Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 et. lis ssnsering talles hz. eez. Stormschade Voorde Feestdagen lilVm SIM! PSÉ. iiiiiiiirtii r. iu Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedstraat j35, Telefoon 2181 DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Kerstkransen BHERIJ C. J. II. L L00 Het Kerstfeest van den duivel D. F. VOIGT Kerstmis-etalages Willem Reith VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Telef. 2045 6® Jaargang No. 60 Geeontrolearde oplaag te samen 6600 exemplaren. Vrijdag 16 Deoember 1067 SOESIR HIEUWM Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 2068 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Bijkantoor te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel, Nieuwstraat 29, Tel. 139. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn. Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. ONZE RIJMKRONIEK Bijdrag<o. oict grooter dxo 43 co niet kleiner dan 30 regels, o voor deic rubriek worden Ingezonden. Bi) opname vergoeden wij actueele (niet plaatselijke) gedichten f 2.50 en voor bijdragen plaatselijken aard f 1.50. NA DE MOTOR- EN RIJWIELWET (Ingezonden.) In het kleine Nederlandje Doet thans iedereen aan sport. Maar door heel die racers-manie Wordt 't menschenleven steeds bekort. Holland's wegen smal en glib'rig Kunnen niet bergen. groot verkeer, Daar de auto's, motorfietsen 't Onveilig maken, meer en meer. Het gedoofde lichtenstelsel Werd getreden met den voet. Wat tot slotsom zooveel jaren Dikwijls kostte menschenbloed. 's Lands regeering bracht thans uitkomst, Stelde veiligheid in zicht Ten behoeve van de fietsers Door 't verplicht rood-achterlicht. Omdat Nederland's regeering Nooit geen halve wetten stelt, Maakte zij haar rijwielwet zóó Dat al wat rijdt werd meegeteld. Ja het rijtuig en den gierbak, Zelfs de handkar en de brik, Zijn nu veilig in het donker Door 't verlicht rood-achterlicht. Ziet, maar nu een vraag mijnheeren, Waarom nu niet ingesteld, Dat ook krui- en kinderwagen, Bij deez' wet werd meegeteld? Is het leven van den kruier Al is 't dan Jan-boezeroen Dan niets waard voor de gemeenschap, Is daar nu niets aan te doen? En dan nog die huw'lijks-auto, Is dat geen factor van gewicht? Weet, dat in dien vier-wiel'gen wagen Hoop van heel 't vaderland ligt. Wie weet wat nog kan gebeuren, Och, 't is toch maar voor de gijn, Dat de krui- en kinderwagens Prijken met onveilig sein. Hulde Neerland's senatoren Voor uw doorzicht en beleid, Met die roode reflectoren Redt gij 't land van narigheid. Hulde werkers, nijv're zwoegers, Neemt den dank van groot en klein, Want zij allen zijn in 't donker Veilig met onveilig sein. J. v. H. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN oeopend alle werkdagen VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. OVER BEVOLKING EN OVERBEVOLKING In meer dan één blad of periodiek, maar meer toch nog in werken over economie enz. wordt gehandeld over het vraagstuk der bevolking en der „overbevolking". En zooals wij al in onze artikelen over de landarbeiderswet schreven, dat overbe volking en werkloosheid ten nauwste met elkaar in verband staan, kunnen we niet an ders, dan dit thans hier herhalen. Heel vaak wordt over „overbevolking" ge sproken als iets ergs. En zeker, als men 't zoo los van z'n oorzaken beziet en alzoo, geen rekening houdt met de historie, kan dat inderdaad ons beangstigen. Maar het is toch een opmerkelijk ver schijnsel, dat men die vrees meestal enkel aantreft bij hen, welke met God en Zijn Woord gebroken hebben, of, er althans on verschillig tegenover staan. Aan den anderen kant is er voor de be lijders des Heeren, geen enkele reden, over bevolking als iets vreeselijks te bezien, wan\ wie z'n Bijbel eenigszins kent, weet, dat God de Heere al in het Paradijs gezegd heeft: „Weest vruchtbaar en vermenigvul digt en vervult de aarde en onderwerpt ze"; Met dit woord, wordt in het kort, maar niettemin zeer duidelijk, de taak van de menschheid aangegeven. En waar men nu dat woord opvolgt, komt zegen en geluk op dien arbeid en waar men het tegenstaat, verwaarloost of negeert, heerscht onvrede en tegenspoed m'et'al de problemen van werkloosheid en ontevreden heid, met een maatschappij, welke voor menschen geen brood heeft. Dan kweekt men als 't ware de ontevre denen en men is oorzaak, dat een deel der bevolking een noodlijdend bestaan heeft en absoluut demoraliseert, omdat het geen broodgevend bestaan vinden kan en aange wezen is op de publieke of kerkelijke liefda digheid. Daardoor gaat ons volksleven in z'n ge heel achteruit. We worden zoodoende straks een volk van Jan Salie's. Al de fut gaat er uit, want men vergete niet, dat de gelden welke uit de publieke of particuliere liefda digheid komen, ook eerst verdiend moeten wo'acriT L»ai met harnë 'dé géiden betaald' als uitkeering door de overheid als steun bij werkloosheid, of als uitkeering van Armen zorg, eerst door de burgerij als belasting moet worden opgebracht. En indien alleen daarvoor belasting moet worden opgebracht, zou het nog zoo erg niet zijn, maar de belastingen in ons land hebben een schitterende hoogte bereikt. Zoodra nu de belastingen boven een ze kere percentage uitkomen, zullen de belas- ting-plichtigen gaan redeneeren, dat zij zoo veel aan belasting moeten opbrengen, dat het voor het overschot niet de moeite waard is, er zoo hard voor te werken, 't Wordt dan een kringloop, de betalers worden min der en die overschieten moeten steeds meer gaan betalen. Gevolg: algemeene demorali satie en een wegzinken in pauperisme. Nog al te veel wordt er gedacht, dat de permanente werkloosheid een uitvloeisel is van de malaise, een crisis-verschijnsel dus. Maar er zijn vele aanwijzingen, die er op wijzen, dat de werkloosheid een gevolg is van het snellere aanwassen der bevolking, dan het productief maken van den grond, om voor die bevolkingsaanwas voedsel voort te brengen. De statistieken leeren ons, dat de bevolking van Nederland op 31 Dec. 1920 bedroeg 6.926.314 zielen en op 31 Dec. 1926 was dit cijfer gestegen tot 7.526.606 zielen. In zes jaren dus 599.783 of rond 100.000 men- schen ieder jaar ipeer. Voor die 100.000 menschen, welke er ieder jaar in ons land bijkomen, moet na tuurlijk voedsel, kleeding en arbeid zijn. De vrijzinnigen van alle gading, uitzonde ringen daargelaten, zijn al sinds jaren bezig met middelen, welke zedelijk-slecht ziijn, (Nieuw Malthusiaansche praktijken) pogin gen te doen, om langs dien weg, dit pro bleem, of deze problemen tot oplossing te brengen. Maar elk zedelijk-slecht middel is al bij voorbaat geoordeeld. Op de aanwending van zulke middelen kan geen zegen rusten. Dat kweekt trouwens een geest van vadsigheid en egoïsme. Men heeft geen initiatief meer straks. Om niet te spreken van de geestelijke ver wording. We bespreken het hier niet, maar wijzen het van de hand, omdat het onzedelijk en goddeloos en daarom on-christelijk is. Het spreekt wel vanzelf, dat de bodem van ons land, op den duur, bij lange na niet in staat zal zijn, om deze wassenden stroom van menschen te voorzien van de noodige levensbehoeften als: voedsel, kleeding, wo ning, verwarming enz. Daarom zullen er zooveel mogelijk ndjver- heidsartikelen vervaardigd dienen te worden, en uitgevoerd, naar andere landen. Maar aan dien uitvoer zitten ook weer pro blemen verbonden van beschermende rech ten enz. enz. 't Is duidelijk, dat we deze din gen slechts aanstippen, ons bestek laat een eenigszins uitvoerige behandeling van al die zaken niet toe. Verder kunnen we verkeersdiensten voor andere volken verrichten, bijv. het aanvoeren van producten van overzee. D?n hebben we Indië nog, waar jaarlijks duizenden jongelieden heentrekken als inge nieurs, juristen, doktoren, bestuursambtena ren, onderwijzers, kooplieden, employé's voor cultuur- en andere ondernemingen. Onze nijverheid voert ook jaarlijks voor groote bedragen aan producten naar Indië. M-ed£ ook de dividenden welke rt^r ge plaatste kapitalen opbrengen, komt aan de Nederlandsche handelsbalans ten goede. Daardoor kan ook weer kapitaal worden ge vormd om andere ondernemingen te finan cieren enz. 'En niettegenstaande dit alles, wordt het bevolkingsvraagstuk steeds drin gender, en het leger werkloozen steeds grooter. Die menschen moeten gevoed worden. Ze ker, dat is onze plicht als mensch. Wij verheugen er ons in, dat de Raad aan degenen, welke door de werkverschaffing worden geholpen, een behoorlijk loon zal betalen. Maar we zijn niet blind voor de finantieele offers, die deze royaliteit van ons vragen zal. 't Is dus zaak, dat de werkverschaffing plaats hebbe aan productief wérk. Aan werk wat z'n geld opbrengt. Een der dingen, welke het beste is voor het maatschappelijk leven, is de ontginning der woestei gronden. Dat geeft werk en het ver- hoogf^de voedsel-productie. Doo.c het steeds meer nijpende van het bevolkingsvraagstuk, heeft men ook al lang geroepen: „Emigreeren". Best' maar vele landen hebben hun gren zen rét*is gesloten en wenschen geen vreem delinge,;. toe te laten zonder controle. Daar lin die landen wil men eerst voor zich zelf zoigen, en de grond bewaren voor eigeri bevolkingsaanwas. Er zijn er zelfs geweest, die verzekerden, dat „ein frischer, fröhlicher krieg", 'zoo nu en dan wel eenige redding kan brengen. Vooral in de jaren, die direct aan de i grooten oorlog vooraf gingen, kon men dien toon wel beluisteren. Maarkeen christen en vele anderen met hem, wijzen !ook dit af, als goddeloos en on- menschjilijk. Welke oplossingen zijn er nu voor d;t probleem? Of liever voor al die problemen? Z. gevuld met Amandelen en Kersen Groote keuze aanhangflguren voor den Kerstboom, w.o. vele nouveauté's Zie etalage Zie etalage 8ELEEFD AANBEVELEND, Soestertjsrgschestraat 8 G, Telef. 2009 RAADSVERSLAG door LENY BOELENS (Slot.) Drogist. Gediplomeerd Opticien, BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Brillenslijperij. Eerste Soester Electr. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN De rJad onzer gemeente kwam j.1. Dins dagavond in openbare vergadering bijeen. Hoewel het uur van aanvang was vastge steld op half 8, werden de deuren voor openbare behandeling eerst te half 0 ge opend, nadat de raad ongeveer anderhalf uur in geheim was geweest. Alle leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter komen de verschillende agenda-punten in behande ling. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering dd. 2 November j.1. Betreffende dit punt merkt de heer Busch op, dat hij zijn motie inzake de stichting der chr. school niet heeft ingetrokken, zoo als in de notulen is vermeld. Spr. heeft voor gesteld dit punt van de agenda af te voeren. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan van kasgeldleeningen in 1928 en vaststelling van de uit deze voor dracht voortvloeiende besluiten. Zonder hoofdelijke stemming keurd. 3. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting 1927. Besluiten zonder eenige bespreking vast gesteld. Hierbij wordt aan B. en W. machtiging Een vreemde ontroering kwam over den Wilgenboer, toen hij Rina's woorden hoorde, en de gedachte, dat ze niet langer zijn wil zou dwarsboomen, stemde hem aanmerke lijk zachter. „Klaas is vanavond veel beter gewor den", zei hij. „Dank je wel Wilgenboer" kwam als een zucht van de plek waar Rina stond. „Dan zal ik nu heengaan, dat is al wat ik weten wilde". Maar de Wilgenboer had de stallantaarn weer opgehangen. „Kom mee", zei hij tot Rina en willig volgde ze hem naar de war me huiskamer. „Droog eerst maar wat", zei de Wilgenboer", terwijl hij naar de groote leun stoel wees, waarin hijzelf gezeten had. Ver wonderd en zwijgend ging Rina op zijn plaats bij de kachel zitten, terwijl de oude Klaas een andere stoel bij den tafel trok en de uitgelezen krant naar zich toehaalde. En terwijl hij daar, zonder iets te lezen op de letters van de krant zat te turen, begon hij langzaam iets te begrijpen van de wonder lijke ontroering, die hem bij Rina's woorden bevangen had en die hem de harde dingen, die hij anders zeker gezegd zou hebben, had doen vergeten; inplaats daarvan Rina zelfs - hier had binnengehaald om zich eerst wat te warmen en te drogen. Zij zou niet meer met Klaas omgaan, had ze gezegd. Dus hij zou z'n zin hebben. Klaas zou zich op den duur met een ander moeten troosten. Een, die wat meebracht op den trouwdag en de Wil genhoef zou een glorie worden. Vreemd; hier tegenover dat bleeke gezicht je met de verwarde, natte haren erlangs, voelde hij zijn vreugde over den Wilgen' hoef als een glorie van de streek, lang niet zoo hevig als anders. En toch was de Wil- genhoef een deel van zijn leven, zooals Klaas een deel van haar leven was, begreep hij opeens. En dat gaf ze nu prijs, waarom? Ja, waarom eigenlijk? Hij tuurde op de kleine, zwarte krantenletters, dat zijn oogen ervan begonnen te steken en hij zocht naar woorden om het haar te vragen. „Jullie rogge is dit jaar mislukt hè?" zei hij toen. „Ja"- antwoordde Rina zacht. „En jullie hebben twee koeien ver kocht", hernam de Wilgenboer weer. „Ja", zuchtte Rina. „Waarom wil je Klaas nu laten loo- pen?" vroeg hij toen ineens. Het tengere figuurtje in de groote leun stoel richtte zich bij deze woorden ineens op. „Omdat hij dan misschien geluk kiger is", zei ze, terwijl haar handen ze nuwachtig de stoelleuningen vastgrepen. „Het deed mij altijd verdriet, als ik zag, hoe Klaas er toch onder leed, dat hij zich tegen uw Wil verzette; maar ik kon hem daar voor niet opgeven. Nu nu hij opeens zoo hard ziek werd, wist ik, dat ik alles zou willen opofferen, als hij maar beter en ge lukkiger werd. U zult me misschien niet begrijpen Wilgenboer, maar als je van iemand houdt niet maar zoo'n beetje spelenderwijs maar werkelijk houdt, dan kun je voor zoo iemand alles doen en alles offeren, dan kun je jezelf vergeten om hem gelukkig te maken". Het bleeke gezichtje in de leunstoel had onder het spreken een vurige blos gekregen. De woorden waren hortend en stootend ge uit, door innerlijke opwinding en zooveel begreep de oude Klaas wel, alsdat het ten gere, blonde meisje daar tegenover hem, een strijd gestreden had, waarin alleen haar groote liefde voor zijn jongen haar had doen overwinnen. Hij kon niet dadelijk ant woorden; het was alles zoo ongewoon, wat verleend in voorkomende gevallen onderge schikte redactie-wijzigingen in besluiten aan te brengen, de rangschikking en onderbren ging der posten zoo noodig eenigszins te wijzigen en besluiten te splitsen. 4. Vaststelling van besluiten tot belegging van gelden wegens uitloting van obligatiën. Zonder bespreking vastgesteld. 5. Vaststelling van een lijst van retribu- tiën van heide- en zandgronden. De heer Hilhorst wijst er op, dat verschil lende aanslagen te hoog zijn; een aanslag als vorigte jaren acht spr. gewenscht. De heer Van Doorne bespreekt hierna nog met betrekking tot punt 3 der agenda, de post van f150.uit te keeren aan twee brandstoffenhandelaren, welke post Ged. Sta ten niet wenschen goed te keuren. Spr. wijst er op, dat de raad deze post met groote meerderheid heeft goedgekeurd, waarom hij voorstelt bij de Kroon in beroep te gaan. De heer Busch stelt voor dit bedrag te doen betalen door den betrokken ambte naar, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat het vorige college van B. en W. hiervoor dan in aanmerking komt, daar dit college de levering heeft gegund. De heer De Bruijn merkt op, dat toch' slechts één leverancier voor schadevergoe- in aanmerking kan komen, daar de leveran- cie slechts aan één persoon kan zijn ont gaan. De heer Den Bliek kan zich voorstellen, dat door den vorigen raad dit besluit werd genomen, doch wenscht niet in beroep te gaan. Het voorstel Van Doorne in stemming ge bracht, wordt verworpen met 103 stem men. Voor stemden de heeren Van Doorne, Busch en Dammers. 6. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van. eenige ingeko men verzoeken om subsidie voor 1928. Deze voorstellen worden door B. en W. teruggenomen om bij de begrooting te worden behandeld. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op het beheer van het gas bedrijf, alsmede vaststelling van een besluit regelende de rente van gelden door dat be drijf in rekening-courant bij de gemeente gestort. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. ZONDAG. Waar het huwelijk waarachtig is, daar zijn man en vrouw elkanders toevlucht, elkanders troost, elkandersgeweten. P. H. Ritter. MAANDAG. Het Leven van een braaf mensch is op zichzelf de welsprekendste vermaning tot de deugd en de strengste berisping der ondeugd. S. Smil-es. DINSDAG. Het goud wordt door het vuur, de vrouw door het goud en de man door de vrouw beproefd. A. Strindberg. WOENSDAG. Waarheid is het fundament van de edelste vormen van liefde, schoonheid en geluk. Erikson. DONDERDAG. Het geld is een zeer slechte meester, maar een zeer goede knecht. Bacon. VRIJDAG. De plicht fronst slechts zijn wenkbrauwen zoolang gij hem schuwt; volgt slechts zijn roepstem en hij lacht u toe. Carmen Sylva. ZATERDAG. Karakter wordt juist in de kleine en een voudigste gebruiken en gewoonten van het dagelijksch leven gevormd. Dr. W. Foerster. Prachtige geschenken Lage prijzen LAANSTRAAT 48, BAARN - TELEF. 79 winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid ■verzacht en geneest- 8. Voordracht van B. en W. tot handha ving van hun Voorstei tot heffing van 65 opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting, ingaande 1 Januari 1928. Ook dit voorstel wordt door B. en W. terug genomen. 9. Verzoek van den heer J. Groenhuijse om ontslag als gemeente-accountant, en voorstel van B. en W. tot voorziening in den controledienst. De heer De Bruijn vraagt of bedoelde con trole niet beter kan worden opgedragen aan een accountant in de omgeving, waarop de voorz. er op wijst, dat juist dit bureau voor controle der gemeente-administratie's het aangewezen lichaam is. Particuliere accoun tants zijn niet zoo goed bekend in den dool- ze gezegd had, zoo heel anders dan hij had verwacht. Alles zou ze willen opofferen, als de jonge Klaas er maar beter en gelukkiger door werd. Zou de jonge Klaas er geluk kiger door worden, als hij de rijkste boer uit de streek zou zijn, maar Rina niet meer had? Vreemd, daar had hij vroeger nooit over gedacht. Hijzelf had den Wilgenhoef vooruit willen hebben, omdat de Wilgen- hoef, de eenige illusie was, die hem in het leven was overgebleven. Hij had er zich nooit ingedacht, dat de jonge Klaas nog an dere illusies kon hebben, die hem zeker zooveel waard waren, als de zijne. Hij had er zich alleen maar aan geërgerd, dat zijn wil gedwarsboomd werd. Ook hij had gevoeld, in de uren, dat hij in hoop en vreeze bij Klaas' bed gezeten had, hoeveel hij eigenlijk van den jongen hield, maar hij had er zich verder geen rekenschap van ge geven. Hoe had Rina dat ook alweer ge zegd? O ia, als je van iemand houdt, echt houdt, dan kun je voor zoo iemand alles doen en alles opofferen, dan kun je jezelf vergeten om hem gelukkig te maken. Eigen aardig meisje, die Rina. Schuw keek hij even naar de leunstoel, waarin ze stil gedo ken in het vuur zat te staren. De kamer leek nu lang zoo leeg niet meer, als daarstraks. Het had iets uit den tijd, toen zijn vrouw nog 'leefde. Komaan, aan die gedachte wil de hij niet toegeven. Men een ruk schoof hij zijn stoel achteruit. „Ik ben dadelijk terug", zei hij tot Rina, terwijl hij opstond en de kamer uitging. Voorzichtig sloop hij naar de kamer, waar de jonge Klaas lag en opende de be hoedzaam de deur om hem niet wakker te maken. Hij wilde nog even naar den jongen zien. Maar toen hij binnenkwam, lag Klaas hem al met een moe lachje aan te kijken. „Gaat het wat beter jong?" vroeg de Wilgenboer. „Veel beter", zei Klaas zacht. „Wou je nog iets hebban?" vraag da Wilgenboer weer. „M'n bed ligt zoo akelig", klaagde K De Wilgenboer trok het kussen wat recht, haalde een slip van .het laken omhoog en vroeg toen weer, of het zoo beter was, maar met een verdrietig gezicht schudde Klaas van nee, terwijl hij zelf probeerde de de kens aan de zijkanten wat in te stoppen. De Wilgenboer zuchtte; een bed opmaken had hij nog nooit gedaan en zijn handen stonden er glad verkeerd voor. Hij stopte de dekens opzij en aan het voeteneind wat beter tusschen het houten beschot van het ledikant, maar hij zag wel, dat het niet veel hielp, dat was vrouwenwerk en hij dacht aan vrouw 'Van den Bongerd, die dadelijk zou geweten hebben, wat Klaas noodig had, maar die hij met harde woorden had weg gezonden, omdat hij gedacht had aan den Wilgenhoef en niet aan zijn jongen. Nu zou ze niet meer komen, tenzij misschien, als hij het haar vroeg en ze zijn ruwe woorden vergeten wou. Dan zou hij, de koppige, trotsche Wilgenboer vergeving moeten vragen aan vrouw Van den Bon gerd? Dat nooit kreet het in zijn binnen ste. Hij stond daar nog altijd aan het voe teneind van het bed. De jonge Klaas had even de oogen gesloten gehad. Nu keken vader en zoon elkaar aan. „Zoo'n dorst" zei Klaas. De Wilgenboer haalde een glas water van den tafel, dat er al den geheelen dag gestaan had en terwijl hij den jongen Klaas liet drinken, moest hij er weer aan denken, hoe vrouw Van den Bongerd misschien iets voor den jongen zou klaargemaakt hebben, wat hem zou goeddoen; en het deed hem leed, dat hij, nu de oorzaak was, dat de jonge Klaas, niet beter verzorgd werd. Maar toch „Vader!" riep Klaas, toen hij het glas weer op tafel zette. „Wat is er jongen?" zei de Wilgen boer, zich snel omkaerend en naar het bed „U is zoo goed", zei de zieke moei lijk sprekend „maar toch ik kan niet Rina". „Al wel jongen, maalt je maar niet on gerust", antwoordde de Wilgenboer, „dat komt wel in orde". Op dit oogenblik wist hij, dat hij alles voor den jongen zou kun nen doen, al moest hij de Wilgenhoeve er voor afbreken. En even dacht hij aan zijn droom en herhaalde bij zichzelf: al moest ik er den Wilgenhoef voor afbreken. ,lk ben zoo moe" zuchtte de jonge Klaas in het bed weer. „Ga maar rustig slapen", sprak de Wil genboer en in een drang om toch voor Klaas te zorgen, stopte hij de dekens, met on handige bewegingen, wat in Klaas' rug, die hem dankbaar toelachte en toen vermoeid de oogen sloot. Toen de Wilgenboer weer in de huiskamer terugkwam, vond hij Rina, bij den tafel staande, die hem met vragende oogen aan keek. „Klaas is goed", zei de Wilgenboer alleen. Er kwam een blijde trek over het bleeke gezichtje. „Ik ga nu heen Wilgen boer", zei Rina dan. „Nu ik weet, dat Klaas weer beter wordt, zal ik alles wel kunnen dragen". „Is je moeder thuis?" vroeg de Wil genboer. „Ja thuis", antwoordde Rina onbehol pen en toen alsof de herinnering aan dezen kerstavond haar opeens te machtig werd, stootte ze uit: „Moeder kwam heelemaal ontdaan thuis, niemand wou, dat ik toen nog hierheen ging, maar ik moest, niemand zou me hebben kunnen tegenhouden. Ik moest enkel maar weten, hoe het met Klaas was. Wat een kerstmis, wat een kerstmis, 't lijkt het feest van den duivel wel". Een schok ging door den ouden Klaas, hij dacht aan den duivel, die hij in zijn afstoo- I telijk gezicht, die in het kerkportaal de klok EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG hof der gemeente-administratie. Voorstel B. en W. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot instelling van een dienst Openbare Werken en benoe ming van een Directeur van dien dienst, met gelijktijdige opheffing van de functie van Directeur van het Grondbedrijf en gemeen- te-architect. De heer Dammers stelt voor dit punt aan te hemden, welk voorstel, in stemming ge- brach® wordt verworpen met de stemmen hcc-ren Dammers, Dooiiuaii, V<n« Doorne en Koenders voor. Nu d-e behandeling van het punt doorgaat, wenschen de heeren Van Doorne en Busch beide zaken, dit punt betreffende, afzonder lijk te behandelen, door eerst eventueele sa- envoeging der beide takken van dienst te regelen en daarna tot verkiezing van een directeur over te gaan. Het eerste gedeelte van dit punt in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 11 stemmen voor; de heeren Van Doorne en Busch wenschen geacht te worden de zaal te hebben verlaten. Het voorstel van B. W. tof aanstelling van den heer Van Vliet als directeur van pu-> VOOR VILLA'S 10.60 PER MILLE EN IN BOEDELS 10.30 PER MILLE. Bij het station Soestdijk „Kerstfeest, feest van eerzucht, Kerstfeest, feest van haat", had de duivel gegrijnsd. Hij kon het zich nog helder voor den geest halen. De Wil genboer huiverde even. - „Zou zezou ze me kunnen ver geven "enjij ook Rina?" stotterde hij. Een oogenblik was het doostil in de ka mer. Met groote verwonderde oogen keek Rina naar den trotschen Wilgenboer, die nu met gebogen hoofd voor haar stond. Dan zei ze ontroerd: ,,'t Is Kerstmis Wilgenboer en dan moet er overal vrede zijn". Even later stapte de Wilgenboer naast Rina het erf af, naar de boerderij van Van den Bongerd. gaande. geluid had. Den volgenden morgen, toen de klokken den tweeden Kerstdag inluidden, liep de Wilgenboer over den smallen landweg naar het dorp. Het stormachtige, ruwe weer van den vorigen avond, was geheel voorbij. Over de velden en op de daken der boerenhof steden lag een dun helderwit dekkleed van versch gevallen sneeuw en de lucht was zwaar en donker, alsof er nog een flink pak inzat. Het was alles zoo rustig nu, na het bulderen en loeien van gisteren. Een won derlijke vrede voelde den Wilgenboer in zich, zooals hij tevoren nauwelijks gekend had. Vrouw Van den Bongerd was nu op den Wilgenhoef en zorgde voor den jongen Klaas, die in het voorjaar met de blonde Rina zou trouwen Dan zou de Wilgenhoef weer een boerin hebben en al bracht ze ook geen cent mee ten huwelijk, ze had een paar rappe handen en een gouden hart en dat was ook wat waard, dacht de oude Klaas, terwijl hij het hek inliep, dat voor de kerk stond. „Kerstfeest feest van ISefde, Kerstfeest feest van vreê" hoorde hij zingen, toen hij in het kerk portaal kwam, maar hij wist, dat dan duival ttiet aan bat klokke touw trok-

Soester Courant | 1927 | | pagina 1