JE ADRES N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhandel SteenhofstraatS, Telefoon S 45 Bouwcrsdiet beschikbaar. Jutiker üuh Gas-artikelen F CO., door den leider der partij is onderstreept], dat de A.R. gaarne zal medewerken tot di» her stel, indien daarvoor een gezonderen trasis zal zijn te vinden, als onder de tegenwooiwige omstandigheden mogelijk is. Tot zoolang zij als van ouds in ons lement onze kracht. Uit welke overweging nu construeert Pro' Visscher zijn oordeel, dat de A.R. partij ha; beginsel zou hebben verloochend en hij bi ontstentenis van den heer Schouten, dcj eenige tegenstander tegen het tractaat is ge. weest? Het is wonderlijk, dat deze conclusie wordt gefundeerd op een economisch ver schil van inzicht tusschen voor- en tegen standers ten eerste, en ten tweede in een tegenovergestelde van het rechtsbeginsel waarover wij in ons eerste artikel schreven. De kwestie, waarover het geding gaat, is deze: zal het AntwerpenMoerdijk kanaal schade doen aan onze Rotterdamsche haven of aan andere belangen in Zeeland en Zuid- Holland of niet? Zoo ja, weegt daartegen op het beginsel, dat door eenig offer de rechtsverhoudingen op hooger peil worden gebracht en niet meer alleen het naakte eigenbelang de inter nationale politiek zal beheerschen? Een tweede bezwaar moet dan nog ge noemd, een bezwaar, dat na de uitnemende rede van den minister veel van zijn kracht verloren heeft, n.1. het beheer van de Schelde en de daaruit voortvloeiende verplichtingen van Nederland. Twee bezwaren: het kanaal Antwerpen— Moerdijk en de kwestie van het beheer der Schelde. Het verdrag zegt van dit laatste, dat Ne. derland zorgen moet, dat de Westerschelde, dd. dus het Nederlandsche gedeelte, steeds zoo bevaarbaar moet worden gehouden, als de eischen van de moderne navigatie mee brengen. De vraag over de doorvaart van oorlog schepen kunnen wij laten rusten, naar de ^-uiteenzetting van den minister is daarvan geen 'sf>rake en moet ten aanzien van deze kwestie erkend worden, dat ZEx. de souve- reine rechten van ons land ten volle heeft bewaard. Wat dè^beide andere zaken betreft sta dan voorop, dat er een nieuw verdrag komen moest voor dat van 1839. Een geding, waar in niet alleen Nederland en België, maar vooral ook de groote mogendheden, die als de garandeerende regeeringen van Belgie's neutraliteit bekend stonden, een woordje heb- - ben iu<we~ te-spréken. Wij kunnen wel een grooten mond op zetten, veranderen doet het dit nuchtere feit niets. Nu staat het wel vast, dat Nederland deze herziening niet behoefde en evenzeer dat minister Van Kamebeek enkele jaren ge leden, toen België al te begeerig bleek, den geheelen Raad van mogendheden te Ver- sailles den rug toe heeft gekeerd. Nederland heeft evenwel niet het recht België in haar ontwikkeling in den weg te staan, wel eigen rechten te handhaven. Het verschil van inzicht is nu maar, tot hoever Nederland aan België tegemoet mag komen. Een zuiver economisch vraagstuk, waar van het bewuste kanaal en de regeling van het beheer de uitvloeisels zijn. (Slot volgt.) Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soeslerbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost. "hoek. Woensdagavond 7 uur Ds. Oosthoek. Vereeniging van Vrljz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rerabrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. Q. Munter, van Har ingen. (Wegens verhindering van Dr. Van Holk). Dinsdag 11 Januari, 's avonds half acht. Historische Kring. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Mulder, van Bun schoten. 's Avonds 6 uur in de Chr. School aan den Postweg Ds. E. H. Jonkers, van Was pik (N.-Br.). De Zondagsschool wordt weer gehouden 's middags 2 uur, in de Chr. School aan den Postweg. Kinderen van 613 jaar zijn hartelijk welkom. voor prima droge geklopte gascokes en droge Parelcokes. Weer ontvangen prachtige grove Viertjes, per H.L. f2.—. Beginnende 1 Januari Eierkolen, per H.L. f 2.-. NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 RAADSVERSLAG In ons vorig nummer hebben we al een en ander over de algemeene beschouwingen bij de behandeling der begrooting dienst '27 gehouden, medegedeeld. We zouden dus thans kunnen weergeven wat bij de behan deling der verschillende begrootingen zelve werd opgemerkt, maar moeten, voor we daartoe overgaan onze lezers nog inededee- len, dat, vóór met de algemeene beschou wingen werden begonnen, door den voorzit, ter werd medegedeeld dat dienzelfden mor gen per expresse bestelling een schrijven was ingekomen van den heer C. Haver, al hier, waarin deze mededeelde, dat de open bare afkondiging van het ter visie leggen der begrooting niet is geschied. Adressant, die een afschrift der begrooting wilde hebben, had daartoe, van 20 November j.1. af, eiken dag, behalve Zondag, het ge meentelijk aanplakbord nauwkeurig in oogen- schouw genomen en geconstateerd, dat de openbare kennisgeving van het ter visie leg gen dier begrooting, bedoeld in artikel 203, Drogist. Gediplomeerd Optioièn. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN De heer Mr. Van Doorne herinnert er aan, dat de raadsleden de stukken 2 of 3 Decem ber j.1. hebben thuis gekregen. Gezien de dikke boekdeelen en de onpractische indee. ling daarvan, is de tijd van instudeering veel te kort geweest, alleen reeds daarom is aan houding gewenscht. De voorzitter zegt, dat er geen enkel mo tief bestond om de publicatie niet te doen geschieden; bovendien bestaat de mogelijk heid, dat de kennisgeving van het aanplak bord is afgewaaid. Spr. vraagt thans het oordeel van den raad. De heer v. d. Breemer: „Netjes doorgaan". De heer Besselsen vreest ernstige moeilijk heden en meent, dat de begrooting ook on- practisch is ingericht. De heer Mr. Van Doorne zou de behan deling der begrooting gaarne een dag of tien uitstellen. De heer Endendijk gelooft, dat alle raads leden zullen toestemmen, dat de begrooting onpractisch is samengesteld. Spr. wil echter het risico maar loopen en beveelt aan om thans tot behandeling over te gaan. De heer De Koning: „De heeren, die dat geconstateerd hebben, kunnen alleen verkla ren, dat zij de afkondiging niet gezien heb ben; dat deze niet is aangeplakt kunnen zij onmogelijk verklaren". Spr. heeft thans de begrooting vrij goe<J studeerd, wordt echter de behandeling daar van nu weer 3 weken uitgesteld, dan is spr. alles weer vergeten en wil daarom nu tot be handeling overgaan, Spr. vreest geen vernietiging, doch bepleit het volgend jaar meer zekerheid te betrach ten. De heer Foeken sluit zich aan bij de ver klaring van den voorzitter, dat de afkondiging steeds automatisch geschiedt en veronder stelt, dat ook ditmaal de afkondiging heeft plaats gehad. Het voorstel van den heer Mr. Van Door ne om de behandeling der begrooting uit te stellen, wordt met op één na algemeene stemmen, die van den voorsteller, verworpen» Na de algemeene beschouwingen kwant allereerst in behandeling de Begrooting van het grondbedrijf. i De heer Foeken zegt, dat de financieele commissie heeft geadviseerd de rekening 1925 en de begrooting 1927 te aanvaarden, onder voorbehoud van het voordeelig saldo der rekening over 1925. Dit saldo vindt zijn oorzaak in de rente vergoeding van het grondbedrijf. De heer Mr. Van Doorne stelt voor de post „reclame voor het grondbedrijf", waar. voor f2500.— is uitgetrokken, te schrappen. Dit bedrag is is toch niet voldoende om een intensieve reclame te maken. De heer De Koning wijst op de flinke re clame, die door de plaatselijke makelaars gemaakt wordt, de reclame, die de gemeente maakt, komt voor 80 pCt. ten goede van de makelaars. Spr. stelt voor dezen post op f2000.*-— te stellen. De heer Mr. Van Doorne stelt thans voor alloóze "posten voor memorie zijn aamd. Dit is spr. als zakenman een raadsel, 'e begrooting voor het gasbedrijf wordt J(Iirna zonder hoofdelijke stemming onge wijzigd v-istgesteld. Voor met de behandeling verschillende pos. ten van de gemeentebegrooting wordt aan gevangen, wordt behandeld het voorstel van den Burgemeester en Wethouder Van den Berg, dus de meerderheid van B. en W., om' met ingang van 1 Januari 1927 van de amb tenaren en beambten in dienst der gemeente te 'verhalen aan Pensioenspremie 8,5 pCt. (thans 5,5 pCt.). De heer De Koning noemt het voorstel van B. en W.j om de pensioensbijdrage op 8,5 pCt. te stellen, hoogst onbillijk. Deze post is als sluitpost gebezigd. Als we een tekortje hebben, dan moeten we dat in de laatste plaats verhalen op de ambtenaren, die worden hier zeer matig be zoldigd, van de tractementen kan niets af. Pensionneeren beteekent, je kleeren afdra gen van 10 jaar geleden", dat weet spr. bij ervaring. Spr. stelt voor het bij de 5j5 pCt. pen sioensbijdrage te laten, het beteekent slechts een verschil van nog geen f3000. De heer Besselsen keurt het af, dat de ambtenaren als sluitpost voor de begrooting worden gebezigd. Spr. is voor premievrij pensioen en dus tegen het voorstel vari Bj en W. Mevrouw Droste is eveneens tegen het vóprstel van B. en W. en keurt het even eens af, dat de ambtenaren als sluitpost wor- cfen beschouwd. Makelaar - Taxateur Bij het statioD Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's. Landhuizen, Winkelhuizen. Bouwterreinen en vaste goederen De heer Van Eek wijst er op, dat de pen sioensaftrek verleden jaar slechts voor één jaar op 5,5 is gesteld; inplaats van dit te verlagen, willen B. en W. thans nog 3 pCt. meer heffen, hier is spr. sterk tegen. De heer Foeken zegt principieel tegenover B. en W. te staan en kan zijn stem niet aan dit voorstel geven. Spr. wil zich geen illusies scheppen om dow andere posten den post onvoorzien te kuv.nen verhoogen. De heer Mr. Van Doorne stelt voor deze sioensregeling te behandelen aan het ein der begrooting. >e heer De Koning staat hier vlak tegen- r en stelt voor, deze vóór de begrooting 'lehandelen; dit voorstel wordt met op een algemeene stemmen, die van den heer Van Doorne, aangenomen, et voorstel van B. en W., om de pen- nsbijdrage op 8,5 pCt. te bepalen, wordt op drie na algemeene stemmen, die van de heeren v. d. Breemer, v. Doorne en v. d. ^erg verworpen. Het Effectenbezit van Soest. a. Rente van kapitalen f3297.—. b. Rente van obligatiën f22312. De heer De Koning wijst er op, dat de gemeente een effectenbezit heeft van f 575.975 met een rente-opbrengst van f23.312. Een dusdanig groot effectenbezit heeft bij na geen enkele gemeente. Spr. gelooft niet-, dat dit op den duur voordeelig zal zijn, ge zien de tallooze conversies; successievelijk gaat alles weer terug tot den rente-standaard van 4 pCt. Wenschelijk zal het zijn een deel van dit effectenbezit te verkoopen en het geld anders en voordeeliger te beleggen, bijv. in gronden en graslanden, eventueel het maken van een behoorlijke haven. Wethpuder van den Berg zegt, dat dit, zon der een dooddoener te zijn, de volle aan dacht van B. en W. heeft; hierover zijn on derhandelingen met de Utrechtsche Hypo theekbank loopende, het gaat thans nog over een half procent verschil. De heer De Koning acht de Utrechtsche Hypotheekbank buitengewoon solide, doch keurt het af. dat de gemeente haar geld en dan nog al zulke groote bedragen, bij een particuliere instelling belegt. De voorzitter schorst te 5 uur de vergade ring tot des avonds 7 uur. Schoolgelden (f3150,—). De heer Yan Eek wenscht termijnbetalin gen in te voeren voor de schóolgelden. Spr. herinnert nog eens aan de instelling van een belasting ophaal- en stortingsdienst. Storting van gelden voor door de gemeente- vroedvrouw verleende verloskundige hulp (f 800.-). De heer Besselsen vraagt of de gemeente vroedvrouw de gelden, die zij meer ontvangt dan f 1800.—, in de gemeentekas moet stor ten. Wethouder Van den Berg zegt, dat hij daarover nog niet heeft gedacht, veel min der gesproken in het college van B. en W. Uilgaven. Jaarwedde ambtenaren en bode (f 66.700.—). In verband met de benoeming van den heer Van Vleuten tot ambtenaar van den Burger lijken Stand, merkt de heer Endendijk op, dat hij gaarne zag vastgelegd, dat bij eventueel ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand, de heer Van Vleuten weer op zijn salaris als voorheen wordt gebracht. De voorzitter zegt dit toe. Ook zou de heer Endendijk gaarne de uni form van den bode willen behouden. Nie mand gevoeld hier iets voor. Tenslotte stelt deze spreker voor den heer Van der Woude Roor het jaar 1927 nog zijn f 100.voor het Mercurius-diploma te laten behouden. De heer De Koning zegt, dat volgens raads besluit alleen voor het diploma „Gemeente belangen" f 100.mag worden uitbetaald. De heer Van der Woude heeft dit diploma niet, dus kan hem die f 100.niet worden gegeven. Dat .een vroegere Burgemeester, de heer P. P. de Beaufort in een gesprek binnen kamers al die f 100.heeft toegezegd, doet niets ter zake. Wc mogen een fout, die nu al twee jaar is gemaakt, niet bestendigen. De heer Endendijk pleit nogmaals voor de- heer Van der Woude. 't Is aan een samenloop standiglieden moet nier de doorslag geven. De eer van den man is er nu mee gemoeid. De beide wethouders slaan op het zelfde aanbeeld als de heer De Koning. Ze staan op het stuk van het recht. Alleen verkrijgbaar bij De heer Besselsen ziet geen kwade trouw. De heer Foeken wil, nu deze zaak zoo wordt uitgesponnen en in zulk een daglicht geplaatst, de f 100.— zeer zeker toestaan, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men. De heer Van Eek wil de f 100.geven om dat ook hij niet aan kwade trouw denkt. Bij de over dit punt gehouden stemming wordt met 76 stemmen besloten, dat aan ,den heer Van der Woude over het jaar 1927 alsnog f100.zal worden toegekend. Schrijfloonen (f 1000. De heer De Koning heeft niets tegen de aanstelling van een typist, maar zou niet wil len, dat uit deze tijdelijke aanstelling het recht op een vaste aanstelling werd gedistil- leerd. Onderhoud van meubelen op 't Raadhuis (f 700.-). De heer De Koning zou uit dezen post gaarne bekostigen het doen schilderen van een portret van H.M. de Koningin, door een Soester schilder of schilderes. Zal in overweging worden genomen. Abonnementen op de telefoon en kosten van gesprekken, (f 366.60). Bij dezen post stellen B. en W. voor de abonnementen voor de aansluitingen van de woningen van den secretaris, de directeur van gemeentewerken en de directeur van het grondbedrijf (gemeente-architect) niet te be stendigen. De heer Endendijk meent, dat de telefoon ten huize van deze hoofdambtenaren veei nut doet. Hoe dikwijls worden deze heeren buiten hun bureaux opgebeld over gemeen tezaken. De voorzitter zegt, dat 90 pCt. van de gesprekken, die gevoerd worden, particuliere gesprekken zijn. Hij acht aansluiting abso luut overbodig. Bij de stemming blijkt, dat de heeren Le- gemaat, Hilhorst, Scheffer, Foeken en En dendijk voor aansluiting zijn, de overige 8 leden tegen. Kosten van het ontwerpen van een uitbrei dingsplan (f1500. De heer De Koning meent, dat deze kosten onnoodig zijn, nu de wethouder zegt, dat het uitbreidingsplan klaar is, maar nog detail kaarten moeten worden gemaakt. Deze kaar ten acht spr. niet noodig en leest tot staving een artikel voor uit de woningwet. Weth. van Elten verduidelijkt, dat deze kaarten beslist noodig zijn, zoodat de post wordt goedgekeurd.

Soester Courant | 1927 | | pagina 8