Stormschade iOlllSDNI P. BAS HEERENMODE-en HOEDEN MAGAZIJN A. VAN LAMBALGEN A.s. Zaterdag OPRUIMING Handelshuis Soest Heersn-Confectie Motorkleeding VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Tsisf. 2045 De gasbegrooting, TH. B. SUKKEL HANDTEEKËNEN LIJNTEEKENEN DECORATIEF- TEEKENEN (VOORHEEN CHEP JO§- OKHUYSEN) LAANSTRAAT «6 BAARN TELEFON 57D van enkele Restanten. BURGERLIJKE STAND SOEST GEBOREN: Marie Helene Alwine, d. v. A. v. d. Broek en J. de Ruig. Martine, d. v. J. Jongbloed en J. C. Gerritsen. Johannes Cornelis, z. v. J. H. Hom en C. M. C. v. Wees. Gerrit Lam- bertus, z. v. H. de Beer en P. v. Dorresteijn. Hendrika Johanna Geertruida, d. v. W. v. Hamersveld en M. v. Hofslot. Christina He- lena Johanna, d. v. J. Straver en H. H. v. d. Hurk. Antonius Lambertus, z. v. J. D. L. Zoetelief en A. M. v. Geffen. Klasina, d. v. W. v. d. Laan en W. Koelewijn. ONDERTROUWD: J. Lagemaat, 26 j. en M. Klomp, 19 j. T. Onwezen, 57 j. en A. M. Boom, 56 j. J. Greef- horst, 39 j. en G. v. Logtestijn, 29 j. M. de Bruijn, 52 j. en H. G. Schiere, 59 j. OVERLEDEN: Geertruida Theodora EIting, 4 mnd. Roe lof v. der Feer, 32 j., geh. m. M. J. Brügge- mann. Wilhelmina Elisabeth Polman, 84 j., ongeh. Catharina Maria Menne, 92 j., wed. Ph. C. C. Hansen. Gerrit Hendrik Kersten, 77 j., geh. met J. v. Veldhuizen. Neeltje Oosterbeek, 76 j., wed. v. J. v. d. Veer. BAARN GEBOREN: Harmke, d. v. S. Suik en B. Lasscher. Jo hannes Barend, z. v. H. W. Meijer en M. J. Tuijn. Eduard, z. v. E. van Surksum en C. A. Mooij. ONDERTROUWD: J. Marijt en B. Meester. GETROUWD: D. A. van Ouwerkerk en S. W. Rügge. OVERLEDEN: Aria Marina Overeijnder, 70 j., wed. H. Gerritsen. Margaretha Maatkamp, 49 j., wed. C. J. van Hulzen. Lamberta Jannetje, 5 m., d. v. J. Harskamp en H. van Amerongen. KERKBER1CHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. J. I. v. Schaick. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Nam. 6 uur (Kerk) Ds. J. C. W. Kruishoop. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. C. W. Kruishoop. Nam. 6 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. I. v. Schaick. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. J. C. W. Kruis hoop. Geref. Kerk „Baarnsche Evangelisatie" Zondagavond 8 uur Evangelisatiesamen. komst, Gebouw Weteringstraat. Donderdagavond 8 uur, Balistraat 11, Bij belavond. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Zondag 15 Januari vaarwel-samenkomsten van de officieren, 7 uur, 10 uur, 3.30 uur en 8 uur; 8 uur geleid door stafkapitein Loois. Woensdagavond 8 uur afscheidsmeeting. Donderdagavond 8 uur welkomstmeeting van de nieuwe officieren. Doos "tegen Verstopping 60ei ■SHBnonHsmra SPORTKRONIEK VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. SOEST Soest II—D. E. V. III 2—0. Zondag j.1. heeft Soest II kans gezien D. E. V. III in deze competitie de eerste neder laag toe te brengen. Door deze schitteren de prestatie neemt nu ons 2e elftal een mooie plaats in en staat slechts één punt onder de bovenste plaats op *de ranglijst. Zondag a.s. speelt Soest I te Hilversum te gen Hilvert I. Vertrek per bus één uur nam. vanaf den Heer v. Veenendaal. Het 2e elftal speelt te Driebergen tegen N. I. O. II. Vertrek per bus als vastgesteld voor het le elftal. Personen, die de reis per bus willen mede maken, kunnen zich daarvoor opgeven tot en met Zaterdagavond 6 uur, bij den Heer K. v. Veenendaal, Soesterbergschestraat. Verslagen, berichten enz. gelieve men steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Gelegenheid hiertoe bestaat tot Donder. ig 12 uur. Red. RIJWIEL ONTVREEMD r Ten nadeele van den heer R. alhier werd feen heerenrijwiel ontvreemd, dat eenige ©ogenblikken onbeheerd voor zijn woning ptond. Door bemiddeling van de politie kon net exemplaar wederom in 't bezit van den [eigenaar worden gesteld. DEMOCRATISCHE PARTIJ Alhier is een afd. van de Democratische ii tot een maximum I beneden de 14 'kindertoeslag vanT^ Poer ^50'per wel b. voor kostgangH^| vijf-zesde c. voor niet.verzekeny. voormelde bedragen; doen vervaUl d. den z.g. huurtoeslag m Raad v00r B. en W. stellen verder denVffjng d< te machtigen de werkversch^^pveei eer, eindigen op 15 Maart a.s. of ^^Lgnd zulM^^Ü opgericht met aanvankelijk 40 leden, als de beschikbare gelden toereil^lLjflo- «De heer Busch is tot voorz. gekozen, blijken; den bijslag op de kasuitkejSL I DIERENMISHANDELING werkloosheid niet meer te verleenen r, bedrag van den steun te bepalen voo»"V "i, V'u°' huwden op ,1,5 per werkda| nret eenïfe°PM dertoeslag als onder 1 vermeld, tot een maxi mum aan kindertoeslag van f2.per wed UITVOERING en voor kostgangers op fl.— per dag. Onder deskundige leiding van den Heer Wegman, gaf de R.K. Gemengde Zangver- Verharding Verlengd» Talmalaan. gebouw julanascraai Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Donderdagavond 730 uur Bijbellezing door Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5,-30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Roomsch Katholieke Kerk. Parochie St Petru* en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 1030 uur Hoogmis. P*ochJe Maria OnbevL Ontv. Voorm. 730 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Vereenlgtag van Vrijz. Godsdieostigeo Gebouw Religie en Kunst. Rembrandtlaan Voorm. 1030 uur Ds. M. C. van Wijhe, van Amersfoort. Vioolspel van Mejuffrouw Luci van Erve, Soest. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. half zes leesdienst. Woensdagavond 7 uur Ds. Oosthoek. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Huis ter Heide: Voorm. 10 uur Ds. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. Tuinstra. Nam. 6 uur, in de Christ school aan den Postweg te Soesterberg Ds. Vethake, van Utrecht BAARN Ned. Herr. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Vereenigbig „Calvijn", Trompte». Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 730 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. O. Meijnen. Donderdagavond 730 uur Ds. F. A. den Boeft, van Amersfoort. Geref. Kerk binnen 't Hersteld Kerkverband Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur Godsdienstoefening. Nam. 5 uur de Heer P. Keuning. Roomsch Katholieke Kerk Voorm. 7 en 830 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Doopsgezinde Gemeente. Oeen opgave. Protestanten Bond. Geen opgave. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, af deeling Baarn. Zondagavond 7 uur, in de Aula van het Ly ceum, (ingang Vondellaan), Dr. P. Stegeaga Azn., van Amsterdam. 12 Uur ZondagsachooL Chr. Geref. Kerk (Naisaulaan) Voorm. 10 uur en nam. 6 uur de heer S. v. d. Kruijff, van Hilversum. Donderdag 19 Jan., des avonds 7.30 uur, Ds. S. v. d. Zaal,, van Deventer. R.K. SPORTVEREEN. „DE PLOEG" De Ploeg ILimvio II 44 De Ploeg is er in geslaagd ook Limvio II een punt afhandig te maken. Met een weinig geluk waren beide punten in Soest gebleven. Slechts één minuut voor het eind wisten zij gelijk te maken. Zondag a.s. moet „De Ploeg" naar E. M. M. II in Hilversum. We geven hun hier niet veel kans. Laten alle spelers zich echtei geven. We hebben het de laatste wedstrij den gezien, indien alle spelers hun best doen, kan het sterkste elftal worden geslagen. We hopen nog op een weinig succes. Het programma voor Zondag a.s. luidt: j* i.t De Ploeg IILimvio III. eeniging „Sancta Caecilia" te Soesterberg een uitvoering in 't Hotel ,,'t Zwaantje". De ver. Met betrekking tot het voorstel van Beeniging mag met genoegen op dezen avond en W. tot verharding van de Verlengde Talterug zien. Er werd op uitstekende wijze ge- malaan kan het volgende worden medegezongen, terwijl de afwisselende muziek iets «tij08 t£n gehoore gaf. In de kosten (f20.— per strekkende me Het was in alle opzichten een avond van ter) zijn begrepen 5 Meter klinkerbestratinjwaar kunstgenot. opgesloten in trottoirband en de rioleerinf- vanaf den ontworpen dwarsweg tot aan d Beukenlaan. In verband met de heffing de straatbelasting en de inmiddels vastgesteld regelen aangaande de watervoorziening de. gemeente, is in het bedrag ad f20.— pe strekkende meter niets opgenomen voo eeuwigdurend onderhoud en waterleiding. 'In dien de Raad besluit de kosten op f 20.— pc. strekkende meter vast fe stellen, zullen d< eigenaren van de aan beide zijden deaei' laan grenzende perceelen zooveel maalt 10.- aan de gemeente moeten betalen als hui in eigendom toebehoorend perceel per me ter daaraan strekt. Tot deze storting zijn reeds eenige eige' naren bereid tot een bedrag ad f26S0.— en B. en W. verwachten, dat ook de overige eigenaren daartoe zullen overgaan. Op dier grond stellen B. en W. voor te besluiten jd< Verlengde Talmalaan op de bovenomsclH VeDe"?osten "zulte'f bédragen f8480.-,ft RAADSVERGADERING dekken als volgt: particuliere bijdrage: Raad der gemeente Soest is in open- f2680.bijdrage van de gemeente f5800.—bare vergadering bijeengeroepen tegen Vrij- Omtrent de bijdrage door de gemeent» ^ag 13 Januari 1928, des avonds 8 uur, adviseeren B. en W. deze te verantwoorde»ter behandeling van de navolgende agenda, in het Grondbedrijf, wegens schuld aan t- 1- Vaststelling van de notulen der verga- gaan ten behoeve van complex 21, aangezieï dering d.d. 13 December 1927. op dat complex thans geen schuld rust eij 2. Vaststelling van een besluit tot wijzi- het perceel na de verharding van de daarlang g'ng der gemeente-begrooting 1927. Soesterbergschestraat 15 A Telefoon 2200 Amerikaansche Legergoederen Ht eren-Mode Ondergoederen gelegen laan zeker met de alsdan daaro. rustende schuld aan verkoopwaarde zal stij gen. Qnzi Belastingen. Waar de belastingen in onze gemeente door onze lezers zeker niet als één der on belangrijkste zaken in de gemeente-huishou ding worden beschouwd, willen we hieron der eenige cijfers laten volgen, zooals deze voor 1928 zijn geraamd. Opcenten Grondbelasting f 23300 Opcenten Personeele Belasting f32.000 Uitkeering van het Rijk wegens 48 opcenten dividend- en tantièmebe lasting f 400 Opcenten op de hoofdsom der Ver mogensbelasting f 12.500 Belasting naar het inkomen f 262.000 Belasting op de honden f 4900 Belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden f 2500 Vergunningsrecht f 1300 Bijdrage van den dienst wegens dek king der z.g. Navorderingsbelasting f 11.700 Idem van den dienst 1929 f14.000 Belasting wegens gebouwde eigen dommen (straatbelasting) f 28.500 Ophalen asch en vuilnis f 1250 Leges Bouwvergunningen f 2000 Meer werk. De groote toeloop van arbeiders, die wi. gens werkloosheid wenschen geplaatst j worden bij de werkverschaffing, noodzaalj B. en W. andermaal den Raad machtiging f vragen tot het uitvoeren van eenige werker Het blijkt n.L, dat voor een geregelde gang van zaken het noodig is alsnog ee> werk te laten uitvoeren, waarbij een gro aantal arbeiders nuttig werk kunnen verric ten. Een zoodanig object meenen B. en gevonden te hebben door aan de reeds in bosschen, (Soesterbergsche straatweg van de Heideweg tot aan station Soestduine: voorkomende wegen het voor lateren aanli noodige grondwerk te laten verrichte^ ■Jpprafinemirig van aiwomsiei-tuuen een afl arbeiders bij de uitvoering van dit werk ge plaatst kunnen worden. De kosten zuilen voor de thans geldende periode der werk verschaffing worden bestreden uit den post, welke is voorgesteld in de ontwerp-begroo- ting 1928. aanlf k ge-I r VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS tO.30 PER MILLE. Bij het station Soestdijk PLAATSELIJK NIEUWS ONBESTELBARE STUKKEN 3. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting 1927. 4. Vaststelling van besluiten ingevolge de Motor- en Rijwielwet: a. tot gesloten-verklaring van wegen in één richting; b. tot gesloten-verklaring van wegen in bei. de richtingen; c. tot indeeling van de gemeente-wegen (voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom) in klassen. 5. Vaststelling van de lijst van retributie van heide, en zandgronden 1927. 6. Vaststelling van een besluit tot het in erfpacht geven van gemeente-gronden. 7. Vaststelling van een besluit tot schenking aanvaarden van grond ter bestem ming van een w 8. Vaststelling van een besluit tot het aan .den openbaren dienst onttrekkenvan een weg ^Tegentusscner^JeScnn'S^Sn eii <!i"c Beetzlaan. 9. Adres van de Wed. van Garderen, al hier, verzoekende uitweg op de Anna Pau- lownalaan. 10. Voordracht van Burg. en Wethouders tot verharding van de Verlengde Talmalaan. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging van den gasprijs ingaande 1 Jan. 1928. 12. Behandeling van het verzoek van A. P. Kruijt, om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school in de Kerkebuurt. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van het reglement op de werkver schaffing. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot het in werkverschaffing verrichten van grondwerk aan de wegen in de bosschen aan de Soester bergschestraat. 15. Mededeeling van ingekomen stukken. 16. Behandeling van het verzoek van den heer L. E. Visser, om ontslag als technisch ambtenaar bij het gemeentelijk Gasbedrijf. AUTO-ONGEVAL Vrijdagavond had op den hoek van den D« Werkverschaffing. De belangrijke uitgaven, die het gevolg zijn van het groote aantal aanvragen om plaatsing en de weersgesteldheid, hebben B. en W. genoopt een onderzoek in te stellen naar de kosten, die aan de uitvoering der werkverschaffing zijn verbonden. Deze blij ken zeer hoog te zijn. Nu is op de begrooting voor het jaar 1928 voor werkverschaffing uitgetrokken f 15000. Daarvan is voor de eerste periode 192S be schikbaar f 9375.r Door den Directeur van Openbare Wer ken zijn als kosten aan materialen begroot f9300.waarvan in de eerste periode 1928 te rekenen, f4000.zoodat voor genoemde periode voor loonen beschikbaar is f5375. Het beschikbare bedrag is dus niet toerei kend, zelfs niet voor voortzetting tegen de geldende normen voor slechts één maand. Indien de kosten van materialen op een andere dan de hiervoor bedoelde wijze zou den kunnen worden gevonden, zou dus be- schikbaar zijn f9375.— Door nu het loon te brengen op f2.25 per werkdag, wat met kindertoeslag gemid deld zal uitmaken f 1530 per week, is, bij een aantal van 100 arbeiders (het aantal aan vragen bedraagt thans 125) noodig, rond per week f 1550.en zouden deze gelden dus even toereikend zijn voor een termijn van 6 weken. Alle andere bijslagen zijn hierbij dan buiten beschouwing gelaten, evenals de kosten voor materialen. Echter meenen B. en W. te moeten ver wachten, dat een verlaging van de loonen van invloed zal zijn op het aantal der geplaatsten en achten zij het waarschijnlijk, dat als ge volg daarvan dit aantal zal verminderen. B. en W. stellen daarom voor met ingang van de eerstvolgende week het bij de werk verschaffing geldende loon te brengen: voor gehuwden en kostwinners op f 2.25 per werkdag, met een kindertoeslag van j 15 ct. per dag en per kind, vanaf het 3e rug ontvangen te Soest, in de tweede helft der maand December. 1. C. Fokkema, Groenewold, Zeist. 2. G. Setter, Bilthoven. 3. Kiosk, Amsterdam. 4. Dr. v. Walree, Epe. 5. Jozef Stoppe, Ermen (Westf.). GEM. ARBEIDSBEURS In de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier werden 261 werkeloozen 'ingeschreven, ver deeld als volgt. 34 Metselaars, 50 Opperlieden, 51 Grond- arbeiders, 47 Losse arbeiders, 19 Timmer lieden, 1 Chauffeur, 1 Loopknecht, 15 Land arbeiders, 3 Letterzetters, 4 Kantoorbedien. den, 20 Schilders, 4 Stucadoors, 1 Koperbe werker, 3 Voegers, 1 Werkster, 1 Rietdek ker, 1 Metaalslijper, 1 Stratenmaker, 1 Si garenmaker, 1 Vertegenwoordiger manufac turen. FELLE BRAND Vrijdagavond brak een felle brand uit in een "groote schuur van den heer H. Burg man aan den Nieuweweg en de daaraan gren zende rijwielwerkplaats van F. Meijer. In een zeer kort oogenblik stond alles in lichte laaie. De geweldige wind dreef de vlammen naar de huizen van M. en B. en joeg een groote vonkenregen over Nieuwe weg en Parklaan. De Vrijwillige Brandweer was spoedig ter plaatse en begon het vuur te bestrijden op een wijze, dat zij het genoegen smaakte de huizen van B. en M. te behouden. Jn de schuur stonden 3 auto's en een motorrij wiel, welke benevens een partij rijwiel-onder- deelen verloren gingen. B. was wel verzekerd doch M. niet. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Een woord van hulde voor de brandweer is hier zeker op zijn plaats. EERVOL ONTSLAG De heer A. P. Kruijtonderwijzer aan de O. L. School Kerkebuurt alhier, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd in verband met zijn benoeming te Gouda. als die thans zijn geregeld bij Kon. Besluit van 30 December 1924, no. 130, zijn vast gesteld omdat de bezuinigingsnoodzaak tot verlaging van de tot dien geldende salarissen noopte, hoewel de voormalige Regeering bij monde van den toenmaligen Minister van Fi nanciën erkende, dat die salarissen relatief niet te hoog waren; dat, afgescheiden van de vorenbedoelde bezuinigingsnoodzaak, het militaire personeel op 1 Juli 1922 nog 5 pCt. extra is gekort; dat de Tweede Kamer reeds het vorige jaar door aanneming van de motie Bulten heeft uitgesproken, dat herziening van het bezoldigingsbesluit met bekwamen spoed moest worden bevorderd; dat de Regeering echter aan den uitgespro ken wensch van de Volksvertegenwoordiging nog geen gevolg heeft gegeven en thans, zoo. als uit de Memorie van antwoord inzake Hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1928 blijkt, slechts bereid is tot technische herziening van het bezoldigingsbesluit; is van oordeel, dat eene uitsluitend tech nische herziening van de bezoldigingsregelin gen nimmer algemeene bevrediging kan wek ken en dat in het bijzonder bij de onderof ficieren, lagere ambtenaren en werklieden, di. recte verbetering hunner finantieele positie dringend noodig is; verzoekt de regeering zeer beleefd doch dringend, alsnog te willen bevorderen, dat aan het rijkspersoneel over het dienstjaar 1927 een bedrag ineens wordt uitgekeerd; als in de motie-Bulten bedoeld en dat ver der eene herziening en beteekenende ver hooging der salarissen tot stand komt, waar bij aan de militaire salarissen de techniek van het rapport der commissie-Idenburg ten grondslag ligt; besluit deze motie te "zenden aan den mi nister-president, het hoofdbestuur en te pu- bliceeren in de pers. BEGROOTING Het totale bedrag van den gewonen dienst bedraagt in ontvangst en uitgaaf f694.023.44. De kapitaaldienst sluit met een som van f411.463.55. Voor onnvoorzien is uitgetrokken f 19.795.581J2. De post; uitkeering aan werkloozen be draagt f 14306.88. Voor ondersteuning aan behoeftigen is ge raamd f 37.688.69. vermindering van 758 m. en 819 vr. of 1577 personen. Alzoo vermeerderde de bevolking dezer gemeente met 357 personen en telde op 31 December 1927 1 2667 inwoners. BRAND In een der kolenbergplaatsen van den Heer Breure aan het Kerkpad, waarin ook een der vrachtauto's een plaats had gevonden, ontstond hedenmorgen brand, vermoedelijk tijdens het bijvullen van het benzine-reser- voir. De vlammen, welke direct zeer hoog oplaaiden, vernietigden de auto in haar ge heel, terwijl ook aan de bergplaats nogal be langrijke schade was toegebracht. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse, waardoor erger werd voorkomen. BENOEMD Tot boventallig onderwijzer (z.g. kweeke- ling met akte), aan de Chr. school in dq Schoolstraat is benoemd de heer D. A. A. Zijderveld, te Utrecht. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist vervalschmg tegen v ^^ot^en Drogisten. Prijs 75,40 en 25 ct De volgende onbestelbare stukken zijn te-1 Amsterdamsche straatweg en Generaal van j. u-irj. j-jeutzlaan een aanrijding plaats tusschen twee auto's, die beiden aan de voorzijde ernstig werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie werd te gen een der bestuurders procesverbaal op gemaakt, terzake het links in den bocht rijden. ZIJN GEHEUGEN KWIJT Zaterdagavond wilde een wielrijder, nabij het Paleis Soestdijk den Amsterdamsche straatweg oversteken, doch werd door een passeerende auto gegrepen. De wielrijder bekwam een niet gevaarlijke hoofdwonde en werd bij een der omwonenden binnenge bracht, waar bleek, dat de man zijn geheu gen was kwijt geraakt. Na door de politie te zijn verbonden, bleek hij afkomstig te zijn uit Loosdrecht. Hij kon na verloop van eeni- gen tijd zijn weg onder geleide weder ver volgen. De bestuurder van de auto, welke de aanrijding had veroorzaakt, was voor de komst der politie verdwenen en is tot op heden onbekend. POSTZEGEL VOOR HET KIND Loopt allen gezwind En koopt nog een postzegeltje voor het kind. NOODLANDING Gistermiddag is op het strand ten N. van de Noorderpier te IJmuiden een militair vliegtuig, komende van Soesterberg en be stuurd door den sergeant-vlieger Aartsen, we gens een defect aan den motor gedaald. De landing geschiedde vlot. De machine is in den loop van den middag met behulp van politie en "burgers hooger op het strand ge trokken, aangezien men vreesde, dat het door den stormvloed zou worden beschadigd. ONDEROFFICIERSVEREENIG1NG Na gehouden bespreking werd de volgen de motie in de vergadering van de afd. Soes terberg van de Onderofficiers-vereen. „Ons Belang aangenomen. De afdeeling Soesterberg van de vereeni- ging van Onderofficieren „Ons Belang", in openbare vergadering bijeen op 5 Jan. 1928: brengt in herinnering, dat de salarissen, JUBILEUM Zondag 15 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer De Radder te Soes terberg bij de posterijen in dienst trad. LEZING MET LICHTBEELDEN Hedenavond (Vrijdag 13 Jan.), zal in 't Hotel 't „Zwaantje" te Soesterberg, een ervrsfirrr g-o.Vj*- den door Luitenant C. A. Koppen, over zijn recordvlucht naar Indië. QOOISCHE TOONEELAVOND De Gooische Tooneeiavond op Dinsdag j.1., in Hotel „Bosch en Duin" kan, niettegen staande het slechte weer, als geslaagd be schouwd worden. Het was wel de moeite waard bovengenoemd gezelschap te zien op treden. Hun spel was een succes, hetwelk meermalen biedt uit het geweldig applaus. Ook het bal was zeer geannimeerd, zoo dat voor velen het uur van scheiden wel wat vroeg kwam. We hopen het Gooische Tooneelgezel- schap nog eens spoedig weer in ons midden te zien. ZUURSTOF-APPARAAT B. en W. hebben aangekocht een zuurstof, apparaat en dit gedeponeerd ten kantore van het gasbedrijf. Bij mogelijke ongelukken, door gas veroorzaakt, kan dit apparaat goede diensten bewijzen. BENOEMD De heer Mr. P. Borst te Amsterdam, zoon van een bekend plaatsgenoot, is in de plaats van Mr. Dr. A. A. van Rhijn benoemd tot juridisch en economisch adviseur van de Fe- deratie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf in Nederland. ONTSLAG GEVRAAGD De heer L. E. Visser, bij den aanvang van het gasbedrijf alhier aangesteld als technisch leider, heeft als zoodanig ontslag aange vraagd. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het po litiebureau alhier. Bruin lederen heeren.portemonnaie met inhoud, Nummerplaat van motorrijwiel, wol len sjaal, een paar lederen Motorhandschoe nen. Aangevlogen een postduif. Aangeloopen 2 konijnen en een hond. PROCESVERBAAL Dezer dagen werd tegen eenige personen procesverbaal opgemaakt, terzake het van gen en vervoeren van mollen zonder mach tiging van den Comm. der Koningin. HET BELASTINGPLAATJE Onze lezers gelieven er aan te denken, dat a.s. Maandag (16 Januari) de controle aan vangt met betrekking tot de rijwielplaatjes. Zooals bekend zullen de plaatjes geldig zijn tot 1 Aug. 1929. Goede bevestiging van dit dure cadeautje is dus gewenscht. LOOP DER BEVOLKING IN 1927 Op 1 Januari 1927 bestond de bevolking van Soest uit 12310 inwoners. Zij vermeerderde door de komst uit een andere gemeente met 764 m. en 897 vr. en door geboorte met 133 m. en 140 vr., dus een totale vermeerdering van 897 m. en 1037 vr. of 1934 personen. Zij verminderde door vertrek uit de ge meente met 675 m. en 746 vr. Sn door over. lijden met 83 m. en 73 vr., dus een totale In ons vorig nummer hebben we een en ander uit de gasbegrooting medegedeeld en willen we daaraan nog iets toevoegen. We waren zeer verrast bij de ontvangst van de agenda voor de raadsvergadering van hedenavond, dat onder punt 11 van de te behandelen voorstellen prijkte: „Voorstel van B. en W. tot wijziging van den gasprijs, ingaande 1 Jan 1928". Waarlijk, we hadden niet kunnen denken, dat deze zaak zoo spoedig reeds aan het oordeel van den Raad zou worden onder worpen. Nu de voorstellen er zijn, willen we wel ededeelen, dat ze ons eensdeels nipt vol doen en wel, omdat de grens, voor het goed- koope gas veel te hoog ligt. Welk burger gezin gebruikt nu 100 M3. gas per maand? Een zuinige huisvrouw, die ook de kachel- warmte nog weet te benutten, zal reeds veel zoo niet alles doen met30 a 40 M3. Zij denkt er natuurlijk om, dat ze, zoodra het water kookt, het afneemt en gebruikt, dus ze zet het niet te vroeg op. Als de aardappe len, de groenten of wat dan ook, koken, draait zij het stel zoodanig in, dat alles aan de kook blijft, maar meer ook niet. Op die wijze het gas gebruikt, doet men veel met 30 a 40 M3. per maand. Iedereen begrijpt nu, dat men dan geen gaskacheltje gaat aan schaffen om eerst nog 60 of 70 M3. tegen hoog tarief te moeten verstoken en dan pas van het verlaagde tarief te kunnen profitee- ren. De grens voor het goedkoope gas dient dan ook aanmerkelijk verlaagd te worden, en zeker mat het niet hooger dan 50 M3 per maand gesteld worden. Laat het gemeentebestuur zich eens op de hoogte stellen van de vastrechttarieven in gemeenten als Utrecht, Hilversum enz. Daar zullen ze de grens heel anders zien gesteld. Een post, die onze bijzondere aandacht nog trok, was de memoriepost voor buizen- retributie. Burgemeester en Wethouders had den o.i. zeer terecht deze post op de be grooting gebracht, zeker om daarmede in uiteemaakt dqj liet eartx»- drijf aan de gemeente een vergoeding ver schuldigd is voo? het gebruik van den on dergrond der wegen en dergelijke. De gascommissie verzet zich tegen dezen post met de volgende woorden: „De com missie acht het niet gewenscht, deze memo riepost nu reeds in de begrooting op te ne men en adviseert haar te schrappen. Zoo lang de gasprijs niet over de geheele linie verlaagd kan worden, zal van betaling van deze retributie geen sprake kunnen zijn. Bo vendien heeft de strekking van dezen post een principieel standpunt ten grondslag waar omtrent de commissie een verdeeld stand punt inneemt. Om beide redenen wordt schrapping van den post aanbevolen". Gelukkig verzetten B. en W. zich hier tegen en voeren zeer terecht aan, dat de bedrijfsuitkomsten niets afdoen aan het prin cipe, dat ook het gasbedrijf de retributie schuldig is voor het gebruik van den ge meentegrond. Heeft de gemeente indertijd ook voordee- len bedongen bij het geven van concessie voor waterlevering aan de gemeentenaren van Soest? Zeer zeker. Vrij sproeiwater voor we gen en straten, voor doorspoeling der riolen, al het water voor openbare gebouwen, als scholen, raadhuis, slachthuis enz. en dan nog let vooral hierop „de Maatschappij keert telken jare aan de Gemeente uit 10 pro cent van de bruto-bedragen, welke de Maat schappij in het afgeloopen jaar terzake van de levering van water uit het buizennet heeft ontvangen. En dat is geen klein bedrag. 10 pCt, dus een tiende van alle ontvangsten voor waterlevering. Wanneer de raad bezwaar maakt tegen de buizen-balasting, moet hij, wil hij conse quent zijn, ook onmiddellijk de concessie voorwaarden voor de waterlevering wijzigen, want ieder begrijpt, dat die 10 pCt. toch wordt betaald door de verbruikers van het water. Over een enkele post, n.1. een ver goeding van 700 gld., die de fabriek aan de gemeente betaalt wegens het voeren van de administratie van het bedrijf op de secre tarie, willen we in verband met de ontslag aanvrage van den technischen leider niet spreken. Evenmin willen we, hoewel het geredelijk hier besproken zou kunnen worden, thans ingaan op het besluit van B. en W. om de controle en de werkzaamheden, verbonden aan de concessie-verleening voor levering van water op te dragen aan Publieke Werken. Dit behoorde te ressorteeren onder de directie van het gasbedrijf. Meer willen wij er thans niet van zeggen. LEERAAR M.O. TEEKENEN BURG.GROTHESTR.63 SOESTDIJK

Soester Courant | 1928 | | pagina 2