw. 21 G. Kok v. Eernne, Birkstr. 53 M. R. de Hart, v. Utrecht, Radem. straat 15 H. v. Essen v.Amersfoort Kerkpad Z.Z. 14 J. A. D. Glansbeek v. Groningen, Amersf.str. 18 Th. J. C. Meeues v. Utrecht, Amersf.str. 10 D. M. Nierstrasz v. Delft, idem A. v. d. Bedum v. Maartensdijk, Molenstr. W. Z. 86 G. S. Vrijburg v. Bandoeng, Luchtv.afd. G. Floor v. Baarn, Bak- kersweg 1 H. J. Baaiman v. Groningen Nieuweweg 88 M. v. Leeuwen van Zeist, Luchtv.afd. D. Wielenga van Helvoirt, Amersf.str. 18 J. M. Voor- denhaak v. Utrecht, Kamdweg 34 H. Roelofs v. Enschedé, Belvedèreweg 10 K. v. Prooijen v. Baarn, Birkstr. 31a J. Jongerling v. Schoten, Krommew. 1 R. Lodder v. Vleuten, Heuvelw. 8. Jkvr. C. I- A. Meijer v. A'frt, O. Tempellaan 8 J. C. v. Nek, v. Hil versum, Vosseveldl. 32 P. Kramer m. gez. v. den Haag, Beukenlaan 5 A. D, de Haan v. Zeist, Amersf.str. 70 H. C. Raveili v. A'dam, Batenburgl. 15 A. A. P. du Pree m. gez. n. Utrecht Mendelssohnl. 5 J. W. Staal v. Bar- neveld, Birkstr. 57 N. Berghout n. R'dam, Hellingweg 1-5 A. H. van Westering v. Gilze-Rijen, Molenstr. O.Z. 5 A. J. Spier v. Sleen, Soesterb.str. 32 H. Deijs v Utrecht, Beckerinhstr. 10 W. L. Meijer v. A'dam, L. Brinkw. 57 E. Mossink idem, idem R. H. v. d. Weert v. Utrecht, Kerkstr. 30 W. C. v. 't Erve v. Ootmarsum, Steenh. straat 46 J. J. v. d. Vorst v. A'frt, KA SSIERS JUIIANAPIEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS KERKSTRAAT 20 VOORHEEN FA. STRIJKER TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 man noemdedie echter volgens hem i O. Utr.weg 1 H. v. Veen m. gez. v. toch te veel deed aan overvyegen, over Hilversum, Veenh.straat 34 P. J. Ar- wegen^-eti over^""*««"»,-T v ,»'*noldiis v. Middelbur&r- -y-.- -madi- "Cftc'Lo&u,aïe men aan het simpele Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat De Kerkelijke Ontvanger zal daarvoor AANSTAANDE WOENSDAG zitting houden de Kerkekamer van des voorm. 10 tot des namiddags 1 uur. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeststillend, slijmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hier op (r.k.) wilde de invaliteitswet uitbreiden tot boven het 35e jaar en de loongrens verhoogen van f1200 op f 1800. En de heer Oud (v.d.) betreurde het standpunt van den minister, die invoering der ziektewet aan de unificatie der verzekering wil laten voorafgaan. Dan brak hij nog een lans voor premievrije ouderdoms rente. Daar had de minister wel princi- pieele bezwaren tegen, had hij gezegd, maar welke waren dat dan Toen De minister de heer Slotemaker de Bruine, aan het woord, die kort en bondig zijn politiek motiveerde Eenheid in den kring van de verzekerden brengen: eenheid van beginsel in zake de uit voeringsorganen, en als deze tweeërlei eenheid er is, onderzoeken in hoever het mogelijk is, de eene verzekering in de andere te schuiven. Wijziging van art. 1638 zou aantasting zijn van het grootsche geheel der sociale verzekering En zeker, de minister wilde ook zoo veel mogelijkplaatsinruimen aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen. Verder vond de minister het beter, den grond slag van de verzorging van ouden van dagen niet te ondergraven. Het beginsel daarvan werd immers na zoo feilen strijd in de Kamer aangenomen. Zijn bezwaren tegen premie-vrij ouderdoms pensioen waren o.m. de vereischte geldelijke offers. Ten slotte verklaarde de minister ten aanzien van de commissie in zake de mijnongevallenaangifte, dat daarin 3 arbeiders zullen worden opge nomen, waaronder 2 uit de mijnstreek. Nog meer crltiekbij de afd. Volks gezondheid. De heer Engels (r.k.) vond dat er veel te weinig voor Arbeidswo- ningen ten platten lande werd gedaan. De heer van Aalten (v.b.) was nog scherper, zei dat de circulaire van 17 Mrt. 1926 nif*-'n overeemstemming was woord kan geven. Niet onaardig ge vonden. Deze spr. wilde dan rijksbij drage voor het herstel van dijken, terwijl een heele lijst andere sprekers, o.a. de heer van Dijk (r.k.), Krijger (c.h.), v. d. Waerden (s.d.) en Ketelaar (v.d.) het voor Amsterdam opnamen en een snelle totstandkoming van de verbeterde verbinding Amsterdam-Rijn bepleitten. Natuurlijk waren er nog talrijke andere wenschen over wegverbetering, kanaal- verbetering verkeersverbetering(o.a. van den scheepvaartweg naar Friesland, wensch van den heer Duymaer van Twist (a.r.) en een kanaal van Groningen naar Lemmer, waarvoor de heer Schaper s.d. in het krijt trad). Niet minder dan 24 sprekers kwamen met hun verlang lijstje. Terwijl St. Nicolaas toch al weer tot het verleden behoorde. De minister van der Vegte kon ook niet veel toe zeggen. In het beheer en zorg voor de dijken moest geen wijziging gebracht worden, vond hij. En dan die verbinding Amsterdam-Rijn, tja, preciese begrootin gen van alle plannen had hij niet, maar het goedkoopste plan kwam toch altijd nog op 50 millioen te staan. Nou, en daar moest men natuurlijk wel eens even over piekeren. Wat niet wegnam, dat de minister zeide overtuigd te zijn yan de urgentie van deze aangelegenheid Volgend jaar dus zou hij voorstellen voor de verbetering indienen. We spurten de begrootingen door. Justitie z.h.s. aangenomen, net als de P. T. T., waarbij de minister nog verklaarde zijn krachten te zullen geven om naar tariefsverlaging te blijven stre ven. Daar tusschen door nog een paar wetsontwerpen behandeld. De Afschaf fing der speelkaartenbelastingz. h. s. goedgekeurd. De vermindering van de toelagen aan gewezen arrondissements schoolopzieners verworpen met 37 tegen 31 stemmen. De wijziging van de vereischten voor toelating tot het examen voor hoofdonderwijzeraange nomen, z.h.s. Want we moeten haast maken. Voor Kerstmis moeten alle be grootingen, ook de Indische, klaar zijn POLITICUS. "A"jv dftl bur5^SÏ?4P-l,at& -1>A" 1 G. Jansen v. A'frt, Kerkpad Z.Z. 18. Ontvangen de nieuwste Stolfen voor winterjassen, ulsters, demi saisons, wintercostuums enz. Ruime voorraad Regenjassen Ruwe Huid, Springende Handen, Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30-60-90, Tube 80 ct. Borgeplijk® Stand GEBOREN Antonius johannes, z. v J. v. d. Deijssel en A. Huurdeman Wouterus Gijsbertus, z. v. W. Tolboom en E. Grift Maria Christina, d. v. D. Langelaar en W. A. v. Setten Christiaan, z. v. R. v. Zuilen en J. v. Grol Christina Helena Johanna, d. v. J Straver en H. H. v. d. Hurk Bertha Johanna, d. v. H. v. Sitfer en L. P. Onderwater Ehrich Rudolf Alexander, z. v. J. L. Zappeij en W. Beer. OVERLEDEN: Jacob van Roon. 73jr. echtgen. v. J. M. v. Gink. VERTREK 18 NOV.—8 DEC. 1926. Mevr. J. Schans n. de Bildt, Hessenw. 184 D. Strumpel n. Baarn, Eemw. 5, W. C. Hendrikx-v. Wulfen m. gez. n. Hilversum, Liebergerweg 25 J. Wes- terlaken n. Putten, 't Grijze huis J. Th. Hauser m. gez. n. Bussem, Parallel weg 17 M. A. P. v. Ingen n. Bussum, Laarderweg 31 M. L. Noordijk m. gez. n. Voorburg, Oosteinde 335 E. G. v. Doorne, idem, idem, A. P. Zuureii donk m. gez. n. Heilo, Rijksstraatweg B 84a H. J. W. Thonhauser m. gez.n. Zeist, L. v. Beek en Rooijen 29 Th. Wildeboer m. gez. n. Groningen, van Speijkstr. 1 C. P. Smit n. Marseille Rue de Jardin 268 J. C. Legel m, gez. n. den Haag, Obrechtstr. 153 J. M. Arler m. gez. n. Hilversum, Conradstr. 19 M. Schouten n. Kortenhoef, Em- maweg 326 J. Smit n. Baarn, J. v. Lennepstr. 49 A. J. Sanders, naar Hamborn, Kniippelstr. 115 B. J. Snip m. gez. n. A'dam, Bonieplein 14 H. Goos m. gez. n. Dolder, Pleinislaan 33 M. Moes n. Zeist, Dolderschew. 5 J. P. Stam n. Gera, Thuringen, Duitschl. M. J. Geijtenbeek n. Baarn. Eemnesserw. 69 J. Busbroek n. Zaandam, west zijde 9 A. Kemper n. A'frt, pension- naat St. Louis G. F. A. Hendrikxn. Dolder, Baarnschestr. 56 M. Versluis, R'dam, Rozenstr. 146 P. Korenhof gez. u. Zeist, B. Patijnl. 72 Floor m. gez. n. Putten, buurtsch. Bijs teren H. Oldenzaal n. Zeist, Amersf. str. 61 J. M. Koudijs m. gez. n. R'dam Schutterstr. 28a M. A. Vuurberg m. gez. n. Hilversum, v.- Oldenb.l. 26 S. Polak n. den Haag, Thomsonl. 153 J. Nijhof n. A'frt, Eemstr. 37 W. J. v. Leeuwen n. Leusden, de Treek G! v. Dorrestein m. gez. naar Utrecht, Boorstr. 69 W. Tj. Huizinga Ermelo gest. Veldwijk F. H. Gemen n. A'frt Vlasakker weg 28 F. N. Kreeftmeijer m. gez. n. Zeist, Slotlaan 64 M. A. M. Órelio n. Arnhem, Schuttersbergweg 29 C. Hesterman n. A'dam, Oosten- burgergr. 61II J. J. v. d. Bremer m. gez. n. Hoogland, hofstee Lagerhuis W. Kleijn m. gez. n. A'dam, 2e Ooster- parkstr. 57 M. C. Kok, n. Enschedé Billitonstr. 40 H. de Vries n. Raalte Groote str. 111 E. K. Steenbruggen n. Deventer, Bessenstr. lb. Eenige weken geleden werd ik weder om gelukkig gemaakt met een aanslag biljet voor de „Straatbelasting". Het zal vermoedelijk wel aan mij zelf gelegen hebben, maar dit biljet verraste mij. Het vorige jaar werd deze belasting geheven om met de beide navorderings belastingen het bekende gat in onze Gemeentelijke geldkist te vullen. Dat gat eenmaal gevuld zijnde, meende ik, dat die belastingen alle weer zouden vervallen en zulks ondanks het weinig geruststellende bericht, dat toenmaals (Mei '25) reeds in het Soester Nieuws blad had gestaan „dat het in de bedoeling lag deze wegbelasting zoo mogelijk reeds het volgend jaar te doen dienen ter verlaging van de inkomsten-belasting". Naar aanleiding van dat bericht, schreef ik toen op 25 Mei '25 een opstel om te betoogen, dat dit een averechtsche en onbillijke wijze van beperken der inkomstenbelasting zou beteekenen. Ik wil hier in het kort herhalen welke gronden ik daarvoor aangaf, welke waren le. nieuwe werkzaamheden en dus ook meerdere onkosten wegens het heffen van een nieuwebelasting; 2e. onjuist betoog van B, en W., die beweerden, dat de waarde van een perceel doorgaans het ver mogen weerspiegelt van den eigenaar. Ik heb er toen opgewezen, hoe velen hier in verband met de tijdsomstandigheden woon den in huizen, die feitelijk boven hun draagkracht gingen en hoe er anderen zijn, die hoewel ^eer kapitaalkrachtig in zeer Waar ik toen niet op wees, doch wat ik later hoorde, is dit, dat niet alle huizen volgens een zelfde maatstaf zijn geschat, dat n.1. de oudere woningen ten opzichte van de nieuwere veel lager zijn geschat, wat al zeer on billijk i s 1 3e. onjuiste bewering van B. en W., dat de waarde van een perceel ook doorgaans weerspiegelt de hoeveelheid nut, dat getrokken wordt van bestrating en verlichting. Ik wees er o.a. op, dat de boer die voor ongebouwd terrein of voor een huis aan een niet- verharden weg niet wordt aange slagen, van de verharding veel meer voordeel heeft als hij er met paard en wagen over rijdt, dan de villa-bewoner-voetganger, die bij voorkeur n a a s t de verharding loopt 4e. verwaarloozing van het tegen woordig in de belastingheffing bijna algemeen geldende beginsel der progressie. voor Uw VERHUUR-AUTO - en REPARATIËN is TELEFOON 1 Vraagt het uw vrienden en kennissen Wie zenuwachtig is Onrustig en Overspannen en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebrulke eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De reden, dat ik op dat alles terugkom, is deze, dat ik onlangs een beschouwing las over een herziening van de straat belasting in Amsterdam. Zoo onze vroede vaderen het niet met mij eens mochten zijn, dat de straat- belasting hier om de boven door mij in het kort herhaalde redenen verdwijnen moet en zoo noodig dan maar weer de inkomstenbelasting die ten minste billijker werkt moet worden vernoogd, dan mogen zij ten minste luisteren naar hetgeen B. en W. van Amsterdam in deze aangelegenheid naar voren brengen. In de eerste plaats wijzen zij er op dat straatgeld geheven kan worden wegens a. gebouwde eigendommen, gelegen aan openbare wegen b. gebouwde eigendommen, niet aan, doch zeer nabij die wegen c. ongebouwde eigendommen gelegen als a d. ongebouwde eigendommen gelegen als b en door een pad op die wegen uitgang hebbende. Deze uitbreiding der belasting-objecten (vergeleken bij de oude gemeentewet) aldus B. en W. berust op een rijpere overweging van den rechtsgrond van het straatgeld. Die overweging toch leidt er toe, om welhaast alle eigen dommen in de gemeente, die immers direct of indirect door de uitgaven voor de verkeerswegen zijn gebaat, in de belasting te betrekken. (Ik wijs er uitdrukketijk op„welhaast alle eigendommen" I). B. en VV. zeggen verder, dat goede waarde van alle eigendommen ten goede komen, doch niet aan alle eigen dommen in dezelfde maten en daarom geven zij de volgende schaal voor den aanslag, uitgaande van een heffingspercentage van 6 pCt. van de belastbare opbrengst a. eigendom aan een weg, waar van de gemeente bekostigt: onderhoud, verlichting, af voer van water en vuil b. eigendom niet aan, doch nabij of uitgang hebbende op een weg als onder a, S/*X6% c. als geval a, doch waar de gemeente slechts 1 of 2 der daar genoemde voorzienin gen bekostigt d. geval als b, doch ondey: voorwaarden als c e. als geval a, doch londer voorzieningen vga gemeen tewege f. als geval b, onder voorwaar den als/é Men tal na mijn vorenstaand 'betoog begrijpen, dat ik ook deze Amsterdam se^ regeling niet onvoorwaaidelijk toe juich, wijl ook daar de bezwaren door mij onder le, 2e en 4e genoemd, blijven bestaan, maar ze is in elk geval billijker 6% 3'sX6% 7sX6% 7jX6% 7.X6% Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. dan de onze. Mijn slotsom blijft dus: weg met de straatbelasting en het geld wat men -* behaald uit 'L'tinir'w Nu ik toch een onderwerp besprak, waarin over onze straten gehandeld wordt, kan ik het navolgende er nog wel bij nemen. Ik wees reeds een paar malen op noodzakelijke verbreeding van het stukje Spoorstraat, tusschen Station en Lindenlaan, doch tot nu toe vergeefs. Misschien is het oogenblik, waarop de begrooting behandeld zal moeten worden, gunstig om er nog eens op te wijzen. Klaarblijkelijk is over dit onderwerp wèl gedacht, want de erfscheiding van den Heer Tolboom is reeds ongeveer één meter achteruit gebracht. Waarom nu niet in dien zin voortgewerkt? Het geldt een lengte weg van ongeveer 60 Meters 1 Kost dat nu zooveel geld om die 60 of misschien 100 M2 grond in handen te krijgen De grondeigenaar(s) van die strook heeft toch ook belang bij een verbetering van dit steegje. Ik ben niet de eenige, die op den onhoudbaren toestand van het oogenblik wees. Een klacht omtrent den modder- toestand aldaar stond nog voor een paar weken in dit blad. Het wegje ligt ongunstig, ter weers zijden begrensd door hooger liggende tuinen, zoodat het regenwater niet weg kan. Daardoor ontstaat een brei, die eerst na vele dagen van droogte kan verdwijnen. Verbreed of niet verbreed dient hier tegen toch iets gedaan te worden. Wanneer men hier een klinkerbestrating legt met genoegzame ton-rondte, wordt in elk geval het water naar terzijde gedrongen en met behulp van een paar zinkputjes en een eindje riool is het dan wel af te voeren naar de rioleering van den grooten straatweg. Komt H.H. Raadsleden, gaat eens wandelen door dat stukje Spoorstraat nadat het pas geregend heeft en ziet dan eens of wij betalers van een straatbelasting te veel vragen als wij hier op verbetering aandringen? D. v. d. E. KENTERING Bezien uit een oogpunt van gemeente politiek, heeft de gehouden vergadering der R.K. Kiesvereeniging alhier een zeer interessant verloop gehad. Een der r.k. kiezers, blijkbaar einde lijk ten hoogste onvoldaan over de gevoerde politiek in onze gemeente in de laatste jaren, heeft den euvelen moed gehad (en werkelijk, om in de r.k. kiesvereeniging een houding aan te ne men, die in strijd is met de daar alles beheerschende meening, daar behoort moed toe) om kritiek te geven op het gevoerde gemeente-beleid en heeft, op grond van wel omschreven becijferingen verlangd, dat de r.k. raadsleden mede zouden werken om spoedig te komen tot belastingverlaging. Ook in niet-r.k. kringen komt men zoo langzamerhand wel tot de conclusie, dat het zoo niet meer gaat, en dat het een zeer gebiedende eisch isdegemeentelijke belasting, die op het oogenblik wel op het hoogste punt staat, waar zij ooit redelijk op kan komen, aanzienlijk te zorgen voor de we^i de opbrengst- verlagen. Het gevoerde finantieele be-

Soester Courant | 1926 | | pagina 1