0 geneest-ende-fmM SENKMG VENEMAl Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK De wegen in onze gemeente D, F, VOIGT Drogist. C. Verschoor, Nieuwstr,57 De Olympiade. PUROL PUROL 7e Jaargang Vrijdag 29 Juni 1928 No. 26 DE SOESTER CCLRAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baarn en C. J. VAN DAM, Rftdemakerstr. 15, Soesterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1-5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij 'contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK alet qrootcr dan 13 en oJet kleiner dan 36 regtla. mo ubrlek worden lngeronden. Bi) opname vergoeden wi) v actueele (niet pUateeHJke) gedichten f 2.50. (Ingezonden.) KAMPEEREN door R. YMER. Als 't zomer is buiten, De vogeltjes fluiten Van zomersche pracht, Als rijp weer 't gewas is, De boer in zijn sas is, Het zonnetje lacht. Als bijtjes weer zoemen Bij bloeiende bloemen, In hei en moeras, Als visschers weer uren Naar dobbertjes turen, In sloot en in plas. Dan gaan we kampeeren, En of w' ook ontberen Het steed'lijk gemak, Wij voelen ons vrijer, Verheugder en blijer Onder 't linnen dak. Wij koken zelf 't eten, En is iets versleten, Door ons wordt 't gemaakt, 's Nachts moeten we waken, Opdat onze zaken Niet worden gekaapt. Wij doen vele spelen, Zoodat 't woord vervelen - In 't kamp niet bestaat. Elkeen is tevreden, En ieder helpt mede En weert zich kordaat. Kampeeren, kampeeren, Is ieders begeeren, Valt elk in den smaak. 't Is 't leven van vrijheid, Het leven van blijheid, Van vreugd en vermaak. RECTIFICATIE In de Rijmkroniek van de vorige week zijn een paar zetfoutjes geslopen, die wij hierbij herstellen. In „vereering"' moet de eerste regel zijn: Gelijk de kerke met haar torenen de 7de regel: En daar verkrijgt den eereprijs DAMES- EN heeren- KLEERMAKERU HEEREM MODE-MAGAZIJN F.C.KuiperstraatlO - Telefoon 2169 VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. (Slot.) In het artikel over dit onderwerp van 4 Mei j.1. is gewezen over het vóór cn tegen van boombeplanting langs de wegen in ons dorp en werd tevens een middel aangegeven om deze beplanting op een voordeelige wijze aan te brengen. Dat deze beplanting van belang is, zal een ieder met mij eens zijn, doch er is nog een andere, belangrijke factor ter verbetering der wegen, n.1. de waterafvoer. Deze is lang niet afdoende, vooral niet bij de reeds geruimen tijd bestaande wegen. Van die, welke in de laatste jaren zijn aangelegd, is regeld. Nu heb ik wel eens hooren beweren, dat dit komt omdat we hier in Soest niet be schikken over een „rioleeringsplan", waar naar de afvoer van straatwater gemaakt kan worden. Zeer zeker is dit van belang te ach ten. We zullen hier dus even bij stil staan en stel ik de volgende vraag: n.l. „mogen we wel verwijten maken, dat in een gemeente als de onze, zulks nog niet bestaat?" Hierop zou het antwoord tweeledig kun nen zijn, dus neen en ja. Waarom? Neen, omdat voor een wegennet als in deze plaats, waarvoor dan alleen nog maar gelden die we gen, welke reeds lang bestaan, (teruggaan de naar een 10 tal jaren hèr), het in dien tijd ten eenentnale onmogelijk was (finantieel) deze wegen flink te rioleeren, zooals we nu dan gaarne zouden wenschen te doen. Dat dit maar gelukkig te noemen is, zal blijken, als er een rioleeringsplan opgezet is, gelden de voor alle wegen. Immers niet veel meer zou er deugen van de bestaande rioleering in die „oude" wegen. Daarom is het zeer goed gezien om eerst het uitbreidingsplan vast te stellen, om daarna een geheel naar de eischen des tijds ingericht rioleeringsplan te ontwerpen en van liever lede daarnaar de rioleering te maken. Over dit rioleeringsplan zou nog veel te schrijven zijn, doch dit is niet mijn bedoeling. Mo gelijk kan hierover later in dit blad nog eens op terug gekomen worden. Mijn antwoord op de gestelde vraag (hier- nnl- Ja» kun- dat dergelijke greppels, niet een breedte en diepte mogen hebben, dat zij zich aan ons oog onaangenaam aandoen, gevaar kunnen opleveren voor den wandelaar of het ver keer of schuilhoeken worden voor alle vuil. Vanzelf komt hieruit naar voren punt 6 van mijn 2e artikel (Soester Courant 23 Maart j.1.) en wel, dat de wegen geregeld onder houden moeten worden. Zooals ik laatst ge lezen heb, zijn thans de gemeente-werklieden hiervoor aangewezen en wel zóó, dat iedere werkman zijn vast rayon te onderhouden heeft. Voorwaar een schitterende verbetering hierin. Op één punt moet echter nog gewezen en wel, dat de diverse gaten en oneffenheden nog niet voldoende aangevuld worden met verhardingsmateriaal. Over punt 5^ „het aanleggen van plant soenen" waar dit wenschelijk is, zal nu niet veel meer te schrijven zijn, aangezien in het tijdsverloop van Maart j.1. tot nu, op ver schillende punten reeds plantsoentjes zijn aangelegd. Ik noem bijv. dat tegenover de „Autokluis", hetwelk werkelijk aardig aandoet, hoewel één ding jammer is, n.l. dat de Wil- helminalinde, welke er nu nog vóór staat, niet opgenomen geworden is in dit plant soen. Zou ook hiervoor alsnog geen oplos sing te vinden zijn? Dan krijgen we de plantsoentjes bij Beetz- laan—Nieuwstraat en bij NieuwewegPark laan, welke ook de omgeving sieren. Het zou echter tevens gewenscht zijn, dat er nog een paar bij aangelegd werden, n.l. bij Vinkenw eg—Laanstraat, Schoutenkampweg— Oude Utrechtscheweg en op den driesprong Laansfr.-Beetzlaan-Beukenlaan. Hier is n.l. van eenige wegverfraaiing geen sprake, terwijl genoemde punten thans onooglijk aandoen en natuurlijk na aanleg van eenig plant lonen zeer in aanzien zullen jijzen Ook zou het punt Koudehoekstraat Kolonieweg door aanleg van plantsoen te verfraaien zijn. Ten laatste wil ik er nog even op wijzen, dat op verschillende punten telegjaaf- en ver- lichtingspalen zóódanig zijn geplaatst, dat met een kleine versiering van bloemen in bakken omheen, deze masten een aantrekkelijker aanzien zullen verkrijgen. Ik hoop, dat de artikelen over bovenstaand onderwerp eens in ernstige overweging ge nomen zullen worden door allen, die hier eenige medezeggenschap in hebben. Het verfraaien van onze gemeente kan met anders dan den gemeenschap ten goede ko men. het idee: „Volkerenbond en Vrede". Zulks is ons in het "pas gehouden Olym pisch voetbal.tournooi ook weer gebleken, vooral in den slot.wedstrijd: Argentinië— Uruguay. Toch.. staan onze hedendaagsche Olym pische spelen nog lang niet op hetzelfde hooge peil als die der oudheid. Op de eerste plaats waren de eischen voor de persoonlijkheden der deelnemers veel zwaarder. De oude Grieken eischten een ab soluut onbevlekt verleden van iederen deel nemer. Indien er van de zijde der toeschou wers ook maar één klacht van een verrichte onedele daad binnenkwam en deze op waar heid gegrond bleek, dan werd de desbetref fende kampvechter van de deelneming uit geschakeld en verliet als een geschandvlekte het strijdperk. Het afleggen van de eed: „eer lijk te zullen strijden", dateert verder ook reeds uit die tijden en slechts dit is over gebleven. Hoewel natuurlijk de meeste lan den streng zullen toezien, dat personen met edele karakters naar de spelen worden af- aardigd, is zulks nu toch géén „eisch" meer, zoodat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat een minder hoogstaand man wordt af GASFORNUIZEN EN C0MF0REN OVERTREFFEN ANDERE EN... ......ZIJN GOEDKOOP. Let op onze bpaaroranaers va.. MASSIEF KOPER met automa tische Iuchtregeling. Gatfornuizen vanaf f 62. Overal verkrijgbaar. Adres voor den handel Joh. H. v. d. Meiden, Amersfoort. ridderlijk te handelen. den hoogstaand karakter wordt echter niet zóó maar verkregen. Daartoe dient men het volk op te voeden op de wijze als de oude Grieken deden. De jeugd zal daarvan de vruchten plukken en naast lichamelijke vaar digheid ook ernstig trachten geestelijke kracht te bemachtigen. vAls we' echter heden ten dage eens rond zien onder de tegenwoordige sportilievende jeugd, dan bemerken we onder het spel hoofdzakelijk arglistige tactiek, zoo niet er- giir, verder ruwe taal en een absolute vij andige gezindheid ten opzichte van even tuele tegenstanders. Zoolang hierin geen verandering komt, ki nnen we niet van een zegenrijken invloed ven de moderne Olympiade spreken. Van sport op deze wijze kunnen we geen ve'-edeling doch slechts verruwing verwach te Sport is noodzakelijk voor het lichaam, m ar even noodzakelijk is gelijktijdige ont- \v Kkeling van geest en ziel. Als dit niet ge beurt, dan krijgen we op den duur een spurt vanbeesten. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ Vri jen, deze rublclc betreffende, kunnen worden geionden aan den He*G. J. Lleihout. Dlr. Landbouwschool. Montfoort. Postzegel groot zeven en een halve cent voor antwoord Insluiten. S'.erke kuikens. Sterke kippen. Zoo vaak nog hoort men van zieke kui- keus en zieke kippen, dat 't toch wel eens goed zou zijn, hierover eens te schrijven. Tot degenen, die denken, dat sterke kui- keris en gezonde kippen niet meer bestaan, be.ioor ik niet. Wel is 't tegenwoordig mo ei- lij!, er dan vroeger, maar met een beetje zorg is onze pluuimveestapel of stapeltje toch heel best gezond te houden. De schuld, de eenig- ste schuld van zwakke, ziekelijke dieren ligt eigenlijk bij ons. Het is waar, dat buiten onze schuld ook ziekte en tegenslag zich deen gelden, maar dat is misschien maar het) tiqnde deel. De hoofdschuld ligt bij ons zelf. Wij vragen veel eieren van onze dieren. Daarvoor is noodig meer en beter voedsel vroeger. Dus onze kippen ochtendvoer graan van goede kwaliteit. Daarvoor is nijadig veel frissche lucht en veel licht. Want '''"'t is leven en frissche lucht is even nood den diertjes bij elkaar gehouden worden, die met z'n allen veel mest maken en ge makkelijk smetstof verspreiden kunnen. Hoe meer dieren bij elkaar, hoe zindelijker ze gehouden moeten worden. Vergeet vooral niet de bestrijding van mijt en luis. Want, o, die kleine kuikentjes kunnen zoo weinig bloed missen. Spuit minstens elke week het kuikenverblijf met creoline.oplossing (3 pCt.) en vergeet vooral ook niet de zitstokken en de plaatsen, waar de kuikens veel verblij ven. Houdt de dieren rein en haalt vaak de mest weg. Laat geen moeite U te veel zijn, want zoo kuiken, zoo kip. Als ge tobt met Uw kuikens, denkt dan ook eens aan bovenstaande 3 puntjes en ik wed, er zal U wel een of ander verzuim te binnen schieten. Veel succes. Gediplomeerd Opticien. BURQEM. OROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij GR00TE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN PLAATSELIJK NIEUWS 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. voren genoemd), zou echter ook „ja nen zijn, voor wat betreft de natuurlijke rio leering. Hiermede bedoel ik de afwatering te leiden in te graven greppels langs de we gen, waarin het straatwater kan vloeien. Oe moet, na dagen van regen, eens gaan over Hart, Beukenlaan, Nieuweweg, Buut enz Hier kan de waterafvoer eenvoudig ge regeld worden door de wegen en paden af waterend te bewerken naar de kanten, waar door het water in smalle greppels kan wor den afgevoerd. Ook deze verbetering kan heel goed ge schieden door werkloozen, al of met werkverschaffing. Gelijktijdig willen wij er echter op wijzen, Het schijnt mij niet nutteloos om de his torie der Olympische spelen eens even in de herinnering terug te brengen. Door den in vloed van den Spartaanschen wetgever Ly- curgus kwam de koning van Iphitus er toe tot het instellen dezer spelen over te gaan als- uitvloeisel van de oude Grieksche sage, die vermeldt, dat Heracles deze spelen instelde na zijn overwinning op Augias (men denke aan de reiniging van den Augias-stal), die koning was van Elis, dat een gedeelte is van het Grieksche schiereiland Proloponesus. Langzamerhand werden de spelen toen een nationaal feest voor geheel Griekenland, vooral toen in 776 v. Chr. begonnen werd met het opteekenen van de namen der over winnaars op een lijst, die regelmatig in de plaats „Olympia" werd bekend gemaakt. Spoedig kwamen ook mededingers uit Griekenland's koloniën, zoodat van een in ternationalen strijd gesproken kon worden. Alras werden dc spelen, die zich eerst alleen bepaalden tot het gebied van behendigheid en lichaamskracht, uitgebreid met een wed ijver in geestelijke voortbrengselen. Zoo zag men naast wagenmenners, worstelaars, vuist vechters enz. ook schrijvers en dichters op treden, die ieder op zijn gebied elkan der bestreden en trachtten te overtreffen. Het in de oudheid vaak door binnenland- sche troebelen verontruste Griekenland dankte een groot deel van zijn bloei en te ruggekeerde innerlijke rust aan de instelling van deze Olympische spelen, die zich elke vier jaar herhaalden. Daardoor toch werden de volken der buur.staten en koloniën, die steeds deze geweldige Olympische gebeur tenissen bijwoonden, nader tot elkaar en dus tot verbroedering gebracht. Vele veeten, die anders tot een bloedigen strijd zouden heb ben gevoerd, werden nu in der minne ge schikt door het persoonlijk contact, zonder tusschen.personen. Hetzelfde feit doet zich ook in onzen mo dernen tijd weer voor en zeer zeker werkt ook nu dit Olympisch sport-evenement in hooge mate mede aan verwerkelijking van Als we alleen reeds eens bedenken hoe ge makkelijk men zich kan laten verleiden tot het afvaardigen van een, in één of andere tak van sport, buitengewoon uitblinkend persoon, diemoreel echter niet hoog staat, om het niet erger aan te duiden. Dan mag het zijn, dat hij in het Olympisch tournooi den eerepalm zal wegdragen, doch er is géén waarborg, dat hij die eerlijk strij dend zal trachten te veroveren. En hiermede komen wij op het terrein der moreele beginselen, dus van de geestesge steldheid der deelnemers. De oude Grieken begrepen beter dan wij de spreuk: „Mens sana in corpore sano", „Een gezonde geest in een gezond lichaam". Dit blijkt direct uit het feit, dat onder de verschillende afdee- lingen der Olympische Spelen ook de gees tesproducten een eerste plaats innamen. Kunstenaars toonden daar hun werk. Schrij vers en dichters lazen hun geschriften voor. Het geheele volk kwam daardoor in directe en nauwe verbinding met de grootste gees ten van hun tijd en deed daar zijn voordeel mede. Het is bekend, dat de oudste geschied schrijver Herodotus daar fragmenten uit zijr werk voorlas. Anderen werden tot grooter inspanning gedreven om te trachten méér te presteeren. Het geestelijk peil der toeschou wers en deelnemers werd er door opgehe ven uit de gewone sleur van het dagelijksche leven. Kortom men besefte dat zielenadel, grootheid en schoonheid een eerste vereisch- te was voor een gezond en krachtig lichaam. Dat men hiernaar ook met alle kracht alles missen, zooals vuile lucht en ongedierte, maar waar de" zoo noodzakelijke zuurstof rijke lucht niet kan komen. Ventileeren is noodig, hard noodig en zeker 's zomer». En 's winters ook. En dat wordt nog wel eens vergeten. Altijd moet er frissche lucht in het hok kunnen komen door een raam, een schuif of door de dakbedekking heen. Frissche lucht moet er- zijn. Vergeet niet, dat de dieren 's zomers het derde gedeel te van den tijd in het nachthok moeten doorbrengen en 's winters zeker tweederde. En dan het schoonhouden. De mest be derft de lucht in het hok en moet er zoo gauw mogelijk uit. 't Is gemakkelijker 't 2 of 3 maal per jaar te doen, dan loont het ook nog de moeite. Maar het getal eieren, wat daardoor minder geraapt wordt, is groot. Bovendien is mest een groote smet- stofverspreider, vooral als er een flinke laag van ligt. En dan de opfok der kuikens. Daar zit de knoop. Voor ze leghen zijn, hebben de kuikens bij velen al zoo'n klap aangekregen, dat ze al spoedig ziekelijke verschijnselen gaan vertoonen. En dan is Leiden in last. Nog nooit is een kuiken gestorven aan te veel beweging, aan te veel frissche lucht of aan reinheid. Neemt deze 3 puntjes nu eens in acht, dan zult U sterke kuikens krijgen. Veel beweging. Een kuiken moet zoeken naar voedsel. Het moet met Ioopen en krabben aan den kost komen. Beweging geeft een krachtig beendergestel, sterke spieren, sterke organen voor bloedsomloop, ademha ling, in één woord: een gezond lichaam. Daarom op den vloer van het kuikenhok een flinke laag krabmateriaal. Het korrelvoer moeten ze steeds ondergeharkt ontvangen. Ze moeten als kuiken reeds leeren, dat ook het kippenleven geen lolletje is. Waaruit die laag krabsel bestaat, laat me koud. De een neemt een dikke laag zand, een ander ha- EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Wij, Nederlanders, hebben een mooi sy noniem voor „rijkdom": vermogen. Daarom moest hij, die rijk is, geen oogenblik uit het oog verliezen, hoezeer het in zijn ver mogen ligt, wel te doen. MAANDAG. Menigeen schrijft, zonder een dichter te zijn, en een massa dichters hebben nog nooit geschreven. DINSDAG. Koude teleurstelling doet soms meer pijn dan heete smart. WOENSDAG. Ordelijkheid beteekent orde houden, niet slechts orde scheppen. DONDERDAG. Verloren tijd wordt nooit teruggevonden, wat wij tijd genoeg noemen, blijkt altijd nog tijd te kort te zijn. VRIJDAG. De schier dadelijke bestraffing van de leu gen is, dat zij zich noodzakelijkerwijze door andere leugens moet verdedigen. ZATERDAG. De laster valt ten slotte terug op wien dat kwaad bedrijf uitoefent. Laat dat den belasterden een troost zijn. streefde, is genoegzaam gebleken. Nu, eeuwen leeft de Olympische geest, die geest Z "m, - "de^ Griek- j verdoppen, ^eW,; een vierde turf. sche wijsgeeren en dichters van nog even strooisel, een vijfde grooten invloed op ons geestelijk leven als b /"ïr-telr. in den tijd, dat zij nog leefden. De Griekr sche kunst wordt nog steeds zóó bewon derd, dat men die tracht teevenaren. Al deze feiten danken hun ontstaan aan den invloed der Olympische spelen, die al zijdig waren en niet, zooals thans, zich al leen op het gebied der lichaamssport wogen. Wij missen dan ook tegenwoordig onder onze sports-menschen maar al te veel den waren Olympischen geest. Zeker, er zijn en kele goede uitzonderingen, maar dit z'Jnj .uitzonderingen". Wanneer we eens "goed rondkijken, dan bemerken we maar al te veel kuiperijen en knoeierijen om tegenstan ders, die men vreest, een deelneming on mogelijk of op zijn minst kansloos te ma ken. Het is vaak geen eerlijken na-ijver meer, maar slechts jalouzie, ja nog erger: een geld- makerij. niet vreemd. Wij achten het als beroep op de beroepsmenschen. Neen, want de ama teurs zijn van dergelijke methodes ook al niet vreemd. Wij achten het ak beroep beoefenen van een of anderen tak van sport geenszins laakbaar, indien de persoon in kwestie zijn beroep maar hoog houdt door een correct optreden, door steeds edel en Het beste is turfstrooisel. Dat hoeft alleen zoo nu en dan wat doorgeharkt te worden, Maar ook het andere is best. Alleen is meer dere malen verversching noodig. De droog- voeder.methode geeft ook meerdere bewe ging. Als de dieren over weinig ruimte be schikken, geeft dan afleiding, want verve ling leidt tot veerenpikken, teenpikken, vech ten en wat dies meer zij. Frissche lucht. Iets beters als de zuivere gezonde buitenlucht moet nog uitgevonden worden. Dus ventilatie in het hok. Ramen open. Het geeft sterke dieren, die een duw tje verdragen kunnen. En dan veel naar buiten. Zoo velen houden de kuikens bin nen en het is toch zoo slecht. Voor een beetje regen behoeven we toch zoo bang niet te zijn. En weet U wat het gevolg is van al dat vertroetelen, dat binnenhouden, dat beschermen tegen elk druppeltje regen of elk windvlaagje? We bereiken er dit mee, dat een kuiken niet zoo'n slechte inhoud, dat het zeker zou moéten sterven, door ons wordt in het leven gehouden. Weg met dat zwakke broed, dat niets verdragen kan. Ver liezen doen we het toch. En dan maar liever vroeg dan laat. Reinheid. Vooral de nieuwe opfokmethode brengt veei ziekten mee, omdat er honder- DE KONINGIN MOEDER TE SOESTERBERG Reeds twee dagen was men doende het geheele kamp voor het hooge bezoek in orde te maken. Bij de ingang van het kamp,, juist waar de ingang van de officiers-cantine begint, was een groote eerepoort opgericht en op den cantineweg een kleinere. De open bare weg vanaf de groote eerepoort tot aan het kamphek was keurig gepavoiseerd. Het hoofdgebouw, de fabrieken en de officiers- cantine waren in feestdos. Tot Donderdagavond 11 uur was hieraan gewerkt, terwijl Vrijdagmorgen om vier uur het versieringswerk, dat onder de bekwame leiding van den opzichter der Genie Plasman stond, wederom werd voortgezet. Vrijdag circa half 10 stelde het geheele personeel der L.V.A. zich aan beide zijden van den openbaren weje op, om H.M. .te ontvangen, met heU/q^ t?kkorps „Avia", waarvan vier burg1^ -lanten voor deze gelegenheid in &$ixd de Stanif°.rm gestoken, geheschen, ten teeken, dat de Koningin Moe- der het terrein betreden had. Onder het spe len van het Wilhelmus, reed H.M. per auto binnen met haar gevolg en daarachter de commandant van de L.V.A.tevens Garni- zoens.commandant. In het hoofdgebouw, waarvoor de Militaire Politie een eerewacht had betrokken, werd door den Overste Hardenberg een voor dracht met lichtbeelden gegeven, waarbij H. M. diverse vragen stelde, o.a. over het lucht verkeer, de K.L.M. en de opleiding van sol daten met hun verpleging. Daarna werd het kamp rondgereden en het werk getoond van de Eoto.afdeeling in ge bruik bij het luchtwapen. Hier werden door eenige onderofficieren reeds de luchtfoto's getoond van het binnenrijden der Koningin Moeder, waarmede H.M. zich zeer ingeno men toonde. Voorts werd een draadloos gesprek door een onderofficier met een vliegend vliegtuig gedemonstreerd, waarna kapitein Versteegh het africhten van een leerling vlieger aan schouwelijk- voorstelde. Door den chef van den Technischen Dienst werd H.M. door de fabrieken geleid. Nadat H.M. een half uurtje in de officiers- cantine had vertoefd, werd te kwart over twaalf onder het spelen van het Wilhelmus de terugtocht aanvaard. De dienst eindigde om 1 uur ter gelegen heid van deze gebeurtenis. ONDERSCHEIDING De heer J. J. A. de Koning, oud-commis- saris van politie te Hilversum, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. INBREKERS GEARRESTEERD In een onzer vorige nummers maakten wij melding van een brutalen diefstal met braak ten huize van den heer Siderius aan de Banningstraat te Soesterberg, waarbij_ ver schillende kostbare voorwerpen en sieraden werden buit gemaakt. Van de(n) dader(s) was geen spoor te ontdekken. Na onvermoeid arbeiden en nauwkeurige onderzoekingen, is het onder de leiding van den inspecteur van politie, den heer Schreu- der en de beide hoofdagenten van politie, H. J. van Leeuwen en G. H. Assink gelukt de vermoedelijke daders op te sporen. Ook de Larensche politie heeft in deze hare me dewerking verleend. De vermoedelijke daders, een zekere H J. v. W. uit Amsterdam en zijn medeplicht tige A. Z. uit Laren werden heden voor den Officier van Justitie te Utrecht geleid, - hen eerst ten politiebureele alhier a&n een streng verhoor te hebben onderworpen. Naar no. 3 van het complot, wien de po litie bekend is, wordt nog gezocht Met het arresteeren van deze personen heeft politie een goede vangst gedaan en zullen velen, zoowel in deze gemeente, als in om liggende gemeenten in het Gooi, gerustge steld zijn. BOND VAN COMMISSARISSEN VAN POLITIE J.1. Zaterdag vergaderde te Arnhem de Broederschap van Commissarissen in Neder land, zulks ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereeniging. Door onzen plaatsgenoot, den heer J. J. A. de Koning, werd in genoemde vergade ring een feestrede uitgesproken, waarbij een overzicht van de vereeniging werd gegeven en waarbij gewezen werd op het vele, dat de broederschap in de afgeloopen periode voor de ontwikkeling van 'het politiewezen werd gedaan. Een groote vreugde bracht de mededee- ling, dat genoemde heer De Koning tot ridder in de orde van Ooranje Nassau was benoemd. BLIKSEM INGESLAGEN Bij het onweer is volgens oogge'tuigen een zoogenaamde bolbliksem in een boom bij den landbouwer W. in de Birkt geslagen. De boom werd versplinterd en de stukken lagen op grooten afstand in het land verspreid. Ook kliefde de bliksem een boom doormid den bij den landbouwer K. in de Kerkebuurt. VEROORDEELD Zekere L. G., emballeur in onze gemeente, die J. W. had'mishandeld, werd dezer dagen veroordeeld tot f50.boete of 25 dagen hechtenis. Het^BestuuT der' Vereeniging "vrij v\iGgc Brandweer van Soest" verzoekt ons bekend heid te geven aan de feestelijke viering van het 5-jarig bestaan der vereeniging, op Dins- Dag 3 Juli 1928. Te 2.30 uur namiddag stelt het bestuur zich voor, receptie te houden voor belang stellenden in Hotel Okhuijzen te Soestdijk, aarvoor geen bijzondere uitnoodigingen worden verzonden. Te 3.30 uur namiddag zullen de leden zich verzamelen aan de Centrale aan den Lange Brinkweg, waarna een rondgang met muziek door de Gemeente wordt gehouden. Na afloop hiervan zal te ongeveer 4.15 uur een demonstratie worden gehouden op het terrein tusschen de Brandweercentrale en het Gasbedrijf aan den Lange Brinkweg. Dc feestelijkheden zullen des avonds te 8 uur in Hotel Okhuijsen worden voortgezet. Doorzitten Stukioopen Zonnebrand en Smetten 2e ZOMERUITVOERING Woensdag 4 Juli, 's avonds te 8 uur, zal een concert gegeven worden in de muziek tent tegenover 't Gemeentehuis. Het programma luidt als volgt: Le Fringant, Marsch F. Rousseau Le Masqué d'or, Ouverture. H. Statz, Popy Bohemiana, Wals "F. Popy Une nuit d' été, Fantaisie. A. Eenhals Printanière, Ouverture G. Dilauno-is Le beau Danube bleu, Wals. Joh. Strauss Girard. Le baron tzigane, Fantaisie. Joh. Strauss Duquesne. Le Coq gaulois, Marsch F. Popy GEM. ARBEIDSBEURS Tot en met heden werden in de Gemeen telijke Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 47 werkeloozen, verdeeld als volgt: 4 Metselaars, 14 Opperlieden, 12 Grondar- beiders, 4 Losse arbeiders, 2 Schilders, 1 Typiste, 1 Reiziger, 4 Timmerlieden, 1 Win keljuffrouw, 1 Looper, 2 Naaisters en 1 Chauffeur. NED. HERV. KERK Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kerkelijke ontvanger voor het ontvangen van den Hoofdelijken Omslag, zitting houdt op Zaterdag 30 Juni, 's namiddags van 2—5 uur, in de kerkekamer. VREDESWERK De vredesgroep „Soest", die onlangs een oproep tot medewerking deed, zal van 6—11 Juli een vredesweek organiseeren in het ge bouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan, Soestdijk. In deze week zal er een vredes-tentoon- stelling zijn van brochures, platen, statistie ken e.d., betrekking hebbende op oorlog én vrede. De vredesgroep staat geen bepaalde rich ting voor, maar wil uitsluitend den moder nen oorlog laten zien in zijn onmensche-

Soester Courant | 1928 | | pagina 1