in en EifecienzahgR. PUROL bij Brand- en Snijwondcn HohWum Bil GAS 1HE FUIK ITliiGIET? Brechparelcokes LA PORTE Co. SteenhofstraatS, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. D. Fs VOSGT Uw Hoofdhuid PUROL Cascomforeri Gasfornuizen Bad en Geiser f 75.00 Wülem Reith N.V. L. de Ruiter Co's. Brandstoffenhandei UitgaveG. J. SMIT, v. Weedesfraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEfy's Boekhandel - Telefoon 139 6e Jaargang Mo. 3 Gecontroleerde oplaag te flamen 6509 exemplaren. Vrljdaü 21 Januari 1B27 reli ezon ,.afwiec-tyr«. 'ppèn en den lezers zou het gaan De ontzettende roofmoord op het Bezuidenhout in Den Haag. De winkel van het echt paar Willik, waarin de misdaad plaats vond. Inzet de chef der fdeeling C., commissaris Kramer, die met groote energie het onderzoek leidt. KRONIEK VAN DE WEEK BANKIERS BAARN - SOEST BUSSUM In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.— per jaar en hoog er. MEDEDEELING VAN DE REDACTIE GEMEENTE-BEGROOTING 1927 GRONDBEDRIJF „Zelfbeheersching is het be gin van alle karaktergroot heid". Door vele lezers is gevraagd, waarom in ons blad, behalve het gewone verslag, niets wordt geschreven over de gemeente-begroo ting 1927 en dan voorn, over het grondbe drijf. In een der plaatselijke bladen worden reeds enkele weken kolommen druks daaraan ge wijd. Dat deze vraag wordt gedaan is alleszins 'begrijpelijk en het was dan ook onze bedoe ling enkele artikelen daarover te schrijven, om de zaak in het juiste licht te stellen: Voordien wilden we de beschikking hebben over de juiste gegevens, opdat het de toets van de critiek van alle zijden zou kunnen doorstaan. Dit is niet het geval bij de ver schillende beschouwingen in „De Soester". Aannemende, dat niet is gelogen, dat niet opzettelijk verkeerd is voorgesteld, kunnen we nu reeds mededeelen, dat van andere zijde alles onjuist is weergegeven en dit dan waar schijnlijk door- onbekendheid. Zelfs in het laatste nummer, is aanhaling van de bladz.ijden 3 en 12 der bedrijfsbegroo- ting absoluut onjuist en worden inkomsten en uitgaven dooreen gehaspeld, gelijk dit een schooljongen zou doen in de eerste klas der lagere school, indien hij tiendeelige breu ken zou moeten oplossen. De vorm en verdere inhoud laten we bui ten beschouwing, want daar is men het al gemeen over eens, het is ver, zeer ver bene den peil. „Goede gewoonten steunen het karakter". Voorts zal blijken, dat de heer Foeken ge lijk heeft met zijn beschouwing over ge meld bedrijf. Niet anders kon verwacht worden, gezien hetgeen hij gepresteerd heeft in deze ge meente. Het is algemeen bekend, dat het distributie bedrijf in deze gemeente in dien tijd, bekend stond als een van de beste en meermalen door daartoe bevoegden als voorbeeld werd Weer op de proppen. Dank U. De twee kanalen. Het antwoord van minister Van der Velde. Belgie's recht op de Schelde. Hooge politiek. Enkele weken heeft de pen van den kro niekschrijver rust gehad. En-de belangstel lende lezers, welke naar het uitblijven dei- kroniek informeerden, m'n dank voor hun belangstelling. Zoolang echter de geachte schrijver der artikelen „Een aanval in den rug" aan het woord was, kon er geen plaats af voor de kroniek, terwijl het ook mis schien een langs elkaar heen schrijven zou worden, of ook, wat de een met z'n handen nen schemeren. Nu is deze artikelenreeks afgedaan en we gaan weer verder als voorheen, na nog een dankbetuiging aan het adres van den geach- ten schrijver voor z'n waardeerende woorden omtrent mijn arbeid. Om daar nu maar eens dadelijk iets van te zeggen. De geachte schrijver haalt op het voetspoor van de „Standaard" aan, dat Moerdijk-kanaal, veel minder schadelijk zou zijn voor ons land als een kanaal Antwerpen- Ruhrort en dat als het Moerdijk-kanaal er is, het kanaal Antwerpen.Ruhrort er nooit zal komen, om finantieele en technische rede nen. De vraag ligt voor de hand: „Waarom staan dan. die twee kanalen in 't verdrag?" Maar er is nog iets anders, waardoor blijken kan, dat het kanaal Antwerpen.Moerdijk veel gevaarlijker is voor ons land, dan dat andere kanaal. groote lijnen één doel had. Maar o wee. De Duitsch-nationalen zijn uitgesproken mo narchisten en de anderen republikeinen. En aangezien Duitschland nu eenmaal een re publiek is, verzet al wat republikeinsch en grondwettig is en denkt zich tegen een zoo danige oplossing, zoodat Dr. Curtius nul op 't request heeft gehad, wat ook te verwach ten was. Misschien dat men nu in den loop dezer week aan een ander gegadigde op draagt op een andere manier de oplossing te zoeken. De Duitsch-nationalen zijn bijv. tegen uitvoering van het vredesverdrag, tegen verdrag van Locarno erf tegen de afspraken van Thoyry. Vermoedelijk heeft men den ouden Hin denburg opgedraaid om alzoo te handelen en zoodoende de Duitsch-nationalen geheel te isoleeren, zoodat ze straks geheel buiten de oplossing staan. Hooge politiek dus. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen KERKBERICHTEN Brand in Haarlem. In de gebouwen der N.V. Houthandel J. E. A. Kaub te Haarlem brak Dinsdagmorgen een hevige brand uit. Boven -het uitgebrande gebouw aan de Heerenvest. Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-fabletien (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Ernstig denkende, welwillende, werkende menschen gaan 't schrijven in de laatste Soes- ters medelijdend voorbij en betreuren het, dat op een dergelijke wijze dit geschiedt. Voor- en tegenstanders van hoogstaand karakter, stemmen het toe, dat èn de heer Endendijk èn de heer Foeken (thans in het middelpunt van de critiek), twee figuren zijn, die een gunstige staat van dienst op het gebied van de gemeente-politiek achter den rug hebben, waarop weinigen kunnen bogen en die voor de jongeren (welke zich tegenwoordig veel aanmatigen), ten voor beeld kunnen zijn. Een spreekwoord zegt: „Een kostelijk goed is het grondige veel omvattende weten, maar dan alleen, wanneer het een kunnen teweeg brengt". In het kanaal AntwerpenMoerdijk be hoeven geen sluizen te komen, alleen aan het begin en het eind, en kunnen de schepen dus ongestoord doorvaren. In het kanaal Antwerpen—Ruhrort is dat anders, door het groote verschil in hoogte van Antwerpen Ruhrort, daardoor zullen verschillende slui zen noodig zijn. Ieder gevoelt direct het groote verschil. Maar genoeg hierover. Minister Van der Velde in België heeft ge antwoord op de vragen van het Kamerlid Herman de Vos. En 't is me er een antwoord naar. Vier weken heeft de minister noodig gehad om dit niets zeggende antwoord te geven. Maar in z'n antwoord verwijst hij naar z'n antwoord aan senator Lamborelle, welke drie weken later z'n vragen richtte tot den minister. Nu vermoed men, dat se nator Lamborelle die vragen gedaan heeft op aanstichting van de regeering. En wel hierom, omdat aan de scherp geformuleer de vragen van Herman de Vos niet te ont komen was. En wat blijkt nu? Dat België zich het recht voorbehoud om over de Schelde z'n oorlogschepen te voeren, want, zoo zegt de minister, omtrent het varen van Belgische schepen over de Schelde is in het tractaat niets geregeld. We hopen nog op het gezond doorzicht van onze senatoren; dat zij het verdrag maar ineens afwijzen. In Duitschland heeft men weer eens een ministerieele crisis. Als Kerstmis in 't zicht komt, is er ook een crisis in zicht. De Rijkspresident Hindenburg heeft aan Dr. Curtius opgedragen, dat varkentje te wasschen. Maar hij heeft er bij gezegd, hoe hij 't hebben wil, n.1., dat rechts met het centrum zouden regeeren. Nu zou dat par lementair juist kunnen zijn, indien de Rijks dag ook in meerderheid rechts was en in SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vet- hake. van Utrecht. 's Avonds .geen dienst. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. M. G. Gerritsen, van Amersfoort. (Ringvacatu- rebeurt). 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal). Ds. A. Adriani, van Baarn. (Ringvacaturebeurt). Donderdag 27 Jan. (Rembrandtzaal), des avonds 7 uur Ds. J. H. Th. Rappard, van Barneveld. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorin. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. J Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. J. Ubels, ber. pred. te Batavia. Kerkgebouw Soesferbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. Ubels, ber. pred. te Batavia. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost hoek. Woensdagavond 7 uur Ds. B. Oosthoek. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandllaan. 's Avonds half 8 Ds.A .R de Jong, van Bussum (wegens verhindering van Mej. Tony de Ridder). SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Barendrecht, van Aus- terlitz. Bevestiging van ouderlingen. Nam. 6 uur in de Chr. School aan den Postweg de Heer Dj. A. G. v. d. Heide, van Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplcan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Ufrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. j. Meijnen. Geref. Kerk. in het Hersteld Kerkverband Gebouw „Baam's Mannenkoor", Eemstraat. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer P. v. d. Hooff, Theol. Stud., van Amersfoort. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en S.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (NassauJaan). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds, K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Welkomstsamenkomsten nieuwe officieren adjudante Burger en luitenante Hilberink. Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3 uur bijzondere samenkomst. Nam. 8 uur verlossingsmeeting. Woensdag- en Donderdagavond S uur bij zondere samenkomsten. f;d. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. 'Geen dienst. •f 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. •.Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. SN'am. 6 uur Ds. Gunning. Drogist. Gediplomeerd Opticien. B 'RGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. StfOOTE SQRTEERSNG FOTO-ARTIKELEN INGEZONDEN STUKKEN Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. F. Kleijn, van Den Haag. Mijnheer de Redacteur, het ^Tester Nieuwsblad van .14.dezer is het begrijpelijk, dat de Burgemeester be zwaar maakte de vergadering te verdagen, vooral omdat de Burgemeester op het standpunt staat, dat ook een korte afkondi ging reeds voldoende is en 't origineel of het afschrift van de afkondiging geteekend in het archief aanwezig was. Maar hoe het ook zij, mocht het verzuim hebben plaats gehad, dan komt het op de ambtenaren neer en wijl ieder wel eens een vergissing maakt, lijkt mij het openlijk pro test, vooral ook dat bij Ged. Staten, voort gekomen uit een geest van verzet tegen de ambtenaren van het raadhuis. En dat vooral heb ik aan den kaak wilien stellen. De fout volgens den.Heer Haver gemaakt, was slechts administratief en van geen alge meen belang. Ieder wist, dat de begrooting ter inzage lag. Van te kort schieten in de rechten der bur gerij is practisch geen sprake geweest. Men had beter gedaan tijdig het Raadhuis ie waarschuwen, dan was er royaal gehandeld. t ik""Dij den Gemeenteraad heb geprotes teerd tegen het niet.afkondigen van de ter- isie-legging en verkrijgbaarstelling van de begrooting voor 1927. Ik betreur het, dat de mij onbekende in zender het niet noodig oordeelde er melding an te maken dat ik, alvorens daartoe over te gaan, mij tot den E.A. Heer Burgemees ter heb gewend, met het verzoek de begane fout alsnog te willen doen herstellen, waar bij Z.E.A. van meening bleek, dat, als hij een dergelijk stuk eenmaal geteekend had. het onomstooteüjk vaststaat, dat het ook werkelijk wordt aangeplakt, terwijl Z.E.A. niet onduidelijk liet doorschemeren, dat ook, al was het onderhavige stuk er bijv. om 10 uur opgeplakt en om 11 uur weer afge haald, toch aan de wettelijke bepalingen zou zijn voldaan. Verder bleek Z.E.A. niet be reid de begane fout te herstellen. Eerst daar na heb ik mij tot den Raad gewend en later tot het college van Gedeputeerde Staten. Uw „Criticus" Iaat het voorkomen, alsof mijn actie gericht zou zijn tegen een der ambtenaren. Niets is echter minder waar. Ik ken den ambtenaar niet, die het verzuim ge pleegd heeft, en in plaats van twee, slechts één exemplaar van het afkondigings-bilejt heeft geschreven en dit in plaats van het op het bord te laten plakken, zorgvuldig in het archief heeft opgeborgen. Hieruit blijkt van zelf, dat het nooit mijn bedoeling geweest kan zijn, dien onbekende onaangenaam te zijn. Het is echter mijn meening, dat de bepa lingen der wetten en verordeningen in de al lereerste plaats nauwkeurig en zonder spits vondigheden door de overheid moeten wor den nageleefd en zeer zeer zeker bij dingen, als begrootingen en gemeente-rekeningen, die zoozeer het algemeen belang raken. Dit nu toch zijn zaken, die B. en W. en de Raad dienen te beschouwen als alleen hèn rakende. Dat de wetgever de bepaling schiep om trent het afkondigen en voor het publiek ter inzage leggen en verkrijgbaar stellen, kan geen andere bedoelingen gehad hebben, dan het publiek in de gelegenheid te stellen kri tiek op het gemeentelijk beheer uit te oefe nen. Waar geen afkondiging heeft plaats ge vonden, zijn de ingezetenen van Soest der halve in hunne rechten gekort en is hun de gelegenheid ontnomen hunne meening over het beheer te kennen te geven. Daarte gen, en alleen op grond daarvan, heb ik ge nieend te moeten protesteeren, na vooraf ge tracht te hebben door minnelijke bespreking, alsnog afkondiging te doen plaats hebben. Wat „Criticus" verder schrijft over klein gedragen en boter op het hoofd, wensch ik stilzwijgend voorbij te gaan, doch ik meen. dat dergelijke insinuaties in niet voluit on- derteekende stukken achterwege behooren te blijven en weinig tot eer strekken van hem of haar, die ze onder den dekmantel van een pseudoniem neerschrijft. C. HAVER. Mijn dank aan de Redactie voor het ter inzage geven van bovenstaand stuk. Ik wist nL-t dat de Heef Haver vooraf bij den Burge eesier over de niet-afkondiging had gesproken. Maar nu dit geschied is, komt het er op aan, wanneer dit is geschied. Is het vlak voor de vergadering geweest, dan IN EN OM DE RAADSZAAL Geen critiek. Opmerkelijk is 't zoo weinig positieve cri tiek gelever werd op de rede van den heer Endendijk bij de algemeene beschouwingen tijdens de behandeling der begrooting. Iets positiefs zei alleen de heer Besselsen, door zijn volkomen instemming uit te spre ken jnet het gesprokene. Wat naar aanleiding van de rede gespro ken werd door den heer Foeken. was dan ook niets anders dan het trappen tegen een open deur en dus overbodig. Reeds veel eerder was openlijk erkend, en spijt daarover uitgesproken, dat de A. R. medegewerkt hebben aan den ongewenschten toestand, die thans bestaat, wat dan ook nu nog eens door den heer Endendijk onderstreept werd. De meening van den heer Foeken, dat door den heer Endendijk de verkiezing- strijd van 1923 naar voren was gebracht, is ten eenenmale onjuist, alleen het optreden van het nieuwe college, na dien strijd, werd veroordeeld. De heer Foeken had jn elk geval die satis factie van zijn opmerking, dat de S.D.A.P. ook haar schuld beleed en spijt betuigde, zich zelf belovende dit niet weer te doen. De overige opmerkingen waren verlegen heids-argumenten. De oude koe. die al zoo menigmaal uit de sloot was gehaald, n.1. de administratieve fout van f70.000 is men al zoo gewend te hooren, dat het zelfs be neden de waardigheid raakt, van een man als de heer De Koning, die meende, dit toch wordt vrij van roos w en llw haar wordt ra zacht cn glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube SO ct. nog eens te moeten zeggen, wellicht omdat hij niets anders wist. Nog dwazer was, wat de heer Van Eek meende te moeten opmer ken over het vertrek van den heer Rietveld naar Utrecht, als gevolg van oneenigheid bij de A. R. Gevraagd naar slechts écn bewijs bleef hij het antwoord schuldig. 't Meest naïve was echter de gedachte van den heer Van Doorne, die niets van ,,'t gemoedelijke" moest hebben, hij hoorde het lieveren „donderen". Dat dit waar is, omdat het past bij zijn geheelen persoon, zal iedereen gelooven, ter wijl er wel niemand zal zijn, die hem dat zal benijden. Mr. Van Doorne en het Grondbedrijf. Bij de behandeling van het adres van den Heer C. Haver, om de behandeling der be grooting uit te stellen op grond van strijdig te zijn met de wettelijke voorschriften, om dat de vereischte afkondiging niet had plaats LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 gehad, werd door den heer Van Doorne ook gepleit voor uitstel, maar voerde daarvoor aanv dat de leden van den raad, inzonderheid zijn persoon, geen tijd genoeg hadden ge had om er zich in te werken. Wel had hij een heele reeks op- en aan merkingen, maar er was nog veel meer en hij „zat er nog niet genoeg in". Niet heel vaak zal een waarheid zoo open hartig worden uitgesproken als hier Mr. van Doorne deed en zelden zal het voorkomen. -Tiar atic raaasieücrr mei nc'irr rrfoesten- i'— stemmen, dat hij er niet „inzat". De voorzitter stelde het eerst aan de orde het grondbedrijf. Daarover was al heel wat gemompeld. 't Grondbedrijf was niet in orde. Er was over vergaderd door enkelen en 't zou bij de begrooting wel voor den dag komen. De Soester had bij voorbaat al een artikeltje ge schreven. Is U reeds afnemer van onze zoo gunstig be kend staande ZOO NIET. NEEMT EENS PROEF en U blijft afnemer. VRAAGT ONZE HARDE SAARM, SOEST, Terrein S.S., Tel. 274 Nieuwstr. 14, Laanstr. 118-118,Tel 83 Telef. 103 De heer Van Doorne, die niet gaarne wil aangezien worden als spreekbuis, maakte nu door zijn optreden toch weer den indruk' van wèl de spreekbuis te zijn van de oppo santen tegen het grondbedrijf, en als dat zoo was, dan mag hem de eer niet onthouden worden, dat hij er werkelijk zijn best voor heeft gedaan, zelfs een betere zaak waardig. Dat hij zoo'n erbarmelijk figuur maakte is natuurlijk zijn eigen schuld, 't ijs was te glad voor hem, 't was een aaneenschakeling van misslagen, elke opmerking was er naast. De heer Foeken, zijn buurman, had ge stadig werk om hem den weg te wijzen en te overtuigen, dat hij weer mis was. Verma kelijk was te hooren de erkenning, dat hij dat zoo niet begrepen had en dat ging alles nog heel „gemoedelijk" ook. Maar ieder was verbaasd over zoo'n flater in het groot. Met een ding kunnen we ons nog troos ten, n.1., dat hij niet de eenige is, die niets van het heele grondbedrijf snapt, zooals later nog wel blijken zal. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te Baarn: Veldkeimweg 48 Adres tc SoesterbergRademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel meer f 0.20 De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn. Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche.

Soester Courant | 1927 | | pagina 1