ie cramer's Beliangerii meubileerinriclitlng Draagt onze (zuiuere) lionrfengseieii ra lleMitte Kunsi- gijueMH smyri iargein van ie non. lier. TapijMenen reets. Kussens. Theewarmers. Sjaals. Sdersteee- en TatelKlecden enz. Luxe Auto te huur ,LA PORTE Co. lliivoeriiiB van EHecienorflers. Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureu: Van Weedstraat 35, Telefoon 2181 D, F* VOIGT Utrechtsche Crediet Maatschappij CENTRAAL WONINGBUREAU Billijke tarieven B. 'T LAM KERKSTRAAT 51 N.V. L. de Ruiter Co.'s Brandstoffenhandel Op Reis Gedurende de winkelweek uitstalling van: LAANSTRAAT 61 - BAARN - TELEFOON 119 Willem Reith Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit 6e Jaargang No. 31 Gecontroleerde oplaag e samen 6500 exemplaren. Vrijdag 5 Augustus 1927 SOESIER, MEMPfl Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdljk - Telefoon 2068 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Bijkantoor te Baarn: VAN DE VEN1 Boekhandel, Nieuwstraat 29, TeL 139. (verderfelijk beginsel van het historisch ma terialisme geen vat op haar heeft. Leeren wij de jeugd: „De vreeze des Hee- ren is het beginsel der wijsheid". Drogist. Gediplomeerd Opticièn. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. ROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Hevige brand te Beverwijk. In de pakhuizen en koffiebranderij van de grossiersfirma H. \V. Wichrink, woedde een felle brand, die, zooals onze foto toont, de gebouwen tot een ruïne maakte. AAN OUDERS Als ge in 't opvoeden van Uw kind'ren Nu en dan niet recht weet hoe het moet, Ga tot hen, die nooit kind'ren hadden, Want die weten het altijd zoo goed. „DELILA" Niet de pest heeft de meeste verwoesting gemaakt, Niet het vuur, niet de brullende stroomen, Niet de hagel, de bliksem, de lava, d'orkaan, Dat was alles te boven te komen. Maar de macht, die 't meeste vernielde en bedierf, En waar 't krachtigste volk door verkwijnde en verstierf, Dat was de zoete en wulpsche „weelde", Die met fluweelen hand hen streelde. De sterkste Simson wordt een kind, Als hij die „Delila" bemint. BESLUIT Ik zie dikwijls een bloempje in den hof staan, Dat, met vroolijkheid, schittert en geurt; Maar heel diep in zijn kelk trilt een dauwdrop, Dien elk wand'laar niet aanstonds bespeurt. En zoo vind ik somtijds in mij zeiven Wel een vroolijken, lustigen zin, Maar, al kan dat niet ieder ontdekken, Dikwijls beeft ook een trraantje daarin. G. OVADE. verschaft bo u w crediet enle en 2e hypothe ken en verstrekt gelden op hypotheek grossen. CORRESPONDENT: VAN WEEDESTRAAT 48 - SOESTDIJK Makelaar: R. H. J. REINTJES. KRONIEK VAN DE WEEK Obstakels en hindernissen. Ont wapening wordt een twistappel. Begrafenis eerste klas. Verkeer of verkeerd? Op z'n Hoüandsch. Reizen voor niets. Bureaucrati sche rompslomp. Godsdienst en sociaal-democratie. Ongodsdien stige opvoeding. Nietszeggende fraze. 't is nu al ruim 6 weken geleden, dat de conferentie te Genève begon, tusschen Ame rika, Engeland en Japan, om te komen tot beperking van de bewapening van schepen der oorlogsmarine. In die zes weken zijn de hoofden meer dan verhit, maar zijn de harten hoe langs zoo kouder geworden. Telkens kwamen er obstakels en hinder nissen en botsten de belangen der conferee- rende mogendheden. En vele malen dreigde de conferentie te mislukken of op een doodloopend spoor te komen. De laatste hinderpaal, waar de besprekin gen en besluiten op gestokt zijn, was, dat Amerika z'n kruisers wilde bewapenen met 20 centimeter geschut, terwijl Engeland veel kleiner kaliber wilde bezigen. Schepen, welke 20 centimeter geschut kun nen voeren, moeten plm. 10.000 ton water- verplaatsing hebben. Zulke groote schepen hooren thuis onder de slagkruisers. Op de conferentie van Was hington is de aanbouw van slapschepen be perkt, zoodat het Amerikaansch voorstel eigenlijk neerkwam op een teruggang. Nu zit ook daar een geschiedenis achter. Op de conferentie van Washington is de aanbouw van slagschepen beperkt, maar over de lichte kruisers, torpedobooten, duikbooten enz. is men niet tot overeenstemming kun nen komen, en toen heeft men de mogend heden daarin maar vrijgelaten. Engeland heeft toen verscheidene lichte kruisers gebouwd, welke hij noodig heeft om z'n handelswegen te beschermen en po- Jitiediensten te verrichten. Dat land voelt niets voor zware schepen met zwaar geschut. Amerika stond op z'n stuk en Engeland ook. Daar komt nog bij, dat de Amerikanen van hun regeering een bindend mandaat heb ben meegekregen, dus moeten zij wel op hun stuk blijven staan. De Engelschen waren vrijer van opvatting. 't Is dan ook eigenlijk' geen confereeren meer, wanneer een der partijen toch niets aan zijn vooropgezette meening veranderen kan. Daarom wilden Frankrijk en Italië al niet aan deze conferentie meedoen. Engeland echter wilde er van redden wat te redden was. Nu inoet men in aanmerking nemen, ,dat Amerika niet eens geschoold personeel heeft voor hêt bemannen van zulke groote sche pen; welk doel heeft het dan met het vast houden aan dien eisch van bewapening? Door al deze misère is er onder de ver schillende regeeringen zoo van lieverlede een angst aan Tiet opkomen, om over ontwa pening en beperking van bewapening te gaan praten. Een der bekende correspondenten der groote bladen schreef: Deze ontwapenings conferenties zijn al haast net zoo bedenke lijk als vroeger de vredesconferenties. In het eerste gedeelte van deze eeuw was de leuze: „Wilt ge den vrede, bereid u ten oorlog"; en welk een geweldig fiasco zulks geworden is, behoeven we hier niet te her inneren. Maar 't begint er nu naar uit te zien, dat 't met ontwapening dezelfde weg zal opgaan, 't Is nu reeds een geweldige twistappel. En de heele conferentie te Genève, welke nu ruim zes weken duurt, zal wel uitdraaien op een begrafenis eerste klas van voorstel Amerika en de mogendheden zullen wel weer vrij worden gelaten om schepen te bouwen zoo ze willen. De groote vacantie is begonnen en in menigte trekken de menschen naar buiten, of in ieder geval zij verplaatsen zich. Dat stelt aan de middelen van vervoer groote eischen. In Londen was Vrijdag 29 Juli de drukte aan de stations reeds zeer groot. Sommige treinen werden in sterkte ver dubbeld, achter anderen werd de eene volg- trein achter de andere afgezonden. Iets nieuws waren de treinen, die de men schen zonder ergens stil te houden, direct naar een kustplaats brachten. Zoo kon men Lowestoft, dat 117 mijlen van Londen ligt, bereiken; Yarmouth, dat op 122 mijlen en Cromer, dat op 128 mijlen ligt. De express naar de kust van "den Atlanti sche Oceaan reed met drie volgtreinen en de expresstreinen naar de booten, welke den dienst over het kanaal met het vasteland onderhouden, volgden elkaar met korte tus- schenpoozen op. Als men dat leest, kan men de verzuchting niet weerhouden: Och waren onze Neder- landsche spoorwegen ook maar zoo ver met hun organisatie. Maar als bij ons in Holland op een zeker station 50 menschen meer willen vertrekken den gewoonlijk, raakt de dienst van het ge- heele spoorwegnet voor verscheidene uren hopeloos in de war. Zoo wenschte schrijver dezes, op Zaterdag 30 juli met de trein van 4.05 of liever 16.05 van Rotterdam te vertrekken naar Utrecht, om dan met de lokaal van 17.27 naar Soest te gaan. Maar om 16.20 was er in R'dam nog geen trein voor 't perron en eerst om 16.35 ver trokken wij. En was die trein toen bijzonder verstrekt? Och neen, er waren drie rijtuigen meer bij als gewoonlijk. Op de spoorbrug over het Merwedekanaal bij Utrecht hebben we nog eens 10 minuten pauze gehad en vlak voor het station nog eens 5 minuten. In Utrecht ook hommeles. Alles veel te laat. 't Lokaaltje naar Soest vertrok enkele minuten voor zessen en het treintje, dat plm. half zeven in Soest moest zijn, kwam eerst te zeven uur uit Utrecht aan. En dit is geen uitzonderring. Neen, dat gebeurd 'met feestdagen in 't zicht, dat ge schied met den Jaarbeurstijd, enz. Zaterdag voor Pinksteren waren die treinen, welke we boven noemden, ruim 3 kwartier te Iaat. Toen er nog geen fusie tusschen de spoor wegmaatschappijen was, gebeurde er zoo iets met. Dan werd bijv. van te voren aangekon digd, dat er tusschen Amsterdam en Rotter dam ter gelegenheid der Kerstmis-drukte 34 extra treinen zouden loopen in beide rich tingen. Nu is het waar, toen moest je voor je spoorkaartje betalen en tegenwoordig reis je voor niets. Toen waren er de spoorwegen ten gerieve van het publiek, maar thans is er het publiek, om te zorgen, dat de spoor wegmaatschappijen kunnen bestaan en het publiek als vrachtgoed kunnen beschoujven. Wanneer krijgen we aan de spoorwegen eens een Mussolini, die de heele bureaucratische rompslomp wegblaast? - Telkens en telkens weer, beweren de so ciaal democraten, dat een geloovig arbeider best modern georganiseerd kan zijn. Het heet dan: „Wij hebben geen bezwaar tegen den godsdienst en bij ons is het volko men veilig". KERKBF RICHTEN NIEUWSTRAAT 14, SOEST - TEL. 2103 VRAAGT PRIJS per vyagon, halve wagon en kleinere kwantums Maar een enkele maal is bij die heeren de natuur sterker dan de leer. In „Het Volk" van 18 Juli 1.1. komt voor, een ingezonden stuk van een zekeren heer D. Vonk Jr., welke bezwaar maakt tegen een recentie van een uitvoering van een volks koor. Dit volkskoor had gezongen „De Feestcantate" van Cath. v. Renes. Daarin komt voor de zegebede „De Heere zeeg'ne en behoede U". De recencent had daar enkele schampere opmerkingen over gemaakt. De Heer Vonk roept hen nu tot de orde en vraagt o.a.: „Waarom mogen de kinderen van socialistische ouders Gods zegen niet voor hun moeder afsmeeken?" Maar de redacteur dient hem op de vol gende wijze van antwoord: Mijn bedoeling is deze: het overgroote deel der socialistische jeugd wordt ongods dienstig opgevoed. Een zin als: „De Heere zeeg'ne, enz.'' is voor hen een niets zeggen de fraze, het vieren van moeders verjaardag met het afsmeken van Gods zegen is dus een onzuiverheid, die ten eenenmale te ver- oordeelen is. „Het ligt m.i. niet op den weg van een so cialistisch kinderkoor een dergelijk werk te zingen". We stippen hier nog eens enkele dingen even aan. Het overgroote deel der socialistische jeugd wordt ongodsdienstig opgevoed. Dat is zeer duidelijk gezegd. Men voelt zoo reeds het verband tusschen ongodsdienstigheid en so ciaal-democratie. De Heere zeeg'ne U, is voor hen een nietszeggende fraze. Door de jeugd in de school, in de jeugdbeweging, enz. tot zich te trekken, trachten de sociaal democraten hun ongodsdienstige opvoedkunde zoo ver mogelijk uit te strekken en op zoo groot mogelijk aantal kinderen van invloed te doen zijn. Laat ons dan voorzichtig met die heeren zijn en beschermen we onze jeugd, dat het SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk) Ds. Mulder, van Bunschoten. 's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. van Schaick. i'Doopbediening. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. van ichaick. Voorm. 10 uur (Hees) Ds. Klomp, van Westbroek. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. J. IJ. Tiemersma, pred. te Blijswijk. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. IJ. Tiemerma, pred. te Blijswijk. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst. Remhrandllaa' Voorm. 10.30 uur Ds. A. D. Wempe, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Oosthoek. Nam. 6 uur Ds. B. Oosthoek. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. rfh. Iö üuT te"ritus"tef Yfeï<lc L>s. hake, van Utrecht. Bediening van het H. Avondmaal. Nam. 6 uur in de Chr. school aan den Postweg te Soesterberg, de Eerw. Heer v. d. Heuvel, van Amersfoort. B.*ARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ps. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Fernhout. Geref. Kerk binnen 't Hersteld Kerkverband Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer J. v. d. Woude, Theol cand. V. U. te Am sterdam. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. J. J. Heep, van Baarn. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur 'Ds. G. J. Sirks, van Den Haag. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsdienst. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de „Groote Kom". Nam. 8 uur verlossingsmeeting. Woensdagavond 8 uur openluchtmeeting Oosterstraat. Donderdagavond 8 uur Heiligingsdienst. Allen geleid door kapiteine Franken. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. 12 Uur geen Zondagsschool. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. „Baarnsche Evangelisatie" Zondagavond 8 uur Evangelisatie-samen komst. Donderdagavond 8 uur Bijbelavond. Deze samenkomsten worden gehouden Ba- listraat 11. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen 9.30 uur Ds. Groeneveld van Leerdam. 's Middags 2 uur Ds. Adriani, van Baarn. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, tube 80 ct. PUROL De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- dulnen en Lage en Hooge Vuursche. De piloot Scholte is ook te Enschedé, waar zijn opvoeding voltooid werd, op hartelijke wijze o-ehuldigd. Hier boven de officieele tribune, tijdens het défilé. In het midden zien wij de heer Scholte met zijn vrouw en kinderen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Margaretha Wilhelmina, d. v. D. Goede en M. A. M. v. Ee. Willem, z. v. J. Laseur en T. de Bock. Wilhelmina Pe- tronella, d. v. A. Westerveld en H. v. Kou- trik. Tonny, d. v. K. Damsma en J. I. Visser. ONDERTROUWD: G. W. Bruijnen en G. C. Helmer. A. E. Vonk en J. Smeeing. OVERLEDEN: Cornelia Hendrika Alida Spier, 59 j. ongeh. Antonius Josephus v. Achthoven, 71 j., geh. met M. C. v. d. Grint. Antonetta v. d. Brink, 6 maanden. BAARN GEBOREN: Lamberta Jannetje, d. v. J. Harskamp en H. van Amerongen. Johan Laurens Frans Bastiaan, z. v. P. Achterberg en H. J. van Zuidam. Jan Willem Karei, z. v. J. A. van Wandelen en J. van den Burg. Anthonius Gerardus Hendrikus, z. v. H. de Groot en M. J. de Meij. Evert Albertus Wouterus en Johanna Jantina Albertha, z. en d. van E. Vis en J. Baatje. Gerritje Geertruida, d. v. F. Koenen en M. C. Scheepmaker. Wilhel mus Gerardus Bartholomeus, z. v. J. Rijn- ders en A. G. M. Schmidt. Hendrik, z. v. J. Radius en J. H. Ouwehand. Johannes, z. v. A. Smits en J. Sohl. OVERLEDEN: Adriaan van der Schaft, 50 j., geh. met G. A. de Vlieger. Barend Albertus, 6 j., z. v. A. v. Diermen en J. Apeldoorn, overl. ELECTR. GANGLANTAARN f 3.50 HUISKAMERLAMP f3.50 GASCOMFOREN vzagf - -■> 1.60 BAD EN GEISER f75.— LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM PLAATSELIJK NIEUWS STORMRAMP-CONCERT Het aangekondige concert ten bate der slachtoffers van den stormramp, hooft Don derdag 28 Juli j.l. plaats gehad. De voorzitter van het comité, de heer Mr. J. v. Doorne, opende met een enkel woord en hoopte, dat het voor zulk een doel de laatste mocht zijn. Hij sprak eenige waardee- rende woorden tot den heer Burgemeester, voor de medewerking, welke deze als eere voorzitter van het stormramp-comité had, verleend. Voorts deelde hij nog mede, dat de heer Jaap Veenstra, die als medewerker dezen avond zou concerteeren, door on gesteldheid verhinderd was en dat daarvoor in de plaats Mej. de Ridder zou optreden. Hierna volgt direct no. la en lb van het programma, Deux Etudes en Scherzo van Chopin voor piano, welke nummers ver klankt worden door den heer Dr. A. Keil- holz. Wij hebben al eerder over het fameuze spel van dezen toonkunstenaar geschreven en onze bewondering voor zijn spel gezegd. Met een enkel woord willen wij nu nog weer eens wijzen op zijn feilloozen aanslag, welke wel vooral uitkwam in het eerst ge speelde nummer, waar de componist Chopn verschillende karakterstudies maakt, welke ie Heer Keilholz ons zeer duidelijk deed on derscheiden. Ook in de begeleiding van den Heer Cle- mens, fluitsolist en Mej. L. v. Heerde liet hij zijn weergaloozen eenslag bewonderen en gaf hij en de solisten één mooi geheel en prachtig samenspel. Een andere ster van dezen avond was Mej. Lucie van 't Erve, welke de luisteraars deed genieten van haar heerlijk vioolspel. Zij be schikt inderdaad over kwaliteiten, die haar tot een eerste rangs violiste kunnen maken. Verbluffend zijn haar forsche streken en haar technische vaardigheid. Bewondering wekt haar groote virtuositeit. Wat haar spel in 't algemeen nog ontbreekt is, de muzikaliteit, de ontroeringwekkende kunst. Men is verbluft over haar vaardig heid, maar haar spel, haar uitdrukkingswijze is in 't algemeen niet ontroerend. Evenwel waren in haar verklanking wel van die heer lijke momenten en vooral vóór de pauze in 't Larghettona Handel-Hubay en 't viool concert van Mozart. Als zij haar spel nog meer verdiept en doet aanrijpen, wat haar ongetwijfeld zal gelukken, voorspellen wij haar een groote toekomst. Mej. de Ridder, welke de plaats innam van den ziek geworden pianist, gaf een uitne mende begeleiding bij het vioolspel van Mej. van 't Erve. De Heer Clemens, fluit-solist, was ook reeds bekend. Het spel van dezen solist met den Heer Keilholz als begeleider, was het hoogtepun-t van dezen avond. Hier kregen we voldragen vruchten van een paar kun stenaars, die beiden volkomen hun instru ment beheerschten. Ten laatste was er ook nog zang van de mannenzangvereeniging „Apollo". Deze vereeniging zong drie nummers: Winterstilte. Ave Maria en Nimmer Nacht. Van deze drie werd Winterstilte verreweg het beste gezongen. Daarin hebben we de kwaliteiten van het koor kunnen opmerken en daarvan willen we ook zeggen, dat het heel mooi en zuiver en met veel gevoel werd voorgedragen. Dat kon van de andere num mers niet geheel worden gezegd. Alles bijeen, was het een heerlijken kunst avond, waarin wij een aantal menschen van

Soester Courant | 1927 | | pagina 1