f Eierkolen GAS MngDTOU P. lMiMijnhardt5s Geneesmiddelen 1ste Soort Brechparelcokes Uitgave: G. J. SMIT, v. Weedeinaat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEf s Boekhandel - Telefoon 139 Steenhofstraat5, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. fL70 per H.L. N.V. L. de Ruiter Co's. Brandstoffenhandei DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Cascomforen Gasfornuizen Bad en Geiser f75.00 Willem Reith D, F, VOIGT GEESTES SPORT El! HERSEII-GVildlIASTIEK Gesprongen Handen V 6e Jaargang No. 6 Gecontroleerde oplaag te lamen 6S00 exemplaren Vrijdag II Februari 1927 Redactie-Adres te Soest: Van Weedestsaat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te BaarcVeldheimweg -18 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15 De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1 -5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen. Bouwterreinen en vaste goederen Het nieuwe Duitsche Ministerie, waarvan de motie van vertrouwen door den Rijksdag met _3o tegen 174 en IS blanco aangenomen werd. V.i.n.r. zittend: Brauns, Strese- inann, Marx, Hergt, Gesslcr. Staand: Koch, KeudelJ, die in de eerste zitting reeds heftig aangevallen werd, Schaetzel, Schiele en Curtius. GEMEENTE-BEGROOTING 1927 GRONDBEDRIJF III. Het grondbedrijf is 1 Januari 1923 inge richt, op een eisch van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, waardoor een juister over zicht verkregen is over de bezittingen en de daarop rustende schulden. Dus geen liefhebberijtje van de een of ander wethouder, nog minder van een amb tenaar. Dit bedrijf op te richten, of in stand te houden, is dus geen persoonlijk eigen belang. Het is een eisch en voor goed af zonderlijk beheer noodzakelijk. Het geschiedt in vele gemeenten, die eigendommen bezitten, ja, er zijn vele plaat sen, waar een bedrijf wordt opgericht om grond te koopen. Daar vindt men dit heel gewoon en spreekt van vooruitziende blik enz., maar in Soest schijnen enkele personen dit maar niet te kunnen begrijpen. We willen dit tenminste voorloopig maar aannemen. Het beheer enz. geschiedt op grond van een vastgestelde verordening en goedgekeurd elders geschiedt, alleen met dit verschil, dat in Soest, geen rente wordt bijgeschreven op gekochte gronden. Dit laatste blijkt in andere plaatsen te lei den tot onverkoopbare gronden. Het is dus goed gezien, om dit hier niet te doen. Het gevolg is dan ook (en men moet dit maar iniormeeren ter bevoegde plaatse), dat de verordening van Soest als voorbeeld dient voor andere gemeenten, om de bestaande voorschriften in dien zin te wijzigen. Wat is nu het verschil, inzake de lasten of schulden vóór en na het oprichten van het bedrijf. Niets, letterlijk niets. Stel, dat een terrein een waarde heeft van f 100.000.— en in de gewone gemeente-ad ministratie is opgenomen voor dat bedrag, dan is dat terrein, z.g. in het bedrijf gebracht en ook geboekt voor f 100.000.Rust nu op dit perceel een schuld van f 60.000.— dan wordt die schuld op het bedrijf overge bracht voor f 60.000. Wanneer nu die f60.000.— is begrepen in een leening van, stel f 80.000.die de ge meente heeft aangegaan, voor deze en meer dere doeleinden, dan wordt die leening ten laste van de gemeente, administratief op f 20.00Ó-.gebracht en de nieuwe leening yoor het grondbedrijf op f60.000.—. De rente, die voorheen, (stel 5 pCt.) f4000 bedroeg en in de gewofte gemeente-begroo ting was verwerkt, wordt nu f 1000.voor eerstgenoemde begrooting en f3000 voor die van het bedrijf. Dit geeft dus geen enkele verandering of vermeerdering der schulden, rentebetaling, enz.; Wat nu betaald moet worden, moest voor heen ook gebeuren. Wie Zenuwachtig is Onrustig en Overspannen en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruik e eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Nu zijn er verschillende uitgaven en las-1 ^rve ten, die de gemeente heeft, zooals wegenaan- leg enzy voor een gedeelte te verschuiven naar de toekomst. Dit is vastgelegd in de verordening, welke o.a. ook goedgekeurd i: door de Kroon. De financieele voordeelen zijn: le. voor de aflossing der leening mag nu wederom een evenredig deel met de nog aanwezige gronden geleend worden; art. 26 der verordening. 2e. Voor de werken op zg. patriarchale gronden mogen de renten worden bijgeschre ven; art. 23c der verordening. 3e. De winst op zg. gekochte gronden mag gebruikt worden voor betaling der ren ten. 4e. De rente van het zg. doode kapitaal. Parochie Maria Onbeyl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur de Heer A. F. Keucheniusi, ber. pred. te St. Anna.Parochie. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur de Heer A. F. Keuchenius* ber. pred. te St. Anna.Parochie. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost hoek. Dinsdagavond 7 uur Ds. Salomons, van Amersfoort, met een rede voor de Jonge- lingsvereeniging. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorin. 10.30 uur Ds. H. H. Dorgelo, van Naarden. Vioolspel van Mejuffrouw Lucie van 't SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Nam. 2 uur Ds. den Hollander, van Amersfoort. Nam. 6 uur in de Christ. School aan den Postweg te Soesterberg, den Eerw. Heer Dj. A. G. v. d. Heide, van Amersfoort. Nu zal men vragen, wat zijn dan toch de voordeelen. die het hebben van een bedrijf medebrengen? Door de uitbreiding van de gemeente, zoo als dat in meerdere plaatsen ook het geval is (en wie kan beletten, als men van de stad wil verhuizen naar een dorp) zijn meerdere uitgaven noodig. Deze uitgaven moeten nu gedaan worden, maar zijn ook vrij zeker van meerder nut voor het toekomstige geslacht, dan het te genwoordige. We noemen nu slechts twee zaken, the vrij veel besproken worden, n.m. wegenaan leg en het uitbreidingsplan. Toen bijv. de Soesterbergsche straatweg is aangelegd, welke door de bezittingen der gemeente ging, verkregen deze gronden een belangrijke meerwaarde. Nu moet het te- woordige geslacht de rente en aflossing be talen, terwijl de baten van deze gronden bij verkoop, eerst later komen. Evenzoo is dit met het uitbreidingsplan Nu moeten de lasten daarvan betaald worden, (geen meerder salaris, zooals enkele inee nen), terwijl dit voor de toekomst eveneens van beteekenis is. Ook dit plan is wettelijk noodig, dus een vereischte, door de wo ningwet de gemeente opgelegd. Andere kosten van vermeerdering zijn t< noemen, maar we zullen het hier voorloopig bij laten. Als toelichting hierop het navolgende: le. Nemen we het reeds genoemde voor beeld. Voor de f 60.000.— is een leening aange gaan van 30 jaar. Dan zou ieder jaar moeten worden afgelost f 2000.Nu mag daar op nieuw voor geleend worden en wanneer in die 30 jaar niets wordt verkocht, dan komen in de plaats van één leening van f60.000.—), 30 van f2000.—. 2e. De kosten van aanleg der Soesterberg schestraat zijn in een leening ondergebracht, en de renten daarvan mogen worden bijge schreven. Dit bedraagt nog geen halve cent per M2., dus maakt de grond absoluut niei onverkoopbaar. De schuld op de gronden langs dezen straatweg (de andere zijn vrij) bedraagt plim. f 0.20 per M2. Met de bijschrijving der ren ten is dit over 15 jaar plm. f0.40 per M2. Deze terreinen worden nu al verkocht voor f2.— per M2., dus de kansen op een strop zijn nihil. 3. De winst (en uit de cijfers zal dit blij ken), moest voorheen gebruikt worden voor afschrijving of belegging en gaan nu naar de reserve, waaruit de renten worden betaald en ook heeft plaats gehad. 4e. Het z.g. doode kapitaal is de op brengst van den verkoop van patriarchale gronden, zooals vliegkamp, enz., waarvoor de gronden aan het Julianaplein en Spoorstraat zijn aangekocht. Dit bedrag was dus voor heen renteloos. Nu deze gronden in het be drijf zijn gebracht, moet daar rente over betaald worden. Hieruit blijkt dus, dat de post rente zelfs meerder is dan voorheen. Deze renten zijn oo-k de eerste vier jaar betaald 'kunnen worden en dit was ook voor 1927 enz. mogelijk geweest, indien de ver- koopen waren doorgegaan. In 1927 zal dit niet geheel mogelijk zijn» tenzij behoorlijk wordt verkocht. Dit moet vast staan, dat het tekort, slechts geraamd is, en bij eenige verkoopen, geheel kan verdwijnen. Dit is de nuchtere waarheid en geen weg doezelen van cijfers geweest. Het mag bekend zijn, dat in deze gemeen te twee soorten van gronden zijn: le de gekochte gronden, zooals Spoor straat en Julianaplein, welke eerst verkocht moeten worden; 2e de patriarchale gronden, welke hoofdzaak nabij Soestduinen liggen waarvan geen herkomst is te vermelden. Verschillende cijfers enz. een volgende ruaftl. ÏRaAGT ömze HARDE NIEUWSTRAAT 14, SOEST TELEF. 103 KRONIEK VAN DE WEEK Jubileum Dr. de Visser. Kom daar hier ereis om. Het 1 Doopceel. I Woensdag 1.1. werd Dr. J. Th. de Visser li jaar. Als men dien naam uitspreekt, preekt men over een stuk geschiedenis uit et christelijk volksleven in ons land. Vele ■en heeft hij als predikant de Ned. Herv. [erk gediend, en waar hij optrad met het angellie, stroomden de menschen in groo- n getale naar de kerk, om dezen begaafden scherpzinnigen prediker te hooren. Aan- nkelijk deed Dr. De Visser niet aan poli- L*k, maar toen Ds. Bronsveld c.s. de Chr. storische Partij stichtte, was ook Dr. De Isser zijn medewerker. Reeds kort na de inrichting kwam er verschil van meening tijsschen Dr. De Visser en de andere heeren «yer het „onderwijs", en trad de Heer Bronsveld uit de nieuwe partij. In 1897 nam Chr. Hist. Partij voor het eerst deel aan de verkiezingen en wisten ze in Rotterdam I %Pr. De Visser in de Kamer te brengen, 't z«-u ons te ver voeren al de politieke ante- c< denten van dezen grooten organisator te n.'emoreeren. Vermelden we nog, dat hij van 19181925 minister van onderwijs was in het kabinet Ruijs de Berenbrouck. In 1920 heeft hij de wetten met het pacificatie-be- g.-nsel uitgewerkt en ook het nijverheidson derwijs werd aan algemeene regelen onder worpen. In 1925 werd ook aan Dr. Dc Vis ser opgedragen een nieuw ministerie te vor men, waarin hij toen niet slaagde. Hij kwam evenwel direct in de Kamer terug zoodra hij als minister afgetreden was. Duizenden in den lande hebben hem op zijn 70sten verjaardag hun genegenheid ge toond, waar zij hem hadden leeren kennen als een begaafd kanselredenaar; als een groot stdatsman. als een vroom Christen, of als een beminnelijk mensch. Ook wjj wenschen den jubilaris onze bescheiden hulde te bren gen, en hopen, dat hij nog veel moge doen vcor het christelijk volksdeel. n het voorportaal van de kerk van St. SiJnon te Putney, zoo lezen wij in een En- sch blad, is een bibliotheek van 1000 den. Zij, die boeken willen leenen, worden uiVgenoodigd daar binnen te wandelen en ïzelf te helpen. Er is niemand, die toe- 'Iiill I--I o Fsclij->r>„ incn Soejtet! fh, gaat er heel zelden een boek verloren Het opschrift aan de kerk luidt: „De voor bijganger wordt uitgenoodigd een kijkje in de^ bibliotheek te nemen en kan elk boek leënen: geen vergoeding, geen boeten, geen formaliteiten. Verzocht wordt de boeken na lezing dadelijk terug te brengen". Stastok Sr. zou zeggen: „Kom daar hier ereis om". KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. M. Barendrecht, van Auterlitz. (Ringvacaturebeurt). 's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. G. A. Pott, van Bodegraven,. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. G. A. Pott, van Bodegraven. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. E. Mulder, van Bunschoten. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. BAARN Ned. Herv. Kerk. Vóorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. Adriani. Woensdagavond 7 uur Ds. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7 uur Ds. K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Geref. Kerk. in het Hersteld Kerkverband Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur de heer P. Keuning. In gebruikneming kerkgebouw. Nam. 5 uur de heer H. A. C. Hildering, Theol. student aan de V. U. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. A. van der Groot, van Middelie. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3 uur bijzondere meeting. Nam. 8 uur verlossingsmeeting. Woensdagavond 8 uur bijzondere samen komst. Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst. Vrijdagavond 8 uur Bijbelavond. Allen geleid door adjudante Burger. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. G. Wuite, van Den Haag. Schaalcollecte. Ned. Luthersch Genootschap voor In- Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Zondag 13 Februari, voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum, Vondellaan Ds. C. Th. Scharten, van Doesburg. Extra collecte voor de In wendige Zending van het Genootschap. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. „Baarnsche evangelisatie" Balistraat 11. Vrijdagavond 8 uur bijbellezing. Zondagavond 8 uur evangeliesatie-samen- komst. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Bonthoorn, v. Zeist, 'i Avonds geen dienst. In Duitschland blijft het „hannessen" met het ministerie. Nauwlijks zit het zaakje in ëlkaai> of er wordt een aanklacht tegen den mi nister van binnenlandsche zaken, Von Keu- dell gedaan, dat hij een vijand is van de republiek en indertijd mee heeft gedaan aan den „kapp-putsch". De Rijksdag droeg aan Dr. Marx den Rijkskanselier op, het „doop ceel" van Von Keudel) te controleeren, waar deze thans mee bezig is. De Deutsch-nationalen beleven niet veel plezier van hun ministers. Eerst moest Graf verdwijnen en kwam Von Keudell in zijn plaats, straks zal ook deze misschienn cclip- seeren. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. INGEZONDEN STUKKEN SOESTDIJK, 4 Febr. 1927 Mijnheer de Redacteur. ,aar aanleiding van de in Uw vorig num- j voorkomende vragen en antwoorden, be treffende het Grondbedrijf, verzoek ik U mij wi| te willen toestaan een woord van protest te |oen hooren tegen de wijze, waarop Uw medewerker meent Uw lezers te mogen in- liciten. dergelijk ik de scherp gestelde vragen met de Vage niets zeggende antwoo rden daarop, vraag ik mijzelf af, wat Uw medewerker och mee voor kan hebben de publieke op« ie op een dwaalspoor te brengen. Is mogelijk eigenbelang in 't spel? tusschen meen ik, dat Uw lezers recht he» >en te weten, of zij worden voorgelicht wel bij den neus genomen. :n einde zich daaromtrent een zelfstan- oordeel te kunnen vormen, stel ik hen e gelegenheid ten mijnent inzage te ne- van de officieele, door den Directeur het Grondbedrijf opgemaakte bedrijfs- ooting, waaruit hun zal blijken, dat Uw ewerker niet op de hoogte der feiten is. at deze ter kwader trouw zou zijn, wil ik dal dij Minister Van der Veghte bracht een bezoek aan Deventer naar aanleiding van de steedi voorkomende overstroomingen. Hierboven Z. Exc. bij het begin der cross country. voorhands niet aannemen. Hoe onweerlegbaar goed de Vragensteller ook op de hoogte blijkt te zijn, wat het Wegenfonds betreft, slaat hij de plank mis. Dat fonds, over welks bestaan en rechts geldigheid ik hier niet wensch uit te wijden,, behoort niet tot het Grondbedrijf. U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, M. IBURG, „Braamhage". Naschrift. Redenen voor een protest zijn er aller minst. Zelfs geen sprake van. Indien de ar tikelen over het grondbedrijf waren beëin digd met de bedoelde antwoorden, dan wel. Nu niet. Met nadruk is vermeld, dat uitvoe riger op een en ander zou worden terugge komen. Het was ons bekend,, van waar deze vragen zijn gekomen en veronderstellende eenige bekendheid bij hen, zijn deze korte antwoorden gegeven. Onze medewerker heeft geen andere be doeling dan naar eer en geweten, de inwo ners van Soest, waarop ze recht hebben, in te lichten naar de officieele cijfers en voorts recht te zetten, wat in vorige weken (we willen aannemen door onwetendheid) elders absoluut verkeerd is voorgesteld. Dan zal blijken, dat geen persoonlijk be lang, maar alleen gemeentelijk voordeel, de d>riifv,«or. i^s crevveest. We willen hopen, dat een iedereen dit zeggen kan. Over de vage, nietszeggende antwoorden, gelijk de heer Iburg zegt, heb ben wij ook geheel anders hooren spreken. Het is ook geen klein verschil, gelijk de een zegt, het grondbedrijf is een strop voor de gemeente, of zooals de waarheid is, dat het grondbedrijf een voordeel heeft opgele verd, gedurende de laatste vier jaar, van f 53.569.92. Ook wij hebben de gegevens en de be- drijfsbegrooting geraadpleegd (en ook stu die er van gemaakt) en komen dan tot de conclusie, dat ons schrijven tot heden juist is geweest. De beste bron van informatiën, vinden wij bij Ged. Staten van Utrecht. Wij verwijzen verder naar de artikelenreeks hierover. Red. Aan de Redactie van 't Soester Nieuwsblad. Geachte Redactie. Om zuiver geding vrij te houden van be derf, moet ik, voor zoover dat noodig mocht zijn, vast stellen, dat ik in de critiek op de uitbreidingsplannen der gemeente Soest gee nerlei aanval op personen gericht heb. De gedachte daaraan is mij geheel en al vreemd geweest. Mijn bescheid op Uw artikel van Zaterdag 5 Februari j.1. gelijk ik dat in het Utrechtsch Dagblad van Maandag 7 Fe bruari j.1., Avonduitgave gegeven heb, stelt dit nog eens nadrukkelijk vast. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 kleine vierkantje te trekken naar het midden van de bovenzijde van het grootere vierkant en van dat punt uit weer een Lijn neer te laten op den rechterbenedenhoek van hetzelf de (groote) vierkant. Met de na te knippen, volgens deze lijnen verkregen, stukken kan nu gemakkelijk één zuiver vierkant worden geconstrueerd. Men bestudeere de modellen, die natuurlijk in verschillende maten geno men kunnen worden, mits de verhoudingen maar gelijk blijven. Hoogachtend, ISINGS. Geachte Redactie. 't Verheugd mij ten zeerste, bij bovenstaan de verklaring van den Heer Isings ook de mijne te mogen plaatsen. Geen persoonlijke dingen heb ik op 't oog gehad of bedoeld, enkel het verlangen om aan de voorgelegde plannen en hun ge schiedenis recht te doen wedervaren. In een persoonlijk onderhoud met den Heer Isings een en ander wel komen vast te staan. Ver schillende andere besprekingen zijn toen ge volgd, met het resultaat, dat veel verhelderd is, en dat we het over de hoofdzaken van het geding eens zijn geworden. Hoogachtend, S. Z. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BUROEM. OROTHESTRAAT 28 - Soestdijk 8^?- Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN onder leiding van GEO VAN DAM. VI. OPLOSSINGEN Puzzle No. 3. „De Twee Vierkanten" Onderstaande afbeeldingen geven duidelijk aan hoe. het groote en tevens het kleine vierkant verdeeld moeten worden door een lijn van uit den linker benedenhoek in het Damprobleem No. 3. (W. PolmanV De diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart 5 schijven op 9, 11, 19, 29 en 36. Wit 5 schijven op 22, 27, 38, 41 en 45. Wit speelt 4550, een mooie tempo-zet, zwart moet nu slaan (36 x 47), waarna wit van zwart's ver plichting tot het nemen van nieerslag kan profiteeren door 4034 te spelen. Zwart 47x17 en wit 34x3. Onverschillig wat zwart nu ook speelt, steeds verliest hij, zoo als gemakkelijk is te zien. Schaakprobleem No. 3. (Dr. S. Gold). De diagramstand was: zwart K e4 en wit K dl, D b8, L gl en L h3. Wit speelt dan den fraaien sleutelzet D b8bc. Zwart K e4 d5, dan wit D b6e6 mat. Zwart K e4.e5, dan wit D d4 mat. Zwart K e4f4, dan wit D e3 mat. Zwart K e4f3, dan wit D e3 mat. Zwart K e4d3, wit weer D d4 mat. Een aardig doch niet ingewikkeld vraagstukje. ruwe nuid schrale lippen Doos 3O-60-90ct Bij Apofh.en Drogisten. Nagekomen goede oplossingen van de damproblemen 1 en 2 van de heeren: W. P, Peccer, D. Waal en B. J. Buxtorff, allen te Soest. P. de Kleer te Baarn. Voorts nog van de schaakproblemen 1 en 2 van den heer J. v. Buuren te Baarn en H. de Keijser, te Soest. NIEUWE OPGAVEN. DAMPROBLEEM No. 6. van H. BAKKER Jr., te Soestdijk. (De 12-jarige broer van den jeugdigen pro- bleinist, van wien wij de vorige week een compositie opnamen). Zwart: 5 schijven en 1 dam. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: 6 schijven en een dam. De diagramstand moet zijn: Zwart 5 schij ven op 17, 19, 23, 28, 29 en één dam op 21. Wit 6 schijven op 32, '38, 39, 42, 43 en 49 met 1 dam op 37. Wit spéélt en wint. Het vraagstukje is op hetzelfde aardig idee gebaseerd als het probleempje van zijn broer tje en staat nagenoeg op dezelfde hoogte.

Soester Courant | 1927 | | pagina 1