Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Stormschade f MingDrau r.min LA PORTE Co. Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 van Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Depost Gemeenteraadsverslag. D, F. VOIGT VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Telef. 2045 7* Jaargang Vrijdag 20 Januari 1028 Na. 3 DE S0E2TER COUDAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden, met inbegrip van de Week-Illustratie 50 cent. Voor buiten 50 ct. per 3 mnd., met inbegrip der Week-Illustratie fl.-. Bijkantoor te Baarn: VAN DE VEN'a Boekhand*!, Nleuwstraat 29, TeL 139. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels fl.—Elke regel meer 20 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK Bijdrage*, niet grooter dan 4S en niet kJrlner den 30 regel», mo veoe dac rubriek worden Ingezonden. Bij opname vergoeden wij v actante (niet plaat» elijke) gedichten f 2.50 en voor bijdragen plaauclijkcn aard 11S0. (Ingezonden.) EEN, TWEE, DRIE OF VIER Ja, een riks wil heel wat zeggen, In den duren wintertijd. Wie er eentje weg kan leggen, Wordt door honderden benijd. Om er eentje te ontvangen Daar niet op gerekend is, Véél kan er mee samenhangen, Dichter, dat hebt gij niet mis. Maar er eentje overhouden, Da's voor menigeen een kunst. Vraag het heden aan de vrouwen En zij roepen: „Lieve gunst". „Overhouden? Ach, mijn lieve, Elke week heb ik te kort". Waarom thans dan zooveel dieven, 't Oelijkt zoowaar een nieuwe sport. Maar het is voorwaar geen wonder In deez' tijd van werkloosheid, Velen gaan gebukt er onder, Menig traantje wordt geschreid. 't Is een feit, redactie, dichter, 't Is een waarheid van vandaag: Dat een riks het leed maakt lichter En kan vullen menig maag. Zit gij. of een and're goede In de maag soms met een riks, Zoek een huis van arremoede, Breng hem daar; uw maag wordt fiks. Om er eentje weg te geven, Dien gij overhebt, wat nood. Wil er nog één overgeven, Voor de boter op het brood. Kunt g' een derde of vierde missen, Geef die voor den and'ren dag, En gij zult u niet vergissen, Als g* ontvangt een blijden lach Van hem, die geen werk kan vinden, Van haar, die het kroost bemint; Van de hongerige kind'ren Blijft gij dan hun aller vrind. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM EVENTJES DENKEN De raad onzer gemeente kwam j.1. Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen, na vooraf ongeveer een uur lang officieus ver gaderd te hebben. Alle leden waren tegenwoordig. Bij de opening hield de Voorz. de gebrui kelijke, ditmaal korte nieuwjaarsrede, hierbij den leden en hun gezin een gezegend jaar toewenschend. Spr. heeft de verwachting, dat' ook dit jaar de leden hun beste krachten zullen geven tot welzijn onzer gemeente. De agenda komt hierna in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering d.d. 13 December 1927. Onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter wenscht bij dit punt terug te komen op de insinuatie van den heer Busch in de vorige vergadering. Sprekende over de politie-uitbreiding in onze gemeente, gaf de heer Busch als zijn meening te kennen, dat een persoon, welke ecnige jaren geleden een 8-tal personen heeft afgeranseld, mat het gevolg, dat één dezer personen tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld, geen persoon was, om in deze gemeente tot agent van politie te worden benoemd. De voorzitter deelt mede, deze zaak on derzocht te hebben en kan verklaren, dat de door hem benoemden persoon met de zaak door den heer Busch bedoeld, niets uitstaande heeft. Spr. meent daarom te moe ten opkomen tegen de gedachte door den heer Busch in deze zaak gelegd. De heer Busch gaat daarna verder op deze zaak in en doet het verwijt, dat een aan klacht tegen den door hem bedoelden per soon door de politie of het toenmalige hoofd van dezen dienst is ingehouden. Spr. doet daarom het verzoek, dat deze zaak alsnog door den Voorz. als hoofd der politie zal worden onderzocht, hetwelk door den Voorzitter wordt toegezegd. 2. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der gemeentelbegrooting 1927. Vastgesteld. 3. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting 1927. Vastgesteld. 4. Vaststelling van besluiten ingevolge de Motor- en Kijwieiwet: a. tot gesloten-verklaring van wegen in één richting; b. tot gesloten-verklaring van wegen in bei. de richtingen; c. tot indeeling van de gemeente-wegen (voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom) in klassen. De heer Den Bliek kan zich hiermede ver eenigen, doch wenscht den Heuvelweg open te stellen in beide richtingen. Het voorstel in dien geest gewijzigd wor-dt hierna aangenomen. De heer De Bruijn vraagt, met welke snel. heid in onze gemeente thans mag worden gereden, waarop door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat dit thans gesteld is op 30 K.M. per uur. VRAAGSTUK No. 1. „Een Handelskwestie". Een koopvrouw kocht 120 appels tegen vier voor een stuiver en 120 van een ander soort tegen zes voor een stuiver; maar toen zij bemerkte, dat de appels beurs werden, be sloot zij ze tegen inkoopsprijs weer van de hand te doen. Om moeite te besparen, deed zij ze door elkaar en verkocht ze voor een dubbeltje de tien, denkende zoodoende haar geld terug te krijgen. Maar toen alle appels verkocht waren, merkte zij tot hare verba zing, dat zij er nog een dubbeltje op ver loren had. Hoe zou dat gekomen zijn? VRAAGSTUK No. 2. „Een Dubbeltjes-probleem". Gegeven: twaalf dubbeltjes. Gevraagd: deze zoodanig te rangschikken, dat er vier in iedere rechte lijn staan in zeven verschillende richtingen. Het spreekt van zelf, dat de rijen niet in eikaars verlengde mogen liggen. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 1. „Een verschuif-probleem". Kortheidshalve duiden we de oplossing aan door de volgende zetten, waarbij schui ven en (x)springen beteekent. Begonnen ia met de dubbeltjes. 6-5; 4x6; 3-4; 5x3; 7x5; 8—7; 6x8; 4x6 2x4; 1—2; 3x1; 5x3; 7x5; 9x7; 89; 6x8; 4x6; 2x4; 3—2; 5x3; 5x5; 6-7; 4x6; 54. No. 2. „Een Letterverwisselings-kwestie". De opgave was voor wat het aantal ver wisselingen betreft voor tweeërlei opvatting vatbaar, men kan n.L onder de zeven ver wisselingen het sleutelwoord hond of muis mede tellen of wel er buiten laten. In het laatste geval krijgt men natuurlijk telkens een rijtje van 8 in- plaats van 7 woorden. Beide opvattingen kunnen als juist worden erkend. We geven van elk dus twee oplossingen, hond hond muis muis hoed vond mais mais hoek vind mars mars dode vink hars raas dolk vonk hard raad wolk volk hand rand wolf wolk rand rund wolf rund VOOR ONZE DAMMERS OPLOSSING VAN PROBLEEM No. 3 van C. JANNEMAN, Hilligersberg. De diagramstand in cijfers was: Zwart 18 schijven op 3, 516, 1820, 24 en 26. Wit 18 schijven op 25, 2733, 35, 3743 en 45, 48. De meeste oplossers zochten het hier te ver. De afwikkeling is als ,,'t Ei van Co- lumbus". Wit aan den zet speelt 2933 en 4136 en wint nu minstens een schijf. Het schijfoffer 29—33 is verrassend en zooals uit de vele binnengekomen foutieve oplos singen bleek, voor velen ook leerzaam. VRAAGSTUK No. 3 van Ir. W. VRIJLANDT, Dordrecht. Zwart: 9. 1 2 3 4 5 5. Vaststelling van de lijst van retributie van heide, en zandgronden 1927. De heer Hilhorst verzoekt, in aansluiting aan zijn verzoek in de vorige vergadering, een 5-tal aanslagen tot op de helft terug te bren gen. De heer Busch, lid van de commissie voor heide- en zandgronden, kan zich hiermede niet vereenigen en begrijpt niet, op welke gronden de heer Hilhorst zijn verzoek doet. Alle aanslagen zijn in de commissie bezien. Mocht tot verlaging van bedoelde aanslagen worden overgegaan, dan zal spr. zijn plaats in de commissie ter beschikking stellen. De heer Endendijk wil de traditie der laat ste 10 jaren volgen en de door de comm. toegepaste regeling thans niet toepassen. Besloten wordt bedoelde lijst vast te stel len met uitzondering van de door den heer Hilhorst bedoelde posten, welke nog nader zullen worden bezien. 6. Vaststelling van een besluit tot het in erfpacht geven van gemeente-gronden. Vastgesteld. 7. Vaststelling van een besluit tot ir schenking aanvaarden van grond ter bestem ming van een weg. Vastgesteld. 8. Vaststelling van een besluit tot het aan den openbaren dienst onttrekken van een weg gelegen tusschen de Schrikslaan en de Beetzlaan. Eveneens 'zonder bespreking vastgesteld. 9. Adres van de Wed. van Qarderen, al hier, verzoekende uitweg op de Anna Pau- lownalaan. De heer Van Doorne stelt voor bedoeld punt aan te houden, opdat alle leden nog ge. legenheid zullen hebben deze- zaak te bezien. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer aan dat verzoek zal worden voldaan, thans zeei zeker een proces zal volgen. Besloten wordt dit punt aan te houden. 10. Voordracht van Burg. en Wethouders tot verharding van de Verlengde Talmalaan. De heer Doorman deelt bij dit punt mede, dat hij met de toelichting van B. en W. niet beschouwen als een vergoeding voor het wo- ïen aan verharde wegen. Waar genoemde belasting een der meest onbillijke belastingen is, wenscht spr. deze ten spoedigste te doen verdwijnen. Spr. meent ian ook zich met de behandeling van dit punt niet te kunnen inlaten, alvorens bij die behandeling der begrooting een beslissing inzake de straatbelasting is genomen. De heer Van Doorne gevoelt voor dit ob- -ect nog niet veel van bouwen, j Op zijn vraag deelt weth. Koenders mede, jiat een 9-tal bouwvergunningen werden af gegeven. De heer Busch spreekt als de heer Van poome. De heer Orootewal wijst op Soesterberg waar zelfs 40 en meer huizen aan onver-* jharde wegen staan. Het voorstel in stemming gebracht, wordt 'hierna aangenomen met de stemmen van ide heeren Den Bliek, v. Doorne, Doorman, 'Busch, De Bruijn en Orootewal tegen. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging van den gasprijs ingaande 1 Jan. 1928. Voor den heer Busch is de grens, 100 M3, voor het bedingen van een lageren prijs (veel te hoog. Waarom, zoo vraagt spr., hier .wel vermindering gebracht voor de industrie >en niet voor de minder-bedeelden. Vermin dering voor de meer gegoeden noemt spr. jpractisch een verhooging voor de minder egoeden. De heer Van Klooster wijst er op, aanvan- Ikelijk dezelfde gedachte gehad te hebben als iüen "heer Busch, en wil, als gevolg hiervan, ,cfan ook een andere gedachte belichten. Waar momenteel het verbruik bekend is, van die maanden, waarvoor steeds de groot- |ste afname moet worden genoteerd, stelt spr. voor een belangrijke verlaging te geven op dat aantal meters, dat in elke maand meer (verbruikt wordt dan het gemiddelde der 3 Avaarste maanden. Met deze regeling is dan :en ieder in de gelegenheid van den lageren jasprijs te profiteeren. Uit een onderzoek door spr. ingesteld, accoord kan gaan. Voorheen werd voor weg- c,c'! "'7' uuul K T verharding f28.- per strekkende Meter btrble.eb' dat bu'4en de gasververbrurkers door rekend, thans slechts f20— Uit de bespre- '"lddd van..een muntgasmeter, er 880 aan. '[sluitingen zijn, waarvan slechts 14 aangeslo tenen met meer dan 100 M3. per maand ver bruiken. kingen blijkt, dat het meerdere bedrag voor heen beschouwd werd als vergoeding voor het eeuwig durend onderhoud, welk bedrag •B. en W. thans hebben laten vc« vallen, or.-H gelegenheid te hebben ook op dezen weg de straatbelasting toe te passen. Dat in de toe lichting van B. en W. gesproken wordt over waardevermeerdering, is voor spr. begrijpe lijk. Onbegrijpelijk is het echter voor hem, dat B. en W. de straatbelasting gaan be schouwen als vergoeding voor het onderhoud der wegen. Genoemde belasting is alleen te Drogist. Gediplomeerd Opticien BUR#EM. OROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN telzet D dld3, waarna op elk antwoord van zwart onmiddellijk mat met den volgen den zet volgt. Dit probleem dankt zijn groot ste waarde aan de gedurfde constructie en de vlotte afwikkeling, het is een echt genoeg lijk probleempje. VRAAGSTUK No. 4 van Dr. J. DOBRUSKY, Praag. Zwart: 7. 47 «8 49 Wit: 9. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 9 schijven op 7—9, 13, 15, 17, 29 en 35. Wit 9 schijven op 23, 27 32, 34, 40, 42—44 en 49. Wit speelt en wint. VOOR ONZE SCHAKERS OPLOSSING VAN PROBLEEM No. 4 van Dr. L. N. de Jong. (voorlaatste nummer.) De diagramstand in cijfers was: Wit K a8, D d3, T g4, P d5, P f3, L a4 en twee pion nen op f2 en g5. Zwart K h3, T gl, T hl L h5, en een pion op gó. Wit speelt als sleu- Wit: 6. TW-b-ser Dammers wenscht thans noe niet tot verlaging van den gasprijs over te gaan en deze zaak niet vroeger te bezien, dan na dat het gasbedrijf een vol jaar zou hebben bestaan. De heer Endendijk deelt mede, dat de gas- prijsverlaging in de gas-comm. is bezien. De comm. meende echter niet verder te kunnen gaan, daar dit een verlies zou zijn voor het gasbedrijf. Ook de heer Den Bliek spreekt in dien geest. De heer Endendijk meent, dat de gedachte van den heer Van Klooster wellicht iets zou zijn voor de toekomst, in die richting heeft de comm. thans niet gezocht De heer Van Klooster verdedigt hierna nog maals zijn voorstel. De heer Van Doorne wil dit voorstel aan houden en afzonderlijke groote contracten afsluiten. De heer Den Bliek wijst er op, dat een verlaging van den gasprijs boven een verbruik van 50 M3. niet mogelijk is. Dit zou een groot verlies beteekenen voor het bedrijf. Toch meende men iets te moeten doen. Een verbruiker van plm. 380 M3. meende zijn aansluiting te moeten doen vervallen, daar de kosten te hoog waren gebleken. Zulke afnemers wil de comm. thans tege moet komen, door verlaging toe te staan boven 100 M3. Het voorstel van den heer Van Klooster komt spr. onbillijk voor, doordat iemand, welke zijn gas.installatie in de toekomst nog zal uitbreiden, hierdoor een voorsprong zou krijgen bij iemand, die zijn geheele instal latie thans reeds gereed heeft. De heer Endendijk geeft in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen en het voorstel van den heer Van Klooster naar de commissie te verwijzen voor onderzoek, welk voorstel wordt aangenomen. 12. Behandeling van het verzoek van A. P. Kruijt,- om ontslag als onderwijzer aan de o.I. school in de Kerkebuurt. Zonder bespreking wordt ontslag verleend. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van het reglement op de werkver schaffing. De heer Doorman geeft in overweging de in werkverschaffing verbruikte gelden voor materialen later over te boeken onder ander hoofd, waardoor meerdere gelden zullen vrij komen. De heer Busch begrijpt niet, dat B. en W. met dit voorstel durven komen. Als 't is, dat er niet meer geld beschikbaar is, wil spr. er op wijz-en, dat er nog zeer veel geld in om loop is. Spr. had in dit geval geen voorstel tot vermindering der dagloonen, doch een nieuwe crediet-aanvrage tegemoet gezien. Het voorst-el van B. en W. zal de in werkver schaffing opgenomen menschen niet alleen financieel doch ook moreel treffen. Spr. geeft toe, dat er eenige parasieten in de werkver schaffing sluipen, doch, waar thans de orga nisaties1 in deze hun medewerking toezeg gen, zoodat deze personen dan ten spoe digste kunnen worden ontslagen, hoopt spr., dat B. en W. het voorstel alsnog zullen in trekken. Spr. wil een dusdanig bedrag be schikbaar stellen, als zal blijken nog noodig te zijn, om het eens vastgestelde reglement geheel uit te voeren. De heer Orootewal wenscht de werkver schaffing in gcwMip hanpn p*i sfpimt de ge dachte Busch. Spr. stelt zich voor te bezui nigen op andere posten. De heer Van Doorne wijst er op, dat B. ZONDAG. Een edel hart en een helder hoofd zijn overal op hun plaats, en scheppen zich over al -een kring van invloed, onder welke be lemmerende omstandigheden ook. MAANDAG. We moeten weten, dat arbeid, bezigheid, het verrichten van "bepaald, mittig werk een van de vaste voorwaarden is tot levensgeluk. DINSDAG. Ongetwijfeld is de eiken dag opnieuw weer dapper opgevatte herhaling van moeilijke po gingen een der mooiste vruchten, die het aankweeken van onze heerschappij over ons zelf kan voortbrengen. WOENSDAG. Ieder mensch moet voor zichzelf een eigen mogelijkheid tot hooger leven weten te vinden in de nederige en onvermijdelijke werkelijkheid van het dagelijksche leven. DONDERDAG. Wie niet weet te wachten noch te lijden, zal nooit een nuttig doel bereiken en nim mer de 6lechte kiemen uit zijn gemoed rukken. VRIJDAG. De mensch maakt jacht op effect, daarom wordt hij bespottelijk. ZATERDAG. Karakter, dat is het geheim van den in vloed die reinigt en heiligt, 's Menschen kracht is gelegen niet in hetgeen hij doet, maar in hetgeen hij is. VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS f 0.30 PER MILLE. Bij het station Soestdijk De diagramstand behoort te zijn: Wit K al, D f3, T a6, L g5, P d2 en een pion op f2. Zwart K c5, T c7, L fl, en vier pionnen op b4, d3, f4 en g2. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. ONS VROUWENHOEKJE Iets over groenten. Bij het bereiden van eten voor zieken kan men niet te veel letten op reinheid. Groenten, vooral bladgroenten, moeten in veel water dikwijls worden afgewasschen; dit water moet even zuiver zijn als drinkwater. De voedingswaarde der groenten is over het algemeen niet groot te noemen, uitge zonderd erwten, boonen en linzen. Sommige hebben hooge waarde door het bezit van zouten, die voor een goede gezondheid on ontbeerlijk zijn; bovendien brengen zij de zoo noodige afwisseling in de maaltijden en bij een "juiste bereiding werken rij als genot middelen; in dit gevaf bevorderen rij de spijs vertering. Erwten, boonen en linzen zijn de beste en goedkoopste levensmiddelen. Nadat rij rijn gaar gekookt, worden ze door 'n paar denharen zeef fijn gewreven. De zoogenaam de spliterwten, dat zijn erwten zonder 6chilj zijn te verkiezen boven di^. met schil; het door een zeef wrijven is voor deze niet noo dig. In het algemeen zijn erwten en boonen, tot een puree of brij gekookt, uitstekende voedingsmiddelen, die gemakkelijk verteren, vandaar dat Iinzenmeel in de ziekenkeuken veel wordt gebruikt, evenals de revalenta, een mengsel van peulvruchtenmeel met graan- meel. Dit meel moet met koud water ver mengd, eenige uren staan vóór het gekookt wordt, daarna drie kwartier koken. Door toe voeging van vleesch-extract kan de smaak verbeterd worden. Om zoo weinig mogelijk van de voedings stoffen van de groenten verloren te laten gaan, worden zij gekookt in zooveel water als noodig is om ze gaar te krijgen. Uit een opgave van Dr. Snijders in rijn werk „Onze Voedingsmiddelen" blijkt hoe veel zouten er door het afkoken der groen ten verloren gaan. Daarom is het koken op stoom zeer aan te bevelen. Gekookte kalfslever of runderlever. Weeg de lever, wasch ze, lardeer ze des- verkiezende en kook ze daarna in ruim ko kend water met zout, tot ze gaar is. Per 500 gram moet een half uur gekookt worden. Onder in de pan wordt een bord gelegd, zoo dat de lever niet kan aanzetten. Het vocht wordt bewaard om de aangesneden lever in te bewaren. Eierbroodjes. 6 eieren, 8 stukjes brood, 50 Gr. boter, 20 Gr. bloem, 2.5 dL. melk, tijm en rozemarijn. De eieren worden 10 minuten gekookt. Men snijdt de korstjes van het brood af en geeft den sneetjes een ronden vorm. Het brood wordt nu geroosterd of mooi bruin gebakken en daarna een weinig vochtig ge maakt met warm water en met boter be smeerd. Het eiwit wordt fijn gehakt en men wrijft de dooiers door een zeef. De kruiden worden een half uur lang in de melk getrokken. Men maakt een witte saus van boter, bloem en melk. Eerst kookt men de saus 10 minuten en dan doet men er het gehakte eiwit bij en een beetje zout. Men belegt de broodjes met dit mengsel en bedekt het bovenste laagje met wat fijn gewreven eierdooiers. Men moet er voor zorgen, dat de eierdooiers gelijkelijk over de broodjes verdeeld zijn, zoodat de bovenkant mooi geel is. ONS KINDERHOEKJE NIEUWE RAADSELS Voor grooteren. No .1. Een professor is wijs, maar wie is altijd wijzer? No. 2. Wie geniet op aarde de grootste vrij heden? No. 3. Een blinde zag een kip loopen; een lamme liep haar na en ving haar; een naakte stak haar in zijn zak en droeg haar naar huis. Hoe kan dit verklaart worden? Voor kleineren. No. 4. Mijn eerste duidt de gelijkheid aan, mijn tweede den titel van een vreemd edelman en mijn geheel wordt duizenden malen per dag met even groote onverschil ligheid gevraagd als gegeven, terwijl het ech ter van zóóveel gewicht is, dat het 't leven van duizenden heeft gered en nog zal blijven redden. Wat bedoel ik? No. 5. Nauwelijks groei ik weder Of men maait mij neder, Doet de maaier 't niet goed Dan stort de akker bloed. No. 6. Van vorm is zij gansch kogelrond, Doorschijnend licht en heerlijk bont, Een ademtocht blaast haar uit elkaar, Een enkele stoot vernietigt haar. Wat is dat? Kom zeg 't me maar. De raadsels zijn niet erg moeilijk, zoodat ik wel denk, dat jullie ze allemaal zult kun nen vinden als je even goéd nadenkt. Veel plezier er mede en laten jullie nu maar eens gauw wat van je hooren aan TANTE FREDY. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje". No. 1. De wind. 2. Oom Bernard. 3. Molm, olm, mol. 4. De letter A. 5. Koren. 6. Een bloemist. Hieronder volgt nu het begin van het be loofde verhaaltje. De volgende week wordt het vervolgd. DE GEVONDEN SCHAT Arnold en Toontje hadden samen een spik- splinternieuwen gulden van Oom Karei ge kregen en nu zaten zij in den tuin en be spraken, wat zij er voor koopen zouden. Ar nold stelde voor een kasteel voor moeder, „Dat is goed'', zei Toontje, „dan koop ik een automobiel voor vader en dan voor ons beiden een hobbelpaard". „Ja maar", zei Arnold, „een automobiel kost wel honderd guldens". Hoewel beiden EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG en W. niet zeggen er is geen geld; alleen wordt er gezegd de kosten zijn hoog. Spr. wenscht het loon te laten voor wat het i9. Ook de heer Hilhorst betreurt het voor stel van B. en W. en wenscht de thans gel dende regeling te handhaven. De heer Van Klooster wijst er op, dat door hem op dezen gang van zaken reeds is ge wezen bij de regeling der werkverschaffing in November 1927, we hebben dit kunnen voorzien. Mocht het dagloon gehandhaafd blijven, dan wenscht spr. de werkverschaf fing vroeger te doen eindigen. De Voorzitter wijst er op, dat op de be grooting voor 1928 weer een hooger be drag voorkomt dan in 1927 werd verbruikt. Van dit verhoogde bedrag kan tot 15 Maart nug worden verbruikt on^c'coo. r>_ wekelijksche uitkeeringen van thans zijn zoo hoog, dat dit bedrag in 3 weken ver bruikt zal zijn. Waar spr. niet weet, waar het benoodigde geld te vinden, dringt hij aan op aanneming van het voorstel. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 7—5 stem men en 1 onthouding. Voor stemden de beide wethouders en de heeren Den Bliek, Dam mers en Van den Breemer. De heer De Bruijn bleef buiten stemming. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot het in werkverschaffing verrichten van grondwerk aan de wegen in de bosschen aan de Soester- bergschestraat. Zonder bespreking goedgekeurd. overtuigd waren, dat een spiksplinternieuwe gulden véél meer waard was dan een an dere, begrepen ze toch wel, 'dat een kasteel en een automobiel en een hobbelpaard er niet van betaald konden worden. Ze zaten er wel vijf minuten over te denken zonder te praten. Het was een mooie zomeravond; over een uur zou Stientje de meid komen, om hen naar bed te brengen, maar nu waren ze al leen en mochten doen, wat ze wilden. Plotseling zat Arnold recht overeind en zei opgewonden: „Ik weet wat; we kunnen een heelen pot vol geld krijgen; ik begrijp niet, dat we daar niet eerder aan gedacht hebben". „Waar dan?" vroeg Toontje, zijn groote oogen wijd geopend. „Wel, natuurlijk waar vanmorgen de regenboog stond", riep Arnold uit. „Je weet toch, wat Stientje ons vertelde. Als je diep graaft op de plaats, waar de regenboog op den grond staat, dan vind je een pot vol goud. Ik keek goed; waar de regenboog zich van morgen bevond en weet precies nog, waar hij stopd: juist bij dien grooten steen op den Kaatsheuvel. Laten we gauw gaan zien, of we een pot goud kunnen vinden, dan koopen we een kasteel, een tuf en een hobbelpaard en nog een heele boel meer". „Maar de regenboog is er nu niet", zei Toontje twijfelend, maar toch vol bewon dering naar zijn broer kijkend, die altijd zulke mooie invallen had. „O neen, die is lang weg, maar de pot goud is er zeker nog; kom mee dan halen we onze tuinschoppen, 't is niet ver weg en we zijn terug, als Stien tje komt, om ons naar bed te brengen". „Goed", riep Toontje overeind springend. Al spoedig waren de broertjes hand aan hand en met hun schopjes gewapend op weg naar den Kaatsheuvel. Ze wisten den weg goed, want ze waren er dikwijls geweest en vroolijk pratend stapten ze vlug voort, daar ze graag vóór zonsondergang terug wilden zijn. Al gauw stonden ze aan den voet van den heuvel. „O hé, moeten we boven op dien vreeselijken berg klimmen?" zuchtte Toontje, die al heelemaal buiten adem was van het harde loopen. „Ja, we moeten er boven op, want daar was het, dat de regen boog stond", zei Arnold, „geef me maar een hand, dan zullen we elkaar helpen". Het was een heele klim voor de tweelingen, die nog maar zes jaar oud waren, maar ze hielden dapper vol en "hadden eindelijk den heuveltop bereikt. (Wordt vervolgd.)

Soester Courant | 1928 | | pagina 1